Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Βρίσκομαι σε μία δύσκολη κατάσταση...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μου συνέβη κάτι το οποίο με έχει θορυβήσει πολύ και δεν ξέρω πως ακριβώς να το διαχειριστώ.

Ένα κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο, στα καλά του καθουμένου με ήδη 3 παιδιά, στα 36 της μπήκε στην εμμηνόπαυση. Μετά από κανα 8μηνο με προβλήματα στην περίοδό της και ενώ "έπιανε" που λένε τα παιδιά με την μυρωδιά άρχισε να έχει ανωμαλίες του κύκλου της (στα 35 της). Στην αρχή νόμιζε ότι ήταν έγκυος αλλά μετά από εξετάσεις ξαφνικά εμφανίστηκε μία ΑΜΗ 0,01! Εμμηνόπαυση με συνοπτικές διαδικασίες... Σοκαρίστηκα τότε και πάντα το είχα στο μυαλό μου γι'αυτή την εξέταση. Φέτος λοιπόν μπαίνοντας στα 36 είπα να πάω να την κάνω μετά από την πρώτη ανωμαλία που είχα στον κύκλο μου (αδιαθέτησα με 4 μέρες καθυστέρηση - ενώ είμαι ρολόι στις 28 ημέρες) με σχεδόν καθόλου αίμα και ξανααδιαθέτησα 18 μέρες μετά, με κανονική ροή και κανονικές μέρες). Πήγα στον γυναικολόγο και μου βρήκε μία κύστη πολύ μικρή η οποία μου είπε ότι μπορεί να είναι υπεύθυνη για αυτό, όπως και ενα ινομύωμα το οποίο το έχω εκεί 4 χρόνια σε ίδιο μεγεθος και δεν μας ενοχλεί κατα τα λεγόμενα του γιατρού μου.  Του είπα και μου έγραψε ορμονικές. Πήγα και τις έκανα το διάστημα μεταξύ αυτών των 2 περιόδων. Και εμφανίστηκε μία ΑΜΗ 0,84ng/ml.  Οι υπόλοιπες εξετάσεις έδειξαν LH 1.2 mlU/ml, FSH 3,1 mlU/ml , Προλακτινη 11,4 ng/ml, προγεστερόνη 12,6 ng/ml και οιστραδιόλη 89pg/ml. Ο γιατρός μου, μου είπε να τεκνοποιήσω άμεσα και ότι η ΑΜΗ είναι χαμηλή. Η οιστραδιόλη μου είπε είναι λίγο τσιμπημένη αλλά αυτό οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό στην κύστη. Όλα τα άλλα είπε είναι φυσιολογικά. Μου τα πέταξε όλα τόσο απότομα και με άφησε σοκαρισμένη να ψάχνομαι. Την κύστη είπε να την δούμε και στον επόμενο κύκλο γιατί ήταν μικρή και αν δεν φύγει μόνη της θα μου δώσει αντισυλληπτικά. Άλλο σοκ και απο εκεί.

Μετά τον πανικό μου έψαξα για κατάψυξη ωαρίων το οποίο σε 2 κέντρα που πήγα το κόστος ανέρχεται σε 3000 ευρώ. Απαγορευτικό για εμένα. Εγώ πάντα νόμιζα ότι έχω ακόμα λίγο χρόνο και έτσι βρέθηκα να είμαι σε μία φάση που πάω και τι κάνω. Ο σύντροφός μου δεν θέλει να κάνει παιδί γιατί έχει ήδη.. Όταν τώρα όλο αυτό ήρθε στο προσκήνιο, η απάντησή του μετά το σοκ μου ήταν ότι αν θέλω να κάνω παιδί να χωρίσουμε για να βρω τον δρόμο μου.. Άλλο σοκ και από εκεί. Λες και αν χωρίσουμε εγώ θα βρω άντρα άμεσα και θα θέλουμε άμεσα και οι 2 να κάνουμε παιδί... Μα γίνονται αυτά??? Τέλος παντων άλλη κουβέντα αυτή. Βρέθηκα από την μία στιγμή στην άλλη εκεί που δεν είχα καθόλου το θέμα παιδί στο μυαλό μου, να έχω πάθει ένα πανικό και να βομβαρδίζομαι με πληροφορίες από το ίντερνετ σχετικά με την χαμηλή ΑΜΗ, την υψηλη FSH, την υπογονιμότητα και τον μόχθο γυναικών για να αποκτήσουν ένα παιδάκι.. Μέσα στο μυαλό μου επίσης για κάποιο λόγο απο μικρή νόμιζα ότι δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά. Και τα τελευταια 3 χρόνια που είμαι με τον σύντροφό μου, με σχεδόν μέρα παρά μέρα σεξουαλική ζωή και διακεκομμένη συνουσία ενισχύθηκε όλο αυτό. 

