Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, Nicol_ είπε:

Κορίτσια το θηλαστρο δεν βγαζει ιδια ποσοτητα με αυτη που κανονικα εχουμε. Οταν εχεις το μωρό στα χερια και το κοιτας παραγεις περισσοτερο απο οταν εχεις το μηχάνημα.  Μου το ειπε η μαια και το ειδα κ στην πραξη. Ενω εχω πολυ γαλα και το στηθος μου πεταει πιδακες οταν εβαλα θηλαστρο ζοριζομουν πολυ να βγάλω. Οποτε δεν ειναι αξιόπιστο. 

Το ξέρω αγαπη μου τα έχουν πει από την αρχή αλλα το μωρό μου δεν χόρταινε ούτε έβρεχε πανες οποτε έπρεπε να δωθεί και συμπλήρωμα. Τώρα πλέον βλέπω το μωρό να αδειάζει το στηθος και να γεμίζει με γάλα το στα του αλλα και πάλι κατεβάζει και μπουκάλι καπάκι μετα τον θηλασμό. Τώρα στο νοσοκομείο είδα παρα Μα παρα πολλες μανουλες που θήλαζαν και έβγαζαν στο θηλαστρο την διπλάσια ποσότητα από εμενα οποτε είναι γεγονος πως εγω δεν έχω αρκετή ποσότητα ώστε να χορτάσει το παιδί μου. Οπως είδα και μανούλα να στάζει σαν βρύση από το γάλα αλλα το παιδάκι της τελικά να μην πίνει ενώ νόμιζε πως πίνει με αποτέλεσμα να πάθει  αφυδάτωση. Είναι και περιπτωσεις λοιπόν άρα μην τα έχουμε όλα στανταρ γιατι καποιες φορες δεν βλέπουμε καθαρα και δεν είναι  μεμονωμένα παραδείγματα αλλα  άπειρα. Γενικοτερα δεν συμβουλεύω σε τέτοια θέματα απλως λέω γνώμη, είμαι κάθετη πως μόνο τον παιδίατρο πρέπει να συμβουλευόμαστε γιατί δεν είναι ιδιες οι περιπτωσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Beboula25 είπε:

Το ξέρω αγαπη μου τα έχουν πει από την αρχή αλλα το μωρό μου δεν χόρταινε ούτε έβρεχε πανες οποτε έπρεπε να δωθεί και συμπλήρωμα. Τώρα πλέον βλέπω το μωρό να αδειάζει το στηθος και να γεμίζει με γάλα το στα του αλλα και πάλι κατεβάζει και μπουκάλι καπάκι μετα τον θηλασμό. Τώρα στο νοσοκομείο είδα παρα Μα παρα πολλες μανουλες που θήλαζαν και έβγαζαν στο θηλαστρο την διπλάσια ποσότητα από εμενα οποτε είναι γεγονος πως εγω δεν έχω αρκετή ποσότητα ώστε να χορτάσει το παιδί μου. Οπως είδα και μανούλα να στάζει σαν βρύση από το γάλα αλλα το παιδάκι της τελικά να μην πίνει ενώ νόμιζε πως πίνει με αποτέλεσμα να πάθει  αφυδάτωση. Είναι και περιπτωσεις λοιπόν άρα μην τα έχουμε όλα στανταρ γιατι καποιες φορες δεν βλέπουμε καθαρα και δεν είναι  μεμονωμένα παραδείγματα αλλα  άπειρα. Γενικοτερα δεν συμβουλεύω σε τέτοια θέματα απλως λέω γνώμη, είμαι κάθετη πως μόνο τον παιδίατρο πρέπει να συμβουλευόμαστε γιατί δεν είναι ιδιες οι περιπτωσεις. 

Εννοείται συμβαινουν αυτά αγάπη εγω μονο στο θηλαστρο αναφερθηκα που μπορεί να συμβει να έχεις γαλα αλλα με το θηλαστρο να βγαίνει ελαχιστο. Εκει απάντησα 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Εννοείται συμβαινουν αυτά αγάπη εγω μονο στο θηλαστρο αναφερθηκα που μπορεί να συμβει να έχεις γαλα αλλα με το θηλαστρο να βγαίνει ελαχιστο. Εκει απάντησα 

