Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Αλλαγή γιατρού και μεταφορά βλαστοκύστεων σε άλλο κέντρο (ΓΝΩΜΕΣ)


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, πραγματικά χρειάζομαι γνώμες. Έχω πελαγώσει, το συζητάω με τον άντρα μου, δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε, με την αδερφή μου και την μητέρα μου ώρες ατέλειωτες. Είμαι τόσο μπερδεμένη. Να σας πω ότι έχω κάνει μια εξωσωματική, είχαν προκύψει 8 βλαστοκύστες, έμεινα την πρώτη φορά έγκυος και απέβαλα την 8η εβδομάδα, έκτοτε ακολούθησαν 2  ακόμη μεταφορές ( 2 βλαστοκύστες τη φορά), απέτυχα και τις 2 φορές. Στο ενδιάμεσο έχω ψαχτεί αρκετά με εξετάσεις, ανοσολογικές κτλ. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Με τον γιατρό μου, αλλά και με το κέντρο, έχω δεθεί πολύ. Είμαστε σαν οικογένεια και αυτός είναι ο λόγος που έχω ζοριστεί τώρα. Ο γιατρός μου απο τη μια μου έχει σταθεί σε όλα και μου δείχνει πραγματικό ενδιαφέρον, αλλά την ίδια στιγμή έχω κάποια λάθη να του καταλογίσω σε όλη την πορεία μας. Το πρώτο και σημαντικότερο για μένα είναι πως ήταν ο μόνος άνθρωπος που είδε τις εξετάσεις που χρειάζονται για την επιτροπή, στις οποίες φαινόταν ότι έχω hashimoto. Δεν ειπώθηκε τίποτα τότε και μετά απο μήνες αφού απέβαλα τις έπιασα στα χέρια μου, αναρωτήθηκα πώς δεν το είχε δει κάποιος, πώς και εγω η ίδια δεν το κατάλαβα αλλά τότε μου είπε πως όλα ήταν οκ. Ούτε λόγος για hashimoto. Άλλο λάθος είναι πως πριν ξεκινήσουμε την εξωσωματική, είχαμε κάνει αφαίρεση διαφράγματος, και μου έλεγε ο γιατρός λοιπόν πως το διάφραγμα δεν ξαναβγαίνει, έτσι περνούσαν οι μήνες, ξεκινήσαμε την εξωσωματική, πετύχαμε, αποβάλαμε, συνεχίσαμε προετοιμασία για να βάλουμε κ άλλα έμβρυα, το ενδομήτριο όμως δεν μεγάλωνε, και η απάντηση που έδινε ήταν πως φταίει το άγχος μου, το έλεγε κ το ξαναέλεγε, θύμωνε μαζί μου κτλ κ όταν του ζήτησα να κάνουμε υστεροσκόπηση, είδαμε με εκπληξη ότι το διάφραγμα είχε ηδη σχηματιστεί πάλι. Δεν ξέρω λοιπόν αν η αποβολή έγινε λόγω hashimoto που δεν ήταν υπο έλεγχο ενω θα μπορούσε, δεν ξέρω αν είχε ηδη βγει το διάφραγμα τότε, ενω και αυτό θα μπορούσα να το γνωρίζω. Παρέμεινα όμως στο γιατρό μου. Δεν πήρα ποτέ δεύτερη γνώμη. Τώρα 10 μέρες μετά την αρνητική χοριακή μου, και ενω περιμένω μετά τις 20  Αυγουστου να μιλήσω μαζί του για να δούμε όπως είπε πώς θα προχωρήσουμε, έκανα μια κίνηση την οποία δεν πολυσκέφτηκα. Έκλεισα ραντεβού σε άλλη γιατρό. Πασίγνωστη στη Θεσσαλονίκη. Την συναντήσαμε λοιπόν σήμερα. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα. Δ. Κ είναι τα αρχικά της. Πιστεύω πως οι βορειοελλαδίτισσες έχετε καταλάβει. Δεν μπορώ να κρίνω ρε παιδιά απο την πρώτη επαφή. Απο τη μια διαβάζω ΜΟΝΟ καλά πράγματα για αυτήν, απο την άλλη ήταν κρύα, πολύ σοβαρή και φειδωλή. Δεν είχε πολλά να μας πει. Διάβαζε τις εξετάσεις μας με προσοχή, δεν εξέφρασε άποψη. Πέρα απο κάποιες ερωτήσεις που μας έκανε, το μόνο "καινουργιο" που ακούσαμε ήταν πως οι βλαστοκύστες μας δεν είναι και οι καλύτερες που έχει δει. Όταν το άκουσα αυτό ομολογώ πως έπαθα ένα σοκ. Στεναχωρήθηκα. Κάθε ερώτηση που έκανα στο κέντρο μου για τις βλαστοκύστες, δεν είχε ποτέ σοβαρή απάντηση. Ρωτούσα πάντα για την ποιότητα τους και ποτέ δεν πήρα συγκεκριμένες σοβαρές απαντήσεις. Μόνο ότι είναι καλές και τέλος. Θα  ήθελα τη βοήθεια σας. Να συνεχίσω με τις 2 τελευταίες βλαστοκύστες στο γιατρό μου και στο κέντρο που ξεκινήσαμε και μετά να σκεφτώ την αλλαγή, σε περίπτωση δεύτερης εξωσωματικής; Ή να συνεχίσω στην τελευταία μου εμβρυμεταφορά με μια πιο έμπειρη γιατρό ; Θα δώσει την απαραίτητη σημασία εφόσον τα έμβρυα έχουν δημιουργηθεί αλλού; Αυτό που μου είπε η κ. Κ είναι ότι εφόσον όλα είναι ρυθμισμένα, σε αυτή τη φάση, θα προχωρήσουμε άμεσα σε εμβρυομεταφορά με τα έμβρυα που έχω και σκοπός την είναι να εστιάσει στο ενδομήτριο. Αυτό δεν είναι κάτι που στην παρούσα φάση θα έκανε και  ο γιατρός που έχω; Χίλια συγνώμη για την κειμενάρα, είμαι τόσο μπερδεμένη και πελαγωμένη. Μου είναι πολύ δύσκολο να γυρίσω έτσι την πλάτη  στον γιατρό που είχα απο την αρχή μέχρι τώρα και σε όλα τα κορίτσια που ήταν άψογα απέναντι μου. Όμως απο την άλλη ίσως έκλεισε τον κύκλο της η συνεργασία μας και πρέπει να προχωρήσω παρακάτω. Σας παρακαλώ , όποια έχει γνώμη ή εμπειρία ας με βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω ιδέα για ποιους γιατρους μιλάς, αλλα τι σου στοιχίζει η έμβρυομεταφορά στο παλιό κέντρο ( που ειναι και φίλος ο γιατρός) ?

