Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Nicol_ είπε:

Αχαχαχ καλημερουδια!! Το βιντεακι δεν ειναι απο youtube? Αν ειναι απο εκει μπαίνει κατευθειαν οποτε βρες το στο youtube αν μπορεις και κανε κατευθειαν επικολληση το λινκ στημ απαντηση(οχι στην προσθήκη επιπρόσθετου υλικου) γιατι η αληθεια ειναι οτι αργούν να εγκρινουν αλλα λινκ

Ετσι το εκανα, ναι απο το γιουτιουμπ ειναι και με εχουν στην αποκρυψη. :evil: Δεν πειραζει. Καποια στιγμη θα εμφανιστει απο το πουθενα χεχεχε.

Τι κανουμε ομαδα? Τι εχετε κανονισει για το σκ?? 

Εμενα μου ρθαν και τα τελευταια πραγματα του μπεμπη, οι πανες αγκαλιας, τις επλυνα και θα τις σιδερωσω να τις βαλω στη βαλιτσα, τη μια βασικα του μαιευτηριου. Γιατι εκει που ξανατσεκαρα τη λιστα διαπιστωσα οτι δεν ειχα καν αγορασει. Αν και απ οτι καταλαβα και απλο κουβερτακι ελαφρυ την ιδια δουλεια κανει, αλλα τεσπα. Κατα τ αλλα ειμαι πανετοιμη. Θα αρχισω τους χορους και τις δουλειες μπας και αρχισει και κατεβαινει σιγα σιγα το μαϊμουδακι μου. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , nanoula90 είπε:

Ετσι το εκανα, ναι απο το γιουτιουμπ ειναι και με εχουν στην αποκρυψη. :evil: Δεν πειραζει. Καποια στιγμη θα εμφανιστει απο το πουθενα χεχεχε.

Τι κανουμε ομαδα? Τι εχετε κανονισει για το σκ?? 

Εμενα μου ρθαν και τα τελευταια πραγματα του μπεμπη, οι πανες αγκαλιας, τις επλυνα και θα τις σιδερωσω να τις βαλω στη βαλιτσα, τη μια βασικα του μαιευτηριου. Γιατι εκει που ξανατσεκαρα τη λιστα διαπιστωσα οτι δεν ειχα καν αγορασει. Αν και απ οτι καταλαβα και απλο κουβερτακι ελαφρυ την ιδια δουλεια κανει, αλλα τεσπα. Κατα τ αλλα ειμαι πανετοιμη. Θα αρχισω τους χορους και τις δουλειες μπας και αρχισει και κατεβαινει σιγα σιγα το μαϊμουδακι μου. 

Αχ τι ωραια με το καλο!! Κ εγω νομιζω οτι τωρα που ειναι χειμωνας δε θα χρειαστεις πολλες πανες αγκαλιας οταν θα το παιρνεις εσυ η καποιος αλλος φαντάζομαι με το κουβερτακι θα το παιρνουν πιο πολυ τις θελουν για να μην ακουμπαει το μωρο επανω στα ρουχα μας


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Vasoth. είπε:

Αχ τι ωραια με το καλο!! Κ εγω νομιζω οτι τωρα που ειναι χειμωνας δε θα χρειαστεις πολλες πανες αγκαλιας οταν θα το παιρνεις εσυ η καποιος αλλος φαντάζομαι με το κουβερτακι θα το παιρνουν πιο πολυ τις θελουν για να μην ακουμπαει το μωρο επανω στα ρουχα μας

Να σαι καλα Βασω μου. Ναι μαλλον κατι τετοιο γιατι ποτε δεν καταλαβα τη χρηση τους η αληθεια ειναι. Ή πχ αν τον ακουμπαω κατω και παιζουμε, ή οταν τον βαζω στο καροτσι. Εκει ισως τις χρησιμοποιω. 

 

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Κ κάτι άσχετο ακόμα κορίτσια, υπάρχει κάποια κοπέλα που στην αυχενική να ήταν χαμηλά ο πλακούντας κ μετά να ανέβηκε??? Κ αν παρέμεινε έτσι υπήρχε θέμα?

