Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, fairy-mary είπε:

Εγώ αποστείρωση σταμάτησα μόλις μπήκε στον 6ο.

Και εμείς  15 μερες μόνο φρούτα τρώγαμε και πριν λίγες μέρες ξεκινήσαμε λαχανικά. 

Εμένα μου είπε πατατα καρότο κολοκύθι σέλινο και κρεμμύδι και απο κρέας  μοσχάρι η κοτόπουλο. 

Επίσης μου είπε στο απογευματινό να προσθέσω γιαούρτι. 

Απο τον 7ο θα αρχίσουμε να προσθέτουμε κ Αλλα..

Απόγευμα  τι τρωγατε μέχρι  τώρα; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Συμφωνω και προσπαθω αλλα τι γίνεται όταν κλαιει υπερβολικά?  Δεν γινεται να τον αφήσω να σκαει απο το κλάμμα :(

Εμένα Γενικά δεν έχει θέμα κάθεται από την πρώτη μέρα που φύγαμε από το νοσοκομείο αλλά της εχω κρεμάσει κ παιχνιδάκια επίσης επειδή είναι στο αυγό το έχω κ επάνω στο καρότσι μέσα στο σπίτι κ την βάζω για λίγο κάθε μέρα κ γενικά επειδή είναι ψηλά της αρέσει.Εγώ όταν είμαι μόνη μου τη βάζω στο μπροστινό κάθισμα είναι δικό μου κ κάθεται μια χαρά.Πιο ασφαλές είναι πίσω το ξέρω απλά δε γίνεται μόνη μου γιατί είναι κ διπορτο το αμάξι κ δε μπορώ να το βάλω σωστά μόνη μου την ταλαιπωρω πολυ όποτε αναγκάστηκα μπροστά δεμένο εννοείται το κάθισμα.

2 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα  κορίτσια.  @Nicol_ αν δοκίμασες να βάλεις στο κάθισμα μπροστά  του κάποια από τα παιχνίδια  που είναι για να απασχολεί  τα παιδιά στο αμάξι;;  δένουν στο προσκεφαλο του καθίσματος και είναι διαφορα  παιχνίδια,  με οθινιτσες  μουσική  τιμονια  κλπ.  Εμείς έχουμε ε ένα παρόμοιο  που της αρέσει πολύ κ γενικά είναι το αγαπημένο  της σε λύσεις έκτακτης ανάγκης,  ίσως τον κάνει λίγο να ξεχαστεί  κ να περασε ι ευχάριστα  μέχρι να φτάσετε στον προορισμό  σας.  Εμένα στην αρχή δεν το ήθελε το καρεκλάκι,  τώρα που μεγάλωσε το απολαμβάνει.  Αραζει  κ χαλαρώνει..  Εμείς αύριο ξεκινάμε  λαχανικά.  Μετά από δύο  βδομάδες ου τρώμε  μόνο φρούτα.  Μου είπε  πως για τον μήνα αυτό  θα τρώμε πατάτα καρότο  κολοκυθι την πρώτη εβδομάδα  σκέτο  κ μετά με μοσχάρι.  Να μη μη της βάλω κάτι άλλο.  Α,  κ μου είπε  να της βάζω κ λιγο παρμεζανα μέσα.  Μου φαίνεται  λίγο κουλό  το σύστημα  του γι αυτό θα συμβουλεύτω  κ  τον άλλον μου γιατρό  τώρα που θα φύγουμε.  Ρε κοριτσια  εσείς τα λαχανικά  με τι ρυθμό  τα προσθεσατε;  πχ ντομάτα κρεμμύδι κλπ  μέσα σε αυτά τα κλασσικά,  το καρότο  πατάτα  κολοκυθι; σε όλο τον 6ο δηλαδή  θα τρώμε μόνο αυτά; νομίζω πως θα της βάλω κ κάτι ακόμα.. επίσης δοκίμασα  κ το Διχτακι  για φρούτα  της άρεσε  πολύ  αλλά μου σπάσει τα νεύρα  στο  καθάρισμα  κολλάει το φρούτο  στο δίχτυ. 

