Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αποβολή μετα απο αμνιοπαρακεντηση


Recommended Posts

Just now, giotitsa είπε:
πρίν από 5 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

@Anastasia_paris μιλά με τον γιατρό σου να δεις τι ειναι γιατι τωρα στην εβδομαδα που εισαι χανεις και πολλά κολπικά μπορεί να μην είναι αμνιακο το αμνιακο πάντως είναι σαν νερο

Αύριο θα έπαιρνα τηλέφωνο ούτως ή άλλως... Δεν έχω προγραμματισμένο ραντεβού για τώρα, έχω 3/9 τη Β επιπέδου απλά για κάποιο λόγο έτσι μέσα μου θέλω να πάω να κάνω στο ιατρείο έναν υπέρηχο, να μου φύγει το άγχος πιο πολύ....Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anastasia_paris είπε:

Αύριο θα έπαιρνα τηλέφωνο ούτως ή άλλως... Δεν έχω προγραμματισμένο ραντεβού για τώρα, έχω 3/9 τη Β επιπέδου απλά για κάποιο λόγο έτσι μέσα μου θέλω να πάω να κάνω στο ιατρείο έναν υπέρηχο, να μου φύγει το άγχος πιο πολύ....Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον... 

@Anastasia_paris αν νιώθεις τα μωρά μην φοβάσαι τίποτα κοριτσάκι μου σου εύχομαι να σου πάνε ολα καλα με το καλό τα μωρακια σου να τα προσεχεις


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, giotitsa είπε:

@Anastasia_paris αν νιώθεις τα μωρά μην φοβάσαι τίποτα κοριτσάκι μου σου εύχομαι να σου πάνε ολα καλα με το καλό τα μωρακια σου να τα προσεχεις

Ναι τα αισθάνομαι κανονικά αν και έχω ένα άγχος, σίγουρα τα ακούω και τα δύο ή μήπως μπερδεύομαι??? Εντάξει, ζω μέσα στο άγχος ούτως ή άλλως!!!Θα πάω όμως δε θα το αμελησω γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Σ ευχαριστώ και πάλι και σου εύχομαι ότι καλύτερο!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Ναι τα αισθάνομαι κανονικά αν και έχω ένα άγχος, σίγουρα τα ακούω και τα δύο ή μήπως μπερδεύομαι??? Εντάξει, ζω μέσα στο άγχος ούτως ή άλλως!!!Θα πάω όμως δε θα το αμελησω γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Σ ευχαριστώ και πάλι και σου εύχομαι ότι καλύτερο!! 

@Anastasia_paris καθόλου άγχος απαγορευτικο για την κατάσταση σου κορίτσι μου και ειδικα μετα απο αυτήν την εξέταση που έχεις κανει δεν κανει άγχος θα στο πω και εσένα οτι ειναι γραφτό να γίνει θα γίνει με το να αγχωθεις δεν θα εμποδίσει τίποτα δεν χρειάζεται άγχος ολα καλα θα πάνε κουκλιτσα μου απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου κριμα είναι τα μωρακια σου να αγχωνονται και αυτα 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , giotitsa είπε:

@Anastasia_paris καθόλου άγχος απαγορευτικο για την κατάσταση σου κορίτσι μου και ειδικα μετα απο αυτήν την εξέταση που έχεις κανει δεν κανει άγχος θα στο πω και εσένα οτι ειναι γραφτό να γίνει θα γίνει με το να αγχωθεις δεν θα εμποδίσει τίποτα δεν χρειάζεται άγχος ολα καλα θα πάνε κουκλιτσα μου απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου κριμα είναι τα μωρακια σου να αγχωνονται και αυτα 

