Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , Lila ki είπε:

Και εγώ λυγίζω μην νομίζεις αλλά που καταλήγουμε ;;;; Με ένα άγχος να μην το απολαμβάνουμε … έχω φτάσει να μην νιώθω ευτυχισμένη και έχει γίνει σκοπός ζωής κάθε μήνα να προσπαθώ συγκεκριμένες μέρες είτε έχω διάθεση είτε όχι … από μόνο του σαν σκέψη είναι μη παραγωγική … και μετά σ έρχεται περίοδος και νιώθεις να μην εξελίσσεσαι να λες γιατί σε μένα πάλι ενώ γύρω μ κοπέλες μένουν με την μια έγκυες κλπ … τα βάζεις με τον εαυτό σου , νιώθεις ότι κάτι δ κανείς σωστά , ότι ο θεός μόνο εσένα δεν αγαπάει η φτάνεις σε σημείο να τα βάζεις με όλους να γίνεσαι καχύποπτος ακόμα κ να πιστεύεις ότι σε γλωσσοτρώνε και όλο αυτό σε οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο μιζέριας … και όλο αυτό περνάει μέσα σου και στο σώμα και την ψυχή και την ψυχολογία σου ! 
οποτε ας το δούμε αισιόδοξα και θα έρθει δεν μπορεί να μην έρθει … δεν έχουμε κάνει κάτι δα και τόσο κακό σε αυτή τη ζωή για να μην μας αξίζει να φέρουμε στο κόσμο ένα παιδί κ να το μεγαλώσουμε με όλα όσα του αξίζουν και να τον κάνουμε έναν σωστό άνθρωπο για την κοινωνία και τον εαυτό του !!! 
βρε γέλιο και δυνατό γέλιο τόσο που να δονηθεί όλο το πεδίο σου και να ελκύεις μόνο το καλό αυτό που μας αξίζει κιόλας …. 
συνδεσου με τον άντρα σου αγαπηθείτε περισσότερο μιλήστε περισσότερο ενωθείτε περισσότερο και θα δεις ότι θα έρθει και τότε θα είσαι τόσο έτοιμη και ευλογημένη που θα γίνεις η καλύτερη μητέρα σύζυγος και η καλύτερη έκδοση τπυ εαυτού σου που ήδη είσαι φυσικά ! 
Ξεκινά τεστ ωορρηξίας από νωρίς ξεκινά οργανωμένες επαφές χαλάρωσε το σώμα και το μυαλό σου και θα έρθει !!! Αυτά λέω και σε μένα και θα έρθει η ωρα μας ! Και μην ξεχνάς έχεις ακόμα τρεις μέρες άσε να περάσουν χωρίς να ψάχνεις συμπτώματα κλπ και ενημέρωσε μες για τα ευχάριστα σύντομα !!! 

Αχνη γραμμή διαβάζω !!!!!! Μακάρι !!!!!! 

Είπες όλα όσα σκέφτομαι σε τόσο λίγες γραμμές 

Σε ευχαριστώ πολυ έχεις τόση πολυ θετική ενέργεια και μου δίνεις κουράγιο 

ευχομαι και στις δυο μας συντομα τα ευχάριστα 

Κάνω τεστ ωορρηξιας και μόλις βγει θετικό έχουμε για 3 μερες κάθε μέρα επαφή την ωορρηξια παντως την πιανουμε ευχομαι να μην χρειαστεί να μπουμε σε εξετάσεις δεν υπάρχει ουτε ψυχολογία για εξετάσεις αλλά ουτε και το οικονομικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Sisii said:

Εγώ το είχα κάνει 5 μέρες πριν την αναμενόμενη γιατί είχα πονάκια-τσιμπήματα. Έκανα ένα απλό τεστ ότι να ναι από εκείνα τα πάμφθηνα που μου είχε ξεμείνει στο συρτάρι και βγήκε παρα πολύ άχνη θετική γραμμή! Καλή επιτυχία σου εύχομα! (Είμαι τυχερή λένε) ❤️

