Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια 

@Ria@90 ρωτα τον παιδίατρο. Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τα μωράκια δεν είναι χαζα και έχουν αρκετή δύναμη στα χέρια για να κινούνται. Επίσης όλη η δική μας η γενιά μεγάλωσε μπρούμυτα παλιά ετσι τα έβαζαν τα μωρά από νεογέννητα  μου το ειπε και η μαμα και η πεθερά μου. Ειδικά τώρα οι δικοί μας οι μπεμπιδες είναι μεγάλα μωρά στέκονται πια σιγά σιγα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Ria@90 μου ο μικρός μου κοιμάται μόνιμα πλέον μπρούμυτα εδώ και 2 εβδομάδες. Ο παιδίατρος που μιλήσαμε δεν μπορώ να πω ότι χάρηκε αλλά με ρώτησε το εξής. Στα χέρια σηκωνετε; έχει δύναμη να σηκώσει το στήθος από το κρεβάτι; αλλάζει το κεφάλι του δεξιά ή αριστερά όταν θέλει; αν οι απαντήσεις είναι ναι Άστον να κοιμηθεί. Βέβαια εάν μπορείς γύρνα τον αλλά εάν κάνει αυτή την επιλογή ύπνου Αστον. Και εγώ στην αρχή φοβηθηκα αλλά πλέον κοιμάται όλο το βράδυ έτσι και όταν θέλει να γυρίσει ανάσκελα επειδή δεν μπορεί σηκώνει το στήθος από το στρώμα και φωνάζει και έτσι πάω εγώ και τον γυρίζω. Μην ξεχνάς τα μωρά μας μπαίνουν στον 5ο σε λίγες μερες

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

@Ria@90 ρωτα τον παιδίατρο. Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τα μωράκια δεν είναι χαζα και έχουν αρκετή δύναμη στα χέρια για να κινούνται. Επίσης όλη η δική μας η γενιά μεγάλωσε μπρούμυτα παλιά ετσι τα έβαζαν τα μωρά από νεογέννητα  μου το ειπε και η μαμα και η πεθερά μου. Ειδικά τώρα οι δικοί μας οι μπεμπιδες είναι μεγάλα μωρά στέκονται πια σιγά σιγα

Αυτο μ λεει κ ο αντρας μ ρε συ αλλα δεν θα με ενοχλούσε πχ αν ηταν ωρες π το ελεγχω...απλα τη νύχτα οσο κοιμαμαι λιγο ανησυχώ μηπως κ στον υπνο αποκοιμηθεί σε περιεργη σταση κ δεν το καταλαβει πως δεν μπορει να ανασανει...

Just now, Anna17 είπε:

@Ria@90 μου ο μικρός μου κοιμάται μόνιμα πλέον μπρούμυτα εδώ και 2 εβδομάδες. Ο παιδίατρος που μιλήσαμε δεν μπορώ να πω ότι χάρηκε αλλά με ρώτησε το εξής. Στα χέρια σηκωνετε; έχει δύναμη να σηκώσει το στήθος από το κρεβάτι; αλλάζει το κεφάλι του δεξιά ή αριστερά όταν θέλει; αν οι απαντήσεις είναι ναι Άστον να κοιμηθεί. Βέβαια εάν μπορείς γύρνα τον αλλά εάν κάνει αυτή την επιλογή ύπνου Αστον. Και εγώ στην αρχή φοβηθηκα αλλά πλέον κοιμάται όλο το βράδυ έτσι και όταν θέλει να γυρίσει ανάσκελα επειδή δεν μπορεί σηκώνει το στήθος από το στρώμα και φωνάζει και έτσι πάω εγώ και τον γυρίζω. Μην ξεχνάς τα μωρά μας μπαίνουν στον 5ο σε λίγες μερες

Στα χέρια δε σηκωνεται αλλα σηκωνει αρκετά ψηλά το στηθος κ κεφαλι δεξια κ αριστερά επειδη οπως ειπες δεν μπορει να γυρίσει ανασκελα...θα παρω κ τη παιδιατρο για αλλο λογο διοτι εδω κ μερικες μερες εχει βγαλει διπλα στο αυτακι κ στο χερακι του ενα σα σπυρακι να το πω πολυ μικρο αλλα ειναι αχρωμο σημερα εβγαλε κ στο πηγούνι ειναι πολυ μικρο...θυμίζει μυρμιγκια αλλα δεν είμαι κ σιγουρη τι αλλο μπορει ν είναι.... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Αυτο μ λεει κ ο αντρας μ ρε συ αλλα δεν θα με ενοχλούσε πχ αν ηταν ωρες π το ελεγχω...απλα τη νύχτα οσο κοιμαμαι λιγο ανησυχώ μηπως κ στον υπνο αποκοιμηθεί σε περιεργη σταση κ δεν το καταλαβει πως δεν μπορει να ανασανει...

