Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, palmoira είπε:

Νεραιδουλα μου αυτό που περιγράφεις ονομάζεται πλαγιοκεφαλία θέσης. Εμεις με τη μικρή έχουμε σημαντικό πρόβλημα με το κεφάλι γιατί είναι πολύ πλακουτσωτο από τη μια πλευρά , σε σημείο που πήραμε γνώμη και από παιδονευροχειρουργο. Μην ανησυχείς, είναι καθαρά αισθητικό το πρόβλημα και σταδιακά θα διορθωθεί. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να της γυρίζεις το κεφαλάκι όσο μπορείς και από την άλλη πλευρά και να τη βάζεις και μπρούμυτα όταν είναι ξύπνια και πάντα υπό την επίβλεψη σου. Είναι πολύ συχνό στα μωράκια να προτιμούν τη μια θέση και επειδή είναι εύπλαστο ακόμη το κεφάλι δημιουργείται αυτή η εικόνα. Σιγά σιγά θα φτιάξει, απλά μας πιάνει μια μανία να διορθωθεί άμεσα. Θέλει το χρόνο του και θα δούμε μεγάλη βελτίωση μας είπε ο νευροχειρουργος αφού το παιδί αρχίσει να κάθεται και περιοριστούν οι πιέσεις στο κρανίο από την ξαπλωτη θέση. Ό,τι άλλο θες με ρωτάς γι αυτό γιατί το ψάξαμε παρα πολύ 

Παλμοιρα μου σε ευχαριστω!

Εμενα μια μικρη κλιση εχει , δεν ειναι τοσο εντονο το προβλημα, απλα τωρα που μεγαλωσε το κεφαλακι της ισως φαινεται λιγο περισσοτερο.

Δε το ειχε παντως οταν γεννηθηκε, θεωρω οτι δημιουργηθηκε επειδη καθοταν συνεχεια σε εκεινη την πλευρα. 

Και εμενα αυτο μου ειπε η παιδιατρος να προσπαθω να τη βαζω απο την αλλη πλευρα οσο γινεται και μπρουμυτα 10 λεπτα τη μερα.

Εσενα δηλαδη σου ειπαν σιγουρα οτι θα βελτιωθει;

Δε με πειραζει τοσο ο χρονος οσο να μη μεινει ετσι το παιδακι.

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Χρύσα μου Με συγχωρείς αλλά η παιδίατρος σου δεν μου αρέσει καθόλου τι πάει να πει βρες τρόπο να την ταΐζεις.Να την ταΐσεις δηλαδή με το ζόρι ?Κάτι τέτοιο είναι τραγικό για ένα μικρό παιδί.

θα έπρεπε να σου δώσει κάποιες απαντήσεις και να σου προτείνει κάποιες Λύσεις όταν το μωρό δεν τρώει και αν είναι φυσιολογικό να σε καθησυχάσει, όχι να σε βάλει σε διαδικασια να σκέφτεσαι ότι Κάτι Τρέχει με το μωρό και να σε βάζει να το ταΐζεις με το ζόρι, κάτι που θα δημιουργήσει πρόβλημα στο πως βλέπει το μωρό το φαγητό.Εμένα η γνώμη μου είναι να αλλάξεις παιδίατρο. Επίσης 6 ωρες χωρις φαγητο δεν μου φαινεται πολυ εμεις εχουμε κανει και 7. Το παιδι αν δεν εχει κατι οταν πεινασει θα φαει. Σρο εμβολιο που εχουν υπνηλία η παιδίατρος μου μας ειπε αν κοιμηθει κ δεν ξυπνάει να φαει το αφηνεις μεχρι κ 10 ωρες χωρις πρόβλημα 

Κοριτσια εμείς έχουμε πολυ γκρινια δεν ξερω μήπως είναι τα ουλα του. Παντως δαγκωνει τα πάντα κ έχουμε πολλα σαλια.