Ποσα χρηματα θελει η καινούργια γιατρός; Αν οι βλαστοκυστες δεν της πολυ άρεσαν πως θα προχωρήσει με αυτές;

 Τι εχει να προτείνει ο καθενας τους σε σχέση με το ενδομητριο;

Ηταν υποθετική η κουβέντα που κανατε με την νεα γιατρο ή σου ειπε θα κάνουμε αυτο και αυτο για να βοηθήσουμε το ενδομητριο, τι θα πει εστιάζω στο ενδομητριο; Αν δεν ξέρεις πως θα συγκρίνεις τις πρακτικές τους; Ο ένας μπορει να εννοεί οτι θα το ξετινάξει το θεμα με βιοψίες, σκρατσινγκ κλπ και ο άλλος οτι θελει πχ να ειναι 12 χιλιοστά οταν έρθει η ώρα της έμβρυομεταφορας. Και οι δυο οπτικές εστίαση ειναι.

 Εγω ήμουν με γυναικολόγο με σχέση οπως περιγράφεις τον γιατρο σου, αλλα αναγνώρισα τα λάθη του, πχ σπερματέγχυση χωρις ορμονολογικές κ.α. και κατάλαβα οτι η καλη πρόθεση δεν αρκεί, χρειαζεται εξειδίκευση.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θα συμφωνήσω με την κάντυ.

Έχει αποδειχθεί ότι ο γιατρός σου έχει κάνει σοβαρά λάθη, η παραλείψεις, η ότι δεν δίνει την απαιτούμενη προσοχή;

Λες ότι οι βλαστοκύστες τελικά δεν είναι και οι καλύτερες...και οι βλαστοκυστες και τα έμβρυα 2-3 ημερών βαθμολογούνται με στανταρντς. Αυτά θεωρητικά θα έπρεπε να τα συζητήσεις με τον εμβρυολογο.

