Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Βρίσκομαι σε μία δύσκολη κατάσταση...


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Το θέμα με τον σύντροφο νομίζω πια ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενο... Δεν πρόκειται να συνεχιστεί για πολύ η σχέση, όχι γιατί δεν θέλει παιδί, αλλά γιατί όταν έμαθα εγώ τα "ευχάριστα" αυτός φέρθηκε σαν ξένος.. Υποστήριξη μηδέν.. Ημουν στεναχωρημένη και η λύση του ήταν να χωρίσουμε για να βρω τον δρόμο μου.. Ούτε καν κατάλαβε τι μου συμβαίνει.. Μάλλον θεώρησε ότι τελικά ήθελα να κάνω παιδί και τον κορόιδεψα, μάλλον από την αντίδρασή μου. 

Τώρα στο θέμα μας. Μίλησα με το Αττικό. Την έχουν την μονάδα αλλά ο ΕΟΠΥΥ δεν μου καλύπτει τα έξοδα, λόγω του ότι η κίνηση αυτή δεν γίνεται για ιατρικούς λόγους, αλλά για back up. Έκλεισα ραντεβού αλλά μου είπε ότι το κόστος του νοσοκομείου είναι 750 και περίπου 1000-1500 ευρώ τα φάρμακα. Στο ραντεβού θα μου πουν περισσότερα. Επίσης η μονάδα κλείνει 20 Ιουλίου και δεν προλαβαίνω να ξανακάνω εξετάσεις 2η μέρα του κύκλου και μου είπε να τους πάω μόνο την ΑΜΗ, γιατί οι άλλες δεν ισχύουν που δεν τις έκανα 2η μέρα του κύκλου. Και ρωτάω τώρα.... Ο γυναικολόγος μου δεν έπρεπε να με είχε ενημερώσει? Μετά από δική μου πρωτοβουλία μου της έγραψε και δεν με ενημερωσε καν για το πότε πρέπει να της κάνω. Από το ίντερνετ τα διάβασα όλα. Τέλος πάντων... Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.... Προσωπικά δεν θα με ένοιαζε το τι σκέφτεται ο σύντροφός, διοτι σκέφτεται εκ του ασφαλούς (εφ όσων ήδη έχει παιδί) και μόνο τον εαυτό του. Άρα αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα αλλά δικό του. Θα έπρεπε να σεβαστεί και να ακούσει τουλάχιστον τα θέλω σου. Στο κάτω κάτω δεν είναι πολλές οι γυναίκες που δεν θέλουν παιδιά.... Τέλος πάντων. 

Εύχομαι να καταψυξεις τα ωάρια σου με οποιοδήποτε τρόπο μπορείς. Εστω και αν δανειστεις όπως είπαν  παραπάνω  και  τα κορίτσια. Εύχομαι να τα χρησιμοποιήσεις και θα το κάνεις αν ο στόχος σου είναι ένα παιδάκι! Καλή επιτυχία κοπέλα μου!!!

  • Μου αρέσει 2

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , matra είπε:

Καλημέρα σας,

Το θέμα με τον σύντροφο νομίζω πια ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενο... Δεν πρόκειται να συνεχιστεί για πολύ η σχέση, όχι γιατί δεν θέλει παιδί, αλλά γιατί όταν έμαθα εγώ τα "ευχάριστα" αυτός φέρθηκε σαν ξένος.. Υποστήριξη μηδέν.. Ημουν στεναχωρημένη και η λύση του ήταν να χωρίσουμε για να βρω τον δρόμο μου.. Ούτε καν κατάλαβε τι μου συμβαίνει.. Μάλλον θεώρησε ότι τελικά ήθελα να κάνω παιδί και τον κορόιδεψα, μάλλον από την αντίδρασή μου. 