Έχω κ εγώ αντίσταση στην ινσουλίνη. Δεν ξέρω αν βοήθησε το χαπι και σε εμένα μαζί με τα combi που έπαιρνα και εγώ γιατί δεν είχα σταθερό κύκλο ΠΟΤΕ λόγω ΣΠΩ, ή αν απλά ήταν να μείνω έγκυος(προσπαθούσα 3 μήνες πριν μείνω). Εγώ πάντως πιστεύω βοηθανε σίγουρα στο να κάνεις ωορηξια γιατί εγω είχα σίγουρα πολλούς ανωορυκτικους κύκλους πριν τα ξεκινήσω και έκανε να μου έρθει περίοδος και 3 μήνες κάποιες φορές, φαντάσου! 
Η συμβουλή η δίκη μου είναι πως παρόλο που οι γυναικολόγοι ξέρουν πράγματα περί ορμονολογικων και περί ινσουλίνης και όλα αυτά, δεν είναι και η εξειδίκευση τους. Θεωρώ πως είναι καλό να επισκεφτομαστε και ενδοκρινολόγο για αυτά τα θέματα

Εσυ τι αγωγή παίρνεις ;;;; Δηλαδή ποσά χάπια Inofer και ποτέ ατα έχει δώσει και τι χάπι για την αντίσταση στην ινσουλίνη …. 
ναι έχω διαβάσει πολλές κοπέλες που πάνε σε ενδοκρινολόγο και έκλεισα κ εγώ ραντεβού .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Lila ki είπε:

Εσυ τι αγωγή παίρνεις ;;;; Δηλαδή ποσά χάπια Inofer και ποτέ ατα έχει δώσει και τι χάπι για την αντίσταση στην ινσουλίνη …. 
ναι έχω διαβάσει πολλές κοπέλες που πάνε σε ενδοκρινολόγο και έκλεισα κ εγώ ραντεβού .

Εγώ πλέον δεν παιρνω τίποτα από αυτά. Είμαι 3 μηνών! Έπαιρνα ένα inofert combi οποτε θυμόμουν και glucostop ένα την μέρα μετά το φαγητό, γιατί το glucophage με πείραξε στο στομάχι. Αλλά σκέψου ότι όλα αυτά τα έκανα για έναν μήνα πριν μείνω έγκυος, γιαυτο λέω πως δεν ξέρω αν πρόλαβαν να κάνουν δουλειά ή αν θα εμενα έτσι και αλλιώς έγκυος και χωρίς να τα έπαιρνα

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sisii said:

Εγώ πλέον δεν παιρνω τίποτα από αυτά. Είμαι 3 μηνών! Έπαιρνα ένα inofert combi οποτε θυμόμουν και glucostop ένα την μέρα μετά το φαγητό, γιατί το glucophage με πείραξε στο στομάχι. Αλλά σκέψου ότι όλα αυτά τα έκανα για έναν μήνα πριν μείνω έγκυος, γιαυτο λέω πως δεν ξέρω αν πρόλαβαν να κάνουν δουλειά ή αν θα εμενα έτσι και αλλιώς έγκυος και χωρίς να τα έπαιρνα

Πρόλαβαν να κάνουν δουλειά νομίζω ίσως να ήθελε λίγο ενίσχυση π οργανισμό σου … η αδελφή μου με έναν μήνα ινοφερτ τα κατάφερε … εγώ πάλι ακόμα όχι … κ εμένα στην αρχή το glucophage με πείραξε ατο στομάχι τώρα είμαι καλα … εγώ παίρνω μισό αναβραζον κάθε βράδυ …. Νομίζω όμως ότι πρέπει να ενισχυθεί η δόση  γιατί είχα κάποια φουσκώματα κ παίρνοντας άλλο μισό χαπάκι αναβραζον το μεσημέρι ηρέμησα αμέσως και γενικά έχω επανέλθει στα κιλά μου γιατί είχα παχύνει αλλά κυρίως είχα φουσκώματα και σκέψου έτρωγα γλυκά παλιά και τα έβγαζα πλέον μ έχουν απαγορευτεί τα γλυκά μακαρόνια κλπ  … αλλά θα μ πει και ο ενδοκρινολόγος … το μόνο που έγινε με εμένα μετά από δυο μήνες glucophage είναι να έχω δυο κύκλους 25ημερων δ ξέρω εάν άλλαξε πλέον ο κύκλος η έτυχε θα δούμε τον μήνα που έρχεται … 