Θέλω να φωνάξω σύμβουλο και εγω να μας δει πως θηλαζουμε να με τσεκάρει και εκείνη και να μας βοηθήσει. Μου σύστησαν μια που λένε είναι πολύ καλή. Να θηλασω αποκλειστικα δεν γίνεται τώρα αλλα τουλάχιστον να το κάνουμε οπως πρέπει σωστά και να είναι όντως το ξένο συμπλήρωμα και όχι το μητρικό. Δεν τρώω και σωστά δεν έχω προλάβει να μπω σε σειρά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Θέλω να φωνάξω σύμβουλο και εγω να μας δει πως θηλαζουμε να με τσεκάρει και εκείνη και να μας βοηθήσει. Μου σύστησαν μια που λένε είναι πολύ καλή. Να θηλασω αποκλειστικα δεν γίνεται τώρα αλλα τουλάχιστον να το κάνουμε οπως πρέπει σωστά και να είναι όντως το ξένο συμπλήρωμα και όχι το μητρικό. Δεν τρώω και σωστά δεν έχω προλάβει να μπω σε σειρά. 

Ναι να πάρεις βοηθάει πολυ.  Και εγω ετσι στην αρχη δεν ετρωγα σωστα γιατί η παιδίατρος μου ειχε κοψει προληπτικα πολλα φαγητά, μεγάλο λαθος και λιμοκτονούσα ενώ έπρεπε να τρωω κ λιγο παραπάνω. Επισης με τα ξενύχτια κ την κουραση δεν ειχα κουράγιο για μαγειρέματα. Ευτυχώς ξεκίνησα βιταμινες απο τοτε και ανταπεξηλθα. 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια!! 

@Nicol_ και εγω αυτες τις μερες που επιχείρησα να βγαλω με θηλαστρο το ιδιο επαθα... ενω το στηθος μου ειχε γαλα  εβγαλα μονο 50ml  και αυτο μεσα σε μιση ωρα ! Γτ γινεται αυτο ομως? 

Σημερα ο μπεμπουλης γυρισε απο μπρουμυτα ανασκελα ..νταξει τρελαθηκα η μανα χαχαχα επισης εχει και 2 μερες που δουλεύει καλυτερα τα χερακια του και πιανει παιχνιδάκια! Θα τον φαω βρε κοριτσια δεν μπορω!! Τα ουλα και εμας μας τρωνε αρκετα και βαζει συνεχεια τα χερακια του στο στομα και δεν δεχεται πιπιλα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Sol_10 είπε:

Καλησπερα κορίτσια!! 

@Nicol_ και εγω αυτες τις μερες που επιχείρησα να βγαλω με θηλαστρο το ιδιο επαθα... ενω το στηθος μου ειχε γαλα  εβγαλα μονο 50ml  και αυτο μεσα σε μιση ωρα ! Γτ γινεται αυτο ομως? 

Σημερα ο μπεμπουλης γυρισε απο μπρουμυτα ανασκελα ..νταξει τρελαθηκα η μανα χαχαχα επισης εχει και 2 μερες που δουλεύει καλυτερα τα χερακια του και πιανει παιχνιδάκια! Θα τον φαω βρε κοριτσια δεν μπορω!! Τα ουλα και εμας μας τρωνε αρκετα και βαζει συνεχεια τα χερακια του στο στομα και δεν δεχεται πιπιλα!

Η μαια μου ειχε πει αν θες να βγαζεις παραπάνω εχε απεναντι το μωρο σου να το βλεπεις. Ειναι εγκεφαλικό το θεμα. Απίστευτο?  Με το μηχανημα δεν παραγεις τον ιδιο οσο με το μωρο.

Εμεις ειμαστε μαλλον στο πικ του αλματος,έχουμε πολυ γκρίνια και κλαμματα τρωει πολυ συχνα,καποιες φορες ανα μια ωρα. Το βραδυ ξυπνάει ανα 2-3 ώρες και γενικα ειμαστε δυσκολα αυτες τις μερες..

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Η μαια μου ειχε πει αν θες να βγαζεις παραπάνω εχε απεναντι το μωρο σου να το βλεπεις. Ειναι εγκεφαλικό το θεμα. Απίστευτο?  Με το μηχανημα δεν παραγεις τον ιδιο οσο με το μωρο.

Εμεις ειμαστε μαλλον στο πικ του αλματος,έχουμε πολυ γκρίνια και κλαμματα τρωει πολυ συχνα,καποιες φορες ανα μια ωρα. Το βραδυ ξυπνάει ανα 2-3 ώρες και γενικα ειμαστε δυσκολα αυτες τις μερες..

