Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Καμπύλη Ζαχάρου - Υψηλές τιμές;


Papaki6

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

νονι τις πατατες να τις αποφευγεις ανεβαζουν πολυ... οι κετονες ειναι στην γενικη ουρων τις εχεις κανει τις γραφουν σαν οξονη μην ανχωνεσε. οσο το μετρας εσυ το ζαχαρο δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα. αρακα παντως δοκιμασε να δεις που θα σου αρεσει κ θα κολλησεις χα χα χα !!! 

Τις πατάτες ναι... πρόσεξε τις γιατί ανεβάζουν..... αν είναι με μέτρο οκ.... αν δεις και ανέβει.... δες το γιατί πιθανόν να σου το ανεβάζουν αυτές.... Με τον αρακά εγώ δεν έχω πρόβλημα.... ωστόσο η γιατρός, όταν είπα οτι τον τρώω αντί για πράσινα...., μου είπε πρόσεξε γιατί είναι όσπριο... και τα όσπρια έχουν υδατάνθρακες οπότε με μέτρο.....  και το καλαμπόκι θέλει μέτρο... Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το αγγούρι, ψάρι, αβγό (ασπράδι), πεπόνι.... και φιλέτο κοτόπουλο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Papaki6

    Papaki6 37 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 36 δημοσιεύσεις

  • linaa

    linaa 16 δημοσιεύσεις

  • noni90

    noni90 14 δημοσιεύσεις

noni αν νιωθεις οτι δ παρακολουθεισαι σωστα να τον αλλαξεις,εγω την επαθα απο ενδοκρινολογο.δ χρειαζεται να αλλαξεις γυναικολογο.δ ειδικευονται ολοι σε διαβητη κυησης

για οσπρια,αρακα,καλαμποκι μπορειτε να βαζετε κ ρυζι,λενε οτι ειναι καλυτερα για τις μετρησεις

@Papaki6 σου εγραψα κ στο θεμα με την βαλιτσα αλλα λογω λινκ αργησε να φανει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , vikib είπε:

noni αν νιωθεις οτι δ παρακολουθεισαι σωστα να τον αλλαξεις,εγω την επαθα απο ενδοκρινολογο.δ χρειαζεται να αλλαξεις γυναικολογο.δ ειδικευονται ολοι σε διαβητη κυησης

για οσπρια,αρακα,καλαμποκι μπορειτε να βαζετε κ ρυζι,λενε οτι ειναι καλυτερα για τις μετρησεις

@Papaki6 σου εγραψα κ στο θεμα με την βαλιτσα αλλα λογω λινκ αργησε να φανει

Ναι απάντησα αλλα εχω κι εγω links και είναι σε αναμονή.... : /

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, έκανα χτες το πρωί ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού. Από χτες το σάκχαρο μου είναι οριακό ή και λιγο πάνω από το όριο. Ξέρετε αν σχετίζονται τα δύο αυτά; Η κορτιζόνη δηλαδή με το σάκχαρο; Επειδή είναι σκ δεν θέλω να ενοχλήσω τον ενδοκρινολόγο για αυτό είπα να ρωτήσω εσάς...


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Maraki2018 είπε:

Κορίτσια, έκανα χτες το πρωί ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού. Από χτες το σάκχαρο μου είναι οριακό ή και λιγο πάνω από το όριο. Ξέρετε αν σχετίζονται τα δύο αυτά; Η κορτιζόνη δηλαδή με το σάκχαρο; Επειδή είναι σκ δεν θέλω να ενοχλήσω τον ενδοκρινολόγο για αυτό είπα να ρωτήσω εσάς...

ναι σχετιζονται εννοειτε!! προσεχε καθολου αλατι στο φαγητο κ καθολου ζαχαρι για δυο τρεις μερες. κ ολα καλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , linaa είπε:

ναι σχετιζονται εννοειτε!! προσεχε καθολου αλατι στο φαγητο κ καθολου ζαχαρι για δυο τρεις μερες. κ ολα καλα. 

Ευχαριστώ βρε κορίτσι!! Λέω και γω τι έγινε ξαφνικά... 

  • Μου αρέσει 1

ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ μπηκα να ρωτήσω αυτό ακριβώς και ειδα τα παραπάνω.... Απο βδομάδα ειναι να κανω κι εγω ενέσεις κορτιζόνης για ωριμανση των πνευμόνων και του αναπνευστικού.... Και προβληματίζομαι.... Οι τιμες του ζακχαρου, η γιατρός που με παρακολουθεί, μου είπε είναι εξαιρετικές... Αλλα μου ειπε θα παρω τον γυναικολόγο σου να συνενοηθούμε γιατί η κορτιζόνη σίγουρα θα σου ανεβασει το σακχαρο..... Τωρα μου ειπε, οτι της είπε, να τον παρω να συνενοηθούμε για τη κορτιζόνη (δε ξέρω ακομα πάνω σε τί και τί να του πω) και οτι εκεινες τις 3 ημέρες να μετράω συνέχεια το σάκχαρο και να την παίρνω καθε μερα τηλέφωνο και ελπίζουμε να πέσει μετα..... Ολο αυτό με αγχωσε; Οσες κάνατε σας ανέβασε πολύ το σάκχαρο; Επίσης το ελπιζουμε να πέσει μετα τί σημαίνει....; Μπορει και να μην πέσει και να απορυθμιστεί; Και αν ειναι μεγάλες οι τιμές; Μπορει εκει που πάω καλά να μπω σε ινσουλίνη; Μήπως τελικα να πάρω το ρίσκο και να αρνηθώ τη κορτιζόνη; Γιατί να τη βάλω στον οργανισμό μου, 32 εβδομάδα είμαι... Πολλα μωρα γεννιούνται προωωρα δεν εχω ακουσει να εχουν κάποιο θέμα με το αναπνευστικό πραγματικά δε ξέρω εχω πελαγώσει.. Δεν είμαι υπερ των παρεμβάσεω σε ενα οργανισμό. .. : ( : /