Τώρα στο θέμα μας. Μίλησα με το Αττικό. Την έχουν την μονάδα αλλά ο ΕΟΠΥΥ δεν μου καλύπτει τα έξοδα, λόγω του ότι η κίνηση αυτή δεν γίνεται για ιατρικούς λόγους, αλλά για back up. Έκλεισα ραντεβού αλλά μου είπε ότι το κόστος του νοσοκομείου είναι 750 και περίπου 1000-1500 ευρώ τα φάρμακα. Στο ραντεβού θα μου πουν περισσότερα. Επίσης η μονάδα κλείνει 20 Ιουλίου και δεν προλαβαίνω να ξανακάνω εξετάσεις 2η μέρα του κύκλου και μου είπε να τους πάω μόνο την ΑΜΗ, γιατί οι άλλες δεν ισχύουν που δεν τις έκανα 2η μέρα του κύκλου. Και ρωτάω τώρα.... Ο γυναικολόγος μου δεν έπρεπε να με είχε ενημερώσει? Μετά από δική μου πρωτοβουλία μου της έγραψε και δεν με ενημερωσε καν για το πότε πρέπει να της κάνω. Από το ίντερνετ τα διάβασα όλα. Τέλος πάντων... Είδομεν...

Εννοείται πως ο γιατρός σου έπρεπε να σε ενημερώσει για το πότε πρέπει να τις κάνεις.

Εγώ γενικά διακρίνω μία αδιαφορία από τους γιατρούς σε αυτά τα θέματα, απο τον κύκλο μου είμαι η μοναδική γυναίκα που έχει περάσει τα 35 και κάθε χρόνο ο γιατρός μου γράφει πλήρη ορμονικό έλεγχο (ακόμα και τώρα που έχω παιδί), δεν θα έπρεπε να το κάνουν αυτό όλοι οι γιατροί, κυρίως όταν μία γυναίκα δεν έχει κάνει παιδί ακόμα?

Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις ακόμα μία επίσκεψη και σε άλλο γιατρό, να βρεις κάποιον που μπορεί να βοηθήσει και να μην χρειάζεται να τα ψάχνεις μόνη σου.

Τώρα απο εκεί και έπειτα να ξέρεις πως πολλοί πολλοί γιατροί αμφισβητούν την ΑΜΗ, επίσης σαν νούμερο μόνη της ποτέ δεν λέει τίποτα, ακόμα και οι γιατροί που την λαμβάνουν υπόψη τους την κοιτούν πάντα σε συνδιασμό με την fsh.

κάνε το ραντεβού σου το Αττικό και δεν απο εκεί τι θα σου πουν.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τέτοια ΑΜΗ δεν την περίμενα... Όλα φυσιολογικά πάντα.. Ρολόι η περίοδος απο τα 15,5 που αδιαθέτησα... Η μαμά μου είναι 54 και ακόμα που και που βλέπει περίοδο... Ιστορικό δεν έχω.. δεν μπορώ να καταλάβω... Το μυαλό μου πάει και στην έντονη στεναχώρια που βίωσα επί 8 μήνες, μήπως ξέσπασε εκει? Τι να πω? 

Επίσης διαβάζω και αυτό για τα διάφορα φυτικά που κυκλοφορούν... Ούτως ή άλλως σε λιγότερο απο 6μηνο δεν θα έχω τα λεφτά για την κατάψυξη.. Διάβασα γι'αυτό το agnus castus ή αλλιώς λυγαριά... Μπας και βοηθήσω λίγο την κατάσταση μέχρι να κάνω ότι πρέπει τέλος πάντων..Βοηθάει λεει στις ορμόνες... τις εξισορροπεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , matra είπε:

Το θέμα είναι ότι τέτοια ΑΜΗ δεν την περίμενα... Όλα φυσιολογικά πάντα.. Ρολόι η περίοδος απο τα 15,5 που αδιαθέτησα... Η μαμά μου είναι 54 και ακόμα που και που βλέπει περίοδο... Ιστορικό δεν έχω.. δεν μπορώ να καταλάβω... Το μυαλό μου πάει και στην έντονη στεναχώρια που βίωσα επί 8 μήνες, μήπως ξέσπασε εκει? Τι να πω? 

Επίσης διαβάζω και αυτό για τα διάφορα φυτικά που κυκλοφορούν... Ούτως ή άλλως σε λιγότερο απο 6μηνο δεν θα έχω τα λεφτά για την κατάψυξη.. Διάβασα γι'αυτό το agnus castus ή αλλιώς λυγαριά... Μπας και βοηθήσω λίγο την κατάσταση μέχρι να κάνω ότι πρέπει τέλος πάντων..Βοηθάει λεει στις ορμόνες... τις εξισορροπεί. 