Για το Χασιμότο, 9 στις 10 γυναίκες έχουμε κατι με τον θυρεοειδή. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να είναι ρυθμισμένο. Δηλαδή tsh πάνω από 0,5 και κάτω από 2(? για το άνω όριο δεν είμαι και πολύ σιγουρη). Το πάνω όριο που θέλουν είναι μικρότερο του φυσιολογικού που δίνουν τα εργαστήρια, γιατί σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη η tsh ανεβαίνει.

Αν πιστεύεις ότι ο γιατρός σου είναι καλός επιστήμονας, γιατί να τον αλλάξεις; Μπορείς να τον οδηγήσεις, μέσα από ερωτησεις να σου δίνει πιο λεπτομερείς πληροφορίες.

το ερώτημα για μένα είναι ένα,  γιατρός, εμβρυολογος και κέντρο, είναι επιστημονικά κατάρτισμενοι και εξειδικευμένοι στο θέμα; 

Link to comment
Share on other sites

@sissy_geo, καλημερα! 

Κατι παρομοιο αντιμετωπισαμε κι εμεις στο πρωτο κεντρο που ημασταν. Ολα ηταν καλα και τελεια παντα αλλα ολο λαθη εντόπιζα(που δεν ειναι η δουλεια μου, δεν ειμαι γιατρος, αυτοι ειναι και γι αυτο πληρωνονται). 

Μετα κ την δευτερη αποτυχια πηγαμε στην γιατρο που ειπες και πετυχαμε με την πρωτη προσπαθεια. Ειναι οντως λιγομιλητη. Εγω παντως εκτιμησα σε αυτην οτι δεν λεει μεγαλα λογια και ειναι συγκεντρωμενη στην δουλεια της. Στο αλλο κεντρο που πηγαιναμε ηταν ολο αγαπουλες και φιλικο κλιμα αλλα πολυ ανοργανωτοι(εχουν τοσο κοσμο που δεν μπορουν να τον διαχειριστουν) και ο επικεφαλης γιατρος ειναι αφαντος. 

Μιληστε κ με το αλλο κεντρο να δειτε τι θασας πουν. Μη νομιζεις, κι εμεις καπως ετσι ημασταν γιατι μρτα την αντιμετωπιση του πρωτου κεντρου χασαμε την πιστη μας στους γιατρους. Αλλα ειπαμε παμε με αυτην την γιατρο και οτι γινει. Στους αλλους δεν θα ξαναπηγαινα ποτέ. Ουτε απεξω.

 


k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το θα δεν αφορά ούτε την αδερφή ούτε τη μαμά σου που προφανώς όσο κ να θέλουν να βοηθήσουν έχουν άγνοια από εξωσωματική...αφορά μόνο εσένα κ τον άντρα σου..δεν ξέρω για ποιο με τρόπο μιλάς εγώ Αθήνα έκανα προσπάθειες..πριν σου απαντήσω μιας κ βρέθηκα στο ίδιο διλλημα να σου πω πως εάν έπαιρνες κορτιζονη το χασίμοτο δεν επηρέασε πουθενά χιλιάδες μένουν με χασίμοτο..κ στις 2 επιτυχημένες μου είχα tsh 2,7 με χασίμοτο κι εγώ οπότε όλα είναι σχετικά...υπεύθυνος για αυτό είναι ενδοκρινολόγο ς όχι γυναικολόγος ..οπότε να δεις κάποιον οποιαδήποτε κι αν δεν είδες ανοσολογο να δεις κ ανοσολογο..το διάφραγμα δεν ξαναβγαίνει προφανώς η δεν έγινε αφαίρεση η δεν πρόκειται για διάφραγμα αλλά για κάποια σύμφυση..κι αυτό το γνωρίζω καλά διότι είχα κ διμερούς μήτρα κ έκανα αφαίρεση μιας μικρής ίνας διαφράγματος.

Τώρα στο ερώτημα σου..

