Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Anastasia_paris είπε:

Μη επεμβατικη, δηλαδή χωρίς επέμβαση!!!!! Οι άλλες δύο είναι επεμβάσεις, μικρές μεν, αλλά επεμβάσεις...! Ναι θεωρείται αναξιόπιστο επειδή δεν μπορείς να πάρεις αίμα από το έμβρυο και παίρνεις της μητέρας, βασίζεται στην θεωρία ότι το dna του εμβρύου έχει στοιχεία από το dna της μητέρας οπότε αν βρεθεί κάτι, πιθανόν να το έχει και το έμβρυο... Κάπως έτσι μου το είχε εξηγήσει, όντως αν το καλοσκεφτείς στις άλλες δύο περιπτώσεις παίρνεις από πλακούντα και από αμνιακό υγρό, όχι από το αίμα της μαμας που μοιάζει με του παιδιού, αλλά δεν είναι του παιδιού!! Ελπίζω να καταλαβαίνεις έτσι που τα γράφω Χαχαχαχαχα!!!!! 

Ναι αυτή είναι η μη επεμβατικη!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anastasia_paris είπε:

Μη επεμβατικη, δηλαδή χωρίς επέμβαση!!!!! Οι άλλες δύο είναι επεμβάσεις, μικρές μεν, αλλά επεμβάσεις...! Ναι θεωρείται αναξιόπιστο επειδή δεν μπορείς να πάρεις αίμα από το έμβρυο και παίρνεις της μητέρας, βασίζεται στην θεωρία ότι το dna του εμβρύου έχει στοιχεία από το dna της μητέρας οπότε αν βρεθεί κάτι, πιθανόν να το έχει και το έμβρυο... Κάπως έτσι μου το είχε εξηγήσει, όντως αν το καλοσκεφτείς στις άλλες δύο περιπτώσεις παίρνεις από πλακούντα και από αμνιακό υγρό, όχι από το αίμα της μαμας που μοιάζει με του παιδιού, αλλά δεν είναι του παιδιού!! Ελπίζω να καταλαβαίνεις έτσι που τα γράφω Χαχαχαχαχα!!!!! 

Ναι ρε συ αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το αν ειναι διδυμα η ενα σωστα?


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Vasoth. είπε:

Εγω μονο κυστικη οινωση κ papp-a δε μου ειπαν κατι τετοιο κ επειδη βγηκαν καλες κ η αυχενικη μου ειπε οτι δε χρειαζεται κατι αλλο 

Αυτό που σου έλεγα @Vasiliki88, κανείς και την papp-a αν έχεις καλή αυχενική για να έχεις ολοκληρωμένα αποτελέσματα.. 

πρίν από 11 λεπτά , Vasoth. είπε:

Ναι ρε συ αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το αν ειναι διδυμα η ενα σωστα?

Οχι καμία σχέση, αυτό ισχύει για όλες τις κύησεις, πολυδιμες και μη! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Αυτό που σου έλεγα @Vasiliki88, κανείς και την papp-a αν έχεις καλή αυχενική για να έχεις ολοκληρωμένα αποτελέσματα.. 

Οχι καμία σχέση, αυτό ισχύει για όλες τις κύησης, πολυδιμες και μη! 

Αυτο ξερω κ εγω απλα μου κανει εντυπωση που της το διαχωρισε ετσι για τα διδυμα


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Vasoth. είπε:

Αυτο ξερω κ εγω απλα μου κανει εντυπωση που της το διαχωρισε ετσι για τα διδυμα

Δεν ξέρω γιατί μπορεί να το έκανε αυτό, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι λόγω διδύμων η ανάπτυξη είναι ας πούμε λίγο πιο μικρή και ίσως είναι πιο συνηθισμένο να κάνεις ένα από αυτά τα επιπλέον μετα την αυχενικη, οπότε είπε ας τα κάνουμε να είμαστε σίγουροι... Μέγα λάθος για μένα φυσικά, μόνο αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα πρέπει να προχωρήσεις στα παραπάνω, γιατί υπάρχει φυσικά και κίνδυνος αποβολής που στα διδυμα είναι και πιο αυξημένος.... Το κυριότερο που ξέχασα να πω είναι ότι ενώ στην λήψη τροφοβλάστης και στην αμνιοπαρακεντηση η απάντηση ειναι "ναι είναι θετικό, έχει σύνδρομο" η "όχι δεν έχει", στην μη επεμβατικη μέθοδο το αποτέλεσμα είναι και πάλι πιθανοτητες...

