Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Καμπύλη Ζαχάρου - Υψηλές τιμές;


Papaki6

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας και από μένα!!

Κάνω και γω διατροφή εδώ και ενάμιση μήνα περίπου γιατί η καμπύλη μου είχε τιμές 99, 161 και 129. Όλες οι μετρήσεις μου είναι καλές και κάτω από τα όρια απλά επειδή άρχισα να χάνω βάρος και να με πιάνει κατάθλιψη από αυτό το θέμα αύξησα τις ποσότητες που τρώω και άρχισα να τρώω και κάνα παγωτό ποτε ποτέ και καρπούζι κάθε μέρα. Παρόλα αυτά και πάλι το σάκχαρο μου είναι χαμηλο μετα τα γεύματα. Το πολύ να πάει 110. Το νηστείας μου όμως το πρωί κυμαίνεται από 80 έως 90. Να σημειώσω κιόλας ότι δεν κινούμαι γιατί έχω θεμα με τον τράχηλο και πρέπει να προσέχω. 

Κάνω καλά που ξεθαρεψα; Το νηστείας μου είναι ανησυχητικό; Ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει πως έχω καλές τιμές και με άφησε να τρώω και κάνα παγωτό. :confused: Και ο γυναικολόγος μου εξαρχής δεν είχε ανησυχησει με την καμπύλη μου. 


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Papaki6

    Papaki6 37 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 36 δημοσιεύσεις

  • linaa

    linaa 16 δημοσιεύσεις

  • noni90

    noni90 14 δημοσιεύσεις

πρίν από 54 λεπτά , Maraki2018 είπε:

Κοριτσια γεια σας και από μένα!!

Κάνω και γω διατροφή εδώ και ενάμιση μήνα περίπου γιατί η καμπύλη μου είχε τιμές 99, 161 και 129. Όλες οι μετρήσεις μου είναι καλές και κάτω από τα όρια απλά επειδή άρχισα να χάνω βάρος και να με πιάνει κατάθλιψη από αυτό το θέμα αύξησα τις ποσότητες που τρώω και άρχισα να τρώω και κάνα παγωτό ποτε ποτέ και καρπούζι κάθε μέρα. Παρόλα αυτά και πάλι το σάκχαρο μου είναι χαμηλο μετα τα γεύματα. Το πολύ να πάει 110. Το νηστείας μου όμως το πρωί κυμαίνεται από 80 έως 90. Να σημειώσω κιόλας ότι δεν κινούμαι γιατί έχω θεμα με τον τράχηλο και πρέπει να προσέχω. 

Κάνω καλά που ξεθαρεψα; Το νηστείας μου είναι ανησυχητικό; Ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει πως έχω καλές τιμές και με άφησε να τρώω και κάνα παγωτό. :confused: Και ο γυναικολόγος μου εξαρχής δεν είχε ανησυχησει με την καμπύλη μου. 

ποσο εβδομαδων εισαι? να ξερεις το ζαχαρο φτανει στο ανωτατο σημειο κοντα στις 31 εβδομαδες. με τα γλυκα να εισαι προσεκτικη τα αλλα ολα οκ δεν εχεις πολυ αυξημενες τιμες η αληθεια ειναι αλλα με τα γλυκα να προσεχεις υπαρχουν κ γλυκα για διαβητικους με στεβια κτλ μπορεις να τα δοκιμασεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

ποσο εβδομαδων εισαι? να ξερεις το ζαχαρο φτανει στο ανωτατο σημειο κοντα στις 31 εβδομαδες. με τα γλυκα να εισαι προσεκτικη τα αλλα ολα οκ δεν εχεις πολυ αυξημενες τιμες η αληθεια ειναι αλλα με τα γλυκα να προσεχεις υπαρχουν κ γλυκα για διαβητικους με στεβια κτλ μπορεις να τα δοκιμασεις. 

