Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

Ας μιλήσουμε για τη περιδεση!


Recommended Posts

Να σας ρωτήσω κάτι, σε όλες το πρώτο παιδάκι είναι, εμένα είναι το δεύτερο και το ξαναπερασα αυτό με τον τραχηλο αλλά καμία σχέση.

Ήταν 2.9 από την 22η εβδομάδα έκατσα ξάπλα ένα μήνα μόνο τουαλέτα μπάνιο και φαΐ, με ουτροτζεσταν και μαγνήσιο και μετά σηκώθηκα κανονικοτατα, δεν έβαλα ποτέ πεσσο δεν πήρα ποτέ τοκολυτικα και γέννησα 39η εβδομάδα.

Το λέω γιατί όσες είστε πρωτότοκες παίζει ρόλο, γιατί ο τραχηλος δεν έχει μάθει ακόμα άρα έχετε ένα ακόμα συν να μην φοβάστε 

Τώρα όσες είστε στο δεύτερο ελάτε να κάνουμε παρέα να ξεαγχωνει η μία την άλλη και να δίνουμε θετική ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 46 λεπτά , MarinaKS είπε:

bella32 Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σε σένα εύχομαι το καλυτερο. Πόσο είσαι τώρα? Φοράς πεσσο τελικά γιατί λίγο που διάβασα είδα ότι θα εβαζες

27και 6 είμαι! δεν μου έβαλε ακόμη...γι'αυτό έχω άγχος. μου λέγε ότι επειδή ήταν πάνω από 25 ο τράχηλος, ξάπλα και φάρμακα και παρακολούθηση. θα τον δω από βδομάδα και θα χω νεότερα. λόγω άσχημου ιστορικού με πιάνει καμια φορά πανικός και φόβος αλλά ελπίζω  αυτή τη φορά ν πάνε όλα καλά. να φτάσω στην 30w  τουλάχιστον και μετά όσο κρατήσει... να φύγει αυτός ο Αύγουστος!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

@bella32 έκανα καλλιέργεια πριν περιδεση κ εκ τότε δε μου χει κάνει ξανά. Ωστόσο μου παίρνει ούρα σε κάθε εξέταση κ τσεκάρει συχνά τα λευκά μου με εξετάσεις αίματος... Το τραχηλο απ τη περιδεση κ έπειτα δε μ τον μετράει πλέον 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, bella32 είπε:

τελευταία φορά ήταν στο 22. από βδομάδα μου είπε ότι πρέπει να ξανακάνω καλλιέργεια.  ανα 2 βδομάδες θέλει καλλιέργειες!!! κάνεις κ συ τόσο συχνά; φοβάται ότι αν έχει μικρόβιο ότι θα προκαλέσει πρόωρο και θέλει να το ελέγχει συνέχεια.  λογικά θα μου κάνει και μετρήσεις ξανα που θα πάω για την εξέταση.  εγώ φοβάμαι να καθίσω..κατι λεπτάκια ίσα ίσα την ημέρα.  μου είπαν 2 γιατροί να περάσει η 15/8 για να νιώσουν κ αυτοί κάποια ασφάλεια...

μπράβο! χαίρομαι πολύ! με το καλό να πάνε όλα! κγω ξάπλα, μόνο για τις καλλιέργειες με βγάζει από το σπίτι..εσυ έκανες την εξέταση dopler? (αν το γράφω και σωστά!!!) γιατί σκέφτομαι πως αφού δε θέλει να με μετακινεί και πολύ μήπως χάνω εξετάσεις που πρέπει να γίνουν;

Εμένα εχει καινούρια μηχανήματα και μου έκανε ντοπλερ μίνι στο γραφείο του .και γω έκανα ανά δύο-τρεις βδομάδες κολπικη καλλιέργεια.ναι φοβούνται για μικρόβια για πρόωρο τοκετό.θα περάσει γρήγορα ο καιρός και εγώ έτσι ήμουν, και τώρα απλά ανυπομονώ να μπω στον 9ο και να γεννήσω.

  • Μου αρέσει 2

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MarinaKS said:

Γειά σας κι από εμένα, νέο μέλος εδώ. 

