Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

1 hour ago, oneira_glyka είπε:

Κορίτσια μίλησα με τη γιατρό.. Μ έστειλε σε ενδοκρινολογο για το ζάχαρο κ το θυροειδη διότι εγώ δεν το πρόσεξα κ είχα 4 Ενώ Μ είπε πρέπει ν είναι 1,5 στο 1ο τρίμηνο..οπότε περιμένω Ν μιλήσω μαζί τ τώρα το βράδυ..

Στις πρώτες εξετασεις δινουν και για θυροειδη? Ειχες και παλιότερα θεμα γιαυτο σου ειπε να το ελέγξεις? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου δίνει κάθε χρόνο να κάνω θυρεοειδή μαζί με τον υπολοιπο ορμονολογικο έλεγχο κ κάποια στιγμή ξερυθμιστηκε κ έφτασε 3,5.το ρίξαμε στο 1,2 κ έτσι μπόρεσα να κάνω την εξωσωματική.τωρα που την ξαναέκανα πήγε 0,45.οπου κ θα πάω στην ενδοκρινολόγο να μου ρυθμίσει τη δόση του χαπιού κ εάν χρειάζεται άλλες εξετάσεις.

πρίν από 12 λεπτά , Nicol_ είπε:

Στις πρώτες εξετασεις δινουν και για θυροειδη? Ειχες και παλιότερα θεμα γιαυτο σου ειπε να το ελέγξεις? 

Τα παντα δίνουν!θυροειδη,ζάχαρο,αντισώματα,τοξόπλασμα,σύφιλη,στίγμα,γενική αίματος,ούρων,προσδιορισμός ομάδας αίματος κ εμένα μου έδωσε κ λιστερια που δεν γράφεται.


xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Nicol_ είπε:

Στις πρώτες εξετασεις δινουν και για θυροειδη? Ειχες και παλιότερα θεμα γιαυτο σου ειπε να το ελέγξεις? 

δεν χρειαζετε να εχεις θεματα το θυροειδη τον ελενχεις στον προγενeτικο μια εξεταση ειναι η tsh. κ την κανεις γιατι ο θυροειδης ξεριθμιζετε σε πολλους ανθρωπους με την εγκυμοσυνη κ ειναι επικυνδινο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nicol_ είπε:

Παιδια κοιταξα τωρα τα χαρτια,μου εδωσε ολα οσα λετε αλλα οχι tsh. Μηπως τη δινουν αργοτερα? 

οχι απο την αρχη την δινουν καντην μονη σου δεν ειναι ακριβη 10 ευρω-11 πηγαινε σε ενα μικροβιολογικο κ ζητα την. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

οχι απο την αρχη την δινουν καντην μονη σου δεν ειναι ακριβη 10 ευρω-11 πηγαινε σε ενα μικροβιολογικο κ ζητα την. 

Δεν εχω θεμα να την κανω αλλα μου κανει εντυπωση γιατι δεν μου ειπε να την κανω?Επισης και σε εσας συνεβει καποιες εξετασεις να γινουν εκτος ταμειου επειδη γραφουν πολλες και δεν μπορουν να καλυφθουν ολες με τη μια? Δηλαδη γενικη αιματος,ουρων και σακχαρο μου ειπε η γραμματεας πως θα τις κανω χωρις συμμετοχη  γιατι δικαιολογειται συγκεκριμενος αριθμος εξετασεων τη φορα. Ειναι αληθεια? Μου εγραψε τις ακριβοτερες με συμμετοχη


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nicol_ είπε:

Δεν εχω θεμα να την κανω αλλα μου κανει εντυπωση γιατι δεν μου ειπε να την κανω?Επισης και σε εσας συνεβει καποιες εξετασεις να γινουν εκτος ταμειου επειδη γραφουν πολλες και δεν μπορουν να καλυφθουν ολες με τη μια? Δηλαδη γενικη αιματος,ουρων και σακχαρο μου ειπε η γραμματεας πως θα τις κανω χωρις συμμετοχη  γιατι δικαιολογειται συγκεκριμενος αριθμος εξετασεων τη φορα. Ειναι αληθεια? Μου εγραψε τις ακριβοτερες με συμμετοχη

ναι εχει πλαφον κ αν βγουν πολλες εξετασεις δεν τους πεταει εξω... 

μην νομιζεις οτι ολοι οι γιατροι ειναι πολυ τυπικοι με τις εξετασεις καποιες τις ξεχνανε καποιες δεν τις θεωρουν σημαντικες επειδη δεν εχεις ιστορικο μεχρι να σου συμβει κατι δηλαδη πολλοι δεν τα ψαχνουν καποια πραγματα μην παραξενευεσε. καντην ειναι σημαντικη παντως ο θυροειδης ειναι αυτος που ρυθμιζει τα παντα αυτη την στιγμη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

ναι εχει πλαφον κ αν βγουν πολλες εξετασεις δεν τους πεταει εξω... 

