Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Σφηνάκι ύπνου τελικά συστήνεται ή οχι;


Papaki6

Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Οι οδηγίες  του ΠΟΥ  (παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας) λενε οτι τα μωρα πρεπει να κοιμουνται ΜΟΝΟ ανάσκελα.  Οχι πλάι  ουτε μπρούμυτα.  Στα πλαγια ο οισοφάγος με την τραχεία δεν είναι ευθυγραμμισμένοι και υπάρχει κίνδυνος πνιγμού.  Ένα νευρολογικά υγιή μωρό σε εμετό και αναγωγές γενικά,  θα γυρίσει αντανακλαστικά το κεφάλι του στα πλάγια.  Ο δικός μου έχει έντονες αναγωγές,  βγάζει συνέχεια γουλιές ρουκέτες και εμετούς πάντα είναι ανάσκελα . (Πλέον γυρίζει βέβαια μπρούμυτα )

Επίσης ο ΠΟΎ γράφει όχι άφηνες όχι μαξιλάρια κουκλάκια βαριά σκεπάσματα όχι πάντες κτλ

Να προσθεσω σε αυτο οτι οι οδηγιες αυτες εχουν τεθει προσφατα, πριν μια 3ετια περιπου γιαυτο πολλες μανουλες με μεγαλυτερα παιδια ηξεραν για υπνο στο πλαι. Οι παιδιατροι που συνεχιζουν να βαζουν τα παιδια στο πλαι με σφηνα απλα δεν ειναι ενημερωμενοι για τα νεοτερα δεδομενα.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ακριβώς. Υπάρχουν ακόμα πολλοί παιδίατροι που λένε ύπνος στο πλάι με σφήνα και είναι απλά ανενημερωτοι. Επισης μωρά με ΓΟΠ ανάσκελα με μια μικρή κρίση στο πορτ μπεμπέ / λίκνο/ κούνια. Οχι πλάι .


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Να προσθεσω σε αυτο οτι οι οδηγιες αυτες εχουν τεθει προσφατα, πριν μια 3ετια περιπου γιαυτο πολλες μανουλες με μεγαλυτερα παιδια ηξεραν για υπνο στο πλαι. Οι παιδιατροι που συνεχιζουν να βαζουν τα παιδια στο πλαι με σφηνα απλα δεν ειναι ενημερωμενοι για τα νεοτερα δεδομενα.

Ναι, εμένα ο γιος μου είναι 5... Θα ρωτήσω εκ νέου την παιδίατρο μας και θα αναφερθώ ειδικά σε αυτό να δω τι θα μου πει. Ευχαριστώ για την ενημερωση! :)

1 hour ago, CMES είπε:

Να προσθεσω σε αυτο οτι οι οδηγιες αυτες εχουν τεθει προσφατα, πριν μια 3ετια περιπου γιαυτο πολλες μανουλες με μεγαλυτερα παιδια ηξεραν για υπνο στο πλαι. Οι παιδιατροι που συνεχιζουν να βαζουν τα παιδια στο πλαι με σφηνα απλα δεν ειναι ενημερωμενοι για τα νεοτερα δεδομενα.

Ναι, εμένα ο γιος μου είναι 5... Θα ρωτήσω εκ νέου την παιδίατρο μας και θα αναφερθώ ειδικά σε αυτό να δω τι θα μου πει. Ευχαριστώ για την ενημερωση! :)

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

σφήνες,, πάντες κουβέρτες, σεντόνια κάτω απο τις κουβέρτες, απαγορευονται , ειναι ύποπτα για αιφνίδιο  βρεφικό θάνατο , 
το μωρό με υπνόσακο  σε στιλ τσουβαλάκι  να εχει τα χερια ελεύθερα και μια μικρή κλίση στη κουνια του ανασκελα η στο πλαι .(μπρουμουτα η στο πλαι παντα με επιτήρηση εκτος αν υπάρχει ιατρικός λόγος που πρέπει να κοιμάται μια απο τη δεξια η μια απο την αριστερή , συνήθως ειναι μωρα που ειχαν μακροχρόνια νοσήλια σε ΜΕΝΝ οπότε γινεται για άλλους λογούς)    

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...