Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , palmoira είπε:

Κοριτσια σας επαναφέρω στην τάξη! Το color blocking είναι θέμα όλης της εβδομάδας!! Θα είχε πλάκα παντως να έχει και μια εβδομάδα με θέμα ας πούμε «θηλυκή στην εγκυμοσυνη»χαχαχαχαχα! 

Βρε λέτε γι αυτό να θελουμε όλες γλυκό? Επειδή δεν κάνουμε σεξ? Η ζάχαρη είναι υποκατάστατο!!!

Ωραιο θεεεμα!!! Αλλα λογικα θα φοβουνται να βαλουν εγκυουλες εκει γιατι φανταζεσαι να τρεχουν να προλαβουν τα ψωνια και να φανε καμια τουμπα? Η εκει που δοκιμαζουν τα παπουτσια να φυγει κανα ποδι? 

Χαχα. Εγω παντως θελω μονιμως γλυκο απο τοτε που με θυμαμαι. Μωρε λεεες?

πρίν από 3 λεπτά , Nicol_ είπε:

Τελικά μπερδεύτηκα κοριτσια.  Αρα την Κυριακη κλεινω τη 17η η μπαίνω στη 17η? 

Τι σημασια εεεχει?? Το τικερακι σου θα σε βοηθαει. Οπως ειπε κ η @Vasoth. οταν γινει 18 το τικερακι σου σημαινει οτι εχεις μπει στον 5ο μηνα. Γιατι στο τελος οπως παμε θα μπουρδουκλωθουμε και μεταξυ μας χαχαχα.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ωραιο θεεεμα!!! Αλλα λογικα θα φοβουνται να βαλουν εγκυουλες εκει γιατι φανταζεσαι να τρεχουν να προλαβουν τα ψωνια και να φανε καμια τουμπα? Η εκει που δοκιμαζουν τα παπουτσια να φυγει κανα ποδι? 

Χαχα. Εγω παντως θελω μονιμως γλυκο απο τοτε που με θυμαμαι. Μωρε λεεες?

Τι σημασια εεεχει?? Το τικερακι σου θα σε βοηθαει. Οπως ειπε κ η @Vasoth. οταν γινει 18 το τικερακι σου σημαινει οτι εχεις μπει στον 5ο μηνα. Γιατι στο τελος οπως παμε θα μπουρδουκλωθουμε και μεταξυ μας χαχαχα.

Αχαχαχαχα σωστα! Εχω κ εφαρμογη που το δειχνει απλα ηθελα να ακριβολογω τρομαρα μου χαχα!

πρίν από 1 λεπτό , fairy-mary είπε:

Γειά σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Μιας και μιλάτε για εβδομάδες, εγώ που είμαι 10+1 σε ποιό μήνα βρίσκομαι, έχω μπερδευτεί

Βρηκα αυτο:

 

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Ποσο θα εισαι βρε στις 30/10? Με το καλο!!!! Σε βαζω πινακακι εεεεε???? Ναι ναι σημερα στην β επιπέδου!!! 

έτσι όπως το υπολογίζω 12+κατι μερες...

πάντως τωρα που λέτε για τις εβδομάδες... μεγάλο μπέρδεμα... αλλά όταν είσαι 17+3 πχ σημαίνει ότι διανύσεις την 18η εβδομάδα.. .έχεις κλείσει τις 17 εβδομάδες και πηγαίνεις προς την 18η...


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Γιατί μπερδεύεσαι @fairy-mary ? Ο μηνας έχει 4 εβδομάδες άρα στις 10εβδοβαδες έχεις μπει στον τρίτο μήνα. Σωστά δεν τα λέω; Λέω βλακείες κοριτσια; Εγω έτσι τα μετράω πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marirene είπε:

έτσι όπως το υπολογίζω 12+κατι μερες...

πάντως τωρα που λέτε για τις εβδομάδες... μεγάλο μπέρδεμα... αλλά όταν είσαι 17+3 πχ σημαίνει ότι διανύσεις την 18η εβδομάδα.. .έχεις κλείσει τις 17 εβδομάδες και πηγαίνεις προς την 18η...

Με το καλο κοριτσι μου!! Καλως ηρθες! Δεν συμφωνω. 17+3 δεν εχεις κλεισει 17 βδομαδες γιατι η βδομαδα εχει 7 μερες! Αρα την 17η την κλεινεις οταν εισαι 17+6. Και μεχρι τοτε διανυεις την 17η οχι την 18η. Αλλιως τοτε με βαση αυτο εχεις μπει ηδη στον 5ο μηνα ενω εσυ εισαι 17+1 αλλα στον 5ο μπαινεις οταν εισαι 18 ακριβως! 

