Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Καμπύλη Ζαχάρου - Υψηλές τιμές;


Papaki6

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

πιστευω οτι θα συνυπολογιζει οτι εκανες κ κορτιζονη κ ανεβηκε γι αυτο

προσπαθησε να εισαι ηρεμη,να ξαπλωνεις στο αριστερο πλευρο,γινεται καλυτερη αιματωση,αν μπορεις να περπατας,πολυ νερο κ προσεξε λιγο παραπανω αυτες τις μερες τους υδατανθρακες

Δε ξέρω, δε μου είπε ξεκάθαρα οτι θα κάνω απλά ενιωσα οτι άφησε να εννοηθεί οτι μπορει και.... Μου είπε είσαι πολύ οριακά... Να σκεφτώ, μας τα χαλάει η κορτιζονη και ωχ θα πρέπει να σου αλλάξω και το διατροφολόγιο τώρα και να σου αυξήσω την τροφή (γενικά εχω παει απο 78 κιλά 74,5 μεσα σε 1,5 μήνα με 2 μήνες περίπου, προ εγκυμοσύνης ημουν 71-72 πάντα και οταν έμεινα εγκυος ειχα καταφέρει να πάω 68, κοντεύω δηλαδή να έρθω στα κιλά μου προ εγκυμοσύνης)

Τωρα ενημέρωσα και το γυναικολόγο μου.... και του είπα οτι δε θα ήθελα να μπω στην ινσουλίνη κ αν μπορούμε να κάνουμε κάτι (να καθυστερήσουμε την επόμενη ένεση ή αν μπορώ να παρω μικρότερη δόση αν και μου ειχε πει οτι σου κανω μικρή δόση), ηταν καθησυχαστικός.... Μου λεει ποιος σου είπε για ινσουλίνη, λεω δε μου είπε απλα ενιωσα οτι μπορεί και.... Μου λεει οχι, το ξέραμε, το περιμέναμε, ινσουλίνη θα χρειαζόσουν αν είχες κι αλλες τιμές τέτοιες μέσα στην εβδομάδα.... Και θα δεις απο σήμερα θα πέσει... Όντος το μεσημερι ηταν 143

Οσον αφορα την τροφή ναι... Το πρωι λεω κι εγω ας αποφύγω το γιαούρτι με τα δημητριακα που μου το τσιμπάνε λίγο... Και της είπα οτι έφαγα ζαμπόν με ασπράδια αβγών και ήταν εντάξει το σάκχαρο αλλα μου λεει τους εχουμε περιορίσει αλλα δεν μπορείς να βγάλεις τους υδατάνθρακες απο τη διατροφή σου... Γιατί τους χρειάζεται και τους έχει ανάγκη το μωρό.... :/

Πφφφφφ εχω πελαγώσει δε ξέρω τί να κάνω... Αν μου πει αυριο, που θέλει να με δει, για ινσουλίνη λεω να αρνηθώ και σχετικά με τους υδατάνθρακες δε νομίζω να πειράξει το μωρό αν δε φαω ή τους μειωσω αυτες τις μέρες που θα κάνω την κορτιζόνη... Αλλες 3 ενέσης ειναι..  Μια αυριο οι αλλες δε θυμάμαι πότε μου είπε... -.- την αλλη εβδομάδα ή αργότερα σε μεγαλύτερη εβδομαδα....  :(

Προσπαθω να περπατάω απλα στα 10 λεπτάκια συχνά αρχίζω να πονάω... Και ήδη παίρνω φουλ μαγνήσιο και utrogestan... Και στο doppler, αν και έχω μόνο πόνους και οχι πετρώματα, έδειξε οτι μάλλον εχω κάνει λίγες συσπάσεις... Γιατι κοντινε λεει ο τράχηλος... Βεβαια δε μου είπε κατι αλλο... Μην περπατάς κλπ... Τί να πω... Όλα σε μένα... Πρωτη εγκυμοσύνη και στα δύσκολα.......

* Ούπς πολλα εγραψα... Sorry....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Papaki6

    Papaki6 37 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 36 δημοσιεύσεις

  • linaa

    linaa 16 δημοσιεύσεις

  • noni90

    noni90 14 δημοσιεύσεις

μην βιαζεσαι,επειδη αφησε να εννοηθει κτ,αφου δ ανησυχει κ ο γυναικολογος.κ γω δ νομιζω οτι θα γινει κτ αν δ φας υδατανθρακες.μπορεις να φας καστανο ρυζι πχ η κτ λιγο.μην πιεστεις γι αυτο