Βρέθηκα στην ίδια θέση..είχα μια μηδενική μια εμβριομεταφορα κατεψυγμένων θετική κ παλλινδρομες δρομη κ είχα άλλη μια βλαστοκυστη..ρώτησα παντού...αυτό που μου έδωσαν να καταλάβω είναι ότι περισσότερα κέντρα άφησαν υπονοούμενο για την ποιότητα της κ λογικό ώστε να μην πάρουν την ευθύνη..είχα το φόβο αυτό ότι θα μου τη βγάζανε σκάρτη..έτσι αποφάσισα να παραμείνω στο κέντρο ..έκανα φυσικό κ έβαλα δύο βλαδτοκυστες..έμεινα σε δίδυμα ένα από τα δύο παλλινδρομησε λόγω χρωμοσωμιες κ παρέσυρε το άλλο το υγιές..ποτέ δεν θα μάθουμε πιο ήταν τι κ μετά άλλαξα κέντρο όπου πέτυχα την κόρη μου κ τώρα είναι 6 βδομάδων έγκυος στο δεύτερο (εάν όλα πάνε καλά)..εγώ δεν θα έφευγα ..καλός κακώς όλα εμπόριο είναι...κι ο επόμενος ίσως για κέρδος στο βγάλει σκάρτο..αυτό που θα έκανε πριν ξαναπάω είναι σε δημόσιο υστεροσκοπηση ξανά..αιματολογο ανοσολογο ενδοκρινολόγο...

Υγ για τις βλαστοκυστες...έχω κουραστεί να λέω εδώ μέσα πως υπεύθυνος για τα εμβρια είναι ο εμβριολογος..μια γυναικολόγος δεν μπορεί να τα αξιολογήσει κ δόξα το θεό κι οι δυο γιατροί μου αυτό έκαναν άφηναν τους εμβριολογους να κάνουν δουλειά..στην τελευταία μου εμβριομεταφορα στις 19/7 επειδή ήμουν τελευταία κ ε Ω αναπτύξει φιλική σχέση με τον εμβριολογος συζητούσαμε αυτό κ ο άνθρωπος έχοντας σπουδές κ έξω μου είπε μόνο εδώ έχουμε αυτή τη μανία των βλαστοκυστες..παλιά δεν πετύχαιναν με τρίτης; Τώρα δεν πετυχαίνουν..εγώ ούτε καν ρώτησα ποιότητα στις δικές μου από τη στιγμή που ναι βιοσημα εμβρια έχουν πιθανότητες εμφύτευσης εγώ αυτό πιστεύω..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσακι μου,

Η απόψη μου στο διλήμα σου ειναι να περιμένεις να κάνεις και την κουβέντα με τον γιατρό σου στις 20 του μήνα που σου είπε και μετα να κρινεις. Να δεις τι θα σου πει και επισης να δεις πως θα προσεγγισει το θεμα την επομενη φορα με τις τελευταιες σου βλαστοκύστες. Δηλαδη θα κανει κατι διαφορετικο σε σχεση με οτι εκανε τωρα? Επισης οσον αφορα το hashimoto αποκλειστικα υπευθυνος ειναι ο ενδοκρινολογος και οχι ο γυναικολογος, αυτος εχει μια πολυ γενικη εικονα και οχι εξειδικευση οποτε κατα την γνωμη του δεν χρειαζεται να χρεωσεις σε αυτον το συγκεκριμενο θεμα. Και να ξερεις οτι δεν υπαρχει γιατρος που να μην κανει λαθη, ανθρωποι ειναι και προφανως ο καθενας εχει διαφορετικη οπτικη πανω στο θεμα. Δεκα γιατρους να ρωτησει δεκα διαφορετικες γνωμες θα παρεις. Η καινουρια γιατρος οταν σου ειπε για το ενδομητριο σου εξηγησε τι διαφορετικο θα κανει? Δηλαδη απλα θα το παρακολουθει υπερηχογραφικα και οταν φτασει στα επιθυμητα χιλιοστα θα σου κανει εμβρυομεταφορα? Γιατι αν ειναι να κανει αυτο, τοτε αυτο μπορει να το απαιτησεις και εσυ απο τον γιατρο σου να στο κανει, αν δεν το κανει ηδη. Θα σου δωσει cyclacur για παχυνση? Scratching? Δηλαδη  ειναι καποια πραγματα που θα πρεπει να τα διευκρινησεις και οχι να πας απλα επειδη σου ειπε οτι θα εστιασει στο ενδομητριο.

