Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια! 

Καναμε και το τρίτο μας εμβόλιο. Μια χαρά μας βρήκε ο γιατρός, ψηλές και αδύνατες αλλά στα φυσιολογικά. Βόλτες από 10:00-18:00 απαγορεύονται λόγω ζέστης μας είπε εκτός εάν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για να βγούμε εξω. Προσοχή στον ήλιο,κουνούπια και κλιματιστικά. Όχι θάλασσα ακόμη, μόνο εάν θέλει να πλατσουρίζει ποδαράκια για λίγα λεπτά. Ούτως ή άλλως δε σκόπευα να τη βάλω θάλασσα στην Αθήνα. Το κεφάλι μας πηγαίνει πολύ καλά, έχουμε δυναμώσει πολύ μυς πλάτης,αυχένα και κορμού λόγω των ασκήσεων μπρούμυτα. Γενικά τη βρήκε ένα υγιέστατο και χαρούμενο μωράκι. Η υπερένταση πριν τον ύπνο φυσιολογική όπως και τα ξυπνήματα ξαφνικά με κλάματα. Βλέπει όνειρα το κορίτσι και τρομάζει! Συνεχίζουμε όσο μπορούμε παιχνίδι στο πάτωμα και προετοιμασία για να κάτσουμε. Μας είπε κάποιες ασκησούλες με το μαξιλαρι θηλασμου και πιστεύει ότι θα κάτσει νωρίτερα από την ηλικία που συνήθως κάθονται τα μωρά. Να μην ανησυχώ που ακόμη δεν γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα, θα γίνει όποτε το θέλει εκείνη μας είπε. Επίσης, κάνουμε πολύ έντονα προσπαθειες να συρθούμε και να μετακινηθούμε στο πάτωμα τις οποίες να ενθαρρύνουμε βάζοντας παιχνίδια τριγύρω. Για τη ζέστη κοιτάμε τις πανες να κάνει συχνά τσίσα και δεν δινουμε νερό, μόνο θηλασμό. Μπορούμε να κάνουμε ντουζακια για να δροσίζεται και λίγο προσοχή στα σημεία που κάνει πτυχές το δέρμα να μη συγκαεί. Στα σπιθουρακια που μπορεί να βγάλει λόγω ζέστης βάζουμε υγρό ταλκ και τα ξαναλέμε σε ένα μήνα με εμβόλιο πάλι, οδηγίες για φαγητό και διακοπές. 

  • Μου αρέσει 4

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Μα δεν παλευεται αυτη η ζεστη. Πρεπει να περιμενω να παει 8 για να βγαλω το μικρο και μεχρι τοτε μεσα στο σπιτι πόσο πια να τον απασχολησω? Βαρεθηκε κ αυτος στους 4 τοιχους. Ασε που μεχρι το βράδυ βγαίνουμε βολτα εξαντλημένοι 

Καπως ετσι κ εγω!

Ευτυχως σημερα ειναι καπως καλυτερα, εδω αθηνα τουλαχιστον..

Αλλα απο Δευτέρα δειχνει πολυ υψηλες θερμοκρασιες.

14 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Πολύ ζέστη οντως! Εμεις βγαίνουμε μια βόλτα πρωί πρωί γύρω στις 8-8:30 εάν προλάβουμε και μετά απόγευμα που είναι κάλπες καλύτερα. Τώρα με τις βροχές κάθε απόγευμα μετά είναι ακόμη χειρότερα ο καιρός. Κουφόβραση και πολύ κουνούπι. Δεν τολμάμε να πάμε πουθενά χωρίς κουνουπιερα.

Παλιότερα με το πορτ μπεμπέ. Τώρα με το αυγό βγαίνουμε γιατί θέλει να βλέπει. Το πορτ μπεμπέ μόνο βράδυ το παίρνουμε εάν θα κάτσουμε ώρα για να κοιμηθεί. Δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις να το γυρίσεις. Νομίζω παντως ότι με το αυγό που θα βλέπει πράγματα θα του αρέσει καλύτερα η βόλτα. Βάλε και κανενα κρεμαστό παιχνιδάκι να απασχολείται. 

Έχεις δίκιο...είναι χάλια ο καιρός. Σκέφτομαι ότι αφού υποφέρουμε εμεις έτσι φαντάσου τα μικρά! Εμεις συνέχεια κάνουμε ντουζακια ή τοπικά την δροσίζω πολύ συχνά μέσα στη μέρα. Φοράμε μόνο αμάνικο και ανοίγω και κλιματιστικό πολύ συχνά πλέον. 

Και εγω ανοιγω κλιματιστικο αν και δε το θελω καθολου...γενικα με πιανει πονοκεφαλος με τον κλιματισμο.

Αλλα δεν εχω αλλη επιλογή!

Just now, palmoira είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! 