τα αποθεματα ωαριων δεν ειναι συνηθως κληρονομικο ειναι κατι γεννετικο γεννιεσαι με ενα αριθμο ωαριων τυχαιο γεγονος. η αμη δεν αλλαζει μην παρεις σκευασματα απο μονη σου πηγαινε απλα σε ενα ενδοκρινολογο να τσεκαρεις θυροειδη υπερηχο κ αντισωματα κ απλα αν θες να παρεις καποιες απλες βιταμινες που βοηθανε. 

σε 6 μηνες δεν αλλαζει η αμη μην φοβασαι κ μην πανικοβαλεσε θα προλαβεις να κανεις καταψηξη το θεμα ειναι μην γινουν χρονια αυτοι οι μηνες. 

αισιοδοξο οτι βρηκες τετοιες τιμες στο αττικο με λιγη βοηθεια θα καταφερεις να μαζεψεις τα λεφτα. 

οι γυναικολογοι αν δεν ρωτησεις για παιδι δεν ασχολουνται κοριτσι μου δυστηχως θεωρουν οτι απλα δεν σε ενδιαφερει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!!

Την λυγαρια μου την συνεστησε κ εμενα η γυναικολογος....εχει δει λεει να φερνει αποτελεσματα...καλυτερο ειναι να λαμβανεις το βαμμα λυγαριας..20 σταγονες την ημερα βραδυνες ωρες....εγω το παιρνω εδω κ ενα μηνα....δεν ξερω να σου πω αν με βοηθησε...

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι και τιποτα να μην κανει  δεν θα προκαλεσει και κατι κακο μιας κ ειναι φυτικης προελευσης...επισης πολλα φαρμακα εχουν ως βαση φυτικες ουσιες..εγω δεν αποκλειω οτι μπορει να βοηθαει...ουτε ακριβο ειναι να το αγορασεις...νομιζω καπου στα 8 ευρω κοστιζει...

Παρε πολυ βιταμινες ....εγω παιρνω τις pregna care before conception....  παιρνω σιδηρο γιατι εχω χαμηλη φεριτινη και βιταμινη d3 που επισης εχω ανεπαρκεια...και τα δυο σχετιζονται με την αναπαραγωγικη υγεια....φροντισε την υγεια σου ετσι ωστε οταν θα γνωρισεις ενα νεο συντροφο που θα θελει παιδια , να εισαι ετοιμη!!!

Κανεις πολυ σωστα που θα καταψυξεις  ωαρια....εχεις περιθωρια ακομα να βρεις νεο συντροφο  που να σε στηριξει σε αυτο...

Καλη επιτυχια! Εδω θα βρεις στηριξη απο πολλες κοπελες....Περιμενουμε νεα σου!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, matra είπε:

Το θέμα είναι ότι τέτοια ΑΜΗ δεν την περίμενα... Όλα φυσιολογικά πάντα.. Ρολόι η περίοδος απο τα 15,5 που αδιαθέτησα... Η μαμά μου είναι 54 και ακόμα που και που βλέπει περίοδο... Ιστορικό δεν έχω.. δεν μπορώ να καταλάβω... Το μυαλό μου πάει και στην έντονη στεναχώρια που βίωσα επί 8 μήνες, μήπως ξέσπασε εκει? Τι να πω? 

Επίσης διαβάζω και αυτό για τα διάφορα φυτικά που κυκλοφορούν... Ούτως ή άλλως σε λιγότερο απο 6μηνο δεν θα έχω τα λεφτά για την κατάψυξη.. Διάβασα γι'αυτό το agnus castus ή αλλιώς λυγαριά... Μπας και βοηθήσω λίγο την κατάσταση μέχρι να κάνω ότι πρέπει τέλος πάντων..Βοηθάει λεει στις ορμόνες... τις εξισορροπεί. 