Οσον αφορα την ψυχροτητα της νεας γυναικολογου, εγω δεν την παλευω τοση ψυχροτητα. Δηλαδη οκ, επιστημονα ψαχνουμε και οχι κολλητο, αλλα τουλαχιστον να μπορεις να του πεις μια κουβεντα και να σου λυσει και 5-10 αποριες που εχεις και οχι να μην σου αφηνει περιθωριο για περαιτερω αποριες γιατι πολυ απλα αυτο που λεει ειναι νομος και δεν χωραει αμφισβητηση. Εγω λοιπον ισως να εκανα την τελευταια προσπαθεια με τις βλαστοκυστες στον ιδιο γιατρο (το να παρεις καποιες επιπλεον γνωμες και απο αλλους γιατρους θεωρω οτι ειναι οκ, ισα ισα αν ακουσεις και κατι καινουριο θα μπορεσεις να του το προτεινεις η να το συζητησεις) και αν ειχα ξανα αποτυχια για καθαρα ψυχολογικους λογους θα αλλαζα και γιατρο και κεντρο για να ξεκινησω καινουρια διεγερση απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Αρχικά να πω πως προφανώς και το hashimoto δεν αφορά γυναικολόγο. Όταν ομως συγκεντρώσαμε τις απαραίτητες για την επιτροπή εξετάσεις και μου λέει θέλω να τις δω πιο πριν, και τις βλέπει, και μαζί με τις απαραίτητες για εναν γυναικολόγο ορμόνες, βλέπει και τρελές τιμές αντισωμάτων θυροειδή αδένα, δεν ξέρω λέω, υποθέτω, πως έπρεπε να μου πει, γνωρίζεις ότι αυτό σημαίνει hashimoto; Ή μπορούσε να μου πει, εδω κάτι παίζει θα σου πρότεινα να πας σε ενδοκρινολόγο. Εκ των υστέρων όλοι οι γιατροί που μίλησα, γυναικολόγοι, ανοσολόγοι, ενδοκρινολόγοι μου είπαν ότι πολύ πιθανό η αποβολή να προήλθε απο το hashimoto. Κανείς δεν μπορεί να είναι σιγουρος, οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί. Αλλά είναι μια πιθανότητα. Δεν είμαι γιατρός, δεν ξέρω να αξιολογώ εξετάσεις. Μάλλον τώρα ξέρω :razz: Το τι γνώριζα τότε και το τι έφτασα να γνωρίζω σήμερα αφήστε το.. Μακάρι να μη χρειαζόταν ποτέ να μάθω όσα έμαθα. Τώρα, να πω πως προφανώς και γνωρίζω ότι ο ρόλος του εμβρυολόγου είναι καθοριστικός. Για αυτό και πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει διαφάνεια και 100% ειλικρινής ενημέρωση για το τι έχει και δεν έχει το κάθε ζευγάρι στους καταψύκτες του κάθε κέντρου. @Dimitroulaa μου γλυκιά γεια σου!! :) Το ίδιο που μου προτείνεις υποστηρίζει ο άντρας μου.. Δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε, είναι κάθετος. Είμαι πολύ μπερδεμένη. Το θέμα όμως είναι πως η καινούργια γιατρός, το θεωρεί σίγουρο ότι θα συνεχίσουμε μαζί, μάλιστα είπε πως θέλει να μιλήσει και με την εμβρυολόγο του κέντρου μου να πάρει πληροφορίες για τις βλαστοκύστες μου. Αν συμβεί αυτό λοιπόν, εγω δεν μπορώ να γυρίσω πίσω. Για αυτό πρέπει άμεσα να πάρω μια απόφαση. Έχει κρατήσει και τα dvd των υστεροσκοπήσεων, οπότε πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω για να παω και να τα πάρω. Τέλος να πω για το διάφραγμα. Ότι δεν υπήρχε γιατρός που να μου πει πως το αφαιρείς μια φορά και καθάρισες. Ρώτησα πολλούς και μάλιστα καλούς γιατρούς (μόνο ο δικός μου γιατρός έλεγε πως δεν ξαναβγαίνει) αλλά τελικά όταν ξαναεμφανίστηκε το διάφραγμα, αναίρεσε την αρχική του άποψη και είπε σε ένα 30-40% επανεμφανίζεται. Υπήρχε διάφραγμα