Καναμε και το τρίτο μας εμβόλιο. Μια χαρά μας βρήκε ο γιατρός, ψηλές και αδύνατες αλλά στα φυσιολογικά. Βόλτες από 10:00-18:00 απαγορεύονται λόγω ζέστης μας είπε εκτός εάν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για να βγούμε εξω. Προσοχή στον ήλιο,κουνούπια και κλιματιστικά. Όχι θάλασσα ακόμη, μόνο εάν θέλει να πλατσουρίζει ποδαράκια για λίγα λεπτά. Ούτως ή άλλως δε σκόπευα να τη βάλω θάλασσα στην Αθήνα. Το κεφάλι μας πηγαίνει πολύ καλά, έχουμε δυναμώσει πολύ μυς πλάτης,αυχένα και κορμού λόγω των ασκήσεων μπρούμυτα. Γενικά τη βρήκε ένα υγιέστατο και χαρούμενο μωράκι. Η υπερένταση πριν τον ύπνο φυσιολογική όπως και τα ξυπνήματα ξαφνικά με κλάματα. Βλέπει όνειρα το κορίτσι και τρομάζει! Συνεχίζουμε όσο μπορούμε παιχνίδι στο πάτωμα και προετοιμασία για να κάτσουμε. Μας είπε κάποιες ασκησούλες με το μαξιλαρι θηλασμου και πιστεύει ότι θα κάτσει νωρίτερα από την ηλικία που συνήθως κάθονται τα μωρά. Να μην ανησυχώ που ακόμη δεν γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα, θα γίνει όποτε το θέλει εκείνη μας είπε. Επίσης, κάνουμε πολύ έντονα προσπαθειες να συρθούμε και να μετακινηθούμε στο πάτωμα τις οποίες να ενθαρρύνουμε βάζοντας παιχνίδια τριγύρω. Για τη ζέστη κοιτάμε τις πανες να κάνει συχνά τσίσα και δεν δινουμε νερό, μόνο θηλασμό. Μπορούμε να κάνουμε ντουζακια για να δροσίζεται και λίγο προσοχή στα σημεία που κάνει πτυχές το δέρμα να μη συγκαεί. Στα σπιθουρακια που μπορεί να βγάλει λόγω ζέστης βάζουμε υγρό ταλκ και τα ξαναλέμε σε ένα μήνα με εμβόλιο πάλι, οδηγίες για φαγητό και διακοπές. 

Τελεια παλμοιρα μου!

Ποσο χαιρομαι για το ζουζουνι σου!

Και εμενα γενικα σε υψος ειναι σε πολυ καμπυλη, σε βαρος φυσιολογικα αλλα λιγο χαμηλα .

Βεβαια γεννηθηκε και 2 κιλα!

Ανυπομονω και εγβ την αλλη εβδομαδα να ερθει η παιδιατρος να μου πει πως τη βρισκει τη μικρη.

Εγω μπρουμυτα δε τη βαζω συχνα, ισως πρεπει να αρχισω να το κανω..δε της πολυαρεσει μαλλον.

Τωρα εχει αρχισει να βαζει τα χερια της στο στομα και εχει πολλα σαλια..

Μηπως να της παρω κανενα μασητικο;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Καπως ετσι κ εγω!

Ευτυχως σημερα ειναι καπως καλυτερα, εδω αθηνα τουλαχιστον..

Αλλα απο Δευτέρα δειχνει πολυ υψηλες θερμοκρασιες.

Και εγω ανοιγω κλιματιστικο αν και δε το θελω καθολου...γενικα με πιανει πονοκεφαλος με τον κλιματισμο.

Αλλα δεν εχω αλλη επιλογή!

Τελεια παλμοιρα μου!

Ποσο χαιρομαι για το ζουζουνι σου!

Και εμενα γενικα σε υψος ειναι σε πολυ καμπυλη, σε βαρος φυσιολογικα αλλα λιγο χαμηλα .

Βεβαια γεννηθηκε και 2 κιλα!

Ανυπομονω και εγβ την αλλη εβδομαδα να ερθει η παιδιατρος να μου πει πως τη βρισκει τη μικρη.

Εγω μπρουμυτα δε τη βαζω συχνα, ισως πρεπει να αρχισω να το κανω..δε της πολυαρεσει μαλλον.

Τωρα εχει αρχισει να βαζει τα χερια της στο στομα και εχει πολλα σαλια..

Μηπως να της παρω κανενα μασητικο;

Ναι μπορείς να της πάρεις διάφορα είδη. Κάποια μαλακα, κάποια πιο σκληρά και διαφορετικά σχήματα.  Μην απογοητευτείς εάν δεν τα θέλει από την αρχή. Μπρούμυτα ούτε εμένα το ήθελε στην αρχή. Μόλις δυσανασχετούσε τη σήκωνα. Το κάναμε αρκετές φορές την ημέρα. Την έβαζα και μπρούμυτα πάνω στα πόδια μου. Να τη βάζεις λίγη ώρα και πιο συχνά, μόνο καλό θα της κάνεις. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Ναι μπορείς να της πάρεις διάφορα είδη. Κάποια μαλακα, κάποια πιο σκληρά και διαφορετικά σχήματα.  Μην απογοητευτείς εάν δεν τα θέλει από την αρχή. Μπρούμυτα ούτε εμένα το ήθελε στην αρχή. Μόλις δυσανασχετούσε τη σήκωνα. Το κάναμε αρκετές φορές την ημέρα. Την έβαζα και μπρούμυτα πάνω στα πόδια μου. Να τη βάζεις λίγη ώρα και πιο συχνά, μόνο καλό θα της κάνεις. 

