Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Αποβολή μετα απο αμνιοπαρακεντηση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας..το θέμα που θα ήθελα να συζητήσουμε ειναι η αποβολή μετα απο αμνιοπαρακέντηση..και συγκεκριμένα πόσο δίαστημα μετα την επέμβαση έγινε η αποβολή..παρόλο που αναφέρεται ποσοστό αποβολής 1/100 στο ιντερνετ δεν υπάρχουν μαρτυρίες οσο και αν έψαξα. Επίσης υπάρχουν πολλές αναφορές για το διαςτημα κινδυνου μετα απο την επεμβαςη . Κάποιοι γιατροί αναφέρουν τις πρώτες δυο μερες, την πρώτη εβδομαδα, δυο εβδομαδες αλλα κάποιοι θεωρούν οτι αποβολές έως και 6 εβδομαδες μετα την επεμβαςη που οφείλονται σε λοίμωξη του αμνιακου υγρού λογω μικρόβιου που πέρασε απο τη βελόνα..αν κάποια ειχε βρεθεί δυστυχως σε αυτη τη θεςη και θελει να  το μοιραστεί θα με βοηθούσε.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Mommy39 είπε:

Καλησπέρα σας..το θέμα που θα ήθελα να συζητήσουμε ειναι η αποβολή μετα απο αμνιοπαρακέντηση..και συγκεκριμένα πόσο δίαστημα μετα την επέμβαση έγινε η αποβολή..παρόλο που αναφέρεται ποσοστό αποβολής 1/100 στο ιντερνετ δεν υπάρχουν μαρτυρίες οσο και αν έψαξα. Επίσης υπάρχουν πολλές αναφορές για το διαςτημα κινδυνου μετα απο την επεμβαςη . Κάποιοι γιατροί αναφέρουν τις πρώτες δυο μερες, την πρώτη εβδομαδα, δυο εβδομαδες αλλα κάποιοι θεωρούν οτι αποβολές έως και 6 εβδομαδες μετα την επεμβαςη που οφείλονται σε λοίμωξη του αμνιακου υγρού λογω μικρόβιου που πέρασε απο τη βελόνα..αν κάποια ειχε βρεθεί δυστυχως σε αυτη τη θεςη και θελει να  το μοιραστεί θα με βοηθούσε.. 

@Mommy39αχ κοριτσακι μου ομορφο δυστηχως ειμαι μια απο αυτες τις κοπελες το βιωσα με τον χειροτερο τροπο κοριτσι μου παιζουν πολλα ρολο ο γιατρος που σου κανει την αμνιοπαρακεντιση μετα η ψυχολογια το αγχος και τελικα και πιο σημαντικο ειναι η μητρα αν συμπεριφερθει καλα  εμενα δυστηχως μολυνθηκε το αμνιακο υγρο χωρις να μου το πει ο γιατρος και εβλαψε το μωρο δεν αντεξε και πεθανε εγω εκανα αμνιοπαρακεντιση 27 εβδομαδων και εχασα υγρο μετα απο μια εβδομαδα ξαπλα 

πρίν από 12 λεπτά , palmoira είπε:

@giotitsa νομίζω μπορείς να βοηθήσεις το κορίτσι...

@palmoiraευχαριστω που το παραθεσες εννοειται οτι θα την βοηθησω και ψυχολογικα αλλα και οπως αλλιως μπορω 

 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου..αν σε φέρνει σε δύσκολη θεςη η ερώτηση μου μην την σπαντας καταλαβαινω απολυτα..ποσες μερες μετα την επεμβαςη εγινε η αποβολή και τι συμπτωματα είχες; Ο γιατρος ειχε καταλάβει και δε σε βοήθησε;;; 

Link to comment
Share on other sites

@Mommy39 οχι δεν με φερνεις σε δυσκολη θεση εγω πρωτον τρυπηθηκα 3 φορες διοτι δεν μπορουσε να μοθ=υ τραβηξει υγρο οπως ελεγε μετα δεν μπορω να ξερω αν βρηκε πανω στον μωρο η αποβολη μου εγινε σχεδον δυο βδομαδες μετα οχι τι να καταλαβει ο γιατρος δεν θελω να συζητησω για αυτον ητανε μ@ με κ κεφαλαιο δεν ειχα συμτωματα απλα καταλαβα οτι εχανα κατι σαν νερο και μου πηγε η ιδεα οτι ειναι αμνιακο εκανα εισαγωγη 7 μερεες στο νοσοκομειο και μετα βγηκα με σταθεροποιημενα υγρα μετα απο 3 μερες παλι τα ιδια ξαναπηγα να κανω υπερηχο να δουμεαν το μωρο ητανε καλα πηγα ολα καλα με τον υπερηχο γυρισα σπιτι κοιμηθηκα και καταλαβα οτι απο το πρωι δεν ενιωθα τον μικρο μου και ετσι το εχασα 

