Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, MumMaria είπε:

Λοιπόν,χθες του έβαλα μοσχαράκι ποντίκι κ κόντεψε να κεράσει..μετά την δεύτερη μπουκιά σφράγισε το στόμα! Αλλαααααα του έκανα σήμερα την μαγική σου συνταγή(!) και ω ναι έφαγε!!!:-Dδεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή απλά τον έκοψε λόρδα μεγάλη (δεν έφαγε κ πολύ τα φρουτάκια του σήμερα) μου έφτιαξε την μέρα!! Κ ναι με κάτι τέτοια χαίρομαι εγω:mrgreen:

Ευχαριστωωωω

τπτ καλα το λεω εγω μαγικο φιλτρο χαχαχαχαχ

  • Χαχα 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 hours ago, vaso_mpempis said:

Τι κανει ο Κωνσταντίνος μας;; μεγαλωσε;;;; :wub:

Θηρίο η λατρεία μου! Ο μικρός θεός του πολέμου;;

Δουλεύω από το σπίτι και ενώ δεν περάσμε αγχος αποχωρισμού φοβάμαι τι θα γίνει μετά την καραντίνα που δεν θα θυμάται τη μαμά μου...

Όσες έχετε γυναίκα (χωρίς ένσημα) τι βάζετε στο φυλλάδιο για τη μετακίνησή της;


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Θηρίο η λατρεία μου! Ο μικρός θεός του πολέμου;;

Δουλεύω από το σπίτι και ενώ δεν περάσμε αγχος αποχωρισμού φοβάμαι τι θα γίνει μετά την καραντίνα που δεν θα θυμάται τη μαμά μου...

Όσες έχετε γυναίκα (χωρίς ένσημα) τι βάζετε στο φυλλάδιο για τη μετακίνησή της;

Μεγαλώνουν γρήγορα τα αγόρια μας! Κάνετε καμιά βιντεοκλήση στη γιαγιά να τη βλέπει; Δεν νομίζω να έχει θέμα πλέον είναι μεγάλο μωρό ίσως γκρινιάξει μια δυο μέρες αλλά θα μπει στη σειρά του πάλι πιστεύω γρήγορα.

Καλά κι εμείς... δεν στέκεται πουθενά!!!

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται η μετακίνηση αυτή. Εγώ στη θέση σου  ίσως θα συμπλήρωνα μια βεβαίωση κυκλοφορίας εργαζομένου διορθωμένη/προσαρμοσμένη. Τώρα ο σκοπός είναι ο περιορισμός των μετακινήσεων δεν κάνουν φορολογικούς ελέγχους. Το "Κίνηση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη" νομίζω δεν είναι της περίπτωσης (τραβηγμένο). Γνώμη μου

Καλημέρα :wub:

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γενικά τα μωράκια σας τα βάζετε να βλέπουν λιγάκι τιβι παιδικά ξέρω γω; ή βιντεάκια στο λάπτοπ να απασχολούνται κάπως;εγώ ως τώρα καθόλου μιας κ είναι ήσυχο παιδάκι αλλά έχει ένα 4 ήμερο,δεν ξέρω ,από την κλεισουρα,που έχει απίστευτη γκρινια,του έχω κάνει τα πάντα,βόλτες στο μπαλκόνι,τραγουδάκια,του αλλάζω δωμάτια αλλά τίποτα.εχετε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria said:

Κορίτσια γενικά τα μωράκια σας τα βάζετε να βλέπουν λιγάκι τιβι παιδικά ξέρω γω; ή βιντεάκια στο λάπτοπ να απασχολούνται κάπως;εγώ ως τώρα καθόλου μιας κ είναι ήσυχο παιδάκι αλλά έχει ένα 4 ήμερο,δεν ξέρω ,από την κλεισουρα,που έχει απίστευτη γκρινια,του έχω κάνει τα πάντα,βόλτες στο μπαλκόνι,τραγουδάκια,του αλλάζω δωμάτια αλλά τίποτα.εχετε καμία ιδέα;

Εμείς καθόλου την κλεινουμε όταν μπαινει στο σαλόνι.