κ περπατημα οσο γινεται,μην ζοριζεσαι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς φαίνεται να έστρωσε το σάκχαρο και να μη με πείραξε η δεύτερη ένεση.... (Γιατί μου είχε δώσει προθεσμία μέχρι σήμερα... Αλλιώς ινσουλίνη....) Απο οτι μου ήπαν η πρώτη γίνεται διπλή δόση και γι αυτό ανέβηκε τόσο πολύ.... Μου άλλαξε το διατροφολόγιο αλλα προβληματίστηκα...... :/ γιατι τώρα γράφει και τα γραμμάρια και σε αντιστοιχία σε φλιτζάνι πόσο είναι.... Και φοβάμαι οτι τώρα 2 μηνες μετρούσα λάθος και έτρωγα τη μισή ποσότητα :/ λεει πχ λαχανικά 200γρ που αντιστοιχεί σε 1 φλυτζάνι.... Το μετράω με αυτό που μετρούσα τόσο καιρό και βγαινει 100 και με τρόμαξε.... Σύν οτι καποια δε μου αρεσαν και δεν τα ετρωγα καν... Και Μου λεει δε θελω να χασουμε αλλο αλλα να παρουμε τουλάχιστον 2 κιλά απο εδω και πέρα.... Γιατί θελουμε μεν να ρυθμιστεί το σακχαρό αλλα θέλουμε και ενα παιδί να είναι και νοητικά καλά (και μου έδειχνε το κεφάλι) και να μην εχει πρόβλημα και εχουμε χειρότερα...... Οποτε πρεπει να τρως και να μην πεινάς και να μη χασεις αλλο.... Εγω που εχασα 4 κιλά σε 2 μήνες....;;; :/ Ασε που τώρα που τρωω και καλύτερα το ακούω... Πριν παιρνούσαν και 2 24ωρα και ζήτημα αν το ακουγα 3-4 φορές αχνά .... Ο Θεός βοηθός........

Τελος παντων... Επι του θέματος... Μισό φλυτζάνι ρύζι και μισό φλυτζάνι καλαμπόκι μήπως ξέρετε σε πόσα γραμμάρια ακριβώς αντιστοιχεί το καθε ενα; Μου τα εχει στη πισω σελίδα για αλλαγή αλλα δε λεει τα γραμμάρια εκεί.... 

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις,οτι εγινε παει.δ νομιζω να χει θεμα το μωρακι σου

μισο φλυτζανι αναλογα σε τι υπολογιζεις.αν ειναι τα μικρα τσαγιου ειναι περιπου 100γρ,στις μεγαλες κουπες το μισο ειναι περιπου 150.στου ελληνικου υπολογιζες;

οπως ειπαμε,να μην πεινας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν μεγάλο... Μεσαίο θα το έλεγα.... Και Βγαζει γεμάτο 1 φλιτζάνι 100γρ σε ποσότητες :/ 

Προσπαθώ να μην πεινάω και τσιμπάω κάτι... Το κακό όμως είναι οτι πεινάω ολη την ώρα..... :/ και υπο το φόβο μην το παρακάνω... Κάποιες φορές καθομαι και πεινάω.... :/ 

Το μωρό ηταν εντάξει σε γραμμάρια και ελάχιστα μεγαλύτερο παρόλο που εχουμε μονήρη ομφαλική αρτηρία :/ αλλα ξερω εγω....; Του εδωσε τα γραμμάρια λογικά το σάκχαρο αλλα... απο θρεπτικά συστατικά δε ξερω τί εγινε.... Αν μετρούσα λάθος... Και αν έτρωγα λιγότερο και αλλαζα ολα τα μελιτζάνες, χόρτα λαχανικα, φασολάκια μονο με αγγούρι φοβάμαι μην εκανα καμία ζημιά.. :( πφφφφφφ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια... Εχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες για τη διαβητολόγο που μου εχει προτείνει ο γυναικολόγος μου.... Μου δίνει απλα ενα χαρτί και δε μου εξηγεί τίποτα αλλο σχετικά με το διατροφολόγιο και δυο φορές που τη ρώτησα κάποια πραγματα με παρέπεμψε σε διαιτολογο- διατροφολόγο... Τη ρώτησα σήμερα τα εξής:

- Επειδή έχω ηλεκτρονική ζυγαριά και για να είμαι βέβαιη οτι τρώω τις σωστές ποσότητες. Μισό φλυτζάνι ρύζι και μισό φλυτζάνι καλαμπόκι  (το γράφει πίσω σαν ανταλλαγή το διατροφολόγιο) σε πόσα γραμμάρια αντιστοιχεί το κάθε ένα ακριβώς;
- Πρέπει σε κάθε γεύμα να τρώω και αμυλούχα λαχανικά και όσπρια απο μισό φλυτζάνι για το κάθε ένα; (Γράφει το διατροφολόγιο για το μεσημεριανό και το βραδινό "Αμυλούχα λαχανικά/όσπρια 60γρ 1 φλυτζάνι" ) πίσω λεει μισό φλυτζάνι πχ καλαμπόκι, μισό φακές αλλα δε λεει τα γραμμάρια
- Στη κατηγορία "ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΑ" λέει οτι μπορώ να αντικαταστήσω το γάλα με κρέμα (χωρίς ζάχαρη), εδώ τί ακριβώς κρέμα εννοείτε; Ρυζάλευρο; Και αν ναι σε τί ποσότητες; Πόσο γάλα και πόσο αλεύρι μπορώ να χρησιμοποιήσω;
- Στη κατηγορία ψωμί 1 φέτα (30γρ) μπορώ να αντικαταστήσω το ψωμί ή τις φρυγανιές με δημητριακά ολικής άλεσης και αν ναι με πόσες κουταλιές ή γραμμάρια;
 
Και παίρνω την απάντηση..... γι αυτές τις λεπτομέρειες θα πρέπει να απευθυνθείς σε διαιτολόγο-διατροφολόγο, εγω είμαι διαβητολόγος! Καλό απόγευμα!
 
Και οκ οι 2 τελευταίες ερωτήσεις ίσως είναι λίγο πιο... δύσκολες... Οι δυο πρώτες που θεωρώ ειναι πιο απλές...; Και εχουν να κάνουν με το διατροφολόγιο που μου εδωσε...; 2 φορες την εχω ρωτησει ολες κι ολες πράγματα... Προτιμω να "ζαλίζω" εσάς παρά να ενοχλήσω εκείνους... Κάθε φορα που πάω πληρώνω και δε ξέρω η απάντηση της τώρα μου φάνηκε κάπως... Και απότομη... Δεν ειναι να πάρουμε μονο χρήματα... Εχουμε να κανουμε με την υγεία του αλλου... Και νιώθω οτι με ξεπετάει... Εσας σας τα ανέλυε; Πήγατε σε διαβητολόγο ή διατροφολόγο;
Link to comment
Share on other sites

εμενα δ μου ανελυε γι αυτο κ στη δευτερη εγκυμοσυνη πηγα σε αλλον.ενδοκρινολογο-διαβητολογο.αν κ στη δευτερη δ ειχα ζαχαρο απλα παρακολουθουσαμε,οποτε δ ξερω αν θα με καλυπτε σε περαιτερω

επειδη γενικα σε προβληματιζει το θεμα διατροφης λογω των περιορισμων σου,μπορεις να ρωτησεις εναν διαιτολογο για να σου κανει ενα ωραιο προγραμμα στα μετρα σου

κ αν νιωθεις οτι δ σε καλυπτει ο διαβητολογος τον αλλαζεις

τωρα στις ερωτησεις σου.νομιζω μισο φλυτζανι ρυζι/καλαμποκι ειναι 150γρ,αντιστοιχα κ φακες χωρις ζουμι,αν θες ζουμι προσθεσε μετα οσο θες

κρεμα εννοει κρεμα γαλακτος

πχ αντι για πρωινο γαλα με φρυγανιες να φας γαλα με δημητριακα;νομιζω 30γρ ειναι κ αυτο η μεριδα

στα δυο κυριως γευματα μεσημερι κ βραδυ που λεει αμυλουχα λαχανικα/οσπρια,λογικα εννοει οτι θα φας πχ τα γρ κρεας η ψαρι,ισως τυρι η ψωμι στις ποσοτητες που εχει κ η οσπρια η λαχανικα τυπου πατατα,παντζαρι,καλαμποκι,βραστο καροτο,γλυκοπατατες,γλυκια κολοκυθα(αν δ κανω λαθος αυτα ειναι τα αμυλουχα)

προσωπικα αν ειχα πατατες δ ετρωγα ψωμι/ρυζι/μακαρονια.γενικα απο αυτα μονο ενα σε καθε γευμα.τα υπολοιπα λαχανικα σαν σαλατα απλα πιο λιγο(γλυκοπατατα κ κολοκυθα δ ετυχε).επισης οταν ειχα οσπρια δ ετρωγα κρεας για λιγο ποικιλια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Papaki6 είπε:

Βρε κορίτσια... Εχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες για τη διαβητολόγο που μου εχει προτείνει ο γυναικολόγος μου.... Μου δίνει απλα ενα χαρτί και δε μου εξηγεί τίποτα αλλο σχετικά με το διατροφολόγιο και δυο φορές που τη ρώτησα κάποια πραγματα με παρέπεμψε σε διαιτολογο- διατροφολόγο... Τη ρώτησα σήμερα τα εξής:

- Επειδή έχω ηλεκτρονική ζυγαριά και για να είμαι βέβαιη οτι τρώω τις σωστές ποσότητες. Μισό φλυτζάνι ρύζι και μισό φλυτζάνι καλαμπόκι  (το γράφει πίσω σαν ανταλλαγή το διατροφολόγιο) σε πόσα γραμμάρια αντιστοιχεί το κάθε ένα ακριβώς;
- Πρέπει σε κάθε γεύμα να τρώω και αμυλούχα λαχανικά και όσπρια απο μισό φλυτζάνι για το κάθε ένα; (Γράφει το διατροφολόγιο για το μεσημεριανό και το βραδινό "Αμυλούχα λαχανικά/όσπρια 60γρ 1 φλυτζάνι" ) πίσω λεει μισό φλυτζάνι πχ καλαμπόκι, μισό φακές αλλα δε λεει τα γραμμάρια
- Στη κατηγορία "ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΑ" λέει οτι μπορώ να αντικαταστήσω το γάλα με κρέμα (χωρίς ζάχαρη), εδώ τί ακριβώς κρέμα εννοείτε; Ρυζάλευρο; Και αν ναι σε τί ποσότητες; Πόσο γάλα και πόσο αλεύρι μπορώ να χρησιμοποιήσω;
- Στη κατηγορία ψωμί 1 φέτα (30γρ) μπορώ να αντικαταστήσω το ψωμί ή τις φρυγανιές με δημητριακά ολικής άλεσης και αν ναι με πόσες κουταλιές ή γραμμάρια;
 
Και παίρνω την απάντηση..... γι αυτές τις λεπτομέρειες θα πρέπει να απευθυνθείς σε διαιτολόγο-διατροφολόγο, εγω είμαι διαβητολόγος! Καλό απόγευμα!
 
Και οκ οι 2 τελευταίες ερωτήσεις ίσως είναι λίγο πιο... δύσκολες... Οι δυο πρώτες που θεωρώ ειναι πιο απλές...; Και εχουν να κάνουν με το διατροφολόγιο που μου εδωσε...; 2 φορες την εχω ρωτησει ολες κι ολες πράγματα... Προτιμω να "ζαλίζω" εσάς παρά να ενοχλήσω εκείνους... Κάθε φορα που πάω πληρώνω και δε ξέρω η απάντηση της τώρα μου φάνηκε κάπως... Και απότομη... Δεν ειναι να πάρουμε μονο χρήματα... Εχουμε να κανουμε με την υγεία του αλλου... Και νιώθω οτι με ξεπετάει... Εσας σας τα ανέλυε; Πήγατε σε διαβητολόγο ή διατροφολόγο;

παπακι νομιζω εχεις μπερδευτει παρα πολυ με αποτελεσμα να χανεις την ουσια.  δεν πρεπει να κανεις  διαιτα απλα μετρας τις ποσοτητες σε πραγματα που αυξανουν το ζαχαρο ωστε να μην χανεις την ποικιλια στο φαγητο σου. δηλαδη εμενα μου εχει πει το απαχο κρεας το ψαρι τα αυγα τα λαχανικα μπορω να τα φαω οσο θελω. τους υδατανθρακες θα τους μετρας σε καθε γευμα για να μην αυξηθει το ζαχαρο. αν δεις πχ οτι το ψωμι 1 φετα στο ανεβαζει θα το αλλαξεις θα φας μαυρο ψωμι αν στο ανεβαζει κ αυτο θα φας μια φριγανια αν ΔΕΝ στο ανεβαζουν καθολου τοτε μπορεις να δοκιμασεις κ δευτερη φετα. δεν καταλαβαινω γιατι μπερδεβεσε τοσο με τις ποσοτητες υδατανθρακων αν τα πας καλα στις μετρησεις σου? 

θα δοκιμαζεις ποσοτητες κ θα κρινεις τι στο ανεβαζει κ τι οχι. οι ποσοτητες ειναι ενας μπουσουλας αλλα δεν κανεις διαιτα στο ξανατονιζω για να θες σε ολα μετρημα. αν βλεπεις οτι στο ανεβαζουν τα αντικαθιστας η τα μειωνεις κ αυξανεις κατι αλλο. 

ΟΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΣΕ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ. ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ Η ΤΟ ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Lina Αυτό καταλαβαίνω πλεον κι εγώ... Και βλέπω οτι εμενα δε μου τα είχε πει ετσι... Μου είχε συγκεκριμενο προγραμμα , με ποσότητες πχ 100γρ βραστο ή ψητό βοδινό και 1800 θερμίδες ημερησίως. Πίσω έλεγε οτι με αυτό το διατροφολόγιο αναμένεται να χανω μισό εως 1 κιλό τη βδομάδα... Και τα δημητριακα, λαχανικά κλπ τα είχε με φλιτζάνια τα οποια δε μου είχε διευκρυνήσει (ούτε τώρα μου διευκρίνησε) το μέγεθος... Και μαλλον μετρούσα με λάθος... Απο την αλλη μου ειχε πει δε θελω να παρεις γραμμαριο απο εδω και πέρα... Αλλα εδω εχανα συνεχώς....δεν είχα μείνει σταθερη... Και δε ξέρω αν έπρεπε να χάνω... Οποτε δε νομίζω οτι εχω μπερδευτεί εγω... Αμα δε μου τα εξηγήσει πώς θα τα ξέρω... Τη προηγουμενη φορά και με το παλιο διατροφολόγιο της λεω νομίζω η πατάτα με ανεβάζει λιγάκι... Και μου λεει ειναι υδατάνθρακας... Αντε να τρως μια φορά τη βδομάδα... Μονο που το διατροφολόγιο που μου είχε δώσει ειχε πολύ συχνά πατάτα.... Αφου απόρρισα... Πως μου λεει ετσι ενω το διατροφολογιο που μου εδωσε λεει αλλα.......

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο η λινα.κ εγω δ μετρουσα γραμμαρια απλα για παραδειγμα δ ετρωγα συχνα πατατες.κ αν ετρωγα ηταν μια πηρουνια που λενε.αντικατεστησα τους λευκους υδατανθρακες με ολικης,οσπρια μια μεριδα που λενε,οχι υπερβολικα μεγαλα πιατα κ κουπες για να μην ξεφευγω,πρωινο,δυι κυριως,δυο σνακ κ προ υπνου,πολυ νερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Papaki6 είπε:

Lina Αυτό καταλαβαίνω πλεον κι εγώ... Και βλέπω οτι εμενα δε μου τα είχε πει ετσι... Μου είχε συγκεκριμενο προγραμμα , με ποσότητες πχ 100γρ βραστο ή ψητό βοδινό και 1800 θερμίδες ημερησίως. Πίσω έλεγε οτι με αυτό το διατροφολόγιο αναμένεται να χανω μισό εως 1 κιλό τη βδομάδα... Και τα δημητριακα, λαχανικά κλπ τα είχε με φλιτζάνια τα οποια δε μου είχε διευκρυνήσει (ούτε τώρα μου διευκρίνησε) το μέγεθος... Και μαλλον μετρούσα με λάθος... Απο την αλλη μου ειχε πει δε θελω να παρεις γραμμαριο απο εδω και πέρα... Αλλα εδω εχανα συνεχώς....δεν είχα μείνει σταθερη... Και δε ξέρω αν έπρεπε να χάνω... Οποτε δε νομίζω οτι εχω μπερδευτεί εγω... Αμα δε μου τα εξηγήσει πώς θα τα ξέρω... Τη προηγουμενη φορά και με το παλιο διατροφολόγιο της λεω νομίζω η πατάτα με ανεβάζει λιγάκι... Και μου λεει ειναι υδατάνθρακας... Αντε να τρως μια φορά τη βδομάδα... Μονο που το διατροφολόγιο που μου είχε δώσει ειχε πολύ συχνά πατάτα.... Αφου απόρρισα... Πως μου λεει ετσι ενω το διατροφολογιο που μου εδωσε λεει αλλα.......

απλα εχεις παρει λαθος το ολο θεμα. δεν χρειαζετε να ρωτας το καθετι οταν βλεπεις οτι οι μετρησεις σου πανε σωστα. πχ βλεπεις οτι η πατατα σε ανεβαζει κ σου εχει βαλει συχνα πατατες αλλαξε το με κατι που δεν στο ανεβαζει δεν χρειαζετε να την ρωτησεις ακριβως ποση ποσοτητα να φας ουτε πρεπει να συνεχισεις να τρως αφου στο ανεβαζει αυτα πρεπει  να τα ρυθμιζεις μονη σου. σου εδωσε ενα μπουσουλα οχι μια διαιτα στην περιπτωση σου δεν πρεπει να κανεις διαιτα αν δεν εχεις παρει περιττα κιλα. πρεπει να βλεπεις τι σε ωφελει κ τι οχι μονη σου. 

η γιατρος σου ειπε δεν πρεπει να παρεις κιλα αλλα αφου βλεπεις οτι χανεις προσαρμοσε το με τις μετρησεις σου ωστε να μην πεινας κ να τρως απο ολα. 

το λαθος σου ειναι οτι καθε λεπτομερεια θελεις να στην πει ο γιατρος αλλα στην πραγματικοτητα εσυ πρεπει να ρυθμιζεις τις λεπτομερειες συμφωνα με τις μετρησεις σου. 