Στα χέρια δε σηκωνεται αλλα σηκωνει αρκετά ψηλά το στηθος κ κεφαλι δεξια κ αριστερά επειδη οπως ειπες δεν μπορει να γυρίσει ανασκελα...θα παρω κ τη παιδιατρο για αλλο λογο διοτι εδω κ μερικες μερες εχει βγαλει διπλα στο αυτακι κ στο χερακι του ενα σα σπυρακι να το πω πολυ μικρο αλλα ειναι αχρωμο σημερα εβγαλε κ στο πηγούνι ειναι πολυ μικρο...θυμίζει μυρμιγκια αλλα δεν είμαι κ σιγουρη τι αλλο μπορει ν είναι.... 

Έχεις δίκιο στην αρχή φαντάζομαι είναι δύσκολο να κοιμάσαι οτ αν γυρνάει αλλά θα το συνηθίσεις 

Εμείς ακόμα δεν γυρνάμε δεν ξέρω αλλά μάλλον κι εγώ τα ίδια θα περάσω 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσες τα μωρακια σας ειχαν παλινδρομηση μετα απο ποσους μηνες ειδατε βελτιωση?εμεις εχουμε σχεδον απτην γεννηση κ ενω παμε καλυτερα ειχε δυο μερες που του δωσα 120μλ γαλα κ τι το θελα. ειναι 3μηνων περιπου τωρα συνηθωςεπινε 90μλ κ αν ,αλλα παιρνει βαρος σημερα τον εχει τρελανει η καουρα δυσανασχετει στον υπνο του παιρνει μια φατσα αηδιας συνεχεια κ που κ που ψιλοκλαιει!

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Κοριτσια οσες τα μωρακια σας ειχαν παλινδρομηση μετα απο ποσους μηνες ειδατε βελτιωση?εμεις εχουμε σχεδον απτην γεννηση κ ενω παμε καλυτερα ειχε δυο μερες που του δωσα 120μλ γαλα κ τι το θελα. ειναι 3μηνων περιπου τωρα συνηθωςεπινε 90μλ κ αν ,αλλα παιρνει βαρος σημερα τον εχει τρελανει η καουρα δυσανασχετει στον υπνο του παιρνει μια φατσα αηδιας συνεχεια κ που κ που ψιλοκλαιει!

Συνήθως υπάρχει βελτίωση μετά τους 6 μήνες που μπαίνουν οι στερεές.. Υπομονή λίγο ακόμα... Η κορύφωση της παλινδρόμησης ξερή ότι είναι γύρω στον 4ο με 5ο κ σιγά σιγά μετά μειώνεται

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Συνήθως υπάρχει βελτίωση μετά τους 6 μήνες που μπαίνουν οι στερεές.. Υπομονή λίγο ακόμα... Η κορύφωση της παλινδρόμησης ξερή ότι είναι γύρω στον 4ο με 5ο κ σιγά σιγά μετά μειώνεται

Υποτροπιαζει λες δλδ?ευχομαι μην χειροτερεψει απο τεταρτο βλεπω να του δινω φουλ κρεμα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Υποτροπιαζει λες δλδ?ευχομαι μην χειροτερεψει απο τεταρτο βλεπω να του δινω φουλ κρεμα!

Καλησπερα.Εμενα ο μικρος ειναι 19 μηνων και ταλαιπωρειτε απο την Αρχη με την παλλινδρομηση.Μπορω να σου πω πως δεν το εχει ξεπερασει.Πχ το πρωι δε θελει να πιει γαλα και να φαει εαν δεν περασει μι ωρα τουλαχιστον.Αυτο ειπε ο γιατρος πως ειναι φυσιολογικο αφου οσο ειναι ξαπλωμενος ανεβοκατεβαινουν τα υγρα και χρειαζεται χρονο να ηρεμησει το στομαχακι.Θα σου προτεινα να μη βιαστεις γιατι εαν η παλινδρομηση ειναι σε δυσκολη φαση το να του προσθεσεις φαγητο δε ξερω αν θα βοηθησει.Εμας δε μας βοηθησε.Εκανε πολλους εμετους με το φαγητο μεχρι να ηρεμησει.Αφου παιρνει βαρος πηγαινε αργα και σιγα.Αφησε να σε καθοδηγησει το μωρο σου.Και ναι υποτροπιαζει αλλα επανερχεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Καλησπερα.Εμενα ο μικρος ειναι 19 μηνων και ταλαιπωρειτε απο την Αρχη με την παλλινδρομηση.Μπορω να σου πω πως δεν το εχει ξεπερασει.Πχ το πρωι δε θελει να πιει γαλα και να φαει εαν δεν περασει μι ωρα τουλαχιστον.Αυτο ειπε ο γιατρος πως ειναι φυσιολογικο αφου οσο ειναι ξαπλωμενος ανεβοκατεβαινουν τα υγρα και χρειαζεται χρονο να ηρεμησει το στομαχακι.Θα σου προτεινα να μη βιαστεις γιατι εαν η παλινδρομηση ειναι σε δυσκολη φαση το να του προσθεσεις φαγητο δε ξερω αν θα βοηθησει.Εμας δε μας βοηθησε.Εκανε πολλους εμετους με το φαγητο μεχρι να ηρεμησει.Αφου παιρνει βαρος πηγαινε αργα και σιγα.Αφησε να σε καθοδηγησει το μωρο σου.Και ναι υποτροπιαζει αλλα επανερχεται.

