Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ας μιλήσουμε για τη περιδεση!


Recommended Posts

2 hours ago, noni90 said:

πινω πολυ νερο ευτυχως αλλα δυστυχως νομιζω πως ουτε το 8 ωρο βγαζω πλεον.... κατα τις 5 ωρες απ το καθισιο στη καρεκλα νιωθω να πιεζεται η κοιλια μου χαμηλα κ ποναω.... η γιατρος παντως δεν ανησυχει λεει πως ενταξει φυσιολογικο ειναι παιρνω μαγνησιο κ τελος..... 

εγω ποναω βασικα..... σαν κραμπα... παιρνεις κατι αλλο εκτος απο μαγνησιο? αυτα τα τοκολυτικα που λενε?

Ναι παίρνω μαγνήσιο και τοκολυτικο χαπάκι συν προγεστερονη. Το τελευταίο για να κρατάω το τραχηλο σταθερό. Κάντε προληπτικά μια εξέταση τραχηλου την επομένη φορά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Ναι παίρνω μαγνήσιο και τοκολυτικο χαπάκι συν προγεστερονη. Το τελευταίο για να κρατάω το τραχηλο σταθερό. Κάντε προληπτικά μια εξέταση τραχηλου την επομένη φορά 

Σιγουρα θα το ζητησω... μου ηρθε λιγο αποτομο να σου πω την αληθεια δε περιμενα να εχω τετοιες δυσκολιες κ επαθα σοκ. Επισης δε την ειδα να ανησυχει ιδιαιτερα... κ μετα μπηκα κ διαβασα για τις συσπασεις κ επαθα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, noni90 said:

Σιγουρα θα το ζητησω... μου ηρθε λιγο αποτομο να σου πω την αληθεια δε περιμενα να εχω τετοιες δυσκολιες κ επαθα σοκ. Επισης δε την ειδα να ανησυχει ιδιαιτερα... κ μετα μπηκα κ διαβασα για τις συσπασεις κ επαθα!

Καμία φορά λέω όσο διαβάζουμε τόσο τρελαινομαστε.. Κ γω κάπως έτσι ενώ ο γιατρός μου είναι κουλ ακόμη κ περιδεση που χρειάστηκε να κάνουμε δε με αγχώσει λεπτό.. Εγώ εκεί να βλέπω ώρες ώρες το άσπρο μαύρο! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Μαρουλακι είπε:

Καμία φορά λέω όσο διαβάζουμε τόσο τρελαινομαστε.. Κ γω κάπως έτσι ενώ ο γιατρός μου είναι κουλ ακόμη κ περιδεση που χρειάστηκε να κάνουμε δε με αγχώσει λεπτό.. Εγώ εκεί να βλέπω ώρες ώρες το άσπρο μαύρο! 

Εγω λεω για να μη τους βλεπουμε αγχωμενους σημαινει οτι το εχουν ξανασυναντησει κ το εχουν υπο ελεγχο..... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , noni90 είπε:

Σιγουρα θα το ζητησω... μου ηρθε λιγο αποτομο να σου πω την αληθεια δε περιμενα να εχω τετοιες δυσκολιες κ επαθα σοκ. Επισης δε την ειδα να ανησυχει ιδιαιτερα... κ μετα μπηκα κ διαβασα για τις συσπασεις κ επαθα!

Νονη μου εγώ που έχω συσπάσεις με έχει ξάπλα και ελέγχουμε τον τράχηλο κάθε βδομάδα η το πολύ 10 μέρες. Βασικά αρχές Μαϊου ήμουν ξάπλα για μια βδομάδα. Μετά άρχισα να σηκώνομαι.Απο τις 20 Μαϊου όμως είμαι συνεχόμενα ξάπλα. Ξαναέκανα βεβαια προσπάθεια να σηκωθώ σιγά σιγά αλλά μάταια . Πόσες συσπάσεις κάνεις τη μερα; Εν τω μεταξύ στην αρχή δεν ποναγα καθόλου. Μόνο σφίξιμο έντονο ένιωθα , βάρος και σαν τεντωμα. Πλέον πονάω. Δεν παίρνεις και μια άλλη γνώμη. Εγώ που πήρα τα ίδια μου είπε. Ξάπλα.....


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , 2angels είπε:

Νονη μου εγώ που έχω συσπάσεις με έχει ξάπλα και ελέγχουμε τον τράχηλο κάθε βδομάδα η το πολύ 10 μέρες. Βασικά αρχές Μαϊου ήμουν ξάπλα για μια βδομάδα. Μετά άρχισα να σηκώνομαι.Απο τις 20 Μαϊου όμως είμαι συνεχόμενα ξάπλα. Ξαναέκανα βεβαια προσπάθεια να σηκωθώ σιγά σιγά αλλά μάταια . Πόσες συσπάσεις κάνεις τη μερα; Εν τω μεταξύ στην αρχή δεν ποναγα καθόλου. Μόνο σφίξιμο έντονο ένιωθα , βάρος και σαν τεντωμα. Πλέον πονάω. Δεν παίρνεις και μια άλλη γνώμη. Εγώ που πήρα τα ίδια μου είπε. Ξάπλα.....