Απιστευτο οντως!!! Υπομονη με το αλμα τωρα...εχω ακουσει πως ειναι απο τα πιο δυσκολα αν δεν κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελες κ καλο μηνα! Κ εμεις το ιδιο με το αλμα. Ξυπναει συχνα τη νυχτα για φαγητο κ εχει αυξησει πολυ κ τους ημερησιους θηλασμους. Απο το απογευμα κ μετα νιωθω εντελως αδεια τα στηθη. Θα με φαει ζωντανη! Παντως μεγαλωσε πολυ αποτομα παλι κ θα χρειαστουμε να παμε σε 74cm ρουχα πολυ συντομα. Η δικια μου γυρναει απο ανασκελα μπρουμητα κ μαλιστα ετσι καθεται πολλη ωρα χωρις να γκρινιαζει, οταν την βαζω εγω χαλαει τον κοσμο. Απο μπρουμητα δεν εχει γυρισει ακομη. Οσο παει κ "μιλαει" πιο πολυ, εχει πολλη πλακα!

Απο θηλαστρο εγω ενα χειροκινητο εχω της medela κ το χρησιμοποιω κυριως για να αποσυμφοριζω το στηθος τα βραδια που κοιμαται πολυ η μπεμπα. Βγαζω καλουτσικη ποσοτητα γυρω στα 80-120 ml απο ενα στηθος κ τσουκου τσουκου εκανα μια μικρη τραπεζα στην καταψυξη. Αμα χρειαστει να ειμαστε χωριστα για κανα δυο μερες εχει να φαει.

Σκεφτομαι να παρω ενα παρκακι για οταν αρχισει να καθεται να την βαζω να μπορω να κανω καμια δουλεια. Αν καμια εχει αγορασει κ ειναι ευχαριστημενη πειτε κ σε μας εντυπωσεις.

  • Μου αρέσει 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

Καλημερα κοπελες κ καλο μηνα! Κ εμεις το ιδιο με το αλμα. Ξυπναει συχνα τη νυχτα για φαγητο κ εχει αυξησει πολυ κ τους ημερησιους θηλασμους. Απο το απογευμα κ μετα νιωθω εντελως αδεια τα στηθη. Θα με φαει ζωντανη! Παντως μεγαλωσε πολυ αποτομα παλι κ θα χρειαστουμε να παμε σε 74cm ρουχα πολυ συντομα. Η δικια μου γυρναει απο ανασκελα μπρουμητα κ μαλιστα ετσι καθεται πολλη ωρα χωρις να γκρινιαζει, οταν την βαζω εγω χαλαει τον κοσμο. Απο μπρουμητα δεν εχει γυρισει ακομη. Οσο παει κ "μιλαει" πιο πολυ, εχει πολλη πλακα!

Απο θηλαστρο εγω ενα χειροκινητο εχω της medela κ το χρησιμοποιω κυριως για να αποσυμφοριζω το στηθος τα βραδια που κοιμαται πολυ η μπεμπα. Βγαζω καλουτσικη ποσοτητα γυρω στα 80-120 ml απο ενα στηθος κ τσουκου τσουκου εκανα μια μικρη τραπεζα στην καταψυξη. Αμα χρειαστει να ειμαστε χωριστα για κανα δυο μερες εχει να φαει.

Σκεφτομαι να παρω ενα παρκακι για οταν αρχισει να καθεται να την βαζω να μπορω να κανω καμια δουλεια. Αν καμια εχει αγορασει κ ειναι ευχαριστημενη πειτε κ σε μας εντυπωσεις.

Σκεφτομουν να πάρω κ εγω αυτα τα παζλ για το πάτωμα, να τον αφηνω εκει να παίζει γιατι το γυμναστηριο ειναι μικρο και τωρα που γυρναει βγαίνει εξω μερικες φορες. Φοβάμαι να μη χτυπήσει στο πλακάκιΣας βολεψαν εβιο? Να πάρω και κατι να βαζω πανω για να μη τα δαγκωνει?

  Και εμενα γυρναει μπρούμυτα κ μετα γκρινιαζει γιατι θελει να τον γυρισω ανασκελα. Προσπαθει πολυ να γυρισει ανασκελα,σηκωνει τον πωπο αλλα δεν μπορει κ νευριαζει.Μια φορα μονο στην  αρχη γυρισε ανασκελα αλλα απο τοτε δεν το εχει ξανακανει. Απο φωνουλες λιγα πράγματα ακομα εμείς.Γελια πολλα οταν παίζουμε.  Χθες εβαλε και το ποδι του στο στομα πρωτη φορα.