Σε ευχαριστω πολυ εμενα δν κανει εμετους γουλιές απλα τον βλεπω στον υπνο να του αναιβαινουν πανω κ να τονπΙανει καουρα γαλα δν πινει αυτο που πρεπει αλλα παιρνει βαρος βηχαλακι αναγουλιασματσ κ οταν τρωει καποιες φορες κανει σαννα πνίγεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , happysmile είπε:

Υποτροπιαζει λες δλδ?ευχομαι μην χειροτερεψει απο τεταρτο βλεπω να του δινω φουλ κρεμα!

Η πρώτη μου κόρη που είχε μεγάλο θέμα με εμετούς κλπ η χειρότερη φάση ήταν τότε, είχε πάθει κ οισοφαγίτιδα κ δεν ήθελε να πίνει καθόλου γάλα. 8 με 9 μηνών καλυτερευσε που μου είπε η παιδογαστρεντερολογος να δίνω 4 γεύματα την ημέρα φαγητού κ γάλα με το κουταλάκι. Ο δεύτερος τώρα που είναι 4,5 μπορώ να πω ότι μείωσε το γάλα που έπινε κ δεν παίρνει πολύ βάρος αλλά καμία σχέση σε σχέση με την πρώτη. Είναι κ ανάλογα το μωρό. Αλλά παρόλο την παλινδρόμηση δεν ενοχλούνται κ τρώνε πολύ. Πάντως εμείς τώρα ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα κρεμουλες κ ελπίζω σιγά σιγά να είναι καλύτερα. Μακάρι να σας περάσει σύντομα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mama16 είπε:

Η πρώτη μου κόρη που είχε μεγάλο θέμα με εμετούς κλπ η χειρότερη φάση ήταν τότε, είχε πάθει κ οισοφαγίτιδα κ δεν ήθελε να πίνει καθόλου γάλα. 8 με 9 μηνών καλυτερευσε που μου είπε η παιδογαστρεντερολογος να δίνω 4 γεύματα την ημέρα φαγητού κ γάλα με το κουταλάκι. Ο δεύτερος τώρα που είναι 4,5 μπορώ να πω ότι μείωσε το γάλα που έπινε κ δεν παίρνει πολύ βάρος αλλά καμία σχέση σε σχέση με την πρώτη. Είναι κ ανάλογα το μωρό. Αλλά παρόλο την παλινδρόμηση δεν ενοχλούνται κ τρώνε πολύ. Πάντως εμείς τώρα ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα κρεμουλες κ ελπίζω σιγά σιγά να είναι καλύτερα. Μακάρι να σας περάσει σύντομα!