Palmoira για τον κλιματισμό τι σου ειπε?  Να μη βαζεις συχνα? Εμεις ειμαστε σαν σοφίτα και βράζουμε ειναι αδυνατον να μην εχω. Αναγκαστικά το καιω ολη μερα αλλιως θα λιώσουμε.  


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Palmoira για τον κλιματισμό τι σου ειπε?  Να μη βαζεις συχνα? Εμεις ειμαστε σαν σοφίτα και βράζουμε ειναι αδυνατον να μην εχω. Αναγκαστικά το καιω ολη μερα αλλιως θα λιώσουμε.  

Μου είπε να το βάζω κανονικά 26-27 βαθμούς όχι χαμηλότερα χωρίς να χτυπάει απευθείας πάνω στο παιδί και να αφήνουμε ένα παράθυρο λίγο ανοιχτό για να ανανεώνεται ο αέρας στο χώρο. Μου είπε ότι μπορώ να βάζω και ανεμιστήρα αρκεί να τον γυρίζω να χτυπάει πάνω το ταβάνι για να δημιουργείται ρεύμα αέρα μέσα στο σπίτι 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα  κορίτσια.  Κ μεις σήμερα κάναμε το δεύτερο  εμβολιο.  Έχω πολύ θαραλλαιο κορίτσι...  Εγώ φοβόμουν πιο  πολύ  αλλά δεν το έδειχναν φυσικά.  Ευτυχώς έκλαψε πολύ λίγο κ το ξεπέρασε γρήγορα. Είχε λίγο γκρίνια αλλά μάλλον από την αϋπνία  κ τώρα κοιμάται στην αγκαλιά  μου. Κ μεις καλά τα πάμε. Ψηλωσαμε  κ φτάσαμε έξι κιλά. Κορίτσια εμάς μας ειπε αντηλιακό μπορούμε  να βάλουμε το παιδικό  της Frezyderm με φυσικά  φίλτρα,  αλλά κ γω έτσι  κ αλλιώς  δεν σκοπεύω  να την βγάλω στον ήλιο.  Μετά τις επτά  το απόγευμα  βγαίνουμε.  Κ τώρα που θα πάμε στο χωριό ευτυχώς θα έχει πιο δροσιά, γιατί είναι ορεινό.. Επίσης  μου είπε να πάρω κ την κρέμα  για τα ουλα  για να την σνσκουφιζει. 

Κορίτσια  εσείς πόση  ώρα τα αφήνετε  μπρουμυτα;  ξέχασα να το ρωτήσω  σήμερα..  Εγώ μέσα στην μέρα κάνα τεταρτο  συνολικά.  Έχει αρκετή δύναμη στο κεφάλι κ στον αυχένα  εδώ κ  καιρό.  @palmoiraτι  ασκήσεις  ακριβώς κάνετε  κ με το μαξιλαράκι  θηλασμού  πως ακριβώς  γίνονται; στο επόμενο ραντεβού  θα τον  ρωτήσω  κ γω μερικά  να μου  δείξει

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Κοριτσια καλησπεραα!!! Οι αλλεργιες μας βγηκαν και αυτες οπως σας ειπα πολυ καλες αλλα την αποχη θα την συνεχισω κανονικα μου ειπε η  γιατρος!! 

Οσο αφορα τις βολτες εκανα σημερα την αποπειρα και βγηκαμε πρωι! Και απλα το χιλιομετανοιωσα! Και εμενα ιδρώνει πολυ στο αυγό και ειδικα οταν μπαινουμε στο αμαξι και ας εχω αναψει aircondition  ιδρώνει! Παντως αν δεν ειναι ανάγκη εγω πρωι δεν τον ξανα βγαζω.  Μετα τις 8 θα βγαινουμε γτ δεν παλεύεται! Βεβαια ουτε μες στο σπιτι ολη μερα παλευεται αλλα τι να κανουμε! Επισης εχουμε απιστευτη γκρινια για τα ουλα ! Νομιζω κανει χειροτερα και απο κολικους ο δικος μου...του βαζω κρεμουλα ηρεμει και μετα αντε παλι!

