Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ria@90 είπε:

Τωρα π πηρα τη κρεμα βρωμης αντί τα 5 δημητριακά μπορω ν τ δωσω αυτο απόγευμα μεχρι ν παρω το αλλο?

Ναι καλέ εννοείται. Και καλό είναι να παίρνεις διαφορετικά να αλλάζει γεύσεις. Το μόνο που μου έχει πει εμένα να προσέχω είναι να παιρνω χωρις ζάχαρη μέσα τουλάχιστον μέχρι τον 10ο

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@Ria@90 είτε τη βρώμη είτε τα 5 δημητριακά με προτίμηση στα τελευταία.

@vaso_mpempis δεν ξέρω λέω μήπως κάτι τον ενοχλεί. Έχει πχ εντερικά; Ο ξάδελφος μου που είχε θέμα στο μάτι του κοπανουσε το κεφάλι του στον τοίχο από τον πόνο κ ο παιδίατρος μας έλεγε είναι απλα μωρό... Εικασίες κανω πάντως μπας κ σου κάνει κλικ κάτι Γτ γενικά το αγόρι σου είναι καλόβολο.

Θα δοκίμαζα κ κομματάκια πάντως μπας κ το δει σαν παιχνίδι.

  • Ευχαριστώ 2

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Kpp83 είπε:

@Ria@90 είτε τη βρώμη είτε τα 5 δημητριακά με προτίμηση στα τελευταία.

@vaso_mpempis δεν ξέρω λέω μήπως κάτι τον ενοχλεί. Έχει πχ εντερικά; Ο ξάδελφος μου που είχε θέμα στο μάτι του κοπανουσε το κεφάλι του στον τοίχο από τον πόνο κ ο παιδίατρος μας έλεγε είναι απλα μωρό... Εικασίες κανω πάντως μπας κ σου κάνει κλικ κάτι Γτ γενικά το αγόρι σου είναι καλόβολο.

Θα δοκίμαζα κ κομματάκια πάντως μπας κ το δει σαν παιχνίδι.

Δεν ξέρω πραγματικά. Μέχρι τώρα Όχι δεν είχε τίποτα. Ούτε κλαίει

Καλημερα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2020 at 12:44 ΠΜ, Kpp83 είπε:

 

Ρώτα την παιδίατρο (για να μην χορταίνει με βραδινό) αν μπορείς να του δίνεις νεράκι ή χαμομήλι το βράδυ που ξυπνάει να μην παίρνει τις θερμίδες του τη νύχτα.

 

Πριν τα 2 δεν δίνουμε αφεψήματα γιατί πυροδοτουν αλλεργίες. Το μωρό θηλάζει γιατί με. Το θηλασμό δεν μπορεί να πιει όσο με το μπιμπερό. Δεν κάνεις κάτι λάθος ούτε και το μωρό. Μην προσπαθείς να του κόψεις θηλασμόυς. Όσο για το νέρακι πρόσφερε πολλές πολλές φορές μέσα στη μέρα. Μια μια γουλιτσα θα πιει κάποια στιγμή. Μην ανησυχείς. Επίσης στα θηλαζοντα ισχύουν αλλά πράγματα από τα μη θηλαζοντα. Δεν τίθεται θέμα θερμίδων απο το μητρικό δλδ 

On 7/2/2020 at 10:49 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Πήγαμε παιδίατρο σήμερα. Έχει πέσει καμπύλη ο μικρός. Ήταν στην πορτοκαλί από όταν γεννήθηκε και τώρα πήγε στην πράσινη. Αυτόν τον μήνα πήρε μόνο 100gr

Σας έχει συμβεί; 

Μου είπε ότι καλό είναι να συνεχίσω τον θηλασμό και δεν πειράζει που ξυπνάει τα Βράδια ειναι φυσιολογικό για αποκλειστικό θηλασμό. Πηρα λίγο δύναμη είχα πέσει πολύ... 