 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη για το άσχημο που θα πω. Έκανα και γω λήψη τροφοβλάστης και ευτυχώς πήγαν όλα καλά, θελει πολύ ψάξιμο ο γιατρός  και να είναι πιστοποιημένος. Βέβαια φοβόμουν πολυ! ....γιατί; πριν κάποια χρόνια, πρώτη ξαδέλφη φίλης, μετά από αμνιοπαρακέντηση,  πέθανε το μωρό στη κοιλιά της (είχε χτυπηθεί από τη βελόνα), επειτα  έπαθε σηψαιμία και η κοπέλα , μετά από μεγάλης διάρκειας νοσηλεία δυστυχώς χάθηκε και αυτή. Θυμάμαι που το άκουγα και είχα ανατριχιασει. Βέβαια έχει περασει σίγουρα 10ετια!

Εγώ πάλι ούτε πόνεσα ούτε τίποτα, και θεωρείται ότι στη λήψη χωριακων λαχνών η βελόνα είναι μεγαλύτερη όπως επίσης και τα ποσοστά αποβολής. Καλό γιατρό και όλα θα είναι καλά!!!

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , 2angels είπε:

Συγγνώμη για το άσχημο που θα πω. Έκανα και γω λήψη τροφοβλάστης και ευτυχώς πήγαν όλα καλά, θελει πολύ ψάξιμο ο γιατρός  και να είναι πιστοποιημένος. Βέβαια φοβόμουν πολυ! ....γιατί; πριν κάποια χρόνια, πρώτη ξαδέλφη φίλης, μετά από αμνιοπαρακέντηση,  πέθανε το μωρό στη κοιλιά της (είχε χτυπηθεί από τη βελόνα), επειτα  έπαθε σηψαιμία και η κοπέλα , μετά από μεγάλης διάρκειας νοσηλεία δυστυχώς χάθηκε και αυτή. Θυμάμαι που το άκουγα και είχα ανατριχιασει. Βέβαια έχει περασει σίγουρα 10ετια!

Εγώ πάλι ούτε πόνεσα ούτε τίποτα, και θεωρείται ότι στη λήψη χωριακων λαχνών η βελόνα είναι μεγαλύτερη όπως επίσης και τα ποσοστά αποβολής. Καλό γιατρό και όλα θα είναι καλά!!!

@2angelsεμενα ητανε πιστοποιημενος αλλα με τρυπησε 3 φορες γιατι δεν τριαβοταν υγρο δεν ξερω αν τρυπησε το μωρο και πλεον δεν με ενδιαφερει γιατι αν κατσω και το σκεφτω θα τρελαθω εγινε οτι εγινε και τερμα ειναι να μην γινει το κακο τωρα παιζουν πολλα αλλα ρολο γιατρος ψυχολογια συνθηκες μητρα οργανισμος και ο Θεος 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μοιράζεστε τις ιστορίες σας αν και λυπάμαι βαθύτατα..επειδη απο την προηγουμενη μου κυηση κατάλαβα πολυ καλα οτι οταν αναφέρονται σε ποσοστά 1 στο εκατομμύριο το ενα και μοναδικό μπορει να συμβεί .. σε κάποιον δυστυχως θα συμβεί..μου κανει εντύπωση που οι γιατροί το 1/100 της αμνιο το παρουσιάζουν σπάνιο..ειδικά για τις λοιμώξεις αναφέρουν οτι εχουν αποστειρωμένα εργαλεία και ειναι σπανιότατες..αλλα δεν εχω πεισθεί .. απο την αλλη πέρα απο τη γιωτιτσα δεν εχω ακούσει αλλη εμπειρία με λοίμωξη..σε κάποιες ερευνες στην Αμερική αναφέρεται και πολυ σωςτα οτι οταν υπολογίζουν το 1/100 συνηθωσ υπολογίζουν το διαςτημα 2 ημερών μετα απο την επεμβαςη με αποτελεσμα αποβολές που συμβαίνουν 1 ή 2εβδομαδες αργοτερα συνήθως λογω λοιμώξεων να μην υπολογίζονται.. κάποια γυναικολογικα κέντρα στις ΗΠΑ Αναφέρουν ως επίφοβο διαςτημα εως και έξι εβδομαδες μετα απο την επεμβαςη (λογω λοίμωξης) ..όποτε θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες απο τα μέλη του φόρουμ.. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2018 at 10:51 ΜΜ, giotitsa είπε:

@2angelsεμενα ητανε πιστοποιημενος αλλα με τρυπησε 3 φορες γιατι δεν τριαβοταν υγρο δεν ξερω αν τρυπησε το μωρο και πλεον δεν με ενδιαφερει γιατι αν κατσω και το σκεφτω θα τρελαθω εγινε οτι εγινε και τερμα ειναι να μην γινει το κακο τωρα παιζουν πολλα αλλα ρολο γιατρος ψυχολογια συνθηκες μητρα οργανισμος και ο Θεος 

