Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ας μιλήσουμε για τη περιδεση!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 30/8/2018 at 2:34 ΜΜ, ZinaLove είπε:

Θετικες σκεψεις κοριτσια μου...εμεινα 6 μηνες ακινητη....σας καταλαβαινω...να εχετε πιστη....περναει ο χρονος..

Καλησπερα.κοριτσια.Ειμαι κι εγώ 22 εβδομαδων και πρινμια.βδομαδα έβαλα πεσο.Ειχα τραχηλο σχεδον 2 εκ με χοανη.Ειμαι πολυ αγχωμένη γιατι νομιζω οτι ειμαι σε πολυ μικρη εβδομαδα και δεν ξερω τι δουλεια κανει.ο πεσσος.Εχω και λιγα βλεννακια και φοβαμαι.Εσεις τι εχετε ακουσει για τον πεσο?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eleni 86 said:

Καλησπερα.κοριτσια.Ειμαι κι εγώ 22 εβδομαδων και πρινμια.βδομαδα έβαλα πεσο.Ειχα τραχηλο σχεδον 2 εκ με χοανη.Ειμαι πολυ αγχωμένη γιατι νομιζω οτι ειμαι σε πολυ μικρη εβδομαδα και δεν ξερω τι δουλεια κανει.ο πεσσος.Εχω και λιγα βλεννακια και φοβαμαι.Εσεις τι εχετε ακουσει για τον πεσο?

Eιναι η εναλλακτική της περιδεσης. 

Οπως κ να χει είσαι κ συ καλυμμένη το κατά δύναμη.. 

Προσεύχομαι για τελειομηνη εγκυμοσύνη. Κ γω έκανα περιδεση στις 19 εβδομάδες τώρα είμαστε στις 28 κ εξακολουθω να φοβάμαι. 

Από συμβουλές τι σου είπε ο γιατρός ;ξάπλα μαγνήσιο κτλ; πως σε κσθοδηγεισαι; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Μαρουλακι είπε:

Eιναι η εναλλακτική της περιδεσης. 

Οπως κ να χει είσαι κ συ καλυμμένη το κατά δύναμη.. 

Προσεύχομαι για τελειομηνη εγκυμοσύνη. Κ γω έκανα περιδεση στις 19 εβδομάδες τώρα είμαστε στις 28 κ εξακολουθω να φοβάμαι. 

Από συμβουλές τι σου είπε ο γιατρός ;ξάπλα μαγνήσιο κτλ; πως σε κσθοδηγεισαι; 

@Eleni 86 καλή δύναμη σου εύχομαι.  κγω αυτό ξέρω, ότι είναι η εναλλακτική της περιδεσης. Ήμουν κγω στο τσακ τα βάλω, με τρελαναν, μια μου έλεγαν περιδεση, μια πεσσο.. τελικά με έχουν ταβλα με προγεστερόνες και μαγνησια... εσένα τι σου είπε ο γιατρός σου;

@Μαρουλακι πως είσαι κοπέλα μου; κυλάνε οι μέρες; εντάξει με τις ενέσεις κορτιζόνης; τις έκανες; εγώ τελικά μίλησα ξανά με γιατρό και θα με δει την Τετάρτη 5 /9. ήθελε όντως να με σηκώσει στο τέλος της 32. έχω αγωνία για το τι θα ακούσω.. δεν ξέρω καν αν μπαίνει πεσσος σε τέτοια εβδομάδα πλεον.. τι να πω.. ο Θεός βοηθός..