Αυτό που αποφάσισα είναι να πάω να ξανακάνω τις εξετάσεις στην δεύτερη μέρα του κύκλου μου, για τις τιμές της fsh και της οιστραδιόλης. Γιατί μπορεί επειδή την έκανα σε άσχετη φάση του κύκλου να έδειξαν τελείως λανθασμένες τιμές. Επίσης θα επαναλάβω και την ΑΜΗ τότε που απ'ότι έχω μάθει από εσάς εδώ δεν παίζει ρόλο οποιαδήποτε μέρα και να πας. Επίσης θα πάω να κάνω και εναν υπέρηχο ωοθηκών αλλά πρέπει να πάω σε συγκεκριμένη μέρα? Ότι πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε, όπως επίσης και για το κάθε πότε πρέπει να τις επαναλαμβάνω αυτές τις εξετάσεις για να βλέπω την πορεία τους, θα ήταν ευπρόσδεκτο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , matra είπε:

Καλησπέρα σας,

Μου συνέβη κάτι το οποίο με έχει θορυβήσει πολύ και δεν ξέρω πως ακριβώς να το διαχειριστώ.

Ένα κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο, στα καλά του καθουμένου με ήδη 3 παιδιά, στα 36 της μπήκε στην εμμηνόπαυση. Μετά από κανα 8μηνο με προβλήματα στην περίοδό της και ενώ "έπιανε" που λένε τα παιδιά με την μυρωδιά άρχισε να έχει ανωμαλίες του κύκλου της (στα 35 της). Στην αρχή νόμιζε ότι ήταν έγκυος αλλά μετά από εξετάσεις ξαφνικά εμφανίστηκε μία ΑΜΗ 0,01! Εμμηνόπαυση με συνοπτικές διαδικασίες... Σοκαρίστηκα τότε και πάντα το είχα στο μυαλό μου γι'αυτή την εξέταση. Φέτος λοιπόν μπαίνοντας στα 36 είπα να πάω να την κάνω μετά από την πρώτη ανωμαλία που είχα στον κύκλο μου (αδιαθέτησα με 4 μέρες καθυστέρηση - ενώ είμαι ρολόι στις 28 ημέρες) με σχεδόν καθόλου αίμα και ξανααδιαθέτησα 18 μέρες μετά, με κανονική ροή και κανονικές μέρες). Πήγα στον γυναικολόγο και μου βρήκε μία κύστη πολύ μικρή η οποία μου είπε ότι μπορεί να είναι υπεύθυνη για αυτό, όπως και ενα ινομύωμα το οποίο το έχω εκεί 4 χρόνια σε ίδιο μεγεθος και δεν μας ενοχλεί κατα τα λεγόμενα του γιατρού μου.  Του είπα και μου έγραψε ορμονικές. Πήγα και τις έκανα το διάστημα μεταξύ αυτών των 2 περιόδων. Και εμφανίστηκε μία ΑΜΗ 0,84ng/ml.  Οι υπόλοιπες εξετάσεις έδειξαν LH 1.2 mlU/ml, FSH 3,1 mlU/ml , Προλακτινη 11,4 ng/ml, προγεστερόνη 12,6 ng/ml και οιστραδιόλη 89pg/ml. Ο γιατρός μου, μου είπε να τεκνοποιήσω άμεσα και ότι η ΑΜΗ είναι χαμηλή. Η οιστραδιόλη μου είπε είναι λίγο τσιμπημένη αλλά αυτό οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό στην κύστη. Όλα τα άλλα είπε είναι φυσιολογικά. Μου τα πέταξε όλα τόσο απότομα και με άφησε σοκαρισμένη να ψάχνομαι. Την κύστη είπε να την δούμε και στον επόμενο κύκλο γιατί ήταν μικρή και αν δεν φύγει μόνη της θα μου δώσει αντισυλληπτικά. Άλλο σοκ και απο εκεί.