 

με το καλό κοπέλα μου !!!!!! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη …

Επεξεργάστηκαν by Lila ki
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!:)

Ήθελα μια διευκρίνιση..Με τελευταία περίοδο 26/5 και επαφή χθες(11/6) είναι στο πλαίσιο των γόνιμων? Συνήθως ο κύκλος μου είναι 28 ημερων με εξαίρεση τον προηγούμενο που ήταν 30..

Επεξεργάστηκαν by Evi95
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Evi95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!:)

Ήθελα μια διευκρίνιση..Με τελευταία περίοδο 26/5 και επαφή χθες(11/6) είναι στο πλαίσιο των γόνιμων? Συνήθως ο κύκλος μου είναι 28 ημερων με εξαίρεση τον προηγούμενο που ήταν 30..

με 28αρη κυκλο πιθανον οχι,αλλα αν κανεις 29-30 θα μπορουσε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vikib είπε:

με 28αρη κυκλο πιθανον οχι,αλλα αν κανεις 29-30 θα μπορουσε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!

Συμβαίνει κάποιες φορές να έχω και 30 ημέρες αλλά όχι πάντα..Συνηθως έχω 28 τους τελευταίους μήνες αλλά έχει τύχει και 27 ή και 32(μόνο μια φορά)..Απλά επειδή τον προηγούμενο είχα 30 ημέρες δεν ξέρω με ποιο να υπολογίσω..

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 3:13 ΜΜ, Lila ki είπε:

Πρόλαβαν να κάνουν δουλειά νομίζω ίσως να ήθελε λίγο ενίσχυση π οργανισμό σου … η αδελφή μου με έναν μήνα ινοφερτ τα κατάφερε … εγώ πάλι ακόμα όχι … κ εμένα στην αρχή το glucophage με πείραξε ατο στομάχι τώρα είμαι καλα … εγώ παίρνω μισό αναβραζον κάθε βράδυ …. Νομίζω όμως ότι πρέπει να ενισχυθεί η δόση  γιατί είχα κάποια φουσκώματα κ παίρνοντας άλλο μισό χαπάκι αναβραζον το μεσημέρι ηρέμησα αμέσως και γενικά έχω επανέλθει στα κιλά μου γιατί είχα παχύνει αλλά κυρίως είχα φουσκώματα και σκέψου έτρωγα γλυκά παλιά και τα έβγαζα πλέον μ έχουν απαγορευτεί τα γλυκά μακαρόνια κλπ  … αλλά θα μ πει και ο ενδοκρινολόγος … το μόνο που έγινε με εμένα μετά από δυο μήνες glucophage είναι να έχω δυο κύκλους 25ημερων δ ξέρω εάν άλλαξε πλέον ο κύκλος η έτυχε θα δούμε τον μήνα που έρχεται … 

 

με το καλό κοπέλα μου !!!!!! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη …

Ευχαριστώ πολύ και εσυ σύντομα μαμά ❤️
 

εγω είχα κύκλους 3 μηνών πριν μείνω έγκυος. οι δικοί σου που είναι 25 ημερών  δεν ακούγονται κακοί απλά κανεις πιο νωρίς ωορηξια λογικά! 
 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Evi95 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!

Συμβαίνει κάποιες φορές να έχω και 30 ημέρες αλλά όχι πάντα..Συνηθως έχω 28 τους τελευταίους μήνες αλλά έχει τύχει και 27 ή και 32(μόνο μια φορά)..Απλά επειδή τον προηγούμενο είχα 30 ημέρες δεν ξέρω με ποιο να υπολογίσω..

