Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΑ 21!!!!


Angie97

Recommended Posts

Εγώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα σου πω να μην σκέφτεσαι μόνο πως θα ειναι η ζωη σου άμα κρατήσεις το παιδί. Να σκέφτεσαι και πως θα είναι σε περίπτωση που αποφασίσεις να μην το κρατήσεις. Να σκεφτεις  θα είσαι εντάξει με την συνειδηση σου?? Ψυχολογικά θα είσαι καλά?? Αυτό το σπορακι δεν ειναι απλά κύτταρα έχει ψυχούλα απο την στιγμη της συλληψης. Μεγαλωνει μεσα σου μια ζωη. Στην ουσία, η απόφαση που καλείσαι να πάρεις είναι, αν θα δώσεις την ευκαιρία σε αυτή τη ζωη να συνεχίσει να αναπτύσσεται ή θα την διακόψεις. Συγνώμη αν γίνομαι σκληρή, αλλά ήθελα να σου επισημάνω και την αλλη πλευρά του θεματος. Η απόφαση σου, οποια και να είναι, δεν επηρεάζει μονο τους γονείς σου, εσένα και τον σύντροφο σου, πιο πολυ και άμεσα επηρεαζει αυτή την ψυχουλα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Ελπίζω να είσαι καλά και λίγο πιο ήρεμη απο πριν που έλεγες ότι σε έχει πιάσει πανικός..!!!

Προσωπικά, θεωρώ πως το να ψάχνεις να βρεις απαντήσεις μέσω ενός forum, όπου η καθεμιά μας θα λέει το μακρύ της και το κοντό της είναι λάθος... Και αυτό όχι γιατί μπορεί να σου δώσουμε λάθος συμβουλή (δεν υπάρχουν σωστές και λάθος συμβουλές σε αυτά τα θέματα), αλλά γιατί η καθεμία μας είναι ξεχωριστή προσωπικότητα, έχει ξεχωριστά βιώματα, διαφορετικά πιστεύω και διαφορετικές αξίες... Μια γυναίκα που παλεύει χρόνια για ένα παιδί το οποίο "δεν έρχεται" θα σου πει να σκεφτείς πολύ καλά πριν το "ρίξεις", μια καριερίστα θα σου πει να σκεφτείς την καριέρα και τις σπουδές σου, κάποια θρήσκα θα σου μιλήσει απο τη σκοπιά της θρησκείας και ούτω καθεξής...

Προσωπικά, δεν θα σου πω τί θα έκανα στη θέση σου, μιας και όπως προανέφερα δεν έχει απολύτως κανέναν νόημα... Είμαι διαφορετική από εσένα και στην ηλικία σου ήθελα τα δικά μου "θέλω" και είχα τα δικά μου όνειρα... Ούτε θα  σου πω πως είστε και οι δύο υπεύθυνοι γιατί κάνατε σεξ και έχετε τις όποιες ευθύνες... Λάθη και πατάτες κάνουμε όλοι μας..Και προσωπικά, παρότι έχω χάσει ένα μωρό πριν μείνω έγκυος στη μικρή μου, δεν θα σου πω πως πρέπει να σκεφτείς την ψυχή που κουβαλάς... Τη δική σου ζωή πρέπει να σκεφτείς πως θες να είναι σε λίγους μήνες από τώρα!!! Δεν τελείωσαν όλα αν αποφασίσεις να κάνεις παιδί!! Προσωπικά γνωρίζω γυναίκα που έμεινε έγκυος ενώ σπούδαζε ιατρική μακριά απο το σπίτι της, γέννησε κανονικά την κόρη της και πήρε και κανονικά το πτυχίο της... Θέμα θέλησης είναι όλα και όχι θέμα συγκυριών... Σίγουρα, όμως, τα πράγματα δεν είναι τα ίδια με ένα παιδί.... Άλλες οι ευθύνες, άλλες οι δυσκολίες, άλλες όμως και οι όμορφες στιγμές που ένα παιδί φέρνει...