Μετά τον πανικό μου έψαξα για κατάψυξη ωαρίων το οποίο σε 2 κέντρα που πήγα το κόστος ανέρχεται σε 3000 ευρώ. Απαγορευτικό για εμένα. Εγώ πάντα νόμιζα ότι έχω ακόμα λίγο χρόνο και έτσι βρέθηκα να είμαι σε μία φάση που πάω και τι κάνω. Ο σύντροφός μου δεν θέλει να κάνει παιδί γιατί έχει ήδη.. Όταν τώρα όλο αυτό ήρθε στο προσκήνιο, η απάντησή του μετά το σοκ μου ήταν ότι αν θέλω να κάνω παιδί να χωρίσουμε για να βρω τον δρόμο μου.. Άλλο σοκ και από εκεί. Λες και αν χωρίσουμε εγώ θα βρω άντρα άμεσα και θα θέλουμε άμεσα και οι 2 να κάνουμε παιδί... Μα γίνονται αυτά??? Τέλος παντων άλλη κουβέντα αυτή. Βρέθηκα από την μία στιγμή στην άλλη εκεί που δεν είχα καθόλου το θέμα παιδί στο μυαλό μου, να έχω πάθει ένα πανικό και να βομβαρδίζομαι με πληροφορίες από το ίντερνετ σχετικά με την χαμηλή ΑΜΗ, την υψηλη FSH, την υπογονιμότητα και τον μόχθο γυναικών για να αποκτήσουν ένα παιδάκι.. Μέσα στο μυαλό μου επίσης για κάποιο λόγο απο μικρή νόμιζα ότι δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά. Και τα τελευταια 3 χρόνια που είμαι με τον σύντροφό μου, με σχεδόν μέρα παρά μέρα σεξουαλική ζωή και διακεκομμένη συνουσία ενισχύθηκε όλο αυτό. 

Αυτό που αποφάσισα είναι να πάω να ξανακάνω τις εξετάσεις στην δεύτερη μέρα του κύκλου μου, για τις τιμές της fsh και της οιστραδιόλης. Γιατί μπορεί επειδή την έκανα σε άσχετη φάση του κύκλου να έδειξαν τελείως λανθασμένες τιμές. Επίσης θα επαναλάβω και την ΑΜΗ τότε που απ'ότι έχω μάθει από εσάς εδώ δεν παίζει ρόλο οποιαδήποτε μέρα και να πας. Επίσης θα πάω να κάνω και εναν υπέρηχο ωοθηκών αλλά πρέπει να πάω σε συγκεκριμένη μέρα? Ότι πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε, όπως επίσης και για το κάθε πότε πρέπει να τις επαναλαμβάνω αυτές τις εξετάσεις για να βλέπω την πορεία τους, θα ήταν ευπρόσδεκτο. 

κοριτσι μου γεια σου. συγνωμη αλλα δεν θα σου μιλησω αισιοδοξα... η γονιμοτητα μετα τα 35 πεφτει κατακορυφα δηλαδη του χρονου η fsh σου δηλαδη η ποιοτητα των ωαριω σου μπορει να ειναι σε πολυ ασχημα επιπεδα. οσες εξετασεις κ αν κανεις τωρα καμια δεν μπορει να σου διασφαλισει οτι σε ενα χρονο θα μπορεις ευκολα να κανεις παιδι. η αμη δεν παιζει ρολο για σημερα αν προσπαθουσες για παιδι αλλα αποτι φαινετε δεν προκειτε να προσπαθησεις τουλαχιστον για δυο χρονια....εγω θα σου ελεγα να ξανακοιταξεις την καταψηξη ωαριων... δανεισου υποχρεωσου σε 1000 ατομα κ καντο. μετα θα ειναι πολυ αργα κ δεν ξερω αν θα εισαι τυχερη. ο συντροφος σου πρεπει να σημεριστει αυτη την αναγκη σου για παιδι γιατι αργοτερα εσυ θα εισαι μια δυστηχισμενη γυναικα κ ετσι κ αλλιως θα χωρισετε. 