μην νομιζεις οτι ολοι οι γιατροι ειναι πολυ τυπικοι με τις εξετασεις καποιες τις ξεχνανε καποιες δεν τις θεωρουν σημαντικες επειδη δεν εχεις ιστορικο μεχρι να σου συμβει κατι δηλαδη πολλοι δεν τα ψαχνουν καποια πραγματα μην παραξενευεσε. καντην ειναι σημαντικη παντως ο θυροειδης ειναι αυτος που ρυθμιζει τα παντα αυτη την στιγμη

Σε ευχαριστω παρα πολυ.Ναι θα την κανω οπωσδηποτε.Παντως καλα που υπαρχει το φορουμ να ενημερωνομαστε γιατι αλλιως δεν μας βλεπω καλα :confused:


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Μ ξεκίνησε θυροξινη Τελικά. Κ Θ με δει Τετάρτη πρώτα Ο Θεός.. Κ Η γυναικολόγος Μ είπε ένα σίδηρο την μέρα για αρχή.. Κ Τον είχα ξεκινήσει ήδη φανταστείτε εδώ κ δύο βδομάδες.. αν δεν έπαιρνα πόσο Θ Ήταν?

Νικολ Μ δε ξέρω γιατί δεν σ την έγραψε. Η Λίνα ξέρει πααρα πολλά οπότε Εγώ θα την άκουγα Κ θα Την έκανα μόνη Μ. Κ Εγώ δεν είχα ιστορικό στις άλλες δύο εγκυμοσύνες Αλλά να που στην τρίτη εμφανισα. 

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

ναι εχει πλαφον κ αν βγουν πολλες εξετασεις δεν τους πεταει εξω... 

μην νομιζεις οτι ολοι οι γιατροι ειναι πολυ τυπικοι με τις εξετασεις καποιες τις ξεχνανε καποιες δεν τις θεωρουν σημαντικες επειδη δεν εχεις ιστορικο μεχρι να σου συμβει κατι δηλαδη πολλοι δεν τα ψαχνουν καποια πραγματα μην παραξενευεσε. καντην ειναι σημαντικη παντως ο θυροειδης ειναι αυτος που ρυθμιζει τα παντα αυτη την στιγμη

Λίνα?Ο θυροειδης παίζει ρόλο στο ζάχαρο?υπάρχει περίπτωση Ν είναι ψηλό από τον θυροειδη?

Link to comment
Share on other sites

@Nicol_ μου δεν λεω μαθαίνουμε πολλα απο το φόρουμ ομως ο γιατρός μας είναι αυτός που ξέρει και εμπιστευόμαστε γενικότερα. Όσον αφορα τον θυροειδη ναι η εξέταση γίνεται κανονικα. Πριν τις κανεις να τηλ τον γιατρό σου κ να τομ ρωτήσεις για ποιο λογο δεν στην έγραψε. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. @Smile89 μου έτσι ειναι φυσικα εννοείται. Να που ομως για την εξεταση θυροειδη το εμαθα απο εδω. Θα τον παρω σημερα να τον ρωτησω.Οπως και να χει εγω θα την κανω εφοσον ειναι τοσο σημαντικη :)

Πως ειστε σημερα Κοριτσια? Εμενα μου ειπε ο γιατρος και ξεκίνησα μαγνησιο γιατι εχω κραμπες. Αυριο θα κανω και τις εξετάσεις. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Καλημερα κοριτσια! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. @Smile89 μου έτσι ειναι φυσικα εννοείται. Να που ομως για την εξεταση θυροειδη το εμαθα απο εδω. Θα τον παρω σημερα να τον ρωτησω.Οπως και να χει εγω θα την κανω εφοσον ειναι τοσο σημαντικη :)

Πως ειστε σημερα Κοριτσια? Εμενα μου ειπε ο γιατρος και ξεκίνησα μαγνησιο γιατι εχω κραμπες. Αυριο θα κανω και τις εξετάσεις. 

Καλημέρα, τον προγεννητικο σου έχει δώσει να κανεις; Εδω θα ακουσεις πολλα δεν σημαίνει ότι είναι κ Σωστα γιαυτο οτι πει ο γιατρός που εμπιστευεσαι. Παρε τον σήμερα κιόλας κ πες του το. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Smile89 είπε:

Καλημέρα, τον προγεννητικο σου έχει δώσει να κανεις; Εδω θα ακουσεις πολλα δεν σημαίνει ότι είναι κ Σωστα γιαυτο οτι πει ο γιατρός που εμπιστευεσαι. Παρε τον σήμερα κιόλας κ πες του το. 

Τι εννοεις προγεννητικο? Τις εξετάσεις που αναφερατε? Αν ναι μου τις εδωσε και θα τις κανω αυριο απλα δεν ειχε για το θυροειδη μεσα 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Smile89 είπε:

Καλημέρα, τον προγεννητικο σου έχει δώσει να κανεις; Εδω θα ακουσεις πολλα δεν σημαίνει ότι είναι κ Σωστα γιαυτο οτι πει ο γιατρός που εμπιστευεσαι. Παρε τον σήμερα κιόλας κ πες του το. 