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, bella32 said:

@Eleni 86 καλή δύναμη σου εύχομαι.  κγω αυτό ξέρω, ότι είναι η εναλλακτική της περιδεσης. Ήμουν κγω στο τσακ τα βάλω, με τρελαναν, μια μου έλεγαν περιδεση, μια πεσσο.. τελικά με έχουν ταβλα με προγεστερόνες και μαγνησια... εσένα τι σου είπε ο γιατρός σου;

@Μαρουλακι πως είσαι κοπέλα μου; κυλάνε οι μέρες; εντάξει με τις ενέσεις κορτιζόνης; τις έκανες; εγώ τελικά μίλησα ξανά με γιατρό και θα με δει την Τετάρτη 5 /9. ήθελε όντως να με σηκώσει στο τέλος της 32. έχω αγωνία για το τι θα ακούσω.. δεν ξέρω καν αν μπαίνει πεσσος σε τέτοια εβδομάδα πλεον.. τι να πω.. ο Θεός βοηθός..

@bella32 εύχομαι τα καλύτερα στη συνάντηση σου με το γιατρό... 32 εβδομάδες ο δικός μου μου είπε ότι είναι ένα πολύ ασφαλές μαξιλάρι στην εγκυμοσύνη.

Οι ενέσεις έγιναν όλα καλά θωρακισαμε τα πνευμονακια της. Θύμισε μου έχεις κν κ εσύ ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

@bella32 ο πέσσος μπαίνει σε όποια εβδομάδα κρίνει ο γιατρός ότι είναι απαραίτητο δεν είναι σαν την περιδεση, μπαίνει στο ιατρειο σε 5 λεπτα χωρίς αναισθησια χωρίς τίποτα σας να κάνεις ένα τεστ παπ τόσο απλό.

@Μαρουλακι είδα ότι έκανες τις ενεσεις, είδε κάτι ο γιατρός σου? Γιατί οι ενέσεις θέλουν 48 ώρες να δράσουν και διαρκούν για μια εβδομάδα αν δεν γεννήσεις μέσα σε αυτή θα πρέπει να ξαναγίνουν, αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάθε εβδομάδα, βέβαια ότι σου πει ο γιατρός σου θα κάνεις αλλά αυτό ισχύει γιατί είχα παράλληλα δύο γιατρούς και μου είπαν το ίδιο.

Κορίτσια μη φοβάστε όλα θα πάνε τέλεια, είναι το πρώτο σας ο τραχηλος έχει άλλη συμπεριφορά και αν κάθεστε ήσυχες και ακολουθείτε τις συμβουλές των γιατρών θα έχετε τελειομηνες εγκυμοσυνες.

Εγώ μπήκα αίσιος στο μήνα μου και θα βγάλω και τον πεσσο όπου να ναι.

Κουράγιο και υπομονη, όλη την εγκυμοσύνη σχεδόν την πέρασα ξάπλα με χάλια ψυχολογία. Θετική σκέψη και όλα θα πάνε σουπερ για όλες.

Χαλάλι τους και πάλι χαλάλι τους :-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MarinaKS είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

@bella32 ο πέσσος μπαίνει σε όποια εβδομάδα κρίνει ο γιατρός ότι είναι απαραίτητο δεν είναι σαν την περιδεση, μπαίνει στο ιατρειο σε 5 λεπτα χωρίς αναισθησια χωρίς τίποτα σας να κάνεις ένα τεστ παπ τόσο απλό.

@Μαρουλακι είδα ότι έκανες τις ενεσεις, είδε κάτι ο γιατρός σου? Γιατί οι ενέσεις θέλουν 48 ώρες να δράσουν και διαρκούν για μια εβδομάδα αν δεν γεννήσεις μέσα σε αυτή θα πρέπει να ξαναγίνουν, αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάθε εβδομάδα, βέβαια ότι σου πει ο γιατρός σου θα κάνεις αλλά αυτό ισχύει γιατί είχα παράλληλα δύο γιατρούς και μου είπαν το ίδιο.

Κορίτσια μη φοβάστε όλα θα πάνε τέλεια, είναι το πρώτο σας ο τραχηλος έχει άλλη συμπεριφορά και αν κάθεστε ήσυχες και ακολουθείτε τις συμβουλές των γιατρών θα έχετε τελειομηνες εγκυμοσυνες.

