Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Anna17 είπε:

Το στήθος το άφηνε εμένα γιατί έπαθε οισοφαγιτιδα από τη γοπ. Όταν γεννιούνται τα μωρά το στομάχι τους δεν παράγει οξέα. Όσο μεγαλώνουν αρχίζει σιγά σιγά να παράγει με σκοπό να είναι έτοιμο για τις στερες τροφές. Τώρα λοιπόν που έχει αρχίσει να έχει οξέα στο στομαχακι του όταν αναιβενουν στο λαιμό τον καίνε. Επειδή εγώ δεν είχα υποψιαστεί τη γοπ νωρίς και τον ξαπλώνα μετά το φαγητό αύρα ανέβαιναν κια σιγά σιγά του έκαναν πληγουλα στο λαιμό. Έτσι ενώ το παιδί πεινάει σε 2 3 γουλιες αρχίζει και τον ποναει ο λαιμός και το αφήνει το στήθος. Μετά κλαιει γιατί πεινάει. Ένα δράμα. 

Σου εβγαζε κ γουλιτσες?πως το καταλαβες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Εκανε πρασινακια αργα το βραδυ κ αρκετα σφιχτα μαλλον απο την αλλαγη ο ταλαιπωρος.πιστευω τωρα να στρωσουμε σορρυ για την περιγραφη πρωι πρωι!!

Σιγά καλέ!! Θα στρώσει με αυτό είναι πολύ καλό γάλα, απλά θέλει κάποιες μέρες. 

4 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Τελικα βγηκε θετικο το μαγερ κοπρανων υπάρχει αιματακι στα κοπρανα του μωρού....με εβαλε σε αυστηρή διαιτα..καμια κοπελα με παρόμοια εμπειρία να μ πει για τη διατροφη της.....η παιδίατρος μ τα ειπε απ το τηλ αλλα θα μ τα πει κ απι κοντα λεθπει σε διακοπες κ την εχω πρήξει στα τηλ...

Απλά κόβεις όλα τα γαλακτοκομικά από όσο γνωρίζω. Η παιδίατρος τι σου είπε?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smile89 είπε:

Σιγά καλέ!! Θα στρώσει με αυτό είναι πολύ καλό γάλα, απλά θέλει κάποιες μέρες. 

Απλά κόβεις όλα τα γαλακτοκομικά από όσο γνωρίζω. Η παιδίατρος τι σου είπε?

Το ιδιο οτιδηποτε περιέχει μεσα γαλα μα διαβαζω συσκευασιες...απλα εμενα με απασχολει η βλεννα μήπως ειναι καμια ιωση αλλα δεν μ ειπε τπτ τετοιο..επισης τελευταία κλαιει συνεχώς αλλα δε παιζει να ναι κολικος τον πιανει οταν ειναι στηθος κ ειναι απαρηγόρητος....γαλα βγαζει το στήθος το τσεκάρω μωρε μηπως δε χορταίνει? Αλλα μετα απο δυο μηνες? 6100 για βάρος 2 μηνών μωρού ειναι καλο? Παλι με επιασαν οι ανησυχίες μ...

1 ώρα πρίν, Anna17 είπε:

Πήρα τον παιδίατρο και του το είπα. Το κατάλαβε αμέσως μόλις του είπα ότι τρώει μόνο κοιμησμενος. Ναι και γουλιες και πιο πολύ γάλα. Σαν 2 κουταλιές της σούπας πχ

Εμενα μ βγαζει γουλιά μονο αν δεν εχει ρευτει καλα η οταν τον πιασει λοξιγγας...μωρε τρωει καποια ωρα λ μετα τπν πιανει οταμ ομως τον πιασει ειναι απαρηγόρητος....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Anna17 said:

Πήρα τον παιδίατρο και του το είπα. Το κατάλαβε αμέσως μόλις του είπα ότι τρώει μόνο κοιμησμενος. Ναι και γουλιες και πιο πολύ γάλα. Σαν 2 κουταλιές της σούπας πχ