Η παιδοφθαλμίατρος ηταν κατηγορηματική ότι απαγορεύεται πλήρως η κινούμενη εικόνα έως δυο ετών γτ είχα χαλαρώσει λίγο και εγώ... Αυτό πάει στα 4 (!!!!) εαν υπάρχει ιστορικό μυωπίας ή επιληψίας.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kpp83 είπε:

Εμείς καθόλου την κλεινουμε όταν μπαινει στο σαλόνι.

Η παιδοφθαλμίατρος ηταν κατηγορηματική ότι απαγορεύεται πλήρως η κινούμενη εικόνα έως δυο ετών γτ είχα χαλαρώσει λίγο και εγώ... Αυτό πάει στα 4 (!!!!) εαν υπάρχει ιστορικό μυωπίας ή επιληψίας.

Κι εμείς έχουμε 7 μήνες να ανοίξουμε τηλεόραση κ λάπτοπ μόνο όταν κοιμάται γιατί όταν είναι ξύπνιος,το μάτι κατευθείαν εκεί!άρα να σε ρωτήσω έχεις να προτείνεις καμία άλλη απασχόληση για να περνάει η ώρα;είναι 7 μηνών κ κάτι το μικρακι μου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2020 at 4:44 ΜΜ, MumMaria είπε:

Κι εμείς έχουμε 7 μήνες να ανοίξουμε τηλεόραση κ λάπτοπ μόνο όταν κοιμάται γιατί όταν είναι ξύπνιος,το μάτι κατευθείαν εκεί!άρα να σε ρωτήσω έχεις να προτείνεις καμία άλλη απασχόληση για να περνάει η ώρα;είναι 7 μηνών κ κάτι το μικρακι μου

Μεγάλο θεμα το παιχνίδι αυτές τις μέρες!! Εμείς είχαμε αρχίσει κούνιες και παιχνίδι με αλλά μωρά και τώρα δεν μπορώ να τον κάνω Καλά εύκολα. Παλεύω να τον μάθω στο πάρκο αλλά μάταια.

Τα παιχνίδια του τα βαριέται όλο μπουσουλαει προς τα μέρη που απαγορεύονται  (πρίζες, γωνίες, κάτω από τις καρέκλες...) θέλει να του δίνω ότι κρατάω και να πιάνει ότι πιάνω. 

Παίζουμε πολύ το "Που είναι;" 

Πχ του εχω μάθει πώς λέγονται αντικείμενα  σε διάφορα μέρη του σπίτιου (Πχ ψυγείο) και τον ρωτάω "Αρη που είναι το ψυγείο;" και το κοιτάει.  Ακόμα δεν δείχνει. Επίσης του αρέσει όταν μαγειρεύω/είμαι κουζίνα να του δίνω τάπερ, κατσαρόλες,μπρικια κλπ καθισμένος στο καρεκλάκι φαγητού ... Και το αγαπημένο του είναι το φως.. τον πάω στον διακόπτη και του λεω "άναψε/σβήσε  το φως" και το πατάει. 

Γενικά θέλει να ασχολείται με αυτά που βλέπει εμάς να ασχολούμαστε. 

Ευτυχώς του αρέσουν  πολύ και τα βιβλία!!!! Έχουμε διαδραστικά διαφορά  (Πχ την σειρά του Πατάκη με τους ηχους) και ασχολείται.. οπότε μπορώ να διαβάσω κι ένα τέταρτο ας πούμε το δικό μου το πρωί αχαχαχαχα

Είμαστε σχεδόν 9μιση Εμείς βέβαια 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Μεγάλο θεμα το παιχνίδι αυτές τις μέρες!! Εμείς είχαμε αρχίσει κούνιες και παιχνίδι με αλλά μωρά και τώρα δεν μπορώ να τον κάνω Καλά εύκολα. Παλεύω να τον μάθω στο πάρκο αλλά μάταια.

Τα παιχνίδια του τα βαριέται όλο μπουσουλαει προς τα μέρη που απαγορεύονται  (πρίζες, γωνίες, κάτω από τις καρέκλες...) θέλει να του δίνω ότι κρατάω και να πιάνει ότι πιάνω. 

