Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, xenia^^ said:

@sofiadu και εγώ αυτό λέω ότι στις 10/10 πρπ να είναι άκυρη μέρα εντελώς.. όμως αν είχα την βδομάδα 28/9 με 4/10 την ωορρηξία δε θα έπρεπε να μου έχει έρθει η περίοδος ;; Αν δεν είχα κάνει προχθές το απόγευμα το τεστ θα έλεγα ότι έχω ελπίδες βλέποντας και ένα στήθος τούμπανο δε μπορώ να το αγγίξω.. αλλά πιο πολύ ποντάρω σε μια ακόμα ανωμαλία.. έχω κι αρκετά νεύρα πρήξιμο κοιλιά.. μια φορά να είναι όλα ήρεμα.. αχχχχχ... 

Ναι θα επρεπε να σου ειχε ερθει η περιοδος. εκτος αν λογω της βιοχημικης κυησης αλλαξε λιγο ο κυκλος και κανει μια ανωμαλια αυτον τον μηνα. 

Να πηρε πιο πολλες μερες στο αυγο να ωριμασει κ να πηγες πιο μετα απο 28/9-4/10 για ωορρηξια;;; μου φαινεται too much..

μαλλον παει για ανωμαλια, ετσι υποθετω. τεστακι ενα εκανες ; δεν ξανα κανεις αλλο ενα ετσι να αποκλεισουμε τη πιθανοτητα λαθους;; 

επισης θα σου προτεινα να καλεσεις τον γιατρο σου κ να του πεις οτι ακομα δεν εχει ερθει περιοδος , να μας απαντησει τι συμβαινει. να σου φυγει κ το αγχος. Ισως πει οτι ειναι λογικο λογω της βιοχημικης! τι λες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! Σας είχα στείλει πριν από ένα μήνα για την βιοχημική που είχα !! Ευτυχώς είχα καθαρίσει μόνη μου !!! Θα σας πω τώρα τι μου συμβαίνει γιατί όσο και να το ψάχνω δε μπορώ να καταλήξω κάπου και λέω μήπως έχει συμβεί σε κάποια από εσάς.. αφού τελείωσε το αίμα τελευταίο υπέρηχο μου έκανε ο γιατρός στις 24/9 όπου με βρήκε καθαρή και μου  είπε ότι είμαι πριν την ωορρηξία με ώριμο ωοθυλάκιο 14,9 και πάχος  ενδομητρίου 6,3. Η χαζή δε ρώτησα αυτό τι σημαίνει δηλαδή σε πόσες μέρες θα γίνει ωορρηξία κλπ.. το μόνο που σκεφτόμουν ήταν ότι τελείωσε η ταλαιπωρία της βιοχημικής.. επαφές με τον άντρα μου είχαμε στις 28/9 και στις 10/10.. γενικά όχι και πολύ δραστήριοι !!!!!!! δεν έχω εικόνα ποτε να υπολογίζω περίοδο.. είμαι ήδη καμία βδομάδα που έχω τρομερό πρήξιμο στη στήθος.. νομίζω πιο πολυ από το συνηθισμένο μου.. περίοδος τπτ ακόμα.. έκανα ένα τεστ προχθες το απόγευμα και βγήκε αρνητικό.. έχει συμβεί σε καμία ;; Λογικά βλέποντας ώριμο ωοθυλάκιο στις 24/9 δε θα έπρεπε να μου έχει έρθει η περίοδος ;; Τι να πω.... ακόμα μια ταλαιπωρία.....

Είναι διαταραχή σίγουρα.μηπως σου έγινε κύστη το ωοθυλακιο.καλυτερα να πας στον γιατρό σου.εγω τον Ιανουάριο έκανα αποξεση κ περίοδος δεν μου ήρθε επί δύο μήνες κ μισό.πηγα κ μου δώσε χάπια να μου έρθει.χαμος πλυμηρα.εγω βέβαια πρέπει να είχα κ υπολοιματα μέσα γιατί το ενδομήτριο μου ήταν 15,5 υπερπλαστικο.κ ευτυχώς άδειασε καλά μετά.πηγαινε να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ! Το 28/9 της επαφής θεωρείται ότι έγινε σε γόνιμες μέρες ;; 

Πιστεύω ναι κορίτσι μου 

Αυτή η επαφή είναι μέσα 

Περίμενε λίγο ή κάνε μια χοριακη τόσες μέρες μετά θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!εγω σημερα ειμαι μια χαρα!!μεχρι χτες το βραδυ πονουσα στην κοιλια χαμηλα...αλλα σημερα τιποτα!!ξυπνησα ομως κρυωμενη.. :( ασχημος αυτος ο καιρος...μια ζεστη μια κρυο!!!περιμενουμε κανενα τεστακι σημερα;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki33 said:

Καλημερα κοριτσια!!!εγω σημερα ειμαι μια χαρα!!μεχρι χτες το βραδυ πονουσα στην κοιλια χαμηλα...αλλα σημερα τιποτα!!ξυπνησα ομως κρυωμενη.. :( ασχημος αυτος ο καιρος...μια ζεστη μια κρυο!!!περιμενουμε κανενα τεστακι σημερα;;