Αννα με τα φάρμακα θα δείτε βελτίωση σιγουρα, λίγο υπομονή ακόμη. Θα γίνει καλά το λαιμουδάκι του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Ria@90 είπε:

Το ιδιο οτιδηποτε περιέχει μεσα γαλα μα διαβαζω συσκευασιες...απλα εμενα με απασχολει η βλεννα μήπως ειναι καμια ιωση αλλα δεν μ ειπε τπτ τετοιο..επισης τελευταία κλαιει συνεχώς αλλα δε παιζει να ναι κολικος τον πιανει οταν ειναι στηθος κ ειναι απαρηγόρητος....γαλα βγαζει το στήθος το τσεκάρω μωρε μηπως δε χορταίνει? Αλλα μετα απο δυο μηνες? 6100 για βάρος 2 μηνών μωρού ειναι καλο? Παλι με επιασαν οι ανησυχίες μ...

Εμενα μ βγαζει γουλιά μονο αν δεν εχει ρευτει καλα η οταν τον πιασει λοξιγγας...μωρε τρωει καποια ωρα λ μετα τπν πιανει οταμ ομως τον πιασει ειναι απαρηγόρητος....

Φυσικά είναι καλό το βάρος. Στις πίσω σελίδες του βιβλιαρίου του έχει τις καμπυλες ανάπτυξης. Δυστυχώς η γοπ μπορεί να είναι και κρυφή. Και να μην δείχνει τα σημάδια της. Όταν κλαίει τι συμπεριφορά έχει; δείχνει να πεινάει και να μην μπορεί να φάει; πως ηρεμεί τελικά; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Φυσικά είναι καλό το βάρος. Στις πίσω σελίδες του βιβλιαρίου του έχει τις καμπυλες ανάπτυξης. Δυστυχώς η γοπ μπορεί να είναι και κρυφή. Και να μην δείχνει τα σημάδια της. Όταν κλαίει τι συμπεριφορά έχει; δείχνει να πεινάει και να μην μπορεί να φάει; πως ηρεμεί τελικά; 

Σημερα παλι η πανα ειχε αιμα...πολυ στεναχωριέμαι κ δε ξερω τι να κανω για να τον βοηθήσω...εκει που τρωει κανονικα για 10 λεπτα πχ τν πιανει ενα απαρηγόρητο κλαμα....με πολυ αγκαλιά κ επιμονή ηρεμει....δε ξέρω τι ακριβώς εχει κ δεν μπορω να κανω υπομονή μεχρι να γυρισει η παιδίατρος περναμε διαφορά απ το μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Το ιδιο οτιδηποτε περιέχει μεσα γαλα μα διαβαζω συσκευασιες...απλα εμενα με απασχολει η βλεννα μήπως ειναι καμια ιωση αλλα δεν μ ειπε τπτ τετοιο..επισης τελευταία κλαιει συνεχώς αλλα δε παιζει να ναι κολικος τον πιανει οταν ειναι στηθος κ ειναι απαρηγόρητος....γαλα βγαζει το στήθος το τσεκάρω μωρε μηπως δε χορταίνει? Αλλα μετα απο δυο μηνες? 6100 για βάρος 2 μηνών μωρού ειναι καλο? Παλι με επιασαν οι ανησυχίες μ...

Εμενα μ βγαζει γουλιά μονο αν δεν εχει ρευτει καλα η οταν τον πιασει λοξιγγας...μωρε τρωει καποια ωρα λ μετα τπν πιανει οταμ ομως τον πιασει ειναι απαρηγόρητος....

Από τη στιγμή που τον πειράζουν τα γαλακτοκομικά λογικό είναι να κλάει. Πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο στη δίαιτα τώρα που τα έκοψες. Δεν είπε για κρύωμα γιατί η βλέννη είναι αλλεργία οπότε όλα καλά. 

