Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, Flolipop είπε:

Στις εξετάσεις που έκανα έγραφε τα εξής ως φυσιολογικά όρια: ωοθυλακικη φάση 0,057-0,893, φάση ωορρηξίας 0,121-12, ωχρινική φάση 1,83-23,9. Εγώ επειδή έκανα την εξέταση 31η ημέρα του κυκλου πρωί πρωί (συνήθως έχω 28 αρι κυκλο) και το ίδιο βράδυ αδιαθέτησα , θεώρησα ότι ήταν φυσιολογική η τιμή μιας κ ήμουν στην ουσία πολύ κοντα στην πρώτη μέρα του κυκλου, άρα στην ωοθυλάκικη φάση... τον γιατρό βέβαια δεν τον ρώτησα... μάλλον θα πάω σε αυτόν τον κυκλο, 21η ημέρα να την μετρήσω για να ξέρω. Εσυ τι κυκλο έχεις; Ποσών ημερών;

εγω 25 μερες κύκλο το σύνηθες

και πηγα την 25 μερα κ εγω και την έκανα και το βράδυ αδιαθετησα

η αληθεια είναι ουτε κ εγω ρωτησα γιατρό 

ξερω γω μωρέ

τρωγόμαστε με τα ρούχα μας

Just now, elligian είπε:

εγω 25 μερες κύκλο το σύνηθες

και πηγα την 25 μερα κ εγω και την έκανα και το βράδυ αδιαθετησα

η αληθεια είναι ουτε κ εγω ρωτησα γιατρό 

ξερω γω μωρέ

τρωγόμαστε με τα ρούχα μας

αν καποια κοπέλα ξερει ας μας κατατοπίσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, elligian είπε:

0,3 μου έιπαν την χοριακή 

κατα τ άλλα εχω κατεβασει ενα σαιτ με τις φυσιολογικες τιμες σε όλες τις ορμόνες

και η προγεστερονη στην ωχρινική φάση το φυσιολογικο είναι απο 3,3 ως 25 

εγκυμοσύνη πρωτου τριμήνου απο 11 και πανω

και εμμηνοπαυσης 0 εως 0,73

αλλα κανονικα τη προγεστερονη την μετράμε 21 με 22 μέρα του κυκλου εγω πήγα 25 

εσυ?

Καλησπέρα. Να βοηθήσω λίγο με την προγεστερονη; Ή προγεστερονη μετριέται την 21 κυκλου ενός ιδεατου κυκλου 28 ημερών με ωορρηξία την 14η.Δηλαδη 7 ημέρες μετά την ωορρηξία. Χοντρικά πρέπει να είναι πάνω από 15 ng/ml και είναι ενδεικτική ωορρηξίας.Στις αρχες του κυκλου την μετράμε την 2-3 ημέρα και πρέπει να είναι χαμηλή κάτω από 1 ng/ml. Συνήθως οι αρκετά μεγαλύτερες την ημέρα αυτή δείχνουν κύκλο με χαμηλή εμφύτευσιμοτητα.. Καλη επιτυχία σε όλες. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Καλησπέρα. Να βοηθήσω λίγο με την προγεστερονη; Ή προγεστερονη μετριέται την 21 κυκλου ενός ιδεατου κυκλου 28 ημερών με ωορρηξία την 14η.Δηλαδη 7 ημέρες μετά την ωορρηξία. Χοντρικά πρέπει να είναι πάνω από 15 ng/ml και είναι ενδεικτική ωορρηξίας.Στις αρχες του κυκλου την μετράμε την 2-3 ημέρα και πρέπει να είναι χαμηλή κάτω από 1 ng/ml. Συνήθως οι αρκετά μεγαλύτερες την ημέρα αυτή δείχνουν κύκλο με χαμηλή εμφύτευσιμοτητα.. Καλη επιτυχία σε όλες. 

ευχαριστουμε πολυ 

αλλα αυτο λεμε εμεις οτι την μετησαμε το πρωι και το βραδυ μας ήρθε περιοδος ,δηλαδη λάθος μέρα

χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, elligian είπε:

ευχαριστουμε πολυ 

αλλα αυτο λεμε εμεις οτι την μετησαμε το πρωι και το βραδυ μας ήρθε περιοδος ,δηλαδη λάθος μέρα

χαχαχαχα

Εγώ την μέτρησα εκείνη την ημέρα γιατί νόμιζα (λάθος για άλλη μια φορά ) πως μάλλον είμαι έγκυος ...Γι αυτό, για να δω αν είναι σε σωστο επίπεδο.

Just now, anoulious είπε:

Καλησπέρα. Να βοηθήσω λίγο με την προγεστερονη; Ή προγεστερονη μετριέται την 21 κυκλου ενός ιδεατου κυκλου 28 ημερών με ωορρηξία την 14η.Δηλαδη 7 ημέρες μετά την ωορρηξία. Χοντρικά πρέπει να είναι πάνω από 15 ng/ml και είναι ενδεικτική ωορρηξίας.Στις αρχες του κυκλου την μετράμε την 2-3 ημέρα και πρέπει να είναι χαμηλή κάτω από 1 ng/ml. Συνήθως οι αρκετά μεγαλύτερες την ημέρα αυτή δείχνουν κύκλο με χαμηλή εμφύτευσιμοτητα.. Καλη επιτυχία σε όλες. 