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι αν θες ΕΣΥ να γίνεις μαμά... Αν ΕΣΥ είσαι έτοιμη να στερηθείς κάποια πράγματα (έξοδοι, διακοπές με φίλους, ανέμελη ζωή χωρίς κλάματα, πάνες και κρέμες) για να έχεις αυτό το παιδί στη ζωή σου...Οι γονείς σου θα λατρέψουν το εγγόνι τους αν αποφασίσεις να το κρατήσεις, ακόμα κι αν το παίξουν δύσκολοι στην αρχή!!! Οπότε μη σκέφτεσαι σαν εμπόδιο τα δικά τους θέλω και τις δικές τους προσδοκίες!!! Το θέμα αυτή τη στιγμή είναι να σκεφτείς πολύ καλά ποιά θα είναι η ζωή σου απο εδώ και πέρα...!!! Και να ξέρεις πως όποια απόφαση και να πάρεις, θα είναι η σωστή, αφού θα είναι αυτή που ΕΣΥ θα έχεις λάβει!

Απλά μην αφήσεις να περάσει πολύς καιρός... Για λίγες βδομάδες ακόμα, θα έχεις πλήρη έλεγχο για το σώμα σου και κάθε δικαίωμα να λάβεις την όποια απόφαση... Μην αφήσεις, όμως, να περάσει ο καιρός χωρίς να το σκέφτεσαι γιατί ίσως αν αποφασίσεις στην πορεία να τερματίσεις την εγκυμοσύνη σου να είναι αργά και να μην μπορείς να κάνεις κάτι.. Για αρχή βρες ένα γυναικολόγο, κάνε τις βασικές εξετάσεις, πρέπει να ελέγξετε πως όντως είναι ενδομήτριο για να μην αντιμετωπίσεις θέματα με την υγεία σου και να του ζητήσεις να σου πει πόσο καιρό έχεις για να λάβεις την όποια απόφασή σου... Επίσης, χρειάζεται να πάρεις κάποια φάρμακα στην αρχή της εγκυμοσύνης τα οποία είναι απαραίτητα για την υγεία τόσο του εμβρύου, αλλά και τη δική σου..... Μην αμελείς το ραντεβού με το γιατρό.... Είναι απαραίτητο ανεξαρτήτως της απόφασης την οποία θα πάρεις, όποτε και αν την λάβεις!!!

Αυτά από εμένα.... Σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα, όποια κι αν είναι η απόφασή σου!!!

  • Μου αρέσει 4

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω το εξης ....γτ ειχες ελευθερες επαφες με τον συντροφο σ ..αφου δεν ηξερες δν εισαι συγουρι αμα θες παιδι τωρα αυτο τι φτεει?? Γτ τα κανουμε ολα εγωιστικα ??  Και απερισκεπτα...δεν εισαι μικρο κοριτσακι ουτε ο συντροφο σ ..το να παιζεις με μια ψυχουλα για εμενα προσωπικα ειναι οτι χειροτερο ...εγω ειμαι 22 εχω ενα παιδακι 2χρ.και ενα αλλο 3μηνων με την λογικη οτι βρηκα αυτο που εψαχνα ηξερα τι ηθελα στην ζωη μ ...και παρο ολο που η γονεις μ δεν τον ηθελαν στην αρχη και ημασταν μεσα στις απειλες στις φωνες και ολα τα σχετικα ...τωρα τον εχουν σαν θεο τους .....γτ η ζωη ειναι δικη μ ...και εγω θα αποφασισω το τι θα κανω πως και γιατι ..τελεια και παυλα ...και τι αμα εκανα λαθος τι θα γινοταν ??  Ολοι κανουμε κανενας δεν ειναι τελειος ..δλδ εχεις δικαιωμα να κανεις λαθος....και η διαφορα ηλικιας 9χρονια ...πρεπει να βαλεις ορια στους γονεις οσο ειναι νωρις .γτ αλλιως μια ζωη θα επεμβαινουν στην ζωη σ ....δν ξερω τι να πω για να γινω κατανοητη ...απλα θυμωσα με αυτο το θεμα της εγκυμοσυνης ...γτ αμα κατσεις και δεις εδω στο φορουμ υπαρχουν γυναικες που εχουν περασει πολλα ..υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ..και ειναι κριμα ....ενω εσυ τι εκανες για αυτο??? Και τι προκειτε να κανεις ???? Δν λεω να μ απαντησεις σε εμενα ..αλλα στον εαυτο σ ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Εγω θα πω το εξης ....γτ ειχες ελευθερες επαφες με τον συντροφο σ ..αφου δεν ηξερες δν εισαι συγουρι αμα θες παιδι τωρα αυτο τι φτεει?? Γτ τα κανουμε ολα εγωιστικα ??  Και απερισκεπτα...δεν εισαι μικρο κοριτσακι ουτε ο συντροφο σ ..το να παιζεις με μια ψυχουλα για εμενα προσωπικα ειναι οτι χειροτερο ...εγω ειμαι 22 εχω ενα παιδακι 2χρ.και ενα αλλο 3μηνων με την λογικη οτι βρηκα αυτο που εψαχνα ηξερα τι ηθελα στην ζωη μ ...και παρο ολο που η γονεις μ δεν τον ηθελαν στην αρχη και ημασταν μεσα στις απειλες στις φωνες και ολα τα σχετικα ...τωρα τον εχουν σαν θεο τους .....γτ η ζωη ειναι δικη μ ...και εγω θα αποφασισω το τι θα κανω πως και γιατι ..τελεια και παυλα ...και τι αμα εκανα λαθος τι θα γινοταν ??  Ολοι κανουμε κανενας δεν ειναι τελειος ..δλδ εχεις δικαιωμα να κανεις λαθος....και η διαφορα ηλικιας 9χρονια ...πρεπει να βαλεις ορια στους γονεις οσο ειναι νωρις .γτ αλλιως μια ζωη θα επεμβαινουν στην ζωη σ ....δν ξερω τι να πω για να γινω κατανοητη ...απλα θυμωσα με αυτο το θεμα της εγκυμοσυνης ...γτ αμα κατσεις και δεις εδω στο φορουμ υπαρχουν γυναικες που εχουν περασει πολλα ..υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ..και ειναι κριμα ....ενω εσυ τι εκανες για αυτο??? Και τι προκειτε να κανεις ???? Δν λεω να μ απαντησεις σε εμενα ..αλλα στον εαυτο σ ...

