Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, ~Κική~ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι κ με το καλό το αδερφάκι. Συγνώμη δεν έχω δει παρακάτω τι γράφετε μέχρι εδώ που είδα θα σου πω τι μου έχει πει η γιατρός να μην τρώει αλλά κ τι κρεατάκι προτιμούμε. Λοιπόν καταρχήν παντζάρι μπρόκολο κ κουνουπίδι στον μήνα που είστε εμένα δεν με άφηνε. Ιδίως παντζάρι καθόλου μέχρι τον χρόνο. Τώρα το κρέας να παίρνεις ποντικάκι με το ζελέ αυτό δίνουν στα μωράκια. Θα το βράζεις καλά και βάλε του κολοκυθάκι καροτακι κ σέλινο ή σελινοριζα. Βάλε στο τέλος δημητριακά όπως αστρακι, κους κους ή κριθαράκι. Αν δεν στο τρώει με τα λαχανικά δώσε του με το μακαρονάκι μόνο ή πατατουλα. Και με το κοτόπουλο ο συνδυασμός καρότο κολοκύθι τους αρέσει. Θέλει υπομονή αλλά μην ανησυχείς θα τα φάει όλα σιγά σιγά. Όσο για τα άλλα που δεν με άφηνε όχι γτ θα πάθαινε κάτι αλλά μου έλεγε πως είναι ακόμη ανώριμο το έντερο κ το νεφρό κ πέφτουν λίγο βαριά.Για το πατζάρι μου το έχει δώσει και σε φωτοτυπία που εξηγεί αλλά δεν την βρίσκω για να σου πω. Φυσικά ο κάθε γιατρός έχει την δική του άποψη, εσύ θα ακούς τον δικό σου. 

Σοκ που διάβασα τι κάνετε με την τηλ. Εμείς όλη μέρα ανοιχτή μέχρι το βράδυ κ φυσικά βλέπει συνέχεια. Η γιατρός μου το είχε απαγορεύσει. Τελικά είμαι απαράδεκτη εως τραγική που το έχω πάρει ελαφρά. Μόλις σαλταρα με εμένα 

Ρε κορίτσια επειδή είχα καιρό να μπω στο θέμα μας εδώ ειλικρινά έχω πέσει λίγο τώρα. Ο μικρός μου είναι 11 μηνών. Δεν μπουσουλαει δεν στέκεται χωρίς να τον κρατάμε ή στηρίζεται στο παιχνίδι κ αυτό ελάχιστα. Από φαγητό μόνο αλεσμένα δεν δέχεται ούτε στο χέρι να κρατήσει. Του δίνω καρότο που είναι έντονο στο χρώμα μήπως το περάσει έστω για παιχνίδι κ μόλις το δει το σπρώχνει κ μουτζουφλιαζει του στυλ μπλιαχχχ. Φυσικά τα τρώει όπως σας είπα στο φαγητό, τα πάντα τρώει αλλά πολύ καλά αλεσμένα. Οτιδήποτε του έχω δώσει σε κομματάκι ούτε να το δει. Από την μία δεν  ανησυχώ γιατί το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό απλώς αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν κάνω εγώ καλά; Όσο για την τηλεόραση έχω φρίξει στην ιδέα ότι μπορεί να του έχει δημιουργήσει κάτι. 

Τίποτα δεν θα εχει παθει αλλά καλό είναι Αφού στο έχει  πει και ο παιδίατρος να μην βλέπει τηλεόραση όσο είναι δυνατόν.  Κι εγώ κάποιες φορές δεν την παλεύω και θα βοηθούσε να χαζέψει λίγο αλλά δεν πρόκειται να τον αφήσω είπα Μέχρι 18 μηνών όσο περνάει από το χέρι μου.

Τώρα για τα υπόλοιπα μην ανησυχείς Εγώ έχω δυο ανίψια.. η μέρα με τη νύχτα το καθε παιδί πραγματικά έχει το δικό του ρυθμό!! 