Όποτε καλά ήταν που μου βγήκε 0,79 την πρώτη ημέρα του κυκλου; Ευχαριστούμε για την βοήθεια !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Flolipop είπε:

Εγώ την μέτρησα εκείνη την ημέρα γιατί νόμιζα (λάθος για άλλη μια φορά ) πως μάλλον είμαι έγκυος ...Γι αυτό, για να δω αν είναι σε σωστο επίπεδο.

κ εγω το ίδιο σκεφτηκα μην αγχωνεσαι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, elligian είπε:

που έιστε ρε κορίτσια???

θετική σκέψη 

παρτε παραδειγμα εμένα 

αλλη μια αρνητική χοριακή 

δε βαριέσαι

και μου ηρθε στην ωρα της η ακατανόμαστη μη χασει

παμε γ άλλα 

 

που ειναι η κοπέλα που φτιαχνει τα πινακάκια 

επομενη περιοδος 12 φεβρουαρίου

εν τω μεταξυ στις 11 φεβρουαριου εχουμε επετειο με το αγόρι μου και εχει και τα γενεθλιά του 

πρεπει να βάλω τα δυνατά μου για το πιο όμορφο δώρο

χααχααχα

Ε, τοτε ο Φεβρουαριος ειναι πολυ καλος μηνας για εσας!Ειδα που λετε για προγεστερονη...εγω εδω και 2 κυκλους παιρνω ενα ουτρο καθε βραδυ μετα απο προτροπη του γιατρου μια και προσπαθουμε για μωρο. Εμενα με 28αρι κυκλο κατα βαση, μου ειχε βγει η προγεστερονη 15,5 την 21η μερα του κυκλου. Οχι και κακη δηλαδη αλλα μου ειπε οτι κακο δεν θα κανει λιγη ενισχυση ακομα.Εχω και το κεφαλι μου ησυχο οτι δεν θα παει κατι στραβα λογω ελλειψης προγεστερονης τουλαχιστον.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Ε, τοτε ο Φεβρουαριος ειναι πολυ καλος μηνας για εσας!Ειδα που λετε για προγεστερονη...εγω εδω και 2 κυκλους παιρνω ενα ουτρο καθε βραδυ μετα απο προτροπη του γιατρου μια και προσπαθουμε για μωρο. Εμενα με 28αρι κυκλο κατα βαση, μου ειχε βγει η προγεστερονη 15,5 την 21η μερα του κυκλου. Οχι και κακη δηλαδη αλλα μου ειπε οτι κακο δεν θα κανει λιγη ενισχυση ακομα.Εχω και το κεφαλι μου ησυχο οτι δεν θα παει κατι στραβα λογω ελλειψης προγεστερονης τουλαχιστον.

παιρνεις ουτρο απο την ωορρηξία και μετα ή απο την αρχη του κύκλου??

Link to comment
Share on other sites

Just now, elligian είπε:

παιρνεις ουτρο απο την ωορρηξία και μετα ή απο την αρχη του κύκλου??

Οχι απο την αρχη..το αρχιζω 7 μερες μετα την ωορρηξια (οταν δηλαδη θα γινει και καλα η εμφυτευση) μεχρι να ερθει ή να μην ερθει η περιοδος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Οχι απο την αρχη..το αρχιζω 7 μερες μετα την ωορρηξια (οταν δηλαδη θα γινει και καλα η εμφυτευση) μεχρι να ερθει ή να μην ερθει η περιοδος.

 

Just now, marmelady είπε:

Οχι απο την αρχη..το αρχιζω 7 μερες μετα την ωορρηξια (οταν δηλαδη θα γινει και καλα η εμφυτευση) μεχρι να ερθει ή να μην ερθει η περιοδος.

ναι αυτο ξερω κ εγω 

και το κάνεις καθε μήνα ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elligian είπε:

 

ναι αυτο ξερω κ εγω 

και το κάνεις καθε μήνα ??

Ειναι δυο μηνες τωρα που το παιρνω. Το καλο ειναι οτι ησυχασα απο τα κατα φαντασιαν συμπτωματα εγκυμοσυνης γιατι πια......τα εχω ολα απο το δευτερο χαπακι και μετα...μπουχαχαχ. Και αναγουλες και πρηξιμο και δυσκοιλιοτητα. Το παιρνω μονο βραδυ ομως και ετσι μεχρι αργα το πρωι μου φευγουν, μεχρι το επομενο χαπακι οποτε και φτου απο την αρχη.Ετσι ξερω οτι ολα αυτα ειναι απο το χαπι και δεν ταραζομαι με ελπιδες καθε μηνα..

