Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Lia91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Ήθελα να ρωτήσω , αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να αποθηλασε έτσι. 

Η μικρή μου είναι 10 μηνών. Θήλαζε αποκλειστικά , τρώει μια χαρά πλέον  στερεες τροφές και εδώ και 2,5 μήνες θηλάζει μόνο πριν τον ύπνο και μετά 1-2 φορές μέσα στη νυχτα. Πίνει  νερό από ποτηράκι 360 , πιπίλα και μπιμπερο δεν παίρνει. Τώρα θέλω  να προχωρήσω με τον αποθηλασμο , αλλά έχω κολλήσει λίγο. Αν κάποια κοπέλα ήταν κάπως έτσι, πώς αποθηλασε τελικά? Ποιον θηλασμό έκοψε στη συνέχεια και με ποιον τρόπο άρχισε να δίνει γάλα στο μωρό ? (Να σημειώσω ότι έχω αντλημενο γάλα στην κατάψυξη που φτάνει να πιει για μισό μηνα τουλάχιστον).

@MumMaria εμένα πηγαίνει βρεφικό εδώ και 1,5 εβδομάδα, από 9,5 μηνών, μιας και επέστρεψα στη δουλειά. Η προσαρμογή πηγαίνει πολύ καλά, κάθεται τώρα 5 ώρες, κανονικά θα πηγαίνει 8,5 ώρες. Αν και εμείς ήμασταν όλη μέρα μαζί, μια χαρά της φάνηκε, κλάματα μέχρι στιγμής δεν έχει και κάθε πρωί που πηγαίνουμε και βλέπει τα παιδάκια, καταχαιρεται. Μακάρι να συνεχίσει έτσι. Αν και είναι μικρή και είναι λίγο κρίμα που θα πηγαίνει τόσες ώρες, βλέπω ότι αν είναι μικρό, προσαρμοζεται ίσως πιο εύκολα..

 

 

 

Γεια σου, κορίτσι!Η μικρή μου είναι κι εμένα 10 μηνών και ξεκίνησα προσπάθεια για σταδιακό αποθηλασμό.Δεν ξέρω πραγματικά πώς θα πάει και πώς τελικά θα αντικατασταθούν οι θηλασμοί γιατί μου φαίνεται δύσκολο να πιει ποσότητα ξένου γάλακτος..Εμένα θηλάζει πρωί,βράδυ πριν τον ύπνο και 1-2 φορές που ξυπνάει ενδιάμεσα τη νύχτα.Για την ώρα παλεύω να συνηθίσει τη γεύση του ξένου για να μπορέσω να αντικαταστήσω κάποια στιγμή τον πρωινό θηλασμό.Πίνει λίγα ml κι αυτό από ποτηράκι με καλαμάκι γιατί δεν πήρε ποτέ μπιμπερό.Της το δίνω σε άσχετη ώρα μέσα στη μέρα.Εγώ δεν είχα τράπεζα γάλακτος αλλά ευτυχώς κατάφερα να βγάζω λίγο καθημερινά με ένα θήλαστρο που έχω κι έτσι βάζω μισό μισό μητρικό και ξένο, μειώνοντας σταδιακά το μητρικό.Ίσως όταν κλείσει τον χρόνο να πιει πιο εύκολα φρέσκο γάλα που ανέφεραν και κάποιες κοπέλες εδώ που το κατάφεραν στα μικρά τους.Θα χρειαστεί σίγουρα χρόνος αλλά με προβληματίζει πολύ πώς θα καταφέρει να πίνει ικανοποιητική ποσότητα..θα δείξει.. Καλή επιτυχία και δε εσένα πάντως όποτε και όπως ξεκινήσεις την προσπάθεια!

Επειδή είπες ότι θηλάζεις βράδυ μόνο.. το πρωί δεν πίνει καθόλου γάλα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@MumMaria @LittleCherry ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!! Όχι, το πρωί όταν ξυπνήσει , δεν ζητάει. Πίνει σίγουρα το βράδυ πριν κοιμηθεί, και μετά συνήθως μεταξύ 05:00-06:00 το πρωί. Μετά ξανακοιμαται. Όταν ξυπνήσει για πρωί τελικά, δεν πίνει. Και κατά τις 09:00-10:00 τρώει συνήθως φρούτα, αυγό κλπ... Ναι, μάλλον θα πρέπει να αρχισω σιγά σιγά να της δίνω το αντλημενο που έχω , μέσα στη μέρα ,για να συνηθίσει έτσι και να το αλλάξω σταδιακά με ξένο και να αντικαταστήσω μετά κάποιο θηλασμό. 