 

Κοριτσάκι μου τα μωρά ρίχνουν ρυθμούς όσο μεγαλώνουν. Να ξέρεις ότι δεν θηλάζεις τόσες πολλές φορές όσες νομίζεις. 8 φορές τη μέρα θεωρείτε φυσιολογικό για αυτή την ηλικία. Αν όμως δεν αντέχεις δες μήπως αποθηλασεις σιγά σιγά. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα και μπράβο σου απλά να ξέρεις ότι το μωρό σου δεν θα κοιμάται παραπάνω αν πίνει μπιμπερό. Γιατί σε αυτή την ηλικία πλέον χωνευουν εύκολα και το ξένο. Απλά δεν θα ξυπνάει για φαγητό αλλά αν κάτι το ενοχλεί θα ξυπνάει. Θα μπορείς να το νανουρισεις; η τον έχεις μάθει με θηλασμό; σκέψου τα αυτά και μετά αποφάσισε ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Βάρος πήραμε οι πιο πολλές γιατί δεν κινούμαστε αρκετά. Έννοια σου και μολις περπατησουν θα γίνουμε κορμαρες από το κυνηγητό. 

  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Πριν τα 2 δεν δίνουμε αφεψήματα γιατί πυροδοτουν αλλεργίες. Το μωρό θηλάζει γιατί με. Το θηλασμό δεν μπορεί να πιει όσο με το μπιμπερό. Δεν κάνεις κάτι λάθος ούτε και το μωρό. Μην προσπαθείς να του κόψεις θηλασμόυς. Όσο για το νέρακι πρόσφερε πολλές πολλές φορές μέσα στη μέρα. Μια μια γουλιτσα θα πιει κάποια στιγμή. Μην ανησυχείς. Επίσης στα θηλαζοντα ισχύουν αλλά πράγματα από τα μη θηλαζοντα. Δεν τίθεται θέμα θερμίδων απο το μητρικό δλδ 

Κοριτσάκι μου τα μωρά ρίχνουν ρυθμούς όσο μεγαλώνουν. Να ξέρεις ότι δεν θηλάζεις τόσες πολλές φορές όσες νομίζεις. 8 φορές τη μέρα θεωρείτε φυσιολογικό για αυτή την ηλικία. Αν όμως δεν αντέχεις δες μήπως αποθηλασεις σιγά σιγά. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα και μπράβο σου απλά να ξέρεις ότι το μωρό σου δεν θα κοιμάται παραπάνω αν πίνει μπιμπερό. Γιατί σε αυτή την ηλικία πλέον χωνευουν εύκολα και το ξένο. Απλά δεν θα ξυπνάει για φαγητό αλλά αν κάτι το ενοχλεί θα ξυπνάει. Θα μπορείς να το νανουρισεις; η τον έχεις μάθει με θηλασμό; σκέψου τα αυτά και μετά αποφάσισε ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Βάρος πήραμε οι πιο πολλές γιατί δεν κινούμαστε αρκετά. Έννοια σου και μολις περπατησουν θα γίνουμε κορμαρες από το κυνηγητό. 

Αποφάσισα να πάρω ξένο γάλα να του δίνω ένα γεύμα την ημέρα (αν το τρώει). Πιο πολύ γιατί δεν έχω αλλά αποθέματα στην καταψυξη και δεν αντλώ πολύ γιατί πίνει πολύ. Να μπορώ να πάω κάπου δηλαδή και να έχει γάλα να πιει.. Είναι και αυτος λόγος που έχω πιεστεί τόσο. Βέβαια τώρα είναι αρρωστουλης και δεν θέλω να τον πιέσω... θα προσπαθήσω και λίγο με τα φαγητά και απο τον επόμενο μήνα αν δεν αλλάξει κάτι θα ξεκινήσω μεικτή. Δεν θέλω να αποθηλασω απλά θέλω να τρώει και άλλα πράγματα για να ξεκουραζομαι λιγο και να μπορώ να τον αφήνω στον άντρα μου καμία φορά να πάω καπου... Αφού θα του δίνω και γιαούρτι γιατί να μην πίνει και γάλα αν χρειαστεί;;; άντε να δούμε.....