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Είμαι 32+2. Δεν τρώω γλυκά μόνο κάνα μικρο παγωτό ποτε πότε.  Έχω μετρηθεί μετά από παγωτό και ήταν χαμηλό... Γενικά νομίζω όταν ήμουν 25-28 εβδομαδων ήταν πιο αυξημένες οι τιμές αλλά πάλι κάτω από τα όρια. Πλέον είναι πολύ καλύτερες. Μπορεί να έπαιξε ρόλο και η γενικότερη ψυχολογία μου που είναι πολύ καλύτερη τώρα. Ίσως και αυτό που είπες για την εβδομάδα κύησης.

Απλά μόνο το νηστείας σκέφτομαι. Τη μια μέρα είναι 80 την άλλη 85 και πιο σπάνια 90. Κάτω από 80 δεν πέφτει πάντως. :huh:

 

  • Μου αρέσει 1

ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι μαρια,με παγωτο κ καρπουζι πολυ καλες τιμες

το νηστεις 80-85ειναι μια χαρα.οχι ομως οτι κ το 90ειναι ανησυχητικο

βοηθαει πολυ ενα ποτηρι γαλα πριν τον υπνο,ετσι ωστε να μην ανεβαινει το πρωι λογω των πολλων ωρων υπνου

κ εγω δ μπορουσα να κινουμαι,μην το σκεφτεσαι καν.πολυ νερο να πινεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vikib είπε:

μια χαρα εισαι μαρια,με παγωτο κ καρπουζι πολυ καλες τιμες

το νηστεις 80-85ειναι μια χαρα.οχι ομως οτι κ το 90ειναι ανησυχητικο

βοηθαει πολυ ενα ποτηρι γαλα πριν τον υπνο,ετσι ωστε να μην ανεβαινει το πρωι λογω των πολλων ωρων υπνου

κ εγω δ μπορουσα να κινουμαι,μην το σκεφτεσαι καν.πολυ νερο να πινεις

Δηλαδή παίζει ρόλο πόσες ώρες θα μείνω νηστικη το βράδυ; Εγώ μέχρι τις 9 μμ έχω φάει βραδινό και την άλλη μέρα τρώω γύρω στις 9.30 πμ το πρωινό μου ή και πιο αργά....


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά αυτό που μπορείτε να κάνετε για να μην ανεβαίνει πολύ το σάκχαρο είναι μικρά κ συχνά γευματα όπως είπε κ η Βικυ, ανά 2-3 ώρες, σύνολο την ημέρα 6 γεύματα. Πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό λίγο μεγαλύτερα κ προγευμα, απόγευμα, προ ύπνου σνακ. Να μην πινετε πολλούς χυμούς αλλά να προτιμάτε τα φρούτα που έχουν περισσότερες φυτικές ίνες κ τα δημητριακά ολικής άλεσης. Πχ αντί για ψωμί άσπρο, μακαρόνια κ ρύζι άσπρα να προτιμάτε μαύρο ψωμί, μακαρόνια ολικης κ κάστανο ρύζι. Κ ποσότητα όχι τεράστια. 2/3 του φλιτζανιου ή 1 φλιτζάνι είναι αρκετό για μεσημεριανό + 90γρ κρέας απαχο κ σαλάτα με 1 κουταλιά λάδι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα θεμα με το νηστειας,κτ τετοιο μου ειχαν πει αν θυμαμαι καλα,οτι ειναι επειδη κοιμομαστε.οχι οτι θα κοιμηθεις λιγοτερο.επισης επειδη εχω παρει 2-3γνωμες,αλλα γενικα δ εμεινα ευχαριστημενη απο την παρακολουθηση,μην το εχεις κ σιγουρο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευή που πήγα μου είπε οτι φαίνεται στις εξετάσεις το οτι πεινάω... Και δεν είναι καλό αυτο για το μωρο και μου είπε και εκεινη ανα 3ωρο ή οποτε πεινάω να τρωω κάτι... Λίγο αγγούρι, καρότο, λάχανο ή μια χούφτα ανάλατους ξηρούς καρπούς... Και οτι επιβάλεται να σπάω τα γευματα και το βράδυ να τρωω κατα προτίμηση το βραδινό φρούτο ή γιαούρτι (γαλα δε πείνω κι έτσι το έχω ανταλλάξει με το γιαούρτι...)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να δω πότε τελείωσα το φαγητό..... : / πειράζει αν το πάρω 5 - 10 -15 λεπτά αργότερα; Ή να μην το παρω καθόλου; Και να αφήσω κενή τη μέτρηση γιατί δε θα είναι αξιόπιστη; Μου έχει πει να μετράω μια ώρα μετά το φαγητό.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια! Απο μικρη εβδομαδα στα βασανα κ εγω! Εμεινα εγκυος με χρηση glucophage λογω αντιστασης στην ινσουλινη... μολις ειδα θετικο τεστ μπηκα σε διατροφη αλλα ακόμα ( 14 εβδ. και 5 ημερών) δεν ειμαι καλα ρυθμισμενη. Δεν τρωω τα περισσοτερα απο αυτά που μου εχει δωσει σαν επιλογες ο ενδοκρινολογος οποτε εχω κολλησει με καποια πραγματα που δεν μου ανεβαζουν το σακχαρο κ προσπαθω να πορευτω με αυτα. Εχω κουραστει γιατι ξεκινησα απο νωρις και φοβαμαι οτι δε θα βγαλω αλλους 6 μηνες... Επίσης το βράδυ βλέπω εφιάλτες οτι παθαίνει κάτι το μωρό απ το σακχαρο.... 