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Μη επεμβατικη, δηλαδή χωρίς επέμβαση!!!!! Οι άλλες δύο είναι επεμβάσεις, μικρές μεν, αλλά επεμβάσεις...! Ναι θεωρείται αναξιόπιστο επειδή δεν μπορείς να πάρεις αίμα από το έμβρυο και παίρνεις της μητέρας, βασίζεται στην θεωρία ότι το dna του εμβρύου έχει στοιχεία από το dna της μητέρας οπότε αν βρεθεί κάτι, πιθανόν να το έχει και το έμβρυο... Κάπως έτσι μου το είχε εξηγήσει, όντως αν το καλοσκεφτείς στις άλλες δύο περιπτώσεις παίρνεις από πλακούντα και από αμνιακό υγρό, όχι από το αίμα της μαμας που μοιάζει με του παιδιού, αλλά δεν είναι του παιδιού!! Ελπίζω να καταλαβαίνεις έτσι που τα γράφω Χαχαχαχαχα!!!!! 

Καταλαβα ναι, εχει βαση αυτο που λέει όμως την κανουν ολο κ περισσότερα ζευγαρια κ ολο κ περισοτεροι γιατροι την προτεινουν. Ουτε ξερω τι ειναι σωστο η οχι ουτε τι θα κανα αν βρισκομουν αντιμετωπη με το να επιλεξω ποια μεθοδο θα επιλεξω. 

Ξερω βρε τι σημαινει η λεξη επεμβατικη. απλα ηθελα να καταλαβω αν εννοουσες την αιματολογικη. 

πρίν από 23 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Δεν ξέρω γιατί μπορεί να το έκανε αυτό, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι λόγω διδύμων η ανάπτυξη είναι ας πούμε λίγο πιο μικρή και ίσως είναι πιο συνηθισμένο να κάνεις ένα από αυτά τα επιπλέον μετα την αυχενικη, οπότε είπε ας τα κάνουμε να είμαστε σίγουροι... Μέγα λάθος για μένα φυσικά, μόνο αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα πρέπει να προχωρήσεις στα παραπάνω, γιατί υπάρχει φυσικά και κίνδυνος αποβολής που στα διδυμα είναι και πιο αυξημένος.... Το κυριότερο που ξέχασα να πω είναι ότι ενώ στην λήψη τροφοβλάστης και στην αμνιοπαρακεντηση η απάντηση ειναι "ναι είναι θετικό, έχει σύνδρομο" η "όχι δεν έχει", στην μη επεμβατικη μέθοδο το αποτέλεσμα είναι και πάλι πιθανοτητες...

Απο οσο γνωριζω ολες αυτες οι εξετασεις ειναι με πιθανοτητες. Οπως λεει κ ο γιατρος μου στην ιατρικη το πρωτο πραγμα που τους μαθαινουν ειναι πως εναν συν ενα δεν κανει απαραιτητα δυο. Παραδειγμα με αμνιο:αρνητικο, δεν έχει σύνδρομο, γεννιέται σύνδρομο νταουν, επανέλεγχο στο δείγμα δυο φορες αρνητικό. Τρεις φορές αρνητικό σε σύνδρομο κ το παιδί με σύνδρομο. Καμια εξέταση δεν μας λεει με σιγουρια απλα πχ η αμνιο δινει πχ 98%. Κσι το αιμα 95%. Ποτε καμια 100%. Όταν εκανα την αυχενική ελεγε πιθανός τοκετος πριν τις 34 εβδομαδες. Του λεω του γιατρού μου ρε συ εχω προβλημα τι γραφει τουτος εδω? Μου λεει κι ομως το Γραφουν γιατι αν συμβει θα σου πουν εγω το γραψα. Λοιπόν ολα ρευστα. Φφφφφ κανα σταυρο να κανουμε!!!! Χαχαχα Χαχαχα ωχ ξημερωνει του σταυρου? Είναι νηστεία? 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anastasia_paris είπε:

Μη επεμβατικη, δηλαδή χωρίς επέμβαση!!!!! Οι άλλες δύο είναι επεμβάσεις, μικρές μεν, αλλά επεμβάσεις...! Ναι θεωρείται αναξιόπιστο επειδή δεν μπορείς να πάρεις αίμα από το έμβρυο και παίρνεις της μητέρας, βασίζεται στην θεωρία ότι το dna του εμβρύου έχει στοιχεία από το dna της μητέρας οπότε αν βρεθεί κάτι, πιθανόν να το έχει και το έμβρυο... Κάπως έτσι μου το είχε εξηγήσει, όντως αν το καλοσκεφτείς στις άλλες δύο περιπτώσεις παίρνεις από πλακούντα και από αμνιακό υγρό, όχι από το αίμα της μαμας που μοιάζει με του παιδιού, αλλά δεν είναι του παιδιού!! Ελπίζω να καταλαβαίνεις έτσι που τα γράφω Χαχαχαχαχα!!!!! 