Τον αφήνεις στο πάτωμα να γυρνάει και να προσπαθεί; Εγώ απο πολυ μωρό τον βάζω κάτω και εχει  βοηθήσει πολύ νομίζω αν και τα μωρά όλα θα περπατήσουν με τον έναν η τον άλλο τρόπο κάποια στιγμή... Μην ανησυχείς 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια πως είστε? Εμείς. Μεγαλώνουμε και μέσα σε λίγες μέρες έκανε τρελο άλμα ανάπτυξης. Λοιπόν για να μην στεναχωριεστε θα σας πω ότι το κάθε παιδί ειναι διαφορετικό, έχει διαφορετική ανάπτυξη. Εμένα η μπέμπα μου από 5,5 μηνών στεκόταν καθιστή άρχισε να μπούσουλαει προς τα πίσω πιο πολύ, μπροστά έκανε λίγο και μετά ξεφυσαγε χαχχαχχα είχε ένα διάστημα προσπαθούσε να στηριχθεί από έπιπλα και άλλα... Σε κάποια φάση τα σταμάτησε όλα δν ήθελε να μπούσουλαει και οτν καθόταν για μπουσουλημα πήγαινε σφεντόνα όπισθεν χαχαχαχα. Είχε φτάσει 11 μηνών και γενικά έκανε προσπάθεια να σηκωθεί από έπιπλα ή μέσα στο πάρκο και έβλεπε ότι δν μπορούσε και τα παραταγε... Φυσικά γκρίνιαζε γιατί ήθελε να το κάνει κ μετά έπρεπε να την βοηθήσω γιατί νευριάζε χαχχαχα. Μας είπε η παιδίατρος ότι έπρεπε να κάνει κάποια προσπάθεια και να σηκώνεται, αλλά οκ θα το παρακολουθήσουμε γιατί κάποια παιδιά αργούνε να τα κάνουν αυτά. Αγχώθηκα λίγο αλλά λέω δν θα τρελαθώ για αυτό τώρα το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Μου λέγανε οι φίλες μου στηρίζετε? Κάνει βήματα καθόλου γιατί σε αυτές τα είχανε κάνει πολύ νωρίς... Να σας πω είχα αγχωθεί πολύ και έλεγα γιατί δν προσπαθεί η δικιά μου, γιατί δυσκολεύεται τόσο.... Τεσπα ο συζυγος μου λέει πρέπει να χαλαρώσεις και να αφήσουμε το παιδί οπότε θελήσει να το κάνει, εμείς θα παρέχουμε την βοήθεια, θα κάνουμε εξάσκηση μαζί και τέλος. Να σας πω κορίτσια όση στεναχώρια πέρασα η ζουζουνα μόλις χρονισε άρχισε να γατζωνεται από παντού να σηκώνεται μόνη της, ξεκίνησε να μπούσουλαει μπροστά και γρήγορα, να κάνει μάγκες να κρατιέται με το ένα χέρι στο πάρκο μετά να κάθεται κάτω μόνη της, να αφήνει τα χέρια της και να στηρίζεται για λίγο και αυτά μέσα σε 15 μέρες. Λέω δν μπορεί σε λίγες μέρες να έχει κάνει τόσα... Και όμως.. Οπότε μην αγχώνεστε, ότι σας προβληματίζει φυσικά μιλάτε με παιδίατρο αλλά για μένα τα ζουζούνια θέλουν το χρόνο τους. Χθες ξεκίνησε να περπατάει μόνη της αλλά φοβάται κάνει 5 με 6 βήματα και μετά κάθεται κάτω. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ευχαριστώ πολύ με ενθαρρύνει κ δέχομαι κάθε απάντηση κ συμβουλή. Από την εγκυμοσύνη (εκτός από την αναμονή μέχρι την αυχενική) μέχρι κ τώρα είμαι χαλαρή απλώς κ εγώ όταν με ρωτάνε γονείς αν περπατάει κτλ εε κάπως με επηρεάζει αλλά μου περνά αμέσως. Εμάς τις μανούλες πιστεύω πάντα κάτι θα μας αγχώνει. Επίσης δεν μου αρέσει να τον συγκρίνω θεωρώ πως τον αδικώ γτ είναι υπέροχος. Βασικά ολα τα παιδάκια είναι υπέροχα! Όπως είπατε θα τα κάνουν όλα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Στο πάτωμα τον έβαζα αλλά δεν καθόταν πολύ κ έτσι περάσαμε αρκετό καιρό καθιστοι. Τώρα τον αφήνω κ εκεί που κάθεται πέφτει για να πιάσει κάτι κ σε δευτερόλεπτα βρίσκεται στην άλλη άκρη. 

