Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Ηθελα να σας ρωτησω..εχει αδιαθετησει καμια σας? Εγω οχι ακομα και αγχωνομαι η αληθεια ειναι. 

Ούτε εγώ έχω αδιαθετησει ακόμη 

Just now, fairy-mary είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κάτι ποτε τα μωρα στηριζουν καλα το σβερκο τους;

Εμενα η μικρη νομιζω γενικα καλα το στηριζει αλλα μου φαινεται πως απο τη μια πλευρά εκει δηλαδη που ειναι και το κεφαλι της πιο πλακουτσωτο οτι εχει μια κλιση μικρη και ο σβερκος της.

Να ειναι επειδη δεν ειναι ακομα γυμνασμενοι οι μυες;

Η να ανησυχησω για κατι αλλο;

Μην ανησυχείς νεραιδουλα! Το πλακουτσωτο κεφάλι δεν έχει καμία σχέση με τη στήριξη. Είναι λογικό οι μύες να μην είναι ακόμη έτοιμοι 

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Ούτε κ γω έχω αδιαθετησει ακόμη. Ο γιατρός μου είπε ότι πιο πιθανό είναι να αργήσει  λόγω θηλασμού.  Σε 2 μήνες έχουμε ραντεβού για τεστ παπ οπότε θα το συζητήσουμε.  Εν το μεταξύ  κορίτσια μου πέφτουν πολύ τα μαλλιά.  Να οφείλεται κ αυτό στον θηλασμό;  δεν περνώ έξτρα συμπλήρωμα  σιδήρου  ούτε βιταμίνες .. Εμένα @fairy-mary στηρίζει πολύ καλά το κεφαλάκι κ τον αυχένα της εδώ κ αρκετό καιρό  από τον δεύτερο μήνα ήδη από μόνη της. Μήπως σου φαίνεται κ είναι ιδέα σου ότι έχει κλίση;  επειδή σκέφτεσαι την πλαγιοκεφαλια;  το κάνει συνέχεια ; αν ναι ρώτησε τον γιατρό σου τότε για σιγουριά... Εμείς κάναμε τον υπέρηχο ισχιων αλλά κ λίγο καθυστερημένα  κ την άλλη βδομάδα θα κάνουμε κ τον Ακουολογικο  έλεγχο.. Κατά  τα άλλα με τον ύπνο πάμε καλύτερα,τις τελευταίες  μέρες  (μην το γρουσουζεψω...)  και γελάμε πια τσιριχτα... Αν την κρατώ στα χέρια κ βλέπει κόσμο κ κάνει χαρές κουνάει τόσο πολύ τα χέρια κ τα πόδια της που κοντεύει  να φυγει απ την αγκαλιά  μου κ να πετάξει...  Ερωτήση..αρχίζω να ετοιμάζω τον εξοπλισμό για τις Στερεες τροφές.. Θα της πάρω κ κάτι παιχνίδια με βεντουζα  για το καρεκλακι φαγητού για να εξοικειωθουμε  λίγο...   Πατάκια ποτηρακι κλπ.  Πήρατε εσείς;  @palmoira περιμένουμε την πρώτη εμπειρία  σας με ανυπομονησία...  Ανυπομονώ  κ γω να ξεκινήσουμε..  Έχω αγωνία αν της αρέσει.. 

Εμεις νομίζω είμαστε πανέτοιμοι από εξοπλισμό. Κουταλάκια,μπωλακια ,ποτηράκια,καρεκλάκι,σαλιαρες....Και εγώ ανυπομονώ αλλά δεν αγχώνομαι καθόλου. Κανενα παιδί δεν έμεινε νηστικό. Θα τα πάμε μια χαρά στο ρυθμό που θα επιβάλει το παιδί. Δεν πρόκειται να την πιέσω για κάτι. Με ενδιαφέρει να χτίσουμε μια σωστή διατροφική συνήθεια που το φαγητό θα είναι απόλαυση

  • Μου αρέσει 3

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , palmoira είπε:

Ούτε εγώ έχω αδιαθετησει ακόμη 

Μην ανησυχείς νεραιδουλα! Το πλακουτσωτο κεφάλι δεν έχει καμία σχέση με τη στήριξη. Είναι λογικό οι μύες να μην είναι ακόμη έτοιμοι 

