Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , palmoira είπε:

Ναι και εγώ έχω αρκετά, μην ανησυχείς. 

Να πας κορίτσι μου. Όσο νωρίτερα τόσο πιο εύκολα θα αντιμετωπίσεις την κατάσταση. Μη το αφήσεις να φτάσεις να είσαι χάλια. 

 

Πόσο δίκιο έχετε. Εγώ με τόσο καιρό στο κρεβάτι, πλέον δεν μπορώ ούτε μέχρι την κουζίνα να πάω. Κουράζομαι και λίγο εάν κάτσω σε καρέκλα πιάνομαι και γυρνάω στο κρεββάτι. Το Σάββατο που πήγαμε στο μικροβιολογικό γυρίσαμε σπίτι και ένιωθα λες και είχα σκάψει όλη μέρα. Είναι από το καθισιό το ξέρω. Ας μου πει και εμένα να σηκωθώ και δεν με νοιάζει. Μπράβο Βάσω που θα βγεις! 

Το ιδιο ενιωθα κ εγω οταν ημουν κατω τελειως πηγαινα στο γιατρο κ γυρναγα ρακος αλλα κ τωρα που σηκωνομαι λιγο με κουραζει κ ξαναξαπλωνω προσπαθω καθε φορα να καθομαι λιγο περισσότερο για να συνηθιζω.Α ναι πηρα αδεια γιατρου γι αυτο το γαμο το περιμενα πως κ πως φετος εχουν παντρευτει ολοι οι φιλοι μας κ δεν εχω παει σε κανεναν χαλαλι βεβαια δε γκρινιαζω ειπαμε οι θυσιες της μανας ξεκινησαν απο νωρις για μας τι να κανουμε

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Vasoth. είπε:

Να σε ρωτησω που εισαι σε πιο προχωρημενη οταν ειμαι καθιστη μετα απο λιγο με ποναει το κοκκαλο κατω απο το στηθος δεξια μονο ειναι φυσιολογικο?ειναι πολυ ενοχλητικο με κουραζει πολυ αυτο το πραγμα

Αχ πόσο σε νιώθω.καινεγω απο τα δεξιά μόνο.πονος πολύς .Στο αμάξι αν μπω με πιάνει άγχος γτ λέω τόση ώρα καθιστή θα πονέσω πάλι.αν φοράω και σουτιέν ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , loyloy είπε:

Αχ πόσο σε νιώθω.καινεγω απο τα δεξιά μόνο.πονος πολύς .Στο αμάξι αν μπω με πιάνει άγχος γτ λέω τόση ώρα καθιστή θα πονέσω πάλι.αν φοράω και σουτιέν ακόμα περισσότερο.

Αλλη ιστορια το σουτιεν εχω παρει κ θυλασμου κ μπουστακι αλλα παλι δε το αντεχω το πρωτο πραγμα που πεταω ειναι αυτο μολις μπαινω σπιτι μας βλεπω με φορητο μαξιλαρακι να κυκλοφορουμε χαχα


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Vasoth. είπε:

Αλλη ιστορια το σουτιεν εχω παρει κ θυλασμου κ μπουστακι αλλα παλι δε το αντεχω το πρωτο πραγμα που πεταω ειναι αυτο μολις μπαινω σπιτι μας βλεπω με φορητο μαξιλαρακι να κυκλοφορουμε χαχα

Μόνο μαγιό με έχει βολέψει και την βγάζω μ'αυτά προς το παρόν.καλα αν πάμε κάπου στο γυρισμό στο αυτοκίνητο το χω βγάλει.δεν παίζει.

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Θ με δει σμρ στις δέκα..Άντε να δούμε...Ούτε οδοντίατρο πήγα με τέτοιο βήχα...Θ βγει το παιδί Κ Θ Μ πει ρε μάνα..έλεος...από γιατρό σε γιατρό με σέρνεις......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/9/2018 at 1:55 ΜΜ, Smile89 είπε:

Θα περιμενουμε πως και πως μα ξερεις!! 