Από τα λίγα που διάβασα είδα ότι πέρασες πολλά, οπότε και μονο που εσύ( και η κάθε εσύ) μπορεις και μιλάς σε μια άγνωστη με τόση αισιοδοξία και δίνεις κουράγιο ακόμη και για πράγματα που μπορεί να μην έχουν και ιδιαίτερη βαρύτητα, αυτά και μόνο με κάνουν να αισθάνομαι λίγο χαζή που αγχώνομαι, το ξέρω ότι δεν πρέπει όμως ειναι και η καθημερινότητα πλέον τέτοια που σε καταβάλει όσο να πεις... Με πήρε αρκετά από κάτω από την αυχενική και μετά, με τα αποτελέσματα της αμνιο ηρέμησα, τώρα όμως πάλι λίγο ταρακουνηθηκα... Θα περάσει κι αυτό και όλα θα πάνε καλά, το πιστεύω!!! 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Ναι τα αισθάνομαι κανονικά αν και έχω ένα άγχος, σίγουρα τα ακούω και τα δύο ή μήπως μπερδεύομαι??? Εντάξει, ζω μέσα στο άγχος ούτως ή άλλως!!!Θα πάω όμως δε θα το αμελησω γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Σ ευχαριστώ και πάλι και σου εύχομαι ότι καλύτερο!! 

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου... Εννοείτε να πας στο γιατρό αλλα η εγκυμοσύνη εχει από μόνη της αυξημένα κολπικά και με τη ζεστη που κάνει είναι φορές που είναι και ιδρώτας. Το εσώρουχο γίνεται μούσκεμα από τον ιδρώτα! Χαλάρωσε , πήγαινε να ακούσεις και να δεις τα παιδάκια σου και όλα θα πάνε καλά! Με το καλό!!!


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , 2angels είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου... Εννοείτε να πας στο γιατρό αλλα η εγκυμοσύνη εχει από μόνη της αυξημένα κολπικά και με τη ζεστη που κάνει είναι φορές που είναι και ιδρώτας. Το εσώρουχο γίνεται μούσκεμα από τον ιδρώτα! Χαλάρωσε , πήγαινε να ακούσεις και να δεις τα παιδάκια σου και όλα θα πάνε καλά! Με το καλό!!!

Σ ευχαριστώ πολύ!! Απλά μου φάνηκε περίεργο, ήξερα ότι αυξάνονται τα υγρά στην εγκυμοσύνη, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη απλά δεν είχα παρατηρησει κάτι τέτοιο... Κάθε εγκυμοσύνη ωστόσο είναι διαφορετική, αυτό το κατάλαβα καλά!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia_paris είπε:

Από τα λίγα που διάβασα είδα ότι πέρασες πολλά, οπότε και μονο που εσύ( και η κάθε εσύ) μπορεις και μιλάς σε μια άγνωστη με τόση αισιοδοξία και δίνεις κουράγιο ακόμη και για πράγματα που μπορεί να μην έχουν και ιδιαίτερη βαρύτητα, αυτά και μόνο με κάνουν να αισθάνομαι λίγο χαζή που αγχώνομαι, το ξέρω ότι δεν πρέπει όμως ειναι και η καθημερινότητα πλέον τέτοια που σε καταβάλει όσο να πεις... Με πήρε αρκετά από κάτω από την αυχενική και μετά, με τα αποτελέσματα της αμνιο ηρέμησα, τώρα όμως πάλι λίγο ταρακουνηθηκα... Θα περάσει κι αυτό και όλα θα πάνε καλά, το πιστεύω!!! 