Απαντάω μόνο και μόνο επειδή κατηγορίες τέτοιου τύπου με εξοργίζουν.... Δε δικαιολογώ κανέναν και τίποτα, αλλά θεωρώ ακόμα πιο απαράδεκτες κατηγορίες τέτοιου τύπου προς τον οποιοδήποτε άνθρωπο! Οκ, έγινε μία στραβή.... Θα την λιθοβολήσουμε? Και πού ξέρουμε πώς δεν χρησιμοποιούσαν προφυλακτικό και έκατσαν στο 7% της αστοχίας του? Γιατί και το προφυλακτικό 93% προστασία παρέχει απο ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη...

Δόξα τω Θεώ να λέμε που υπάρχει η επιλογή .της νόμιμης ιατρικής διαδικασίας τερματισμού των ανεπιθύμητων κυήσεων, διαφορετικά θα ζούσαμε ακόμα στην εποχή που οι γυναίκες πέθαιναν στην προσπάθεια να αποβάλλον με κρεμάστρες...

Σίγουρα η θεματοθέτρια θα πρέπει να προβληματιστεί για τις επιλογές της ως προς τους τρόπους προφύλαξης στο μέλλον, αλλά σε καμία περίπτωση το να την κατηγορούμε δε βοηθάει!

Στην τελική, είναι αποδεδειγμένο, πως καμία απολύτως συναίσθηση δεν έχει το έμβρυο σε τόσο μικρές εβδομάδες, ιατρικώς!!! Ναι, είναι κύτταρα, ναι έχει αναπτυχθεί ο καρδιακός μυς και υπάρχει παλμός, αλλά όχι, δεν υπάρχει συνείδηση...

Είπαμε, ο καθένας μας έχει την προσωπική του άποψη και γνώμη, αλλά πρέπει και να σκεφτόμαστε πριν εξαπολύσουμε κατηγόριες του στυλ "είσαι ενήλικη ας μην άνοιγες τα πόδια σου"!!! Διαφορετικά να μην μας ξενίζουν περιστατικά με νεογέννητα πεταμένα σε κάδους και ακάλυπτους σπιτιών... Διότι αυτή ακριβώς η κοινωνική κατακραυγή οδήγησε αυτές τις μανάδες σε αυτές τις ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ επιλογές...