πρίν από 20 λεπτά , Papaki6 είπε:

Lina Αυτό καταλαβαίνω πλεον κι εγώ... Και βλέπω οτι εμενα δε μου τα είχε πει ετσι... Μου είχε συγκεκριμενο προγραμμα , με ποσότητες πχ 100γρ βραστο ή ψητό βοδινό και 1800 θερμίδες ημερησίως. Πίσω έλεγε οτι με αυτό το διατροφολόγιο αναμένεται να χανω μισό εως 1 κιλό τη βδομάδα... Και τα δημητριακα, λαχανικά κλπ τα είχε με φλιτζάνια τα οποια δε μου είχε διευκρυνήσει (ούτε τώρα μου διευκρίνησε) το μέγεθος... Και μαλλον μετρούσα με λάθος... Απο την αλλη μου ειχε πει δε θελω να παρεις γραμμαριο απο εδω και πέρα... Αλλα εδω εχανα συνεχώς....δεν είχα μείνει σταθερη... Και δε ξέρω αν έπρεπε να χάνω... Οποτε δε νομίζω οτι εχω μπερδευτεί εγω... Αμα δε μου τα εξηγήσει πώς θα τα ξέρω... Τη προηγουμενη φορά και με το παλιο διατροφολόγιο της λεω νομίζω η πατάτα με ανεβάζει λιγάκι... Και μου λεει ειναι υδατάνθρακας... Αντε να τρως μια φορά τη βδομάδα... Μονο που το διατροφολόγιο που μου είχε δώσει ειχε πολύ συχνά πατάτα.... Αφου απόρρισα... Πως μου λεει ετσι ενω το διατροφολογιο που μου εδωσε λεει αλλα.......

για να σου δωσω να καταλαβεις εγω εχω δει οτι καποιο γλυκο δεν μου το ανεβαζει το ζαχαρο. ε αφου το μετρησα το ξαναμετρησα κ δεν ανεβαινει το ζαχαρο το τρωω δεν πηρα τηλ να ρωτησω αν πρεπει να το τρωω βλεπω οτι δεν ανεβαινει το ζαχαρο. 

Link to comment
Share on other sites

Μα κάτσε βρε λίνα δε νομίζω οτι είναι δική μου δουλειά αυτό.... Αν μετά πάρω κιλά ή αν εχω πολλές ανεβασμένες μετρήσεις γιατί εκανα λάθος αντικατάσταση ή ποσότητες θα μου πουν γιατί ετρωγες αλλα απο οσα λεγαμε και ξεπέρασες τις 1800 θερμίδες ημερησίως.... Ξαναλέω το διατροφολόγιο έλεγε πίσω οτι με αυτό θα πρέπει να χάνω μισό εως 1 κιλό την εβδομάδα... Παρόλο που μου είχε πει δε θελω να πάρεις αλλο... Κι απο την αλλη καθε φορά εβλεπε (γιατί με ζύγιζε) οτι χάνω... Αλλα δε μου έλεγε κάτι, ε πώς να μην μπερδευτώ και πώς μπορώ εγώ να κάνω τα δικά μου;  Ή θα μου έλεγαν πάρε ινσουλίνη ενω στην ουσία να ρυθμίζεται με σωστή διατροφή.... Κι αυτό γιατί εγώ μπορεί να είχα κάνει λάθος πειράματα... 

Επίσης δεν θεωρώ οτι είχα και τόσα πολλά κιλά για να με βάλει σε δίαιτα ήμουν 68 οταν εμεινα εγκυος και 78 οταν ξεκινησα τη διατροφή τώρα είμαι 74... Μετα απο 2 μήνες και ύψος 170...

Δε ξερω τί να πω... Μπορεί εγω να είμαι λάθος αλλα νομίζω οτι είναι δουλειά εκεινων να τα εξηγήσουν αυτά... Απαντήσεις εχω πάρει σε ελάχιστα πράγματα... Και δε θεωρώ οτι οι ερωτήσεις μου είναι τόσο extreme

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Μα κάτσε βρε λίνα δε νομίζω οτι είναι δική μου δουλειά αυτό.... Αν μετά πάρω κιλά ή αν εχω πολλές ανεβασμένες μετρήσεις γιατί εκανα λάθος αντικατάσταση ή ποσότητες θα μου πουν γιατί ετρωγες αλλα απο οσα λεγαμε και ξεπέρασες τις 1800 θερμίδες ημερησίως.... Ξαναλέω το διατροφολόγιο έλεγε πίσω οτι με αυτό θα πρέπει να χάνω μισό εως 1 κιλό την εβδομάδα... Παρόλο που μου είχε πει δε θελω να πάρεις αλλο... Κι απο την αλλη καθε φορά εβλεπε (γιατί με ζύγιζε) οτι χάνω... Αλλα δε μου έλεγε κάτι, ε πώς να μην μπερδευτώ και πώς μπορώ εγώ να κάνω τα δικά μου;  Ή θα μου έλεγαν πάρε ινσουλίνη ενω στην ουσία να ρυθμίζεται με σωστή διατροφή.... Κι αυτό γιατί εγώ μπορεί να είχα κάνει λάθος πειράματα... 