Μπετουλα εμείς κοιμόμαστε μαζί σχεδόν από 4-5 μηνών.Και δεν μπορεί να κοιμηθεί αν δεν μου κρατάει το χέρι μπορεί να ξυπνήσει κ να το ψάχνει για να ξανά κοιμηθεί χαχα. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν τον βάλω στην κούνια.Επίσης τελευταία την βγάζουμε πολύ αγκαλιά ακόμα κ δίπλα του να κάθομαι θέλει να τον πάρω. Είναι πολύ γατζωμενος επάνω μου κ ίσως τον επηρεάζει κ εκείνον στο να κάνει πράγματα, μπορεί να θέλει περισσότερο σπρώξιμο από εμένα. Βέβαια είναι πολλές οι στιγμές που θα κάτσει μόνος του κάτω αρκετά. Και την τηλεόραση κ εγώ για αυτό την βάζω για να μπορέσω να κάνω κάτι.

Με τον ύπνο το πρόβλημα είναι δικό μου το παιδάκι το έβαζα στην κούνια και καθόταν χωρίς να γκρινιάξει και μόλις πήγαινε να κοιμηθεί τον έπαιρνα δεν μπορούσα. Λέω στον άντρα μου όταν ξανά ξαπλωσουμε μαζί θα σε κουνάω να κοιμηθείς χάχα. Γελάω αλλά είναι σοβαρό γτ πρώτον δεν κάνω καλό στο παιδάκι έχει συνηθίσει κ θα έχουμε θέμα κ δεύτερον δεν κάνω καλό στη σχέση μου με τον άντρα μου. Εγώ αφήστε θα πάθω κοκομπλοκ. 

Όλα καλά πάνω από όλα να είναι γερά και τα άλλα έρχονται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ~Κική~ είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ευχαριστώ πολύ με ενθαρρύνει κ δέχομαι κάθε απάντηση κ συμβουλή. Από την εγκυμοσύνη (εκτός από την αναμονή μέχρι την αυχενική) μέχρι κ τώρα είμαι χαλαρή απλώς κ εγώ όταν με ρωτάνε γονείς αν περπατάει κτλ εε κάπως με επηρεάζει αλλά μου περνά αμέσως. Εμάς τις μανούλες πιστεύω πάντα κάτι θα μας αγχώνει. Επίσης δεν μου αρέσει να τον συγκρίνω θεωρώ πως τον αδικώ γτ είναι υπέροχος. Βασικά ολα τα παιδάκια είναι υπέροχα! Όπως είπατε θα τα κάνουν όλα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Στο πάτωμα τον έβαζα αλλά δεν καθόταν πολύ κ έτσι περάσαμε αρκετό καιρό καθιστοι. Τώρα τον αφήνω κ εκεί που κάθεται πέφτει για να πιάσει κάτι κ σε δευτερόλεπτα βρίσκεται στην άλλη άκρη. 

Μπετουλα εμείς κοιμόμαστε μαζί σχεδόν από 4-5 μηνών.Και δεν μπορεί να κοιμηθεί αν δεν μου κρατάει το χέρι μπορεί να ξυπνήσει κ να το ψάχνει για να ξανά κοιμηθεί χαχα. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν τον βάλω στην κούνια.Επίσης τελευταία την βγάζουμε πολύ αγκαλιά ακόμα κ δίπλα του να κάθομαι θέλει να τον πάρω. Είναι πολύ γατζωμενος επάνω μου κ ίσως τον επηρεάζει κ εκείνον στο να κάνει πράγματα, μπορεί να θέλει περισσότερο σπρώξιμο από εμένα. Βέβαια είναι πολλές οι στιγμές που θα κάτσει μόνος του κάτω αρκετά. Και την τηλεόραση κ εγώ για αυτό την βάζω για να μπορέσω να κάνω κάτι.