@MumMaria ε, μικρός θα είναι ακόμη, μια χαρά θα προσαρμοστεί πιστευω. Και εμάς , αφού έληξε η καραντίνα, ακόμη και εξω που πλησίαζαν φίλοι το καρότσι , χωρίς καν να την ενοχλήσουν, έβαζε τα κλάματα και σκεφτόμουν και γω, πώς θα πάει έτσι βρεφικο... αυτό κρατησε κανένα 15ημερο, μετά όλα καλά εξω.  Μην ανησυχείς, με προσαρμογή στην αρχή, μια χαρά θα είναι. 

@LittleCherry και γω έτσι σαν εσένα λέω να το ξεκινήσω. Μου φαίνεται δύσκολο, αλλά πρέπει να γίνει σταδιακά. Το μόνο που μετάνιωσα κάπως, είναι που δεν έδωσα πιπίλ, γιατι το βράδυ πριν  τον ύπνο θέλει χρόνο , πιπιλαει αρκετή ωρα για να κοιμηθεί. Ευτυχώς τους υπόλοιπους υπνους μέσα στη μέρα καταφέραμε και τους αποδυνδεσαμε με τον θηλασμό, αλλά ο βραδινος μου φαίνεται ο πιο δύσκολος. Μακάρι να τα καταφέρουμε, και μεις και  εσεις!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lia91 είπε:

@MumMaria @LittleCherry ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!! Όχι, το πρωί όταν ξυπνήσει , δεν ζητάει. Πίνει σίγουρα το βράδυ πριν κοιμηθεί, και μετά συνήθως μεταξύ 05:00-06:00 το πρωί. Μετά ξανακοιμαται. Όταν ξυπνήσει για πρωί τελικά, δεν πίνει. Και κατά τις 09:00-10:00 τρώει συνήθως φρούτα, αυγό κλπ... Ναι, μάλλον θα πρέπει να αρχισω σιγά σιγά να της δίνω το αντλημενο που έχω , μέσα στη μέρα ,για να συνηθίσει έτσι και να το αλλάξω σταδιακά με ξένο και να αντικαταστήσω μετά κάποιο θηλασμό. 

@MumMaria

@LittleCherry και γω έτσι σαν εσένα λέω να το ξεκινήσω. Μου φαίνεται δύσκολο, αλλά πρέπει να γίνει σταδιακά. Το μόνο που μετάνιωσα κάπως, είναι που δεν έδωσα πιπίλ, γιατι το βράδυ πριν  τον ύπνο θέλει χρόνο , πιπιλαει αρκετή ωρα για να κοιμηθεί. Ευτυχώς τους υπόλοιπους υπνους μέσα στη μέρα καταφέραμε και τους αποδυνδεσαμε με τον θηλασμό, αλλά ο βραδινος μου φαίνεται ο πιο δύσκολος. Μακάρι να τα καταφέρουμε, και μεις και  εσεις!

Μόνο εμένα βρε κορίτσια δεν κοιμάται μέσα στη μέρα;;:shock: Μόνο σε βόλτα στο καρότσι μπορεί να κοιμηθεί για λίγο, ούτε με θηλασμό γι'αυτό και τους κόψαμε εύκολα κιόλας τους ημερήσιους(εκτός από τον πρωινό)! Αλλά τους βραδινούς δεν ξέρω πραγματικά πώς θα το καταφέρουμε.. 

Ουσιαστικά σαν πρωινό γάλα εσένα πίνει τα ξημερώματα γι'αυτό δεν ζητάει μάλλον.. Πάντως ναι, ξεκίνα μόνο δικό σου για κανά δυό μέρες και μετά άρχιζε να προσθέτεις ξένο.Αυτό έκανα κι εγώ τις πρώτες φορές.Με το ποτήρι της θα δοκιμάσεις κι εσύ; Καλή τύχη και σε εσένα!!Και για την πιπίλα μην το λες ότι θα την έπαιρνε τελικά.. εμένα όσο κι αν προσπάθησα ήταν ανένδοτη μέχρι που την έκανε μασητικό και σταμάτησα την προσπάθεια,δεν είχε νόημα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια να σας ρωτήσω..  είμαι μανούλα Απριλίου.. τα μωράκια σας ποτε στηριξαν το κεφαλάκι τους;

Γεια σου! Φαντάζομαι θα είσαι φρέσκια μανούλα Απριλίου 2020..Να σου ζήσει! Εμένα από όσο μπορώ να θυμηθώ το στήριξε σχετικά νωρίς,στον δεύτερο μήνα περίπου.Αλλά κάθε μωρό είναι διαφορετικό.. Νομίζω όμως κατά μέσο όρο το στηρίζουν καλά στον 3ο-4ο μήνα,με απόκλιση βέβαια λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα το κάθε μωράκι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

