Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλα πηγε φιλη μου! Αριστουχα και επισημως! Μαλιστα μου ειπαν οτι ειναι τοσο καλη που θα κοιταξουν να μαζεψουν κονδυλι για να δημοσιευθει σε ξενο επιστημονικο περιοδικο:shock: αλλα μαλλον δεν θα παρω, τωρα θα χω το μωρακι μου, δεν θελω να ασχοληθω με τπτ αλλο! Τι κανεις εσυ αγαπη? Πως ειναι ο μικρος σου? 

 

Σε ευχαριστω μωρο μ. Εσυ πως εισαι? Ολα καλα?

Καλα πηγε συμπεθερουλα μου. Πες μου εσυ τα δικα σου. Πως πηγε το ντοπλερ? Πως ειναι η μινι μου?

Συγχαρητήρια καμάρι μου!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Beboula25 είπε:

Συγχαρητήρια καμάρι μου!! 

Ευχαριστω πολυ μπεμπουλα μου γλυκια! Πως εισαι εσυυ??? Ασε ξερω. Προσπαθεις να μην το σκεφτεσαι αλλα ταυτοχρονα ανυπομονεις και αγωνιάς κιολας για τις 20 του μηνός! Και γω μαζι σου. Θα περιμενουμε νεα σας!!

 

πρίν από 26 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ωωω μπραβο ρε αγαπη! Ειλικρινα μπραβο σου που τα πηγες τοσο καλα ενω ειχες και τοσα στο κεφαλι σου σου βγαζω το καπελο :)  

Εγω ολα καλα,νιωθω το νινακι πιο συχνα πλεον μεσα στη μερα και χαζοχαιρομαι 

Χθες πηγα στα σεμιναρια θηλασμου στο Λητω και ειλικρινα δεν το περιμενα αλλα ηταν πολυ ωραια! Πολυ καλες πληροφοριες,τρομερα ενδιαφερον

Ναι,σε νιωθω!! Οσο μεγαλωνει ο σκατουλης θα σφινωνει και θα το καταλαβαινεις!Για πες για το σεμιναριο. Ειπαν κατι που γενικα δεν το ξερουμε? Πες κανα τιπ


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Beboula25 είπε:

Μαχητρια είναι! Μακάρι να τα καταφερει και να βγει γερή και δυνατή από όλο αυτό ! Έχετε τις ευχες όλων μας να βγείτε νικητές. Εσυ πως είσαι κ ο άντρας σου; Κρατηθείτε δυνατοί κοπέλα μου καλή 

Προσπαθουμε να ειμαστε δυνατοι ο ενας στηριζει τον αλλο εχθες ηταν δυσκολη μερα δε ξεραμε τι να περιμενουμε.

 

πρίν από 32 λεπτά , palmoira είπε:

Βάσω μου μην απογοητεύεσαι. Το κοριτσάκι σου το παλεύει και είναι αγωνίστρια! Θα τα καταφέρει είμαι σίγουρη. Σας στέλνω όλη μου την αγάπη και όλη μου τη θετική σκέψη και ελπίδα. Εσυ πως είσαι κορίτσι μου?σωματικά εννοώ γιατί ψυχολογικά φαντάζομαι. Μη χάνεις την ελπίδα σου οι προσευχές όλων μας είναι μαζί σας. 

Σωματικα ειμαι τελεια εγιναν ολα τοσο γρηγορα που δε προλαβα να ταλαιπωρηθω γεννησα φυσιολογικα κ δεν εχω ουτε ενα ραμα βασικα ειναι σαν να μην εχω γεννησει το μονο καλο στην υποθεση αυτη.μου χορηγουν ενδοφλεβια αντιβιωση για τη λοιμωξη κ αυριο θα βγω αν βγει καθαρη η εξεταση.


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ευχαριστω πολυ μπεμπουλα μου γλυκια! Πως εισαι εσυυ??? Ασε ξερω. Προσπαθεις να μην το σκεφτεσαι αλλα ταυτοχρονα ανυπομονεις και αγωνιάς κιολας για τις 20 του μηνός! Και γω μαζι σου. Θα περιμενουμε νεα σας!!

Καλα είμαι εντάξει αντέχω Χαχα! Σε ευχαριστώ αγαπη μου 

πρίν από 2 λεπτά , Vasoth. είπε:

Προσπαθουμε να ειμαστε δυνατοι ο ενας στηριζει τον αλλο εχθες ηταν δυσκολη μερα δε ξεραμε τι να περιμενουμε.