Με τον ύπνο το πρόβλημα είναι δικό μου το παιδάκι το έβαζα στην κούνια και καθόταν χωρίς να γκρινιάξει και μόλις πήγαινε να κοιμηθεί τον έπαιρνα δεν μπορούσα. Λέω στον άντρα μου όταν ξανά ξαπλωσουμε μαζί θα σε κουνάω να κοιμηθείς χάχα. Γελάω αλλά είναι σοβαρό γτ πρώτον δεν κάνω καλό στο παιδάκι έχει συνηθίσει κ θα έχουμε θέμα κ δεύτερον δεν κάνω καλό στη σχέση μου με τον άντρα μου. Εγώ αφήστε θα πάθω κοκομπλοκ. 

Όλα καλά πάνω από όλα να είναι γερά και τα άλλα έρχονται. 

Καλησπέρα Κική!αυτό που λες για τον ύπνο...μεγάλο θέμα!εμένα στις ράχες κοιμόταν μόνο πάνω μου ή αγκαλιά μου,τον είχαμε έτσι στο διπλό μαζι με τον άντρα μου,στους 3-4 μήνες άρχισε να με σκουνταει κ τον έβαλα σε λίκνο που ενώνεται με το κρεβάτι μας!στεναχωρέθηκα αρκετά μπορώ να σου πω..μου κακοφανηκε! Ε μόλις έκλεισε τον έκτο τον βάλαμε μετα από πίεση του άντρα μου στο δωμάτιο του στην κούνια μιας κ ο καημένος δεν χωρούσε πια άλλο στο λίκνο κ η κούνια δεν χωρούσε στο δωμάτιο μας!κοιμόμουν δίπλα του σε ένα κρεβάτι που έχουμε στο παιδικό! Πιο πολύ για την δική μου ψυχολογία,ο μικρός μεταξύ μας μια χαρά κοιμόταν κ τελείως μόνος του!τώρα που είμαι έγκυος κ σηκώνομαι κάθε τρεις κ λίγο ή για εμετούς ή για τουαλέτα,μεταφέρθηκα στο υπνοδωμάτιο μας!πολύ κλάμα εγώ!κι ακόμα μου κακοφαινεται να σου πω την αλήθεια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ~Κική~ είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ευχαριστώ πολύ με ενθαρρύνει κ δέχομαι κάθε απάντηση κ συμβουλή. Από την εγκυμοσύνη (εκτός από την αναμονή μέχρι την αυχενική) μέχρι κ τώρα είμαι χαλαρή απλώς κ εγώ όταν με ρωτάνε γονείς αν περπατάει κτλ εε κάπως με επηρεάζει αλλά μου περνά αμέσως. Εμάς τις μανούλες πιστεύω πάντα κάτι θα μας αγχώνει. Επίσης δεν μου αρέσει να τον συγκρίνω θεωρώ πως τον αδικώ γτ είναι υπέροχος. Βασικά ολα τα παιδάκια είναι υπέροχα! Όπως είπατε θα τα κάνουν όλα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Στο πάτωμα τον έβαζα αλλά δεν καθόταν πολύ κ έτσι περάσαμε αρκετό καιρό καθιστοι. Τώρα τον αφήνω κ εκεί που κάθεται πέφτει για να πιάσει κάτι κ σε δευτερόλεπτα βρίσκεται στην άλλη άκρη. 

Μπετουλα εμείς κοιμόμαστε μαζί σχεδόν από 4-5 μηνών.Και δεν μπορεί να κοιμηθεί αν δεν μου κρατάει το χέρι μπορεί να ξυπνήσει κ να το ψάχνει για να ξανά κοιμηθεί χαχα. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν τον βάλω στην κούνια.Επίσης τελευταία την βγάζουμε πολύ αγκαλιά ακόμα κ δίπλα του να κάθομαι θέλει να τον πάρω. Είναι πολύ γατζωμενος επάνω μου κ ίσως τον επηρεάζει κ εκείνον στο να κάνει πράγματα, μπορεί να θέλει περισσότερο σπρώξιμο από εμένα. Βέβαια είναι πολλές οι στιγμές που θα κάτσει μόνος του κάτω αρκετά. Και την τηλεόραση κ εγώ για αυτό την βάζω για να μπορέσω να κάνω κάτι.