σου μιλησα ωμα αλλα σε αυτα τα θεματα πρεπει να κοιταξεις το καλο σου κ να μην παραμυθιαζεις τον εαυτο σου οτι θα στηριχθεις στην τυχη την καλη. τα θελω σου να κοιταξεις κ την ηρεμια σου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσι και καλο μηνα....καταρχας μην πελαγωνεις! αρχικα πρεπει να κανεις τις εξετασεις σου σε σωστη μερα του κυκλου για να ειναι αντικειμενικες...η αμη απο οσο ξερω και εγω δεν μεταβαλλεται και ειναι οντως χαμηλη, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις παιδακια, απλα τα αποθεματα λιγοστευουν...αυτα τα αποθεματα κανεις δεν ξερει ποσα ειναι...ενας γιατρος μου ειχε πει οτι μπορει να ειναι απο λιγα μονο ωαρια εως καποιες δεκαδες ισως και εκατονταδες....το συμπερασμα θα βγει σε συναρτηση με ολες τις υπολοιπες εξετασεις σου, οποτε μην προδικαζεις το αποτελεσμα....δεν ειμαι σε θεση να σχολιασω την απαντηση του συντροφου σου και ισως να μην το κανω καλυτερα δεδομενου οτι αν ηταν ετσι ξερη και διχως να το συζητησετε περισσοτερο θα ηταν προτιμοτερο να μην πω την γνωμη μου! ... μηπως θα επρεπε να το κουβεντιασετε λιγο παραπανω και να δειτε τι μπορει να γινει μεταξυ σας? ...σκεψου οτι μπορει να μην εχεις καν προβλημα και να μπορειτε να κανετε μονοι σας παιδακι πριν χρειαστει να καταφυγεις-καταφυγετε σε αλλες λυσεις....καποιοι γιατροι την αμη δεν την λαμβανουν υποψην τους, καποιοι τις δινουν ιδαιτερη σημασια...το σωστο συμπερασμα θεωρω πως βγαινει λαμβανοντας υποψην ολο το ορμονολογικο προφιλ της γυναικας + τον υπερηχο ωοθηκων για εκτιμηση μεγεθους κλτκλ...και παλι ολα αυτα ειναι τιμες και νουμερα .... ευχομαι να μη χρειαστει να το ψαξεις παραπερα και ολα να ερθουν ομορφα και απλα!

...να προσθεσω ομως, καθοτι καμμενη απο χασιμο χρονου, πως σαφως ο χρονος τρεχει και πρεπει να συντονισεις τις κινησεις και τις αποφασεις σου γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα αυτό είμαι τελείως μόνη μου. Ο σύντροφός μου δεν θέλει με τίποτα άλλο παιδί. Όταν συζητούσα για την κατάψυξη μου είπε κιόλας ότι αν μείνουμε μαζί δεν χρειάζεται να το κάνω αφού αυτός ποτέ δεν θα θελήσει να κάνει άλλο παιδί. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχουμε κάποια συζήτηση επ'αυτού. Τώρα ναι ίσως μπορώ, δεν το έχω επιχειρήσει όμως ποτέ για να ξέρω. Απλά φοβήθηκα γιατί όντως απ'ότι διαβάζω έχω τρομάξει. Θα πάω να κάνω εξετάσεις ξανά ορμονικές στη σωστή μέρα του κύκλου, όπως επισης και εναν υπέρηχο ωοθηκών να δω τι γίνεται. Τον υπέρηχο πότε πρέπει να τον κάνω? Επίσης αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει για την κατάψυξη ωαρίων και σε φυσικό κύκλο και με φάρμακα την παρακαλώ να με ενημερώσει. Γιατί ειλικρινά δεν εχω κανεναν να με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , matra είπε:

Στο θέμα αυτό είμαι τελείως μόνη μου. Ο σύντροφός μου δεν θέλει με τίποτα άλλο παιδί. Όταν συζητούσα για την κατάψυξη μου είπε κιόλας ότι αν μείνουμε μαζί δεν χρειάζεται να το κάνω αφού αυτός ποτέ δεν θα θελήσει να κάνει άλλο παιδί. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχουμε κάποια συζήτηση επ'αυτού. Τώρα ναι ίσως μπορώ, δεν το έχω επιχειρήσει όμως ποτέ για να ξέρω. Απλά φοβήθηκα γιατί όντως απ'ότι διαβάζω έχω τρομάξει. Θα πάω να κάνω εξετάσεις ξανά ορμονικές στη σωστή μέρα του κύκλου, όπως επισης και εναν υπέρηχο ωοθηκών να δω τι γίνεται. Τον υπέρηχο πότε πρέπει να τον κάνω? Επίσης αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει για την κατάψυξη ωαρίων και σε φυσικό κύκλο και με φάρμακα την παρακαλώ να με ενημερώσει. Γιατί ειλικρινά δεν εχω κανεναν να με βοηθήσει...

για να καταψυξεις ωαρια χρειαζετε αρκετος αριθμος ωαριων που σε φυσικο κυκλο ειναι αδυνατο να μαζευτουν δηλαδη χρειαζεσε περιπου 10 ωαρια κ ο φυσικος κυκλος δινει ενα ωαριο το μηνα κ αν το προλαβετε αν τα καταφερετε δηλαδη θα δωσεις 4πλασια λεφτα κ θα μαζευεις για 2 χρονια καθε μηνα στο γιατρο. 

επειδη το εχω ψαξει τα φαρμακα δεν χρειαζετε να τα φοβασαι... ειναι 10 μερες θεραπεια κ τελος η ιστορια.. 

τωρα οσο αναφορα τον συντροφο σου κοριτσι μου ισως σε πεντε  χρονια να μην ειστε πλεον μαζι κ εσυ βρεθεις με εναν ανθρωπο που να θελει παιδια τι θα κανεις θα τρεχεις κ δεν θα φτανεις. 

το θελω παιδι η οχι καθοριζει σχεσεις εσυ τωρα μπορει να αντεχεις χωρις παιδι σε δυο χρονια ομως ποιος σου λεει οτι θα εισαι ευτυχισμενη με αυτον τον συντροφο κ οτι δεν θα θες παιδι???? 

κοιταξε τον εαυτο σου περαν του συντροφου σου. ο συντροφος σου αυριο φευγει εσυ θα μεινεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως στα πρακτικα δ μπορω να σε βοηθησω,δ ξερω

μονο μια γνωμη για το τι θα εκανα εγω μπορω να σου πω

εφοσον εισαι 35 κ θελεις παιδι αλλα οχι αμεσα η καταψυξη ειναι μια καλη λυση.γτ κ να χωρισεις δ θα βρεις αμεσα αλλη σχεση κ θα προσπαθησετε αμεσως

απλα αν ο συντροφος σου δ θελει αλλο παιδι καλυτερα να χρησιμοποιει αλλη μεθοδο,η διακεκκομενη συνουσια δ ειναι μεθοδος αντισυληψης.οσο δυσκολο κ να ειναι να μεινεις,παντα υπαρχουν πιθανοτητες,τοτε τι θα πει;

 

Link to comment
Share on other sites

 Γενικώς είναι κατά των εκτρώσεων, διότι λατρεύει τα παιδιά, αλλά για διάφορους λόγους προσωπικούς, φοβίες, κόλλημα με το παιδί του και άλλα διάφορα δεν θέλει επουδενί άλλο. Προτιμάει να μείνει μόνος του παρά να μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Θεωρεί ότι δεν γίνεται να τύχει καθότι είναι πολύ προσεκτικός στην μέθοδο βγαίνω λίγο πριν. Και για να σας είμαι ειλικρινής είχαμε 1,5 χρόνο ενεργότατη σεξουαλική ζωή και σε γόνιμες μέρες αλλά δεν έτυχε ποτέ κάτι. Οπότε το θεωρώ και εγώ αδύνατο να συμβεί. Τώρα αν συνέβαινε δεν ξέρω... μάλλον θα αποδεχόταν την μοιρα του απ'όσο τον ξερω... 