κορίτσια να σας ρωτήσω..  είμαι μανούλα Απριλίου.. τα μωράκια σας ποτε στηριξαν το κεφαλάκι τους;

Να σου ζήσει! Γύρω στον τέταρτο το στηρίζουν αλλά και πάλι θέλουν λίγη βοήθεια ώρες ώρες. Εμείς είμαστε σε αυτή τη φάση τώρα...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

κορίτσια να σας ρωτήσω..  είμαι μανούλα Απριλίου.. τα μωράκια σας ποτε στηριξαν το κεφαλάκι τους;

Καλησπέρα, να σου ζήσει,ο δικός το στήριξε στον δεύτερο μήνα,κάθε μωρό ομως είναι διαφορετικό 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, LittleCherry είπε:

Μόνο εμένα βρε κορίτσια δεν κοιμάται μέσα στη μέρα;;:shock: Μόνο σε βόλτα στο καρότσι μπορεί να κοιμηθεί για λίγο, ούτε με θηλασμό γι'αυτό και τους κόψαμε εύκολα κιόλας τους ημερήσιους(εκτός από τον πρωινό)! Αλλά τους βραδινούς δεν ξέρω πραγματικά πώς θα το καταφέρουμε.. 

Ουσιαστικά σαν πρωινό γάλα εσένα πίνει τα ξημερώματα γι'αυτό δεν ζητάει μάλλον.. Πάντως ναι, ξεκίνα μόνο δικό σου για κανά δυό μέρες και μετά άρχιζε να προσθέτεις ξένο.Αυτό έκανα κι εγώ τις πρώτες φορές.Με το ποτήρι της θα δοκιμάσεις κι εσύ; Καλή τύχη και σε εσένα!!Και για την πιπίλα μην το λες ότι θα την έπαιρνε τελικά.. εμένα όσο κι αν προσπάθησα ήταν ανένδοτη μέχρι που την έκανε μασητικό και σταμάτησα την προσπάθεια,δεν είχε νόημα!

Δεν κοιμάται καθόλου μέσα στη μέρα? Δεν νυστάζει? Χαρά στο κουράγιο σ! :P εμένα κοιμάται αυτές τις μέρες γύρω στη μία ωριτσα στον βρεφικό και όταν επιστρέφει σπίτι άλλη 1-1,5 ωρα. 

Ναι, τα ξημερώματα της αρκεί μάλλον.  Θα προσπαθήσω με το ποτηράκι 360 που πίνει και αν δω ότι δεν μπορεί με αυτό, τότε θα προσπαθήσω με το καλαμακι,αν και δεν εχω δοκιμάσει ούτε νερό με καλαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lia91 είπε:

Δεν κοιμάται καθόλου μέσα στη μέρα? Δεν νυστάζει? Χαρά στο κουράγιο σ! :P εμένα κοιμάται αυτές τις μέρες γύρω στη μία ωριτσα στον βρεφικό και όταν επιστρέφει σπίτι άλλη 1-1,5 ωρα. 

Ναι, τα ξημερώματα της αρκεί μάλλον.  Θα προσπαθήσω με το ποτηράκι 360 που πίνει και αν δω ότι δεν μπορεί με αυτό, τότε θα προσπαθήσω με το καλαμακι,αν και δεν εχω δοκιμάσει ούτε νερό με καλαμάκι.

Ναι, δυστυχώς δεν τα πάει καλά με τον ύπνο εμένα..:blink: Θα κοιμηθεί βαριά 1 ώρα κι αυτή στη βόλτα που βγαίνουμε καθημερινά.

Κι εγώ με το 360 είχα ξεκινήσει το νερό αλλά εδώ και 1,5 μήνα περίπου της έδωσα με καλαμάκι.Ευτυχώς τον κατάλαβε γρήγορα τον μηχανισμό και πίνει μια χαρά το νερό της κι ευελπιστώ και σύντομα και το γάλα σε μεγαλύτερη ποσότητα!! Εύχομαι το ίδιο και για σένα!:)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@MumMaria υπάρχουν πολλά τρικυκλα ποδηλατακια που ξαπλωνουν. Έχω πάρει και εγώ στη κόρη μου , γιατί της αρέσει να κοιμηθεί στη βόλτα. Θα σου στείλω σε πμ τη μάρκα. 

  • Ευχαριστώ 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, LittleCherry είπε:

Ναι, δυστυχώς δεν τα πάει καλά με τον ύπνο εμένα..:blink: Θα κοιμηθεί βαριά 1 ώρα κι αυτή στη βόλτα που βγαίνουμε καθημερινά.