Και κάτι ακόμα.  Αποστειρωση  ποτέ στσματησατε;  εμένα μου είπε να την συνεχίσω μέχρι να μπει  στον 7ο.  Και κάθομαι κ αποστειρωνω ακόμη πιάτα κ κουτάλι  με καυτό  νερό.  Νομίζω πως κ αυτό είναι τελείως  άστοχο... 

Κ εμείς παρόλο που βγήκαμε τώρα την κοψαμε την αποστείρωση Γενικά από όταν ξεκινήσαμε στέρεες την αραιωσαμε κ τώρα καθόλου 

  • Μου αρέσει 3

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

Εγω απο την στιγμη που ξεκινησαμε στερεες της εισαγω καθε τρειςμεες κ κατι καινουριο να δοκιμασει. Για απογευματινο της δινω ή κρεμα βρωμης με γαλα κ καποιο φρουτο ή ζυμαρικο μαγειρεμενο στο ζουμι απο το κρεας. Θα παρω κ μοσχαρισια κοκκαλα να φτιαξω ζωμο να βαζω στα φαγητα για νοστιμια γιατι το ψαχνο οσο να'ναι δεν νοστιμιζει το φαγητο. Εμεις εχουμε 3 μερες μοσχαρι, 3 κοτοπουλο κ μια λαχανικα σκετα το μεσημερι. Οταν βγουνε κ τα αρνακια κ βρω κανενα καλο θα δωσω κ αρνακι γιατι κ εμεις το τρωμε γενικα κ θελω να το μαθει.

Κοριτσια εμεις το αγχος αποχωρισμου το περασαμε πολυ ανωδυνα. Μη σας πω οτι εχει φτιαξει κ ο υπνος της αρκετα. Ελπιζω να μην μας χτυπησει γερα αργοτερα.

@Nicol_ κ εγω στο καθισματακι ημουν ανενδοτη κ τωρα καθεται πολυ ομορφα κ ησυχα. Κοιταει εξω κ μετα κοιμαται. Μπες αποφασιστικα κ οδηγησε με την σκεψη οτι θα κλαιει αλλα εσυ δεν θα αγχωθεις. Απλα μην τον ταΐσεις πολυ κ κανει καναν εμετο απο το κλαμα. Και αυτα που ειπαν τα κοριτσια πολυ ωραια ειναι!

  • Μου αρέσει 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Xrysasid είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε? Διαβάζω τα μνμ σας τόσες μέρες αλλά δν μου μένει χρόνος για να γράψω και όταν βρω ευκαιρία ξεκουράζομαι. 

Και εμείς ξεκινήσαμε ζυμαρικό αλλ τ έκανα σκέτα και δν τρελάθηκε η μπέμπα μου όποτε θα τα κάνω και με άλλους συνδυασμούς μέσα. Ξέρετε πόσα γραμμάρια μοσχάρι πρέπει να τρώνε την εβδομάδα και κοτόπουλο? 

Θεώ να μου πείτε στο άλμα ανάπτυξης 29-30 εβδομάδα άγχος αποχωρισμού πως το. Περάσατε? Εμένα έχει 5 μέρες που χάλασε ο ύπνος της κλαίει όταν φεύγω ή δν με βλέπει εννοώ πιο έντονα γιατι το έκανε ανέκαθεν και όταν μπαίνει κούνια να κοιμηθεί σπαραζει στο κλαμα. Μόνο αγκαλια κοιμάται πλέον. Πτώμα έχω γίνει.... 

Έμεινα 50 γρ αμαγειρευτο ανά γεύμα μου χει πει. Το άλμα αυτό ήθελε να την κοιμίζω αγκαλιά ενώ δεν έχει μάθει έτσι. Πέρασε σχετικά χαλαρά βεβαια από τότε οπότε με χάνει από το οπτικό της πεδίο κλαίει αυτό γενικά είναι της ηλικίας κι αργεί να περάσει. Αλλά σταματάει σχεδόν αμέσως. 

  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια πειτε μου κατι γιατι την εχω τρελανει την παιδιατρο με τα μηνυματα και δεν θελω να την ενοχλω παλι. Σημερα φαγαμε λαχανικα με ζωμο κοτοπουλο.Αυριο θα βαλω ενα κομματακι 20 γρμ. μεθαυριο 40 κτλ.