δεν ξερω ποσες κανω γιατι νιωθω συνεχομενο βαρος κ πονο σαν κραμπα.... απλα καποιες φορες ειναι λιγο εντονο κ καποιες πιο πολυ και αυτο δεν εχει αλλαξει παρα τα 3 μαγνησια κ 3 utrogestan τη μερα. πχ τωρα που καθομαι τοσες ωρες εδω κ καμια ωρα εχω αρχισει κ νιωθω σαν σουβλιες πιο εντονες.... Θα την παρω παλι τηλεφωνο να της το πω το απογευμα οτι συνεχιζω να ποναω.... και βλεπουμε..... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , noni90 είπε:

δεν ξερω ποσες κανω γιατι νιωθω συνεχομενο βαρος κ πονο σαν κραμπα.... απλα καποιες φορες ειναι λιγο εντονο κ καποιες πιο πολυ και αυτο δεν εχει αλλαξει παρα τα 3 μαγνησια κ 3 utrogestan τη μερα. πχ τωρα που καθομαι τοσες ωρες εδω κ καμια ωρα εχω αρχισει κ νιωθω σαν σουβλιες πιο εντονες.... Θα την παρω παλι τηλεφωνο να της το πω το απογευμα οτι συνεχιζω να ποναω.... και βλεπουμε..... 

Έτσι ήμουν και γω αρχικά. Συνεχές σφίξιμο και βάρος. Μετά με τη ξεκούραση άρχισε η κοιλιά  μου ναχει στιγμές που χαλαρώνει και την ξαναενιωθα φυσιολογικη. Τώρα μετά από 2 μήνες ακομα κάνω συσπάσεις αλλά δεν μπορώ να πάρω τοκολυτικα λόγω χαμηλής πίεσης. Παίρνω μαγνήσιο και utrogestan. Πρόσεξε όσο μπορείς.... Βέβαια η γιατρός σου ξέρει καλύτερα!


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , 2angels είπε:

Έτσι ήμουν και γω αρχικά. Συνεχές σφίξιμο και βάρος. Μετά με τη ξεκούραση άρχισε η κοιλιά  μου ναχει στιγμές που χαλαρώνει και την ξαναενιωθα φυσιολογικη. Τώρα μετά από 2 μήνες ακομα κάνω συσπάσεις αλλά δεν μπορώ να πάρω τοκολυτικα λόγω χαμηλής πίεσης. Παίρνω μαγνήσιο και utrogestan. Πρόσεξε όσο μπορείς.... Βέβαια η γιατρός σου ξέρει καλύτερα!

θα ρωτησω κ αν δω οτι συνεχιζει η κατασταση σιγουρα θα παρω δευτερη γνωμη... ειδικα που ειμαι απο νησι κ δεν εχουμε καν νοσοκομειο, αν συμβει το οτιδηποτε την πατησα! Βεβαια οταν γυρναω σπιτι απ τη δουλεια προσπαθω να ηρεμω και να χαλαρωνω, δε κανω καθολου δουλειες.... ουτε ειμαι καθιστη γιατι περναω ολο το πρωινο να καθομαι κ με κουραζει.... Ελπιζω να μην εξελιχθει η κατασταση...... κ σε σενα ευχομαι τα καλυτερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 2angels said:

Νονη μου εγώ που έχω συσπάσεις με έχει ξάπλα και ελέγχουμε τον τράχηλο κάθε βδομάδα η το πολύ 10 μέρες. Βασικά αρχές Μαϊου ήμουν ξάπλα για μια βδομάδα. Μετά άρχισα να σηκώνομαι.Απο τις 20 Μαϊου όμως είμαι συνεχόμενα ξάπλα. Ξαναέκανα βεβαια προσπάθεια να σηκωθώ σιγά σιγά αλλά μάταια . Πόσες συσπάσεις κάνεις τη μερα; Εν τω μεταξύ στην αρχή δεν ποναγα καθόλου. Μόνο σφίξιμο έντονο ένιωθα , βάρος και σαν τεντωμα. Πλέον πονάω. Δεν παίρνεις και μια άλλη γνώμη. Εγώ που πήρα τα ίδια μου είπε. Ξάπλα.....

Εσυ πόσες συσπάσεις έχεις την ημέρα; τις νιώθεις έντονα κ συχνα; εγώ μπορεί να αισθανθώ 2 3 τη μέρα χωρίς πόνο ωστόσο με ένα φυσιολογικό τράβηγμα. 