Just now, Ria@90 είπε:

Σημερα παλι η πανα ειχε αιμα...πολυ στεναχωριέμαι κ δε ξερω τι να κανω για να τον βοηθήσω...εκει που τρωει κανονικα για 10 λεπτα πχ τν πιανει ενα απαρηγόρητο κλαμα....με πολυ αγκαλιά κ επιμονή ηρεμει....δε ξέρω τι ακριβώς εχει κ δεν μπορω να κανω υπομονή μεχρι να γυρισει η παιδίατρος περναμε διαφορά απ το μυαλό μου...

Πόσες μέρες έχεις κόψει τα γαλακτοκομικά?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ο μικρός κοιμάται Από τις 9 Που έφαγε σερί μεχρι τώρα δεν έχει ξυπνήσει.. Τον αφήνω! Μεχρι τωρα παντα στο 3ωρο ηταν γαριδα! Πανω απο 5 ώρες πρέπει να τον ξυπνησω;

Just now, Ria@90 είπε:

Σημερα παλι η πανα ειχε αιμα...πολυ στεναχωριέμαι κ δε ξερω τι να κανω για να τον βοηθήσω...εκει που τρωει κανονικα για 10 λεπτα πχ τν πιανει ενα απαρηγόρητο κλαμα....με πολυ αγκαλιά κ επιμονή ηρεμει....δε ξέρω τι ακριβώς εχει κ δεν μπορω να κανω υπομονή μεχρι να γυρισει η παιδίατρος περναμε διαφορά απ το μυαλό μου...

Πότε γυρνάει η γιατρός; Μήπως πας να τον δει κανένας άλλος μεχρι τοτε


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Πρώτη φορά ο μικρός κοιμάται Από τις 9 Που έφαγε σερί μεχρι τώρα δεν έχει ξυπνήσει.. Τον αφήνω! Μεχρι τωρα παντα στο 3ωρο ηταν γαριδα! Πανω απο 5 ώρες πρέπει να τον ξυπνησω;

Πότε γυρνάει η γιατρός; Μήπως πας να τον δει κανένας άλλος μεχρι τοτε

Εγώ δεν την ξυπνούσα. Μου είχε πει πάνω από 5 ώρες πριν σαραντησω. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ria@90 είπε:

Σημερα παλι η πανα ειχε αιμα...πολυ στεναχωριέμαι κ δε ξερω τι να κανω για να τον βοηθήσω...εκει που τρωει κανονικα για 10 λεπτα πχ τν πιανει ενα απαρηγόρητο κλαμα....με πολυ αγκαλιά κ επιμονή ηρεμει....δε ξέρω τι ακριβώς εχει κ δεν μπορω να κανω υπομονή μεχρι να γυρισει η παιδίατρος περναμε διαφορά απ το μυαλό μου...

Καμαρι μου ετσι ειναι η αλλεργια εγω εχει 5 μερες που δινω γαλα ειδικο κ ακομα δεν εχουμε στρωσει θελει τουλαχιστον 10μερες!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Από τη στιγμή που τον πειράζουν τα γαλακτοκομικά λογικό είναι να κλάει. Πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο στη δίαιτα τώρα που τα έκοψες. Δεν είπε για κρύωμα γιατί η βλέννη είναι αλλεργία οπότε όλα καλά. 

Πόσες μέρες έχεις κόψει τα γαλακτοκομικά?

Δεν ετρωγα πολλα ετσι κ αλλιως κ που ετρωγα σε πολυ λιγες ποσοτητες γτ το φοβόμουν αλλα στις αρχες δεν τον πειραζε....εδω κ 2 εβδ ξεκινησε τις πρασινες κενωσεις μετα αρχισαν να μυυριζουν κ τις προαλλες ειδα κ αιμα...κ τωρα εχουμε το απαρηγόρητο κλαμα ..σφιγγεται η καρδια μου...καπως σταδιακά εγινε ολο αυτο....επισης πολυ ελαφυς ο ύπνος του πλεον...