Κατι που μου συμβαίνει κ δεν εχω καταλάβειο γιατί είναι ότι οι υδατάνθρακες ανεβάζουν πολυ τις μετρησεις μου ενω πχ τρωω καρπουζι κ μια ωρα μετα εχω 87.... δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο ο γιατρος ομως ειπε συνεχιζω με διατροφη..... 

Ευχομαι να τα παμε ολες καλα και να μαθω απο εσας που εχετε πιο προχωρημένη εγκυμοσυνη καποια πραγματα! 

Φιλια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , noni90 είπε:

καλησπερα κοριτσια! Απο μικρη εβδομαδα στα βασανα κ εγω! Εμεινα εγκυος με χρηση glucophage λογω αντιστασης στην ινσουλινη... μολις ειδα θετικο τεστ μπηκα σε διατροφη αλλα ακόμα ( 14 εβδ. και 5 ημερών) δεν ειμαι καλα ρυθμισμενη. Δεν τρωω τα περισσοτερα απο αυτά που μου εχει δωσει σαν επιλογες ο ενδοκρινολογος οποτε εχω κολλησει με καποια πραγματα που δεν μου ανεβαζουν το σακχαρο κ προσπαθω να πορευτω με αυτα. Εχω κουραστει γιατι ξεκινησα απο νωρις και φοβαμαι οτι δε θα βγαλω αλλους 6 μηνες... Επίσης το βράδυ βλέπω εφιάλτες οτι παθαίνει κάτι το μωρό απ το σακχαρο.... 

Κατι που μου συμβαίνει κ δεν εχω καταλάβειο γιατί είναι ότι οι υδατάνθρακες ανεβάζουν πολυ τις μετρησεις μου ενω πχ τρωω καρπουζι κ μια ωρα μετα εχω 87.... δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο ο γιατρος ομως ειπε συνεχιζω με διατροφη..... 

Ευχομαι να τα παμε ολες καλα και να μαθω απο εσας που εχετε πιο προχωρημένη εγκυμοσυνη καποια πραγματα! 

Φιλια σε ολες!