Παίζουμε πολύ το "Που είναι;" 

Πχ του εχω μάθει πώς λέγονται αντικείμενα  σε διάφορα μέρη του σπίτιου (Πχ ψυγείο) και τον ρωτάω "Αρη που είναι το ψυγείο;" και το κοιτάει.  Ακόμα δεν δείχνει. Επίσης του αρέσει όταν μαγειρεύω/είμαι κουζίνα να του δίνω τάπερ, κατσαρόλες,μπρικια κλπ καθισμένος στο καρεκλάκι φαγητού ... Και το αγαπημένο του είναι το φως.. τον πάω στον διακόπτη και του λεω "άναψε/σβήσε  το φως" και το πατάει. 

Γενικά θέλει να ασχολείται με αυτά που βλέπει εμάς να ασχολούμαστε. 

Ευτυχώς του αρέσουν  πολύ και τα βιβλία!!!! Έχουμε διαδραστικά διαφορά  (Πχ την σειρά του Πατάκη με τους ηχους) και ασχολείται.. οπότε μπορώ να διαβάσω κι ένα τέταρτο ας πούμε το δικό μου το πρωί αχαχαχαχα

Είμαστε σχεδόν 9μιση Εμείς βέβαια 

Εμάς χθες το απόγευμα πρώτη φορά μπουσουλησε...με την όπισθεν βέβαια αλλά από τότε ασχολείται με αυτό!! :razz:Χαχαχα! Κι εμάς του αρέσουν τα παιδικά βιβλιαράκια πολύ κ η μουσική! Οι δίσκοι του μπαμπά,χαζεύει το πικ απ με τις ώρες( έχουμε ολόκληρο ηχοσύστημα κουμουτσα στο σαλόνι) και τώρα τελευταία κάθεται κ του παίζει ο μπαμπάς με την κιθάρα κ τον κοιτάει σαν υπνωτισμενος!:x κατά τ αλλά κυλιομαστε στο εκπαιδευτικό χαλάκι μας,κάνουμε πολλές αγκαλίτσες,τα παιχνίδια του η αλήθεια τα έχει βαρεθεί,ασχολείται με τα βραχιόλια μου,τα ταπερακια,ένα κομμάτι χαρτί ..γενικά οτιδήποτε εκτός των παιχνιδιών του! Χαχαχαχα

Άρη λένε το μωράκι σου;! Πολύ ωραίο όνομα! Κι εμείς το σκεφτόμασταν..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Εμάς χθες το απόγευμα πρώτη φορά μπουσουλησε...με την όπισθεν βέβαια αλλά από τότε ασχολείται με αυτό!! :razz:Χαχαχα! Κι εμάς του αρέσουν τα παιδικά βιβλιαράκια πολύ κ η μουσική! Οι δίσκοι του μπαμπά,χαζεύει το πικ απ με τις ώρες( έχουμε ολόκληρο ηχοσύστημα κουμουτσα στο σαλόνι) και τώρα τελευταία κάθεται κ του παίζει ο μπαμπάς με την κιθάρα κ τον κοιτάει σαν υπνωτισμενος!:x κατά τ αλλά κυλιομαστε στο εκπαιδευτικό χαλάκι μας,κάνουμε πολλές αγκαλίτσες,τα παιχνίδια του η αλήθεια τα έχει βαρεθεί,ασχολείται με τα βραχιόλια μου,τα ταπερακια,ένα κομμάτι χαρτί ..γενικά οτιδήποτε εκτός των παιχνιδιών του! Χαχαχαχα

Άρη λένε το μωράκι σου;! Πολύ ωραίο όνομα! Κι εμείς το σκεφτόμασταν..

Αχ κι εμένα με τον μπαμπά του περνάει πιο διασκεδαστικά.. Έχουμε στούντιο στο σπίτι και είναι ντράμερ καταλαβαίνεις.. .. 

Κι εγω με τα τάπερ μετά παλεύω....