Just now, vaso_mpempis είπε:

Πρώτη φορά ο μικρός κοιμάται Από τις 9 Που έφαγε σερί μεχρι τώρα δεν έχει ξυπνήσει.. Τον αφήνω! Μεχρι τωρα παντα στο 3ωρο ηταν γαριδα! Πανω απο 5 ώρες πρέπει να τον ξυπνησω;

Πότε γυρνάει η γιατρός; Μήπως πας να τον δει κανένας άλλος μεχρι τοτε

Δεμ μπορω μα βρω κανενα γιατρο15αυγουστο σκεφτηκα μα καλεσω τη γραμμη υποστήριξης στο νοσοκομειο παπαγεωργιου απο μαιες να τπυς πω τ γίνεται να με διαφωτίσουν λιγο μιας ο γιατρο δεν μπορω να βρω αυτες τις μερες με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Πρώτη φορά ο μικρός κοιμάται Από τις 9 Που έφαγε σερί μεχρι τώρα δεν έχει ξυπνήσει.. Τον αφήνω! Μεχρι τωρα παντα στο 3ωρο ηταν γαριδα! Πανω απο 5 ώρες πρέπει να τον ξυπνησω;

Πότε γυρνάει η γιατρός; Μήπως πας να τον δει κανένας άλλος μεχρι τοτε

Τα παιδιά αφυδατωνονται για αυτό λένε να τα ξυπνάμε. Εγώ στις 5 ώρες θα τον ξυπναγα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέω. Απλά εγώ θα το έκανα. 

@Ria@90 τα γαλακτοκομικα θέλουν 2 εβδομάδες να φύγουν από το σωμα της μητέρας και 2 από του μωρού. Σύνολο ένας μήνας. Θα δεις ότι είναι καλύτερα με τον καιρό βέβαια αλλά θέλει χρόνο. Έχει αίμα η κλωστουλες; γιατί κλωστές είχε και εμένα 1 - 2 φορές. Γενικά να ξέρεις τον πειράζει στο έντερο του κάνει φλεγμονή και συμβαίνει η αιμορραγία και η βλεννη υπάρχει φυσιολογικά στο έντερο. Όμως στον μικρό απεκρινετε στα κακά του λόγω της φλεγμονής. Δεν είναι και τραγικό για να τρέξεις στο νοσοκομείο αλλά δεν θα το αφήσεις να συμβαίνει. Θα κόψεις εκτός από τα φανερά γαλακτοκομικα και τα κρυφά. Πχ ψωμί, κουλούρια, αλλάντικα, οτιδήποτε γράφει ότι περιέχει ίχνη γάλακτος. Κάποιες τα υποκαθιστουν με γάλα σόγιας, αμυγδάλου κτλ αλλά και αυτά είναι αλλεργιογονα. Και προσωπικά τα έχω αποκλείσει όλα. Όμως θα χρειαστείς συμπλήρωμα ασβεστίου σίγουρα. 

  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Καμαρι μου ετσι ειναι η αλλεργια εγω εχει 5 μερες που δινω γαλα ειδικο κ ακομα δεν εχουμε στρωσει θελει τουλαχιστον 10μερες!

Αντε να δουμε κ εγω εχω κοψει καθε γαλακτοκομικο εδω κ 2 μερες αλλα θα παρει χρονο απ οτι καταλαβα μα στρώσει....

Just now, Anna17 είπε:

Τα παιδιά αφυδατωνονται για αυτό λένε να τα ξυπνάμε. Εγώ στις 5 ώρες θα τον ξυπναγα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που λέω. Απλά εγώ θα το έκανα. 

@Ria@90 τα γαλακτοκομικα θέλουν 2 εβδομάδες να φύγουν από το σωμα της μητέρας και 2 από του μωρού. Σύνολο ένας μήνας. Θα δεις ότι είναι καλύτερα με τον καιρό βέβαια αλλά θέλει χρόνο. Έχει αίμα η κλωστουλες; γιατί κλωστές είχε και εμένα 1 - 2 φορές. Γενικά να ξέρεις τον πειράζει στο έντερο του κάνει φλεγμονή και συμβαίνει η αιμορραγία και η βλεννη υπάρχει φυσιολογικά στο έντερο. Όμως στον μικρό απεκρινετε στα κακά του λόγω της φλεγμονής. Δεν είναι και τραγικό για να τρέξεις στο νοσοκομείο αλλά δεν θα το αφήσεις να συμβαίνει. Θα κόψεις εκτός από τα φανερά γαλακτοκομικα και τα κρυφά. Πχ ψωμί, κουλούρια, αλλάντικα, οτιδήποτε γράφει ότι περιέχει ίχνη γάλακτος. Κάποιες τα υποκαθιστουν με γάλα σόγιας, αμυγδάλου κτλ αλλά και αυτά είναι αλλεργιογονα. Και προσωπικά τα έχω αποκλείσει όλα. Όμως θα χρειαστείς συμπλήρωμα ασβεστίου σίγουρα. 