 

Σωματικα ειμαι τελεια εγιναν ολα τοσο γρηγορα που δε προλαβα να ταλαιπωρηθω γεννησα φυσιολογικα κ δεν εχω ουτε ενα ραμα βασικα ειναι σαν να μην εχω γεννησει το μονο καλο στην υποθεση αυτη.μου χορηγουν ενδοφλεβια αντιβιωση για τη λοιμωξη κ αυριο θα βγω αν βγει καθαρη η εξεταση.

Δυσκολες στιγμές αυτές που ζείτε κρατηθείτε γερά και οπως είπες ο ένας για τον άλλο στήριγμα. Καλα αποτελέσματα αύριο. Και για την μικρούλα τα καλύτερα..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ευχαριστω πολυ μπεμπουλα μου γλυκια! Πως εισαι εσυυ??? Ασε ξερω. Προσπαθεις να μην το σκεφτεσαι αλλα ταυτοχρονα ανυπομονεις και αγωνιάς κιολας για τις 20 του μηνός! Και γω μαζι σου. Θα περιμενουμε νεα σας!!

 

Ναι,σε νιωθω!! Οσο μεγαλωνει ο σκατουλης θα σφινωνει και θα το καταλαβαινεις!Για πες για το σεμιναριο. Ειπαν κατι που γενικα δεν το ξερουμε? Πες κανα τιπ

Ειπε πολλα που ειναι γνωστα, μας εδειξε στασεις θηλασμου,μας ειπε οτι ειναι πολυ σημαντικο και το rooming in για να θηλαζουμε απο την αρχη οποτε θελει το μωρακι μας.Αλλα ενα πολυ σημαντικο,που εγω δεν γνωριζα, και που μπορουμε να ζητησουμε,ειναι να μη παρουν καθολου το μωρο με το που γεννηθεί, αλλα να το αφησουν πανω μας με το που βγει απο την κοιλια.Να μεινει εκει ολη την ωρα που θα μας τακτοποιουν και να προσπαθησουμε να θηλασουμε εκει.Το μωρακι με το που γεννιέται εκεινη τη στιγμη το αντακλαστικο του θηλασμου ειναι στο ζενιθ και ειναι σημαντικο να μη χασουμε αυτες τις δυο πρωτες ωρες.Οχι οτι δεν θα καταφερουμε μετα να θηλασουμε φυσικα,αλλα αν ξεκινησουμε απο την αιθουσα τοκετου ειναι ακομα πιο ευκολο. Εκει που πειστηκα γιαυτο ηταν οταν μας εδειξε ενα βιντεο με ενα νεογεννητο,μολις το ειχαν ακουμπησει στη κοιλια της μαμας του και αυτο αρχισε να μπουσουλαει πανω της μεχρι που εφτασε στο στηθος και επιασε τη θηλη!Ηταν απιστευτο.Δεν περιμενα να εχουν τη δυναμη να το κανουν αυτο. Μπορουμε να το ζητησουμε,υπαρχουν μαιευτήρια που το κανουν. Επισης σημαντικο να μη κοπει αμεσως ο ομφαλιος αλλα μετα απο 5 λεπτα,ωστε το αιμα που εχει μεινει στον πλακουντα να επιστρεψει πισω στο μωρακι αλλιως μενει εκτος. Μας εδειξε πως να πιανει το μωρο τη θηλη,πως να κανουμε μπανακι και γενικα εγιναν πολλες ερωτησεις. Ειναι μια ομαδα με μαιες εδω στη Θεσσαλονικη με μεγαλη εμπειρια που ερχονται και σπιτι σου και σε βοηθανε αν εχεις θεματα θηλασμου. Η σωστη σταση ειναι το παν.Αν ποναμε ματωνουμε κτλ.κατι δεν γινεται σωστα.Επισης αν πρηζεται το στηθος και ποναει τοτε μαλασουμε η κανουμε ζεστες κομπρεσες,η ριχνουμε ζεστο νερακι πριν το θηλασμο και μετα το θηλασμο δροσερες κομπρεσες.Κατι που κανει πολυ καλο και απορροφά το πρηξιμο του στηθους ειναι το λαχανο!! Εχουμε στο ψυγειο μας πλυμένα  μεγαλα φυλα και μετα το θηλασμο τα τοποθετουμε δροσερα πανω στο στηθος..γενικα ειπαμε πολλααα τι να πρωτοθυμηθω 

  • Μου αρέσει 3

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Smile89 είπε:

Ναι τημ ειδα χθες την Γλυκουλα μου!!! Στον μπαμπα της μοιαζει!!! 