Αν ξέρετε κάποια πάντως από εδώ μέσα που να το έχει κάνει (κατάψυξη ωαρίων) και να μου συστήσει κάποιους γιατρούς και κλινικές σας παρακαλώ ενημερώστε με. Πήρα στο Ελενα τηλέφωνο διότι είχα δει ότι το έκαναν δωρεάν, αλλά το έχουν διακόψει διότι πρέπει μου είπαν να υπάρχει χρέωση και μπορεί να το ξαναξεκινήσουν απο Σεπτέμβρη με λιγότερη σαφως χρέωση απο τα ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , matra είπε:

 Γενικώς είναι κατά των εκτρώσεων, διότι λατρεύει τα παιδιά, αλλά για διάφορους λόγους προσωπικούς, φοβίες, κόλλημα με το παιδί του και άλλα διάφορα δεν θέλει επουδενί άλλο. Προτιμάει να μείνει μόνος του παρά να μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Θεωρεί ότι δεν γίνεται να τύχει καθότι είναι πολύ προσεκτικός στην μέθοδο βγαίνω λίγο πριν. Και για να σας είμαι ειλικρινής είχαμε 1,5 χρόνο ενεργότατη σεξουαλική ζωή και σε γόνιμες μέρες αλλά δεν έτυχε ποτέ κάτι. Οπότε το θεωρώ και εγώ αδύνατο να συμβεί. Τώρα αν συνέβαινε δεν ξέρω... μάλλον θα αποδεχόταν την μοιρα του απ'όσο τον ξερω... 

Αν ξέρετε κάποια πάντως από εδώ μέσα που να το έχει κάνει (κατάψυξη ωαρίων) και να μου συστήσει κάποιους γιατρούς και κλινικές σας παρακαλώ ενημερώστε με. Πήρα στο Ελενα τηλέφωνο διότι είχα δει ότι το έκαναν δωρεάν, αλλά το έχουν διακόψει διότι πρέπει μου είπαν να υπάρχει χρέωση και μπορεί να το ξαναξεκινήσουν απο Σεπτέμβρη με λιγότερη σαφως χρέωση απο τα ιδιωτικά.

μιλα κ με το αττικο νοσοκομειο εχει μοναδα εξωσωματικης. σαφως ειναι πολυ φτηνοτερα απο τα ιδιωτικα. απο ιδιωτικα υπαρχουν παρα πολλα κ ολα κανουν. εγω ειχα ψαξει στο γεννεσις κ στο μαστρομηνα αλλα ειναι τα πλεον γνωστα κ οι τιμες ειναι ιδιες. 

μιλα κ με το ιασω κ με το ρεα κανουν κ εκει κ ισως ειναι πιο οικονομικα.

 

πρίν από 12 λεπτά , matra είπε:

 Γενικώς είναι κατά των εκτρώσεων, διότι λατρεύει τα παιδιά, αλλά για διάφορους λόγους προσωπικούς, φοβίες, κόλλημα με το παιδί του και άλλα διάφορα δεν θέλει επουδενί άλλο. Προτιμάει να μείνει μόνος του παρά να μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Θεωρεί ότι δεν γίνεται να τύχει καθότι είναι πολύ προσεκτικός στην μέθοδο βγαίνω λίγο πριν. Και για να σας είμαι ειλικρινής είχαμε 1,5 χρόνο ενεργότατη σεξουαλική ζωή και σε γόνιμες μέρες αλλά δεν έτυχε ποτέ κάτι. Οπότε το θεωρώ και εγώ αδύνατο να συμβεί. Τώρα αν συνέβαινε δεν ξέρω... μάλλον θα αποδεχόταν την μοιρα του απ'όσο τον ξερω... 

Αν ξέρετε κάποια πάντως από εδώ μέσα που να το έχει κάνει (κατάψυξη ωαρίων) και να μου συστήσει κάποιους γιατρούς και κλινικές σας παρακαλώ ενημερώστε με. Πήρα στο Ελενα τηλέφωνο διότι είχα δει ότι το έκαναν δωρεάν, αλλά το έχουν διακόψει διότι πρέπει μου είπαν να υπάρχει χρέωση και μπορεί να το ξαναξεκινήσουν απο Σεπτέμβρη με λιγότερη σαφως χρέωση απο τα ιδιωτικά.

