Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Ας μιλήσουμε για τη περιδεση!


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας! 

Είμαι στη 19η εβδομαδα και πριν 2 μέρες έκανα περιδεση τραχηλου. Ο τραχηλος ήταν 2.2 με χοάνη. 

Στο εξής με φοβίζει η αποθεραπεία. Τυχόν παρενέργειες αλλά και αν θα έχει τελειομηνη έκβαση η εγκυμοσυνη. 

Κάθε εμπειρία θα ήταν καλοδεχουμενη ειδικά αν κάποια κοπέλα περνάει την ίδια διαδικασία! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν έκανα περίδεση αλλά είχα τράχηλο στην 24 βδομάδα 1.5 εκ. Το οποίο έπεσε στο 1 εκ στην 26η και μου έβαλε πεσσο/ δαχτυλίδι στον τράχηλο γτ ηταν επικίνδυνο να μου κάνει περίδεση σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη.τωρα είμαι 29η έχει σταθεροποιηθεί αλλά είμαι ξάπλα από την. 24η και σηκώνομαι μόνο για να πάω στο μπάνιο. Μια παίρνω προγεστερόνη μαγνήσιο.χαπια συσπάσεων  κλπ. Εσύ με την περίδεση νομίζω θα είσαι μια χαρά , αφου το προλάβατε νωρίς.να ξεκουράζεσαι να μην σηκώνεις βάρη . Σου εύχομαι μια τέλειομήνη εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λιλιτο said:

Εγώ δεν έκανα περίδεση αλλά είχα τράχηλο στην 24 βδομάδα 1.5 εκ. Το οποίο έπεσε στο 1 εκ στην 26η και μου έβαλε πεσσο/ δαχτυλίδι στον τράχηλο γτ ηταν επικίνδυνο να μου κάνει περίδεση σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη.τωρα είμαι 29η έχει σταθεροποιηθεί αλλά είμαι ξάπλα από την. 24η και σηκώνομαι μόνο για να πάω στο μπάνιο. Μια παίρνω προγεστερόνη μαγνήσιο.χαπια συσπάσεων  κλπ. Εσύ με την περίδεση νομίζω θα είσαι μια χαρά , αφου το προλάβατε νωρίς.να ξεκουράζεσαι να μην σηκώνεις βάρη . Σου εύχομαι μια τέλειομήνη εγκυμοσύνη.

Κι εγώ ξαπλα με όλο το πακετάκι φαρμάκων παρέα... Μας εύχομαι τελειομηνες εγκυμοσύνες αν κι ο δρόμος μου είναι μακρύς αλλά αξίζει! 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια , θα σας παρακολουθώ γιατι σε ενδεχόμενη 2η εγκυμοσύνη θα κανω περίδεση και εγω , οποτε καλο ειναι να γνωριζω πανω κατω τι γινεται ! καλες τελειομηνες εγκυμοσύνες να εχετε και οι 2 ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρουλακι: Εκανα κια εγω περιδεση την 17 εβδομαδα λογω προηγουμενου χειρουργειου ο τραχηλος απο 2,4 πηγε 2,9 και παρεμεινε ετσι μεχρι τις 39 κ 6 (μετα με εβαλε καισαρικη) λογω του οτι δεν γυρισε!! Δεν πηρα κανενα φαρμακο..μονο outrogestan. Τους 3 πρωτους μηνες λογω εξωσωματικης.ξεκουραζομουν αρκετα αλλα τις βολτες μου τις πηγαινα...απλα εκανα μονο ενα φαγητο ! Ολα καλα θα πανε να μην ανησυχεις..απλα καθε μηνα να κανεις κ/α κολπικου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

57 minutes ago, rainbow said:

Μαρουλακι: Εκανα κια εγω περιδεση την 17 εβδομαδα λογω προηγουμενου χειρουργειου ο τραχηλος απο 2,4 πηγε 2,9 και παρεμεινε ετσι μεχρι τις 39 κ 6 (μετα με εβαλε καισαρικη) λογω του οτι δεν γυρισε!! Δεν πηρα κανενα φαρμακο..μονο outrogestan. Τους 3 πρωτους μηνες λογω εξωσωματικης.ξεκουραζομουν αρκετα αλλα τις βολτες μου τις πηγαινα...απλα εκανα μονο ενα φαγητο ! Ολα καλα θα πανε να μην ανησυχεις..απλα καθε μηνα να κανεις κ/α κολπικου

Αισιόδοξη η απάντηση σου! 