Επίσης δεν θεωρώ οτι είχα και τόσα πολλά κιλά για να με βάλει σε δίαιτα ήμουν 68 οταν εμεινα εγκυος και 78 οταν ξεκινησα τη διατροφή τώρα είμαι 74... Μετα απο 2 μήνες και ύψος 170...

Δε ξερω τί να πω... Μπορεί εγω να είμαι λάθος αλλα νομίζω οτι είναι δουλειά εκεινων να τα εξηγήσουν αυτά... Απαντήσεις εχω πάρει σε ελάχιστα πράγματα... Και δε θεωρώ οτι οι ερωτήσεις μου είναι τόσο extreme

βρε κοριτσι οι γιατροι σου δινουν μια διατροφη αλλα δεν ξερουν πως θα αντιδρασεις. σου εχει δωσει ενα σωρο επιλογες που μπορεις να προσαρμοσεις δεν κανεις πειραματα με με μεγαλες ποσοτητες τα 10 κιλα στον εβδομο μηνα ειναι οριακα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να χασεις αλλα να διατηρησεις.

αφου ειδες τον πρωτο μηνα οτι χανεις μπορουσες να αυξησεις τροφες που δεν παχαινουν οπως κρεας λαχανικα. ο γιατρος σου ειπε μην παρεις αλλα κιλα κ καλα εκανε γιατι αν ειχες 10 στον εβδομο στον 9 δεν ηθελε να φτασεις τα 20 με ζαχαρο. αλλα οχι οτι αν επερνες 3 κιλα ακομα θα γινοταν κατι αν οι μετρησεις σου ηταν καλες. 

δεν μπορει ο γιατρος καθε τι που τρως να το ελενχει κ να στο αλλαζει εσυ πρεπει να το δοκιμαζεις. κ σε διατροφολογο να πας παλι 10 επιλογες θα σου δωσει κ εσυ πρεπει να τις εναλλασεις μη νομιζεις οτι ο διατροφολογος θα τον περνεις τηλεφωνο κ θα του λες εφαγα 1 πατατα ανεβηκε το ζαχαρο κ θα σου λεει τωρα φαε μιση πατατα παλι εσυ θα πρεπει να βρισκεις λυσεις.  

οι γιατροι κ οι διατροφολογοι σου δινουν 10 επιλογες απο ολες τις τροφες που υπαρχουν κ εσυ πρεπει να δεις τι σε πειραζει τι σε κανει να πεινας κτλ. 

εμενα πχ μου εχει πει να πινω γαλα ε το γαλα εμενα με πειραζει μου το ανεβαζει το ζαχαρο οπως κ το τυρι. μειωσα τις ποσοτητες αλλα δεν καθομαι το πρωι νηστικη τρωω κατι αλλο που δεν το ανεβαζει κ μικροτερη ποσοτητα τυριου κ γαλατος κ φτιαχνω μια ομελετα το πρωι. ετσι δεν μενω νυστικη το πρωι που προφανως κανει κακο δεν χρειαζοταν καποιος να το πει. δεν ρωτησα κανενα για να το κανω ουτε η διατροφη ελεγε αυγα το πρωι αλλα την αλλαξα για να μην μενω νυστικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσι κι εγώ κάνω διατροφή απ την αρχή κ εδώ κ 2 βδομάδες και ινσουλίνη κ είμαι μόνο 24 βδομαδων. Καταλαβαίνω όπως σε διαβάζω ότι έχεις αγχωθεί κ θέλεις συγκεκριμένες απαντήσεις από τους επιστήμονες που σε παρακολουθούν αλλά αυτό είναι δύσκολο γιατί ο κάθε οργανισμος αντιδρά διαφορετικά... θα πρέπει να αναπτύξεις τη δεξιότητα της αυτορυθμισης, δηλαδή να βλέπεις τι σε ανεβάζει κ να το αντικαθιστάς με κάτι άλλο.... σιγά σιγά κ ένα βήμα τη φορά...

