Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες! Στο μικροβιολογικο ειμαι αλλη μια φορα εμεινε να μου πάρουν αιμα. Ενταξει ηταν η γλυκόζη, μου εδωσαν ενα σιροπι με γευση πορτοκαλι κ το κατεβασα. 

Κοριτσια εσεις που εχετε κ παιδακια κ τρεχετε ολη μερα λογικο να μην προλαβαινετε να γραφετε συχνα.

Παλμοιρα κ εμενα τετοια κανει η σκατουλα. Κλωτσαει δυνατα κ με το που βαζει ο αντρας το χερι σταματαει! Χαχαχα τσαούσες απο τωρα.

@marianna1989 αρχισα να την καταλαβαινω 17η εβδομαδα. Απο τοτε οσο παει κ δυναμωνει κ την νιωθω πιο συχνα.

Καλα αποτελεσματα στην β επιπεδου κοριτσια. Αυτη τη βδομαδα ειναι οι εξετασεις σας?


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 45 λεπτά , evio είπε:

Καλημερα σε ολες! Στο μικροβιολογικο ειμαι αλλη μια φορα εμεινε να μου πάρουν αιμα. Ενταξει ηταν η γλυκόζη, μου εδωσαν ενα σιροπι με γευση πορτοκαλι κ το κατεβασα. 

Κοριτσια εσεις που εχετε κ παιδακια κ τρεχετε ολη μερα λογικο να μην προλαβαινετε να γραφετε συχνα.

Παλμοιρα κ εμενα τετοια κανει η σκατουλα. Κλωτσαει δυνατα κ με το που βαζει ο αντρας το χερι σταματαει! Χαχαχα τσαούσες απο τωρα.

@marianna1989 αρχισα να την καταλαβαινω 17η εβδομαδα. Απο τοτε οσο παει κ δυναμωνει κ την νιωθω πιο συχνα.

Καλα αποτελεσματα στην β επιπεδου κοριτσια. Αυτη τη βδομαδα ειναι οι εξετασεις σας?

Καλημερουδια!! 

Καλα αποτελεσματα evio!

Αυριο εχουμε τη β επιπεδου εγω η palmoira και η oneira gluka. :wub: 

Ποτε θα εχεις τα αποτελεσματα?Πες μας πως πηγε. Αρα δεν ηταν τοσο αηδια να πιεις αυτο το πραγμα ε?

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Σε ποια εβδομάδα σας είπε ο γιατρός να κάνετε τη Β επιπέδου;

Εμένα μου είπε να περιμένω μέχρι να μπω στην 22η τουλάχιστον....

@evio καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις σου. Είναι λίγο βάσανο να περιμένεις τόσες ώρες για την καμπύλη, εμένα κόντεψε να με πάρει ο ύπνος την πρώτη φορά!

έχω και εγώ κάτι αιματολογικές στο τέλος της εβδομάδας.

  • Ευχαριστώ 1

hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , elge είπε:

Καλημέρα σε όλες!

Σε ποια εβδομάδα σας είπε ο γιατρός να κάνετε τη Β επιπέδου;

Εμένα μου είπε να περιμένω μέχρι να μπω στην 22η τουλάχιστον....

@evio καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις σου. Είναι λίγο βάσανο να περιμένεις τόσες ώρες για την καμπύλη, εμένα κόντεψε να με πάρει ο ύπνος την πρώτη φορά!

έχω και εγώ κάτι αιματολογικές στο τέλος της εβδομάδας.

Καλημερα!Εγω τωρα μπηκα στην 22η και θα κανω αυριο τη β επιπεδου.


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Nicol_ αυριο η μεγαλη μερα! Φανταζομαι την αγωνια σου. Καλα αποτελεσματα να εχετε κ οι 3 σας :). Επειδη εκανα κ κατι καλλιεργειες θα στειλω την Πεμπτη τον συζυγο για τα αποτελεσματα να τα δει ο γιατρος που θα παμε εκεινη τη μερα.

