Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, Olia s. είπε:

Τι να πω.. Εύχομαι η επόμενη να πάει άψογα μέχρι το τέλος και να την απολαύσεις. Μου έκανε για θρομβοφιλία μια μέρα πριν την απόξεση. Ακόμη δε με έχει ενημερώσει για τα αποτελέσματα. Θα το ψάξω όμως αν ξανάμεινω έγκυος. Εγώ φοβάμαι τα ωάρια μου, λόγω ηλικίας... εκεί πάει το μυαλό μου. Δηλαδή δε πάω σε οποιοδήποτε αιματολόγο;

Δεν είναι απαραίτητο να έχουν θέμα τα ωάρια μας ..και εμένα με έπιανε ανησυχία ενώ μια φίλη περισυ πήγαμε μαζί γυναικολόγο στην ηλικία μου τότε 39 και δεν είχε κάνα δυο μήνες περίοδο της βάζει ορμονικες κ μετά με τα αποτελέσματα της λέει μπήκες κλιμακτηριο...τον επόμενο μήνα πιάνει μωρό κ το έκανε κιόλας κ εγώ που δεν μπήκα κλιμακτηριο με σταθερή περίοδο κ βγήκαν κ εντάξει οι εξετάσεις προχθές..έχασα δύο από τότε...άστο σου λέω τυχαίνει καμιά φορά κ τρώμε πατάτα.να πάρεις τα αποτελέσματα σου...δεν έκανες φαντάζομαι μόνο χρόνο προθρομβινης,χρόνο μάρτυρα ,ασθενούς,ινοδωγονο.αυτα είναι τα απλά δεν δείχνουν τίποτα....μαιευτικο αντοφωσφολιπιδικο σύνδρομο κάνεις..αυτοάνοσα παράγοντες άλλους συμπληρώματα πρωτεϊνών c3,4 , αντιπηκτικό του λύκου κλπ κλπ....είναι αλλά...150 ευρώ γραμμένα τα έδωσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly είπε:

Φολικό σίγουρα d3  b12...σε δόσεις 1000 ημερησίως είναι συντήρηση να ξέρετε...εγώ πήγα σε αιματολογο κ επειδή είχα ελειψη έπαιρνα τρελές δόσεις όποτε κάντε αιματολογικό έλεγχο d  ολική και b 12 γιατί αν έχετε σοβαρή έλλειψη θέλετε πιο γερές δόσεις...και ευθύνεται για υπογονιμότητα η έλλειψη τους...δηλαδή 5 ευρώ η κάθε βιταμίνη χωρίς να την γράψετε νομίζω κ κάντε κ μόνο d να σας πω που είναι η απολύτως απαραίτητη...

η ντε εχει 30 ευρώ περίπου χωρις να την γράψεις...ειχα κανει στην βιοϊατρική, οπότε δεν συμφέρει να μην την γράψεις 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kelly_V είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τώρα που συζητάτε για βιταμίνες, καλό είναι να τις παίρνουμε έχοντας κάνει και εξετάσεις για να ξέρουμε τί και πόσο χρειαζόμαστε.

Τα αποτελέσματα μπορούμε να τα διαβάζουμε και μόνες μας για να κρίνουμε που υπάρχει έλλειψη. Για παράδειγμα ο παθολόγος μου εμένα μου έδωσε μόνο d3fix γιατί αυτό έβλεπε κάτω από τις φυσιολογικές τιμές.

Στις εξετάσεις μου όμως είδα ότι η βιταμίνη b12 ήταν 178 (Φ.τ. 145-914) και με σίδηρο στα μέσα των φυσιολογικών τιμών έχω φερριτίνη μονο 14 (φ.τ. 11-306). Διαβάζοντας online είδα ότι θεωρούνται χαμηλές οι τιμές αυτές.

Οπότε πήρα συμπληρώματα d3(2000IU), b12 και σίδηρο συν το φυλλικό. Τώρα ανά τρίμηνο παρακολουθώ με εξετάσεις τις τιμές για να ξέρω που βρίσκομαι γιατί υπάρχει και τοξικότητα για κάποιες βιταμίνες.