Κι εγώ με το 360 είχα ξεκινήσει το νερό αλλά εδώ και 1,5 μήνα περίπου της έδωσα με καλαμάκι.Ευτυχώς τον κατάλαβε γρήγορα τον μηχανισμό και πίνει μια χαρά το νερό της κι ευελπιστώ και σύντομα και το γάλα σε μεγαλύτερη ποσότητα!! Εύχομαι το ίδιο και για σένα!:)

Ρε κορίτσια εμένα νερό δεν πίνει με τίποτα κ αρχίζω να προβληματίζομαι γιατί ιδρώνει κ σαν τρελός τώρα το καλοκαίρι,δεν κάθεται στα αυγά του καθόλου κ φοβάμαι μην αφυδατωθεί έτσι που πάει.δοκιμασα τα πάντα.μπιμπερο όχι,ποτηράκι 360 όχι κ ποτηράκι με καλαμάκι ούτε.επιμενω κάθε μέρα κ του δίνω αλλά ή το σκουνταει ή το φτύνει!:-?

Just now, BettySt είπε:

@MumMaria υπάρχουν πολλά τρικυκλα ποδηλατακια που ξαπλωνουν. Έχω πάρει και εγώ στη κόρη μου , γιατί της αρέσει να κοιμηθεί στη βόλτα. Θα σου στείλω σε πμ τη μάρκα. 

Αχ σε ευχαριστώ,αν μπορείς ναι στείλε μου με την πρώτη ευκαιρια:grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Ρε κορίτσια εμένα νερό δεν πίνει με τίποτα κ αρχίζω να προβληματίζομαι γιατί ιδρώνει κ σαν τρελός τώρα το καλοκαίρι,δεν κάθεται στα αυγά του καθόλου κ φοβάμαι μην αφυδατωθεί έτσι που πάει.δοκιμασα τα πάντα.μπιμπερο όχι,ποτηράκι 360 όχι κ ποτηράκι με καλαμάκι ούτε.επιμενω κάθε μέρα κ του δίνω αλλά ή το σκουνταει ή το φτύνει!:-?

Αχ σε ευχαριστώ,αν μπορείς ναι στείλε μου με την πρώτη ευκαιρια:grin:

Προσπαθώ να  σου στείλω,  αλλά λέει ότι δεν μπορείς να δεχτείς μήνυμα. 

Μπες στο Bestprice και γράψε Lorelli Jaguar τρικυκλο ποδήλατο και θα στο βγάλει. Στο YouTube γράψε το ίδιο και θα δεις πως ξαπλωνει και τι άλλες δυνατότητες έχει. 


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BettySt είπε:

Προσπαθώ να  σου στείλω,  αλλά λέει ότι δεν μπορείς να δεχτείς μήνυμα. 

Μπες στο Bestprice και γράψε Lorelli Jaguar τρικυκλο ποδήλατο και θα στο βγάλει. Στο YouTube γράψε το ίδιο και θα δεις πως ξαπλωνει και τι άλλες δυνατότητες έχει. 

Σε ευχαριστώ πολύ.δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να δεχτώ μήνυμα.ια το δω πάντως τώρα.να χαιρεσαι την κορούλα σου!:x

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Ρε κορίτσια εμένα νερό δεν πίνει με τίποτα κ αρχίζω να προβληματίζομαι γιατί ιδρώνει κ σαν τρελός τώρα το καλοκαίρι,δεν κάθεται στα αυγά του καθόλου κ φοβάμαι μην αφυδατωθεί έτσι που πάει.δοκιμασα τα πάντα.μπιμπερο όχι,ποτηράκι 360 όχι κ ποτηράκι με καλαμάκι ούτε.επιμενω κάθε μέρα κ του δίνω αλλά ή το σκουνταει ή το φτύνει!:-?

Αχ σε ευχαριστώ,αν μπορείς ναι στείλε μου με την πρώτη ευκαιρια:grin:

Μήπως αν δοκίμαζες να πίνεις κι εσύ δίπλα με ένα ποτήρι με καλαμάκι μέσα μήπως θελήσει να σε μιμηθεί.. Εμένα αυτό πιάνει τις περισσότερες φορές όταν της βάζω το γάλα μέσα γιατί με το νερό δεν είχαμε θέματα πάλι καλά.Επισης της το αφήνω στο τραπεζάκι και το παίρνει μόνη της ώστε να μην το βλέπει σαν "καταναγκαστικό". Πιστεύω όμως ότι θα πιει κι εσένα τώρα που ανεβαίνει κι αρκετά η θερμοκρασία.. Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...