  • Χαχα 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2020 at 4:44 PM, MumMaria said:

Κι εμείς έχουμε 7 μήνες να ανοίξουμε τηλεόραση κ λάπτοπ μόνο όταν κοιμάται γιατί όταν είναι ξύπνιος,το μάτι κατευθείαν εκεί!άρα να σε ρωτήσω έχεις να προτείνεις καμία άλλη απασχόληση για να περνάει η ώρα;είναι 7 μηνών κ κάτι το μικρακι μου

Η μουσική είναι το καταφύγιο μας!

Σε συννενόηση με την παιδίατρο και δεδομένου ότι δεν έχει θέμα με τα ισχία (και ότι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να καθυστερήσει να περπατήσει εάν έχουμε κάνει babyproofing στο σπίτι) έχουμε σωθεί με μια παλιά στράτα που μας χάρισαν. Πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς αυτή!

Αγαπάει επίσης το βαζάκι της fisher price το οποίο είναι το μόνο που τον απασχολεί στο πάρκο.

Τέλος μπάλες και μπαλόνια! Ειδικά αυτά με το ήλιο με το σκοινάκι που κρέμεται τα λατρεύει αλλά ικανοποείται και με τα απλά που του φουσκώνω εγώ! 

  • Μου αρέσει 2

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 17/3/2020 at 5:38 ΜΜ, MumMaria είπε:

Τα πολύ σημαντικά θεωρεί ότι τα κάναμε το πρώτο 6 μηνο.τεσπα,θα την καλέσω την άλλη εβδομάδα κ θα φανεί.

Για το φαγακι που έγραψα πιο πανω εχεις καμιά συμβουλή;;:wink: ή κάνα λαχανικό που να μην έχω σκεφτεί;έχω δοκιμάσει καρότο,πατάτα,γλυκοπατάτα,κρεμμυδάκι,λάχανο,κουνουπίδι,μπρόκολο,πράσο,κολοκύθα,κολοκυθάκια,παντζάρι. Και σε διάφορους συνδυασμους

Καλησπέρα κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι κ με το καλό το αδερφάκι. Συγνώμη δεν έχω δει παρακάτω τι γράφετε μέχρι εδώ που είδα θα σου πω τι μου έχει πει η γιατρός να μην τρώει αλλά κ τι κρεατάκι προτιμούμε. Λοιπόν καταρχήν παντζάρι μπρόκολο κ κουνουπίδι στον μήνα που είστε εμένα δεν με άφηνε. Ιδίως παντζάρι καθόλου μέχρι τον χρόνο. Τώρα το κρέας να παίρνεις ποντικάκι με το ζελέ αυτό δίνουν στα μωράκια. Θα το βράζεις καλά και βάλε του κολοκυθάκι καροτακι κ σέλινο ή σελινοριζα. Βάλε στο τέλος δημητριακά όπως αστρακι, κους κους ή κριθαράκι. Αν δεν στο τρώει με τα λαχανικά δώσε του με το μακαρονάκι μόνο ή πατατουλα. Και με το κοτόπουλο ο συνδυασμός καρότο κολοκύθι τους αρέσει. Θέλει υπομονή αλλά μην ανησυχείς θα τα φάει όλα σιγά σιγά. Όσο για τα άλλα που δεν με άφηνε όχι γτ θα πάθαινε κάτι αλλά μου έλεγε πως είναι ακόμη ανώριμο το έντερο κ το νεφρό κ πέφτουν λίγο βαριά.Για το πατζάρι μου το έχει δώσει και σε φωτοτυπία που εξηγεί αλλά δεν την βρίσκω για να σου πω. Φυσικά ο κάθε γιατρός έχει την δική του άποψη, εσύ θα ακούς τον δικό σου. 