Εμεις νομίζω είμαστε πανέτοιμοι από εξοπλισμό. Κουταλάκια,μπωλακια ,ποτηράκια,καρεκλάκι,σαλιαρες....Και εγώ ανυπομονώ αλλά δεν αγχώνομαι καθόλου. Κανενα παιδί δεν έμεινε νηστικό. Θα τα πάμε μια χαρά στο ρυθμό που θα επιβάλει το παιδί. Δεν πρόκειται να την πιέσω για κάτι. Με ενδιαφέρει να χτίσουμε μια σωστή διατροφική συνήθεια που το φαγητό θα είναι απόλαυση

Αγχωνομαι λιγο..

Την τριτη εχουμε παιδιατρο για το τριτο εμβολιο οποτε θα τη ρωτήσω. 

Εχω φτιαξει μια τεραστια λίστα με αποριες αυτη τη φορα.

Καρεκλακι φαγητου ποιο πηρες;

Σκεφτομαι και εγω σιγα σιγα να κοιταζω κανενα.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Ούτε κ γω έχω αδιαθετησει ακόμη. Ο γιατρός μου είπε ότι πιο πιθανό είναι να αργήσει  λόγω θηλασμού.  Σε 2 μήνες έχουμε ραντεβού για τεστ παπ οπότε θα το συζητήσουμε.  Εν το μεταξύ  κορίτσια μου πέφτουν πολύ τα μαλλιά.  Να οφείλεται κ αυτό στον θηλασμό;  δεν περνώ έξτρα συμπλήρωμα  σιδήρου  ούτε βιταμίνες .. Εμένα @fairy-mary στηρίζει πολύ καλά το κεφαλάκι κ τον αυχένα της εδώ κ αρκετό καιρό  από τον δεύτερο μήνα ήδη από μόνη της. Μήπως σου φαίνεται κ είναι ιδέα σου ότι έχει κλίση;  επειδή σκέφτεσαι την πλαγιοκεφαλια;  το κάνει συνέχεια ; αν ναι ρώτησε τον γιατρό σου τότε για σιγουριά... Εμείς κάναμε τον υπέρηχο ισχιων αλλά κ λίγο καθυστερημένα  κ την άλλη βδομάδα θα κάνουμε κ τον Ακουολογικο  έλεγχο.. Κατά  τα άλλα με τον ύπνο πάμε καλύτερα,τις τελευταίες  μέρες  (μην το γρουσουζεψω...)  και γελάμε πια τσιριχτα... Αν την κρατώ στα χέρια κ βλέπει κόσμο κ κάνει χαρές κουνάει τόσο πολύ τα χέρια κ τα πόδια της που κοντεύει  να φυγει απ την αγκαλιά  μου κ να πετάξει...  Ερωτήση..αρχίζω να ετοιμάζω τον εξοπλισμό για τις Στερεες τροφές.. Θα της πάρω κ κάτι παιχνίδια με βεντουζα  για το καρεκλακι φαγητού για να εξοικειωθουμε  λίγο...   Πατάκια ποτηρακι κλπ.  Πήρατε εσείς;  @palmoira περιμένουμε την πρώτη εμπειρία  σας με ανυπομονησία...  Ανυπομονώ  κ γω να ξεκινήσουμε..  Έχω αγωνία αν της αρέσει.. 

Αυτό με τα μαλλιά το παρατήρησα και εγώ. Ειδικά την τελευταία εβδομάδα. Όσο δεν έχανα τρίχα στην  εγκυμοσύνη τώρα χάνω τούφες. Ευτυχώς που γενικά έχω πολλά μαλλιά. Αλλά σκέφτομαι μήπως μου λείπουν βιταμίνες λόγω θηλασμού και λόγω που έβγαλα την χολή μου και ταλαιπωρήθηκα πολύ τον τελευταίο καιρό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Xioni είπε:

Αυτό με τα μαλλιά το παρατήρησα και εγώ. Ειδικά την τελευταία εβδομάδα. Όσο δεν έχανα τρίχα στην  εγκυμοσύνη τώρα χάνω τούφες. Ευτυχώς που γενικά έχω πολλά μαλλιά. Αλλά σκέφτομαι μήπως μου λείπουν βιταμίνες λόγω θηλασμού και λόγω που έβγαλα την χολή μου και ταλαιπωρήθηκα πολύ τον τελευταίο καιρό. 