Εντωμεταξύ παρήγγειλα ρουχα απο h&m κ τα πηρα 68 ελπίζω να μην εκανα χαζομαρα αλλα σκεφτηκα 74 μήπως ειναι αρκετα μεγαλα.

@Alex1989 πως πήγατε με το ταξίδι? 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 29/6/2019 at 8:31 ΜΜ, Nicol_ είπε:

Εννοείται συμβαινουν αυτά αγάπη εγω μονο στο θηλαστρο αναφερθηκα που μπορεί να συμβει να έχεις γαλα αλλα με το θηλαστρο να βγαίνει ελαχιστο. Εκει απάντησα 

Sorry που μπαίνω στην συζήτηση, απλώς θελω να πω κ την δικη μ γνώμη.. Αυτό που σ είπε η μαία (αν δεν κάνω λάθος) ακουγεται απόλυτα φυσιολογικό!!! Ισως, δεν ξέρω βέβαια, να βοηθούσε κ το να είχες το μωρό εκεί δίπλα σου κ να αντλείς.. (όχι εσύ, γενικά μιλάω). Εγώ πάντως που δεν κατάφερα να θηλασω, έβγαζα ποσότητες πολύ ικανοποιητικες με το θήλαστρο, (αφού μάλιστα κατάφερα κι έκανα τράπεζα τους 3 πρώτους μήνες). Φυσικά είχα παρατηρησει κ ημέρες όπου έβγαζα πιο λίγο γαλα. Αυτο συνέβαινε συνήθως όταν ήμουν κουρασμένη πολυυ, ή αδιάθετη. Εγώ φυσικά είμαι άλλη περίπτωση.. Απλώς ήθελα να ακουστεί κ αυτό.. Στην περίπτωση την δική σ Nicol μ ίσως έφταιγε κ το ότι είχες συνηθίσει να έχεις το μωρό σου αγκαλιά κ να θηλάζεις (το φυσιολογικό δηλαδή) κ μόλις έβαλες το θήλαστρο σου φάνηκε πολύ "ξένο". Όπως κ να έχει συγγνώμη που χώθηκα έτσι στην συζήτηση απλώς ηθελα να ακουστεί κ η δική μ εμπειρία, ώστε να καταλάβουμε πως δν συμβαίνουν τα ιδια σε όλες μας..

  • Μου αρέσει 2

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Nicol_ είπε:

Σκεφτομουν να πάρω κ εγω αυτα τα παζλ για το πάτωμα, να τον αφηνω εκει να παίζει γιατι το γυμναστηριο ειναι μικρο και τωρα που γυρναει βγαίνει εξω μερικες φορες. Φοβάμαι να μη χτυπήσει στο πλακάκιΣας βολεψαν εβιο? Να πάρω και κατι να βαζω πανω για να μη τα δαγκωνει?

  Και εμενα γυρναει μπρούμυτα κ μετα γκρινιαζει γιατι θελει να τον γυρισω ανασκελα. Προσπαθει πολυ να γυρισει ανασκελα,σηκωνει τον πωπο αλλα δεν μπορει κ νευριαζει.Μια φορα μονο στην  αρχη γυρισε ανασκελα αλλα απο τοτε δεν το εχει ξανακανει. Απο φωνουλες λιγα πράγματα ακομα εμείς.Γελια πολλα οταν παίζουμε.  Χθες εβαλε και το ποδι του στο στομα πρωτη φορα.

Εντωμεταξύ παρήγγειλα ρουχα απο h&m κ τα πηρα 68 ελπίζω να μην εκανα χαζομαρα αλλα σκεφτηκα 74 μήπως ειναι αρκετα μεγαλα.

@Alex1989 πως πήγατε με το ταξίδι? 

Να τα παρεις τα παζλακια, εμας μας βολεψαν πολυ. Την ακουμπαω εκει με τα παιχνοδακια της κ εγω απο διπλα βαζω κ ενα σιδερο ή πινω καναν καφε. Σημερα της εβαλα κ απο πανω το στρωμα του γυμναστηριου κ της αρεσε ακομη περισσοτερο.