Εγώ μπήκα αίσιος στο μήνα μου και θα βγάλω και τον πεσσο όπου να ναι.

Κουράγιο και υπομονη, όλη την εγκυμοσύνη σχεδόν την πέρασα ξάπλα με χάλια ψυχολογία. Θετική σκέψη και όλα θα πάνε σουπερ για όλες.

Χαλάλι τους και πάλι χαλάλι τους :-D:-D:-D:-D

@Μαρουλακι δεν έχω κάνει ενέσεις εγώ. θα τον ρωτήσω την Τετάρτη! κι εμένα αυτο μου είπε για τις 32 εβδομάδες , γι αυτό ήταν απόλυτος στο να μη βγω καθόλου από το σπίτι όλο αυτο το διάστημα.  υπομονή, κοντεύεις κσυ τις 32 να πάρουμε ομαδικές ανάσες ανακούφισης! 

@MarinaKS τι ωραία που μπήκες στο μήνα σου! μπράβο! ολα καλά τώρα, μπορείς να ηρεμήσεις! λες να μου βάλει κ μένα πεσσο στις 33;! γτ εγώ λέω πάει το χασα το τρένο..

εμένα δεν είναι το πρώτο μου.. είχα την αποβολή στην 23+1 πριν 1μιση χρόνο, γι'αυτό και φοβάμαι συνέχεια και δεν έχω ηρεμήσει καθόλου.. 

χαλάλι τους και η ακινησία και οι πόνοι σε ολο το σώμα και όλα χαλάλι τους! μόνο να γεννηθούν υγιή και στην ώρα τους , τπτ άλλο δε ζητάμε!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, bella32 είπε:

@Μαρουλακι δεν έχω κάνει ενέσεις εγώ. θα τον ρωτήσω την Τετάρτη! κι εμένα αυτο μου είπε για τις 32 εβδομάδες , γι αυτό ήταν απόλυτος στο να μη βγω καθόλου από το σπίτι όλο αυτο το διάστημα.  υπομονή, κοντεύεις κσυ τις 32 να πάρουμε ομαδικές ανάσες ανακούφισης! 

@MarinaKS τι ωραία που μπήκες στο μήνα σου! μπράβο! ολα καλά τώρα, μπορείς να ηρεμήσεις! λες να μου βάλει κ μένα πεσσο στις 33;! γτ εγώ λέω πάει το χασα το τρένο..

εμένα δεν είναι το πρώτο μου.. είχα την αποβολή στην 23+1 πριν 1μιση χρόνο, γι'αυτό και φοβάμαι συνέχεια και δεν έχω ηρεμήσει καθόλου.. 

χαλάλι τους και η ακινησία και οι πόνοι σε ολο το σώμα και όλα χαλάλι τους! μόνο να γεννηθούν υγιή και στην ώρα τους , τπτ άλλο δε ζητάμε!

Όλα θα πάνε τέλεια bella. 

Πόσο είσαι τώρα και πόσο είναι ο τραχηλος σου?

Επίσης η αποβολή που είχες οφειλόταν σε ανεπάρκεια τραχήλου? 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, MarinaKS είπε:

Όλα θα πάνε τέλεια bella. 

Πόσο είσαι τώρα και πόσο είναι ο τραχηλος σου?

Επίσης η αποβολή που είχες οφειλόταν σε ανεπάρκεια τραχήλου? 

ειμαι 31+3 !  για τράχηλο και για υπόλοιπες μετρήσεις θα μάθω αύριο που θα πάω από τον γιατρό μου. 