Τα κιλά είναι μεγάλη υπόθεση!!!!! Εμένα δεν φεύγουν με τίποτα... είχα πάει διαιτολόγο αλλά δεν άντεξά με το μαγείρεμα οπότε απλά προσέχω όσο μπορω μόνη μου προς το παρόν! 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα τι κανετε;να ρωτησω κατι..οσες δινετε ετοιμο γαλα τα ml πως τα υπολογιζετε; δηλαδη φτιαχνεις 180 ml προσθετεις την σκονη και γινεται 200..ποσο λες οτι εχει φαει 180 η 200;

 


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γλυκερια123 said:

Κοριτσια μου καλησπερα τι κανετε;να ρωτησω κατι..οσες δινετε ετοιμο γαλα τα ml πως τα υπολογιζετε; δηλαδη φτιαχνεις 180 ml προσθετεις την σκονη και γινεται 200..ποσο λες οτι εχει φαει 180 η 200;

 

Βάλε πρώτα το νερό στο μπουκάλι και μετά τις μεζουρες και έχει φάει όσο το νερό.

21 hours ago, Anna17 said:

Πριν τα 2 δεν δίνουμε αφεψήματα γιατί πυροδοτουν αλλεργίες. Το μωρό θηλάζει γιατί με. Το θηλασμό δεν μπορεί να πιει όσο με το μπιμπερό. Δεν κάνεις κάτι λάθος ούτε και το μωρό. Μην προσπαθείς να του κόψεις θηλασμόυς. Όσο για το νέρακι πρόσφερε πολλές πολλές φορές μέσα στη μέρα. Μια μια γουλιτσα θα πιει κάποια στιγμή. Μην ανησυχείς. Επίσης στα θηλαζοντα ισχύουν αλλά πράγματα από τα μη θηλαζοντα. Δεν τίθεται θέμα θερμίδων απο το μητρικό δλδ 

Κοριτσάκι μου τα μωρά ρίχνουν ρυθμούς όσο μεγαλώνουν. Να ξέρεις ότι δεν θηλάζεις τόσες πολλές φορές όσες νομίζεις. 8 φορές τη μέρα θεωρείτε φυσιολογικό για αυτή την ηλικία. Αν όμως δεν αντέχεις δες μήπως αποθηλασεις σιγά σιγά. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα και μπράβο σου απλά να ξέρεις ότι το μωρό σου δεν θα κοιμάται παραπάνω αν πίνει μπιμπερό. Γιατί σε αυτή την ηλικία πλέον χωνευουν εύκολα και το ξένο. Απλά δεν θα ξυπνάει για φαγητό αλλά αν κάτι το ενοχλεί θα ξυπνάει. Θα μπορείς να το νανουρισεις; η τον έχεις μάθει με θηλασμό; σκέψου τα αυτά και μετά αποφάσισε ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Βάρος πήραμε οι πιο πολλές γιατί δεν κινούμαστε αρκετά. Έννοια σου και μολις περπατησουν θα γίνουμε κορμαρες από το κυνηγητό. 

Άννα μου κ εγώ αποκλειστικό θηλασμό έκανα μέχρι τον 7ο οπότε ξέρω. Ο μπέμπης της Βάσως που δεν τρώει πάρα ελάχιστη στέρεα τροφή πέρα από την παρηγοριά ψάχνει κ θερμίδες χωρίς να τίθεται θέμα παχυσαρκίας προφανώς. Όσο για τα αφεψηματα ούτε εγώ έχω δώσει για αυτό της είπα να ρωτήσει κ την παιδίατρο. Ξέρω μόνο ότι στη φίλη μου που έπρεπε για ιατρικό λόγο να αποθηλασει στον 5ο αυτό της συνέστησε για βραδινή παρηγοριά του μωρού.

Όσο για τα κιλά η επιστροφή στη δουλειά βοηθάει πολύ. Ειμαι πτώμα κ δεν προλαβαίνω να τσιμπολογησω. Ορμαω να δω το μπέμπη τη μισή ώρα που μου μένει μέχρι να κοιμηθεί, μαγειρεύω, απλώνω κ ύπνο με τις κότες! Μου λείπει τόσο ο μικρούλης παντως που στην ουσια δεν εχω διάθεση για τίποτα ούτε καν για φαγητό.

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Βάλε πρώτα το νερό στο μπουκάλι και μετά τις μεζουρες και έχει φάει όσο το νερό.