Καταλαβα απλα φοβαμαι μη μ χασει κιλα αφπυ απο ενα σημείο κ μετα αρνείται να φαει κ κλαιει με λυγμούς...τι διατροφη κανεις? Το πρωινο σ πχ ποιο ειναι γτ αποκλείοντας τα γαλακτοκομικά αυτοματα αποκλειεις σχεδον ολες τις τροφες αφου πλεον ολα εχουν γαλα μεσα....κ εγω ειμαι ηδη μιση και κανοντας αυτηρη διαιατα θα μεεινω κοκαλο κ με ενα μ το ολη μερα δεν ξερω αν θα τα βγαλω περα να τοβ φροντισω οπως θελω....οποιαδηποτε διατροφη συμβουλή θα μ ηταν χρήσιμη....καλα σε νοσοκομείο αν δεν ειναι κατο εξαιρετικά σοβαρο δε θελω μη κολλησει τπτ κ εχουμε κ αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Αντε να δουμε κ εγω εχω κοψει καθε γαλακτοκομικο εδω κ 2 μερες αλλα θα παρει χρονο απ οτι καταλαβα μα στρώσει....

Καταλαβα απλα φοβαμαι μη μ χασει κιλα αφπυ απο ενα σημείο κ μετα αρνείται να φαει κ κλαιει με λυγμούς...τι διατροφη κανεις? Το πρωινο σ πχ ποιο ειναι γτ αποκλείοντας τα γαλακτοκομικά αυτοματα αποκλειεις σχεδον ολες τις τροφες αφου πλεον ολα εχουν γαλα μεσα....κ εγω ειμαι ηδη μιση και κανοντας αυτηρη διαιατα θα μεεινω κοκαλο κ με ενα μ το ολη μερα δεν ξερω αν θα τα βγαλω περα να τοβ φροντισω οπως θελω....οποιαδηποτε διατροφη συμβουλή θα μ ηταν χρήσιμη....καλα σε νοσοκομείο αν δεν ειναι κατο εξαιρετικά σοβαρο δε θελω μη κολλησει τπτ κ εχουμε κ αλλα...

Κοριτσι μου καλησπερα. Κ μεις εχουμε μια ευαισθησια στα γαλακτοκομικα, αλλα αμεσου τυπου, ευτυχως σε μικρο μαλλον βαθμο. Υπαρχουν και "γαλατα" που μπορεις να καταναλωνεις. Πχ γαλα αμυγδαλου (αν η ετικετα ειναι οκ), γαλα καρυδας η ρυζιου. Μπορεις να φτιαχνεις ομελετες, μπορεις να τρως φρυγανια με ταχινι και μελι, να φτιαχνεις μπαρες δημητριακων με ξηρους καρπους και σταφιδες για σνακ, λαχανικα επισης, φρουτα, ψαρια, οσπρια εφοσον δεν πειραζουν τον μικρο σου. Απλα στα αρτοσκευασματα και στα ζυμαρικα θα κοιτας ετικετες. Υπαρχει μια κατηγορια στοιχειων που θα πρεπει να αποφευγεις και μπορει να αναφερονται με διαφορετικο όρο στις συσκευασιες. Οπως αυτες πχ που εχω στο τελος. 

Νομιζω οτι καλο ειναι να επισκεφτεις απο την νεα εβδομαδα καποιον παιδο-αλλεργιολογο ή παιδο-γαστρεντερολογο, συνηθως εκεινοι γνωριζουν παραπανω απο τους παιδιατρους. 