Μόλις είδα ότι τα ίδια περίπου είπε η @Emilly για εξετάσεις.

B12 έχεις πολύ χαμηλή...εγώ είχα 320 και μου είπε η αιματολογος την θέλουν τουλάχιστον 350..d επειδή είχα πάτος έπαιρνα τις αμπούλες lecalcif 50000 μονάδες την εβδομάδα... στράγγισμενη ήμουν.

Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

η ντε εχει 30 ευρώ περίπου χωρις να την γράψεις...ειχα κανει στην βιοϊατρική, οπότε δεν συμφέρει να μην την γράψεις 

Σοβαρά;;;;;;;αχ εγώ τα έκανα όλα πακέτο κ όταν τα έβλεπα θα έβλεπα γραμμένα πως είναι...οκ σε δέκα μέρες που θα πάω στον γιατρό θα του ζητήσω να μου γράψει να δω που βρίσκομαι κ εγώ.αν κ παίρνω αλλά κάτσε να τσεκαρω.

Just now, SerafinaPekala είπε:

Ιουυυ με την σαπίλα αχαχχα ελπίζω να είναι η άμυνα σου όλο αυτό αχαχ γιατί εγώ σε φαντάζομαι μια δυναμική γυναίκα που ρίχνει και κάνα δυο σε όποιον χρειαστεί αχαχχα

Καλά @ΒαλεντιναΧ το μωράκι σου Καταλανός αγοράκι το έκανα αχαχαχ να ξέρεις σε δύο κολλητές μου μέσα έπεσα χαχαχ

Καλημερα κοριτσιαα

Τον έκανα και Καταλανό τώρα κλαιωω όχι αυτό δεν το θέλουμε αχαχχα

Τώρα το είδα που ρίχνω κ κάνα δυο χαχαχαχαχαχαχαχα.καλε......ειμαι 50 κιλά με το ζόρι κ όταν με παλεύει ο μικρός με έχει 1000% και δεν μπορώ να τον νικήσω 9 χρονών παιδί...αφού βλέπει κάτι δυναμωμενες μαμάδες σχολείο κ μερικές είναι κ παρατράγουδα κ τις έχει δει ναμαλώνουν κ λέει μαμά κάνε λίγο γυμναστική είσαι πολύ αδύνατη κ αν μαλώσεις με την μαμά του Αντώνη θα σε σκοτώσει χαχαχαχαχαχα.μη στενοχωριέσαι αγόρι μου λέω μπορεί να φάω αλλά θα ρίξω κ εγώ καμιά φαπα χαχαχαχα.

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

B12 έχεις πολύ χαμηλή...εγώ είχα 320 και μου είπε η αιματολογος την θέλουν τουλάχιστον 350..d επειδή είχα πάτος έπαιρνα τις αμπούλες lecalcif 50000 μονάδες την εβδομάδα... στράγγισμενη ήμουν.

Σοβαρά;;;;;;;αχ εγώ τα έκανα όλα πακέτο κ όταν τα έβλεπα θα έβλεπα γραμμένα πως είναι...οκ σε δέκα μέρες που θα πάω στον γιατρό θα του ζητήσω να μου γράψει να δω που βρίσκομαι κ εγώ.αν κ παίρνω αλλά κάτσε να τσεκαρω.

Κ εγώ την τρίτη που θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο ,θα του πω να μου γράψει αν και έχω ξεκίνησει να παίρνω πολυβιταμινες εγκυμοσύνης iofolen που τα έχει όλα μέσα 

Αλλά Παρ όλα αυτά θα τις κάνω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly said:

B12 έχεις πολύ χαμηλή...εγώ είχα 320 και μου είπε η αιματολογος την θέλουν τουλάχιστον 350..d επειδή είχα πάτος έπαιρνα τις αμπούλες lecalcif 50000 μονάδες την εβδομάδα... στράγγισμενη ήμουν.