Άννα μου κ εγώ αποκλειστικό θηλασμό έκανα μέχρι τον 7ο οπότε ξέρω. Ο μπέμπης της Βάσως που δεν τρώει πάρα ελάχιστη στέρεα τροφή πέρα από την παρηγοριά ψάχνει κ θερμίδες χωρίς να τίθεται θέμα παχυσαρκίας προφανώς. Όσο για τα αφεψηματα ούτε εγώ έχω δώσει για αυτό της είπα να ρωτήσει κ την παιδίατρο. Ξέρω μόνο ότι στη φίλη μου που έπρεπε για ιατρικό λόγο να αποθηλασει στον 5ο αυτό της συνέστησε για βραδινή παρηγοριά του μωρού.

Όσο για τα κιλά η επιστροφή στη δουλειά βοηθάει πολύ. Ειμαι πτώμα κ δεν προλαβαίνω να τσιμπολογησω. Ορμαω να δω το μπέμπη τη μισή ώρα που μου μένει μέχρι να κοιμηθεί, μαγειρεύω, απλώνω κ ύπνο με τις κότες! Μου λείπει τόσο ο μικρούλης παντως που στην ουσια δεν εχω διάθεση για τίποτα ούτε καν για φαγητό.

Έχεις δώσει ξενο;; Για πες... το ήπιε εύκολα;; σκέφτομαι κι εγώ να αρχίσω μεικτό για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο ότι άμα χρειαστεί θα έχει γάλα γιατί αποθήκη τέλος τα ήπιε όλα!!!!επισης Τα εχω παίξει.. Δεν μπορώ να κάνω ρούπι!!! Μου είπε η παιδίατρος ότι μπορεί να μη το δεχτεί το ξένο ομως...


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2020 at 12:30 AM, vaso_mpempis said:

Έχεις δώσει ξενο;; Για πες... το ήπιε εύκολα;; σκέφτομαι κι εγώ να αρχίσω μεικτό για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο ότι άμα χρειαστεί θα έχει γάλα γιατί αποθήκη τέλος τα ήπιε όλα!!!!επισης Τα εχω παίξει.. Δεν μπορώ να κάνω ρούπι!!! Μου είπε η παιδίατρος ότι μπορεί να μη το δεχτεί το ξένο ομως...

Ναι με 2 θηλασμούς τη μέρα ξεκίνησα συμπλήρωμα στον 7ο γτ δεν ειχσ αρκετό κ λογικό. Τις τελευταίες 10 μέρες του δίνω κ το πρωί. 

Παίζει να μην το δεχτεί όντως. Εγώ του έδινα  από 3 μηνών ένα.μπουκαλι ξενο που κ που γτ με το θήλαστρο δεν έβγαζα παρα ελάχιστο κ ήθελα να μάθει τη γεύση.

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ μια χαρά κορίτσια, βλέπω σηκώνονται, μπουσουλανε, εμένα προς το παρόν τπτ από αυτά αλλά έχει κανένα τριήμερο που ενώ νυστάζει τον βάζω να θηλάσει, πίνει 2-3 ρουφυξιες κ κατευθείαν βάζει δύναμη κ κάθεται στον κωλο του κ προσπαθεί να τραβήξει ριχτάρια κλπ κ μετά θυμάται ότι θέλει να κοιμηθεί κ ξανά ξαπλώνει, πίνει πάλι 2-3 ρουφυξιες κ ξανά σηκώνεται κ άντε πάλι απ' την αρχή. Κ εκεί που τον έχει πάρει ο ύπνος, κοιμάται κανένα 20λεπτο κ έτσι ξαφνικά ξυπνάει κ ξανά σηκώνεται κ του φεύγει ο ύπνος. Στους ημερήσιους έτσι κάνει πάντα. Το βράδι ευτυχώς όχι. Μήπως περνάει κανένα άλμα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια απο....εσεις δινεται λιγοτερο αλεσμενα στα μωρακια σας γενικα δίνετε στο χερι πχ φρούτο μπισκότο η οτιδηποτε??ποτεωξεκιναει αυτό...η παιδιατρος μας είπε απο 11 μηνων αλλα μ φαινεται αργα...πριτε μ λιγο τι κανετε μπας κ παρω ιδεες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...