πρίν από 2 λεπτά , Beboula25 είπε:

 Γιατί μπερδεύεσαι @fairy-mary ? Ο μηνας έχει 4 εβδομάδες άρα στις 10εβδοβαδες έχεις μπει στον τρίτο μήνα. Σωστά δεν τα λέω; Λέω βλακείες κοριτσια; Εγω έτσι τα μετράω πάντως 

Χαχαχα. Μεγαλο μπερδεμα οι βδομαδες γιατι δεν εχουν ολοι οι μηνες 4 εβδομαδες δηλαδη 28 μερες αλλα συνηθως εχουν 30-31 ημερες αρα 4 εβδομαδες και κατι. Κ εκει γινεται το μπερδεμα.

Εγω το σκεφτομαι κ αλλιως. Πχ μια γυναικα ειναι 30 ετων + 3 μηνων. Εσβησε 30 κερια πριν 3 μηνες! Εκλεισε τα 30 και μπαινει στα 31! Δεν μπορουμε να πουμε οτι διανυει τα 31α γεννεθλια, αλλα τα 30α.

Τελος παντων, αλλα λογια να αγαπιομαστε. Καλα που εχουμε κ τα τικερακια και εχουμε σωθει χαχαχαχα


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , nanoula90 είπε:

Με το καλο κοριτσι μου!! Καλως ηρθες! Δεν συμφωνω. 17+3 δεν εχεις κλεισει 17 βδομαδες γιατι η βδομαδα εχει 7 μερες! Αρα την 17η την κλεινεις οταν εισαι 17+6. Και μεχρι τοτε διανυεις την 17η οχι την 18η. Αλλιως τοτε με βαση αυτο εχεις μπει ηδη στον 5ο μηνα ενω εσυ εισαι 17+1 αλλα στον 5ο μπαινεις οταν εισαι 18 ακριβως! 

Χαχαχα. Μεγαλο μπερδεμα οι βδομαδες γιατι δεν εχουν ολοι οι μηνες 4 εβδομαδες δηλαδη 28 μερες αλλα συνηθως εχουν 30-31 ημερες αρα 4 εβδομαδες και κατι. Κ εκει γινεται το μπερδεμα.

Εγω το σκεφτομαι κ αλλιως. Πχ μια γυναικα ειναι 30 ετων + 3 μηνων. Εσβησε 30 κερια πριν 3 μηνες! Εκλεισε τα 30 και μπαινει στα 31! Δεν μπορουμε να πουμε οτι διανυει τα 31α γεννεθλια, αλλα τα 30α.

Τελος παντων, αλλα λογια να αγαπιομαστε. Καλα που εχουμε κ τα τικερακια και εχουμε σωθει χαχαχαχα

Καλε ναι στρογγυλεμένα αυτό λέω κ εγω. Προσωπικά δεν με αγχώνει αυτό με τις εβδομάδες, καλα να είμαστε :razz: 

Link to comment
Share on other sites

η παράθεση των εβδομάδων ανά μήνα από τη Nicol_  είναι σωστή... κάποιοι μήνες έχουν 5 αντί για 4 εβδομάδες....

τώρα nanoula90 αυτό που γράφω για τις εβδομάδες είναι σίγουρα σωστό... ρώτα και το γιατρό σου... όταν είσαί 16 εβδομάδων σημαίνει ότι είσαι 15 εβδομάδων και 7 ημερών... είσαι ακριβώς 16 εβδομάδων. όταν μετά πηγαίνεις προς την 17η εβδομάδα... έχεις 16+1 16+2 16+3 κτλ... εχεις μπει δλδ στη 17η εβδομάδα, τη διανύεις και 17 εβδομάδων θα είσαι όταν συμπληρωθούν 16 εβδ + 7 ημέρες=17η εβδομάδα.

για να υπολογίσεις τους μήνες τωρα 17+1 έχεις μπει στον 5ο... γιατι διανύεις την 18η εβδομάδα...

ελπίζω να έγινα κατανοητή....

  • Μου αρέσει 1

oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marirene είπε:

η παράθεση των εβδομάδων ανά μήνα από τη Nicol_  είναι σωστή... κάποιοι μήνες έχουν 5 αντί για 4 εβδομάδες....

τώρα nanoula90 αυτό που γράφω για τις εβδομάδες είναι σίγουρα σωστό... ρώτα και το γιατρό σου... όταν είσαί 16 εβδομάδων σημαίνει ότι είσαι 15 εβδομάδων και 7 ημερών... είσαι ακριβώς 16 εβδομάδων. όταν μετά πηγαίνεις προς την 17η εβδομάδα... έχεις 16+1 16+2 16+3 κτλ... εχεις μπει δλδ στη 17η εβδομάδα, τη διανύεις και 17 εβδομάδων θα είσαι όταν συμπληρωθούν 16 εβδ + 7 ημέρες=17η εβδομάδα.