@Anastasia_paris θα δεις ολα καλα θα πάνε εγώ και ολα τα κορίτσια έχουν περάσει πολλά τα δικα μου δεν θέλω ουτε να τα θυμάμαι ειναι ένας εφιάλτης που προσπαθώ να ξεχάσω δεν θέλω να θυμάμαι θέλω να ερθουν πιο όμορφες μερες σίγουρα και η εποχή που ζούμε και καταστάσεις μας προκαλούν άγχος αλλα εχεις δυο ζωές προσπάθησε να μην εχεις τόσο άγχος οτι νιώθεις το νιώθουν τα νινακια σου ψυχουλες μου κλιμα είναι 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , giotitsa είπε:

@Anastasia_paris θα δεις ολα καλα θα πάνε εγώ και ολα τα κορίτσια έχουν περάσει πολλά τα δικα μου δεν θέλω ουτε να τα θυμάμαι ειναι ένας εφιάλτης που προσπαθώ να ξεχάσω δεν θέλω να θυμάμαι θέλω να ερθουν πιο όμορφες μερες σίγουρα και η εποχή που ζούμε και καταστάσεις μας προκαλούν άγχος αλλα εχεις δυο ζωές προσπάθησε να μην εχεις τόσο άγχος οτι νιώθεις το νιώθουν τα νινακια σου ψυχουλες μου κλιμα είναι 

Θα έρθουν οι όμορφες μέρες που αποζητάς, είμαι σίγουρη... Όλα για κάποιο λόγο συμβαίνουν και μέσα από αυτά βγαίνουμε πιο δυνατοί... Εμείς οι γυναίκες έχουμε πολύ περισσότερη δύναμη μέσα μας απ οση μπορούμε να φανταστούμε.... Εχε πίστη στο Θεό και όλα θα έρθουν, είμαι σίγουρη γι αυτό!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Θα έρθουν οι όμορφες μέρες που αποζητάς, είμαι σίγουρη... Όλα για κάποιο λόγο συμβαίνουν και μέσα από αυτά βγαίνουμε πιο δυνατοί... Εμείς οι γυναίκες έχουμε πολύ περισσότερη δύναμη μέσα μας απ οση μπορούμε να φανταστούμε.... Εχε πίστη στο Θεό και όλα θα έρθουν, είμαι σίγουρη γι αυτό!! 

@Anastasia_paris εγώ κορίτσι μου εχω πίστη ο Θεός με ξέχασε όμως τέλος πάντων ασε με εμενα κοιτά τον εαυτό σου ακου μουσική Σκέψου όμορφα θετικά και ολα καλα θα πάνε 

 

  • Λυπημένη/-ος 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , giotitsa είπε:

@Anastasia_paris εγώ κορίτσι μου εχω πίστη ο Θεός με ξέχασε όμως τέλος πάντων ασε με εμενα κοιτά τον εαυτό σου ακου μουσική Σκέψου όμορφα θετικά και ολα καλα θα πάνε 

 

Λυπάμαι πολύ, έχεις δίκιο συγγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση.... Σ ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον,  αύριο κιόλας θα πάρω τηλέφωνο και είμαι σίγουρη όλα θα είναι εντάξει!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα κοριτσια! 

Αναστασια μου σημερα διαβασα πρωτη φορα τα μηνυματα που γραψατε ολες το 2018. Αναφερομαι σε σενα διοτι οι περιπτωσεις μας μοιαζουν! 