Από ξεκούραση κι εδώ άλλο τίποτα... 

Μακάρι να φτάσω τις εβδομάδες σου! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαρουλακι είπε:

Κι εγώ ξαπλα με όλο το πακετάκι φαρμάκων παρέα... Μας εύχομαι τελειομηνες εγκυμοσύνες αν κι ο δρόμος μου είναι μακρύς αλλά αξίζει! 

Είμαι ξάπλα 5 εβδομάδες και δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός.και γω μέσα στο άγχος ήμουν τώρα άρχισα να χαλαρώνω σιγά σιγά.αλλα θα δεις η μέρα περνάει αργά αλλά η εβδομάδα γρήγορα.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, izambella said:

γεια σας κοριτσια , θα σας παρακολουθώ γιατι σε ενδεχόμενη 2η εγκυμοσύνη θα κανω περίδεση και εγω , οποτε καλο ειναι να γνωριζω πανω κατω τι γινεται ! καλες τελειομηνες εγκυμοσύνες να εχετε και οι 2 ! 

Ετσι η γνώση από πριν είναι το καλύτερο! 

Link to comment
Share on other sites

το θετικο με εμενα ηταν οτι δεν ειχα συσπασεις.και ειχα και εναν καλο γιατρο που δεν με φορτωσε με φαρμακα ,σκεψου μετα το 3 μηνο επερνα μονο φιλισιν κ στον 6 κ σιδηρο.δεν μου απαγορευψε να σηκωνομαι.το μονο που μου ειπε ειπε λιγο προσοχη μετα τις 25 βδομαδες.και οπως αποδειχτηκε ειχε δικιο κ γενικα ηταν πολυ ησυχαστικος κ προσεκτικος..στο νοσοκομειο που πηγαινα για να παρω την αναρρωτικη και τι δεν μου ελεγαν..αλλα δεν τους ακουγα!! Πιστευω πως αμα ο γιατρος κανει καλη δουλεια δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα..ολα καλα θα πανε σε ολες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια ευχομαι να ειστε ολες καλα κ να ειναι γερα τα μπεμπακια σας....μπορω να κανω μια ερωτηση; το τραχηλο τον μετρουσατε παντα σε καθε ραντεβου μια φορα τον μηνα; ή απλα οταν καποιο στιγμη τον μετρησατε ειχε μικρυνει γιατι με τοσα π εχω διαβασει ανχωθηκα εμενα με μετρησε στην αυχενικη ο γιατρος μ γιατι αυτος μ την εκανε αλλα στα χαρτια δεν εγραψε ποσο ηταν τον πηρα τηλ πριν 4μερες κ τον ρωτησα μ ειπε οτι ηταν οκ περιπου 3.5εκ πρεπει να υπαρχει ιστορικο για να τον κοιτανε συνεχεια...τωρα δηλαδη θα τον ξαναμετρησουν στην β'επιπεδου; ουφ σαν να ανχωθηκα λιγο!:shock:


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Κοριτσακια ευχομαι να ειστε ολες καλα κ να ειναι γερα τα μπεμπακια σας....μπορω να κανω μια ερωτηση; το τραχηλο τον μετρουσατε παντα σε καθε ραντεβου μια φορα τον μηνα; ή απλα οταν καποιο στιγμη τον μετρησατε ειχε μικρυνει γιατι με τοσα π εχω διαβασει ανχωθηκα εμενα με μετρησε στην αυχενικη ο γιατρος μ γιατι αυτος μ την εκανε αλλα στα χαρτια δεν εγραψε ποσο ηταν τον πηρα τηλ πριν 4μερες κ τον ρωτησα μ ειπε οτι ηταν οκ περιπου 3.5εκ πρεπει να υπαρχει ιστορικο για να τον κοιτανε συνεχεια...τωρα δηλαδη θα τον ξαναμετρησουν στην β'επιπεδου; ουφ σαν να ανχωθηκα λιγο!:shock:

ιστορικο δεν υπαρχει σχεδον σε καμια κ ουτε φαινετε απο πουθενα οτι θα μικρυνει ο τραχηλος. απο την 16 εβδομαδα που αρχιζει το μωρο κ περνει βαρος θα τον βαζεις τον γιατρο να στον μετραει θελει δεν θελει θα επιμενεις. συνηθως  το παραμελουν κοινως βαριουνται λιγο γιατι πρεπει να γδυθεις κ να στον μετρησουν κολπικα. να επιμενεις μην ντρεπεσε. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , linaa είπε:

ιστορικο δεν υπαρχει σχεδον σε καμια κ ουτε φαινετε απο πουθενα οτι θα μικρυνει ο τραχηλος. απο την 16 εβδομαδα που αρχιζει το μωρο κ περνει βαρος θα τον βαζεις τον γιατρο να στον μετραει θελει δεν θελει θα επιμενεις. συνηθως  το παραμελουν κοινως βαριουνται λιγο γιατι πρεπει να γδυθεις κ να στον μετρησουν κολπικα. να επιμενεις μην ντρεπεσε. 

Ευχαριστω πολλη απο το επομενο κιολας ραντεβου θα τον βαλω να τον μετρησει οχι τπτ δεν μ φευγει κ απο το μυαλο!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΒαλεντιναΧρηστος said:

Κοριτσακια ευχομαι να ειστε ολες καλα κ να ειναι γερα τα μπεμπακια σας....μπορω να κανω μια ερωτηση; το τραχηλο τον μετρουσατε παντα σε καθε ραντεβου μια φορα τον μηνα; ή απλα οταν καποιο στιγμη τον μετρησατε ειχε μικρυνει γιατι με τοσα π εχω διαβασει ανχωθηκα εμενα με μετρησε στην αυχενικη ο γιατρος μ γιατι αυτος μ την εκανε αλλα στα χαρτια δεν εγραψε ποσο ηταν τον πηρα τηλ πριν 4μερες κ τον ρωτησα μ ειπε οτι ηταν οκ περιπου 3.5εκ πρεπει να υπαρχει ιστορικο για να τον κοιτανε συνεχεια...τωρα δηλαδη θα τον ξαναμετρησουν στην β'επιπεδου; ουφ σαν να ανχωθηκα λιγο!:shock:

Eγω έχοντας κάτι πονακια χαμηλά (εν τέλει αυτό ήταν άσχετο) ο γιατρός μου είπε ας δούμε κ τον τράχηλο σ ένα καθιερωμένο ραντεβού μας. 

Αρχικά ήταν 3.1 κ ξεκινήσαμε συντηρητικά με φάρμακακια κ ξαπλα. 

Ωστόσο όταν παρατήρησε χοάνη κ το τράχηλο να χει πάει στο 2.2 με έβαλε για προληπτική όπως είπε περιδεση 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Eγω έχοντας κάτι πονακια χαμηλά (εν τέλει αυτό ήταν άσχετο) ο γιατρός μου είπε ας δούμε κ τον τράχηλο σ ένα καθιερωμένο ραντεβού μας. 

Αρχικά ήταν 3.1 κ ξεκινήσαμε συντηρητικά με φάρμακακια κ ξαπλα. 

Ωστόσο όταν παρατήρησε χοάνη κ το τράχηλο να χει πάει στο 2.2 με έβαλε για προληπτική όπως είπε περιδεση 

Αα οποτε κοιταξε για αλλο κ βρηκε αυτο....πω πεμπτη π εχω ραντεβου θα τον βαλω να με μετρησει! Ευχαριστω πολλη!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μηκος του τραχηλου κανονικα το κοιτανε καθε φορα και κοιλιακα απλα επειδη εχει μια μικρη αποκλιση οταν δουνε οτι υπαρχει καποιο προβλημα το κοιτανε κολπικα για μεγαλυτερη σιγουρια.δεν χεειαζεται να σας πιανει πανικος

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...