Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Χωρισμένη πρόσφατα με δύο μωρά


mama twins

Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι νέα στο φόρουμ ελπίζω να γράφω στο σωστό θεμα πριν 2 μήνες χώρισα μ δύο μωρά ο πατέρας τους έχει να τα δει από την κλινική από την στιγμήπου ξεκίνησαν οι διαδικασίες διαζύγιου δεν ενδιαφέρεται για τα παιδια εκτός την διατροφή τίποτα άλλο δεν ξέρει τίποτα για τα παιδάκια ούτε ένα τηλέφωνο πριν λίγες μέρες επιχεορίσατε να τον πάρω στο κινητο επειδη έμαθα ότι παίρνει τα χρήματα από το επίδομα των παιδιών και δεν τον βρήκα στο κινητο αναγκάστηκα και πήρα στο πατρικό του το σήκωσε ο ιδιος το τηλέφωνο και μ είπε να πάω στο δι@.... Και μου το έκλεισε τα παιδάκια τα μεγαλώνω μόνη μου χωρίς καμία βοήθεια δεν έχω που να μιλήσω να ανοίξω την καρδία μ είμαι 34 κ τα παιδάκια 17 μηνών 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχας συγχαρητήρια που παλευεις για τα παιδακια σου ξερω ποσο δυσκολο ειναι στα διδυμα ειδικα κ πρωτη φορα μαμα σε διδυμα ποσο μαλλον αν εισαι μονη δε θα μπορουσα να φανταστω. Εχω κοντινη περιπτωση εγκυος σε διδυμα που ειχε χωρίσει πριν γεννηθουν... Κ μαλιστα μικρη. Ο τυπος εκανε αλλη οικογενεια κ αλλα παιδια.Ευτυχως ειχε κοντα της τους γονεις της στην αρχη. Γιατι οσο μεγαλωνουν τοσο αυξανονται οι αναγκες κ για μια γυναικα μονη με διδυμα π θα πρεπει να  εργαζεταιακομη  πιο δύσκολο. Γιατι αραγε χωρίσατε ; πρυπηρχε προβλημα; Ακουγεται παρα πολυ εριστικος κατευθειαν  στ δι@λο; 

Καλη δυναμη και πραγματικα ευχομαι να εχεις ανθρωπους κοντα σου που σε νοιαζονται κ που να μπορουν να σε διευκολυνουν. Η περιπτωση που σου ειπα εχουν μεγαλωσει τα παιδια γερα κ ισορροπημενα μεγαλα πια το ενα εχει επαφες με το πατερα το αλλο με το σοι του πατερα τπτ πραγματικα αθλος προσπαθησε να κανεις οτι μπορεις για τα ζουζουνια σου σαν την αγαπη απο κ προς τα παιδακια σου δεν υπαρχει. Να τα δεις να προοδευουν κ να ναι χαρούμενα οσο για σενα πραγματικα να κοιτας την υγεια σου κ στενοχωριες δεν χρειαζεσαι!! Αιτηση για επιδομα θα επρεπε να κανεις εσυ με δικο σου λογαριασμο μιλησε με το λογιστη σου κ θα σε διαφωτισει αν εχετε τον ιδιο μηπως να πηγαινες σε αλλον; δλδ αφου εχετε χωρισει δε θα επρεπε να εχετε ξεχωριστη δηλωση κ αν εκανε κ αυτος αιτηση και εσυ θα επρεπε λογω των καταστασεων να δεχτουν τη δικη σου σωστα; να δεις τι ακριβως φαινεται ποιος μενει που κτλ νομιζω ο λογιστής σου θα σου τα πει. 

Καλη δυναμη γλυκια μου. Να χαιρεσαι τη διπλη αυτη χαρα κ κριμα γ αυτον αυτος θα χασει πραγματικα στιγμες που δεν θα γυρισουν ποτε μα ποτε πισω.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, mama twins είπε:

Καλησπέρα σας είμαι νέα στο φόρουμ ελπίζω να γράφω στο σωστό θεμα πριν 2 μήνες χώρισα μ δύο μωρά ο πατέρας τους έχει να τα δει από την κλινική από την στιγμήπου ξεκίνησαν οι διαδικασίες διαζύγιου δεν ενδιαφέρεται για τα παιδια εκτός την διατροφή τίποτα άλλο δεν ξέρει τίποτα για τα παιδάκια ούτε ένα τηλέφωνο πριν λίγες μέρες επιχεορίσατε να τον πάρω στο κινητο επειδη έμαθα ότι παίρνει τα χρήματα από το επίδομα των παιδιών και δεν τον βρήκα στο κινητο αναγκάστηκα και πήρα στο πατρικό του το σήκωσε ο ιδιος το τηλέφωνο και μ είπε να πάω στο δι@.... Και μου το έκλεισε τα παιδάκια τα μεγαλώνω μόνη μου χωρίς καμία βοήθεια δεν έχω που να μιλήσω να ανοίξω την καρδία μ είμαι 34 κ τα παιδάκια 17 μηνών 