Ελα μου καλα ειμαι. Αυτη η κυστουλα τι ειναι?. Θα φυγει κι αυτή??? Γιατι φοβασαι να το κανεις? Κοίτα εμενα ο γιατρος μου μου είπε αν θελω κι οχι πρεπει, δεν ξερω τι θα κανω. Ειλικρονα. 

Νικολ μου εσυ ολα καλα? Γενικα κοριτσια μου πως ειστε??? @nanoula90??? 

Σαν αιμάτωμα που μου είπε αρκετά μωράκια το έχουν..τώρα τι να πω πια;κάθε φορά κάτι καινούργιο..και εχθές είχα και συσπάσεις το είδε και εκείνη....

Εγώ επειδή είναι η δεύτερη φορά π είμαι κρυωμενη και επειδή πάντα πάθαινα και βρογχίτιδα Μ είπε να το κάνω..το σκέφτομαι κ εγώ δεν ξέρω


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ωωω μπραβο ρε αγαπη! Ειλικρινα μπραβο σου που τα πηγες τοσο καλα ενω ειχες και τοσα στο κεφαλι σου σου βγαζω το καπελο :)  

Εγω ολα καλα,νιωθω το νινακι πιο συχνα πλεον μεσα στη μερα και χαζοχαιρομαι 

Χθες πηγα στα σεμιναρια θηλασμου στο Λητω και ειλικρινα δεν το περιμενα αλλα ηταν πολυ ωραια! Πολυ καλες πληροφοριες,τρομερα ενδιαφερον

Λέγε τι φόραγες.που καθόσουν.κι Εγώ εκεί ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Κωνσταντίνα16 είπε:

Σαν αιμάτωμα που μου είπε αρκετά μωράκια το έχουν..τώρα τι να πω πια;κάθε φορά κάτι καινούργιο..και εχθές είχα και συσπάσεις το είδε και εκείνη....

Εγώ επειδή είναι η δεύτερη φορά π είμαι κρυωμενη και επειδή πάντα πάθαινα και βρογχίτιδα Μ είπε να το κάνω..το σκέφτομαι κ εγώ δεν ξέρω

Κωνσταντίνα μου πλέον γίνεται χαμός με την γρίπη. Βγήκαν και είπαν πως οι περισσότεροι πια εμβολιάζονται. Σήμερα πήγα σε διαγνωστικό να κάνω εξέταση και έβαζα την ζακέτα μου στη μύτη. Τους έβλεπα όλους νέους και μεγαλύτερους κ ήθελα να βγω έξω στον αέρα να μην εισπνεω τα χνώτα τους. Δεν ξέρω ισως εγω που είμαι κ κάπως περίεργη το βλέπω έτσι πάντως πρώτα ο Θεός να πάμε καλα και θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη. 

Just now, loyloy είπε:

Λέγε τι φόραγες.που καθόσουν.κι Εγώ εκεί ήμουν.

Γαμωτι έπρεπε να ερθωωω:-|

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Beboula25 είπε:

Κωνσταντίνα μου πλέον γίνεται χαμός με την γρίπη. Βγήκαν και είπαν πως οι περισσότεροι πια εμβολιάζονται. Σήμερα πήγα σε διαγνωστικό να κάνω εξέταση και έβαζα την ζακέτα μου στη μύτη. Τους έβλεπα όλους νέους και μεγαλύτερους κ ήθελα να βγω έξω στον αέρα να μην εισπνεω τα χνώτα τους. Δεν ξέρω ισως εγω που είμαι κ κάπως περίεργη το βλέπω έτσι πάντως πρώτα ο Θεός να πάμε καλα και θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη. 

Γαμωτι έπρεπε να ερθωωω:-|

Ναι και εγώ το σκέφτομαι αυτό γτ και εγώ περίεργη είμαι και επιρρεπείς σε αυτά..αλλά μετά σκέφτομαι αφού το είπε η γιατρός μου και την εμπιστεύομαι τότε πρέπει να το κάνω


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Beboula25 είπε:

Κωνσταντίνα μου πλέον γίνεται χαμός με την γρίπη. Βγήκαν και είπαν πως οι περισσότεροι πια εμβολιάζονται. Σήμερα πήγα σε διαγνωστικό να κάνω εξέταση και έβαζα την ζακέτα μου στη μύτη. Τους έβλεπα όλους νέους και μεγαλύτερους κ ήθελα να βγω έξω στον αέρα να μην εισπνεω τα χνώτα τους. Δεν ξέρω ισως εγω που είμαι κ κάπως περίεργη το βλέπω έτσι πάντως πρώτα ο Θεός να πάμε καλα και θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη. 