Και εμένα sol κάνει χειρότερα από κολικούς και κάποιες φορές δν μου τρώει και δαγκώνει με τα ουλα την θηλή από μπιμπερό. Περίμενα να καλμαρει από κολικούς και τώρα χειρότερα με τα δόντια. Πάντως εμένα μου χάλασε και τον ύπνο τον βράδινο. Έχει φουλ υπερένταση και δν κοιμάται με τπτ αν δν καθησω κανένα 2 ωρο να την νανουριζω και πάλι κλαίει. Να είναι από τα ούλα όλη η γκρίνια δν ξέρω. Τώρα σε 2 εβδομάδες που θα πάμε για εμβόλιο αναμένω τι θα μας πει η παιδίατρος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Θελω τα φωτα σας. Δεν ξερω τι ακριβως ρουχα να παρω στο ταξιδι μας στην Αυστρια. Εκει η θερμοκρασία μπορεί να ειναι 30 αλλα μπορει να πέσει κ 10 με 15.. Μπουφαν θα χρειαστεί λετε? Τι να αγορασω? Παπούτσια αγκαλιας εσεις εχετε παρει?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Θελω τα φωτα σας. Δεν ξερω τι ακριβως ρουχα να παρω στο ταξιδι μας στην Αυστρια. Εκει η θερμοκρασία μπορεί να ειναι 30 αλλα μπορει να πέσει κ 10 με 15.. Μπουφαν θα χρειαστεί λετε? Τι να αγορασω? Παπούτσια αγκαλιας εσεις εχετε παρει?

Πετάγομαι από το διπλανό φόρουμ γιατί μου άρεσε η ερώτηση κι αν μπορώ να βοηθήσω. Λοιπόν θα ψάξεις σε σελίδες καιρού να δεις περίπου τι καιρό θα έχει τις μέρες που θα πάτε. Μπορεί να έχει και βροχη, οπότε να είστε προετοιμασμένοι. Έχει ζέστη με υγρασία λόγω του ποταμού, μη φανταστείς τρομερά και χαλιά πράγματα αλλά δεν είναι η ξηρή ζέστη που έχετε στην Αθήνα. Επειδή είμαι από νησί με υγρασία τη ζέστη της Αθήνας την παλεύω άνετα! Θα πάρεις και για εσάς μπουφάν αδιάβροχο φθινοπωρινά. Θα πάτε Βιέννη; Αν θες να σου προτείνω και μέρη και ανάλογα μέντα γούστα σας και τις ανάγκες του μωρού τα προσαρμόζετε. Για ρουχαλακια ας σου πουν οι μανουλες γιατί δεν έχω ιδέα. Να έχεις στο μυαλό σου ότι τώρα εκεί είναι όπως αρχές Σεπτεμβρίου εδώ.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Πετάγομαι από το διπλανό φόρουμ γιατί μου άρεσε η ερώτηση κι αν μπορώ να βοηθήσω. Λοιπόν θα ψάξεις σε σελίδες καιρού να δεις περίπου τι καιρό θα έχει τις μέρες που θα πάτε. Μπορεί να έχει και βροχη, οπότε να είστε προετοιμασμένοι. Έχει ζέστη με υγρασία λόγω του ποταμού, μη φανταστείς τρομερά και χαλιά πράγματα αλλά δεν είναι η ξηρή ζέστη που έχετε στην Αθήνα. Επειδή είμαι από νησί με υγρασία τη ζέστη της Αθήνας την παλεύω άνετα! Θα πάρεις και για εσάς μπουφάν αδιάβροχο φθινοπωρινά. Θα πάτε Βιέννη; Αν θες να σου προτείνω και μέρη και ανάλογα μέντα γούστα σας και τις ανάγκες του μωρού τα προσαρμόζετε. Για ρουχαλακια ας σου πουν οι μανουλες γιατί δεν έχω ιδέα. Να έχεις στο μυαλό σου ότι τώρα εκεί είναι όπως αρχές Σεπτεμβρίου εδώ.

Σε ευχαριστώ πολυ! ❤Θα παμε τιρολο! Οποτε μπορεί να εχει απο χειμωνιάτικες θερμοκρασίες μεχρι καλοκαίρι. Εχουμε πάει ξανα οποτε πανω κατω ξερω τον καιρο αλλα για το μωρο αγχωνομαι να εχω οτι χρειαζεται. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ρωτήσω τις παλαιότερες μανούλες για μητρικό γάλα από θήλαστρο.

Θέλω να αποθήκευσω λίγο ώστε να μπορεί να του δίνει ο σύζυγός και να μπορώ να τον αφήσω κανένα 3ωρο. 

Θα πάρω θήλαστρο μόνο ηλεκτρικό και θέλω να αποθηκεύω το γάλα σε σακουλάκι. Οι ερωτήσεις είναι:

α) Το αποψύχω και το μεταφέρω σε αποστειρωμένο μπιμπερό;

β) Αν δεν έχω Γερμανία πως το ζεσταίνω;

γ)Αν θέλω να το πάρω μαζί για να το δώσω έξω (το στήθος μου είναι εξαιρετικά μεγάλο για να θηλασω έξω) πως το ζεσταίνω και που το αποθηκεύω;


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα  κορίτσια.  Κ μεις σήμερα κάναμε το δεύτερο  εμβολιο.  Έχω πολύ θαραλλαιο κορίτσι...  Εγώ φοβόμουν πιο  πολύ  αλλά δεν το έδειχναν φυσικά.  Ευτυχώς έκλαψε πολύ λίγο κ το ξεπέρασε γρήγορα. Είχε λίγο γκρίνια αλλά μάλλον από την αϋπνία  κ τώρα κοιμάται στην αγκαλιά  μου. Κ μεις καλά τα πάμε. Ψηλωσαμε  κ φτάσαμε έξι κιλά. Κορίτσια εμάς μας ειπε αντηλιακό μπορούμε  να βάλουμε το παιδικό  της Frezyderm με φυσικά  φίλτρα,  αλλά κ γω έτσι  κ αλλιώς  δεν σκοπεύω  να την βγάλω στον ήλιο.  Μετά τις επτά  το απόγευμα  βγαίνουμε.  Κ τώρα που θα πάμε στο χωριό ευτυχώς θα έχει πιο δροσιά, γιατί είναι ορεινό.. Επίσης  μου είπε να πάρω κ την κρέμα  για τα ουλα  για να την σνσκουφιζει. 