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Ειναι δυο μηνες τωρα που το παιρνω. Το καλο ειναι οτι ησυχασα απο τα κατα φαντασιαν συμπτωματα εγκυμοσυνης γιατι πια......τα εχω ολα απο το δευτερο χαπακι και μετα...μπουχαχαχ. Και αναγουλες και πρηξιμο και δυσκοιλιοτητα. Το παιρνω μονο βραδυ ομως και ετσι μεχρι αργα το πρωι μου φευγουν, μεχρι το επομενο χαπακι οποτε και φτου απο την αρχη.Ετσι ξερω οτι ολα αυτα ειναι απο το χαπι και δεν ταραζομαι με ελπιδες καθε μηνα..

κοιτα εγω αυτον τον μηνα θα κάνω υπερηχο κοντα στις μερες της ωορρηξίας και αν βάινουν όλα καλώς θα παρω και εγω μετα την ωορρηξια 

φυσικά θα ρωτήσω τον γιατρο 

προς στιγμήν παιρνω 3 σικλακούρ την ημέρα γιατι εχω θέμα και με το ενδομήτριο συν μικρη δόση ασπιρίνης καθε μέρα 

συν τις pregnacare και ο θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Ειναι δυο μηνες τωρα που το παιρνω. Το καλο ειναι οτι ησυχασα απο τα κατα φαντασιαν συμπτωματα εγκυμοσυνης γιατι πια......τα εχω ολα απο το δευτερο χαπακι και μετα...μπουχαχαχ. Και αναγουλες και πρηξιμο και δυσκοιλιοτητα. Το παιρνω μονο βραδυ ομως και ετσι μεχρι αργα το πρωι μου φευγουν, μεχρι το επομενο χαπακι οποτε και φτου απο την αρχη.Ετσι ξερω οτι ολα αυτα ειναι απο το χαπι και δεν ταραζομαι με ελπιδες καθε μηνα..

Να σε ρωτήσω κάτι; Ποσα χάπια προγεστερονης δηλαδή παίρνεις το μήνα;  Δεν σου καθυστερεί η περίοδος από την προγεστερονη ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, elligian είπε:

κοιτα εγω αυτον τον μηνα θα κάνω υπερηχο κοντα στις μερες της ωορρηξίας και αν βάινουν όλα καλώς θα παρω και εγω μετα την ωορρηξια 

φυσικά θα ρωτήσω τον γιατρο 

προς στιγμήν παιρνω 3 σικλακούρ την ημέρα γιατι εχω θέμα και με το ενδομήτριο συν μικρη δόση ασπιρίνης καθε μέρα 

συν τις pregnacare και ο θεος βοηθος

Ναι, ρωτα τον γιατρο σου να δεις τί θα σου πει. Εγω αν δω θετικο τεστ εγκυμοσυνης αρχιζω και σαλοσπιρ.Απο βιταμιμες παιρνω φυλλικο οξυ και d3fix.Επειδη το 2019 επαθα κνιδωση και το πρωτο που με ρωτησαν οι γιατροι ειναι αν πηρα πολυβιταμινες, να σου πω τις φοβαμαι και δεν παιρνω. 

Just now, Flolipop είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι; Ποσα χάπια προγεστερονης δηλαδή παίρνεις το μήνα;  Δεν σου καθυστερεί η περίοδος από την προγεστερονη ;

Παιρνω γυρω στα οκτω χαπια τον μηνα, 1 των 200 καθε μερα απο την 21η μερα του κυκλου...ισα ισα για μια μικρη ενισχυση. Οχι, ειναι πολυ μικρη η δοση για να καθυστερησει την περιοδο. Μου ηρθε και τους δυο μηνες που τα πηρα ακριβως στην ωρα της. Εχω διαβασει οτι κοπελες απο εξωσωματικη παιρνουν πολλαπλασια δοση και παλι τους ερχεται κανονικα αν δεν ειναι εγκυες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marmelady είπε:

Ναι, ρωτα τον γιατρο σου να δεις τί θα σου πει. Εγω αν δω θετικο τεστ εγκυμοσυνης αρχιζω και σαλοσπιρ.Απο βιταμιμες παιρνω φυλλικο οξυ και d3fix.Επειδη το 2019 επαθα κνιδωση και το πρωτο που με ρωτησαν οι γιατροι ειναι αν πηρα πολυβιταμινες, να σου πω τις φοβαμαι και δεν παιρνω. 

Παιρνω γυρω στα οκτω χαπια τον μηνα, 1 των 200 καθε μερα απο την 21η μερα του κυκλου...ισα ισα για μια μικρη ενισχυση. Οχι, ειναι πολυ μικρη η δοση για να καθυστερησει την περιοδο. Μου ηρθε και τους δυο μηνες που τα πηρα ακριβως στην ωρα της. Εχω διαβασει οτι κοπελες απο εξωσωματικη παιρνουν πολλαπλασια δοση και παλι τους ερχεται κανονικα αν δεν ειναι εγκυες. 

Το τελευταίο είναι η εξαίρεση στην εξωσωματικη.. . Το φυσιολογικό στην εξωσωματικη αν η δόση είναι σωστή δεν έρχεται περίοδος και ας μην είσαι έγκυος. Πρέπει να κόψεις τα χάπια να περάσουν μέρες και να αδιαθετησεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...