Γαμωτι έπρεπε να ερθωωω:-|

Ήταν ωραία αλλά αυτά τα φώτα που είχε με ζαλισαν και με έκαναν να σκασω από τη ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

Ναι και εγώ το σκέφτομαι αυτό γτ και εγώ περίεργη είμαι και επιρρεπείς σε αυτά..αλλά μετά σκέφτομαι αφού το είπε η γιατρός μου και την εμπιστεύομαι τότε πρέπει να το κάνω

Ναι δεν έχεις να φοβάσαι κάτι αντιθετως πιστεύω. Κάνε το εφόσον είσαι κ επιρρεπης να είσαι ησυχη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ειπε πολλα που ειναι γνωστα, μας εδειξε στασεις θηλασμου,μας ειπε οτι ειναι πολυ σημαντικο και το rooming in για να θηλαζουμε απο την αρχη οποτε θελει το μωρακι μας.Αλλα ενα πολυ σημαντικο,που εγω δεν γνωριζα, και που μπορουμε να ζητησουμε,ειναι να μη παρουν καθολου το μωρο με το που γεννηθεί, αλλα να το αφησουν πανω μας με το που βγει απο την κοιλια.Να μεινει εκει ολη την ωρα που θα μας τακτοποιουν και να προσπαθησουμε να θηλασουμε εκει.Το μωρακι με το που γεννιέται εκεινη τη στιγμη το αντακλαστικο του θηλασμου ειναι στο ζενιθ και ειναι σημαντικο να μη χασουμε αυτες τις δυο πρωτες ωρες.Οχι οτι δεν θα καταφερουμε μετα να θηλασουμε φυσικα,αλλα αν ξεκινησουμε απο την αιθουσα τοκετου ειναι ακομα πιο ευκολο. Εκει που πειστηκα γιαυτο ηταν οταν μας εδειξε ενα βιντεο με ενα νεογεννητο,μολις το ειχαν ακουμπησει στη κοιλια της μαμας του και αυτο αρχισε να μπουσουλαει πανω της μεχρι που εφτασε στο στηθος και επιασε τη θηλη!Ηταν απιστευτο.Δεν περιμενα να εχουν τη δυναμη να το κανουν αυτο. Μπορουμε να το ζητησουμε,υπαρχουν μαιευτήρια που το κανουν. Επισης σημαντικο να μη κοπει αμεσως ο ομφαλιος αλλα μετα απο 5 λεπτα,ωστε το αιμα που εχει μεινει στον πλακουντα να επιστρεψει πισω στο μωρακι αλλιως μενει εκτος. Μας εδειξε πως να πιανει το μωρο τη θηλη,πως να κανουμε μπανακι και γενικα εγιναν πολλες ερωτησεις. Ειναι μια ομαδα με μαιες εδω στη Θεσσαλονικη με μεγαλη εμπειρια που ερχονται και σπιτι σου και σε βοηθανε αν εχεις θεματα θηλασμου. Η σωστη σταση ειναι το παν.Αν ποναμε ματωνουμε κτλ.κατι δεν γινεται σωστα.Επισης αν πρηζεται το στηθος και ποναει τοτε μαλασουμε η κανουμε ζεστες κομπρεσες,η ριχνουμε ζεστο νερακι πριν το θηλασμο και μετα το θηλασμο δροσερες κομπρεσες.Κατι που κανει πολυ καλο και απορροφά το πρηξιμο του στηθους ειναι το λαχανο!! Εχουμε στο ψυγειο μας πλυμένα  μεγαλα φυλα και μετα το θηλασμο τα τοποθετουμε δροσερα πανω στο στηθος..γενικα ειπαμε πολλααα τι να πρωτοθυμηθω 

Α εγω στο Λητώ στην Αθήνα .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Ήταν ωραία αλλά αυτά τα φώτα που είχε με ζαλισαν και με έκαναν να σκασω από τη ζέστη.

Τι φώτα; Τίποτα από αυτά τα άσπρα τα δυνατά;; Και εμενα με ζαλίζουν τα πολλά φώτα και τώρα ειδικά αναγουλιαζω το έπαθα κ στο σούπερ με τα φώτα. Οποτε άσε καλύτερα δεν πειράζει άλλη φορά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , loyloy είπε:

Λέγε τι φόραγες.που καθόσουν.κι Εγώ εκεί ήμουν.

πλακα κανεις!!Δεν θυμομουν οτι εισαι απο Θεσσαλονικη! :D Ξανθια και κοκκινη μπλουζα,μαυρο κολαν..εσυ???


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...