Σοκ που διάβασα τι κάνετε με την τηλ. Εμείς όλη μέρα ανοιχτή μέχρι το βράδυ κ φυσικά βλέπει συνέχεια. Η γιατρός μου το είχε απαγορεύσει. Τελικά είμαι απαράδεκτη εως τραγική που το έχω πάρει ελαφρά. Μόλις σαλταρα με εμένα 

Ρε κορίτσια επειδή είχα καιρό να μπω στο θέμα μας εδώ ειλικρινά έχω πέσει λίγο τώρα. Ο μικρός μου είναι 11 μηνών. Δεν μπουσουλαει δεν στέκεται χωρίς να τον κρατάμε ή στηρίζεται στο παιχνίδι κ αυτό ελάχιστα. Από φαγητό μόνο αλεσμένα δεν δέχεται ούτε στο χέρι να κρατήσει. Του δίνω καρότο που είναι έντονο στο χρώμα μήπως το περάσει έστω για παιχνίδι κ μόλις το δει το σπρώχνει κ μουτζουφλιαζει του στυλ μπλιαχχχ. Φυσικά τα τρώει όπως σας είπα στο φαγητό, τα πάντα τρώει αλλά πολύ καλά αλεσμένα. Οτιδήποτε του έχω δώσει σε κομματάκι ούτε να το δει. Από την μία δεν  ανησυχώ γιατί το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό απλώς αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν κάνω εγώ καλά; Όσο για την τηλεόραση έχω φρίξει στην ιδέα ότι μπορεί να του έχει δημιουργήσει κάτι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ~Κική~ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι κ με το καλό το αδερφάκι. Συγνώμη δεν έχω δει παρακάτω τι γράφετε μέχρι εδώ που είδα θα σου πω τι μου έχει πει η γιατρός να μην τρώει αλλά κ τι κρεατάκι προτιμούμε. Λοιπόν καταρχήν παντζάρι μπρόκολο κ κουνουπίδι στον μήνα που είστε εμένα δεν με άφηνε. Ιδίως παντζάρι καθόλου μέχρι τον χρόνο. Τώρα το κρέας να παίρνεις ποντικάκι με το ζελέ αυτό δίνουν στα μωράκια. Θα το βράζεις καλά και βάλε του κολοκυθάκι καροτακι κ σέλινο ή σελινοριζα. Βάλε στο τέλος δημητριακά όπως αστρακι, κους κους ή κριθαράκι. Αν δεν στο τρώει με τα λαχανικά δώσε του με το μακαρονάκι μόνο ή πατατουλα. Και με το κοτόπουλο ο συνδυασμός καρότο κολοκύθι τους αρέσει. Θέλει υπομονή αλλά μην ανησυχείς θα τα φάει όλα σιγά σιγά. Όσο για τα άλλα που δεν με άφηνε όχι γτ θα πάθαινε κάτι αλλά μου έλεγε πως είναι ακόμη ανώριμο το έντερο κ το νεφρό κ πέφτουν λίγο βαριά.Για το πατζάρι μου το έχει δώσει και σε φωτοτυπία που εξηγεί αλλά δεν την βρίσκω για να σου πω. Φυσικά ο κάθε γιατρός έχει την δική του άποψη, εσύ θα ακούς τον δικό σου. 

Σοκ που διάβασα τι κάνετε με την τηλ. Εμείς όλη μέρα ανοιχτή μέχρι το βράδυ κ φυσικά βλέπει συνέχεια. Η γιατρός μου το είχε απαγορεύσει. Τελικά είμαι απαράδεκτη εως τραγική που το έχω πάρει ελαφρά. Μόλις σαλταρα με εμένα 

Ρε κορίτσια επειδή είχα καιρό να μπω στο θέμα μας εδώ ειλικρινά έχω πέσει λίγο τώρα. Ο μικρός μου είναι 11 μηνών. Δεν μπουσουλαει δεν στέκεται χωρίς να τον κρατάμε ή στηρίζεται στο παιχνίδι κ αυτό ελάχιστα. Από φαγητό μόνο αλεσμένα δεν δέχεται ούτε στο χέρι να κρατήσει. Του δίνω καρότο που είναι έντονο στο χρώμα μήπως το περάσει έστω για παιχνίδι κ μόλις το δει το σπρώχνει κ μουτζουφλιαζει του στυλ μπλιαχχχ. Φυσικά τα τρώει όπως σας είπα στο φαγητό, τα πάντα τρώει αλλά πολύ καλά αλεσμένα. Οτιδήποτε του έχω δώσει σε κομματάκι ούτε να το δει. Από την μία δεν  ανησυχώ γιατί το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό απλώς αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν κάνω εγώ καλά; Όσο για την τηλεόραση έχω φρίξει στην ιδέα ότι μπορεί να του έχει δημιουργήσει κάτι. 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου,σήμερα έχω παιδίατρο κ θα την ρωτήσω λεπτομέρειες για το φαγητό.σκεψου κοτόπουλο ,ζυμαρικά κ πολλά αλλά δεν τα έχουμε βάλει ακόμα.γενικα πάντα ήταν ολιγοφαγο παιδάκι ο δικός μου,από τους θηλασμους κιόλας έπινε μόνο όταν του έδινα εγώ , ποτέ δεν δείχνει να πεινάει..