32+4 σήμερα φοράω πεσσο κι ο τραχηλος είναι 1εκ εδώ και δύο εβδομάδες, τι λέτε θα τα καταφέρω?

Θέλω απλά να περάσει ο Αύγουστος να μπω στον μήνα μου,όπως όλες αυτό θέλετε φαντάζομαι.

Είσαι σε αρκετά ασφαλές σημείο βάση εβδομάδων οπότε με την κατάλληλη προσοχή θα είναι ολα σούπερ. Εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα 7 βδομάδες μετά τη περιδεση κ είμαι μεν σπίτι κ ξαπλα όμως λίγο μπαλκόνι σε σπαστη καρέκλα κ την επίσκεψη στο γιατρό τα κάνω άνετα. Είσαι σε ακινησία ή έχεις σχετική ελευθερία στις κινήσεις; το σου λέει ο γιατρός; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@bella32 κάτι μου θυμίζει το σκεπτικό του γιατρού σου μήπως έχουμε τον ίδιο :wink: κολπικη μέτρηση η κοιλιακη κάνετε? Το 2,5 είναι ένα καλό μήκος εφόσον μένει σταθερό. Εγώ είχα 2,4 στην 17η με κοιλιακη μέτρηση όμως που σημαίνει ότι ήταν πολύ λιγοτερο.

Όλα καλά θα πάνε στο λέω εγώ που το παλεύω ακόμα φοβάμαι κάθε μέρα αλλά τουλάχιστον σταμάτησα να κλαίω. Θα σου στείλω την έρευνα ενός ιατρού για να καταλάβεις την λογική της περιδεσης και του πεσσου την οποία διάβασα κι εγώ και κατάλαβα γιατί δεν έκανε κάτι ο γιατρός μου μέχρι που έπεσε στο 1,9 

http://www.pzarganis.com/περιδεσητραχηλου.html

Link to comment
Share on other sites

@Μαρουλακι γειά σου και με το καλο το νινι σου. Ο γιατρός δεν μου είπε ακινησια για να μην έχουμε καμία θρομβωση από το πουθενά και τρέχουμε, μου έχει δώσει μια σχετική ελευθερία αλλά εγώ φοβαμαι και κάνω τα απολύτως απαραίτητα, ευτυχώς με βοηθάει ο σύζυγος και η μάνα μου με το παιδί οπότε εγώ είμαι σε σχετική ξάπλα.

Βάζω vasclor προγεστερονη κολπικα κάθε βράδυ και παίρνω ένα μαγνήσιο των 240mg κάθε μέρα, έχω συσπασεις γενικά αλλά τις προπαρασκευαστικες παρόλο που τις καταλαβαίνω κανονικοτατα μου είπε ότι αφού δεν ποναω δεν ανησυχούμε.

Πέμπτη έχω ραντεβού και μου είχε πει πως αν έχω δείγματα για πρόωρο θα μου κάνει ενέσεις για τα πνευμονια του μωρού.

Γενικά ξεκουραζομαι κάνω τον σταυρό μου και περιμένω να περάσει ο καιρος. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MarinaKS said:

@Μαρουλακι γειά σου και με το καλο το νινι σου. Ο γιατρός δεν μου είπε ακινησια για να μην έχουμε καμία θρομβωση από το πουθενά και τρέχουμε, μου έχει δώσει μια σχετική ελευθερία αλλά εγώ φοβαμαι και κάνω τα απολύτως απαραίτητα, ευτυχώς με βοηθάει ο σύζυγος και η μάνα μου με το παιδί οπότε εγώ είμαι σε σχετική ξάπλα.

Βάζω vasclor προγεστερονη κολπικα κάθε βράδυ και παίρνω ένα μαγνήσιο των 240mg κάθε μέρα, έχω συσπασεις γενικά αλλά τις προπαρασκευαστικες παρόλο που τις καταλαβαίνω κανονικοτατα μου είπε ότι αφού δεν ποναω δεν ανησυχούμε.

Πέμπτη έχω ραντεβού και μου είχε πει πως αν έχω δείγματα για πρόωρο θα μου κάνει ενέσεις για τα πνευμονια του μωρού.