Κοπέλα μου ξέχασέ τον και κοίτα να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου, είσαι νεότατη! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Εύχομαι να βρεθεί σύντομα κάποιος που να σας αγαπήσει αληθινά και να τα μεγαλώσει μαζί σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, mama twins είπε:

Καλησπέρα σας είμαι νέα στο φόρουμ ελπίζω να γράφω στο σωστό θεμα πριν 2 μήνες χώρισα μ δύο μωρά ο πατέρας τους έχει να τα δει από την κλινική από την στιγμήπου ξεκίνησαν οι διαδικασίες διαζύγιου δεν ενδιαφέρεται για τα παιδια εκτός την διατροφή τίποτα άλλο δεν ξέρει τίποτα για τα παιδάκια ούτε ένα τηλέφωνο πριν λίγες μέρες επιχεορίσατε να τον πάρω στο κινητο επειδη έμαθα ότι παίρνει τα χρήματα από το επίδομα των παιδιών και δεν τον βρήκα στο κινητο αναγκάστηκα και πήρα στο πατρικό του το σήκωσε ο ιδιος το τηλέφωνο και μ είπε να πάω στο δι@.... Και μου το έκλεισε τα παιδάκια τα μεγαλώνω μόνη μου χωρίς καμία βοήθεια δεν έχω που να μιλήσω να ανοίξω την καρδία μ είμαι 34 κ τα παιδάκια 17 μηνών 

Καλημέρα και καλή δύναμη σου εύχομαι! Καταλαβαινω ότι το ψυχολογικό φορτίο είναι μεγάλο όμως πρέπει να σκεφτείς λογικά και ψύχραιμα. Πρέπει να βρεις άμεσα δικηγόρο και έναν πολύ καλό λογιστή για να σε καθοδηγήσουν. Μην υποκύπτεις σε συναισθηματισμούς, κανείς δεν θα σε λυπηθεί ούτε εσένα ούτε τα παιδάκια σου. Άμεσα δικηγόρο και λογιστή. Μην του χαρίζεις πράγματα που δικαιούσαι για τα παιδιά σου. 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα τ μανούλα μ είχα βοηθεια από όλα... Την έχασα σ ηλικία 55 ήταν ξαφνικά στα χέρια μου έχω περάσει πάρα πολλά εδώ και ένα χρόνο βιώνω το θάνατο και στο καπάκι εξώδικο σ 5 μέρες να μαζέψω τα πράγματα μ αλλιώς στο δρόμο από την αρχή οι δικοι του ήταν εμπόδιο κουμαντα κ λόγια και εκείνος μαζί τους 

Είναι πάρα πολλά που πρέπει να πω και δεν εχω

Χρονο μ τα μικρακια μ κοιμήθηκαν άλλα εγώ δεν έχω κουράγιο όλη μέρα τρέχω δεν προλαβαίνω ούτε να φάω το βράδυκάτι για να μην πέσω κάτω

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, kido είπε:

Κοπέλα μου ξέχασέ τον και κοίτα να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου, είσαι νεότατη! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Εύχομαι να βρεθεί σύντομα κάποιος που να σας αγαπήσει αληθινά και να τα μεγαλώσει μαζί σου!

Μακάρι να μου φερθεί έτσι προς το παρόν ειναι Εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απευθυνθει σε καποιο συλλογο ισως εχουν κ δικηγορο η καποιο πλανο οπως κ να χει ακομη κ ψυχολογικα θα βοηθησουν η με καποιες συμβουλες για το πως να κινηθεις ισως καποια μανουλα απο εδω ξερει να σου πει. 

Την υγεια σου να προσεχεις εισαι ολος τους ο κοσμος πρεπει να εισαι καλα για να τους δινεις τη φροντιδα που χρειαζονται κ ν τα προστατευεις. 

Να τρως μαζι τους :) θα τους αρεσει. 

θεωρω οτι το να βαλει μια μαμα στη ζωη της καινουριο σύντροφο ειναι δυσκολο κ γ αυτην κ γ τ παιδια σε οτι ηλικια κ αν ειναι. Αλλα αυτο ειναι στη κριση του καθενος κ στις καταστασεις που του τυχαινουν. 

καλη δυναμη κοπελα μου. 