Τώρα για την τηλεόραση οκ μην αγχώνεσαι, απλά προσπάθησε από δω και πέρα να την έχεις κλειστή.εμεις μόνο όταν πάει το βράδυ για ύπνο,βλέπουμε λίγο μαστερσεφ ..μόνο αυτό!χαχαχαχα!

Για τα άλλα πράγματα και που είπες,σίγουρα κάθε μωράκι έχει τον Ρυθμό..πχ σε μας δεν του αρέσει το μπρούμυτα καθόλου,οπότε κ δεν εξασκείται ιδιαίτερα στο να κάνει βαρελάκια, τρελενεται όμως να είναι καθιστός,δίπλα μας στο καναπέ κ να χοροπηδάει όρθιος!δίνε του ερεθίσματα,βάλε το αγαπημένο του κουκλάκι σε μια απόσταση μήπως κ πάει να το πάρει,κάντε ότι χορευετε παρέα μήπως κ κάνει καμία κινησουλα παραπάνω..γενικα εμένα ο δικός μου είναι κ πιο μικρούλης οπότε δεν ξέρω κ αν σε συμβουλεύω σωστά..ίσως να σε βοηθούσαν μανουλες με λίγο πιο μεγάλα παιδάκι..

Πάντως μήπως στεναχωριέσαι κ αυτομαστιγωνεσαι..πιστεύω όλες μας κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τα μωρά μας;-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ~Κική~ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι κ με το καλό το αδερφάκι. Συγνώμη δεν έχω δει παρακάτω τι γράφετε μέχρι εδώ που είδα θα σου πω τι μου έχει πει η γιατρός να μην τρώει αλλά κ τι κρεατάκι προτιμούμε. Λοιπόν καταρχήν παντζάρι μπρόκολο κ κουνουπίδι στον μήνα που είστε εμένα δεν με άφηνε. Ιδίως παντζάρι καθόλου μέχρι τον χρόνο. Τώρα το κρέας να παίρνεις ποντικάκι με το ζελέ αυτό δίνουν στα μωράκια. Θα το βράζεις καλά και βάλε του κολοκυθάκι καροτακι κ σέλινο ή σελινοριζα. Βάλε στο τέλος δημητριακά όπως αστρακι, κους κους ή κριθαράκι. Αν δεν στο τρώει με τα λαχανικά δώσε του με το μακαρονάκι μόνο ή πατατουλα. Και με το κοτόπουλο ο συνδυασμός καρότο κολοκύθι τους αρέσει. Θέλει υπομονή αλλά μην ανησυχείς θα τα φάει όλα σιγά σιγά. Όσο για τα άλλα που δεν με άφηνε όχι γτ θα πάθαινε κάτι αλλά μου έλεγε πως είναι ακόμη ανώριμο το έντερο κ το νεφρό κ πέφτουν λίγο βαριά.Για το πατζάρι μου το έχει δώσει και σε φωτοτυπία που εξηγεί αλλά δεν την βρίσκω για να σου πω. Φυσικά ο κάθε γιατρός έχει την δική του άποψη, εσύ θα ακούς τον δικό σου. 