οχι ειναι ορμονικο μην ανχωνεσε κ.εγω τουφες εχανα για το λογο αυτο που λες στην εγκυμοσυνη λογο ορμονων δεν πεφτει ουτε μια τριχα. οταν αρχιζουν κ επανερχονται ολα στα φυσιολογικα οι τριχες αρχιζουν κ πεφτουν για να ανανεωθει το μαλλι εμενα κρατησε ενα 5αμηνο η τριχοπτωση κ γεμισα φυτρες νεο μαλλι δηλαδη. 

Just now, fairy-mary είπε:

Αγχωνομαι λιγο..

Την τριτη εχουμε παιδιατρο για το τριτο εμβολιο οποτε θα τη ρωτήσω. 

Εχω φτιαξει μια τεραστια λίστα με αποριες αυτη τη φορα.

Καρεκλακι φαγητου ποιο πηρες;

Σκεφτομαι και εγω σιγα σιγα να κοιταζω κανενα.

εμενα αρχισε να το στηριζει στο 4 αμηνο κ μιας φιλης μου επεφτε λιγο το κεφαλακι ακομα κ 6 μηνων μετα εστρωσε . ολα εχουν το ρυθμο τους μην ανχωνεσε

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Ηθελα να σας ρωτησω..εχει αδιαθετησει καμια σας? Εγω οχι ακομα και αγχωνομαι η αληθεια ειναι. 

Ουτε εγω αδιαθετησα. Οι περισσοτερες ετσι ειμαστε απο οτι βλεπω! Μην αγχωνεσαι ολα φυσιολογικα ειναι!

10 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κάτι ποτε τα μωρα στηριζουν καλα το σβερκο τους;

Εμενα η μικρη νομιζω γενικα καλα το στηριζει αλλα μου φαινεται πως απο τη μια πλευρά εκει δηλαδη που ειναι και το κεφαλι της πιο πλακουτσωτο οτι εχει μια κλιση μικρη και ο σβερκος της.

Να ειναι επειδη δεν ειναι ακομα γυμνασμενοι οι μυες;

Η να ανησυχησω για κατι αλλο;

Η μπεμπα μου στα ορθια το στηριζε πολυ καλα απο τη γεννηση σχεδον. Μπρουμητα εχει κανα διμηνο που τα καταφερνει. Ακομη οταν την σηκωνω κ την ξαπλωνω της φευγει λιγο αλλα αρχιζει κ εκει κ το κραταει αρκετα καλα. Να την βαζεις μπρουμητα συχνα να γυμναζεται.

10 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Ούτε κ γω έχω αδιαθετησει ακόμη. Ο γιατρός μου είπε ότι πιο πιθανό είναι να αργήσει  λόγω θηλασμού.  Σε 2 μήνες έχουμε ραντεβού για τεστ παπ οπότε θα το συζητήσουμε.  Εν το μεταξύ  κορίτσια μου πέφτουν πολύ τα μαλλιά.  Να οφείλεται κ αυτό στον θηλασμό;  δεν περνώ έξτρα συμπλήρωμα  σιδήρου  ούτε βιταμίνες .. Εμένα @fairy-mary στηρίζει πολύ καλά το κεφαλάκι κ τον αυχένα της εδώ κ αρκετό καιρό  από τον δεύτερο μήνα ήδη από μόνη της. Μήπως σου φαίνεται κ είναι ιδέα σου ότι έχει κλίση;  επειδή σκέφτεσαι την πλαγιοκεφαλια;  το κάνει συνέχεια ; αν ναι ρώτησε τον γιατρό σου τότε για σιγουριά... Εμείς κάναμε τον υπέρηχο ισχιων αλλά κ λίγο καθυστερημένα  κ την άλλη βδομάδα θα κάνουμε κ τον Ακουολογικο  έλεγχο.. Κατά  τα άλλα με τον ύπνο πάμε καλύτερα,τις τελευταίες  μέρες  (μην το γρουσουζεψω...)  και γελάμε πια τσιριχτα... Αν την κρατώ στα χέρια κ βλέπει κόσμο κ κάνει χαρές κουνάει τόσο πολύ τα χέρια κ τα πόδια της που κοντεύει  να φυγει απ την αγκαλιά  μου κ να πετάξει...  Ερωτήση..αρχίζω να ετοιμάζω τον εξοπλισμό για τις Στερεες τροφές.. Θα της πάρω κ κάτι παιχνίδια με βεντουζα  για το καρεκλακι φαγητού για να εξοικειωθουμε  λίγο...   Πατάκια ποτηρακι κλπ.  Πήρατε εσείς;  @palmoira περιμένουμε την πρώτη εμπειρία  σας με ανυπομονησία...  Ανυπομονώ  κ γω να ξεκινήσουμε..  Έχω αγωνία αν της αρέσει.. 