λοιπόν. Στην αρχική του μορφή πριν την πρώτη αφαίρεση λοιπόν ήταν τεράστιο και χώριζε τη μήτρα στα 2, και τωρα πρόσφατα ένα χρόνο μετά. Είχε αρχίσει να σχηματίζεται και έφτασε σχεδόν μέχρι τη μέση. Ο γιατρός μου πριν ξεκινήσουμε, μου έλεγε θα δούμε ίσως είναι μικρές συμφίσεις απο την απόξεση, αλλά όταν ξύπνησα έμαθα πως είναι διάφραγμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sissy_geo είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Αρχικά να πω πως προφανώς και το hashimoto δεν αφορά γυναικολόγο. Όταν ομως συγκεντρώσαμε τις απαραίτητες για την επιτροπή εξετάσεις και μου λέει θέλω να τις δω πιο πριν, και τις βλέπει, και μαζί με τις απαραίτητες για εναν γυναικολόγο ορμόνες, βλέπει και τρελές τιμές αντισωμάτων θυροειδή αδένα, δεν ξέρω λέω, υποθέτω, πως έπρεπε να μου πει, γνωρίζεις ότι αυτό σημαίνει hashimoto; Ή μπορούσε να μου πει, εδω κάτι παίζει θα σου πρότεινα να πας σε ενδοκρινολόγο. Εκ των υστέρων όλοι οι γιατροί που μίλησα, γυναικολόγοι, ανοσολόγοι, ενδοκρινολόγοι μου είπαν ότι πολύ πιθανό η αποβολή να προήλθε απο το hashimoto. Κανείς δεν μπορεί να είναι σιγουρος, οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί. Αλλά είναι μια πιθανότητα. Δεν είμαι γιατρός, δεν ξέρω να αξιολογώ εξετάσεις. Μάλλον τώρα ξέρω :razz: Το τι γνώριζα τότε και το τι έφτασα να γνωρίζω σήμερα αφήστε το.. Μακάρι να μη χρειαζόταν ποτέ να μάθω όσα έμαθα. Τώρα, να πω πως προφανώς και γνωρίζω ότι ο ρόλος του εμβρυολόγου είναι καθοριστικός. Για αυτό και πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει διαφάνεια και 100% ειλικρινής ενημέρωση για το τι έχει και δεν έχει το κάθε ζευγάρι στους καταψύκτες του κάθε κέντρου. @Dimitroulaa μου γλυκιά γεια σου!! :) Το ίδιο που μου προτείνεις υποστηρίζει ο άντρας μου.. Δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε, είναι κάθετος. Είμαι πολύ μπερδεμένη. Το θέμα όμως είναι πως η καινούργια γιατρός, το θεωρεί σίγουρο ότι θα συνεχίσουμε μαζί, μάλιστα είπε πως θέλει να μιλήσει και με την εμβρυολόγο του κέντρου μου να πάρει πληροφορίες για τις βλαστοκύστες μου. Αν συμβεί αυτό λοιπόν, εγω δεν μπορώ να γυρίσω πίσω. Για αυτό πρέπει άμεσα να πάρω μια απόφαση. Έχει κρατήσει και τα dvd των υστεροσκοπήσεων, οπότε πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω για να παω και να τα πάρω. Τέλος να πω για το διάφραγμα. Ότι δεν υπήρχε γιατρός που να μου πει πως το αφαιρείς μια φορά και καθάρισες. Ρώτησα πολλούς και μάλιστα καλούς γιατρούς (μόνο ο δικός μου γιατρός έλεγε πως δεν ξαναβγαίνει) αλλά τελικά όταν ξαναεμφανίστηκε το διάφραγμα, αναίρεσε την αρχική του άποψη και είπε σε ένα 30-40% επανεμφανίζεται. Υπήρχε διάφραγμα λοιπόν. Στην αρχική του μορφή πριν την πρώτη αφαίρεση λοιπόν ήταν τεράστιο και χώριζε τη μήτρα στα 2, και τωρα πρόσφατα ένα χρόνο μετά. Είχε αρχίσει να σχηματίζεται και έφτασε σχεδόν μέχρι τη μέση. Ο γιατρός μου πριν ξεκινήσουμε, μου έλεγε θα δούμε ίσως είναι μικρές συμφίσεις απο την απόξεση, αλλά όταν ξύπνησα έμαθα πως είναι διάφραγμα. 