καλημερα μικρη μου! νομιζω σημερα οχι, αυριο περιμενουμε την @ΒαλεντιναΧ κ απο Δευτερα εσενα παλι; ε;; πως εισαι εχεις υγρα καθολου;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sofiadu είπε:

καλημερα μικρη μου! νομιζω σημερα οχι, αυριο περιμενουμε την @ΒαλεντιναΧ κ απο Δευτερα εσενα παλι; ε;; πως εισαι εχεις υγρα καθολου;;

Αντε ωραια...ναι αυριο την περιμενουμε!!δεν εχω καθολου υγρα...χτες μονο μια φορα διαφανα υγρα στο σκουπισμα!!και απο τοτε τιποτα!!σημερα νιωθω μια χαρα...δεν ποναω καθολου και πουθενα... χαχα...μονο λιγο πεσμενη απο το κρυωμα ειμαι...εσυ τι κανεις;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια παμε δυνατά να πρήξουμε όλες τους γιατρούς μας...τέλος...αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε...δεν εγκαταλείπουμε μέχρι να μας διώξει ο ιατρικός σύλλογος...χαχαχα

  • Χαχα 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu είπε:

Καλημέρα! Ησουν λιγο πριν την ωορρηξια στο ραντεβου με τον γιατρο. ηθελε δλδ να φτασει στα 20χιλ το αυγουλακι για να πεσει αρα να πουμε οτι θα ηθελες 3-4 μερες; αν ισχυει λοιπον ναι ησουν στις γονιμες αλλα κ παλι δεν ξερω ποσες μερες θελει πραγματικα να ωριμασει το αυγο απο τα εκατοστα που ειχες στην επισκεψη. 

Αν ειχες 20 χιλ παιζει κ την επομενη να εκανες ωορρηξια δλδ. για αυτο λεω 3-4 μερες , χωρις να λεω κατι με βεβαιοτητα. Η επαφη στις 10/10 θεωρω οτι δεν ειναι καν μεσα στις γονιμες.

ευχομαι να ηταν η μια κ καλη επαφη!!!!!! :wub:

Καλη επιτυχια Κοριτσακι!!! ευχομαι ολα να δρομολογηθουν και να εχεις αποτελεσμα! :wub:

Ηρθε η βρωμουσα;;; αντε κυρια μου μας επρηξες , πες της!!!!

κανε τις εξετασουλες σου, να ηρεμησεις κ απο εκει να ξερεις οτι εισαι οκ να φυγει η εγνοια κ η ανησυχια και συνεχιζουμε να ελπιζουμε (δεν μας εχει μεινει κ τπτ αλλο χαχαχα)!!!  :wub:

Ρε συ μου είπε Δευτέρα 5 μέρα...εσύ τι μέρα τις έκανες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI είπε:

Κορίτσια παμε δυνατά να πρήξουμε όλες τους γιατρούς μας...τέλος...αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε...δεν εγκαταλείπουμε μέχρι να μας διώξει ο ιατρικός σύλλογος...χαχαχα

Εγώ θα τον κάνω τον μπάρμπα να με βλέπει κ να τρεχει

Just now, Ellidr είπε:

Εμένα 2 με 3 μέρα

Γιατί μου είπε Δευτέρα;;;;;;

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vasiliki33 said:

Αντε ωραια...ναι αυριο την περιμενουμε!!δεν εχω καθολου υγρα...χτες μονο μια φορα διαφανα υγρα στο σκουπισμα!!και απο τοτε τιποτα!!σημερα νιωθω μια χαρα...δεν ποναω καθολου και πουθενα... χαχα...μονο λιγο πεσμενη απο το κρυωμα ειμαι...εσυ τι κανεις;;

εγω αυπνη αυτες τις μερες κ σερνομαι κυριολεκτικα! χαχα

οσο αφορα το θεματακι μας, τεστακια αρνητικα πονακια δυο βραδια τωρα για 1-2 ωρες κ μολις ειδα ενα εκρεμμες. Δεν ξερω αν καταφερω επαφη σημερα, αυριο ειναι πιο πιθανη η επαφη, το τεστ ωορρηξιας παντως που εκανα πριν 2 ωρες ειναι αρνητικο.  Δεν θα το πιεσω οπως παει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu είπε:

εγω αυπνη αυτες τις μερες κ σερνομαι κυριολεκτικα! χαχα

οσο αφορα το θεματακι μας, τεστακια αρνητικα πονακια δυο βραδια τωρα για 1-2 ωρες κ μολις ειδα ενα εκρεμμες. Δεν ξερω αν καταφερω επαφη σημερα, αυριο ειναι πιο πιθανη η επαφη, το τεστ ωορρηξιας παντως που εκανα πριν 2 ωρες ειναι αρνητικο.  Δεν θα το πιεσω οπως παει!

Εμενα η γυναικολογος μου μου εχει πει πως μολις δω τα υγρα θα καταλαβω την ωορηξια...οποτε βουρ... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...