Κορίτσια  εσείς πόση  ώρα τα αφήνετε  μπρουμυτα;  ξέχασα να το ρωτήσω  σήμερα..  Εγώ μέσα στην μέρα κάνα τεταρτο  συνολικά.  Έχει αρκετή δύναμη στο κεφάλι κ στον αυχένα  εδώ κ  καιρό.  @palmoiraτι  ασκήσεις  ακριβώς κάνετε  κ με το μαξιλαράκι  θηλασμού  πως ακριβώς  γίνονται; στο επόμενο ραντεβού  θα τον  ρωτήσω  κ γω μερικά  να μου  δείξει

Μπρούμυτα θα την αφήνεις όσο θέλει. Μόλις δυσανασχετεί να τη σηκώνεις γιατί εάν πιεστεί δε θα το θέλει καθόλου. Καλύτερα περισσότερες φορές μέσα στη μέρα και όσο αντέχει το παιδί για να το βλέπει σαν παιχνίδι. Εγώ της κάνω και μασαζάκι στην πλάτη όποτε τη βάζω μπρούμυτα. Για τις ασκήσεις με το μαξιλαρι θηλασμου οπωσδήποτε θα ρωτήσεις παιδίατρο πριν κάνεις γιατί θα πρέπει το παιδί να στηρίζει αρκετά καλά τον κορμό. Μην ξεχνας ότι η δικιά μου είναι μεγαλύτερη από τα δικά σας. 

πρίν από 7 λεπτά , Kpp83 είπε:

Θα ρωτήσω τις παλαιότερες μανούλες για μητρικό γάλα από θήλαστρο.

Θέλω να αποθήκευσω λίγο ώστε να μπορεί να του δίνει ο σύζυγός και να μπορώ να τον αφήσω κανένα 3ωρο. 

Θα πάρω θήλαστρο μόνο ηλεκτρικό και θέλω να αποθηκεύω το γάλα σε σακουλάκι. Οι ερωτήσεις είναι:

α) Το αποψύχω και το μεταφέρω σε αποστειρωμένο μπιμπερό;

β) Αν δεν έχω Γερμανία πως το ζεσταίνω;

γ)Αν θέλω να το πάρω μαζί για να το δώσω έξω (το στήθος μου είναι εξαιρετικά μεγάλο για να θηλασω έξω) πως το ζεσταίνω και που το αποθηκεύω;

Ο καλύτερος τρόπος απόψυξης είναι μέσα στο ψυγείο όπου σιγά σιγά θα ξεπαγώσει το γάλα. Μετά το βάζεις σε αποστειρωμένο μπιμπερό και το φέρνεις σε θερμοκρασία περίπου 37 βαθμών με Μπεν μαρι. Στα σακουλάκια σημειώνουμε κάθε φορά ημερομηνία και ώρα για να αποφύγουμε το παλαιότερο. Εξω μπορείς να έχεις μαζί σου σε θερμός ζεστό νερό και να το ζεσταίνεις πάλι σε μπεν μαρι και η μεταφορά του σε ψυγειακι με παγοκύστη σα να είναι στο ψυγείο. Εγώ θα σε προετρεπα εξω να θηλασεις. Μπορείς να πας σε ένα πιο ήσυχο μέρος, ακόμη και στο αυτοκίνητο ή να ρίξεις πάνω σου ένα μαντήλι και να θηλασεις το παιδάκι σου. Πλέον ο περισσότερος κόσμος είναι απόλυτα εξοικειωμένος με την εικόνα του θηλασμου γιατί πολλές μανούλες θηλάζουν εξω. Εγώ έχω μαζί μου μια μουσελίνα- πανα αγκαλιάς ( εάν το γκουγκλάρεις θα δεις τι ακριβώς εννοώ)και εάν χρειαστεί ρίχνω αυτή από πάνω και δεν είχα ποτέ κανενα πρόβλημα. 

13 ώρες πρίν, Xrysats είπε:

Και εμένα sol κάνει χειρότερα από κολικούς και κάποιες φορές δν μου τρώει και δαγκώνει με τα ουλα την θηλή από μπιμπερό. Περίμενα να καλμαρει από κολικούς και τώρα χειρότερα με τα δόντια. Πάντως εμένα μου χάλασε και τον ύπνο τον βράδινο. Έχει φουλ υπερένταση και δν κοιμάται με τπτ αν δν καθησω κανένα 2 ωρο να την νανουριζω και πάλι κλαίει. Να είναι από τα ούλα όλη η γκρίνια δν ξέρω. Τώρα σε 2 εβδομάδες που θα πάμε για εμβόλιο αναμένω τι θα μας πει η παιδίατρος. 