Με τον ύπνο το πρόβλημα είναι δικό μου το παιδάκι το έβαζα στην κούνια και καθόταν χωρίς να γκρινιάξει και μόλις πήγαινε να κοιμηθεί τον έπαιρνα δεν μπορούσα. Λέω στον άντρα μου όταν ξανά ξαπλωσουμε μαζί θα σε κουνάω να κοιμηθείς χάχα. Γελάω αλλά είναι σοβαρό γτ πρώτον δεν κάνω καλό στο παιδάκι έχει συνηθίσει κ θα έχουμε θέμα κ δεύτερον δεν κάνω καλό στη σχέση μου με τον άντρα μου. Εγώ αφήστε θα πάθω κοκομπλοκ. 

Όλα καλά πάνω από όλα να είναι γερά και τα άλλα έρχονται. 

Περίπου τα ίδια και η δικιά μου. Και δίπλα της να είμαι θέλει όλη τη προσοχή μου. Από 4 έως 8.5 μηνών κοιμόταν στη κούνια όλη νύχτα και ξυπνούσε το πρωί, αλλά μετά άρχισε να ξυπνάει ανά 20 λεπτά η καθόλου να μην θέλει να την αφήσω στη κούνια. Λες και τη χτυπούσε ρεύμα χαχαχαααα και έτσι κατέληξε στο κρεβάτι και απλώνεται η κυρια  ( ο άντρας μου κοιμάται στο σαλόνι, φοβάται να μην τη πλακώσει ). 

Την ημέρα κοιμάται ο μπεμπακος; Εμένα πολύ λίγο. Και γενικά έχει πολύ γκρίνια, τα έχω παίξει. 

Υπομονή, πιστεύω κάποια στιγμή θα στρώσει η κατάσταση. 

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MumMaria είπε:

Καλησπέρα Κική!αυτό που λες για τον ύπνο...μεγάλο θέμα!εμένα στις ράχες κοιμόταν μόνο πάνω μου ή αγκαλιά μου,τον είχαμε έτσι στο διπλό μαζι με τον άντρα μου,στους 3-4 μήνες άρχισε να με σκουνταει κ τον έβαλα σε λίκνο που ενώνεται με το κρεβάτι μας!στεναχωρέθηκα αρκετά μπορώ να σου πω..μου κακοφανηκε! Ε μόλις έκλεισε τον έκτο τον βάλαμε μετα από πίεση του άντρα μου στο δωμάτιο του στην κούνια μιας κ ο καημένος δεν χωρούσε πια άλλο στο λίκνο κ η κούνια δεν χωρούσε στο δωμάτιο μας!κοιμόμουν δίπλα του σε ένα κρεβάτι που έχουμε στο παιδικό! Πιο πολύ για την δική μου ψυχολογία,ο μικρός μεταξύ μας μια χαρά κοιμόταν κ τελείως μόνος του!τώρα που είμαι έγκυος κ σηκώνομαι κάθε τρεις κ λίγο ή για εμετούς ή για τουαλέτα,μεταφέρθηκα στο υπνοδωμάτιο μας!πολύ κλάμα εγώ!κι ακόμα μου κακοφαινεται να σου πω την αλήθεια..

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω.. Τώρα αυτό σκέφτομαι να βρω στρωμα να κοιμάμαι κάτω δίπλα στην κούνια χαχαα τρελα.. Έβαλα τον άντρα μου να πάρει κάμερα για να τον βάλουμε μέσα την πήρε την έβαλε κ μόνος εκείνος τον βάζει κάνα μεσημέρι που κοιμάται ο μικρός κ η μαμά μου όταν τον κρατούσε. Εν τω μεταξύ δούλευα από Πέμπτη με Κυριακή και ξυπνούσα πολύ νωρίς ε κ πάλι ενώ μπορώ να κοιμηθώ εγώ στον καναπέ δεν πάω μια φορά μόνο. κοιμήθηκα. 