Κ εγω απο h&m της ψωνιζω, πολυ μου αρεσουν κ τιμες κ ποιοτητα. Στους 3 μηνες ηταν 63 εκατοστα κ τηςπηρα το 68 νουμερο κ ηταν ανετα τα ρουχα εως μεγαλα. Τωρα ομως τα γεμισε σχεδον ειδικα τα κορμακια. Αρα αμα συνεχισει ετσι σε κανα δυο βδομαδες θα την παω στο 74! Παρηγγειλες πολλα ρουχα;

Τρελαινομαι οταν βαζουν τα πατουσακια στο στομα! Περιμενω πως κ πως να το κανει κ η μπεμπα!

Just now, Anneliz είπε:

Sorry που μπαίνω στην συζήτηση, απλώς θελω να πω κ την δικη μ γνώμη.. Αυτό που σ είπε η μαία (αν δεν κάνω λάθος) ακουγεται απόλυτα φυσιολογικό!!! Ισως, δεν ξέρω βέβαια, να βοηθούσε κ το να είχες το μωρό εκεί δίπλα σου κ να αντλείς.. (όχι εσύ, γενικά μιλάω). Εγώ πάντως που δεν κατάφερα να θηλασω, έβγαζα ποσότητες πολύ ικανοποιητικες με το θήλαστρο, (αφού μάλιστα κατάφερα κι έκανα τράπεζα τους 3 πρώτους μήνες). Φυσικά είχα παρατηρησει κ ημέρες όπου έβγαζα πιο λίγο γαλα. Αυτο συνέβαινε συνήθως όταν ήμουν κουρασμένη πολυυ, ή αδιάθετη. Εγώ φυσικά είμαι άλλη περίπτωση.. Απλώς ήθελα να ακουστεί κ αυτό.. Στην περίπτωση την δική σ Nicol μ ίσως έφταιγε κ το ότι είχες συνηθίσει να έχεις το μωρό σου αγκαλιά κ να θηλάζεις (το φυσιολογικό δηλαδή) κ μόλις έβαλες το θήλαστρο σου φάνηκε πολύ "ξένο". Όπως κ να έχει συγγνώμη που χώθηκα έτσι στην συζήτηση απλώς ηθελα να ακουστεί κ η δική μ εμπειρία, ώστε να καταλάβουμε πως δν συμβαίνουν τα ιδια σε όλες μας..

Καλα εκανες κ μας ειπες κ εσυ την εμπειρια σου! 6 μηνες δηλαδη αντλεις κ δινεις με το μπιμπερο; Πρεπει να ειναι πολυ κουραστικο, συγχαρητηρια!

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια και καλό μήνα! Εμεις σήμερα πήγαμε και κάναμε την ονοματοδοσία της μικρής, δεν θα κάνουμε βάπτιση όποτε κατευθείαν δηλώσαμε το ονοματάκι της. Την πεθερά μου βγάλαμε...μη ρωτάτε τι πως και γιατί τώρα έγινε. Με οσες γνωριζόμαστε από παλιά ξέρετε ότι είμαι πεθεροπληκτη αλλά εχε χάρη που αγαπώ πολύ τον άντρα μου...Τέλος πάντων ήρθε και αυτή να μου πει ευχαριστώ αλλά βρε κοριτσια πολύ ψεύτικη,ακόμη και σ αυτό. Προσπαθούσε να κλάψει με το ζόρι και ήταν ένα γελοίο θέαμα που με εκνεύρισε ακόμη περισσότερο. Αφήστε που δεν πιστεύω ότι δεν της το είχε πει ο άντρας μου. Εμένα το παιδάκι μου με νοιάζει να είναι γερό και τυχερό στη ζωή του, εξάλλου πάντα θα είναι η αγάπη μου. Στο επόμενο να είμαστε καλά εάν προκύψει θα δώσουμε το όνομα ενός από τους δυο δικούς μου γονείς. Εμένα η Μπέμπα κλαίει πολύ κάθε φορά που τη βάζω στην κούνια. Είμαστε στη μετάβαση από λίκνο στην κούνια γιατί λόγω ύψους δεν χωράμε πλέον. Πιστεύω ότι θέλει το χρόνο της να συνηθίσει. Πηγαίνω από πάνω της τη φιλάω,τη χαϊδεύω και της μιλάω για να ηρεμεί. Δεν την αφήνω να κλαίει πολύ γιατί δε θέλω να συνδυάσει την κούνια με κλάματα αλλά τελικά τα καταφέρνουμε. 