Aκριβως..όπως σε κάθε επεμβατική διαδικασία έτσι κι εδώ παίζεις με ποσοστά..ωστόσο η εξέταση ως ένσταση εδώ κ χρόνια δίνει υγιή παιδιά σε ,αγκαλιές..ως αναφορά την απώλεια λυπάμαι ειλικρινά ωστόσο ευθύνη έχει κ ο μαιευτήρας που δεν την παρακολουθούσε στενά διότι ενδομήτριο θάνατο έχουν δυστυχώς πολλές γυναίκες..δεν καταλήγουν όλες..γίναν πολλά λάθη προφανώς κ το πλήρωσε η γυναίκα με τη ζωή της..καλό είναι να ξέρουμε κ τα υπέρ κ τα κατά..στην πρώτη μου αποξεση ζήτησα να μάθω πιθανές επιπλοκές .λοιπόν είχα μια από αυτές με αιμάτωμα που δεν έκλεινε κ αιμορραγούσε 4 μήνες ..θα μπορούσε να μου στοιχήσει έως κ τη μήτρα..δε συμβαίνει συχνά όμως..έτυχε σε μένα..λάθος γιατρού; Δε θα το ψάξω άλλαξα έτσι κι αλλιώς ..συνεβει όμως..ζύγισε τα υπέρ κ τα κατά ρώτησε για τροφοβλάστης..κι αν καταλήξεις στην αμνιοπαρακέντηση πάρε 10 γνώμες που θα πας( εννοείται πιστοποιημένος)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι σε όλες να είστε καλά.... Ηθελα με όλο το θάρρος να κάνω μια ερώτηση στα κορίτσια που δυστυχώς βίωσαν αυτήν την απώλεια, διότι της τελευταίες μέρες αισθάνομαι λίγο περίεργα.... Λίγα λόγια για μένα για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται... Είμαι έγκυος στην 22 εβδομάδα σε δίδυμα, 24 /7 έκανα αμνιοπαρακεντηση και για τα δύο μου μωράκια λογω αυξημένης αυχενικής και στα δύο... Τα αποτελέσματα δόξα τω θεω φυσιολογικά, έκανα τον μοριακό καρυοτυπο... Ο γιατρός που με ανέλαβε είναι απο τους πιο γνωστούς στην Θεσσαλονίκη και πραγματικά ήταν πολύ καλός μαζί μου προσπάθησε πολύ με μια φορά που θα τρυπήσει να πάρει υγρό και από τους δύο σάκους (τα μωρά μου ειναι διχοριακα διαμνιακα) όμως δεν τα κατάφερε και με τρύπησε δύο φορές... Όλα πήγαν καλά απλα τις τελευταίες μέρες παρατήρησα περισσότερα υγρά και σκέφτομαι μήπως χάνω αμνιακό.... Θα μπορούσε κάποια να με διαφωτίσει σας παρακαλώ.... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχεις μιλησει με τον γιατρο σου;

γενικα να εχεις πιο πολλα υγρα ειναι φυσιολογικο,κ γω ειχα στο δευτερο τριμηνο κ καλοκαιρι που δ εκανα αμνιο.

απο οσο ξερω υπαρχουν κτ ταινιες που μπορεις να ελεγξεις αν ειναι αμνιακα τα υγρα(ταινιες ηλιοτροπιου;).κ κτ σαν σερβιετες στα φαρμακεια αλλα ακριβες

θα σε κατευθυνει ο γιατρος σου

καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη κ με το καλο τα διδυμακια σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κορίτσι μου.! Εννοείται πως θα μιλήσω με τη γιατρό μου απλά είπα να κάνω μια ερώτηση να μου φύγει λίγο από το μυαλό!!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , giotitsa είπε:
6 ώρες πρίν, Anastasia_paris είπε:

@Anastasia_paris απο ποτε χανεις υγρά και τι χρωμα ειναι ;

Έχει λίγες μέρες που το παρατήρησα πάνω κάτω 3-4 μέρες δεν είναι καμιά μεγάλη ποσότητα μη φανταστείς ούτε σαν ακράτεια η σπάσιμο νερών σε καμία περίπτωση... Το χρώμα επειδή είδα το αμνιακό υγρό στο μπουκαλάκι μπορώ να πω ότι μοιαζει αν και περισσότερο μου κάνουν για κολπικά υγρά.... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

@Anastasia_paris μιλά με τον γιατρό σου να δεις τι ειναι γιατι τωρα στην εβδομαδα που εισαι χανεις και πολλά κολπικά μπορεί να μην είναι αμνιακο το αμνιακο πάντως είναι σαν νερο


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...