Γενικά ξεκουραζομαι κάνω τον σταυρό μου και περιμένω να περάσει ο καιρος. 

 

Κι εγώ ίδια αγωγή ακολουθώ κ πολλή υπομονή να περάσει ο καιρός.. Εμένα μου είπε γύρω στις 28 εβδ να κάνουμε τις ενέσεις για τα πνευμονακια να μάστε καλυμμένοι από κάθε πλευρά. Δε ξέρω αν έχουν κάποια επίπτωση αλλά να σου πω προτιμώ να τις κάνω να νιώθω κάπως ΠΙΟ Ασφαλής 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Κι εγώ ίδια αγωγή ακολουθώ κ πολλή υπομονή να περάσει ο καιρός.. Εμένα μου είπε γύρω στις 28 εβδ να κάνουμε τις ενέσεις για τα πνευμονακια να μάστε καλυμμένοι από κάθε πλευρά. Δε ξέρω αν έχουν κάποια επίπτωση αλλά να σου πω προτιμώ να τις κάνω να νιώθω κάπως ΠΙΟ Ασφαλής 

Ξέρω πως νιώθεις αλλά αυτό που μου είπε ο γιατρός για τις ενέσεις είναι πως κάνουν δουλειά για μια εβδομάδα αν δεν γεννήσεις μέσα σαυτο το διάστημα πρέπει να τις ξανακανεις και πάει λέγοντας, όπως κι ότι θελει 48 ώρες για να δράσουν. Για παρενέργειες δεν έχω ακούσει κάτι παντως

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2018 at 5:08 ΜΜ, MarinaKS είπε:

@bella32 κάτι μου θυμίζει το σκεπτικό του γιατρού σου μήπως έχουμε τον ίδιο :wink: κολπικη μέτρηση η κοιλιακη κάνετε? Το 2,5 είναι ένα καλό μήκος εφόσον μένει σταθερό. Εγώ είχα 2,4 στην 17η με κοιλιακη μέτρηση όμως που σημαίνει ότι ήταν πολύ λιγοτερο.

Όλα καλά θα πάνε στο λέω εγώ που το παλεύω ακόμα φοβάμαι κάθε μέρα αλλά τουλάχιστον σταμάτησα να κλαίω. Θα σου στείλω την έρευνα ενός ιατρού για να καταλάβεις την λογική της περιδεσης και του πεσσου την οποία διάβασα κι εγώ και κατάλαβα γιατί δεν έκανε κάτι ο γιατρός μου μέχρι που έπεσε στο 1,9 

http://www.pzarganis.com/περιδεσητραχηλου.html

Ευχαριστώ πολύ για την έρευνα. ήταν πολύ ενδιαφερουσα! κ μένα μου φαινόταν περίεργο που δεν μου έκανε περιδεση καθώς είχα αποβολή στην 23+1 πριν 1μιση χρόνο από αποκόλληση πλακούντα, αιμορραγία μετά συσπάσεις και μετά φυσικά εξάλειψη τραχήλου..πολύ δύσκολες στιγμές κ μου χε κολλήσει ότι τα γεγονότα σχετίζονται ενώ δεν είναι έτσι. οι μετρήσεις γίνονται μόνο κολπικα. μέσα στη βδομάδα λογικά θα με ξαναδεί, μαζί με την κλασική καλλιέργεια κολπικου. Ευχαριστώ για την εμψύχωση, εύχομαι τα καλύτερα για όλα τα κορίτσια! κγω σταμάτησα να κλαίω γτ κατάλαβα ότι δεν κερδίζω κάτι.. φυσικά υπάρχουν  στιγμές που δεν είμαι τόσο δυνατή αλλά με βοηθάει πολύ η επικοινωνία με τον άντρα μου..με στηρίζει πάρα πολύ!