Αλεξ δεν το εψαξα αυτο το θεμα καθόλου. Δεν νομιζω να υπάρχει προβλημα να περάσουν απο εκει τα μωρα αλλα θα ρωτησω την παιδίατρο. Περιμενω να μου πεις πως πηγε το ταξιδι σας

Νικόλ μου είπε ότι πρέπει στο παιδί να τους βρίσκεις το κουμπί να τρώει, πρέπει να είσαι ήρεμη εσύ κια μετα με παιχνιδιαρικο τρόπο να του δώσεις φαγητό. Απλά όταν το παιδί δν θέλει να πιει το παιχνιδιαρικο τρόπο να βρεις πόσο δλδ παιχνιδιαρικο. Τεσπα. Εμάς κοιμάται το βράδυ ένα 8 ωρο με 9 ώρες χωρίς να φάει και επειδή τη μέρα αν δν κάνει τα γεύματα που πρέπει το βράδυ δν σηκώνεται για φαγητό γι αυτό αγχωνομαι, κοιμάται και νευριάζει άμα την ξυπνήσεις. 

Και εμείς δαγκώνουμε τα πάντα και σάλια φουλ άστα. Υπομονή Ν βγάλουνε τα δοντάκια... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Xrysats είπε:

Νικόλ μου είπε ότι πρέπει στο παιδί να τους βρίσκεις το κουμπί να τρώει, πρέπει να είσαι ήρεμη εσύ κια μετα με παιχνιδιαρικο τρόπο να του δώσεις φαγητό. Απλά όταν το παιδί δν θέλει να πιει το παιχνιδιαρικο τρόπο να βρεις πόσο δλδ παιχνιδιαρικο. Τεσπα. Εμάς κοιμάται το βράδυ ένα 8 ωρο με 9 ώρες χωρίς να φάει και επειδή τη μέρα αν δν κάνει τα γεύματα που πρέπει το βράδυ δν σηκώνεται για φαγητό γι αυτό αγχωνομαι, κοιμάται και νευριάζει άμα την ξυπνήσεις. 

Και εμείς δαγκώνουμε τα πάντα και σάλια φουλ άστα. Υπομονή Ν βγάλουνε τα δοντάκια... 

αλλαξε παιδιατρο τι παιχνιδιαρικο τροπο ειναι μωρο ακομα αυτα ισχυουν οταν το μωρο ειναι 10 μηνων κ καταλαβαινει. το μωρο δεν εχει τροπο πως θα φαει ή πειναει ή δεν πειναει. παντως ο γενικος κανονας ειναι οτι αν τρωει με ορεξη κ ειναι ευδιαθετο το μωρο δεν πρεπει να ανχωνεσε για μερικες μερες λιγοτερα ml. γενικα τα μωρα περνανε διαφορα οταν ειναι κατι σοβαρο θα το καταλαβεις μην στεναχωριεσαι κ αλλαξε γιατρο δεν ειναι συμβουλες αυτες που σου δινει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Xrysats είπε:

Νικόλ μου είπε ότι πρέπει στο παιδί να τους βρίσκεις το κουμπί να τρώει, πρέπει να είσαι ήρεμη εσύ κια μετα με παιχνιδιαρικο τρόπο να του δώσεις φαγητό. Απλά όταν το παιδί δν θέλει να πιει το παιχνιδιαρικο τρόπο να βρεις πόσο δλδ παιχνιδιαρικο. Τεσπα. Εμάς κοιμάται το βράδυ ένα 8 ωρο με 9 ώρες χωρίς να φάει και επειδή τη μέρα αν δν κάνει τα γεύματα που πρέπει το βράδυ δν σηκώνεται για φαγητό γι αυτό αγχωνομαι, κοιμάται και νευριάζει άμα την ξυπνήσεις. 

Και εμείς δαγκώνουμε τα πάντα και σάλια φουλ άστα. Υπομονή Ν βγάλουνε τα δοντάκια... 

Αχ τυχερουλα..εμενα ειχε ψιλοστρωσει στον υπνο αλλα εδω και αρκετο καιρο ξυπνάει παλι ανα 2-3 ωρες να φαει. .


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Παλμοιρα μου σε ευχαριστω!

Εμενα μια μικρη κλιση εχει , δεν ειναι τοσο εντονο το προβλημα, απλα τωρα που μεγαλωσε το κεφαλακι της ισως φαινεται λιγο περισσοτερο.

Δε το ειχε παντως οταν γεννηθηκε, θεωρω οτι δημιουργηθηκε επειδη καθοταν συνεχεια σε εκεινη την πλευρα. 

Και εμενα αυτο μου ειπε η παιδιατρος να προσπαθω να τη βαζω απο την αλλη πλευρα οσο γινεται και μπρουμυτα 10 λεπτα τη μερα.