Πωπω μεγαλο θεμα εθιξες! Χαλια η τριχοπτωση, τουφες ολοκληρες πεφτουν. Αλλα ειναι αυτο που ειπε η κοπελα πιο πανω, πεφτουν οσες δεν επεφταν τοσους μηνες στην εγκυμοσυνη.

Η μπεμπουλα μιυ αρχισε να γυρναει κ απο μπρουμητα ανασκελα. Ολη μερα κουτρουβαλαει εχει πολλη πλακα. Μειωσε ομως τις πολλες "κουβεντουλες" που ελεγε. Ισως επειδη εχει στο νου της τα καινουρια βαρελακια που εμαθε να κανει! Απο σημερα θα την βαζω στο παρκακι της να την εχω καπου ασφαλη οταν δεν μπορω να έπιβλεπω. Θα την εβαζα απλα στο πατωμα οπως η @oneira_glyka αλλα εχω τα ζωα κ δεν θελω να χοροπηδανε πανω της:shock:

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/7/2019 at 8:10 ΜΜ, boukitsa123 είπε:

@Nicol_ το πήγα σερί λόγω κόρης έκανα και ταντεμ μετα για λίγο άσε κάθε μέρα έκλαιγα δεν μετανιώνω όμως

@sol θήλασα 24 μήνες την κόρη μου και 5 μήνες τον γιο μου για μένα το κεφάλαιο θηλασμός ίσως έχει κλείσει πια παρόλο που είμαι έγκυος τώρα σκέφτομαι για μεικτή εξαρχής και μετά μόνο ξένο 

καλημερα κοριτσια, για μενα παντως ηταν πιο πολυ κουραση η μεικτη ! δεν το ηθελα με τιποτα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια καλο σ/κ!!! Τα μαλλια κ εμενα επεφταν πολυ μετα την γεννα! Σε σημειο π φοβηθηκα οτι θα μεινω καραφλη η κουνιαδα μ π ειναι κομμωτρια μ ειπε πως οταν βαφεις κατι γινεται στο μαλλι σαν να το σκληραγωγεις κ δεν πεφτει τοσο ετσι το εβαψα στο χρωμα το δικο μ γτ με την εγκυμοσυνη ειχα αφησει το φυσικο μ κ ετσι σωθηκε καπως η κατασταση επεφτε αλλα πολυ πιο λιγο ωσπου σταματησε τελειως να πεφτει!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!

@palmoira αν εχεις χρονο μου λες τι εχεις παρει γενικα για το φαγητό του μωρού?  Για να ξερω τι θα χρειαστώ περίπου 