Link to comment
Share on other sites

εφοσον πας για γεννα πριν τις 38 η προγραμματισμενη καισαρικη,να τις κανεις τις ενεσεις κορτιζονης

στη δευτερη εγκυμοσυνη δ ειχα διαβητη,παρολα αυτα λογω ιστορικου μετριομουν,δ ειδα διαφορα με τις ενεσεις,αν θυμαμαι καλα τις εκανα οταν μπηκα στον μηνα μου

στην πρωτη τις εκανα εκτακτως οταν λιποθυμησα γτ φοβηθηκαν μην στρεσσαριστει το μωρο κ βιαστει,ημουν περιπου 28εβδ,εκεινες τις μερες μετρουσα ζαχαρο,δ εκανα ινσουλινη,το φαι μου ηταν του νοσοκομειου,δ παρατηρησα κτ περιεργο στις τιμες.ουτε κ αργοτερα.παντα οι τιμες μου μεταγευματικα ηταν κατω απο 150,νηστειας κατω απο 100

Link to comment
Share on other sites

38η εβδομάδα μου είπε να μπω για καισαρικη κι αυτό προληπτικά... Τοσα μωράκια γεννιούνται πρόωρα, και η αδερφη μου ενα μηνα πριν εσπασαν τα νερα χωρίς να εχει κανένα πρόβλημα... Και δεν είχε κάνει κορτιζόνη.... Μια χαρά ηταν το μωράκι γιατί να τα παιρνάω αυτά στον οργανισμό μου και του μωρού.... Δε ξέρω.... :(

Στην πρώτη που είχες διαβήτη έκανες; Και αν ναι πόσο επηρρέασε το διαβήτη;

Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη στην ουσια δ ειναι ετοιμο το μωρο,κ λογω καισαρικης,μπορει να παρουσιασει ταχυπνοια

στην πρωτη ειχα λιγοτερο απο μηνα που ειχα βρει τον διαβητη.περιπου δυο βδομαδες εκανα διατροφη κ την πρωτη μερα της ινσουλινης λιποθυμησα.τοτε μου κανανε στο νοσοκομειο τις ενεσεις κορτιζονης,μην γεννησω πρωορα.οσο νοσηλευομουν δ ετρωγα τελεια,εκανα μετρησεις,δ επαιρνα ινσουλινη κ οι τιμες ηταν πανω κατω στα ιδια.οπως κ αφου βγηκα που εκανα πλεον σωστη διατροφη κ 2μον ινσουλινη το πρωι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια soz..... Αν κάποια είναι ξύπνια.... Εκανα κατα της 8 τη κορτιζόνη.... Εφαγα κατα της 12 ψητά λαχανικά, 90γρ ανθότυρο και 2 φρυγανιές σικάλεως και τώρα μετράω το ζάχαρο κ ειναι 209! Τί να κάνω; Εσας τί σας ειχαν πει αν ανέβει τόσο πολύ; Που να τους παρω 1 η ώρα τηλ : /

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω απο χθες ενα έντονο βάρος- πλάκωμα στο στέρνο και λίγο κάπως νιώθω τη καρδιά, σαν να ζορίζεται λίγο.... -.- Ελπίζω να επιβιώσω ομως.... :p αν με χάσετε θα ξέρετε.... :p

Το σακχαρο ήταν 106 το νηστείας (μεχρι τώρα δεν είχα παει πάνω απο 85 και ανώτατο οριο μου εχει δώσει το 95). Σήμερα είχα για πρωινό 1 γιαούρτι 2% και 5 κουτ. της σούπας δημητριακά ολικής άλεσης... Επειδη γενικά όμως βλεπω οτι τα δημητριακά τείνουν να μου το τσιμπάνε λίγο το αλλαξα μόνη μου και εφαγα 2,5 φέτες βραστό άπαχο ζαμπόν και 2 ασπράδια αβγών και ηταν 110 η μέτρηση του πρωινού... Το "βάρος" στο στέρνο (αν και πάει-ερχεται σε ένταση...) τώρα ψιλοαρχίζει να μου περνάει. Η γιατρός μου είπε είναι οριακά... (Ελπιζω να μην μπω τώρα ινσουλίνη αν αυτό εννούσε......), είχε δουλειά όμως και μου είπε επειδή εχουμε να πούμε κάποια πράγματα να πάρω το μεσημέρι πάλι που θα είναι πιο άνετη.

 

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι θα συνυπολογιζει οτι εκανες κ κορτιζονη κ ανεβηκε γι αυτο

προσπαθησε να εισαι ηρεμη,να ξαπλωνεις στο αριστερο πλευρο,γινεται καλυτερη αιματωση,αν μπορεις να περπατας,πολυ νερο κ προσεξε λιγο παραπανω αυτες τις μερες τους υδατανθρακες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...