Γεια σας κορίτσια:)

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της β χοριακης..είναι θετική είναι 801 κανονικά πρέπει να κάνω τούμπες από τη χαρά μου αλλά φοβάμαι τόσο πολύ..δεν το έχω πει σε κανέναν μα κανέναν ούτε στον άντρα μου ούτε το γιατρό μου πήρα..έχω μείνει ξανά έγκυος με εξωσωματική και είχα αίμα συνεχώς καφέ υγρά αλλά στο τέλος απεβαλα(πολύ αίμα τότε)τώρα δεν έχω τίποτα μόνο λόγο πρησμένο στήθος και πονακια περιόδου που και που.ολα αυτά τα λέω για είμαι τόσο μπερδεμενη...νομίζω είναι χαμηλή η τιμή για 6 μέρα καθυστέρηση..αυριο θα πάρω το γιατρό μου και θα είναι λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , D-na είπε:

Γεια σας κορίτσια:)

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της β χοριακης..είναι θετική είναι 801 κανονικά πρέπει να κάνω τούμπες από τη χαρά μου αλλά φοβάμαι τόσο πολύ..δεν το έχω πει σε κανέναν μα κανέναν ούτε στον άντρα μου ούτε το γιατρό μου πήρα..έχω μείνει ξανά έγκυος με εξωσωματική και είχα αίμα συνεχώς καφέ υγρά αλλά στο τέλος απεβαλα(πολύ αίμα τότε)τώρα δεν έχω τίποτα μόνο λόγο πρησμένο στήθος και πονακια περιόδου που και που.ολα αυτά τα λέω για είμαι τόσο μπερδεμενη...νομίζω είναι χαμηλή η τιμή για 6 μέρα καθυστέρηση..αυριο θα πάρω το γιατρό μου και θα είναι λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα...

Τωρα εχεις μεινει με φυσικο τροπο?? Εξι μερες καθυστέρηση ειναιμια χαρα η χοριακη σου!! 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Smile89 είπε:

Τωρα εχεις μεινει με φυσικο τροπο?? Εξι μερες καθυστέρηση ειναιμια χαρα η χοριακη σου!! 

Ναι με φυσικό,περίμενα περίοδο για να ξεκινήσω τη διαδικασία της εξωσωματικής μόνο μεταφορά εμβρύων θα έκανα τώρα πρέπει να πάρεις προγεστερόνη και οιστρογόνα και να κάνεις μια προετοιμασία στη μήτρα για να μην τα πολυ λέω( όχι πωςε ρώτησες αυτό αλλά πήρα φόρα τώρα χαχχα)περίμενα περίμενα έλεγα τώρα θα μου έρθει μετά θα μου έρθει αλλά δεν ήρθε:-):grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , D-na είπε:

Ναι με φυσικό,περίμενα περίοδο για να ξεκινήσω τη διαδικασία της εξωσωματικής μόνο μεταφορά εμβρύων θα έκανα τώρα πρέπει να πάρεις προγεστερόνη και οιστρογόνα και να κάνεις μια προετοιμασία στη μήτρα για να μην τα πολυ λέω( όχι πωςε ρώτησες αυτό αλλά πήρα φόρα τώρα χαχχα)περίμενα περίμενα έλεγα τώρα θα μου έρθει μετά θα μου έρθει αλλά δεν ήρθε:-):grin::grin:

Αγαπη μου μονο μπραβο μπορω να σου πω, μονο θετικα μπορω να το δω. Πες το στον αντρα σου αποψε κι αυριο παρε τον γιατρό σου. Ε? 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , D-na είπε:

Ναι με φυσικό,περίμενα περίοδο για να ξεκινήσω τη διαδικασία της εξωσωματικής μόνο μεταφορά εμβρύων θα έκανα τώρα πρέπει να πάρεις προγεστερόνη και οιστρογόνα και να κάνεις μια προετοιμασία στη μήτρα για να μην τα πολυ λέω( όχι πωςε ρώτησες αυτό αλλά πήρα φόρα τώρα χαχχα)περίμενα περίμενα έλεγα τώρα θα μου έρθει μετά θα μου έρθει αλλά δεν ήρθε:-):grin::grin:

Πωπω διάβασα την ιστορία δεν ξέρεις ποσο χάρηκα!!! Συγχαρητήρια κούκλα μου να έχεις μια υγιή και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!! Τα πονακια περιοδου είναι φυσιολογικά και μην φοβάσαι κ εγω μια χαρά νομίζω πως είναι η χοριακη σου. Σημασια έχει η αυξηση άλλωστε. Με το καλό όλα περιμενουμε νεότερα!  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , D-na είπε:

Ναι με φυσικό,περίμενα περίοδο για να ξεκινήσω τη διαδικασία της εξωσωματικής μόνο μεταφορά εμβρύων θα έκανα τώρα πρέπει να πάρεις προγεστερόνη και οιστρογόνα και να κάνεις μια προετοιμασία στη μήτρα για να μην τα πολυ λέω( όχι πωςε ρώτησες αυτό αλλά πήρα φόρα τώρα χαχχα)περίμενα περίμενα έλεγα τώρα θα μου έρθει μετά θα μου έρθει αλλά δεν ήρθε:-):grin::grin:

Συνχαρητηρια μια χαρα ειναι η χοριακη σου μην ανχωνεσαι κ εγω θα σου ελεγα να παρεις το γιατρο σου αυριο κ μη σκεφτεσαι αρνητικα καθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετικη 

  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Smile89 είπε:

@D-na εχεις καιρο απο την τελ εξωσωματική? 

9 μήνες θα είχα γεννήσει τώρα αν δεν είχα αποβάλλει..θα σας γράψω κάποια στιγμή την εμπειρία μου με την εξωσωματική μπορεί να βοηθήσει κάποια κοπέλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , D-na είπε:

Ναι με φυσικό,περίμενα περίοδο για να ξεκινήσω τη διαδικασία της εξωσωματικής μόνο μεταφορά εμβρύων θα έκανα τώρα πρέπει να πάρεις προγεστερόνη και οιστρογόνα και να κάνεις μια προετοιμασία στη μήτρα για να μην τα πολυ λέω( όχι πωςε ρώτησες αυτό αλλά πήρα φόρα τώρα χαχχα)περίμενα περίμενα έλεγα τώρα θα μου έρθει μετά θα μου έρθει αλλά δεν ήρθε:-):grin::grin:

Συγχαρητηρια! !! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη ευχομαι!!❤

  • Ευχαριστώ 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , D-na είπε:

Γεια σας κορίτσια:)

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της β χοριακης..είναι θετική είναι 801 κανονικά πρέπει να κάνω τούμπες από τη χαρά μου αλλά φοβάμαι τόσο πολύ..δεν το έχω πει σε κανέναν μα κανέναν ούτε στον άντρα μου ούτε το γιατρό μου πήρα..έχω μείνει ξανά έγκυος με εξωσωματική και είχα αίμα συνεχώς καφέ υγρά αλλά στο τέλος απεβαλα(πολύ αίμα τότε)τώρα δεν έχω τίποτα μόνο λόγο πρησμένο στήθος και πονακια περιόδου που και που.ολα αυτά τα λέω για είμαι τόσο μπερδεμενη...νομίζω είναι χαμηλή η τιμή για 6 μέρα καθυστέρηση..αυριο θα πάρω το γιατρό μου και θα είναι λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα...

Συγχαρητήρια! Μια χαρά χοριακη έχεις! Να μιλήσεις με το γιατρό σου που θα σου ζητήσει λογικα να επαναλάβεις! Το ξέρεις ότι και όλη αυτή η προετοιμασία και η προγεστερονη μπορεί τελικά να σε βοήθησε!! Μη σκέφτεσαι αρνητικά, κάθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετική και πρέπει να της δίνουμε την ευκαιρία να εξελιχθεί! Μπράβο και καλή συνέχεια, 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...