@elge σε ευχαριστω! Χαζολογησα στο κινητο κ περασε η ωρα χωρις να το καταλαβω. Κ εμενα γυρω στην 22η-23η μου ειπε ο γιατρος να κανω β επιπεδου.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Nicol_ είπε:

Καλημερα!Εγω τωρα μπηκα στην 22η και θα κανω αυριο τη β επιπεδου.

@Nicol_ οπότε καλά τα υπολογίζω ότι θα την κάνω σε κάνα μήνα! γιατί μου φάνηκε πολύ αργα....

Αχ, με βλέπω να γεννάω τελευταία από όλη την ομαδούλα του Μαρτίου! όλες θα έχετε τα μωράκια σας και εγώ ακόμη θα περιμένω να βγει, χαχαχα


hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, elge είπε:

@Nicol_ οπότε καλά τα υπολογίζω ότι θα την κάνω σε κάνα μήνα! γιατί μου φάνηκε πολύ αργα....

Αχ, με βλέπω να γεννάω τελευταία από όλη την ομαδούλα του Μαρτίου! όλες θα έχετε τα μωράκια σας και εγώ ακόμη θα περιμένω να βγει, χαχαχα

Μαζί σου θα είμαι κ εγώ..  Μην αγχώνεσαι!! Έχω πητ 27/3.. Βέβαια πάω Καισαρική αλλά όλα μαζί θα τα κάνουμε!! Έχω β επιπέδου 24/11..οποτε μαζί είμαστε!! 

17 ώρες πρίν, marianna1989 είπε:

17 k 5

Κ εσύ μαζί μας είσαι... Εγώ σήμερα είμαι 17+5 

Κορίτσια καλά αποτελέσματα!!!!  Εγώ Πήγα χθες στο γιατρό!!! Το μωρό μου είναι αγοράκι 60%μου είπε..  Δεν μπορούσε πάλι να δει καλά λόγω του ομφάλιου λώρου..  Ουφφφ..  Τουλάχιστον τώρα μου είπε ένα ποσοστό!! Έχω πάλι 5/11βαντεβου οπότε υπομονή!! Πότε θα φτάσει ο Μάρτιος κ θα αρχίσουμε να γενναμε κ δεν θα το καταλάβουμε!!!!! Θα Δείτε!!! 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, February17 said:

Μαζί σου θα είμαι κ εγώ..  Μην αγχώνεσαι!! Έχω πητ 27/3.. Βέβαια πάω Καισαρική αλλά όλα μαζί θα τα κάνουμε!! Έχω β επιπέδου 24/11..οποτε μαζί είμαστε!! 

Κ εσύ μαζί μας είσαι... Εγώ σήμερα είμαι 17+5 

Κορίτσια καλά αποτελέσματα!!!!  Εγώ Πήγα χθες στο γιατρό!!! Το μωρό μου είναι αγοράκι 60%μου είπε..  Δεν μπορούσε πάλι να δει καλά λόγω του ομφάλιου λώρου..  Ουφφφ..  Τουλάχιστον τώρα μου είπε ένα ποσοστό!! Έχω πάλι 5/11βαντεβου οπότε υπομονή!! Πότε θα φτάσει ο Μάρτιος κ θα αρχίσουμε να γενναμε κ δεν θα το καταλάβουμε!!!!! Θα Δείτε!!! 

k emena pht 27/03 mou exei.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Μ τι κάνετε?Νικόλ διάβασα Τ δικά σ νέα! @palmoira Μ? Πως πήγε?? Θ κάνω κοπι πειστ Ότι έγραψα Κ στα μπεμπακια λόγω χρονου..Χαχαχα