@Alex1989Alex1989 τι είναι αυτά τα παιχνιδάκια με βεντουζα?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. @Nicol_ είναι κάτι παιχνίδια δραστηριοτητων που κολλάνε με βεντουζα πάνω στον δίσκο φαγητού  στο καρεκλακι  για να απασχολειται  το παιδί.  Θα της τα βάλω μόλις αρχίσουμε  να καθόμαστε λίγο δοκιμαστικά,  για να της τραβήξουν  την προσοχή κ να συνηθίσει  σιγά σιγά.  Αυτά που είδα ειναι της fisher price k chicco. Αν πατήσεις παιχνίδι δραστηριοτητων για καρεκλακι  φαγητού  στο Google  θα τα δεις. Εγώ έτσιμασα την λίστα κ σε λίγο καιρό θα τα παραγγείλω μόλις επιστρέψω  σπίτι μας. Έχω ήδη ένα σετ φαγητου της chicco.  Που μου έκαναν Δώρο.  Θα πάρω ακόμα μερικά μπολάκια με καπάκι  της munchkin k της nuk,  έχουν καυτά βεντουζα  για να κολλάνε στον δίσκο, μερικά κουταλάκια  της munchkin που έχουν ένδειξη της θερμοκρασίας  του φαγητού. Ποτηρακι θα πάρω ένα της avent k nuk που έχουν στομιο κ έχω κ ένα της chicco που είναι σαν κανονικό ποτηρακι αλλά δεν χυνεται το νερό. Σαλιαρες πλαστικές μεγάλες.  Ένα θερμος φαγητου της chicco,  ανοξείδωτο είναι από έξω κ μέσα χωράει 2-3 μπολ φαγητού. Στην αρχή λέω να χρησιμοποιήσω  ένα ραβδομπλεντερ καινούριο που έχω για την πολτοποιηση  των τροφών,  αν κ θα προσπαθώ αργότερα να μη τα πολτοποιηση τελείως αλλά να τα πατάω με το πιρούνι. Αν δω ότι δεν με βολεύει  αργότερα  θα πάρω μάλλον τον παρασκευαστη  τροφών της avent  η της chicco.  Που είναι κ στμομαγειρας.. Δεν ξέρω αν ξεχνώ κάτι.. Κορίτσια  όσες κάνετε τράπεζα γάλακτος  στον καταψυξη,  βάζετε το γαλα σε σακουλακια  η σε πλαστικα  μπουκαλακια.  Είναι καλά τα σακουλακια;  

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα. @Nicol_ είναι κάτι παιχνίδια δραστηριοτητων που κολλάνε με βεντουζα πάνω στον δίσκο φαγητού  στο καρεκλακι  για να απασχολειται  το παιδί.  Θα της τα βάλω μόλις αρχίσουμε  να καθόμαστε λίγο δοκιμαστικά,  για να της τραβήξουν  την προσοχή κ να συνηθίσει  σιγά σιγά.  Αυτά που είδα ειναι της fisher price k chicco. Αν πατήσεις παιχνίδι δραστηριοτητων για καρεκλακι  φαγητού  στο Google  θα τα δεις. Εγώ έτσιμασα την λίστα κ σε λίγο καιρό θα τα παραγγείλω μόλις επιστρέψω  σπίτι μας. Έχω ήδη ένα σετ φαγητου της chicco.  Που μου έκαναν Δώρο.  Θα πάρω ακόμα μερικά μπολάκια με καπάκι  της munchkin k της nuk,  έχουν καυτά βεντουζα  για να κολλάνε στον δίσκο, μερικά κουταλάκια  της munchkin που έχουν ένδειξη της θερμοκρασίας  του φαγητού. Ποτηρακι θα πάρω ένα της avent k nuk που έχουν στομιο κ έχω κ ένα της chicco που είναι σαν κανονικό ποτηρακι αλλά δεν χυνεται το νερό. Σαλιαρες πλαστικές μεγάλες.  Ένα θερμος φαγητου της chicco,  ανοξείδωτο είναι από έξω κ μέσα χωράει 2-3 μπολ φαγητού. Στην αρχή λέω να χρησιμοποιήσω  ένα ραβδομπλεντερ καινούριο που έχω για την πολτοποιηση  των τροφών,  αν κ θα προσπαθώ αργότερα να μη τα πολτοποιηση τελείως αλλά να τα πατάω με το πιρούνι. Αν δω ότι δεν με βολεύει  αργότερα  θα πάρω μάλλον τον παρασκευαστη  τροφών της avent  η της chicco.  Που είναι κ στμομαγειρας.. Δεν ξέρω αν ξεχνώ κάτι.. Κορίτσια  όσες κάνετε τράπεζα γάλακτος  στον καταψυξη,  βάζετε το γαλα σε σακουλακια  η σε πλαστικα  μπουκαλακια.  Είναι καλά τα σακουλακια;  

Ευχαριστώ πολυ αλεξ! Τελικα εχουμε αρκετα πραγματακια να παρουμε..ετοίμαζω κ εγω λιστα λοιπον. ποιο καρεκλακι θα παρεις?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Αγχωνομαι λιγο..

Την τριτη εχουμε παιδιατρο για το τριτο εμβολιο οποτε θα τη ρωτήσω. 