Σοκ που διάβασα τι κάνετε με την τηλ. Εμείς όλη μέρα ανοιχτή μέχρι το βράδυ κ φυσικά βλέπει συνέχεια. Η γιατρός μου το είχε απαγορεύσει. Τελικά είμαι απαράδεκτη εως τραγική που το έχω πάρει ελαφρά. Μόλις σαλταρα με εμένα 

Ρε κορίτσια επειδή είχα καιρό να μπω στο θέμα μας εδώ ειλικρινά έχω πέσει λίγο τώρα. Ο μικρός μου είναι 11 μηνών. Δεν μπουσουλαει δεν στέκεται χωρίς να τον κρατάμε ή στηρίζεται στο παιχνίδι κ αυτό ελάχιστα. Από φαγητό μόνο αλεσμένα δεν δέχεται ούτε στο χέρι να κρατήσει. Του δίνω καρότο που είναι έντονο στο χρώμα μήπως το περάσει έστω για παιχνίδι κ μόλις το δει το σπρώχνει κ μουτζουφλιαζει του στυλ μπλιαχχχ. Φυσικά τα τρώει όπως σας είπα στο φαγητό, τα πάντα τρώει αλλά πολύ καλά αλεσμένα. Οτιδήποτε του έχω δώσει σε κομματάκι ούτε να το δει. Από την μία δεν  ανησυχώ γιατί το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό απλώς αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν κάνω εγώ καλά; Όσο για την τηλεόραση έχω φρίξει στην ιδέα ότι μπορεί να του έχει δημιουργήσει κάτι. 

Καλησπέρα έχω και εγώ ένα γιο που τώρα μπήκε στον 11 μήνα,αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το φαγητό δεν θέλει να κρατήσει τιποτα στο χέρι πριν ένα μήνα σταματήσαμε να αλεθουμε τα φαγητά και για αρχη τα πατάμε με το πιρούνι τα τρωει μια χαρά όπως επισεις αν κραταω εγω κάτι και το δίνω όπως πχ μπανάνα θα φάει αλλά δεν υπάρχει τρόπος να το πιάσει και να το επεξεργαστεί μόνος του,σε ότι αφορά το μπουσουλημα και το περπάτημα κάθε παιδί είναι διαφορετικό ο δικός μου μπουσουλησει και στάθηκε την ίδια ημέρα ήταν 8 μηνών αλλά παιδάκια δεν μπουσουλανε καθόλου μην ανησυχείς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας να είστε καλά. @Mamaloulou να σου ζήσει το παιδάκι σου!

Προσπαθω αρκετά να τον ενθαρρύνω να κάνει πραγματάκια σιγά σιγά κάθε φορά αλλά κ να σταθεί όρθιος τον βάζω περισσότερο για να νιώσει αυτοπεποίθηση. Το βλέπω ότι δεν είναι έτοιμος κ έτσι δεν τον πιέζω. Με τα παιχνιδάκια ασχολείται και ότι του βάλεις θα πάει να το πιάσει απλώς προς το παρόν σέρνεται χάχα. Για πατητο φαγητό με την καμία σπρώχνει το κουτάλι πριν καν δοκιμάσει. Τρώει μπανάνα στην φρούτοκρεμα αλλά στο στοματάκι αν του ακουμπήσω στραβωνει δεν θέλει.

Στηρίζω αυτό που λένε ότι το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης σε όλα τα επίπεδα.Κάποια στιγμή ισως τα κάνει όλα μαζί 

@MumMaria αγαπημένη μας συνήθεια κ οι τρεις στο κρεββάτι και μάστερ σεφ χάχα. Γι ένα μισάωρο γτ μετά νανιιιι