Στην πολυ αρχη της εγκυμοσυνης ειχα χαμηλο πλακουντα αλλα ανεβηκε στην πορεια. Και ως επι το πλειστον στις περισσοτερες περιπτωσεις ανεβαινει. Αν ωστοσο δεν ανεβει, δεν ειναι κατι κακο, απλα σε αυτη την περιπτωση γεννας με καισαρικη. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ετσι το εκανα, ναι απο το γιουτιουμπ ειναι και με εχουν στην αποκρυψη. :evil: Δεν πειραζει. Καποια στιγμη θα εμφανιστει απο το πουθενα χεχεχε.

Τι κανουμε ομαδα? Τι εχετε κανονισει για το σκ?? 

Εμενα μου ρθαν και τα τελευταια πραγματα του μπεμπη, οι πανες αγκαλιας, τις επλυνα και θα τις σιδερωσω να τις βαλω στη βαλιτσα, τη μια βασικα του μαιευτηριου. Γιατι εκει που ξανατσεκαρα τη λιστα διαπιστωσα οτι δεν ειχα καν αγορασει. Αν και απ οτι καταλαβα και απλο κουβερτακι ελαφρυ την ιδια δουλεια κανει, αλλα τεσπα. Κατα τ αλλα ειμαι πανετοιμη. Θα αρχισω τους χορους και τις δουλειες μπας και αρχισει και κατεβαινει σιγα σιγα το μαϊμουδακι μου. 

Εμεις σημερα θα παμε ικεα και λητω για καποια πράγματα και γενικα εξωτερικες δουλιτσες. Τις πανες αγκαλιας απο που τις πηρες? 

Α και κατι ακομα να ρωτησω κορίτσια.Τα ρουχαλακια του μωρου αν τα στεγνωνουμε στο στεγνωτηριο πρέπει παλι να τα σιδερωσουμε?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Nicol_ είπε:

Εμεις σημερα θα παμε ικεα και λητω για καποια πράγματα και γενικα εξωτερικες δουλιτσες. Τις πανες αγκαλιας απο που τις πηρες? 

Α και κατι ακομα να ρωτησω κορίτσια.Τα ρουχαλακια του μωρου αν τα στεγνωνουμε στο στεγνωτηριο πρέπει παλι να τα σιδερωσουμε?

Και γω ηταν να παω Ικεα αλλα εχει δουλεια ο αντρας και δεν μπορει. 

Απο το bebejou τις πηρα. Κατι φανελενιες ειναι με ενα αστερακι πανω

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Καλημερα μη τρελαινεσαι τοσο οτι εκανες κ πριν θα κανεις κ τωρα εγκυος εισαι οχι αρρωστη απι τη στιγμη που πανε ολα καλα κ δεν εχεις προβλημα συνέχιζεις τη ζωη σου κανονικα απλά λιγο πιο προσεκτικα δε παθαινεις κάτι με τις σκαλες κ επίσης δε νομιζω οτι θα παθει κάτι το μωρο νε το κινητό εγω επειδη ολη την εγκυμοσυνη την εβγαλα στο κρεβατι ολη μέρα με το κινητο κ το ταμπλετ ημουν δε γινοταν αλλιως δε παθανε κατι τα μωρα μου για το απορυπαντικο επισης δε παθαινεις κατι ουτε εσυ ουτε το μωρο αν σου μυριζει εντονα απλά άλλαξε το μονο για να μη σε ανακατευει οχι για αλλο λογο οι καουρες κ ολα αυτα ειναι φυσιολογικα δε μας τρελαινεις εμας αλλα χαλαρωσε εσυ κ ζησε φυσιολογικα απο δω περα κ μη τρελαινεσαι με το παραμικρο γιατι εχεις πολλους μηνες μπροστα σου κ δε βγαινουν με τόσο ανχος! Μη με παρεξηγησεις στο λέω καθαρα απο πειρα εμενα μου ετυχαν ολα τα ασχημα που μπορει να εχει μια εγκυμοσυνη αν ειναι να συμβει κατι θα γινει οτι και να προσεξεις κ στο λεει μια που επαθε αποκοληση με τρελη αιμοραγια κ την επαθα στο κρεβατι δεν εκανα κάτι! Θα προσεχεις αλλα χωρις υπερβολες!

