Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , Elpida88 είπε:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε; Χρόνια πολλά καλή χρονιά......τι μου κάνετε; Εγώ αγχώθηκα λιγάκι γτ πήγα στον γιατρό σήμερα  είμαι 35' 3 εβδομάδες και μου βρήκε διαστολή και μου έβαλε στον καρδιοτοκογραφο και είχα συσπάσεις...στην αρχή μου είπε μέχρι αύριο θα γεννήσω αλλα μετά είπε θα προσπαθήσουμε να το καθυστερήσουμε 1 εβδομάδα και μου έδωσε ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονακια ....ελπίζω να μην γεννήσω για μια εβδομάδα και να κρατούσα και 2 να μην χρειαστεί να μπει θερμοκοιτίδα......

Μην ανχωνεσαι εισαι καλη εβδομαδα βέβαια οσο κρατηθεις ακομα καλυτερα ποσο ειναι το μωρακι σου σε βαρος? Ισως να μη χρειαστει θερμοκοιτιδα αλλα κ να χρειαστεί θα ειναι για πολυ λιγο ευχομαι το καλυτερο!


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ρια μου εκανες εξετασεις αιματος?Ειδες τα επιπεδα του σιδηρου και του ασβεστιου?Εγω ασβεστιο δεν χρειαστηκε ποτε να παρω γιατι ηταν παντα σε καλα επιπεδα και σιδηρο πηρα μονο μετα τον 6ο επειδη ειχε πεσει ο αιματοκριτης.Ο αιματοκριτης που επεσε παλι φυσιολογικο ειναι το περιμενουν οι γιατροι και αν πεσει θα σου δωσουν σιδηρο.Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις κατι απο την αρχη αν δεν το χρειαζεσαι και αν δεν συντρεχει λογος.Επισης στην αρχη ουτε εγω ετρωγα κρεας ακομα και τωρα δεν τρωω πολυ.

Γεια σου Νικολ μου! Ειλικρινά μου κάνει εντυπωση η διαφορα των γιατρών αλλα δεν με ανησυχεί ευτυχώς Χαχα.. Και εγω είχα και καλό ασβέστιο κ σίδηρο αλλα θεωρεί απαραίτητο να λαμβάνω συμπλήρωμα από το δεύτερο τρίμηνο. Δεν είναι ανάγκη να πέσει κάτι για να πάρουμε αντιθετως δημιουργούμε αποθέματα καθώς ο οργανισμός δουλεύει σε άλλους ρυθμούς πιο έντονους. Χωρίς να σημαίνει κάτι κακό αν δεν πάρεις συμπλήρωμα οπως λες. Νομίζω περισσότερο είναι θέμα πρόληψης. Όσο για το κρεας δεν είναι απαραίτητο για πρόσληψη σιδήρου και πρωτεϊνων υπάρχουν τόσα πολλά τρόφιμα πλούσια σε αυτά τα συστατικά. Εκτός αν κάποιου ο Σίδηρος έχει πέσει στα τάρταρα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Beboula25 είπε:

Και εγω τσιτωνα τόσο πολύ που είχα δυσφορία. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Καλα κανεις να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς για σένα, το μωράκι εκεί που είναι αράζει είναι μια χαρά! Από βιταμινες τι να σου πω δυο γιατροί σου λένε το ίδιο. Αλλα έστω ο Σίδηρος και το ασβέστιο ρε αγαπη δεν ξέρω εγω τα θεωρώ σημαντικά.Για ρώτησε πάλι οπως λες και βλέπεις.   