Ρουχα εγώ για το καλοκαίρι της πήρα για 9 μηνών. Είμαστε ήδη 66,5 σε ύψος οπότε για να βγάλει το καλοκαίρι θέλαμε μεγαλύτερο νούμερο. Εξαρτάται βέβαια και από την κάθε φίρμα. Orchestra φοράμε ήδη για 9 μηνών και της είναι ίσα ίσα. 

Για τα θηλαστρα, κανενα θηλαστρο όσο καλό και να είναι δεν μπορεί να αναπαραστήσει πλήρως τις θηλαστικές κινήσεις του μωρου. Μην αγχώνεστε νε τα γραμμάρια και τα ml. Δείτε τα μωρά σας. Παίρνουν βάρος? Βρέχουν πανες? Ο παιδίατρος τι λέει? Αυτά είναι τα σημάδια των υγιών μωρών και φυσικά η συμβουλή από τον παιδίατρο. Εμεις ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά τον 6ο μήνα για εισαγωγή στερεών τροφών. Μας έχει στείλει υλικό να διαβάσουμε για να συζητησουμε στο επόμενο ραντεβού. Θα ξεκινήσουμε τον Αύγουστο μόλις κλείσουμε τους 6 μήνες. 

Παρκο θα πάρουμε ένα πολύ απλό αλλά θα πάρω ένα σχετικά καλό στρώμα για να μπορεί να κοιμάται κιόλας στο χωριό. Περίπου 50-60 ευρώ βρήκαμε κάποια και 38-50 τα καλά στρωματακια. 

Νικολ να τα πάρεις τα παζλ, εμεις τα χρησιμοποιούμε παρα πολύ καιρό και της αρέσουν πολύ. Παρτα δοκιμαστικά και θα με θυμηθείς! Απλά θα είσαι πάντα εκεί ή με την ενδοεπικοινωνια θα τον βλέπεις. 

 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, evio είπε:

Να τα παρεις τα παζλακια, εμας μας βολεψαν πολυ. Την ακουμπαω εκει με τα παιχνοδακια της κ εγω απο διπλα βαζω κ ενα σιδερο ή πινω καναν καφε. Σημερα της εβαλα κ απο πανω το στρωμα του γυμναστηριου κ της αρεσε ακομη περισσοτερο.

Κ εγω απο h&m της ψωνιζω, πολυ μου αρεσουν κ τιμες κ ποιοτητα. Στους 3 μηνες ηταν 63 εκατοστα κ τηςπηρα το 68 νουμερο κ ηταν ανετα τα ρουχα εως μεγαλα. Τωρα ομως τα γεμισε σχεδον ειδικα τα κορμακια. Αρα αμα συνεχισει ετσι σε κανα δυο βδομαδες θα την παω στο 74! Παρηγγειλες πολλα ρουχα;

Τρελαινομαι οταν βαζουν τα πατουσακια στο στομα! Περιμενω πως κ πως να το κανει κ η μπεμπα!

Καλα εκανες κ μας ειπες κ εσυ την εμπειρια σου! 6 μηνες δηλαδη αντλεις κ δινεις με το μπιμπερο; Πρεπει να ειναι πολυ κουραστικο, συγχαρητηρια!

Ναι.. Στους 5μιση μήνες ξεκίνησα να δίνω ξένο αλλα δεν το έπινε τις πρώτες ημέρες.. Τωρα το έχει συνηθησει οπότε κ προσπαθώ να αποθηλασω.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

@palmoira και εμεις κάναμε ονοματοδοσια αυτη την εβδομάδα για να βγάλουμε διαβατήριο στο μικρο. Δώσαμε το όνομα του μπαμπα μου που πέθανε 2 χρόνια πριν. 

Αχ αυτές οι πεθερες.. Ελπίζω τουλάχιστον να είχε ωραιο ονομα :-P

Ευτυχώς ενα μπουφανακι που παρήγγειλα το πηρα 74. Αλλα κατι κοντομανικα μπλούζακια κ παντελονάκια τα πηρα 68 ελπίζω να μην εκανα γκαφα. Θα δω μηπως επιστρέφονται σε καταστημα αν είναι μικρα.

Εψαχνα για τα παζλ κ βρηκα κατι ταπετα παιδικά για μωρα με σχέδια,  που ειναι υποτίθεται χωρις χρωστικές και ειμαι αναμεσα σε αυτο κ τα παζλ.Θα δω τι θα παρω


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...