Θα περασει, δεν θα το χει για παντα, και δεν ειναι κατι που θα πρεπει να σε πανικοβαλλει, πολλα μωρακια πλεον το εμφανιζουν. Αν δινεις κ ξενο, υπαρχουν ειδικα γαλατα υποαλλεργικα τα οποια συνταγογραφουνται μιας κ ειναι ακριβα. Το οτι κλαιει, πιθανον να ειναι λογω της αλλεργιας. Σου κανει μηπως γουλιες πολλες? Ενας αλλος λογος που κλαινε την ωρα που θηλαζουν ειναι η γοπ, η οποια μπορει να ειναι κ κρυφη. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, οποτε πρωτα θα φτιαξετε με τον γιατρο σου το θεμα της αλλεργιας. Μεχρι να επιστρεψει εσυ συνεχισε την αποχη και θα δεις βελτιωση σταδιακα. 

Η μητέρα θα πρέπει να αποφεύγει τυρί, γιαούρτι, γάλα, παγωτό, βούτυρο κλπ, είτε αγελαδινό είτε κατσικίσιο/ πρόβειο. Επίσης θα πρέπει να προσέχει όλες τις ετικέτες των συσκευασμένων τροφίμων και να μην καταναλώνει τρόφιμο που αναγράφει ορό γάλακτος (πχ μπισκότα, κέικ, γαλοπούλα αλλαντικό κλπ). 
Θα πρέπει να μην καταναλώνει ακόμα και τρόφιμα που στην συσκευασία τους αναφέρουν ότι το προϊόν μπορεί να περιέχει ίχνη αλλεργιογόνων ουσιών. Ακόμα και κάποια φάρμακα, βιταμίνες ή εμβόλια μπορεί να περιέχουν αλλεργιογόνα συστατικά. Η αυστηρή τήρηση αυτής της αποφυγής είναι εντελώς απαραίτητη για την θεραπεία του βρέφους. Η μητέρα συνεχίζει να καταναλώνει ελεύθερα όλες τις άλλες κατηγορίες τροφίμων.
Συγκεκριμένα πρέπει να αποκλείσουμε από το διαιτολόγιο μας:
 
άρωμα βουτύρου
 Βούτυρο , Ζωικό λίπος
Καζεΐνη
Τυρί
Τυρί κότατζ
Κρέμες
Υδρολυμένη καζεΐνη, Υδρολυμένη προτεΐνη γάλακτος, Υδρολυμένη πρωτεΐνη, Υδρολυμένη πρωτεΐνη ορού
Λακταλβουμίνη
Λακτογλοβουλίνη
Λακτόζη - lactose
Γάλα 
Γάλα χωρίς λακτόζη
Κρέμα γάλακτος
Κατσικίσιο γάλα
Γάλα σογιας
Γάλα αμυγδάλου κτλ (διαβάστε ετικέτες)
Νουγκατ - nougat 
Κεφίρ
Πουτίγκες
Πρωτεΐνη ορού
whey (delactosed, demineralized, protein concentrate) 
Γιαούρτι

Αυτά τα συστατικά ΜΠΟΡΕΊ να περιέχουν πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος:

Αρωματικά καστανής ζάχαρης
Άρωμα καραμέλας
Σοκολάτα
Αλεύρι με υψηλή περιεκτικότητα πρωτεΐνης
Μαργαρίνη
Αρώματα
Φυσικά αρώματα
 Λουκάνικα
Αλλαντικά
Γαλοπούλα, ζαμπον κτλ

Επίσης πρέπει να προσέχουμε πολύ τα ακόλουθα:

Ψωμί από φούρνο ή συσκευασμένο 
Τηγανητά φαγητά και τρόφιμα με κρούστα
Τόννος σε νερό
Καραμέλα - και σε άρωμα
Δημητριακά
Μπισκότα, κρακεράκια
Σάλτσες έτοιμες
Κατεψυγμένα τρόφιμα
Granola bars
Hot dogs
Pizza
  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...