Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σφηνάκι ύπνου τελικά συστήνεται ή οχι;


Papaki6

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια...

Παρήγγειλα διάφορα πραγματακια και μέσα σε όλα πήρα και ενα σφηνάκι ύπνου, μετά ετυχε να πέσω σε ενα θέμα που ελεγε οτι πλέον δεν θα πρεπει να χρησιμοποιούνται... Το εψαξα περισσότερο και πάλι το ίδιο... Και σκέφτομαι να το επιστρέψω... Εσας ποια είναι οι γνώμη σας, στις νεότερες μαμάδες τί σας είπε ο/η παιδίατρός σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Papaki6 είπε:

Γεια σας κορίτσια...

Παρήγγειλα διάφορα πραγματακια και μέσα σε όλα πήρα και ενα σφηνάκι ύπνου, μετά ετυχε να πέσω σε ενα θέμα που ελεγε οτι πλέον δεν θα πρεπει να χρησιμοποιούνται... Το εψαξα περισσότερο και πάλι το ίδιο... Και σκέφτομαι να το επιστρέψω... Εσας ποια είναι οι γνώμη σας, στις νεότερες μαμάδες τί σας είπε ο/η παιδίατρός σας;

Ναι τα σφηνάκια ύπνου δεν επιτρέπονται πλέον εμένα τουλάχιστον η παιδίατρος μας μας είχε πει να μη τα χρησιμοποιούμε έτσι κ αλλιώς πλέον οι νέες οδηγίες λένε τα μωρά να κοιμούνται ανάσκελα .. κ στο πλάι χωρίς σφηνάκια γιατί το μωρό μπορεί να γυρίσει μπρούμυτα .. όπως γενικά ούτε οι πάντες επιτρέπονται ούτε τα παπλώματα 


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Papaki6 είπε:

Ούτε οι πάντες; :o 

 

Ούτε όλα αυτά που σου λέω τα γράφει κ το βιβλιάριο του μωρού που Θάσου δώσουν όταν θα φύγεις από το μαιευτήριο ..!!! Αλλά εσύ βέβαια συζήτησε το κ με τον παιδίατρο σου ...!!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ ο δικός μου παιδίατρος πάντες, σφηνάκια, κρεμαστες εικόνες και φυλαχτά που μας κανου δωρο, παπλωματα, αρκουδακια και γενικα οτιδήποτε απαγορεύεται να βρίσκεται μέσα και γύρω από την κούνια. Η κούνια πρέπει να είναι σκέτη. Μετα τους 4 μήνες μπορούμε να γεμίσουμε την κούνια με ο,τι χαριτωμενια θέλουμε!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα. Με παιδίατρο δεν μίλησα ακόμα ,αλλά στα μαθήματα ανώδυνου τοκετου, θηλασμού , κτλ μας είπαν: οπωσδηποτε πάντα για οπτικα όρια για να μην φοβάται το μωρό , με έντονα χρώματα για να οξύνει τον εγκέφαλο τους. Και σφήνα για τυχόν παλινδρόμηση .... Τι να πω; 

Θα δούμε τι θα πει και η παιδίατρος αργότερα.


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα ...εγω κοριτσια το αγορα και παλι καλα γιατι με βοηθεισε πολυ...π.χ οταν δεν ρευωταν εβαζα αυτο ..γιατι οταν εβαζα κατι αλλο εφευγε ..και στον θυλασμο οταν ημαστα ξαπλομενοι παλι με βοηθησε πολυ ...ωστο δεν ειχα ρωτησει τον παιδιατρο...τωρα τι να π  με αυτα που βλεπω ...εμενα μονο με βοηθησε και πολυ μαλιστα που δεν το περιμενα ...ειναι και πολυ οικονομικο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα σφήνα στον γιο μου γιατί μου είχε πει η παιδίατρος να κοιμάται μια αριστερά και μια δεξιά, όχι ανάσκελα γιατί μπορεί να κάνει εμετό και να πνίγει... Πολύ πιο μεγάλο ανάσκελα και ακόμη μεγαλύτερο μπρούμυτα. Και για την πάντα μου είχε πει το ίδιο με την @2angels 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έβαζα σφήνα γιατί έπρεπε να την βάζω στα πλάγια να κοιμάται λόγω παλινδρόμησης και χωρίς αυτήν ήταν δύσκολο. Δεν ξέρω γιατί δεν επιτρέπεται αλλά εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ δεδομένου ότι ανάσκελα μπορεί να έκανε εμετό κ να πνιγόταν! Απλά εννοείται ότι όταν έχεις μωράκι στο σπίτι όλη την ώρα πρέπει να το ελέγχεις

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες  του ΠΟΥ  (παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας) λενε οτι τα μωρα πρεπει να κοιμουνται ΜΟΝΟ ανάσκελα.  Οχι πλάι  ουτε μπρούμυτα.  Στα πλαγια ο οισοφάγος με την τραχεία δεν είναι ευθυγραμμισμένοι και υπάρχει κίνδυνος πνιγμού.  Ένα νευρολογικά υγιή μωρό σε εμετό και αναγωγές γενικά,  θα γυρίσει αντανακλαστικά το κεφάλι του στα πλάγια.  Ο δικός μου έχει έντονες αναγωγές,  βγάζει συνέχεια γουλιές ρουκέτες και εμετούς πάντα είναι ανάσκελα . (Πλέον γυρίζει βέβαια μπρούμυτα )

Επίσης ο ΠΟΎ γράφει όχι άφηνες όχι μαξιλάρια κουκλάκια βαριά σκεπάσματα όχι πάντες κτλ

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...