Κι εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη και μενω Αθηνα! ειμαι στην 20η βδομαδα εγκυμοσυνης διδυμων! Εκανα την Δευτερα αμνιοπαρακεντηση με μια βελονια και ολα πηγαν καλα! βεβαια ακομη δεν τα εχω νιωσει να κλωτσανε διοτι εχουν αρκετο χωρο το καθενα στον σακο του αλλα επειδη βλεπω οτι εσυ και μετα απο δυο βδομαδες ειχες αμφιβολιες ηθελα να ξερω τελικα πηγαν ολα καλα; τα γεννησες τα αγγελουδακια σου χωρις κανενα προβλημα; το ευχομαι πολυ για σενα και για την καθε κοπελα τα καλυτερα κοριτσια! Ηθελα να μαθω αν η καθεμια σας μετα απο αμνιοπαρακεντηση πηρατε αντιβιωση, εγω για 5 μερες την Zinadol. Ηθελα να ξερω αν ηταν καλο να κανω εναν απλο υπερηχο να δω πως ειναι τα μωρα διοτι το επομενο ραντεβου θα ειναι αυτο του β επιπεδου που αργει ακομη! Ο γιατρος ειπε να μην ανησυχω αν δεν εχω αιμοραγια η υγρα πολλα, η πυρετο απλα δεν ξερω μεχρι ποτε αυτα μπορουν να εμφανιστουν! επισης εχει κανει καποια απο εσας τον μοριακο καρυοτυπο; αναρωτιεμαι οι κοπελες που κανουν μονο αυχενικη ολες θα ειχαν αρνητικα αποτελεσματα αν κανανε την αμνιοπαρακεντηση; ρωταω γιατι με το καθε εστω και μικρο αποτελεσμα που ισως δεν θα γνωριζαμε αν δεν καναμε την επεμβαση το παιδι να ειχε κατι χωρις να το ξεραμε και χωρις να του εκανε και κακο την τελικη! δεν ξερω, θα δουμε τις επομενες ημερες τι αποτελεσματα θα βγουν! 

Καλο κουραγιο σε ολες τις κοπελες που ειχαν κακες εμπειριες και ξανα προσπαθουν! :wub:

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, martjem είπε:

Καλησπερα κοριτσια! 

Αναστασια μου σημερα διαβασα πρωτη φορα τα μηνυματα που γραψατε ολες το 2018. Αναφερομαι σε σενα διοτι οι περιπτωσεις μας μοιαζουν! 

Κι εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη και μενω Αθηνα! ειμαι στην 20η βδομαδα εγκυμοσυνης διδυμων! Εκανα την Δευτερα αμνιοπαρακεντηση με μια βελονια και ολα πηγαν καλα! βεβαια ακομη δεν τα εχω νιωσει να κλωτσανε διοτι εχουν αρκετο χωρο το καθενα στον σακο του αλλα επειδη βλεπω οτι εσυ και μετα απο δυο βδομαδες ειχες αμφιβολιες ηθελα να ξερω τελικα πηγαν ολα καλα; τα γεννησες τα αγγελουδακια σου χωρις κανενα προβλημα; το ευχομαι πολυ για σενα και για την καθε κοπελα τα καλυτερα κοριτσια! Ηθελα να μαθω αν η καθεμια σας μετα απο αμνιοπαρακεντηση πηρατε αντιβιωση, εγω για 5 μερες την Zinadol. Ηθελα να ξερω αν ηταν καλο να κανω εναν απλο υπερηχο να δω πως ειναι τα μωρα διοτι το επομενο ραντεβου θα ειναι αυτο του β επιπεδου που αργει ακομη! Ο γιατρος ειπε να μην ανησυχω αν δεν εχω αιμοραγια η υγρα πολλα, η πυρετο απλα δεν ξερω μεχρι ποτε αυτα μπορουν να εμφανιστουν! επισης εχει κανει καποια απο εσας τον μοριακο καρυοτυπο; αναρωτιεμαι οι κοπελες που κανουν μονο αυχενικη ολες θα ειχαν αρνητικα αποτελεσματα αν κανανε την αμνιοπαρακεντηση; ρωταω γιατι με το καθε εστω και μικρο αποτελεσμα που ισως δεν θα γνωριζαμε αν δεν καναμε την επεμβαση το παιδι να ειχε κατι χωρις να το ξεραμε και χωρις να του εκανε και κακο την τελικη! δεν ξερω, θα δουμε τις επομενες ημερες τι αποτελεσματα θα βγουν! 