...και εγω δεν ειχα προβληματα με τον κυκλο μου και εγω βιωσα μακροχρονιο εντονο στρες...πιστευω πως δεν ειναι τυχαιο..μαλιστα η μια γιατρος που ειδε και παλιοτερες εξετασεις μου με ρωτησε αν μετα απο εκεινες συνεβει κατι που να με ταραξε-στεναχωρησε-αγχωσε πολυ....και οντως ετσι ειναι....ο οργανισμος δυστυχως ξεσπαει...σαφως και δεν θα φταιει μονο αυτο, προφανως θα ειχα την προδιαθεση και ηρθε και εδεσε....οτι αποφασισεις να παρεις ως βοηθημα καλο θα ειναι πρωτα να ενημερωθεις απο γιατρο....και για να μην κανεις χειροτερη την κατασταση, βρες τροπους να χαλαρωνεις οσο το εχεις ακομη υπο ελεγχο το ολο θεμα....πιστευω αν ξεκινησεις τις διαδικασιες ερευνας και καταψυξης θα νιωσεις πολυ καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, matra είπε:

Καλημέρα σας,

Το θέμα με τον σύντροφο νομίζω πια ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενο... Δεν πρόκειται να συνεχιστεί για πολύ η σχέση, όχι γιατί δεν θέλει παιδί, αλλά γιατί όταν έμαθα εγώ τα "ευχάριστα" αυτός φέρθηκε σαν ξένος.. Υποστήριξη μηδέν.. Ημουν στεναχωρημένη και η λύση του ήταν να χωρίσουμε για να βρω τον δρόμο μου.. Ούτε καν κατάλαβε τι μου συμβαίνει.. Μάλλον θεώρησε ότι τελικά ήθελα να κάνω παιδί και τον κορόιδεψα, μάλλον από την αντίδρασή μου. 

Τώρα στο θέμα μας. Μίλησα με το Αττικό. Την έχουν την μονάδα αλλά ο ΕΟΠΥΥ δεν μου καλύπτει τα έξοδα, λόγω του ότι η κίνηση αυτή δεν γίνεται για ιατρικούς λόγους, αλλά για back up. Έκλεισα ραντεβού αλλά μου είπε ότι το κόστος του νοσοκομείου είναι 750 και περίπου 1000-1500 ευρώ τα φάρμακα. Στο ραντεβού θα μου πουν περισσότερα. Επίσης η μονάδα κλείνει 20 Ιουλίου και δεν προλαβαίνω να ξανακάνω εξετάσεις 2η μέρα του κύκλου και μου είπε να τους πάω μόνο την ΑΜΗ, γιατί οι άλλες δεν ισχύουν που δεν τις έκανα 2η μέρα του κύκλου. Και ρωτάω τώρα.... Ο γυναικολόγος μου δεν έπρεπε να με είχε ενημερώσει? Μετά από δική μου πρωτοβουλία μου της έγραψε και δεν με ενημερωσε καν για το πότε πρέπει να της κάνω. Από το ίντερνετ τα διάβασα όλα. Τέλος πάντων... Είδομεν...

Καλημέρα κορίτσι μου!

Ήδη τα κορίτσια πολύ εύστοχα σε έχουν βοηθήσει,και συμφωνώ με καθεμία ξεχωριστά τόσο σε ιατρικό επίπεδο όσο και ψυχολογικό.

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι οι ορμόνες είναι συνάρτηση- πέρα από την στείρα ιατρική πλευρα-της ψυχολογίας μας.Έχοντας βιώσει κάποιες έντονα στρεσογονες καταστάσεις και τσεκαροντας ορμονικό προφίλ εκείνο το διάστημα κατάλαβα πόσο σημαντικό ρόλο εχει η ψυχολογία.Η ΑΜΗ,συμφωνώ δεν εκτιμάται από μόνη της,βασικά καμμία ορμόνη δεν εκτιμάται από μόνη της,συνεκτιμώνται και πρέπει να υπάρχει ένα ολοκληρωμένο ιατρικό ιστορικό και όχι ενός μηνός.Επιπλέον στην περίπτωση σου επιβαρύνεσαι ψυχολογικά με το θέμα του συντροφου.Δε σου μιλάω εκ του ασφαλούς,αλλά σκέφτομαι όταν εμείς που ως ζευγάρι περνάμε τις δύσκολες στιγμές μας,που το θέλουμε και οι δύο,πόσο μάλλον εσυ που παλεύεις ένας άνθρωπος για δύο....Όπως και να έχει ,επειδή το μητρικό ένστικτο είναι μια ιδιαίτερη κατάσταση,πολύ τρυφερή ,πολύ ξεχωριστή,ταπεινή μου γνώμη μην επιτρέψεις σε κανέναν και για τίποτα να "πνιξεις" τα θέλω σου.Και τα θέλω μας,το ξέρεις,κινούν βουνά!