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ώρες πρίν, Μαρουλακι είπε:

@bella32πως είσαι; σε έχω στο μυαλό μου κ σένα κ το νινί σου

@Μαρουλακι καλά είμαι! πήγα την Παρασκευή στο νοσοκομείο για την καλλιέργεια κολπικου αλλά δε με είδε ο γιατρός μου καθώς του έτυχε κατεπείγουσα καισαρική..οπότε πάλι θα περιμένω από βδομάδα για τις μετρήσεις.. και τα αποτελεσματα κανουν και αυτα 1 βδομαδα να βγουν...μπήκα στην 30εβδομάδα σήμερα! το νινι μου με κλωτσάει όλο και πιο πολυ! εύχομαι να μη μικραίνε πολύ ο τράχηλος.. εσυ πως είσαι; έχεις κάνει ψώνια για το μωρό; εγώ φοβάμαι πολύ να αγοράσω το οτιδήποτε... Επίσης τα βράδια βλέπω εφιάλτες!! το παθαίνεις κσυ η μόνο εγώ;;

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2018 at 2:27 PM, bella32 said:

@Μαρουλακι καλά είμαι! πήγα την Παρασκευή στο νοσοκομείο για την καλλιέργεια κολπικου αλλά δε με είδε ο γιατρός μου καθώς του έτυχε κατεπείγουσα καισαρική..οπότε πάλι θα περιμένω από βδομάδα για τις μετρήσεις.. και τα αποτελεσματα κανουν και αυτα 1 βδομαδα να βγουν...μπήκα στην 30εβδομάδα σήμερα! το νινι μου με κλωτσάει όλο και πιο πολυ! εύχομαι να μη μικραίνε πολύ ο τράχηλος.. εσυ πως είσαι; έχεις κάνει ψώνια για το μωρό; εγώ φοβάμαι πολύ να αγοράσω το οτιδήποτε... Επίσης τα βράδια βλέπω εφιάλτες!! το παθαίνεις κσυ η μόνο εγώ;;

Aπο ψώνια κ γω τίποτα. Είμαι στην 27η εβδομαδα κ να σου πω δε σκοπεύω να κάνω καμιά αγορά σχεδόν μέχρι τέλους. Είμαι μονίμως φοβισμένη οπότε λέω να τα κάνω όταν νιώσω πιο χαλαρή κ ευδιαθετη. 30η εβδομαδα... Άψογα νομίζω πως περιδεση 0λεον δε γίνεται αλλά φαίνεται να τα πηγαίνεις πολύ καλά... Ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα της μέτρησης. 

 

Επίσης αύριο θα κάνω ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονακια του μωρού σε περίπτωση πρόωρου. Έχει κάνει καμία σας κτ αντίστοιχο; 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2018 at 4:36 ΜΜ, Μαρουλακι είπε:

Aπο ψώνια κ γω τίποτα. Είμαι στην 27η εβδομαδα κ να σου πω δε σκοπεύω να κάνω καμιά αγορά σχεδόν μέχρι τέλους. Είμαι μονίμως φοβισμένη οπότε λέω να τα κάνω όταν νιώσω πιο χαλαρή κ ευδιαθετη. 30η εβδομαδα... Άψογα νομίζω πως περιδεση 0λεον δε γίνεται αλλά φαίνεται να τα πηγαίνεις πολύ καλά... Ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα της μέτρησης. 

 

Επίσης αύριο θα κάνω ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονακια του μωρού σε περίπτωση πρόωρου. Έχει κάνει καμία σας κτ αντίστοιχο; 

καλησπέρα, εγω εκανα κορτιζονη γιατι ειχα πρόωρο τοκετο . δεν ειναι τίποτα μη φοβάσαι ισα ισα ο γιατρος σου ειναι προνοητικός και θελει να βοηθήσει τα πνευμονια να ωριμάσουν ωστε σε περίπτωση προωροτητας να ειναι "καλυμμένο" το παιδί 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια! πως είστε; εμένα με έχει πιάσει άγχος αυτές τις μέρες.. θέλω να δω το μωρό και να μετρήσω τράχηλο και ο γιατρός μου λέει να κάτσω εκεί που είμαι και να μην το κουνήσω... κ όλο σκέφτομαι μήπως πχ υπάρχει πρόβλημα με το μωρό ( τρέφεται σωστά; ) έχει 1 μήνα και κάτι από την τελευταία μέτρηση που καναμε και ήταν καλές οι μετρήσεις..αλλά θα είναι ακόμη; οι δικοί μου δε με καταλαβαίνουν  και με λένε υπερβολική..


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...