επισης να σου πω οτι οντως ειναι δυσκολο να μεινεις τυχαια εγκυος αυτη η μεθοδος οντως δεν ειναι αντισυλληψη αλλα επειδη την χρησιμοποιουσα κ εγω για 8 χρονια δεν εμεινα ποτε εγκυος τυχαια οποτε υπαρχουν οντως καποιες γυναικες που δε μενουν ετσι εγκυος κ ειδικα οσο μεγαλωνεις ειναι ακομα πιο δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

...συμφωνω με τα κοριτσια οσον αφορα τον συντροφο και την μελλοντικη σου ικανοτητα να γινεις μανουλα...επισης συμφωνω οτι δεν ειναι μεθοδος αντι/ψης το τραβηγμα και μου κανει εντυπωση πως ενας αντρας που δεν θελει με τιποτα να κανει αλλο παιδι, δεν το βλεπει λιγο πιο υπευθυνα το θεμα...τα παιδια δεν ειναι αιντε δεν τα θελουμε αλλα αμα μας ερθουν  οκ θα το υποστουμε!!! Κανε αυτο που λεει η ψυχη και το ενστικτο σου, οσο χρονο κι αν χρειαστει να συγκεντρωσεις τα ωαρια...θα σε κανει να νιωσεις πιο ηρεμη και ασφαλης αναφορικα με το μελλον....και σιγουρα επανελαβε εξετασεις σε σωστο χρονο, θα σου χρειαστουν σε οτι κι αν καταληξεις....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο Αττικό αλλά δεν απαντάει κανείς... Διάβασα πάντως ότι είχαν τέτοια μονάδα.. Εύχομαι να μην την έχουν διακόψει όπως στο Έλενα. Θα ξανακαλέσω αύριο.. Μακάρι να έχουν κάτι και ίσως λίγο φθηνότερα... 3000 ευρώ είναι πολλά λεφτά και τόσο ξαφνικά, για κάτι που ποτέ δεν είχα σκεφτεί! Να πάρω τόσο σημαντικές αποφάσεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, για κάτι που τελικά δεν ξέρω και αν θα το χρησιμοποιήσω. Τρομερό συναίσθημα σας λέω να τρέχω για κάτι που μέχρι πρότεινος δεν είχε περάσει από το μυαλό μου. Και επίσης να βλέπω ότι είμαι και μόνη μου σε όλο αυτό. Πελάγωσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , matra είπε:

Πήρα στο Αττικό αλλά δεν απαντάει κανείς... Διάβασα πάντως ότι είχαν τέτοια μονάδα.. Εύχομαι να μην την έχουν διακόψει όπως στο Έλενα. Θα ξανακαλέσω αύριο.. Μακάρι να έχουν κάτι και ίσως λίγο φθηνότερα... 3000 ευρώ είναι πολλά λεφτά και τόσο ξαφνικά, για κάτι που ποτέ δεν είχα σκεφτεί! Να πάρω τόσο σημαντικές αποφάσεις σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, για κάτι που τελικά δεν ξέρω και αν θα το χρησιμοποιήσω. Τρομερό συναίσθημα σας λέω να τρέχω για κάτι που μέχρι πρότεινος δεν είχε περάσει από το μυαλό μου. Και επίσης να βλέπω ότι είμαι και μόνη μου σε όλο αυτό. Πελάγωσα!

κοριτσι μου ειναι κατι που το κανεις για εσενα μπορει να μην χρειαστει να το χρησιμοποιησεις αλλα η σιγουρια κ η ηρεμια που θα εχεις για το μελλον σου θα ειναι βαλσαμο. 

ειναι σαν να επενδυεις στην ευτυχια σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερώσω τι και πως... Γιατί ένα πράγμα με εκνεύρισε πολύ όλες αυτές τις ημέρες ψαχτικής μου στο διαδίκτυο. Πολλές κοπέλες έγραφαν διάφορα  σχετικά με το θέμα που έψαχνα και ξαφνικά τσουπ εξαφανίζονταν, χωρίς να δώσουν κάποιο αποτέλεσμα ή κάποια απόκριση σχετικά, που θα μπορούσε να ανοίξει τα μάτια σε άλλες γυναίκες. 

Φυσικά και όποια έχει να γράψει κάτι σχετικά με αυτό το θέμα ή θέλει να σχολιάσει κάτι άλλο που μπορεί να μην έχω σκεφτεί ή οτιδήποτε είναι ευπρόσδεκτη..