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ~Κική~ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι κ με το καλό το αδερφάκι. Συγνώμη δεν έχω δει παρακάτω τι γράφετε μέχρι εδώ που είδα θα σου πω τι μου έχει πει η γιατρός να μην τρώει αλλά κ τι κρεατάκι προτιμούμε. Λοιπόν καταρχήν παντζάρι μπρόκολο κ κουνουπίδι στον μήνα που είστε εμένα δεν με άφηνε. Ιδίως παντζάρι καθόλου μέχρι τον χρόνο. Τώρα το κρέας να παίρνεις ποντικάκι με το ζελέ αυτό δίνουν στα μωράκια. Θα το βράζεις καλά και βάλε του κολοκυθάκι καροτακι κ σέλινο ή σελινοριζα. Βάλε στο τέλος δημητριακά όπως αστρακι, κους κους ή κριθαράκι. Αν δεν στο τρώει με τα λαχανικά δώσε του με το μακαρονάκι μόνο ή πατατουλα. Και με το κοτόπουλο ο συνδυασμός καρότο κολοκύθι τους αρέσει. Θέλει υπομονή αλλά μην ανησυχείς θα τα φάει όλα σιγά σιγά. Όσο για τα άλλα που δεν με άφηνε όχι γτ θα πάθαινε κάτι αλλά μου έλεγε πως είναι ακόμη ανώριμο το έντερο κ το νεφρό κ πέφτουν λίγο βαριά.Για το πατζάρι μου το έχει δώσει και σε φωτοτυπία που εξηγεί αλλά δεν την βρίσκω για να σου πω. Φυσικά ο κάθε γιατρός έχει την δική του άποψη, εσύ θα ακούς τον δικό σου. 

Σοκ που διάβασα τι κάνετε με την τηλ. Εμείς όλη μέρα ανοιχτή μέχρι το βράδυ κ φυσικά βλέπει συνέχεια. Η γιατρός μου το είχε απαγορεύσει. Τελικά είμαι απαράδεκτη εως τραγική που το έχω πάρει ελαφρά. Μόλις σαλταρα με εμένα 

Ρε κορίτσια επειδή είχα καιρό να μπω στο θέμα μας εδώ ειλικρινά έχω πέσει λίγο τώρα. Ο μικρός μου είναι 11 μηνών. Δεν μπουσουλαει δεν στέκεται χωρίς να τον κρατάμε ή στηρίζεται στο παιχνίδι κ αυτό ελάχιστα. Από φαγητό μόνο αλεσμένα δεν δέχεται ούτε στο χέρι να κρατήσει. Του δίνω καρότο που είναι έντονο στο χρώμα μήπως το περάσει έστω για παιχνίδι κ μόλις το δει το σπρώχνει κ μουτζουφλιαζει του στυλ μπλιαχχχ. Φυσικά τα τρώει όπως σας είπα στο φαγητό, τα πάντα τρώει αλλά πολύ καλά αλεσμένα. Οτιδήποτε του έχω δώσει σε κομματάκι ούτε να το δει. Από την μία δεν  ανησυχώ γιατί το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό απλώς αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν κάνω εγώ καλά; Όσο για την τηλεόραση έχω φρίξει στην ιδέα ότι μπορεί να του έχει δημιουργήσει κάτι. 

Γειά σου Κική μου! Και εγώ την αφήνω να βλέπει τηλεόραση γιατί είναι ο μόνος τρόπος να με αφήσει για λίγο,  ξέρω ότι είναι λάθος, αλλά την έχω κολλημένη πάνω μου 24/24ωρο.  Κοιμαται και μαζί μου εδώ και 3 μήνες,  άσε δράμα η κατάσταση. Ακόμα δεν τρώει σχεδόν τίποτα, μόνο θηλαζει. Σε 2 εβδομάδες θα κλείσει χρόνο και ακόμα δεν έχει βγάλει ούτε 1 δόντι, δεν μπουσουλαει, δεν στέκεται μόνη της χωρίς στήριγμα,  κάνει κάτι λίγα βηματακια με τη στρατα. Το φαγητό  (το ελάχιστο που τρώει ) το  θέλει καλά αλεσμενο.

Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις μπισκότα η ψωμί μήπως του αρέσουν. Εμένα της αρέσουν πολύ,  ειδικά άμα βλέπει να τα τρώω και εγώ. 

Στα λέω όλα αυτά όχι για  παρηγοριά , αλλά να σου πω ότι δεν είναι έτσι μόνο το δικό σου παιδάκι, ούτε εσύ κάνεις κάτι λάθος. Τι να κάνουμε,  θα μάθουν και αυτά. 

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...