@BettySt τα ίδια κ εμένα φοβάται κ κοιμάται στο σαλόνι. Ο καναπές θα βουλιάξει. Την ημέρα στάνταρ θα κοιμηθεί ένα δίωρο περίπου. Λίγες φορές ξυπνα στη μία ώρα.Το βράδυ όμως έχει συνηθίσει και μου ξυπνάει χαράματα.

Δύσκολο με την γκρίνια δεν θα ξέρει τι θέλει προφανώς περνάει την φάση της. Λογικά έχεις δοκιμάσει τα πάντα. Πάντως πριν λίγο έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ενδιαφέρον συμβουλές για αυτά τα θέματα που λέμε κ μιλά κ για την "γκρίνια". Το νόημα ήταν ότι πρέπει να τα μαθαίνουμε πειθαρχία. Να θέτουμε όρια. Από 7 μηνών 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ~Κική~ είπε:

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω.. Τώρα αυτό σκέφτομαι να βρω στρωμα να κοιμάμαι κάτω δίπλα στην κούνια χαχαα τρελα.. Έβαλα τον άντρα μου να πάρει κάμερα για να τον βάλουμε μέσα την πήρε την έβαλε κ μόνος εκείνος τον βάζει κάνα μεσημέρι που κοιμάται ο μικρός κ η μαμά μου όταν τον κρατούσε. Εν τω μεταξύ δούλευα από Πέμπτη με Κυριακή και ξυπνούσα πολύ νωρίς ε κ πάλι ενώ μπορώ να κοιμηθώ εγώ στον καναπέ δεν πάω μια φορά μόνο. κοιμήθηκα. 

@BettySt τα ίδια κ εμένα φοβάται κ κοιμάται στο σαλόνι. Ο καναπές θα βουλιάξει. Την ημέρα στάνταρ θα κοιμηθεί ένα δίωρο περίπου. Λίγες φορές ξυπνα στη μία ώρα.Το βράδυ όμως έχει συνηθίσει και μου ξυπνάει χαράματα.

Δύσκολο με την γκρίνια δεν θα ξέρει τι θέλει προφανώς περνάει την φάση της. Λογικά έχεις δοκιμάσει τα πάντα. Πάντως πριν λίγο έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ενδιαφέρον συμβουλές για αυτά τα θέματα που λέμε κ μιλά κ για την "γκρίνια". Το νόημα ήταν ότι πρέπει να τα μαθαίνουμε πειθαρχία. Να θέτουμε όρια. Από 7 μηνών 

Εμένα κοιμάται το πρωί παραπάνω,  αλλά εννοείται ότι θηλαζει στον ύπνο της. Έχει πλάκα, δεν ανοίγει καν τα μάτια. Η γκρίνια μας είναι μόνιμος από όταν σαραντησε.

Ουφ πώς να τη μάθω πειθαρχία,  έχει πολύ έντονο χαρακτήρα. Όταν δεν γίνεται το δικό της πέφτει κάτω και τσιριζει. Η μόνη μου ελπίδα είναι όταν μεγαλώσει και καταλαβαίνει να υπακούει πιο πολύ. Έτσι όπως τα λέω σαν να είναι το παιδάκι μου τερατακι, στη πραγματικότητα είναι πολύ γλυκό κοριτσάκι, απλά είναι δύσκολη. 

Αν μπορείς στείλε μου το λινκ σε αυτό που διάβασες σε πμ.


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, BettySt είπε:

Εμένα κοιμάται το πρωί παραπάνω,  αλλά εννοείται ότι θηλαζει στον ύπνο της. Έχει πλάκα, δεν ανοίγει καν τα μάτια. Η γκρίνια μας είναι μόνιμος από όταν σαραντησε.