επειδη εκανες τον προηγουμενο μηνα μεγαλυτερο κυκλο δ σημαινει οτι θα επηρεασει κ αυτον

στην ουσια καθε μηνα η ωχρινικη φαση,δλδ οι μερες απο την ωορρηξια ως την περιοδο,ειναι ιδια.η ημερα ωορρηξιας αλλαζει

κ αν δ την παρακολουθεις δ μπορεις να ξερεις ποτε ακριβως εγινε

γι αυτο πχ εσυ θα προσπαθεις κυριως 12η-16η μερα.αν μπορεις κ μερα παρα μερα αφου καθαρισεις κ οσο αντεχεις ως 18η μερα κυριως

δλδ εσυ μπορει νσ κανεις ωορρηξια συνηθως 14η μερα,αλλα θα τυχει κ 13η η 18η

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

επειδη εκανες τον προηγουμενο μηνα μεγαλυτερο κυκλο δ σημαινει οτι θα επηρεασει κ αυτον

στην ουσια καθε μηνα η ωχρινικη φαση,δλδ οι μερες απο την ωορρηξια ως την περιοδο,ειναι ιδια.η ημερα ωορρηξιας αλλαζει

κ αν δ την παρακολουθεις δ μπορεις να ξερεις ποτε ακριβως εγινε

γι αυτο πχ εσυ θα προσπαθεις κυριως 12η-16η μερα.αν μπορεις κ μερα παρα μερα αφου καθαρισεις κ οσο αντεχεις ως 18η μερα κυριως

δλδ εσυ μπορει νσ κανεις ωορρηξια συνηθως 14η μερα,αλλα θα τυχει κ 13η η 18η

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Το κακό είναι ότι λόγω δουλειάς του συντρόφου μου έλειπε αρκετές μέρες και επέστρεψε χθές..Οπότε μάλλον χάσαμε την πιθανότητα αυτό τον μήνα..Δεν πειράζει έχουμε τον επόμενο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 12/6/2022 at 2:11 ΜΜ, vikib είπε:

επειδη εκανες τον προηγουμενο μηνα μεγαλυτερο κυκλο δ σημαινει οτι θα επηρεασει κ αυτον

στην ουσια καθε μηνα η ωχρινικη φαση,δλδ οι μερες απο την ωορρηξια ως την περιοδο,ειναι ιδια.η ημερα ωορρηξιας αλλαζει

κ αν δ την παρακολουθεις δ μπορεις να ξερεις ποτε ακριβως εγινε

γι αυτο πχ εσυ θα προσπαθεις κυριως 12η-16η μερα.αν μπορεις κ μερα παρα μερα αφου καθαρισεις κ οσο αντεχεις ως 18η μερα κυριως

δλδ εσυ μπορει νσ κανεις ωορρηξια συνηθως 14η μερα,αλλα θα τυχει κ 13η η 18η

Γεια και πάλι :)

Αυτό τον μήνα δεν είχα ελπίδες περί εγκυμοσύνης γιατί δεν ξέρω αν προλάβα τις γόνιμες..Παρ'ολα αυτά από χθες που είχα επαφή με τον σύντροφό μου έχω αρκετά πονακια στη μήτρα..Το μυαλό μου πήγε στη περίοδο αλλά είναι λίγο νωρίς,σε έξι μέρες περιμένω.. Ωστόσο έχω τα πονακια συνέχεια από χθες ενώ πριν δεν είχα τίποτα..Ακόμη και τώρα που ξάπλωσα νιώθω κάποια τραβήγματα..Λέτε να  υπάρχει ελπίδα ή μπαα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evi95 είπε:

Γεια και πάλι :)

Αυτό τον μήνα δεν είχα ελπίδες περί εγκυμοσύνης γιατί δεν ξέρω αν προλάβα τις γόνιμες..Παρ'ολα αυτά από χθες που είχα επαφή με τον σύντροφό μου έχω αρκετά πονακια στη μήτρα..Το μυαλό μου πήγε στη περίοδο αλλά είναι λίγο νωρίς,σε έξι μέρες περιμένω.. Ωστόσο έχω τα πονακια συνέχεια από χθες ενώ πριν δεν είχα τίποτα..Ακόμη και τώρα που ξάπλωσα νιώθω κάποια τραβήγματα..Λέτε να  υπάρχει ελπίδα ή μπαα?