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Απαντάω μόνο και μόνο επειδή κατηγορίες τέτοιου τύπου με εξοργίζουν.... Δε δικαιολογώ κανέναν και τίποτα, αλλά θεωρώ ακόμα πιο απαράδεκτες κατηγορίες τέτοιου τύπου προς τον οποιοδήποτε άνθρωπο! Οκ, έγινε μία στραβή.... Θα την λιθοβολήσουμε? Και πού ξέρουμε πώς δεν χρησιμοποιούσαν προφυλακτικό και έκατσαν στο 7% της αστοχίας του? Γιατί και το προφυλακτικό 93% προστασία παρέχει απο ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη...

Δόξα τω Θεώ να λέμε που υπάρχει η επιλογή .της νόμιμης ιατρικής διαδικασίας τερματισμού των ανεπιθύμητων κυήσεων, διαφορετικά θα ζούσαμε ακόμα στην εποχή που οι γυναίκες πέθαιναν στην προσπάθεια να αποβάλλον με κρεμάστρες...

Σίγουρα η θεματοθέτρια θα πρέπει να προβληματιστεί για τις επιλογές της ως προς τους τρόπους προφύλαξης στο μέλλον, αλλά σε καμία περίπτωση το να την κατηγορούμε δε βοηθάει!

Στην τελική, είναι αποδεδειγμένο, πως καμία απολύτως συναίσθηση δεν έχει το έμβρυο σε τόσο μικρές εβδομάδες, ιατρικώς!!! Ναι, είναι κύτταρα, ναι έχει αναπτυχθεί ο καρδιακός μυς και υπάρχει παλμός, αλλά όχι, δεν υπάρχει συνείδηση...

Είπαμε, ο καθένας μας έχει την προσωπική του άποψη και γνώμη, αλλά πρέπει και να σκεφτόμαστε πριν εξαπολύσουμε κατηγόριες του στυλ "είσαι ενήλικη ας μην άνοιγες τα πόδια σου"!!! Διαφορετικά να μην μας ξενίζουν περιστατικά με νεογέννητα πεταμένα σε κάδους και ακάλυπτους σπιτιών... Διότι αυτή ακριβώς η κοινωνική κατακραυγή οδήγησε αυτές τις μανάδες σε αυτές τις ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ επιλογές...

Δεν ειπα κατι τετιο ...ουτε να την ληθοβολησουμε και οπως εσενα σε ενοχλουν τετιες απαντησεις και εμενα με ενοχλουν τετιςς συμπεριφορες ..γτ δν μηλαμε για ενα κοριτσι 17,18 χρ... απλα ειπα το "παραπονο" να το πω καπως ετσι ...γτ να γινονται ολα αυτα ...και αμα προσεξες ειπα οτι ολοι εχουμε το δικαιωμα να κανουμε.λαθη.... και γενικα δν ειμαι παλιων αρχων ..και να πω "ας μην ανοιγε τα ποδια τις " προς θεου..ημαρτον αλλα απο τη  στιγμη που λεει οτι εκανε συνεχεια τεστ αυτο λεει πολλα ...και αντι να την απασχολει η εγκυμοση την απασχολει οι γονεις τις ..οκ δικο τις θεμα ειναι και προσωπικο..αλλα απο τιν στιγμη που το γραφει και το αναφερει δημοσιος ο καθενας μπορει να πει την αποψη τ ..ειτε αρεσει ειτε οχι ....αυτη ειναι η αποψει μ ....και δν ειπα ουτε να με ακουσει ουτε τπτ αλλο .... οσο για το τελευτεο κοματι που λες δεν ειναι μονο αυτο ειναι πολλα ....αλλα αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα και αλλο ..που εινα για εδω ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Δεν ειπα κατι τετιο ...ουτε να την ληθοβολησουμε και οπως εσενα σε ενοχλουν τετιες απαντησεις και εμενα με ενοχλουν τετιςς συμπεριφορες ..γτ δν μηλαμε για ενα κοριτσι 17,18 χρ... απλα ειπα το "παραπονο" να το πω καπως ετσι ...γτ να γινονται ολα αυτα ...και αμα προσεξες ειπα οτι ολοι εχουμε το δικαιωμα να κανουμε.λαθη.... και γενικα δν ειμαι παλιων αρχων ..και να πω "ας μην ανοιγε τα ποδια τις " προς θεου..ημαρτον αλλα απο τη  στιγμη που λεει οτι εκανε συνεχεια τεστ αυτο λεει πολλα ...και αντι να την απασχολει η εγκυμοση την απασχολει οι γονεις τις ..οκ δικο τις θεμα ειναι και προσωπικο..αλλα απο τιν στιγμη που το γραφει και το αναφερει δημοσιος ο καθενας μπορει να πει την αποψη τ ..ειτε αρεσει ειτε οχι ....αυτη ειναι η αποψει μ ....και δν ειπα ουτε να με ακουσει ουτε τπτ αλλο .... οσο για το τελευτεο κοματι που λες δεν ειναι μονο αυτο ειναι πολλα ....αλλα αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα και αλλο ..που εινα για εδω ...