Κάναμε Κ μεις Β επιπέδου σμρ.Κ με τη βούλα αγοραρος το παλικαρι μου!υπερκινητικότατο..με έβγαλε έξω για βόλτα μπας Κ ηρεμήσει Κ αλλάξει λίγο Η θέση για ν δει κάποια πράγματα τελευταία. Μ λέει φάε κάτι Π Σ αρέσει Κ ελα... είπα Ν τη πω μη με προκαλείς Κ αδειασω όλο το κυλικείο του Γένεσις..Κ το κετερινγκ για τις λεχωνες.. Όλα καλά λοιπόν.. 430γρ.. πάλι με έβγαλε λιγότερο. Ξανα 3/3 με πήγε για πητ. Αργήσαμε όμως πάρα πολύ..μπήκαμε εννιαμιση Κ τελειωσαμε στις 12.. πήραμε Κ τ δωρακια μας όπως είπε η Νικόλ. Όλα καλά δόξα τω Θεώ.απλά Θ έχουμε το Νου μας στο πλακούντα γτ Τ έμειναν αιμάτωματακια από τις αιμορραγίες. Αυτό..Όχι κάτι συγκεκριμένο.. 

Επίσης Μ είπε πως δεν το αισθάνομαι έντονα λόγω πλακούντα.. το ήξερα αλλά άλλο Ν Στο λέει γιατρός. Κ ησυχασα..άλλωστε το είδα τι παλαβο είναι..αχ σας εύχομαι ν περασει γρήγορα ο καιρος Ν πάτε Κ οι υπόλοιπες για τον μεγάλο υπέρηχο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσια! Και εμεις σήμερα Β επιπέδου κάναμε και ταλαιπωρηθήκαμε παρα πολύ. Δεν μπορούσαμε να δούμε τα πόδια με τίποτε. Σταματήσαμε για λίγο, ξανά ξεκινήσαμε και πάλι με δυσκολία. Γενικά πήγαν όλα πολύ καλά εκτός από μια υποψία χαλαρης ποδοκνημικής άρθρωσης...στην αρχή τρελάθηκα αλλά μετά συζητήσαμε με τον γιατρό και μας καθησύχασε. Μετρήσαμε και τον τράχηλο και ευτυχως είμαστε μια χαρά. Η αποκόλληση ακόμη υπάρχει αλλά δεν είναι παραγωγική. @Nicol_ @oneira_glyka διάβασα τα καλά σας νέα!Αντε σιγά σιγά προχωράμε! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, palmoira είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Και εμεις σήμερα Β επιπέδου κάναμε και ταλαιπωρηθήκαμε παρα πολύ. Δεν μπορούσαμε να δούμε τα πόδια με τίποτε. Σταματήσαμε για λίγο, ξανά ξεκινήσαμε και πάλι με δυσκολία. Γενικά πήγαν όλα πολύ καλά εκτός από μια υποψία χαλαρης ποδοκνημικής άρθρωσης...στην αρχή τρελάθηκα αλλά μετά συζητήσαμε με τον γιατρό και μας καθησύχασε. Μετρήσαμε και τον τράχηλο και ευτυχως είμαστε μια χαρά. Η αποκόλληση ακόμη υπάρχει αλλά δεν είναι παραγωγική. @Nicol_ @oneira_glyka διάβασα τα καλά σας νέα!Αντε σιγά σιγά προχωράμε! 

Palmoira μου χαίρομαι πολυ που ολα είναι μια χαρα! Αυτή η χαλαρότητα της άρθρωσης πως προκύπτει?  Πάντως σίγουρα αφου σας καθησυχασε ο γιατρος δεν ειναι κατι.Σημασια εχει οτι ολα προχωράνε οπως πρέπει :)

Αιμα απο την αποκόλληση έχεις ακομα?Σου ειπαν τώρα αν μπορείς να σηκώνεσαι περισσότερο? 

Χαίρομαι που ολες παμε καλα κοριτσια μου ❤❤❤

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Palmoira μου χαίρομαι πολυ που ολα είναι μια χαρα! Αυτή η χαλαρότητα της άρθρωσης πως προκύπτει?  Πάντως σίγουρα αφου σας καθησυχασε ο γιατρος δεν ειναι κατι.Σημασια εχει οτι ολα προχωράνε οπως πρέπει :)

Αιμα απο την αποκόλληση έχεις ακομα?Σου ειπαν τώρα αν μπορείς να σηκώνεσαι περισσότερο? 