Με αγάπη.........καλη δύναμη και ότι χρειαστείς να γράφεις εδώ,τα κορίτσια είναι υπέροχα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σας αναφέρω ότι έχω και από τα 22 μου υποθυρεοειδισμό και Hashimoto. Έπαιρνα χαπάκι μέχρι τα 28 και μετά η ενδοκρινολόγος είπε να το αφήσουμε να δούμε αν θα λειτουργούσε μόνος του ο θυρεοειδής. 

Η TSH από τότε κυμαίνεται μεταξύ 2,5 και 3,5 φυσιολογικό μου είπε. Τα αντισώματα λόγω της Hashimoto φυσικά είναι στον θεό... Μήπως να ξεκινήσω χαπάκι??? Θα ρωτήσω την μονάδα στο Αττικό... Από το πουθενά τόσα πράγματα που πρέπει να τρέξω.... Πάλι ενδοκρινολόγο, πρέπει άμεσα να βρω νέο γυναικολόγο... αν έχει καμία να προτείνει κάποιον στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά θα με βοηθούσε...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , matra είπε:

Επίσης να σας αναφέρω ότι έχω και από τα 22 μου υποθυρεοειδισμό και Hashimoto. Έπαιρνα χαπάκι μέχρι τα 28 και μετά η ενδοκρινολόγος είπε να το αφήσουμε να δούμε αν θα λειτουργούσε μόνος του ο θυρεοειδής. 

Η TSH από τότε κυμαίνεται μεταξύ 2,5 και 3,5 φυσιολογικό μου είπε. Τα αντισώματα λόγω της Hashimoto φυσικά είναι στον θεό... Μήπως να ξεκινήσω χαπάκι??? Θα ρωτήσω την μονάδα στο Αττικό... Από το πουθενά τόσα πράγματα που πρέπει να τρέξω.... Πάλι ενδοκρινολόγο, πρέπει άμεσα να βρω νέο γυναικολόγο... αν έχει καμία να προτείνει κάποιον στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά θα με βοηθούσε...

το χασιμοτο ευθυνετε για δυσκολια στην συλληψη σε πολλες περιπτωσεις. γενικα τα αυτοανοσα επιρεαζουν κ τα αποθεματα ωαριων χωρις ομως να μπορεις να κανεις κατι για να το αποτρεψεις ειναι λοιπον αλλος ενας λογος για να βιαστεις. δηλαδη χαπι θα κανει δουλεια μονο στην συλληψη οχι στην βελτιωση των αποθεματων σου. 

κ εγω εχω χασιμοτο κ χαπι μου δωθηκε για να συλλαβω κ οταν γεννησω θα το κοψω απο εκει κ περα δηλαδη δεν βοηθαει σε κατι. 

ενδοκρινολογο να πας να σου δωσει βιταμινες. για τα αντισωματα περνουν συνηθως σελινιο βιταμινη τα βελτιωνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, matra είπε:

Επίσης να σας αναφέρω ότι έχω και από τα 22 μου υποθυρεοειδισμό και Hashimoto. Έπαιρνα χαπάκι μέχρι τα 28 και μετά η ενδοκρινολόγος είπε να το αφήσουμε να δούμε αν θα λειτουργούσε μόνος του ο θυρεοειδής. 

Η TSH από τότε κυμαίνεται μεταξύ 2,5 και 3,5 φυσιολογικό μου είπε. Τα αντισώματα λόγω της Hashimoto φυσικά είναι στον θεό... Μήπως να ξεκινήσω χαπάκι??? Θα ρωτήσω την μονάδα στο Αττικό... Από το πουθενά τόσα πράγματα που πρέπει να τρέξω.... Πάλι ενδοκρινολόγο, πρέπει άμεσα να βρω νέο γυναικολόγο... αν έχει καμία να προτείνει κάποιον στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά θα με βοηθούσε...