Ακριβώς αυτό! Τα όρια δεν είναι νομίζω ενδεικτικά όταν προσπαθείς να μείνεις έγκυος και αυτό δεν το καταλαβαίνουν όλοι οι γιατροί. Χρειάζεται πιο ειδική προσέγγιση το θέμα. Υπάρχει και η λογική ότι αν είσαι στα κατώτερα επίπεδα από μόνη σου και έρθει η κύηση που θα αντλήσει από εσένα στοιχεία σε ταχύτατους ρυθμούς το έμβρυο τότε θα βρεθείς με ελλείψεις.

Ωραία άρα έχουμε b12 >350 pg/mL και d-3 έχω ακούσει >50 ng/mL.


aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ellidr said:

Κ εγώ την τρίτη που θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο ,θα του πω να μου γράψει αν και έχω ξεκίνησει να παίρνω πολυβιταμινες εγκυμοσύνης iofolen που τα έχει όλα μέσα 

Αλλά Παρ όλα αυτά θα τις κάνω

Τι εννοείς ότι θα πας για το πρώτο υπέρηχο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Κ εγώ την τρίτη που θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο ,θα του πω να μου γράψει αν και έχω ξεκίνησει να παίρνω πολυβιταμινες εγκυμοσύνης iofolen που τα έχει όλα μέσα 

Αλλά Παρ όλα αυτά θα τις κάνω

Και εμενα ο γιατρος της iofolen μου εγραψε αλλα δεν τις εχω πιει ακομη γιατι ειχα τις pregnacare τοσο καιρο και οταν διαβασα τα συστατικα η pregnacare εχει παραπάνω βιταμινες που βοηθαει στην σύλληψη και μπερδεύτηκα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Δεν είναι απαραίτητο να έχουν θέμα τα ωάρια μας ..και εμένα με έπιανε ανησυχία ενώ μια φίλη περισυ πήγαμε μαζί γυναικολόγο στην ηλικία μου τότε 39 και δεν είχε κάνα δυο μήνες περίοδο της βάζει ορμονικες κ μετά με τα αποτελέσματα της λέει μπήκες κλιμακτηριο...τον επόμενο μήνα πιάνει μωρό κ το έκανε κιόλας κ εγώ που δεν μπήκα κλιμακτηριο με σταθερή περίοδο κ βγήκαν κ εντάξει οι εξετάσεις προχθές..έχασα δύο από τότε...άστο σου λέω τυχαίνει καμιά φορά κ τρώμε πατάτα.να πάρεις τα αποτελέσματα σου...δεν έκανες φαντάζομαι μόνο χρόνο προθρομβινης,χρόνο μάρτυρα ,ασθενούς,ινοδωγονο.αυτα είναι τα απλά δεν δείχνουν τίποτα....μαιευτικο αντοφωσφολιπιδικο σύνδρομο κάνεις..αυτοάνοσα παράγοντες άλλους συμπληρώματα πρωτεϊνών c3,4 , αντιπηκτικό του λύκου κλπ κλπ....είναι αλλά...150 ευρώ γραμμένα τα έδωσα...

Δε ξέρω τι έκανα, το προηγούμενο απόγευμα είχα μάθει για την αποβολή. Πήγαινα στα χαμένα... Η αλήθεια είναι ότι έκανα πολλές. Όταν επικοινωνήσω θα ρωτήσω. Γραμμένα ε; Τις έκανα στο νοσοκομείο. Άραγε χωρίς γράψιμο πόσο να κοστίζουν;

Ναι, είναι αυτό που λέμε, αν Ο Θεός πει ναι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τονιαα είπε:

Τι εννοείς ότι θα πας για το πρώτο υπέρηχο;

Του μήνα 

Να δούμε ενδομήτριο και ωοθυλακια

Just now, Sofiamar93 είπε:

Και εμενα ο γιατρος της iofolen μου εγραψε αλλα δεν τις εχω πιει ακομη γιατι ειχα τις pregnacare τοσο καιρο και οταν διαβασα τα συστατικα η pregnacare εχει παραπάνω βιταμινες που βοηθαει στην σύλληψη και μπερδεύτηκα 

Όλες πάνω κάτω τα ίδια είναι 

Παλιότερα ειχα πάρει κ εγώ pregnant care

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr said:

Του μήνα 

Να δούμε ενδομήτριο και ωοθυλακια

Όλες πάνω κάτω τα ίδια είναι 

Παλιότερα ειχα πάρει κ εγώ pregnant care

Κατάλαβα εύχομαι να είναι όλα πολύ καλά κορίτσι μου!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου ηρθε σήμερα περίοδος, η ρου@@να η εφαρμογή ακριβώς μέσα έπεσε, χάθηκε ο κόσμος να έχει ακρίβεια και στην ωορηξια να μην παιδευομαστε? Εντωμεταξύ μου ήρθε ιδέα και την κατοχυρώνω εδώ μπορεί να γίνω ο επόμενος Μπιλ Γκειτς, έχω δει σε τουρίστες έχουν ένα πράματακι καρφωμένο στο σώμα τους σαν τσιπάκι στρογγυλό είναι για τον διαβήτη παιρνει αυτόματα μετρήσεις του αίματος και τις βλέπουν σε εφαρμογή ετσι τους ειδοποιεί αν έχουν ανεβασμένο ζάχαρο κλπ. Θα αρχίσει κ εδώ σιγά σιγά να γίνετε γνωστό. Λοιπόν ένα τέτοιο θα φτιάξω για να μας ειδοποιεί για ωορηξια, τσουπ ληψουλα αίματακι τσουπ ειδοποίηση. Ποια Windows χρυση θα με κάνουν οι γυναίκες όλου του κόσμου, ποιο σημαντική δεν είναι η σύλληψη? Αχαχχαχα τι λεεεωωω θεέ μου, οι σκέψεις μιας τρελής. Η τρέλα δεν πάει στα βουνά, έρχεται με τις ορμόνες.... 

  • Χαχα 11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Αυριο για εμενα ειναι 3-4 μερες πριν την αναμενομενη μερα περιοδου. Επειδη ειμαι test maniac λεω αυριο πρωι να κανω ενα τεστακι. Στον γιο μου 4 μερες πριν την μερα περιοδου ειχε βγει αχνο θετικο. 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady said:

Καλησπερα κοριτσια!Αυριο για εμενα ειναι 3-4 μερες πριν την αναμενομενη μερα περιοδου. Επειδη ειμαι test maniac λεω αυριο πρωι να κανω ενα τεστακι. Στον γιο μου 4 μερες πριν την μερα περιοδου ειχε βγει αχνο θετικο. 

Μακαρι να σου δειξει να ξεκινησει τέλεια η εβδομαδα. Απο συμπτωματα πως πας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Αυριο για εμενα ειναι 3-4 μερες πριν την αναμενομενη μερα περιοδου. Επειδη ειμαι test maniac λεω αυριο πρωι να κανω ενα τεστακι. Στον γιο μου 4 μερες πριν την μερα περιοδου ειχε βγει αχνο θετικο. 

Κάνε αν έχεις τεστ κανε...αχ εγώ θα αργήσω 25 μέρες γιαυτην την χαρά....η ζωή μου είναι άδεια χαχαχαχα.

  • Χαχα 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Αυριο για εμενα ειναι 3-4 μερες πριν την αναμενομενη μερα περιοδου. Επειδη ειμαι test maniac λεω αυριο πρωι να κανω ενα τεστακι. Στον γιο μου 4 μερες πριν την μερα περιοδου ειχε βγει αχνο θετικο. 

Άντε κορίτσι ξεκινά τα καλά εσύ να παίρνουμε θάρρος κ οι επόμενες.. μην ξεχνάτε αύριο είναι Δευτέρα κ συνήθως έχουμε κ κάποιο θετικό.. εγώ αν πάνε καλά οι εξετάσεις του άντρα μου Τετάρτη με Πέμπτη μπορεί κ να κάνω.. έχω ένα τελευταίο από την προηγούμενη φορά...

Just now, Emilly είπε:

Κάνε αν έχεις τεστ κανε...αχ εγώ θα αργήσω 25 μέρες γιαυτην την χαρά....η ζωή μου είναι άδεια χαχαχαχα.

Έλα υπομονή.. θα έρθει κ το δικό σου θετικό τεστ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...