Κ πραγματικα προσπαθησε να εστιαζεις στα θετικα κ αποκοψου απ οτι σου δημιουργει προβλήματα κ σε στενοχωρει. Φανταζομαι η μερα κ η νυχτα σου πως ειναι μια τρεχαλα αλλα θα φτιαξουν τα πραγματα προσπαθησε να σκεφτεσαι κ να πραττεις προς αυτη τη κατεύθυνση. Για μενα ενας πατερας π αφηνει τα παιδια του ειναι ακυρος οτι κ αν εχει γινει ακομη κ να τον εδιωχνες καθημερινα που λεει ο λόγος δν αξιζει να ασχολεισαι κ θα σε χαλαει θα υπαρχει παντα αντιπαλοτητα ακομη κ αν αλλαξει συμπεριφορα μετα. βαλε καποιον αλλον ν μιλαει μαζι τ για τα απαραιτητα αν μπορείς ιδανικα δικηγορο οπως σου ειπαν. 

Τα φιλια μου σ εσενα κ στα ζουζουνια σου. :)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mama twins είπε:

Μακάρι να μου φερθεί έτσι προς το παρόν ειναι Εντάξει

Βόλτα όλα σιγα σιγα σε σειρά όπως σου τα είπαν και οι υπόλοιπες και θα έρθει κι αυτό με τον καιρό, στο εύχομαι! Να είσαι δυνατή και αισιόδοξη!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, mama twins είπε:

Τώρα βρήκα χρόνο όλη μέρα τρέχω 

Θα ήθελα τ γνώμη σας επειδή δεν εμπιστεύομαι γνωστους δεν μπορούν τα κακόβουλα σχόλια

 

Καλά κάνεις ακολούθησε αυτά που είπαν κ τα κορίτσια παραπάνω για λογιστή και δικηγόρο οπωσδήποτε!Όταν μαζέψεις αρκετές απόψεις και νοιώσεις καλύτερα ζητα απο το διαχειριστή να διαγράψει το θέμα σου γτ καμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνεται..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Καλά κάνεις ακολούθησε αυτά που είπαν κ τα κορίτσια παραπάνω για λογιστή και δικηγόρο οπωσδήποτε!Όταν μαζέψεις αρκετές απόψεις και νοιώσεις καλύτερα ζητα απο το διαχειριστή να διαγράψει το θέμα σου γτ καμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνεται..

Για ποιο λόγο να διαγραφεί το θέμα; δεν καταλαβαίνω... ανώνυμα δεν είναι; ούτε έχω πρόσθεση κάτι ανήθικο 

Τεσπα ευχαριστώ για τ μνμ σας 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama twins είπε:

Για ποιο λόγο να διαγραφεί το θέμα; δεν καταλαβαίνω... ανώνυμα δεν είναι; ούτε έχω πρόσθεση κάτι ανήθικο 

Τεσπα ευχαριστώ για τ μνμ σας 

Δεν ξέρω τι εννοούσε η @Elfer αλλα δεν νομίζω να υπονοουσε κατι τέτοιο. Να συνεχίσεις να Γραφεις εδώ, καμια φορα αγνωστοι ανθρωποι Ειναι μεγαλύτερη στηριξη. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Smile89 είπε:

Δεν ξέρω τι εννοούσε η @Elfer αλλα δεν νομίζω να υπονοουσε κατι τέτοιο. Να συνεχίσεις να Γραφεις εδώ, καμια φορα αγνωστοι ανθρωποι Ειναι μεγαλύτερη στηριξη. 

 

1 ώρα πρίν, mama twins είπε:

Για ποιο λόγο να διαγραφεί το θέμα; δεν καταλαβαίνω... ανώνυμα δεν είναι; ούτε έχω πρόσθεση κάτι ανήθικο 

Τεσπα ευχαριστώ για τ μνμ σας 

Μήπως ότι από τα στοιχεία που λες την ιστορία σου κάποιος που διαβάζει το φόρουμ να καταλάβει ποιος είσαι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , kido είπε:

 

Μήπως ότι από τα στοιχεία που λες την ιστορία σου κάποιος που διαβάζει το φόρουμ να καταλάβει ποιος είσαι;

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα οτι εννοούσε αλλα και να την καταλαβαίνε Καποιος Σιγα δεν ειπε και ψεματα. Τέλος παντων. @mama twins κορίτσι μου πραξε όπως νοιωθεις. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα οτι εννοούσε αλλα και να την καταλαβαίνε Καποιος Σιγα δεν ειπε και ψεματα. Τέλος παντων. @mama twins κορίτσι μου πραξε όπως νοιωθεις. 

Ναι μωρέ απλά επειδή είναι αρκετά προσωπικά όλα αυτά, μπορεί να μην ήθελε να υπάρχουν για πάντα εδώ για όποιον μπαίνει. Τακτοποίησε τα σημαντικά ζητήματα σιγά σιγά και αυτό ας είναι τελευταίο στη λίστα @mama twins :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...