κ εγω εχω ακριβως τα ιδια.αλλα δ με δυσκολοψε καθολου στη συλληψη,μεσα σε 3-4μηνες εμενα εγκυος.χαπακι επαιρνα πριν καμια 7ετια.κ απλα το παρακολουθουσα στην εγκυμοσυνη.για τα αντισωματα συμφωνω για σεληνιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Να κάνω ενα update.. Πήγα στο ραντεβού στο Αττικό. Έμεινα αρκετά ευχαριστημένη. Καταρχήν η μονάδα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ήταν γεμάτη κόσμο. Στεναχωρήθηκα μέσα μου βλέποντας πολλά ζευγάρια να παλεύουν για ένα μωράκι. Λοιπόν θέλω να σας πω ότι ο γυναικολόγος και η εμβρυολόγος που ήταν εκεί μου πήραν ιστορικό (κάτι που δεν έκαναν τα ιδιωτικά) όπως επίσης δεν μου χάιδεψαν τα αυτιά... μου είπαν ότι η ΑΜΗ μου είναι πολύ χαμηλή για την ηλικία μου, μου είπαν ότι τα φάρμακα που θα πάρω για να παραχθούν τα παράπανω ωάρια και να γίνει η ωοληψία, πάνε με βάση των τιμών ορμονών (μου ξαναέγραψε ορμόνες να κάνω στην 2 ή 3 μέρα περιόδου) αυτές που είχα κάνει εκτός της ΑΜΗ μου είπε είναι ψευδείς λόγω του ότι δεν έγιναν συγκεκριμένες μέρες του κύκλου, όπως επίσης και με βάση τα κιλά και το ύψος μου. Μου είπαν ότι είμαι σε σωστή αναλογία για υψος - βάρος οπότε και μάλλον δεν θα χρειαστούν πολλές μονάδες από φάρμακα. Με προειδοποίησαν ότι μπορεί να μην βγάλω πολλά ωάρια και να χρειαστεί να ξανακάνω την διαδικασία (επιπλέον λεφτά φαρμάκων). Το σύνολο κυμαίνεται από 1500 έως 1750 το οποίο καταλαβαίνετε ότι είναι πιο εφικτό από τα 3000 που ζητούσαν οι ιδιωτικές κλινικές. Επίσης για κάποιο λόγο που ενέπνευσαν εμπιστοσύνη. ήταν και η εμβρυολόγος εκεί που κάνει την κατάψυξη και μου είπε ότι θέλω το λιγότερο 10 ώριμα ωάρια, γιατί να έχω υπόψη μου ότι τα 3 τουλάχιστον κατά την διάρκεια της απόψυξης θα αχρηστευτούν. Τους ρώτησα ότι αν μου πάρετε με το καλό τα ωάρια, θα επιβαρυνθεί η τιμή των υπολοιπόμενων ωαρίων που είναι ήδη χαμηλά και μου είπε ότι ναι. Τώρα το Σεπτέμβρη θα ξαναπάω. Με τις νέες εξετάσεις, να δουν και με εσωτερικό υπέρηχο τι γίνεται εκεί κάτω και με το καλό, αν πάνε όλα όπως τα υπολογίζω τον Νοέμβριο θα έχω τα χρήματα για να το κάνω.

Μου είπαν ότι πρέπει να είμαι έτοιμη ψυχολογικά για αυτό, γιατί θα μπω σαν σε διαδικασία για εξωσωματική, να βελτιώσω την διατροφή μου και οπωσδήποτε να κόψω το κάπνισμα. Συγκεκριμένα μου είπε, δεν πάμε κάπου αν καπνίζεις 1 πακέτο την μέρα. Οπότε το τερπνόν μετά του ωφελίμου κορίτσια... Το σκεφτόμουν καιρό να το κόψω και τώρα έχω και ένα λόγο παραπάνω. Δύσκολο βέβαια...

Αυτά τα ολίγα και βλέπουμε... Σας φιλώ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία κοπέλα μου....Σου ευχομαι ολα τέλεια να πάνε! Όσο για το κάπνισμα οι πρώτες μέρες είναι οι δύσκολες , μετά κρατιέσαι πιο εύκολα μακριά του. Να μας ενημερώνεις....