Εχω φτιαξει μια τεραστια λίστα με αποριες αυτη τη φορα.

Καρεκλακι φαγητου ποιο πηρες;

Σκεφτομαι και εγω σιγα σιγα να κοιταζω κανενα.

Πήρα το Chicco poly 2 start και για εξω από το σπίτι το Chicco mode 

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα. @Nicol_ είναι κάτι παιχνίδια δραστηριοτητων που κολλάνε με βεντουζα πάνω στον δίσκο φαγητού  στο καρεκλακι  για να απασχολειται  το παιδί.  Θα της τα βάλω μόλις αρχίσουμε  να καθόμαστε λίγο δοκιμαστικά,  για να της τραβήξουν  την προσοχή κ να συνηθίσει  σιγά σιγά.  Αυτά που είδα ειναι της fisher price k chicco. Αν πατήσεις παιχνίδι δραστηριοτητων για καρεκλακι  φαγητού  στο Google  θα τα δεις. Εγώ έτσιμασα την λίστα κ σε λίγο καιρό θα τα παραγγείλω μόλις επιστρέψω  σπίτι μας. Έχω ήδη ένα σετ φαγητου της chicco.  Που μου έκαναν Δώρο.  Θα πάρω ακόμα μερικά μπολάκια με καπάκι  της munchkin k της nuk,  έχουν καυτά βεντουζα  για να κολλάνε στον δίσκο, μερικά κουταλάκια  της munchkin που έχουν ένδειξη της θερμοκρασίας  του φαγητού. Ποτηρακι θα πάρω ένα της avent k nuk που έχουν στομιο κ έχω κ ένα της chicco που είναι σαν κανονικό ποτηρακι αλλά δεν χυνεται το νερό. Σαλιαρες πλαστικές μεγάλες.  Ένα θερμος φαγητου της chicco,  ανοξείδωτο είναι από έξω κ μέσα χωράει 2-3 μπολ φαγητού. Στην αρχή λέω να χρησιμοποιήσω  ένα ραβδομπλεντερ καινούριο που έχω για την πολτοποιηση  των τροφών,  αν κ θα προσπαθώ αργότερα να μη τα πολτοποιηση τελείως αλλά να τα πατάω με το πιρούνι. Αν δω ότι δεν με βολεύει  αργότερα  θα πάρω μάλλον τον παρασκευαστη  τροφών της avent  η της chicco.  Που είναι κ στμομαγειρας.. Δεν ξέρω αν ξεχνώ κάτι.. Κορίτσια  όσες κάνετε τράπεζα γάλακτος  στον καταψυξη,  βάζετε το γαλα σε σακουλακια  η σε πλαστικα  μπουκαλακια.  Είναι καλά τα σακουλακια;  

Πολύ πιο εύχρηστα τα σακουλάκια από τα μπουκαλάκια. Αποστειρωμένα μιας χρήσης, ξεπαγώνουν πιο γρήγορα. Εγώ μόνο σακουλάκια χρησιμοποίησα 

  • Μου αρέσει 3

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Ευχαριστώ πολυ αλεξ! Τελικα εχουμε αρκετα πραγματακια να παρουμε..ετοίμαζω κ εγω λιστα λοιπον. ποιο καρεκλακι θα παρεις?

Πήρα της joie mimzy lx.  Είναι πολύ καλό ποιοτικά  μου άρεσε η έξτρα επένδυση που έχει για νεογέννητα κ μετά βγαίνει κ έχει την  κανονική για πιο μεγάλα παιδιά.  Δεν είναι τέλειως πλαστικό  το ύφασμα,  για να μην ιδρωνει,  αλλά είναι αδιάβροχο  κ καθαριζεται εύκολα. Η πλάτη έχει 3 επίπεδα κλισεων κ 7 θέσεις ύψους.  Επίσης σηκώνεται κ το υποποδιο   σε οριζόντια  θέση και το παιδί  μπορεί να ξαπλώσει. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.  Με ανησυχεί  κάτι τις τελευταίες  μέρες.  Παρατήρησα ότι η μπεμπα εδώ κ λίγες μέρες  τρομάζει σχετικά εύκολα και συχνά, πράγμα το οποίο δεν συνέβαινε  πιο πριν.  Είναι φυσιολογικό αυτό ;  το παθαινουν  κ τα μικρά  σας ; ή μήπως  έχει τρομάξει κ φοβηθεί από κάτι  κ έχει γίνει  πιο ευαλωτη;  δεν ξέρω αν σκέφτομαι κ υπερβολικά  αλλά στεναχωριέμαι όταν τρομάζει.  Για παράδειγμα  την τρομάζει πολύ ο ήχος  από το φυσηγμα  της μύτης και μια απότομη φωνή που μπορεί να ακουστεί κάπως ξαφνικά, κ ας μην είναι δυνατή..  :(