Ναι κ σίδηρο ειχα λιγο χαμηλο θυμαμαι απο εξετασεις π χα κανει το καλοκαιρι...θα ρωτησω την μαια παλι...γτ ξεμενω απο ενέργεια γνκ...να σαι καλα κοριτσάκι μου ευχαριστώ κ παλι για το ενδιαφέρον σού και τις συμβουλές σου....:x

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ria@90 είπε:

Ναι κ σίδηρο ειχα λιγο χαμηλο θυμαμαι απο εξετασεις π χα κανει το καλοκαιρι...θα ρωτησω την μαια παλι...γτ ξεμενω απο ενέργεια γνκ...να σαι καλα κοριτσάκι μου ευχαριστώ κ παλι για το ενδιαφέρον σού και τις συμβουλές σου....:x

Να είσαι καλα κορίτσι μου για αυτό είμαστε να βοηθάμε..όλες μας καταλαβαίνουμε ..:)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ρια μου εκανες εξετασεις αιματος?Ειδες τα επιπεδα του σιδηρου και του ασβεστιου?Εγω ασβεστιο δεν χρειαστηκε ποτε να παρω γιατι ηταν παντα σε καλα επιπεδα και σιδηρο πηρα μονο μετα τον 6ο επειδη ειχε πεσει ο αιματοκριτης.Ο αιματοκριτης που επεσε παλι φυσιολογικο ειναι το περιμενουν οι γιατροι και αν πεσει θα σου δωσουν σιδηρο.Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις κατι απο την αρχη αν δεν το χρειαζεσαι και αν δεν συντρεχει λογος.Επισης στην αρχη ουτε εγω ετρωγα κρεας ακομα και τωρα δεν τρωω πολυ.

Ειχα κανει το καλοκαίρι αγαπη κ ηταν λιγο πεσμένος γνκ ειχε εξασθενήσει λιγο ο οργανισμός τοτε λογω της παλινδρόμης...αλλα δεν πήρα συνεχιζα απλα το φιλικό οξυ..μετα οταν ηρθα πισω ιρλανδια εμεινα ξανα εγκυος και η γιατρός μ εκανε εξετασεις κ δεν μ ειπε να παρω τπτ περα απο φιλικό μ ειπε αυτο ειναι το βασικο..τωρα ομως μπηκα στο δευτερο τρίμηνο και θεωρω πως σιγουρα κατι πρεπει ν μ δωσουν γτ ωρες ωρες νιωθω πως η ενέργεια μ εξαντλείται...ασε με το κρεας εχω ψυχολογικό με αηδιάζει τοσο απο την αρχη :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Vasoth. είπε:

Μην ανχωνεσαι εισαι καλη εβδομαδα βέβαια οσο κρατηθεις ακομα καλυτερα ποσο ειναι το μωρακι σου σε βαρος? Ισως να μη χρειαστει θερμοκοιτιδα αλλα κ να χρειαστεί θα ειναι για πολυ λιγο ευχομαι το καλυτερο!

Είναι 2700 τώρα .....την αλλη εβδομάδα θα είναι κοντά στα 3..μακάρι να κρατηθεί κοπέλα μου για να ωριμάσουν τα πνευμονακια του.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Beboula25 είπε:

Γεια σου Νικολ μου! Ειλικρινά μου κάνει εντυπωση η διαφορα των γιατρών αλλα δεν με ανησυχεί ευτυχώς Χαχα.. Και εγω είχα και καλό ασβέστιο κ σίδηρο αλλα θεωρεί απαραίτητο να λαμβάνω συμπλήρωμα από το δεύτερο τρίμηνο. Δεν είναι ανάγκη να πέσει κάτι για να πάρουμε αντιθετως δημιουργούμε αποθέματα καθώς ο οργανισμός δουλεύει σε άλλους ρυθμούς πιο έντονους. Χωρίς να σημαίνει κάτι κακό αν δεν πάρεις συμπλήρωμα οπως λες. Νομίζω περισσότερο είναι θέμα πρόληψης. Όσο για το κρεας δεν είναι απαραίτητο για πρόσληψη σιδήρου και πρωτεϊνων υπάρχουν τόσα πολλά τρόφιμα πλούσια σε αυτά τα συστατικά. Εκτός αν κάποιου ο Σίδηρος έχει πέσει στα τάρταρα 

Ναι καθε γιατρος εχει τη δικη του τακτικη, ο δικος μου ειναι γενικα της ευρωπαικης σχολης,λιγα και καλα :-P Δηλαδη θα ζητησει και θα δωσει τα απαραιτητα.Οσο για το κρεας συμφωνω,συμπληρωνω και με αλλα τροφιμα και ειμαι οκ μεχρι στιγμης :)

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Elpida88 είπε:

Είναι 2700 τώρα .....την αλλη εβδομάδα θα είναι κοντά στα 3..μακάρι να κρατηθεί κοπέλα μου για να ωριμάσουν τα πνευμονακια του.....