είχα πάθει αποκόλληση πλακούντα στο πρώτο τρίμηνο.. γενικά είχα αιμορραγίες σε όλη την εγκυμοσύνη και μπαινοβγαινα στα νοσοκομεία.. τελικά ξεκίνησαν συσπάσεις και μέσα σε 15 μέρες πάει ο τράχηλος.. σκέψου ότι τότε στην β επιπέδου είχα ξεκινήσει με τράχηλο 39. δεν πήρα μια συγκεκριμένη απάντηση για το τι έφταιξε ακριβώς.. νομίζω όμως ότι η εξάλειψη του τραχήλου τότε οφειλόταν στις συσπάσεις τοκετού λόγω της αποκόλλησης. 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια,  πήγα στο γιατρό σήμερα, όλα καλά μου είπε.  ο τράχηλος είναι καλός και συνεχίζω με ξάπλα αλλά και λίγο περπάτημα τώρα μου είπε. 

μου έκανε και mini Doppler και ο μικρός είναι 1800. από βδομάδα ξανά καλλιέργεια κολπικου και σε 2 βδομάδες NST.

@Μαρουλακι για ενέσεις κορτιζόνης μου είπε είναι νωρίς ακόμη.  Έτσι όπως τα υπολογίζει θα γίνουν κοντά στην 34 με 35 ( τον είδα τρομερά αισιόδοξο ότι θα φτάσω αυτές τις βδομάδες)

@MarinaKS για πεσσο πάλι δεν μου είπε κάτι. ξέχασα κγω να ρωτήσω  με τόσες απορίες, αλλά λογικά αν έπρεπε  να γίνει άμεσα δε θα μου το λέγε; τι να πω!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


25 minutes ago, bella32 said:

καλησπέρα κορίτσια,  πήγα στο γιατρό σήμερα, όλα καλά μου είπε.  ο τράχηλος είναι καλός και συνεχίζω με ξάπλα αλλά και λίγο περπάτημα τώρα μου είπε. 

μου έκανε και mini Doppler και ο μικρός είναι 1800. από βδομάδα ξανά καλλιέργεια κολπικου και σε 2 βδομάδες NST.

@Μαρουλακι για ενέσεις κορτιζόνης μου είπε είναι νωρίς ακόμη.  Έτσι όπως τα υπολογίζει θα γίνουν κοντά στην 34 με 35 ( τον είδα τρομερά αισιόδοξο ότι θα φτάσω αυτές τις βδομάδες)

@MarinaKS για πεσσο πάλι δεν μου είπε κάτι. ξέχασα κγω να ρωτήσω  με τόσες απορίες, αλλά λογικά αν έπρεπε  να γίνει άμεσα δε θα μου το λέγε; τι να πω!

Πολύ ευχάριστα νέα πολύ αισιόδοξα μας δίνουν δύναμη!!! Όλα κατ ευχήν εύχομαι 

Τη Παρασκευή έχω κ γω ραντεβού κ ανυπομονώ. Έχω φάει σκάλωμα τώρα με τις κινήσεις της. Όλη μέρα στο κρεβάτι μ αυτό το βραχνά ασχολούμαι... 

Από ποια βδομάδα γίνονται λιγότερες οι κινήσεις λόγω έλλειψης χώρου; εσείς πόσο συχνά κ έντονα τα νιώθετε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Πολύ ευχάριστα νέα πολύ αισιόδοξα μας δίνουν δύναμη!!! Όλα κατ ευχήν εύχομαι 

Τη Παρασκευή έχω κ γω ραντεβού κ ανυπομονώ. Έχω φάει σκάλωμα τώρα με τις κινήσεις της. Όλη μέρα στο κρεβάτι μ αυτό το βραχνά ασχολούμαι... 

Από ποια βδομάδα γίνονται λιγότερες οι κινήσεις λόγω έλλειψης χώρου; εσείς πόσο συχνά κ έντονα τα νιώθετε; 

με το καλό και θα δεις όλα καλά θα είναι στις εξετάσεις! να στείλεις μας πεις!

αχ άσε...μεγάλο κεφάλαιο οι κινήσεις..χτες δεν τον ένιωσα πολύ και με έπιασε πανικός... σήμερα του δώσε και κατάλαβε σε κλωτσιες...σηκωνοταν το δερμα μου μεχρι πανω!!