Ακόμα σκέφτομαι πως θα πρέπει  να βρω μια εναλλακτική  λύση για να κοιμόμαστε  τα βράδια  κ να μας παίρνει  ο ύπνος. Το Καρότσι σε λίγο καιρό δεν θα μας χωράει ξσπλωτους..  Τώρα που θα πάμε σπίτι μας σε λίγες μέρες θα προσπαθήσω να την βάζω στην κούνια εξ αρχής να κοιμηθεί  αλλά πως θα καταφέρω να την νανουρισω  εφόσον θέλει κούνημα;  κ στην αγκαλιά με κούνημα  δεν κοιμάται  πολύ σπάνια...  Τα βράδια τώρα που κοιμόμαστε  μαζί  στο ίδιο κρεβάτι αυτόν τον καιρό  θηλαζουμε ξσπλωτοι και η αλήθεια είναι ότι την αφήνω  να πιπιλαει  το στήθος για να την παίρνει  ο ύπνος, γιατί κ γω κουτουλαω από την νύστα κ κοιμάμαι  πραγματικά όρθια δίπλα της,  δεν ξέρω αν ξυπνάει κ γι αυτό μέσα στην νύχτα   γιστι το έχει συνηθίσει..  Αλλά δεν θέλω να γίνει κ ο μοναδικός τρόπος για να κοιμηθεί το βράδυ..ουυε το τυλιγμα  με το σεντόνι μπορώ να το κάνω τώρα με την πολύ ζέστη.. Ουφ ελπίζω να τα καταφέρουμε.. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Με ανησυχεί  κάτι τις τελευταίες  μέρες.  Παρατήρησα ότι η μπεμπα εδώ κ λίγες μέρες  τρομάζει σχετικά εύκολα και συχνά, πράγμα το οποίο δεν συνέβαινε  πιο πριν.  Είναι φυσιολογικό αυτό ;  το παθαινουν  κ τα μικρά  σας ; ή μήπως  έχει τρομάξει κ φοβηθεί από κάτι  κ έχει γίνει  πιο ευαλωτη;  δεν ξέρω αν σκέφτομαι κ υπερβολικά  αλλά στεναχωριέμαι όταν τρομάζει.  Για παράδειγμα  την τρομάζει πολύ ο ήχος  από το φυσηγμα  της μύτης και μια απότομη φωνή που μπορεί να ακουστεί κάπως ξαφνικά, κ ας μην είναι δυνατή..  :(

Ακόμα σκέφτομαι πως θα πρέπει  να βρω μια εναλλακτική  λύση για να κοιμόμαστε  τα βράδια  κ να μας παίρνει  ο ύπνος. Το Καρότσι σε λίγο καιρό δεν θα μας χωράει ξσπλωτους..  Τώρα που θα πάμε σπίτι μας σε λίγες μέρες θα προσπαθήσω να την βάζω στην κούνια εξ αρχής να κοιμηθεί  αλλά πως θα καταφέρω να την νανουρισω  εφόσον θέλει κούνημα;  κ στην αγκαλιά με κούνημα  δεν κοιμάται  πολύ σπάνια...  Τα βράδια τώρα που κοιμόμαστε  μαζί  στο ίδιο κρεβάτι αυτόν τον καιρό  θηλαζουμε ξσπλωτοι και η αλήθεια είναι ότι την αφήνω  να πιπιλαει  το στήθος για να την παίρνει  ο ύπνος, γιατί κ γω κουτουλαω από την νύστα κ κοιμάμαι  πραγματικά όρθια δίπλα της,  δεν ξέρω αν ξυπνάει κ γι αυτό μέσα στην νύχτα   γιστι το έχει συνηθίσει..  Αλλά δεν θέλω να γίνει κ ο μοναδικός τρόπος για να κοιμηθεί το βράδυ..ουυε το τυλιγμα  με το σεντόνι μπορώ να το κάνω τώρα με την πολύ ζέστη.. Ουφ ελπίζω να τα καταφέρουμε.. 