Εισαι ηδη πιεσμενη ψυχολογικα, δεν χρειαζεται να βαζεις και αλλα αγχη στο κεφαλι σου. Παρε τα dvd από την γιατρό, πες της μια δικαιολογια, οτι και καλα αποφασισατε με τον ανδρα σου να το αφησετε λιγο στην ακρη να ηρεμησετε για λιγους μηνες και οτι θα ξαναπας απο φθινοπωρο. Ετσι εχοντας καθαρο μυαλο χωρις αυτο το αγχος θα παρεις και την σωστοτερη αποφαση. Τωρα σου εχουν πεσει ολα μαζεμενα και δεν σκεφτεσαι καθαρα. Και η αληθεια ειναι οτι χρειαζεσαι λιγο ηρεμια. Εν βρασμω παιρνουμε επιπολαιες αποφασεις, στο λεω εκ πειρας! Αυτο που λες για το διαφραγμα δεν γνωριζω κατι οποτε δεν μπορω να εκφερω και αποψη.

Link to comment
Share on other sites

@sissy_geo εχω διαβασει κι εγω περιπτωσεις που εχει επανεμφανιστει το διαφραγμα. 

Οσο για το ενδομητριο εγω δεν εχει τυχει να διαβασω περιπτωση κοπελαςπου μετα απο διεγερση να μην παρει ciclacur για να προετοιμαστει το ενδομητριο για την εμβρυομεταφορα. Κι ομως η συγκεκριμενη γιατρος δεν μου εδωσε ουτε ενα. 

Στο προηγουμενο κεντρο μου εδωσαν στην δευτερη προσπαθεια 7 ημερησιως. Με ενδομητριο που δεν ειχα ποτέ θεμα. Παντα παχυ. Και στην πρωτη προσπαθεια φυσικα επαιρνα αλλα δεν θυμαμαι τωρα ποσα. 

Θεωρω πως και αυτο ηταν ενας απο τους λογους που πετυχαμε αυτη τη φορα. 

Εγω εφυγα απο το προηγουμενο κεντρο και ανεπνευσα!!!!

 


k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dimitroulaa είπε:

Εισαι ηδη πιεσμενη ψυχολογικα, δεν χρειαζεται να βαζεις και αλλα αγχη στο κεφαλι σου. Παρε τα dvd από την γιατρό, πες της μια δικαιολογια, οτι και καλα αποφασισατε με τον ανδρα σου να το αφησετε λιγο στην ακρη να ηρεμησετε για λιγους μηνες και οτι θα ξαναπας απο φθινοπωρο. Ετσι εχοντας καθαρο μυαλο χωρις αυτο το αγχος θα παρεις και την σωστοτερη αποφαση. Τωρα σου εχουν πεσει ολα μαζεμενα και δεν σκεφτεσαι καθαρα. Και η αληθεια ειναι οτι χρειαζεσαι λιγο ηρεμια. Εν βρασμω παιρνουμε επιπολαιες αποφασεις, στο λεω εκ πειρας! Αυτο που λες για το διαφραγμα δεν γνωριζω κατι οποτε δεν μπορω να εκφερω και αποψη.

Αυτό έκανα. Δεν μπόρεσα να μιλήσω με την ίδια. Έκλεισε το ιατρείο για διακοπές. Μίλησα με την γραμματέα της. Της είπα ότι τελικά δεν θα προχωρήσουμε ακόμη. Όταν ανοίξει πάλι το ιατρείο θα πάω να παρω τα dvd. 'Εχεις δίκιο. Έτσι είναι τα πράγματα. Μετα απο πολύ συζήτηση, αποφασίσαμε με τον άντρα μου, πως θα μείνουμε στον ίδιο γιατρό και για αυτή την προσπάθεια. Άλλωστε είναι η τελευταία. Θα δούμε τι έχει να μας προτείνει για αυτή τη φορά και θα πράξουμε αναλόγως. Εφόσον εκεί ξεκινήσαμε, εκεί και θα τελειώσουμε. Αν δεν πετύχει τότε θα σκεφτούμε με ηρεμία πώς και πού θα προχωρήσουμε. Σας ευχαριστώ και πάλι που μου είπατε τις απόψεις σας, πραγματικά νομίζω με βοηθήσατε να πάρω την απόφαση μου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...