Απο βάρος εισαστε κομπλε δε μπαινει θερμοκοιτιδα θα κανεις κ τις ενεσεις κ ολα καλα θα ειναι μην ανησυχεις 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elpida88 είπε:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε; Χρόνια πολλά καλή χρονιά......τι μου κάνετε; Εγώ αγχώθηκα λιγάκι γτ πήγα στον γιατρό σήμερα  είμαι 35' 3 εβδομάδες και μου βρήκε διαστολή και μου έβαλε στον καρδιοτοκογραφο και είχα συσπάσεις...στην αρχή μου είπε μέχρι αύριο θα γεννήσω αλλα μετά είπε θα προσπαθήσουμε να το καθυστερήσουμε 1 εβδομάδα και μου έδωσε ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονακια ....ελπίζω να μην γεννήσω για μια εβδομάδα και να κρατούσα και 2 να μην χρειαστεί να μπει θερμοκοιτίδα......

Αχ κοπελα μ μην ανχωνεσαι ετσι ημουν κ εγω με συσπασεις απο τον 5ο μηνα εφτασα 34η εβδομαδα οπου και νοσηλευτηκα με συσπασεις τοκετου ανα 2λεπτα κ τραχηλο σχεδον με πληρη εξαλειψη και μηκος? 0.5χιλιοστα....βγηκα απο εκει 35κ 3 εκανα τις ενεσεις εννοειται κ με εστειλαν σπιτι μ κ μ ειπαν χαρακτηριστικα οσο παει μιας κ οι συσπασεις δεν εφευγαν με τον ενδοφλεβιο ορο κ ουτε με τπτ εννοειται κ ετσι τσουκου τσουκου μπηκα στον μηνα μ και τελικα με διαστολη 1 π ειχα την 37η εβδομαδα εφτασα 39κ3(ναι καλα διαβαζεις θα εμπενα στον 10ο σε 4μερες) με διαστολη 3....οπου εν τελει με επιασαν οι πονοι μ και γεννησα....δεν ελεγε να βγει η τσουπρα μου! Αυτο π θελω να πω ειναι μην ανχωνεσαι ακου τον γιατρο σου και να πιστευεις στο μωρακι σου!! Ολα θα πανε καλα κοπελα μου...με το καλο το νινακι σου!

Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν να ειστε γεροι και εσεις κ οι οικογενειες σας!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Beboula25 είπε:

Γεια σου Νικολ μου! Ειλικρινά μου κάνει εντυπωση η διαφορα των γιατρών αλλα δεν με ανησυχεί ευτυχώς Χαχα.. Και εγω είχα και καλό ασβέστιο κ σίδηρο αλλα θεωρεί απαραίτητο να λαμβάνω συμπλήρωμα από το δεύτερο τρίμηνο. Δεν είναι ανάγκη να πέσει κάτι για να πάρουμε αντιθετως δημιουργούμε αποθέματα καθώς ο οργανισμός δουλεύει σε άλλους ρυθμούς πιο έντονους. Χωρίς να σημαίνει κάτι κακό αν δεν πάρεις συμπλήρωμα οπως λες. Νομίζω περισσότερο είναι θέμα πρόληψης. Όσο για το κρεας δεν είναι απαραίτητο για πρόσληψη σιδήρου και πρωτεϊνων υπάρχουν τόσα πολλά τρόφιμα πλούσια σε αυτά τα συστατικά. Εκτός αν κάποιου ο Σίδηρος έχει πέσει στα τάρταρα 