Εσενα δηλαδη σου ειπαν σιγουρα οτι θα βελτιωθει;

Δε με πειραζει τοσο ο χρονος οσο να μη μεινει ετσι το παιδακι.

 

Θα βελτιωθεί πολύ μην αγχώνεσαι. Το σημαντικό είναι ότι είναι μόνο αισθητικό πρόβλημα και δεν επηρεάζει καθόλου την ανάπτυξη του εγκεφάλου. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/6/2019 at 1:25 ΜΜ, Beboula25 είπε:

Καλημέρα. Μπαίνω στην κουβέντα επειδή πριν τρεις μερες βγήκαμε από το νοσοκομείο που μπήκαμε με ουρολοίμωξη. Εμενα δεν έδειχνε τίποτα τις προηγουμενες αλλα δεν ήξερα και ποσο τρώει γτ θηλαζα αποκλειστικα εκεινες τις μερες. Απλώς ξύπνησε κ έμεινε για ώρα ήσυχος κ αυτό για εμας ήταν περίεργο. Είχε έρθει κ ο παιδίατρος να μας δει κ ούτε γκρίνιαξε ούτε έκλαψε οπως συνήθιζε για να φάει.Ηθελε μόνο ύπνο. Εν τελει έπειτα αφού έφαγε τα έβγαλε. Είχε δεκατα 37.3 κ ωσπου να φτάσουμε νοσοκομείο είχε γίνει πυρετός.

Ο γιατρος τα είχε βρει όλα τέλεια αφού η ουρολοίμωξη δεν φαίνεται αν δεν δώσει σημάδια ιδιαίτερα σε ένα βρεφος που δεν μπορεί να μας μιλήσει. Όταν πήρα και ειπα πως τον βλέπω αδιάθετο και πως είχε δεκατα θεώρησε αρχικά πως φταίει η τρομερή ζεστη που είχε κ μου είπε μπάνιο και κλιματιστικό. Τα έκανα ομως έβλεπα κ ένιωθα πως το παιδάκι δεν ήταν καλα. Να πω επίσης πως έπαιρνε βάρος κανονικότατα. Καταλήγω πρώτον στο να εμπιστεύεστε και το ένστικτο αν κάτι σας λέει να μην διστάζετε να επιμένετε στον γιατρό ακόμη και αν σας έχει δει πριν.  

Κοριτσι μου καλό δεν ξέρω οσβς εχεις έχει επικοινησει αλλα αν όχι καλύτερα μίλησε με τον γιατρο σας και συμφωνώ μήπως να πήγαινες για εξετασεις και ας μην είναι τίποτα στο εύχομαι! Είναι σημαντικό όταν ένα μωράκι δεν έχει όρεξη να φάει. Εκεί σημείωναν και τα μλ και τόνιζαν πως θέλουν να βλέπουν πως τρώνε τα μωρα. 

Κι εμεις βγαινουμε σμρ απ το νοσοκομειο το μωρακι μας εισεπνευσε καπνο γτ παρα λιγο το σπιτι να παρει φωτια κοριτσια :(..τελικα ολα καλα ... καλα εκανα κ τον εφερα....ελπιζω ολες οι αναποδιες να φυγουν σιγα σιγα γτ δεν αντεχω λιγο τα χω παιξει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Κι εμεις βγαινουμε σμρ απ το νοσοκομειο το μωρακι μας εισεπνευσε καπνο γτ παρα λιγο το σπιτι να παρει φωτια κοριτσια :(..τελικα ολα καλα ... καλα εκανα κ τον εφερα....ελπιζω ολες οι αναποδιες να φυγουν σιγα σιγα γτ δεν αντεχω λιγο τα χω παιξει....

Έλα ρε αγαπη μου είστε όλοι καλα δόξα τω Θεο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Έλα ρε αγαπη μου είστε όλοι καλα δόξα τω Θεο. 

Ναι ναι δοξα τον θεο!!! 