Εμενα ο γυναικολογος μου ειπε πως στο αιμα της μητερας υπαρχει το dna του εμβρυου,γιατι εχει περάσει.  Και πως εφοσον εχω καλη αυχενικη αν βγει κ αυτη η εξεταση καλη ειναι αξιοπιστα τα αποτελέσματα και δεν υπαρχει πιθανότητα για καποιο συνδρομο


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Σε ευχαριστωωωω πολυ γλυκια μου!! Με το καλο κ συ κοπελα μου κ παντα χαρουμενες στιγμες.

Ωραιο θεμα ανοιξα χεχεχε. Εμεις αμα προλαβουμε κ μαζεψουμε κ κανα φραγκο η γαμοβαφτιση θα γινει του χρονου τετοια εποχη που θα ναι ο σκατουλης γυρω στα 7-8 μηνων. Θα δειξει και τι διαγωγη θα εχει ο συζυγος τωρα με το μωρο, μην κανω το ιδιο λαθος δευτερη φορα χαχαχα

Κορίτσι μ να ζησετε με το καλο!! Παντρεύομαστε και οι δυο σημερα:x


 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anastasia_paris είπε:

Δεν ξέρω γιατί μπορεί να το έκανε αυτό, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι λόγω διδύμων η ανάπτυξη είναι ας πούμε λίγο πιο μικρή και ίσως είναι πιο συνηθισμένο να κάνεις ένα από αυτά τα επιπλέον μετα την αυχενικη, οπότε είπε ας τα κάνουμε να είμαστε σίγουροι... Μέγα λάθος για μένα φυσικά, μόνο αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα πρέπει να προχωρήσεις στα παραπάνω, γιατί υπάρχει φυσικά και κίνδυνος αποβολής που στα διδυμα είναι και πιο αυξημένος.... Το κυριότερο που ξέχασα να πω είναι ότι ενώ στην λήψη τροφοβλάστης και στην αμνιοπαρακεντηση η απάντηση ειναι "ναι είναι θετικό, έχει σύνδρομο" η "όχι δεν έχει", στην μη επεμβατικη μέθοδο το αποτέλεσμα είναι και πάλι πιθανοτητες...

Να πάρω σε ένα εργαστήριο που κάνει papp-a  να ρωτήσω μήπως? Κ όντως @Anastasia_paris η εξεταση που μου πρότεινε σαν λύση έχει να κάνει με το dna για να είμαστε καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα16 είπε:

Κορίτσι μ να ζησετε με το καλο!! Παντρεύομαστε και οι δυο σημερα:x

Ωωωω:wub: τι ωραιαα. Με το καλο και σεις Κωνσταντινακι μου, να ζησετε, να στε παντα ευτυχισμενοι και αγαπημενοι και να πολλαπλασιαζεστε επι οσο επιθυμειτε!!!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Vasoth. είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Χρονια πολλα για σημερα!! @Smile89 μου ναι ειναι νηστεία σημερα! Κοριτσια η ωρα η καλη να εισαστε ευτυχισμενες!!

 

Just now, loyloy είπε:

Χρόνια πολλ α κορίτσια!!!!!!! @nanoula90 και @Κωνσταντίνα16 η ώρα η καλή κορίτσια.να ζήσετε!!!!!!

Ευχαριστουμε πολυυυ κοριτσαρες!!! Καλημερα, χρονια πολλα!!! Παντα να χουμε ολες μας χαρουμενες κ ευτυχισμενες στιγμες!! Με το καλο σε ολες μας τα μπεμπακια μας!

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

 

Ευχαριστουμε πολυυυ κοριτσαρες!!! Καλημερα, χρονια πολλα!!! Παντα να χουμε ολες μας χαρουμενες κ ευτυχισμενες στιγμες!! Με το καλο σε ολες μας τα μπεμπακια μας!

Καλημερα!!Τι ωρα ειναι ο γαμος? Η ωρα η καλη και να περασετε υπεροχα κοριτσια!!


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααααα αντε με το καλό κοριτσαρες, εγώ έχω επέτειο 17του μήνα, από τον θρησκευτικό τον γάμο όχι τον πολιτικό!!!!

@Vasiliki88 αγάπη εγώ είμαι της άποψης ότι εφόσον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου κάνω και αυτό που μου λέει... Εδώ εμείς λέμε γνώμες σύμφωνα με τις εμπειρίες μας, δεν αμφισβητούμε κανέναν ειδικό!!!! Όπως είπε και η @Smile89  όλο και περισσότεροι πλέον το συστήνουν, μπορεί απλά ο δικός μου να είναι της παλιάς σχολής που λενε!!!! Πάντως πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στον προγεννητικό έλεγχο όχι μόνο εδώ στη Θεσσαλονίκη αλλά και παγκοσμίως απ ότι έμαθα..! 

  • Ευχαριστώ 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...