Το θέμα μας είναι να μην επηρεάσουν τον τράχηλο βασικα. Οι μετρήσεις τι έχουν δείξει; 

Η ξαπλα θα μας χαρεί όλες κορίτσια 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οι συσπασεις επηρεαζουν τον τραχηλο αλλα οχι παντα! Οταν γινονται νωρις δλδ στον 5ο,ειναι επιφοβες κ θελουν ελεγχο. Υπαρχει περιπτωση να μην κανετε συσπασεις κ ο τραχηλος να οδηγηθει σε εξαλειψη χωρις συμπτωμα. Γι αυτο κ θελει ελεγχο απο την 18η βδομαδα κ μετα.

 Οσον αφορα την ψυχραιμια,οτιδηποτε κ αν συμβει ολοι οι γιατροι το βλεπουν ψυχραιμα κ δινουν οδηγιες. Οταν μπηκα για περιδεση υπηρχε περιπτωση να γεννουσα το μωρο μου που ηταν 600γρ. Πολυ ασχημο συναισθημα. Ο γιατρος μου εξηγησε τα ενδεχομενα κ οτι θα μαστε αισιοδοξοι,δεν μπορει να κανει κατι αλλο. Λειτουργουν με πρωτοκολλα,αν σας πανικοβαλλουν δε βγαινει κατι. Να εχετε επισης κατα νου οτι κανεις γιατρος δεν μπορει να προλαβει ασταθμητους παραγοντες. Μονο να ναι υποψιασμενος. Υπαρχει κ ο απο πανω που οταν κανουμε σχεδια Εκεινος γελαει!

  • Μου αρέσει 1

poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 53 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Εσυ πόσες συσπάσεις έχεις την ημέρα; τις νιώθεις έντονα κ συχνα; εγώ μπορεί να αισθανθώ 2 3 τη μέρα χωρίς πόνο ωστόσο με ένα φυσιολογικό τράβηγμα. 

Το θέμα μας είναι να μην επηρεάσουν τον τράχηλο βασικα. Οι μετρήσεις τι έχουν δείξει; 

Η ξαπλα θα μας χαρεί όλες κορίτσια 

Είχα γύρω στις 40 τη μέρα, νοσηλευτηκα τελικά, τώρα έχω λιγότερες. Όταν λέω λιγότερες εννοω 20-30 . Βέβαια ξέρω κοπέλα που έκανε 100-110 συσπάσεις τη μέρα! Αλλες φορές δεν μπορώ να κουνηθω απο το σφίξιμο και τον πόνο και αλλες είναι πιο χαλαρά. Ευτυχώς ο τράχηλος σταθερότατος! Προσέχω και πάρα πολύ! Πόδια ψηλά και ξάπλα αριστερό πλαι . Υπομονή....

 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 2angels said:

Είχα γύρω στις 40 τη μέρα, νοσηλευτηκα τελικά, τώρα έχω λιγότερες. Όταν λέω λιγότερες εννοω 20-30 . Βέβαια ξέρω κοπέλα που έκανε 100-110 συσπάσεις τη μέρα! Αλλες φορές δεν μπορώ να κουνηθω απο το σφίξιμο και τον πόνο και αλλες είναι πιο χαλαρά. Ευτυχώς ο τράχηλος σταθερότατος! Προσέχω και πάρα πολύ! Πόδια ψηλά και ξάπλα αριστερό πλαι . Υπομονή....

 

Σε ποια εβδομάδα αναγκάστηκες να νοσξλευτεις;

Κουράγιο κ πολλές θετικές σκέψεις. Όλες μέλλουσες μανούλες είμαστε κ καταλαβαίνουμε τι εστι άγχος. 

Θα είμαστε σε επικοινωνία! 

Link to comment
Share on other sites

Πως πάτε κορίτσια μου; 

Εγώ νιώθω τόσο καλά που σχεδόν ανησυχώ κ έχω ξεχάσει τη περιδεση... Βέβαια παραμένω ξαπλα αλλά ξεμυταω κ στο μπαλκόνι πλέον αρκετά.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μαρουλακι είπε:

Πως πάτε κορίτσια μου; 

Εγώ νιώθω τόσο καλά που σχεδόν ανησυχώ κ έχω ξεχάσει τη περιδεση... Βέβαια παραμένω ξαπλα αλλά ξεμυταω κ στο μπαλκόνι πλέον αρκετά.. 

Σε λίγο θα κάνω κατάκλιση, Χαχαχα. 

Αριστερό πλαι , άντε και λίγο δεξί για αλλαγή. Χθες και σήμερα που ένιωσα και γω λίγο καλύτερα ,σηκώθηκα για τουαλέτα και είπα να περπατήσω λίγο στο σαλόνι, έσφιξα όμως γρήγορα και ξαναξαπλωσα γρήγορα. Δεν θέλει πολλά πολλά. 

Είναι καλό που χαλαρώσεις αλλά να μην ξεχνιεσαι πολύ,ε;;;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...