Μπορω να εισαγω μεθαυριο και αστρακι ή επειδη εβαλα το κοτοπουλο τωρα πρεπει να περιμενω κ αλλο?Γιατι επειδη δεν ετρωγε ειμαστε πισω με τα δημητριακα


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Κοριτσια πειτε μου κατι γιατι την εχω τρελανει την παιδιατρο με τα μηνυματα και δεν θελω να την ενοχλω παλι. Σημερα φαγαμε λαχανικα με ζωμο κοτοπουλο.Αυριο θα βαλω ενα κομματακι 20 γρμ. μεθαυριο 40 κτλ.

Μπορω να εισαγω μεθαυριο και αστρακι ή επειδη εβαλα το κοτοπουλο τωρα πρεπει να περιμενω κ αλλο?Γιατι επειδη δεν ετρωγε ειμαστε πισω με τα δημητριακα

Καλό είναι να αφήσεις τρεις μέρες το κοτοπουλο και μετα βάζεις και το ζυμαρικό. Εάν κάνει κάποια αλλεργία θα ξέρεις ακριβώς ποια τροφή είναι. Εάν βάλεις πολλές νέες τροφές μαζί δεν θα ξέρεις ποια είναι αυτή που τον πειράζει. Επιπλέον επειδή με το ζυμαρικό ουσιαστικά κάνεις εισαγωγή στη γλουτένη καλό είναι κατά τη γνώμη μου να τηρήσεις το 3ήμερο εισαγωγής. Μην αγχώνεσαι με δυο ή τρεις μέρες νωρίτερα δεν κερδίζεις κάτι. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια  εμείς σήμερα δοκίμασε  πατάτα καρότο  κολοκύθι  με λίγο  ελαιόλαδο..  Η πλήρης αποτυχία..  Δεν της άρεσε καθόλου.  Πήρε μια γκριμάτσα αηδίας  και ίσα που έλειψε το κουταλι  λίγο..  Δεν το περίμενα..  Τα φρούτα από την πρώτη μέρα τα κατασπαραξε  κ τωρα πλέον τρώει  2 φρούτα.  Μήπως έπρεπε  να ξεκινήσει πρώτα λαχανικά;  συνηθίσε  την γλυκιά  γεύση των φρούτων  κ τωρα  της φαίνεται  χάλια αυτό;  με λεμόνι  μήπως  το σώσουμε  λίγο; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! 

@Alex1989 βγαλε την πατατα κ βαλε γλυκοπατατα κ θα τα φαει. Η δικια μου την πατατα δεν την θελει καθολου. Κ πραγματι αναλατη οπως τα δινουμε στα μωρα χαλια ειναι!

Εμεις κοιμηθηκαμε ολη τη νυχτα!

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Αυτο που λέτε πάντως ότι δεν τους αρέσει το τάδε λαχανικό και τι να κάνω μπας και φάει δεν το καταλαβαίνω...Λες και φάγαν αστακό χθες και σήμερα τους ξινιζει η πατάτα..προσθέστε λίγο μαϊντανό ,λίγο άνηθο να μυρίσει το φαγακι και μόλις πεινάσουν λίγο θα φάνε...γιατί ο καιρός που θα είναι αγκαλιά με λουκάνικοπιτακια και γαριδάκια στα παιδικά πάρτυ θα έρθει πολύ γρήγορα ,χωρίς καν να το καταλάβουμε...οπότε τώρα που είναι ακόμα στο χέρι μας η διατροφή του, δεν πρέπει να υποχωρουμε σε κονξες...γνώμη μου..

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, FifitsaReal είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Αυτο που λέτε πάντως ότι δεν τους αρέσει το τάδε λαχανικό και τι να κάνω μπας και φάει δεν το καταλαβαίνω...Λες και φάγαν αστακό χθες και σήμερα τους ξινιζει η πατάτα..προσθέστε λίγο μαϊντανό ,λίγο άνηθο να μυρίσει το φαγακι και μόλις πεινάσουν λίγο θα φάνε...γιατί ο καιρός που θα είναι αγκαλιά με λουκάνικοπιτακια και γαριδάκια στα παιδικά πάρτυ θα έρθει πολύ γρήγορα ,χωρίς καν να το καταλάβουμε...οπότε τώρα που είναι ακόμα στο χέρι μας η διατροφή του, δεν πρέπει να υποχωρουμε σε κονξες...γνώμη μου..