νονι μου μην ανχωνεσε οι υδατανθρακες λογικο ειναι να σου ανεβαζουν περισσοτερο το ζαχαρο. το καρπουζι μπορει να εχει ζαχαρη αλλα εχει φυσικη ζαχαρη κ πολυ νερο γιαυτο κ δεν σε αποσυντονιζει. θα τα βγαλεις περα μην ανχωνεσε ειναι κατι που παρακολουθεις κ δεν υπαρχει λογος να φοβασε γιατι ο γιατρος αν  χρειαστει θα παρεμβει με φαρμακο κ δεν θα εχεις κανενα προβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , linaa είπε:

νονι μου μην ανχωνεσε οι υδατανθρακες λογικο ειναι να σου ανεβαζουν περισσοτερο το ζαχαρο. το καρπουζι μπορει να εχει ζαχαρη αλλα εχει φυσικη ζαχαρη κ πολυ νερο γιαυτο κ δεν σε αποσυντονιζει. θα τα βγαλεις περα μην ανχωνεσε ειναι κατι που παρακολουθεις κ δεν υπαρχει λογος να φοβασε γιατι ο γιατρος αν  χρειαστει θα παρεμβει με φαρμακο κ δεν θα εχεις κανενα προβλημα. 

σιγουρα? Σκεφτηκα μεχρι κ να αλλαξω γιατρο απο το αγχος μου.... εχω κανει κ 5 φορες υπογλυκαιμια στον υπνο μου το βραδυ..... κ το ειπα κ απλα μου ειπε να τρωω πριν κοιμηθω κατι. Κιλα η αληθεια ειναι τωρα ξεκινησα να παιρνω, εχασα 6 απ τις ναυτιες κ πηρα το 1 τωρα.... εκεινος απλα λεει να τηρω τη διατροφη μου κ να μετριεμαι. κ καμπυλη κανονικα την εβδομαδα που προβλεπεται. Να μην ειμαι τοσο υπερβολικη ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , noni90 είπε:

σιγουρα? Σκεφτηκα μεχρι κ να αλλαξω γιατρο απο το αγχος μου.... εχω κανει κ 5 φορες υπογλυκαιμια στον υπνο μου το βραδυ..... κ το ειπα κ απλα μου ειπε να τρωω πριν κοιμηθω κατι. Κιλα η αληθεια ειναι τωρα ξεκινησα να παιρνω, εχασα 6 απ τις ναυτιες κ πηρα το 1 τωρα.... εκεινος απλα λεει να τηρω τη διατροφη μου κ να μετριεμαι. κ καμπυλη κανονικα την εβδομαδα που προβλεπεται. Να μην ειμαι τοσο υπερβολικη ε?

η ενδοκρινολογος εμενα   μου ειπε επειδη δεν εχω βαλει κιλα να τρωω οπωσδηποτε καθε δυο ωρες μην το ξεχνας καθε δυο ωρες εστω κ ενα κομματακι απαχο τυρι  . αφοβα να τρως αβγα κ κρεας κ εμενα επειδη πεφτει αρκετα το ζαχαρο το βραδυ μου ειπε πριν κοιμηθω να τρωω κατι. συνηθως τρωω λιγο απαχο τυρι με μαυρη φριγανια. δηλαδη μην τρως 9 το βραδυ κ πεφτεις για υπνο στις 11 νυστικη.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

η ενδοκρινολογος εμενα   μου ειπε επειδη δεν εχω βαλει κιλα να τρωω οπωσδηποτε καθε δυο ωρες μην το ξεχνας καθε δυο ωρες εστω κ ενα κομματακι απαχο τυρι  . αφοβα να τρως αβγα κ κρεας κ εμενα επειδη πεφτει αρκετα το ζαχαρο το βραδυ μου ειπε πριν κοιμηθω να τρωω κατι. συνηθως τρωω λιγο απαχο τυρι με μαυρη φριγανια. δηλαδη μην τρως 9 το βραδυ κ πεφτεις για υπνο στις 11 νυστικη.  

κ εγω τρωω μισο γιαουρτι με αμυγδαλα αναλατα.... δε τις παω τις φρυγανιες παρα πολυ! αβγα τρωω σχεδον 4 φορες την εβδομαδα, κρεας μου μυριζει δυστυχως.. τρωω λιγο αλλα δεν ειμαι για πολυ! ειναι δυσκολο το σακχαρο νομιζω...... η μου φαινεται εμενα... καλα βρε εσυ πως τα καταφερες κ δεν εβαλες κιλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...