υπάρχουν μέρες που είναι πιο δραστήριος και άλλες ίσα που τον νιώθω ( εννοείται περνάνε χίλιες σκέψεις από το μυαλό μου εκείνες τις μέρες...) λογικα οσο μεγαλώνουν θα είναι λιγότερες..ξέχασα να τον ρωτήσω, ελπίζω να το θυμηθώ την επόμενη φορά!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! γύρισα από νοσοκομείο σήμερα για την καλλιέργεια κολπικου. μου κάνανε και κανονικό ντοπλερ και μου είπαν το μωρό είναι 'μπαμπατσικο ' δηλαδή 2 κιλά και 40 γραμμάρια . είμαι 32+1. να προσέχω τι τρώω επίσης,  αν και μετράω κάθε μέρα σάκχαρο και το έχω ρυθμισμένο και δεν ανεβαίνει πάνω από το 117... με αγχωσαν λιγάκι.  τον τράχηλο τον βρήκαν 21 με 22. ευτυχώς κλειστός και μακρυς.  το μωρό είχε πάρει θέση με το κεφάλι κάτω και είναι μου είπαν θετικό γτ δεν τον κλωτσάει με τα πόδια του.  μου είπαν ο στόχος μας είναι να αντέξουμε άλλες 2 βδομάδες..και μετά ενέσεις κορτιζόνης... θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρω για άλλες 2 βδομάδες... ουφ..

@Μαρουλακι πως πήγε η εξέταση της Παρασκευής; όλα καλά;

@MarinaKS όλα καλά κοπέλα μου; προχωράει καλά η εγκυμοσύνη;


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, bella32 said:

καλησπέρα κορίτσια! γύρισα από νοσοκομείο σήμερα για την καλλιέργεια κολπικου. μου κάνανε και κανονικό ντοπλερ και μου είπαν το μωρό είναι 'μπαμπατσικο ' δηλαδή 2 κιλά και 40 γραμμάρια . είμαι 32+1. να προσέχω τι τρώω επίσης,  αν και μετράω κάθε μέρα σάκχαρο και το έχω ρυθμισμένο και δεν ανεβαίνει πάνω από το 117... με αγχωσαν λιγάκι.  τον τράχηλο τον βρήκαν 21 με 22. ευτυχώς κλειστός και μακρυς.  το μωρό είχε πάρει θέση με το κεφάλι κάτω και είναι μου είπαν θετικό γτ δεν τον κλωτσάει με τα πόδια του.  μου είπαν ο στόχος μας είναι να αντέξουμε άλλες 2 βδομάδες..και μετά ενέσεις κορτιζόνης... θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρω για άλλες 2 βδομάδες... ουφ..

@Μαρουλακι πως πήγε η εξέταση της Παρασκευής; όλα καλά;

@MarinaKS όλα καλά κοπέλα μου; προχωράει καλά η εγκυμοσύνη;

Ο τραχηλος αφού είναι κλειστός είσαι σούπερ! Πολύ ευχάριστα τα νέα σου! 

Κάτι μου λέει πως θα είσαι τελειομηνη! 

 

Κ μεις όλα υπό έλεγχο προς το παρόν. Στις 28 κ 5 1250γρμ βάρος κανονική ανάπτυξη δεν έχει πάρει θεσούλα ακόμη. Συνεχίζω τη ξάπλα κ τη προσοχή. Κ ελπίζω κ γω ο τράχηλος να με πάει μέχρι τέλους! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια!!! Με το καλο στις εγκυμονουσες! Ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε φυσικα. Εγω δεν εχω κανει περιδεση, αλλα εχω βαλει πεσσό επειδη μικρυνε ο τραχηλος. Ηθελα να ρωτησω αν καποια γνωριζει, υπαρχει περιπτωση ακομα κ με τον πεσσό να μικραινει ακομα??? Η δεν μπορει να γινει κατι τετοιο εφοσον κατι τον κραταει σφιχτα? 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...