9 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

Εμένα Μ ξεκίνησε θυροξινη Τελικά. Κ Θ με δει Τετάρτη πρώτα Ο Θεός.. Κ Η γυναικολόγος Μ είπε ένα σίδηρο την μέρα για αρχή.. Κ Τον είχα ξεκινήσει ήδη φανταστείτε εδώ κ δύο βδομάδες.. αν δεν έπαιρνα πόσο Θ Ήταν?

Νικολ Μ δε ξέρω γιατί δεν σ την έγραψε. Η Λίνα ξέρει πααρα πολλά οπότε Εγώ θα την άκουγα Κ θα Την έκανα μόνη Μ. Κ Εγώ δεν είχα ιστορικό στις άλλες δύο εγκυμοσύνες Αλλά να που στην τρίτη εμφανισα. 

Λίνα?Ο θυροειδης παίζει ρόλο στο ζάχαρο?υπάρχει περίπτωση Ν είναι ψηλό από τον θυροειδη?

χα χα χα ενταξει παρα πολλα δεν ξερω τα βασικα που συνηθως εχουν συμβει κ σε εμενα!!! 

να σου πω πολλες φορες συνηπαρχουν θεματα θυροειδη κ ζαχαρου οχι οτι το ενα προυποθετει το αλλο αλλα επιρεαζει ο θυροειδης ναι πολλες φορες. 

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Καλημερα κοριτσια! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. @Smile89 μου έτσι ειναι φυσικα εννοείται. Να που ομως για την εξεταση θυροειδη το εμαθα απο εδω. Θα τον παρω σημερα να τον ρωτησω.Οπως και να χει εγω θα την κανω εφοσον ειναι τοσο σημαντικη :)

Πως ειστε σημερα Κοριτσια? Εμενα μου ειπε ο γιατρος και ξεκίνησα μαγνησιο γιατι εχω κραμπες. Αυριο θα κανω και τις εξετάσεις. 

τον γιατρο εννοειτε θα ακουει καποιος αλλα κ οι γιατροι δεν ειναι θεοι καποια πραγματα τα προσπερνανε κ μετα σου λενε τυχαιο γεγονος κ ας κανεις εξετασεις μετα κ βλεπεις οτι τελικα δεν ηταν κ τοσο τυχαιο κ μπορουσες να το προλαβεις.(ποσες φορες  εχουν ανακαλυψει θεμα με θυροειδη κατοπιν εορτης.....) . κ σε μια γενικη αιματος χωρις εγκυμοσυνη το θυροειδη τον κοιτανε. ο γιατρος κ να τον ρωτησεις τι θα σου πει δεν εχεις ιστορικο(κ προφανως θα προσπαθησει να δικαιολογηθει σιγα μην σου πει οτι το ξεχασε η οτι απλα αδιαφορησε )  αλλα πως να ξερεις αν εχεις ιστορικο αν δεν εχεις ξαναδει ποτε το θυροειδη σου?? κ εγω χωρις ιστορικο το ανακαλυψα κ μαλιστα χωρις κανεναν με προβλημα στην οικογενεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

χα χα χα ενταξει παρα πολλα δεν ξερω τα βασικα που συνηθως εχουν συμβει κ σε εμενα!!! 

να σου πω πολλες φορες συνηπαρχουν θεματα θυροειδη κ ζαχαρου οχι οτι το ενα προυποθετει το αλλο αλλα επιρεαζει ο θυροειδης ναι πολλες φορες. 

τον γιατρο εννοειτε θα ακουει καποιος αλλα κ οι γιατροι δεν ειναι θεοι καποια πραγματα τα προσπερνανε κ μετα σου λενε τυχαιο γεγονος κ ας κανεις εξετασεις μετα κ βλεπεις οτι τελικα δεν ηταν κ τοσο τυχαιο κ μπορουσες να το προλαβεις.(ποσες φορες  εχουν ανακαλυψει θεμα με θυροειδη κατοπιν εορτης.....) . κ σε μια γενικη αιματος χωρις εγκυμοσυνη το θυροειδη τον κοιτανε. ο γιατρος κ να τον ρωτησεις τι θα σου πει δεν εχεις ιστορικο(κ προφανως θα προσπαθησει να δικαιολογηθει σιγα μην σου πει οτι το ξεχασε η οτι απλα αδιαφορησε )  αλλα πως να ξερεις αν εχεις ιστορικο αν δεν εχεις ξαναδει ποτε το θυροειδη σου?? κ εγω χωρις ιστορικο το ανακαλυψα κ μαλιστα χωρις κανεναν με προβλημα στην οικογενεια.

Συμφωνώ απολυτα με αυτο. Πολλα παραβλέπονται καταλαθος και πρέπει να ειμαστε σε επιφυλακή παντα και να τα ψάχνουμε ξανα κ ξανα. Προσφατα βίωσα εμπειρία με τεράστιο ιατρικό λαθος σε συγγενικό μου πρόσωπο και έμαθα να μη το αφηνω στην τύχη..


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...