Καλημέρα κορίτσι μου καλό!Καμμία παρεξήγηση,τα λέω και στον εαυτό μου αυτά που μου γράφεις και ξέρω τα γράφεις με ενδιαφέρον και αγάπη.Αλλά ξέρεις πως είναι ,όταν έχεις αγωνιστεί πάρα πολύ για κάτι τόσο σημαντικό και ιερό θέλεις ότι περνάει πολύ το χέρι σου να το κάνεις "σωστά"!Και εκεί που είπα αυτη τη φορά να το πάρω όσο πιο λιγότερο αγχωτικά μπορώ,με αγχωνουν οι γύρω μου,από την αγωνία τους να πάνε πρώτα ο Θεός όλα κατ'ευχήν αυτή τη φορά!Ο άντρας μου απουσιάζει πολύ καιρό και ξέρεις πως είναι όταν είσαι μακριά αγχώνεσαι διπλά.Οι γονείς από την άλλη ,να είναι καλά,με βοηθάνε όσο μπορούν,έχουν το άγχος αν με φροντίζουν όσο χρειάζομαι,καταλαβαίνεις.

Αλλά όπως λένε και οι δικοί μου ,από την στιγμή που μαθαίνεις πως είσαι μανούλα,έχεις αγωνία για το καθετί!

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου που μου με τόσες ιδιαίτερες υποχρεώσεις μου έγραψες τόσο όμορφα πράγματα.Σε παρακαλω να μου φιλήσεις τη μικρή σου όταν πας.Κάθε ημέρα πας;πόσα κιλακια έχει φτάσει η μικρούλα;κοριτσάκι δεν είναι ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

@Comet σου είπε ο γιατρός να κάνεις αμνιο ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων της αυχενικής; Με Έχει προβληματίσει πολύ αυτό καθώς είμαι και εγώ συνομιλητή σου στα 35.

Ο εμβρυολογος ήταν υπέρ γιατί  τα βλέπεις λέει όλα για το μωράκι, ο γυναικολόγος μου λέει ότι δεν θα έκανε τίποτα στη θέση μου. Με NIPT με 1:5000 αποτέλεσμα αυχενικής δεν βρισκουν λόγο να ασχοληθώ.

 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , nanoula90 είπε:

Να σαι καλα Βασω μου. Ναι μαλλον κατι τετοιο γιατι ποτε δεν καταλαβα τη χρηση τους η αληθεια ειναι. Ή πχ αν τον ακουμπαω κατω και παιζουμε, ή οταν τον βαζω στο καροτσι. Εκει ισως τις χρησιμοποιω. 

 

Στην πολυ αρχη της εγκυμοσυνης ειχα χαμηλο πλακουντα αλλα ανεβηκε στην πορεια. Και ως επι το πλειστον στις περισσοτερες περιπτωσεις ανεβαινει. Αν ωστοσο δεν ανεβει, δεν ειναι κατι κακο, απλα σε αυτη την περιπτωση γεννας με καισαρικη. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ ούτως η άλλως με καισαρική θα γεννήσω λόγω της πρώτης γέννας απλά αυτό που με αγχώνει στο να μην ανέβει είναι ότι Μ είπε ο γιατρός ότι με τις συσπάσεις αργότερα μπορεί να προκληθεί αιμορραγία. Πλησιάζει ο καιρός που θα πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου... Τώρα πόσο είσαι? Μπήκες 37η??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Nicol_ είπε:

Εμεις σημερα θα παμε ικεα και λητω για καποια πράγματα και γενικα εξωτερικες δουλιτσες. Τις πανες αγκαλιας απο που τις πηρες? 