Αλεξ μου κ μενα τρομαζει. Καμια φορα με κοιτάει τρομαγμενος αν γελασω δυνατά αν φυσηξω κ εγω τη μύτη μου και αν αλλαξω τονο φωνής. Πιστεύω είναι η φαση τώρα. Επειδη μετα τον 4ο αρχιζουν κ αντιλαμβάνονται τον εαυτο τους και την ξεχωριστη τους οντότητα σε σχεση με τη μαμα νιώθουν πιο ευάλωτα. 

Αχ οσον αφορα τον ύπνο εχω κ εγώ θεμα. Εχει μαθει να κοιμαται μόνο ο με κουνημα στην αγκαλιά και πλεον εχει βαρυνει κ πονανε πολύ τα χερια μου. Δεν ξερω πως μπορούμε να αλλάξουμε αυτές τις συνήθειες. Επισης κ εμεις κοιμομαστε μαζι κ να δω πως θα τον βαλω στην κουνια του..

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Με ανησυχεί  κάτι τις τελευταίες  μέρες.  Παρατήρησα ότι η μπεμπα εδώ κ λίγες μέρες  τρομάζει σχετικά εύκολα και συχνά, πράγμα το οποίο δεν συνέβαινε  πιο πριν.  Είναι φυσιολογικό αυτό ;  το παθαινουν  κ τα μικρά  σας ; ή μήπως  έχει τρομάξει κ φοβηθεί από κάτι  κ έχει γίνει  πιο ευαλωτη;  δεν ξέρω αν σκέφτομαι κ υπερβολικά  αλλά στεναχωριέμαι όταν τρομάζει.  Για παράδειγμα  την τρομάζει πολύ ο ήχος  από το φυσηγμα  της μύτης και μια απότομη φωνή που μπορεί να ακουστεί κάπως ξαφνικά, κ ας μην είναι δυνατή..  :(

Ακόμα σκέφτομαι πως θα πρέπει  να βρω μια εναλλακτική  λύση για να κοιμόμαστε  τα βράδια  κ να μας παίρνει  ο ύπνος. Το Καρότσι σε λίγο καιρό δεν θα μας χωράει ξσπλωτους..  Τώρα που θα πάμε σπίτι μας σε λίγες μέρες θα προσπαθήσω να την βάζω στην κούνια εξ αρχής να κοιμηθεί  αλλά πως θα καταφέρω να την νανουρισω  εφόσον θέλει κούνημα;  κ στην αγκαλιά με κούνημα  δεν κοιμάται  πολύ σπάνια...  Τα βράδια τώρα που κοιμόμαστε  μαζί  στο ίδιο κρεβάτι αυτόν τον καιρό  θηλαζουμε ξσπλωτοι και η αλήθεια είναι ότι την αφήνω  να πιπιλαει  το στήθος για να την παίρνει  ο ύπνος, γιατί κ γω κουτουλαω από την νύστα κ κοιμάμαι  πραγματικά όρθια δίπλα της,  δεν ξέρω αν ξυπνάει κ γι αυτό μέσα στην νύχτα   γιστι το έχει συνηθίσει..  Αλλά δεν θέλω να γίνει κ ο μοναδικός τρόπος για να κοιμηθεί το βράδυ..ουυε το τυλιγμα  με το σεντόνι μπορώ να το κάνω τώρα με την πολύ ζέστη.. Ουφ ελπίζω να τα καταφέρουμε.. 

Και εμενα τρομαζει πολυ ευκολα και με το παραμικρο! Και κάποιες φορες τον περνει και το παραπονο! Νομιζω ειναι αυτο που λεει η Νικόλ γτ και μενα τωρα τελευταια το κανει αυτο! Εμενα μου συμβαίνει το αντίθετο  οσο αφορα τον υπνο ! Θελει την κουνια του . Πλεον στο καρότσι δεν κοιμάται πανω απο μισαωρο και θελει πολυ κουνημα για να κοιμηθει.  Ενω στην κουνια τον βαζω κ κοιμαται κατευθειαν .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...