Βρε κορίτσια ποτε τα μωρα σας ανέκτησαν το βαρος γέννησης??θηλάζω αποκλειστικά αλλα ειμαστε 16 ημερών κ ακομη δεν το ανακτησαμε γεννήθηκε 3670 κατέβηκε στο 3430 κ τωρα ειμαστε 3610 εχει μεινει εκει..ενω ολες οι εξερασεις βγαιβουν οκ δεν παιρνει ευκολα βαρος δεν ξερω τι λαθος κανω με τον θηλασμο....καμια παρόμοια εμπειρία ???

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ναι ναι δοξα τον θεο!!! 

Βρε κορίτσια ποτε τα μωρα σας ανέκτησαν το βαρος γέννησης??θηλάζω αποκλειστικά αλλα ειμαστε 16 ημερών κ ακομη δεν το ανακτησαμε γεννήθηκε 3670 κατέβηκε στο 3430 κ τωρα ειμαστε 3610 εχει μεινει εκει..ενω ολες οι εξερασεις βγαιβουν οκ δεν παιρνει ευκολα βαρος δεν ξερω τι λαθος κανω με τον θηλασμο....καμια παρόμοια εμπειρία ???

Αγαπη μου δεν γραφεις στα μπεμπακια είμαστε σε άλλο θέμα εδώ αλλα οι μανουλες ας βοηθήσουν στο ερωτημα σου. Εγω θηλασα αποκλειστικα λίγο διάστημα αλλα και εμενα ανέκτησε το βαρος στις 19 μερες. Πιστεύω πως θα πάρει τα πάνω  του μην σε αγχώνει εφόσον είναι όλα καλα. Απλως ξέρεις πάνω κάτω ποσο γαλατάκι βγαζεις έχεις βάλει καθόλου θηλαστρο να δεις; Ποση ώρα θήλαζετε σε κάθε γευμα και κάθε ποση ώρα σου τρώει;  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Αγαπη μου δεν γραφεις στα μπεμπακια είμαστε σε άλλο θέμα εδώ αλλα οι μανουλες ας βοηθήσουν στο ερωτημα σου. Εγω θηλασα αποκλειστικα λίγο διάστημα αλλα και εμενα ανέκτησε το βαρος στις 19 μερες. Πιστεύω πως θα πάρει τα πάνω  του μην σε αγχώνει εφόσον είναι όλα καλα. Απλως ξέρεις πάνω κάτω ποσο γαλατάκι βγαζεις έχεις βάλει καθόλου θηλαστρο να δεις; Ποση ώρα θήλαζετε σε κάθε γευμα και κάθε ποση ώρα σου τρώει;  

Οχι δεν ξερω ποσο γαλα βγαζω εχω θηλαστρο απλα υο αποφεύγω ακόμη....δεν είναι στάνταρ τα γεύματα τρωει εντελως διακεκομενα πχ 5 λεπτα τωρα 10 λεπτα σε 5 λεπτα απ το προηγούμενο γεύμα κλπ...μπορει να ανυσηχος ολη μερα κ ολη μερα να τον εχω στηθος....γι'αυτό δεν ξερω αν οντως τρωει η παιζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Οχι δεν ξερω ποσο γαλα βγαζω εχω θηλαστρο απλα υο αποφεύγω ακόμη....δεν είναι στάνταρ τα γεύματα τρωει εντελως διακεκομενα πχ 5 λεπτα τωρα 10 λεπτα σε 5 λεπτα απ το προηγούμενο γεύμα κλπ...μπορει να ανυσηχος ολη μερα κ ολη μερα να τον εχω στηθος....γι'αυτό δεν ξερω αν οντως τρωει η παιζει...

Σε ρώτησα αν έχεις δει για να ξέρεις τι παραγωγή έχεις. Εγω την είχα ψιλιαστει από το μαιευτήριο και έπειτα επειδή δεν έσταζε βρύση οπως έβλεπα εδώ κ από αλλα κοριτσια όταν έβαλα θηλαστρο είδα οτι βγάζω 70 και 50 ml στα 40’ και μια φορά μόνο 100. Άρα το μωράκι δεν χόρταινε. Ήμασταν όλη μέρα όλη νύχτα στο στηθος. Αν τρώει θα το ακούς που καταπίνει άργησα να καταλάβω κ εγω μην νομίζεις. Παίζουν όλα ρόλο το πως πιάνει τη θηλη το πως ανοιγοκλείνει το στομα. Στα λέω μπακαλιστικα αλλα αν θες τσέκαρε κανα βιντεάκι έστω. Προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικό να ξέρουμε στο περίπου έστω ποσα ml πίνει το μωρό σε κάθε γευμα και για να ξέρουμε τι γίνεται με το βάρος του αλλα και για την ενυδάτωση του. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το θηλαστρο δεν βγαζει ιδια ποσοτητα με αυτη που κανονικα εχουμε. Οταν εχεις το μωρό στα χερια και το κοιτας παραγεις περισσοτερο απο οταν εχεις το μηχάνημα.  Μου το ειπε η μαια και το ειδα κ στην πραξη. Ενω εχω πολυ γαλα και το στηθος μου πεταει πιδακες οταν εβαλα θηλαστρο ζοριζομουν πολυ να βγάλω. Οποτε δεν ειναι αξιόπιστο. 