Εμάς μας είπε ότι είναι σίγουρα ούλα αλλά πλέον μεγαλώνοντας είναι λογικό πριν τον ύπνο να έχει γκρίνια και υπερένταση. Μπορεί επίσης να περνάει κάποιο άλμα ανάπτυξης. Εμένα πάντα στα άλματα έχει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά αλλά επανέρχεται. Υπομονή...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Kpp83 είπε:

Θα ρωτήσω τις παλαιότερες μανούλες για μητρικό γάλα από θήλαστρο.

Θέλω να αποθήκευσω λίγο ώστε να μπορεί να του δίνει ο σύζυγός και να μπορώ να τον αφήσω κανένα 3ωρο. 

Θα πάρω θήλαστρο μόνο ηλεκτρικό και θέλω να αποθηκεύω το γάλα σε σακουλάκι. Οι ερωτήσεις είναι:

α) Το αποψύχω και το μεταφέρω σε αποστειρωμένο μπιμπερό;

β) Αν δεν έχω Γερμανία πως το ζεσταίνω;

γ)Αν θέλω να το πάρω μαζί για να το δώσω έξω (το στήθος μου είναι εξαιρετικά μεγάλο για να θηλασω έξω) πως το ζεσταίνω και που το αποθηκεύω;

Να σου απαντησω οσα ξερω . Ναι θα μεταφερεις σε αποστειρωμενο μπιμπερο κ θα αποστειρωνεις καθε φορα κ το θηλαστρο πριν τραβηξεις γαλα. Εγω ζεσταινω νερο σε ενα κατσαρολακι , το βγαζω απο τη φωτια κ μετα βυθιζω το μπιμπερο, αναδευω το γαλα συχνα κ μολις φτασει σε θερμικρασια σωματος το δινουμε στο μωρο. Για εξω δεν γνωριζω πως θα γινει...

13 ώρες πρίν, Xrysats είπε:

Και εμένα sol κάνει χειρότερα από κολικούς και κάποιες φορές δν μου τρώει και δαγκώνει με τα ουλα την θηλή από μπιμπερό. Περίμενα να καλμαρει από κολικούς και τώρα χειρότερα με τα δόντια. Πάντως εμένα μου χάλασε και τον ύπνο τον βράδινο. Έχει φουλ υπερένταση και δν κοιμάται με τπτ αν δν καθησω κανένα 2 ωρο να την νανουριζω και πάλι κλαίει. Να είναι από τα ούλα όλη η γκρίνια δν ξέρω. Τώρα σε 2 εβδομάδες που θα πάμε για εμβόλιο αναμένω τι θα μας πει η παιδίατρος. 

Μηπως περναει καποιο αλμα αναπτυξης; Κατι τετοια κανει η δικια μου οταν αναπτυσεται αποτομα.

On 19/6/2019 at 9:03 ΜΜ, fairy-mary είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Πως ειστε;

Ηθελα να σας ρωτησω οσες εχετε κανειβτο δευτερο εμβολιο σηκωσαν τα μικρακια σας πυρετο;

Το εχουμε τελος της αλλης εβδομαδας απλα επειδη θελω να φυγω σκ αναρωτιεμαι αν το δευτερο εμβολιο κανει πυρετο!

Ευχαριστώ!

Η δικια μου εκανε μεχρι 37,6 στο δευτερο εμβολιο στο 12ωρο πανω ενω στο πρωτο τιποτα. Της επεσε ο πυρετος μονος του χωρις ντεπον γιατι μου ειχε πει η γιατρος να δωσω μετα τους 38 βαθμους. Καλυτερα να περιμενεις ενα 24ωρο λεω εγω, αλλα ρωτα κ τον γιατρο σας.

On 19/6/2019 at 2:18 ΜΜ, palmoira είπε:

Επειδή ο άντρας μου έχει δυσανεξία στη λακτόζη και στα λιπαρα σε καταλαβαινω. Είναι παρα πολλά τα προϊόντα που περιέχουν γάλα και δεν το υποψιαζόμαστε. Επειδή πολύς κόσμος έχει θέμα υπάρχουν πολλά προϊόντα χωρίς γαλακτοκομικά πλέον. Λίγο προσοχή με τις κρέμες γάλακτος, όσες γράφουν φυτικές εννοούν συνήθως με φυτικά λίπη. Ακόμη και κρέατα μοσχαρι αποχής μπορείς να βρεις. Στο σούπερ μαρκετ θα συνηθίσεις...Επίσης, στα μαγαζιά εξω σε πολλά έχουν πλέον καταλόγους με όλα τα αλλεργιογόνα ή μπορείς να ζητάς να ρωτήσουν στην κουζίνα εάν περιέχεται κάτι που σε πειράζει. Ζαχαροπλαστεία θα βρεις άνετα με γλυκά για βιγκαν αλλά και πολλές συνταγες στο ιντερνετ. Υπάρχει ολόκληρη σειρά προϊόντων της αρλα χωρίς γαλακτοκομικά. Εγώ εύχομαι παντως να είναι κάτι παροδικό και να συνεχίσεις κανονικά τη διατροφη σου! Μίλα και με την παιδίατρο μόλις βγουν οι εξετάσεις, συνήθως έχουν ξανασυναντήσει τέτοια προβλήματα και ξέρουν να σε κατευθύνουν ακριβώς. 