Εμενα δν τρωει πολυ τρωει μεχρι εκει που μπορει για να μην πονα ευτυχως βαρος παιρνει!τι να κανουμε θα περασει υπομονη!ο παιδιατρος θελει να ξεκινησουμε τις κρεμες πιο νωρίς!ηδη για να μην πινει νεξιουμ συνεχεια του δινω μια φορά την μερα δυο κουταλιες κρεμα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορες θελω τα φωτα σας γτ πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει ολη μερα τον μικρο τον εχω εγω τον κοιμηζω με διαφορους τροπους καροτσι στηθος χερια κ βολτες συν οτι μπορει να ξυπνησει κ να χρειαστει να τον ξανακοιμησω στο βραδυνο υπνο εχουμε θεμα με το που χαμηλωσω φωτα τελευταια τον πιανει αμοκ κλαιει δυνατα κ δν με θελει για κανενα λογο μονο ο αντρας μου τον κουμανταρει πως γντ να καθεται αγκαλια σε κεινον κ οχι σε μενα?πριν δν ειχα θεμα τοσο πολυ τον επιανε τετοια κριση κ τον καναμε βολτα με το αμαξι μεσα στη νυχτα γιατι δεν σταματουσε αλλα σπανια τωρα ειναι καθημερινο σκεφτομαι να πονα με την παλινδρομηση αλλα τι συγκεκριμενη ωρα καθε φορα?την μερα δν μ γκρινιαζει κθλ εχω απελπιστει γτ πρωτον οταν κλαει ετσι παγωνει το αιμα μ κ θολωνει τομυαλο μου κ δευτερον θα τρεμω μην φυγει ο αντρας μ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ο μικρος ειχε βγαλει μια κοκκινη σα κπυκιδα ενα πραγμα στο χερι του...ειπα να  μην γίνω υπερβολική κ να μη το μεγαλοποιησω...αλλα εχει εδω ξ μια εβδομαδα π αμτι μα φευγει μεγαλωνει κ πιο πολυ..πυον δεν μ φαινεται να εχει...πηρα τη πεδιατρο μ ειπε να βαλω mupirocin σε συνδιασμο με μπεταντιν 3 φορες τη μερα αν δε φυγει να μ γραψει σταφυλοκικκη κρεμα...εχω ψιλο φρικάρει μην είναι σταφυλοκκοκος....μα δεν εχει πυρετο κ ειναι  μες την ενέργεια....καμια που να ειχε το παιδάκι της σταφυλοκκοκο? Κ να ξερει πως ειναι τα σπυρακια π εμφανιζει?επισης το εχει στο χερι κ δυσκολευομαι να βαζω τη κρεμα γτ εχει ολη την ωρα τα χερια στο στομα καμια ιδεα για το πως να τη βαζω? Η παιδίατρος μ ειπε οταν κοιμάται...αλλα υοαρχπυν φορες π δεν κοιμαται πολύ εως καθόλου μεσα ση μερα...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Κοριτσια ο μικρος ειχε βγαλει μια κοκκινη σα κπυκιδα ενα πραγμα στο χερι του...ειπα να  μην γίνω υπερβολική κ να μη το μεγαλοποιησω...αλλα εχει εδω ξ μια εβδομαδα π αμτι μα φευγει μεγαλωνει κ πιο πολυ..πυον δεν μ φαινεται να εχει...πηρα τη πεδιατρο μ ειπε να βαλω mupirocin σε συνδιασμο με μπεταντιν 3 φορες τη μερα αν δε φυγει να μ γραψει σταφυλοκικκη κρεμα...εχω ψιλο φρικάρει μην είναι σταφυλοκκοκος....μα δεν εχει πυρετο κ ειναι  μες την ενέργεια....καμια που να ειχε το παιδάκι της σταφυλοκκοκο? Κ να ξερει πως ειναι τα σπυρακια π εμφανιζει?επισης το εχει στο χερι κ δυσκολευομαι να βαζω τη κρεμα γτ εχει ολη την ωρα τα χερια στο στομα καμια ιδεα για το πως να τη βαζω? Η παιδίατρος μ ειπε οταν κοιμάται...αλλα υοαρχπυν φορες π δεν κοιμαται πολύ εως καθόλου μεσα ση μερα...

Γεια σου! Εγώ όταν τον είχε τσιμπήσει κουνούπι στο χέρι και ήθελα να βάλω κρέμα του εβαζα γάντι.

Περαστικά σας :wub:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@vaso_mpempis ρε συνάδελφε μέσα στο μυαλό μου είσαι.

@happysmile στους 4 μήνες άρχισε να χαλάει κ ο ύπνος του δικού μου μέχρι που να ξυπνάει 4 φορές και να μην ηρεμεί αν δεν σηκωθούμε να τον πάμε πάνω κάτω που δεν το ήθελε ούτε νεογέννητο. Εχθές λοιπόν μετά από πολύ διάβασμα ξεκίνησε εκπαίδευση. Τον ξυπναω απο το μεσημεριανό ύπνο Γτ κοιμάται 2.5+ ώρες και πλέον έχουμε κ πολύ συγκεκριμένη ρουτίνα (και πριν είχε αλλά με τα περα δώθε τα καλοκαιρινά δεν ηταν τόσο ξεκάθαρη). Χθες σταμάτησα και την αγκαλια/κούνημα για να αποκοιμηθεί όλες τις ώρες της ημέρας. Τον βαζω για ύπνο κ με το που γκρίνιαζει επέστρεφω για αγκαλίτσα μέσα στην κουνια, χάδια κ πιπιλα αλλά δεν τον σήκωνω. Κράτησε 1.5 ώρα το βράδυ αλλά είχε καιρό να κοιμηθεί τόσο βαθιά κ να ξυπνήσει τόσο χαρούμενος.

Θα συνεχίσουμε ευχηθείτε να πάει καλά.

  • Μου αρέσει 3

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...