αναφορικα με τα κιλά κ εγώ έχανα στην αρχή, και μάλιστα τώρα είμαι +1 από τα κιλά που ξεκίνησα. Αν σου μετράει οξονες στα ουρά κ είσαι κομπλέ δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Επίσης εμένα ο ενδοκρινολόγος μου λέει ότι δεν πρέπει να πεινάω, εγώ πεινούσα για να κρατάω τα σάκχαρα χαμηλά. Μου είπε λοιπόν ότι καλύτερα να κάνω λίγη ινσουλίνη κ να μη πεινάω κ το μωρό κ εγώ να παίρνουμε τα συστατικά που μας χρειάζονται παρά να πεινάω κ να μη τρώω σωστά η να κόψω υδατάνθρακες. Ούτε κ εγώ την ήθελα την ινσουλίνη όμως τελικά τη χρειάστηκα. Το να ρυθμίσεις το σάκχαρο με διατροφή δε σημαίνει δίαιτα, δε σημαίνει χάνω κιλά, δε σημαίνει πεινάω κ στερούμαι θρεπτικά συστατικά. Κ το να χρειαστείς λίγη ινσουλίνη κακό δεν είναι, τα πάντα για να είναι τα μωράκια μας κ εμεις υγιείς. 

 

Ερωτηση προς όλα τα κορίτσια: τι γίνεται με τον τοκετό σε διαβήτη κύησης συνήθως; Πας με πρόκληση νωρίτερα η σε αφήνουν φυσιολογικά τελείως; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, noni90 είπε:

Κοριτσι κι εγώ κάνω διατροφή απ την αρχή κ εδώ κ 2 βδομάδες και ινσουλίνη κ είμαι μόνο 24 βδομαδων. Καταλαβαίνω όπως σε διαβάζω ότι έχεις αγχωθεί κ θέλεις συγκεκριμένες απαντήσεις από τους επιστήμονες που σε παρακολουθούν αλλά αυτό είναι δύσκολο γιατί ο κάθε οργανισμος αντιδρά διαφορετικά... θα πρέπει να αναπτύξεις τη δεξιότητα της αυτορυθμισης, δηλαδή να βλέπεις τι σε ανεβάζει κ να το αντικαθιστάς με κάτι άλλο.... σιγά σιγά κ ένα βήμα τη φορά...

αναφορικα με τα κιλά κ εγώ έχανα στην αρχή, και μάλιστα τώρα είμαι +1 από τα κιλά που ξεκίνησα. Αν σου μετράει οξονες στα ουρά κ είσαι κομπλέ δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Επίσης εμένα ο ενδοκρινολόγος μου λέει ότι δεν πρέπει να πεινάω, εγώ πεινούσα για να κρατάω τα σάκχαρα χαμηλά. Μου είπε λοιπόν ότι καλύτερα να κάνω λίγη ινσουλίνη κ να μη πεινάω κ το μωρό κ εγώ να παίρνουμε τα συστατικά που μας χρειάζονται παρά να πεινάω κ να μη τρώω σωστά η να κόψω υδατάνθρακες. Ούτε κ εγώ την ήθελα την ινσουλίνη όμως τελικά τη χρειάστηκα. Το να ρυθμίσεις το σάκχαρο με διατροφή δε σημαίνει δίαιτα, δε σημαίνει χάνω κιλά, δε σημαίνει πεινάω κ στερούμαι θρεπτικά συστατικά. Κ το να χρειαστείς λίγη ινσουλίνη κακό δεν είναι, τα πάντα για να είναι τα μωράκια μας κ εμεις υγιείς. 

 

Ερωτηση προς όλα τα κορίτσια: τι γίνεται με τον τοκετό σε διαβήτη κύησης συνήθως; Πας με πρόκληση νωρίτερα η σε αφήνουν φυσιολογικά τελείως; 

εξαρταται τον γιατρο

με ινσουλινη οι περισσοτεροι σε βαζουν με προκληση,μπορει κ καισαρικη

φυσικα αναλογως κ την εξελιξη της κυησης,αν εχει επηρεαστει το μωρο απο το ζαχαρο,το βαρος του,τα υγρα,ο πλακουντας.στο ντοπλερ μετα την 30η μεχρι 33εβδ λογικα θα εχετε ενα πλανο

αλλα να ρωτησεις τον γιατρο σου τι κανει συνηθως

εμενα με εβαλε με προκληση 38+2,δ ηθελε να με αφησει κ αλλο,κ εγω ειχα κουραστει.υπηρξε γιατρος που μιλησε για καισαρικη.κ αλλοι που ειπαν κ για φ.τ

απλα αν κανεις ινσουλινη ισως να χρειαστει να μπει το μωρο μια μερα σε παρακολουθηση.εγω που γεννησα επαρχια το νοσοκομειο δ ειχε αυτην τη δυνατοτητα οποτε αν εκανα πανω απο 10μοναδες ινσουλινη θα πηγαινα στο πανεπιστημιακο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...