Καλο κουραγιο σε ολες τις κοπελες που ειχαν κακες εμπειριες και ξανα προσπαθουν! :wub:

 

Κορίτσι μου με το καλό τα μωράκια σου!!!! Στην δική μου περίπτωση πήγαν όλα καλά ναι, τώρα που μιλάμε κοιμούνται δίπλα μου τα μωράκια μου, έχουμε φτάσει 8 μηνών! Είχα πολλά υγρά αλλά ήταν φυσιολογικό εν τέλει! Εγώ έκανα την αμνιο και πήγα στην γιατρό μου περίπου 2 εβδομάδες μετά, και μετά από λίγο είχα και την β επιπέδου, δεν τα θυμάμαι και πολύ καλά! Μοριακό καρυοτυπο κάναμε ναι! Με το καλο να βγουν τα αποτελέσματα και να κρατήσεις αγκαλίτσα τα μωράκια σου!!!! Ότι θέλεις είμαι εδώ, δεν μπαίνω συχνά πλέον, αλλά αν χρειαστείς κάτι αν μπορώ με χαρά θα σε βοηθήσω! 

Επίσης ξέχασα να σου πω ότι εγώ δεν πήρα καθόλου αντιβίωση, απλά έμεινα ξάπλα χωρίς πολλά πολλά... 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά γλυκιά μου! Ποσο ευχάριστα τα νέα σου! Μεγάλη χαρά! Εννοείται ότι θέλει πολλή αφοσίωση στα παιδάκια και λογικό να μην έχεις χρόνο. Πρώτα τα παιδιά και μετά όλα τα άλλα! Ευχαριστώ για όλα! Θα ξανά μιλήσουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2018 at 5:08 ΜΜ, Anastasia_paris είπε:

 

Κορίτσια κου δυστυχως ειμαι κει εγω μια απο τις μανουλες που εχασε το μωρο της μετα απο αμνιοπαρακεντηση και λοιμωξη την 20η εβδομαδα κυησης.

εκανα στα 39 εξωσωματικη και επιασε με την πρωτη. Η α επιπεδου ηταν τελεια και αποφασισαμε κογω ηλικια και πολυ κακως πριν κανουμε την β επιπεδου!!! Να κανουμε εμνιοπαρακεντηση με προτροπη κιολας του γιατρου εμβρυομητρικης. Ο γυναικολογος μου προσπαθησε να με καθυστερησει λεγοντας μου να περιμενω και αν βγει ο β επιπεδου κακος βλεπουμε. Απλα σκεφτηκα και εγω οτι μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει. Που να ξερω;;; Θεωρουσα εξεταση ρουτινας. Την εκανα, θεωρητικα ολα καλα, πηρα 5 μερες αμοξιλ και την 6 ημερα ειδα αίμα! Την εβδομη μερα ημουν με αιμορραγια και ανοιχτο τραχηλο στο νοσοκομειο! Δεν καταφερε η αμοξιλ να σκοτωσει το μικροβιο και μολις διεκοψα κιολας αρχησε η αντιστροφη μετρηση!

Εχασα τον μπεμπακο μου 20 εβδομαδων απο χοριοαμνιονιτιδα!!!

και ο καρυοτυπος που ηρθε μια εβδομαδα μετα εδειξε ενα τελειο μωρο!!

το ποσοστο ειναι 1/200 στην αμνιο να γινει επιπλοκη και 1/500 λοιμωξη. Πολυ σωστα λενε οι κοπελες οτι πολλες μελετες θεωρουν κρισημο διαστημα τις πρωτες 3-5 μερες.

και να φανταστεις η πρωτη κουβεντα του γιατρου που εκανε την αμνιο οταν το εμαθε ηταν «ε καλα δεν φταιει η αμνιο! Ηταν 7η ημερα!!». Τωρα που τα σκεφτομαι... δεν ειχε βαλει ουτε καν γαντια!! Ετσι μου ειπε γινεται!! Και ειναι απο τους καλυτερους στην Αθήνα!!

δεν εχω λογια...

προσοχη στις επεμβατικες εξετασεις! Να γινονται μετα απο σκεψη και οταν υπάρχει πραγματικο προβλημα! Οχι προληπτικα και οχι λογω ηλικιας.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...