Αν σου πω ότι έχουμε δοκιμάσει τα πάντα κ δε τρώει τίποτα δεν είναι θέμα πείνας τουλάχιστον σε μένα αν δε θέλει δε θα φάει η αν δε της αρέσει πάλι δε θα φάει για κανένα λόγο.Δεν είναι θέμα καπριτσιων σε όλα τα παιδάκια έχουν άποψη κ γευση πιστεύω από τώρα. Το αν πεινάσει θα φάει σε μας τουλάχιστον δε πιάνει δε πεινάει ποτέ. Μάλλον ο θεούλης ξέχασε να της βάλει την αισθηση της πείνας τι να πω χαχα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Αν σου πω ότι έχουμε δοκιμάσει τα πάντα κ δε τρώει τίποτα δεν είναι θέμα πείνας τουλάχιστον σε μένα αν δε θέλει δε θα φάει η αν δε της αρέσει πάλι δε θα φάει για κανένα λόγο.Δεν είναι θέμα καπριτσιων σε όλα τα παιδάκια έχουν άποψη κ γευση πιστεύω από τώρα. Το αν πεινάσει θα φάει σε μας τουλάχιστον δε πιάνει δε πεινάει ποτέ. Μάλλον ο θεούλης ξέχασε να της βάλει την αισθηση της πείνας τι να πω χαχα! 

Να σου πω τι θυμήθηκα τώρα..ο γιος μου όταν ήταν δεκαοχτώ μηνών ( άλλη ηλικία βέβαια , αλλά θα δεις τι εννοω ) ενώ έτρωγε σπανακόρυζο μια χαρά , μια μέρα ξαφνικά ούτε να το δει.Βρε καλέ μου βρε χρυσε μου , τίποτα.Βρε προχθές το φαγες , τίποτα πάλι.Ε , πήρα το σπανακόρυζο , έβαλα λίγο αλεύρι μέσα και το πέρασα από το τηγάνι σαν κροκέτες . Το τσάκισε.Οχι που θα άφηνα τόσο σίδηρο να πάει έτσι :mrgreen:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχω το βιβλίο του παπαβεντση κ γραφει πως ενα φαγητο μπορεί να το δοκιμασει μεχρι κ 15 φορες μεχρι τελικα να το δεχτει. Να μην απογοητεύουμε αν δεν το θέλει στην αρχη. Επίσης όντως να το εμπλουτίσουμε με κατι αλλο η να το δοκιμασουμε παλι μερικες μερες μετά. 

Εμεις ακομα χαλια κοιμομαστε αλλα τελικα ειναι τα δοντια κοριτσια μολις ξεπρόβαλλε το πρωτο μας δοντακι! :mrgreen:

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια και θέλετε tips  από την αυθεντία :mrgreen: ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Ο εξοπλισμός μας πρέπει να είναι top γιατί θα τα βρουμε μπροστά μας.Τι εννοώ.Σιδερα , μίξερ , κατσαρόλες , μπλέντερ κλπ ας είναι ένα Τσικ πιο ακριβουτσικα από ότι αρχικά τα υπολογίζουμε γιατί σε βάθος χρόνου μας εξοικονομούν και χρόνο και νεύρα :-P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , FifitsaReal είπε:

Μια και θέλετε tips  από την αυθεντία :mrgreen: ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Ο εξοπλισμός μας πρέπει να είναι top γιατί θα τα βρουμε μπροστά μας.Τι εννοώ.Σιδερα , μίξερ , κατσαρόλες , μπλέντερ κλπ ας είναι ένα Τσικ πιο ακριβουτσικα από ότι αρχικά τα υπολογίζουμε γιατί σε βάθος χρόνου μας εξοικονομούν και χρόνο και νεύρα :-P

Να ρωτησωκ εγώ κάτι την παλιά πως τα σκουπιζετε από το φαγητό? Τα μωρομαντυλα της κοκκινίζουν το προσωπάκι κ με πετσετακι βρεγμένο που το κάνω πολλές φορές βγάζει σαν σπιθουρακια στο δερματακι της


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...