Και εμένα δεν μπορεί ακόμη να γυρίσει από μπρούμυτα ανάσκελα. Πιστεύω όμως ότι είναι λίγο τεμπελα! Με το που την ξαπλώνω ανάσκελα γυρνάει κατευθείαν. Την αφήνω αρκετή ώρα στα αφρολέξ παζλ που πήραμε από τα τζάμπο κάτω στο πάτωμα. Της αρέσει πολύ γιατί έχουν έντονα χρώματα και σκορπάω παιχνιδάκια γύρω γύρω. Η μεγάλη διαφορά που έχω δει εγώ τις τελευταίες μέρες είναι με την αληλεπίδραση μαζί μου αλλά και με τα παιχνίδια της. Πολλά παιχνίδια που πριν δεν τους έδινε καμία σημασία πλέον τρελαίνεται και άλλα που έπαιζε πιο παλιά πλέον δεν της δημιουργούν κανενα ενδιαφέρον. Μιλάει όλο και περισσότερο και προσπαθεί να κάνει ολόκληρη συζήτηση. Της μιλάς και απαντάει. Γέλιο πλέον εκτός από χαμόγελα κελαριστό. Γενικά είναι απόλαυση! Μουσική ακούμε πολύ και της τραγουδάω και εγώ. Προσπαθώ να ακούει παιδικά τραγουδάκια, κλασική μουσική και χαλαρωτικη αλλά εάν ακουστεί κανενα τσιφτετελε στην τηλεόραση τρελαίνεται! Έχει πολύ πλάκα, ο άντρας μου με κοροϊδεύει! 

Για ακομη μια φορα μου εδωσες ιδεα! Το απογευμα θα παμε στα τζαμπο βα παρουνε αφρολεξ. Την βλεπω ειναι ετοιμη να γυρισει κ ο καναπες ειναι επικινδυνος... Θα την αφηνω στο πατωμα να κουτρουβαλαει χαχαχ!

On 19/6/2019 at 8:32 ΜΜ, Xrysats είπε:

Καλησπέρα evia και εμένα τρώει τις σαλιάρες με μανία και δαχτυλάκια χαμός. Θα ταλαιοωρουνται με τα ούλα τα ζουζούνια μας. Εμένα μπρούμυτα κάθεται πλέον πιο πολύ. Εμένα επίσης πιάνει τα χεράκια της τα δύο τα κοιτάει τα τεντωνει τα σφίγγει και έχει πλάκα. Στο κάνει εσένα αυτό? 

Χρυσα κ εμενα ετσι η δικια μου αλλα δοντακια ακομη δεν βγαζει. Την κοιταξε κ η γιατρος κ δεν εχει σημαδια. Νομιζω απλα της αρεσει να τρωει τις σαλιαρες κ τα δαχτυλα της.

Κατα τα αλλα κοριτσια χαθηκα γιατι ειχε πολλη δουλεια ο συζυγος κ με απασχολει το σκατακι φουλ. Εκοψε κ τους ημερησιους υπνακους κ το απογευμα την τρωει η γκρινια απο την υπερενταση. Εγω την βγαζω κ τα πρωινα κ την χτυπαει κ λιγο ο ηλιος αλλα μαλλον δεν κανω καλα, δεν φαινεται ομως να δυσφορει. Καπως πρεπει ομως να κανουμε κ δυο ψωνια απαραιτητα... Κ ακομη αντηλιακο δεν μπορω να της βαλω μου ειπε η γιατρος.

  • Ευχαριστώ 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ! ❤Θα παμε τιρολο! Οποτε μπορεί να εχει απο χειμωνιάτικες θερμοκρασίες μεχρι καλοκαίρι. Εχουμε πάει ξανα οποτε πανω κατω ξερω τον καιρο αλλα για το μωρο αγχωνομαι να εχω οτι χρειαζεται. 