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , matra είπε:

Θα σας ενημερώσω τι και πως... Γιατί ένα πράγμα με εκνεύρισε πολύ όλες αυτές τις ημέρες ψαχτικής μου στο διαδίκτυο. Πολλές κοπέλες έγραφαν διάφορα  σχετικά με το θέμα που έψαχνα και ξαφνικά τσουπ εξαφανίζονταν, χωρίς να δώσουν κάποιο αποτέλεσμα ή κάποια απόκριση σχετικά, που θα μπορούσε να ανοίξει τα μάτια σε άλλες γυναίκες. 

Φυσικά και όποια έχει να γράψει κάτι σχετικά με αυτό το θέμα ή θέλει να σχολιάσει κάτι άλλο που μπορεί να μην έχω σκεφτεί ή οτιδήποτε είναι ευπρόσδεκτη..

Σας ευχαριστώ πολύ!

η αληθεια ειναι οτι δεν το εχουν κανει πολλες κυριως το κανουν οι διασημες γιαυτο ακους κατι εγκυμοσυνες στα 45. μην ανχωνεσε το καλο ειναι οτι υπαρχουν λυσεις κ μαλιστα εφικτες... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, matra είπε:

 Γενικώς είναι κατά των εκτρώσεων, διότι λατρεύει τα παιδιά, αλλά για διάφορους λόγους προσωπικούς, φοβίες, κόλλημα με το παιδί του και άλλα διάφορα δεν θέλει επουδενί άλλο. Προτιμάει να μείνει μόνος του παρά να μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Θεωρεί ότι δεν γίνεται να τύχει καθότι είναι πολύ προσεκτικός στην μέθοδο βγαίνω λίγο πριν. Και για να σας είμαι ειλικρινής είχαμε 1,5 χρόνο ενεργότατη σεξουαλική ζωή και σε γόνιμες μέρες αλλά δεν έτυχε ποτέ κάτι. Οπότε το θεωρώ και εγώ αδύνατο να συμβεί. Τώρα αν συνέβαινε δεν ξέρω... μάλλον θα αποδεχόταν την μοιρα του απ'όσο τον ξερω... 

Αν ξέρετε κάποια πάντως από εδώ μέσα που να το έχει κάνει (κατάψυξη ωαρίων) και να μου συστήσει κάποιους γιατρούς και κλινικές σας παρακαλώ ενημερώστε με. Πήρα στο Ελενα τηλέφωνο διότι είχα δει ότι το έκαναν δωρεάν, αλλά το έχουν διακόψει διότι πρέπει μου είπαν να υπάρχει χρέωση και μπορεί να το ξαναξεκινήσουν απο Σεπτέμβρη με λιγότερη σαφως χρέωση απο τα ιδιωτικά.

μονο να φανταστω μπορω σε ποσο δυσκολη θεση βρισκεσαι

μακαρι να υπαρχει η δυνατοτητα σε δημοσιο να ειναι τουλ πιο εφικτο το οικονομικο κοστος

μπαινεις στη θεση να κανεις κτ που μπορει να μη χρειαστεις κ ποτε,κ σιγουρα δ ειχες σκοπο να αποφασισεις κτ τετοιο αυτη τη στιγμη,κ γι αυτο ειναι καλο να εχεις αποφασισει συνειδητα μεσα σου για το τι θα ηθελες στη ζωη

καλυτερα να ξεχωρισεις τα δυο θεματα μεσα σου,του παιδιου κ του συντροφου.για να αποφασισεις ξεκαθαρα

αλλα μετα πρεπει να δεις κ το θεμα του συντροφου.εσυ σκεφτεσαι καταψυξη ωαριων για να κανεις καποια στιγμη μωρο,κ ο συντροφος σου θα "αποδεχοταν την μοιρα του"

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, linaa είπε:

κοριτσι μου ειναι κατι που το κανεις για εσενα μπορει να μην χρειαστει να το χρησιμοποιησεις αλλα η σιγουρια κ η ηρεμια που θα εχεις για το μελλον σου θα ειναι βαλσαμο. 

ειναι σαν να επενδυεις στην ευτυχια σου.

...ακριβως αυτο!!!!....... <<επενδυση ευτυχιας>>....!!!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...