Χαίρομαι που ολες παμε καλα κοριτσια μου ❤❤❤

Καλημέρα Νικόλ! Τη χαλαρότητα στην άρθρωση την είδε στον υπέρηχο. Φαίνεται λέει από τον τρόπο που κουνιέται το πατουσάκι του. Το έχει αναφέρει σαν υποψία στο αποτέλεσμα.Ναι ήταν καθησυχαστικός ο γιατρός γι αυτό, η αλήθεια είναι βέβαια ότι έχω στεναχωρηθεί και το έχω στο μυαλό μου. Σε πρώτη φάση με ενδιέφερε εάν αυτό σαν σύμπτωμα μπορεί να σχετίζεται με κάποιο σύνδρομο ή κάτι άλλο πιο σοβαρό το οποίο ευτυχως μας το απέκλεισε εντελώς. Αίμα δεν έχω τώρα ευτυχως, απλά η αποκόλληση δεν έχει απορροφηθεί και μάλλον δεν θα απορροφηθεί. Οδηγίες δεν μου έδωσε, μου είπε να το συζητήσω με το γιατρό μου αλλά γενικά ότι χρειάζεται προσοχή. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

@Nicol_ @palmoira @oneira_glyka πολύ χάρηκα που διάβασα τα νέα σας! Τώρα κοιτάξτε να απολαύσετε το Β τρίμηνο που είναι και το ωραίότερο της εφκυμοσύνης (έτσι πιστεύω)...

@palmoira μην αγχώνεσαι αφού ο γιατρός σου να είναι καθησυχαστικός. Στην κόρη μου είχαν βρει στη Β επιπέδου μια ηχογενή εστία στην καρδιά της και μόλις το άκουσα ήμουν έτοιμη να σκάσω. Όλοι μου είπαν ότι μέχρι να γεννηθεί θα φτιάξει μόνο του, αλλά εννοείται η ανησυχία μου μέχρι να γεννηθεί το παιδί δεν μου περνούσε με τίποτα. Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, όλα καλά θα πάνε. Οι γιατροί είναι υποχρεωμένοι να αναφέρουν ότι βλέπουν για να είναι καλλυμένοι για το οτιδήποτε.

 

23 ώρες πρίν, February17 είπε:

Μαζί σου θα είμαι κ εγώ..  Μην αγχώνεσαι!! Έχω πητ 27/3.. Βέβαια πάω Καισαρική αλλά όλα μαζί θα τα κάνουμε!! Έχω β επιπέδου 24/11..οποτε μαζί είμαστε!! 

@February17 λογικά θα σε βάλει δύο εβδομάδες νωρίτερα αφού πας για καισαρική ε;

Εγώ με καισαρική έκανα το πρώτο, αλλά τώρα θα προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό, οπότε μπορεί να γεννήσω και Απρίλιο! ΠΉΤ έχω 24/3.

  • Μου αρέσει 1

hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!

Palmoira μου τα ζουζουνακια μας ακομα αναπτύσσονται εκει μεσα και οπως ειπε  και η elge μεχρι να γεννηθεί θα αλλαξει αυτο.Επισης ο γιατρος μιλησε για υποψια,απλα εχουν υποχρεωση να αναφερουν ακομα και αυτη την υποψια.Δεν σημαινει καν δηλαδη οτι υφίσταται προβλημα Να μη στεναχωριεσαι,το σημαντικο ειναι πως ολα πανε τελεια στα νινακια μας.Εγω ειχα ενα αγχος μεχρι να ελεγξει εγκεφαλο καρδια και ζωτικα οργανα και ευτυχως ολα πηγαν καλα.  Μετα απο ολα οσα περασες τωρα πιστευω ηρθε η ωρα να χαλαρωσεις και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη. Αργοτερα  θα φουσκωσουμε,θα πηγαινουμε σαν βαρκες,θα εχουμε αυπνιες και θα γκρινιαζουμε :D 

 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...