Α και κατι ακομα να ρωτησω κορίτσια.Τα ρουχαλακια του μωρου αν τα στεγνωνουμε στο στεγνωτηριο πρέπει παλι να τα σιδερωσουμε?

Άαααα καλά ψώνια!!!

πρίν από 3 λεπτά , Kpp83 είπε:

@Comet σου είπε ο γιατρός να κάνεις αμνιο ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων της αυχενικής; Με Έχει προβληματίσει πολύ αυτό καθώς είμαι και εγώ συνομιλητή σου στα 35.

Ο εμβρυολογος ήταν υπέρ γιατί  τα βλέπεις λέει όλα για το μωράκι, ο γυναικολόγος μου λέει ότι δεν θα έκανε τίποτα στη θέση μου. Με NIPT με 1:5000 αποτέλεσμα αυχενικής δεν βρισκουν λόγο να ασχοληθώ.

 

Η κουμπάρα μου ετών 38 είχε πολύ καλή αυχενική, γυναικολόγος κ εμβρθολογος της είπαν πώς δεν χρειάζεται η αμνιοπαρακέντηση.  

  • Μου αρέσει 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , mama16 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ ούτως η άλλως με καισαρική θα γεννήσω λόγω της πρώτης γέννας απλά αυτό που με αγχώνει στο να μην ανέβει είναι ότι Μ είπε ο γιατρός ότι με τις συσπάσεις αργότερα μπορεί να προκληθεί αιμορραγία. Πλησιάζει ο καιρός που θα πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου... Τώρα πόσο είσαι? Μπήκες 37η??

Ναι το χω ακουσει αυτο με την αιμορραγια ειδικα αν ο πλακουντας καλυπτει τον τραχηλο. Εσυ ωστοσο προσπαθησε να μην κουραζεσαι γενικα πολυ, οσο γινεται και σιγουρα ο γιατρος σου θα σου πει τι να προσεχεις και τι οχι. Πλεον ολες οι περιπτωσεις αντιμετωπιζονται κοριτσι μου, οποτε μη φοβασαι. Απλα να προσεχεις οτι πει ο γιατρος σου. 

Ειμαι 36+6 , οποτε ναι σχεδον 37. Και ανυπομονω για το χριστουγεννιατικο μου δωρο! 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Κ κάτι άσχετο ακόμα κορίτσια, υπάρχει κάποια κοπέλα που στην αυχενική να ήταν χαμηλά ο πλακούντας κ μετά να ανέβηκε??? Κ αν παρέμεινε έτσι υπήρχε θέμα?

Καλημερα κοριτσακια και μπεμπακια.Στην αυχενικη μας ειπε ο γιατρος οτι ο πλακουντας ειναι χαμηλα.Οχι σεξ(μεχρι τοτε καναμε) οχι βαρη και γενικως λιγο προσοχη κι οτι αργοτερα θα ανεβει.Στην β επιπεδου ακομη χαμηλα  και να μην ανησυχω θα ανεβει.Στον εβδομο μηνα ανεβηκε λιγο.Στον 8 μηνα ανεβηκε κανονικα και ολα καλα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ναι το χω ακουσει αυτο με την αιμορραγια ειδικα αν ο πλακουντας καλυπτει τον τραχηλο. Εσυ ωστοσο προσπαθησε να μην κουραζεσαι γενικα πολυ, οσο γινεται και σιγουρα ο γιατρος σου θα σου πει τι να προσεχεις και τι οχι. Πλεον ολες οι περιπτωσεις αντιμετωπιζονται κοριτσι μου, οποτε μη φοβασαι. Απλα να προσεχεις οτι πει ο γιατρος σου. 

Ειμαι 36+6 , οποτε ναι σχεδον 37. Και ανυπομονω για το χριστουγεννιατικο μου δωρο! 

Άντε με το καλό να υποδεχτεις το πιο υπέροχο χριστουγεννιάτικο δώρο!!!!