Ειναι στους γιατρους εμενα ηταν πολυ κατα των συμπληρωματων αν δεν υπαρχει λογος δε δινει τπτ κ εγω μονο φυλλικο κ σιδηρο επαιρνα κ Βιταμινη D επειδη ηταν χαμηλά κ τσεκαραμε κάθε μηνα με αιματολογικες

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Nicol_ είπε:

Ρια μου εκανες εξετασεις αιματος?Ειδες τα επιπεδα του σιδηρου και του ασβεστιου?Εγω ασβεστιο δεν χρειαστηκε ποτε να παρω γιατι ηταν παντα σε καλα επιπεδα και σιδηρο πηρα μονο μετα τον 6ο επειδη ειχε πεσει ο αιματοκριτης.Ο αιματοκριτης που επεσε παλι φυσιολογικο ειναι το περιμενουν οι γιατροι και αν πεσει θα σου δωσουν σιδηρο.Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις κατι απο την αρχη αν δεν το χρειαζεσαι και αν δεν συντρεχει λογος.Επισης στην αρχη ουτε εγω ετρωγα κρεας ακομα και τωρα δεν τρωω πολυ.

Ελα αγαπη δεν ξερω γτ δεν δημοσιεύονται αυτα π σ γραφω...ναι αγαπη ειχα καναι αρχικα το καλοκαίρι κ ειχα ελαχιστα χαμηλο σίδηρο ειχε εξασθενήσει κ ο οργανισμός μ λογω της παλινδρόμης π ειχα...αλλα δεν πηρα σίδηρο απλα συνεχισα το φιλικό οξυ..μετα οταν γυρισα ιρλανδια μεμω ξανα εγκυος...ο γιατρός δεν μ ειπε κατιβαλλοβπερα απο φιλικό οξυ...αλλα βλεπω πως εξαντλούνμαι γρήγορα οποτε πρεπει να κανω παλι εξετασεις μαλλον να δω μηοως λειπει κατι...το κρεας απ την αρχη ψυχολογικό μ προκαλεί ακομη κ τωρα αηδία...

πρίν από 1 λεπτό , Ria@90 είπε:

Ελα αγαπη δεν ξερω γτ δεν δημοσιεύονται αυτα π σ γραφω...ναι αγαπη ειχα καναι αρχικα το καλοκαίρι κ ειχα ελαχιστα χαμηλο σίδηρο ειχε εξασθενήσει κ ο οργανισμός μ λογω της παλινδρόμης π ειχα...αλλα δεν πηρα σίδηρο απλα συνεχισα το φιλικό οξυ..μετα οταν γυρισα ιρλανδια μεμω ξανα εγκυος...ο γιατρός δεν μ ειπε κατιβαλλοβπερα απο φιλικό οξυ...αλλα βλεπω πως εξαντλούνμαι γρήγορα οποτε πρεπει να κανω παλι εξετασεις μαλλον να δω μηοως λειπει κατι...το κρεας απ την αρχη ψυχολογικό μ προκαλεί ακομη κ τωρα αηδία...

Οκ δημοσιεύτηκε εγω δεν το εοδα η γκαβη χαχα

πρίν από 26 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ναι καθε γιατρος εχει τη δικη του τακτικη, ο δικος μου ειναι γενικα της ευρωπαικης σχολης,λιγα και καλα :-P Δηλαδη θα ζητησει και θα δωσει τα απαραιτητα.Οσο για το κρεας συμφωνω,συμπληρωνω και με αλλα τροφιμα και ειμαι οκ μεχρι στιγμης :)

Ναι κι εμενα έτσι η γιατρος κ η ξαδελφη μ π ειναι γιατρος με απετρεψε απο το να παρω οτιδήποτε περα απο φολικο οξυ..διότι δεν εμπιστεύεται αυτες τις βιταμίνες του εμπορίου κ μ ειπε να μην παρω κατι απλα να τρέφομαι σωστα....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

 

 

Ευχαριστωω πολυ κοριτσια μου !!! Αϊ λαβ γιου ολ του δε μουν εντ μπακ!!! Πως το μιλαω το εγγλεζικο, αχ αχ , φλουεντλυ που λενε!!! 