Ουφ πώς να τη μάθω πειθαρχία,  έχει πολύ έντονο χαρακτήρα. Όταν δεν γίνεται το δικό της πέφτει κάτω και τσιριζει. Η μόνη μου ελπίδα είναι όταν μεγαλώσει και καταλαβαίνει να υπακούει πιο πολύ. Έτσι όπως τα λέω σαν να είναι το παιδάκι μου τερατακι, στη πραγματικότητα είναι πολύ γλυκό κοριτσάκι, απλά είναι δύσκολη. 

Αν μπορείς στείλε μου το λινκ σε αυτό που διάβασες σε πμ.

Καλημερα κορίτσι μου. Και εμένα η κόρη μου το ίδιο ακριβώς πολύ γκρίνια... Προσπαθώ να της βάλω όρια αλλά πραγματικά έχει τόσο γκρίνια για ολ που δν μπορείς να την κάνεις καλά... Αν δν γίνει το δικό της τσιριζει και αρχιζει και κλαιει. Θα ήθελα πραγματικά να μας πούνε και άλλες κοπέλες πως το διαχειρίζονται όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κανετε? Ηθελα να σας ρωτησω εσεις το ασπράδι του αυγου πως υο εισαγάγατε ?που μπορω να το βαλω? Στη βρωμη στη φρουτοκρεμα στη σουπα του?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Xrysasid είπε:

Καλημερα κορίτσι μου. Και εμένα η κόρη μου το ίδιο ακριβώς πολύ γκρίνια... Προσπαθώ να της βάλω όρια αλλά πραγματικά έχει τόσο γκρίνια για ολ που δν μπορείς να την κάνεις καλά... Αν δν γίνει το δικό της τσιριζει και αρχιζει και κλαιει. Θα ήθελα πραγματικά να μας πούνε και άλλες κοπέλες πως το διαχειρίζονται όλο αυτό. 

Καλημέρα! Ώρες ώρες δεν υποφερεται και δεν ξέρω τι να τη κάνω. Σε καταλαβαίνω απόλυτος. Μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε προς το παρόν και να ελπίζουμε ότι μεγαλώνοντας θα στρώσει η κατάσταση. 

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ria@90 είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε? Ηθελα να σας ρωτησω εσεις το ασπράδι του αυγου πως υο εισαγάγατε ?που μπορω να το βαλω? Στη βρωμη στη φρουτοκρεμα στη σουπα του?

Καλησπέρα, 

Εγώ του το δίνω σε κομμάτια και το τρώει μόνο του η το βάζω στο μεσημεριανό του 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 5:16 ΜΜ, Γλυκερια123 είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; οι μανούλες με μωρά 12 μηνών ποιο είναι το πρόγραμμα φαγητού που ακολουθείτε.. Δηλαδή πόσα γευματα γαλαα και πόσα στερεά και κάθε πόσες ώρες; 


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; οι μανούλες με μωρά 12 μηνών ποιο είναι το πρόγραμμα φαγητού που ακολουθείτε.. Δηλαδή πόσα γευματα γαλαα και πόσα στερεά και κάθε πόσες ώρες; 

12 μηνών τρώγαμε όπως και τώρα πρωί γάλα ότι ώρα ξυπνήσει(συνήθως στις 8 ) στις 11 φρουτα στις 2.5-3 μεσημεριανό στις 5γαλα(γιατί δεν το θέλει βράδυ) στις 6.5-7 απογευματινό και στις 9.5 βραδυνό.....

 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

12 μηνών τρώγαμε όπως και τώρα πρωί γάλα ότι ώρα ξυπνήσει(συνήθως στις 8 ) στις 11 φρουτα στις 2.5-3 μεσημεριανό στις 5γαλα(γιατί δεν το θέλει βράδυ) στις 6.5-7 απογευματινό και στις 9.5 βραδυνό.....

 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου... Να σε ρωτήσω τρώει ότι τρώτε και εσείς; 


 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα16 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου... Να σε ρωτήσω τρώει ότι τρώτε και εσείς; 

Αναλόγως το φαγητό αν έχει κόκκινες σάλτσες και κρέμες γάλακτος όχι αλλά αν είναι σούπες κλπ ναι το ιδιο

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...