Ο καθένας έχει την άποψη του ο καθένας λέει ότι του έρθει στο κεφάλι δεν περίμενα ούτε κάτι λιγότερο ούτε κάτι περισσότερο ...σε φόρουμ είμαστε...αυτό που με προβλημάτισε για τις δικές σου αντιλήψεις είναι ότι μου είπες οι άλλες κοπέλες εδώ μέσα που έχουν περάσει πολλά και δε τα καταφέρνουν νομίζω και κατάλαβα ότι μιλάς για το θέμα της εγκυκοσυνης . Άμα σκεφτόμουν το τι μπορεί να έπαθε η καθεμία και ότι μπορεί να συμβεί σε εμένα θα ήταν ότι χειρότερο για εμένα . Συνοψίζοντας ναι είμαι εγκυος ναι είμαι μια απ αυτές που μπορεί να κάνει παιδί οι πιθανότητες να το κρατήσω είναι παρά πολύ μεγάλες . Σε ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Angie97 είπε:

Ο καθένας έχει την άποψη του ο καθένας λέει ότι του έρθει στο κεφάλι δεν περίμενα ούτε κάτι λιγότερο ούτε κάτι περισσότερο ...σε φόρουμ είμαστε...αυτό που με προβλημάτισε για τις δικές σου αντιλήψεις είναι ότι μου είπες οι άλλες κοπέλες εδώ μέσα που έχουν περάσει πολλά και δε τα καταφέρνουν νομίζω και κατάλαβα ότι μιλάς για το θέμα της εγκυκοσυνης . Άμα σκεφτόμουν το τι μπορεί να έπαθε η καθεμία και ότι μπορεί να συμβεί σε εμένα θα ήταν ότι χειρότερο για εμένα . Συνοψίζοντας ναι είμαι εγκυος ναι είμαι μια απ αυτές που μπορεί να κάνει παιδί οι πιθανότητες να το κρατήσω είναι παρά πολύ μεγάλες . Σε ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου 

@Angie97 ακου να δεις κοριτσι μου πρωτον κανε οτι εσυ θες εσυ πρεπει να σκεφτεις τι θα γινει και μην μπαινεις στο τρυπακι να γινεις επιθετικη δευτερον θα σου πω κατι ως μεγαλυτερη κανενας δνε μπορει να κρινει κανεναν δεν ειμαστε Θεοι εδω ο Θεος ειναι αυτος που κρινει οποτε και σενα δεν ειναι ικανος να σε κρινει τριτον ειναι πολυ κακο κοριτσακι μου να λες ναι εγω ειμαι εγκυος και ναι ειμαι μια απο αυτες που μπορει να κανει παιδι μπραβο σου αλλα δεν σκεφτεσαι οτι κοριτσι μου χτυπας μια γυναικα στον πονο της υπαρχουν γυναικες οι οποιες εδω μεσα προσπαθουν χρονια να κανουν παιδι αλλες που δεν μπορουν αλλες που εχουν χασει παιδι μην γινεσαι κυνικια επειδη σε παρακαλω δεν ειναι ωραιο ακου με δεν ειναι ικανος κανενας να σε κρινει αλλα μην ξαναπεις τετοια κουβεντα εδω μεσα διαβαζουν πολλες κοπελες τα μυνηματα σου εδω μεσα προσπαθουμε να βοηθησουμε οχι να βριστουμε και να βγαλουμε κακιες ειναι κριμα 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα συμφωνησω απολυτα με την  anemoni. Εδω δεν θα μπορεσει καποια να σου πει τι να κανεις, η ποιο ειναι το σωστο κ το λαθος.

Κ γω πριν το βιωσω μεσα απο την κολλητη μου, σε εισαγωγικα ειχα σχεδον απολυτη αποψη για τις αμβλωσεις. Αλλα τελικα, αν δεν μπεις στη θεση του αλλου, ποτε δεν θα μπορεσεις να καταλαβεις, οποτε κ δεν μπορει κανεις να σε κρινει.