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , matra είπε:

Καλημέρα σας,

Να κάνω ενα update.. Πήγα στο ραντεβού στο Αττικό. Έμεινα αρκετά ευχαριστημένη. Καταρχήν η μονάδα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ήταν γεμάτη κόσμο. Στεναχωρήθηκα μέσα μου βλέποντας πολλά ζευγάρια να παλεύουν για ένα μωράκι. Λοιπόν θέλω να σας πω ότι ο γυναικολόγος και η εμβρυολόγος που ήταν εκεί μου πήραν ιστορικό (κάτι που δεν έκαναν τα ιδιωτικά) όπως επίσης δεν μου χάιδεψαν τα αυτιά... μου είπαν ότι η ΑΜΗ μου είναι πολύ χαμηλή για την ηλικία μου, μου είπαν ότι τα φάρμακα που θα πάρω για να παραχθούν τα παράπανω ωάρια και να γίνει η ωοληψία, πάνε με βάση των τιμών ορμονών (μου ξαναέγραψε ορμόνες να κάνω στην 2 ή 3 μέρα περιόδου) αυτές που είχα κάνει εκτός της ΑΜΗ μου είπε είναι ψευδείς λόγω του ότι δεν έγιναν συγκεκριμένες μέρες του κύκλου, όπως επίσης και με βάση τα κιλά και το ύψος μου. Μου είπαν ότι είμαι σε σωστή αναλογία για υψος - βάρος οπότε και μάλλον δεν θα χρειαστούν πολλές μονάδες από φάρμακα. Με προειδοποίησαν ότι μπορεί να μην βγάλω πολλά ωάρια και να χρειαστεί να ξανακάνω την διαδικασία (επιπλέον λεφτά φαρμάκων). Το σύνολο κυμαίνεται από 1500 έως 1750 το οποίο καταλαβαίνετε ότι είναι πιο εφικτό από τα 3000 που ζητούσαν οι ιδιωτικές κλινικές. Επίσης για κάποιο λόγο που ενέπνευσαν εμπιστοσύνη. ήταν και η εμβρυολόγος εκεί που κάνει την κατάψυξη και μου είπε ότι θέλω το λιγότερο 10 ώριμα ωάρια, γιατί να έχω υπόψη μου ότι τα 3 τουλάχιστον κατά την διάρκεια της απόψυξης θα αχρηστευτούν. Τους ρώτησα ότι αν μου πάρετε με το καλό τα ωάρια, θα επιβαρυνθεί η τιμή των υπολοιπόμενων ωαρίων που είναι ήδη χαμηλά και μου είπε ότι ναι. Τώρα το Σεπτέμβρη θα ξαναπάω. Με τις νέες εξετάσεις, να δουν και με εσωτερικό υπέρηχο τι γίνεται εκεί κάτω και με το καλό, αν πάνε όλα όπως τα υπολογίζω τον Νοέμβριο θα έχω τα χρήματα για να το κάνω.

Μου είπαν ότι πρέπει να είμαι έτοιμη ψυχολογικά για αυτό, γιατί θα μπω σαν σε διαδικασία για εξωσωματική, να βελτιώσω την διατροφή μου και οπωσδήποτε να κόψω το κάπνισμα. Συγκεκριμένα μου είπε, δεν πάμε κάπου αν καπνίζεις 1 πακέτο την μέρα. Οπότε το τερπνόν μετά του ωφελίμου κορίτσια... Το σκεφτόμουν καιρό να το κόψω και τώρα έχω και ένα λόγο παραπάνω. Δύσκολο βέβαια...

Αυτά τα ολίγα και βλέπουμε... Σας φιλώ..

χαιρομαι που σε βοηθησαμε να δεις το προβλημα στις πραγματικες του διαστασεις να μην παραμηθιαστεις απο αισιοδοξα σεναρια κ να παρεις την σωστη αποφαση!!! να μην ανχωνεσε απο την στιγμη που πηρες την αποφαση τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα σαν διαδικασια απο οτι φανταζεσε!!! θα εκπλαγεις!!! να πανε ολα καλα κ σε λιγους μηνες θα εισαι μια ξενοιαστη γυναικα!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...