πρίν από 1 λεπτό , Comet είπε:

Καλημερα κοριτσακια και μπεμπακια.Στην αυχενικη μας ειπε ο γιατρος οτι ο πλακουντας ειναι χαμηλα.Οχι σεξ(μεχρι τοτε καναμε) οχι βαρη και γενικως λιγο προσοχη κι οτι αργοτερα θα ανεβει.Στην β επιπεδου ακομη χαμηλα  και να μην ανησυχω θα ανεβει.Στον εβδομο μηνα ανεβηκε λιγο.Στον 8 μηνα ανεβηκε κανονικα και ολα καλα

Ευχαριστώ για την απάντηση... Ναι κ σε μας αυτές τις συμβουλές έδωσε.. βέβαια από βάρη έχω κ ένα μικρό στο σπίτι που δύσκολα να μην παίρνω αγκαλιά αλλά ευτυχώς είναι πολύ αδύνατη!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Kpp83 είπε:

@Comet σου είπε ο γιατρός να κάνεις αμνιο ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων της αυχενικής; Με Έχει προβληματίσει πολύ αυτό καθώς είμαι και εγώ συνομιλητή σου στα 35.

Ο εμβρυολογος ήταν υπέρ γιατί  τα βλέπεις λέει όλα για το μωράκι, ο γυναικολόγος μου λέει ότι δεν θα έκανε τίποτα στη θέση μου. Με NIPT με 1:5000 αποτέλεσμα αυχενικής δεν βρισκουν λόγο να ασχοληθώ.

Καποιο απο τα αποτελεσματα εδινε πιθανοτητες 1/400 .Αν ημουν μικροτερη δεν θα την προτεινε αλλα επειδη ημουν 35 ειπε αν θελουμε να την κανουμε.Εγω ειχα πει θα κανω οτι μου προτεινει και την εκανα.Η β επιπεδου αψογη και καπακι καναμε την αμνιο.Πονεσε σαν να σου κανουν ενδομυικη ενεση αλλα αντι στον πωπο στην κοιλια μεχρι να μπει η βελονα μετα τιποτα.Μου ειπαν να προσεχω ενα 24ωρο οχι ξαπλα .Εγω επειδη ο μπεμπης το πρωτο βραδυ κλωτσουσε σαν τρελος για ωρες εκατσα κρεβατι 24 ωρες και 2 μερες προσοχη και ολα καλα.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Καλησπερα και απο μενα και καλως ηρθες! Να εχεις μια ομορφη τελειομηνη εγκυμοσύνη :)

Λοιπον κ εγω στο δευτερο μενω και δεν έχουμε ασανσερ οποτε ανεβαινω σκαλες. Δεν ειχα ποτε θέμα. Απλα να μη κρατας πολυ βάρος όταν τις ανεβαίνεις.  Πχ σακουλες σουπερ πολλες.

Το κιν.δεν μπορουμε να το αποφύγουμε αλλα εγω προσωπικα προσεχω παντα απο την  αρχη να μη το εχω κοντα στην κοιλια μου.Το αφηνω στο τραπεζακι μακρια μου και μακρια απο την κοιλια,δεν το ειχα ποτε εκει διπλα ειδικα στην αρχη που το εμβρυο ειναι πιο ευαισθητο. Δεν ξερουμε αν επηρεάζει αλλα για καλο κ κακο..

Κουραση ειναι εντελως φυσιολογικη το πρωτο 3μηνο. Επισης και εγω ειχα ταχυκαρδίες. Στο δευτερο 3μηνο φεύγει η κουραση και εχεις ενέργεια.

Οσον αφορα το λουσιμο εγω παντα λουζομαι κάνοντας μπάνιο οποτε γιατι να σκύβεις?  Μπες.κατω απο το ντους για να μην επιβαρύνεις και τη μεση σου.

Αυτα απο εμενα :)

Συγχαρητήρια και απο μενα! Τι ομορφα νεα :) μια υπεροχη εγκυμοσυνη σου ευχομαι

Ευχαριστώ πολύ!!! Με το καλό όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...