για να υπολογίσεις τους μήνες τωρα 17+1 έχεις μπει στον 5ο... γιατι διανύεις την 18η εβδομάδα...

ελπίζω να έγινα κατανοητή....

Ισως κ να λεμε το ιδιο πραγμα αλλα κ παλι δεν συμφωνω με το τελευταιο. 17+1 δεν εχεις μπει στον 5ο, 17+7 μπαινεις η αλλιως 18 ακριβως! Εχω ρωτησει τον γιατρο για αυτο το λεω αλλα νομιζω οτι ουτε κ οι γιατροι συμφωνουν μεταξυ τους χαχαχαχα. Δε βαριεσαι, λεπτομερειες ειναι ολα αυτα. Ας ειμαστε καλα κ να χουμε τελειομηνες εγκυμοσυνες και τα περι εβδομαδων δεν εχουν σημασια.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , marirene είπε:

σιγουρα... το λιγοτερο που εχει αξια... ειναι καθαρα πρακτικο για εμας...

Ακριβως κοριτσι μου! Κ γω επειδη μπερδευομαι με τις βδομαδες αλλαζω μηνα εχοντας στο μυαλο μου την ΠΗΤ μου, αλλιως μπουρδουκλωνομαι πιο πολυ!!! Αφου κ οι γιατροι δεν συμφωνουν μεταξυ τους, θα μου πεις δεν συμφωνουν σε αλλα κ αλλα σε αυτο θα συμφωνουσαν? Χαχαχα

 

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Αχαχαχαχα σωστα! Εχω κ εφαρμογη που το δειχνει απλα ηθελα να ακριβολογω τρομαρα μου χαχα!

Βρηκα αυτο:

 

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Νικολ μου λόγω των αδειών με το ΙΚΑ και τις επιτροπές και επειδή εκεί πρέπει να γράφονται με μεγάλη ακρίβεια σε σχέση νε τους υπερήχους, εάν έγραφες χαρτί θα έλεγε ότι διανύεις τη 17η εβδομάδα κύησης. Μόλις το τικερακι γίνει 17 την έχεις ολοκληρώσει και 17+1 θα διανυεις την 18η εβδομάδα. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nanoula90 είπε:

Με το καλο κοριτσι μου!! Καλως ηρθες! Δεν συμφωνω. 17+3 δεν εχεις κλεισει 17 βδομαδες γιατι η βδομαδα εχει 7 μερες! Αρα την 17η την κλεινεις οταν εισαι 17+6. Και μεχρι τοτε διανυεις την 17η οχι την 18η. Αλλιως τοτε με βαση αυτο εχεις μπει ηδη στον 5ο μηνα ενω εσυ εισαι 17+1 αλλα στον 5ο μπαινεις οταν εισαι 18 ακριβως! 

Χαχαχα. Μεγαλο μπερδεμα οι βδομαδες γιατι δεν εχουν ολοι οι μηνες 4 εβδομαδες δηλαδη 28 μερες αλλα συνηθως εχουν 30-31 ημερες αρα 4 εβδομαδες και κατι. Κ εκει γινεται το μπερδεμα.

Εγω το σκεφτομαι κ αλλιως. Πχ μια γυναικα ειναι 30 ετων + 3 μηνων. Εσβησε 30 κερια πριν 3 μηνες! Εκλεισε τα 30 και μπαινει στα 31! Δεν μπορουμε να πουμε οτι διανυει τα 31α γεννεθλια, αλλα τα 30α.

Τελος παντων, αλλα λογια να αγαπιομαστε. Καλα που εχουμε κ τα τικερακια και εχουμε σωθει χαχαχαχα

Δεν νομιζω ρε συ.. εγω εκλεισα πχ τα 38 και μπηκα στα 39.. Διανύω τα 39 γιατι ζω 38 χρονια και 2 μηνες μεχρι Τωρα.  Ετσι παει.. Αφου οταν γεννηθεις διανυεις τον πρωτο χρόνο και οταν τον κλεινεις διανυεις μετα τον 2ο. χαχα καψαμε μερικες αφαλειες παντως Σημερα και ακρη δεν θα βρούμε :razz:

πρίν από 2 λεπτά , palmoira είπε:

Νικολ μου λόγω των αδειών με το ΙΚΑ και τις επιτροπές και επειδή εκεί πρέπει να γράφονται με μεγάλη ακρίβεια σε σχέση νε τους υπερήχους, εάν έγραφες χαρτί θα έλεγε ότι διανύεις τη 17η εβδομάδα κύησης. Μόλις το τικερακι γίνει 17 την έχεις ολοκληρώσει και 17+1 θα διανυεις την 18η εβδομάδα. 

Ααα  μαλιστα. Ναι κ εγω καπως ετσι το καταλαβα. Ευχαριστω! :)


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...