Θα σου πρότεινα να πάρεις πολλά ρουχαλάκια που να μπορείς να ντύσεις το μωρό σε layers όπως ακριβώς κάνουνε και οι μεγάλοι. Μπουφανακι εγώ θα έπαιρνα κάτι φθινοπωρινό όχι πολύ χοντρό και εάν χρειαζόταν θα έριχνα και μια καλοκαιρινή κουβερτούλα από πάνω. Παπούτσια αγκαλιάς μας έχουν φέρει δωρο αλλά δεν τα έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ. Όποτε χρειάστηκε της φόρεσα απλά καλτσακια και το χειμώνα μία φορά μόνο κάποια μάλλινα καλτσακια που μας είχε πλέξει η θεία μου. Εμένα τις επόμενες μέρες θα μου στείλει για προετοιμασία λίστα διακοπών ο παιδίατρος για να τη συζητησουμε στο επόμενο ραντεβού. Μόλις την έχω θα στην στείλω 

Just now, evio είπε:

Να σου απαντησω οσα ξερω . Ναι θα μεταφερεις σε αποστειρωμενο μπιμπερο κ θα αποστειρωνεις καθε φορα κ το θηλαστρο πριν τραβηξεις γαλα. Εγω ζεσταινω νερο σε ενα κατσαρολακι , το βγαζω απο τη φωτια κ μετα βυθιζω το μπιμπερο, αναδευω το γαλα συχνα κ μολις φτασει σε θερμικρασια σωματος το δινουμε στο μωρο. Για εξω δεν γνωριζω πως θα γινει...

Μηπως περναει καποιο αλμα αναπτυξης; Κατι τετοια κανει η δικια μου οταν αναπτυσεται αποτομα.

Η δικια μου εκανε μεχρι 37,6 στο δευτερο εμβολιο στο 12ωρο πανω ενω στο πρωτο τιποτα. Της επεσε ο πυρετος μονος του χωρις ντεπον γιατι μου ειχε πει η γιατρος να δωσω μετα τους 38 βαθμους. Καλυτερα να περιμενεις ενα 24ωρο λεω εγω, αλλα ρωτα κ τον γιατρο σας.

Για ακομη μια φορα μου εδωσες ιδεα! Το απογευμα θα παμε στα τζαμπο βα παρουνε αφρολεξ. Την βλεπω ειναι ετοιμη να γυρισει κ ο καναπες ειναι επικινδυνος... Θα την αφηνω στο πατωμα να κουτρουβαλαει χαχαχ!

Χρυσα κ εμενα ετσι η δικια μου αλλα δοντακια ακομη δεν βγαζει. Την κοιταξε κ η γιατρος κ δεν εχει σημαδια. Νομιζω απλα της αρεσει να τρωει τις σαλιαρες κ τα δαχτυλα της.

Κατα τα αλλα κοριτσια χαθηκα γιατι ειχε πολλη δουλεια ο συζυγος κ με απασχολει το σκατακι φουλ. Εκοψε κ τους ημερησιους υπνακους κ το απογευμα την τρωει η γκρινια απο την υπερενταση. Εγω την βγαζω κ τα πρωινα κ την χτυπαει κ λιγο ο ηλιος αλλα μαλλον δεν κανω καλα, δεν φαινεται ομως να δυσφορει. Καπως πρεπει ομως να κανουμε κ δυο ψωνια απαραιτητα... Κ ακομη αντηλιακο δεν μπορω να της βαλω μου ειπε η γιατρος.

Έχει αυτά τα παζλ δαπέδου που είναι φανταστικά! Θα δεις πόσο πολύ θα σε βολέψουν και θα της αρέσουν γιατί έχουν πολύ έντονα χρώματα! Τα πλένεις και στεγνώνουν αμέσως. Μετά τα περνάω με λίγο νεράκι και ξύδι για απολύμανση και τέλος


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Θα σου πρότεινα να πάρεις πολλά ρουχαλάκια που να μπορείς να ντύσεις το μωρό σε layers όπως ακριβώς κάνουνε και οι μεγάλοι. Μπουφανακι εγώ θα έπαιρνα κάτι φθινοπωρινό όχι πολύ χοντρό και εάν χρειαζόταν θα έριχνα και μια καλοκαιρινή κουβερτούλα από πάνω. Παπούτσια αγκαλιάς μας έχουν φέρει δωρο αλλά δεν τα έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ. Όποτε χρειάστηκε της φόρεσα απλά καλτσακια και το χειμώνα μία φορά μόνο κάποια μάλλινα καλτσακια που μας είχε πλέξει η θεία μου. Εμένα τις επόμενες μέρες θα μου στείλει για προετοιμασία λίστα διακοπών ο παιδίατρος για να τη συζητησουμε στο επόμενο ραντεβού. Μόλις την έχω θα στην στείλω 

Έχει αυτά τα παζλ δαπέδου που είναι φανταστικά! Θα δεις πόσο πολύ θα σε βολέψουν και θα της αρέσουν γιατί έχουν πολύ έντονα χρώματα! Τα πλένεις και στεγνώνουν αμέσως. Μετά τα περνάω με λίγο νεράκι και ξύδι για απολύμανση και τέλος

Τα πλενεις κατω απο τρεχουμενο νερο Παλμοορα μου ή τα βυθιζεις πχ; Με το απορρυπαντικο για τα ρουχα της ας πουμε; Μαζεψαμε κ τα χαλια κ δεν ηθελα να ειναι σκετο το γυμναστηριακι της στο σκληρο πατωμα. Πολυ ωραια ιδεα!

Τωρα μολιςτα πρωτοπαρω θα τα περασω με ξυδι!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...