  • Μου αρέσει 5

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω.. πετάγομαι να πω ότι έχει δίκιο η @Nicol_ μην εμπιστεύεστε το θήλαστρο.. τα μωρά που θηλάζουν δεν χρειάζετε να ξέρουμε πόσα μλ πίνουν, εκτός αν παίρνουν συμπλήρωμα. Κ εγώ έχω πάρα πολύ κ τρέχω.. Κ με το θήλαστρο δεν μπορώ να βγάλω ούτε 20μλ.. Κ είναι το μωρό μού 3μισή μηνών τωρα κ τον προηγούμενο μήνα, 2μιση μηνών ήταν 6 κιλά... Κ θηλαζουμε αποκλειστικά...  την δευτερα εχουμε ξαναπαιδιατρο να δπυμε ποσο πήρε.. Μην σας αγχώνει το θήλαστρο κ οι ποσότητες...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ναι ναι δοξα τον θεο!!! 

Βρε κορίτσια ποτε τα μωρα σας ανέκτησαν το βαρος γέννησης??θηλάζω αποκλειστικά αλλα ειμαστε 16 ημερών κ ακομη δεν το ανακτησαμε γεννήθηκε 3670 κατέβηκε στο 3430 κ τωρα ειμαστε 3610 εχει μεινει εκει..ενω ολες οι εξερασεις βγαιβουν οκ δεν παιρνει ευκολα βαρος δεν ξερω τι λαθος κανω με τον θηλασμο....καμια παρόμοια εμπειρία ???

Κοριτσι μου για το βαρος θα ρωτησεις παιδιατρο. Στο βιβλιο του Παπαβεντση λεει οτι μεσα σε 2 βδομαδες περιπου ανακταται το βαρος γεννησης. Εσυ θα ξερεις οτι τρωει καλα το μωρο σου αμα βρεχει 6-8 πανες το 24ωρο. Το μωρο καταπινει οταν βρισκεται στο στηθος, δες βιντεακια για να δειςπως καταπινουν. Δες κ πως να κανεις μαλαξεις για να κατεβαζεις περισσοτερο γαλα ενω θηλαζει το μωρο. Βλεπεις το στηθος σου πιο μαλακο οταν εχει τελειωσει ο θηλασμος; Νιωθεις εσυ αισθημα διψας; Εμφανιζονται σταγονες γαλακτος στο αλλο στηθος; Το μωρο πως ειναι μετα τον θηλασμο; Ειναι χαλαρο; Το στομα του φαινεται υγρο; Η θηλη σου μετα ειναι επιμηκυμενη κ υγρη; Οχι πλακουτση... Ολα αυτα ειναι απο το βιβλιο του Παπαβεντση. Ειναι τροποι για να αναγνωριζεις οτι το μωρο σου βρισκει γαλα στπ στηθος. Μην μπλεξεις με θηλαστρα κτλ.

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2019 at 7:51 ΠΜ, Nicol_ είπε:

Αχ τυχερουλα..εμενα ειχε ψιλοστρωσει στον υπνο αλλα εδω και αρκετο καιρο ξυπνάει παλι ανα 2-3 ωρες να φαει. .

Μια απο τα ιδια κ εδω Νικολ. Μαλλον ξεκινησε το αλμα κ αυξησε τους θηλασμους η μπεμπα. Ξυπναει συχνοτερα τη νυχτα πανω που κοιμοταν ενα 6ωρο σερι κ μετα αλλο ενα 3ωρο. Τωρα καθε 3 ωρες θελει να φαει


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...