καμια φορα οταν προσπαθουμε συνειδητοποιουμε πονακια κ συμπτωματα που ποτε πριν δ διναμε σημασια

μεχρι να δεις περιοδο,παντα υπαρχει ελπιδα.προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι κ να εισαι χαλαρη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , vikib είπε:

καμια φορα οταν προσπαθουμε συνειδητοποιουμε πονακια κ συμπτωματα που ποτε πριν δ διναμε σημασια

μεχρι να δεις περιοδο,παντα υπαρχει ελπιδα.προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι κ να εισαι χαλαρη

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!

Δεν έδινα σημασία αυτό το μήνα γιατί ενδιαμεσα κόλλησα και ίωση και δεν το έψαχνα..Αλλά με παραξένεψαν τα πονακια..Λίγη υπομονή και θα ξέρω σε λίγες μέρες..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Παρακολουθώ το θέμα καθώς προσπαθούσαμε για 2ο μωράκι.. τελικά μάθαμε τα ευχάριστα που όμως δεν εξελίχθηκαν όπως θα θέλαμε..

Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω σε κάποιο άλλο θέμα.

Είμαι 8 εβδομάδων και ενώ η καρδούλα φαίνεται να χτυπά, δεν την έχουμε ακούσει και ο ιατρός μου λέει πως είναι πολύ χαμηλοί οι παλμοί.. πράγματι σήμερα φαινόταν μια καρδούλα που χτυπούσε με το ζόρι.. μου μίλησε για απόξεση και δεν μου έδωσε περιθώρια αισιοδοξίας.. Έχει/γνωρίζει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Να έχω ελπίδες ή να το πάρω απόφαση;:(

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2022 at 10:11 ΜΜ, Dimitra94 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Παρακολουθώ το θέμα καθώς προσπαθούσαμε για 2ο μωράκι.. τελικά μάθαμε τα ευχάριστα που όμως δεν εξελίχθηκαν όπως θα θέλαμε..

Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω σε κάποιο άλλο θέμα.

Είμαι 8 εβδομάδων και ενώ η καρδούλα φαίνεται να χτυπά, δεν την έχουμε ακούσει και ο ιατρός μου λέει πως είναι πολύ χαμηλοί οι παλμοί.. πράγματι σήμερα φαινόταν μια καρδούλα που χτυπούσε με το ζόρι.. μου μίλησε για απόξεση και δεν μου έδωσε περιθώρια αισιοδοξίας.. Έχει/γνωρίζει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Να έχω ελπίδες ή να το πάρω απόφαση;:(

Καλησπέρα κορίτσι μου! Αν δεν εμπιστεύεσαι απόλυτα τον γιατρό μπορείς να πας να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη! Αυτό θα σε συμβουλευα εγώ χωρίς να έχω κάποια γνώση στο συγκεκριμένο θεμα! 

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα να σας γραψω τον προβληματισμό μου! Απο χθες και σήμερα πιο έντονα με πονάει το στήθος, βασικά είναι πρησμένο και στον ένα μαστο με πονάει μέχρι πάνω ψηλα και κάτω απο την μασχαλη ο αδένας! χθες επίσης ένιωθα και τραβηγματακια πονακια στην κοιλιά χαμηλα όπως στην ωορρηξια. Να σημειώσω ότι βρίσκομαι 9 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο δηλ δεν είμαι σε γόνιμες μέρες! Τι λέτε υπάρχει περίπτωση να έκανα διπλή ωορρηξια η να είναι κάτι αλλο? Δεν θα ήθελα να ενοχλήσω τον γυναικολόγο μου γι αυτό αν και θα προγραμματισω έτσι κι αλλιώς το τεστ παπ μου μέσα στον μήνα! Είχε κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία? Να αναφέρω ότι μετά τις γέννες μου και τους θηλασμούς δεν νιώθω πρήξιμο στο στήθος πλέον πριν την περίοδο! 


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...