Να χαιρεστε οσους εχετε, δεν μπορει ολο και καποιος γιαννης κρυβεται σε καθε σπιτικο! 

 

1 ώρα πρίν, BettySt είπε:

Έχεις δίκιο! Ο άντρας μου λέει "Σπίτι χωρίς Γιάννη προκοπή δεν κάνει! " Χαχαχα  (Γιάννη τον λένε )

Εγώ λέω "Σπίτι χωρίς Γιάννη, μάλλον θα χει Γιώργο" χαχαχαχαα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 6

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Αχ κοπελα μ μην ανχωνεσαι ετσι ημουν κ εγω με συσπασεις απο τον 5ο μηνα εφτασα 34η εβδομαδα οπου και νοσηλευτηκα με συσπασεις τοκετου ανα 2λεπτα κ τραχηλο σχεδον με πληρη εξαλειψη και μηκος? 0.5χιλιοστα....βγηκα απο εκει 35κ 3 εκανα τις ενεσεις εννοειται κ με εστειλαν σπιτι μ κ μ ειπαν χαρακτηριστικα οσο παει μιας κ οι συσπασεις δεν εφευγαν με τον ενδοφλεβιο ορο κ ουτε με τπτ εννοειται κ ετσι τσουκου τσουκου μπηκα στον μηνα μ και τελικα με διαστολη 1 π ειχα την 37η εβδομαδα εφτασα 39κ3(ναι καλα διαβαζεις θα εμπενα στον 10ο σε 4μερες) με διαστολη 3....οπου εν τελει με επιασαν οι πονοι μ και γεννησα....δεν ελεγε να βγει η τσουπρα μου! Αυτο π θελω να πω ειναι μην ανχωνεσαι ακου τον γιατρο σου και να πιστευεις στο μωρακι σου!! Ολα θα πανε καλα κοπελα μου...με το καλο το νινακι σου!

Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν να ειστε γεροι και εσεις κ οι οικογενειες σας!

Αχ μακάρι κοπέλα μου ....εγώ αν καταφέρω και πάρω μια η 2 εβδομάδες ακόμα θα είμαι ικανοποιημένη....και το πρώτο το γεννησα 36 και 4 μέρες και ήταν καλά αλλά είχα κάνει νωρίτερα ενέσεις κορτιζόνης...τώρα θα κάνω αύριο....θα προλάβω μέχρι την άλλη εβδομάδα να ανοίξουν τα πνευμόνια;σε μια εβδομάδα ανοίγουν;;;; Το βάρος δε με ανησυχεί....μόνο τα πνευμόνια θέλω να είναι καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας επειγόντως γιατί έχω αγχωθεί. 

Σε κάθε υπέρηχο το μωρό φαινόταν κατά πέντε μέρες μεγαλύτερο, σήμερα στην 32 εβδομάδα κύησης ο γιατρός μου είπε ότι είναι κατά 5 μέρες μικρότερο.. Γιατί;;;;;; τι εννοεί με αυτό; εκείνη την ώρα αγχώθηκα και δεν ρώτησα γιατί μπλόκαρα. Πείτε μου αν κάποια έχει πάθει κάτι παρόμοιο σας παρακαλώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , MBelicov είπε:

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας επειγόντως γιατί έχω αγχωθεί. 

Σε κάθε υπέρηχο το μωρό φαινόταν κατά πέντε μέρες μεγαλύτερο, σήμερα στην 32 εβδομάδα κύησης ο γιατρός μου είπε ότι είναι κατά 5 μέρες μικρότερο.. Γιατί;;;;;; τι εννοεί με αυτό; εκείνη την ώρα αγχώθηκα και δεν ρώτησα γιατί μπλόκαρα. Πείτε μου αν κάποια έχει πάθει κάτι παρόμοιο σας παρακαλώ. 

Μήπως είχες καθυστερημένη ωορρηξία!


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...