Εγω απλα ηθελα να σου πω να μην φοβασαι. Μη φοβασαι τους γονεις σου, εκεινοι αργα η γρηγορα θα αλλαξουν γνωμη. Εισαι 21 οχι 15. Οποτε μπορεις να κανεις πλεον τις επιλογες σου. Οι γονεις ειναι γονεις κ παντα θελουν το καλο που εχουν οι ιδιοι στο μυαλο τους για τα παιδια τους. Αλλα το καλο σου πλεον το οριζεις εσυ. Δεν θα σταθω στη διαφορα ηλικιας γιατι πραγματικα το θεωρω παρωχημενο, απλα να ξερεις οτι θα αλλαξει η ζωη σου ριζικα κ πρεπει να αποφασισεις αν εισαι ετοιμη. Μενεις με τους γονεις σου ειπες. Πρωτη αλλαγη οτι λογικα θα μετακομισεις κ θα μεινετε μαζι με τον συντροφο σου. Κ πιστεψε με ειναι μια αλλαγη και αυτο. Επειτα το παιδι ειναι η μεγαλυτερη αλλαγη που φερνει σε ενα ζευγαρι. Θα πρεπει να στε συνειδητοποιημενοι οτι το θελετε, οτι ειστε ετοιμοι να αναλαβετε την τεραστια ευθυνη που θα φερει, να βαλετε κατω και τα πρακτικα ζητηματα οπως πχ το οικονομικο και μαζι θα αποφασισετε. Ασε για λιγο τους γονεις σου, ακομα κ αν θυμωσουν στην αρχη, θα δεις πως θα μαλακωσουν οταν σε δουν με την κοιλιτσα σου φουσκωμενη, η οταν αντικρισουν το μικρο αυτο πλασματακι, αυτο στο υπογραφω! Θα αλλαξουν εντελως. 

Κ τις σπουδες σου μια χαρα μπορεις να τις τελειωσεις, στο λεω γιατι εχω παρα πολλα παραδειγματα απο τοτε που ημουν φοιτητρια. Κ ακομα εχω. Εγω να φανταστεις ακομα σπουδαζω, κανω το μεταπτυχιακο μου και σου λεω πως ολα γινονται, φτανει να υπαρχει θεληση και να αλληλοστηριζεστε με τον συντροφο σου.

Καθιστε σκεφτειτε το πολυ σοβαρα και παρτε οποια αποφαση πιστευετε οτι θα ναι η καλυτερη για σας. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς αυτα που ειπα στο πρώτο μήνυμα τα αναλυσατε όλες κορίτσια και κυρίως στο οτι δεν μπορούμε ούτε Να κρίνουμε ούτε και να συμβουλεψουμε Ειδικα στο θέμα της αμβλωσεως. Γενικότερα μιλώντας θα πρέπει οι ανθρωποι να ειμαστε υπεύθυνοι των πραξεων κ των επιλογών μας τα οποία μας οδηγούν σε ορισμένα πιθανα αποτέλεσμα, ειδικα οταν αυτα εχουν να κανουν με την υγεία μας, μην ξεχναμε πώς η αμβλωση ναι μεν είναι κάτι "απλο" όσον αφορα το ιατρικό κομματι αλλα δεν παβει να είναι επέμβαση-χειρουργείο. Σχετικα με τις σχέσεις δεν νοηται σχέση χωρίς αλληλουποστηριξη και αλληλοκατανόηση, όπως επίσης δεν γίνεται το παιδί σου να εχει βρεθεί σε μια τόσο δύσκολη κατασταση και να μην το στηριζεις, το πώς Εφθασε ως εκεί αναλογισου το μόνος σου και όταν έρθει η ώρα το συζητας. 

Αν νοιωθεις οτι μπορείς να ανταπεξελθεις στο μανα-σύζυγος προχωρα και ανακοίνωσε το. Καποια στιγμή η μπόρα θα περασει κ αφού η αγαπη σου με αυτόν τον ανθρωπο ειναι δυνατή τοτε κι εκείνοι θα μσλακωσουν. Το παν είναι να δουν το ποσο σε αγαπαει. Αυτα απο μένα. Καλή τύχη... 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...