Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κορίτσια  εμείς σήμερα δοκίμασε  πατάτα καρότο  κολοκύθι  με λίγο  ελαιόλαδο..  Η πλήρης αποτυχία..  Δεν της άρεσε καθόλου.  Πήρε μια γκριμάτσα αηδίας  και ίσα που έλειψε το κουταλι  λίγο..  Δεν το περίμενα..  Τα φρούτα από την πρώτη μέρα τα κατασπαραξε  κ τωρα πλέον τρώει  2 φρούτα.  Μήπως έπρεπε  να ξεκινήσει πρώτα λαχανικά;  συνηθίσε  την γλυκιά  γεύση των φρούτων  κ τωρα  της φαίνεται  χάλια αυτό;  με λεμόνι  μήπως  το σώσουμε  λίγο; 

Δε νομίζω οτι έχει να κάνει με το οτι ξεκίνησες τα φρούτα πρώτα..

Εμένα τρώει καλύτερα τα χορταρικά απο τα φρούτα , και εγώ ακριβως το ιδιο της φτιάχνω και ξεκινησαμε πρώτα φρούτα. 

Δώσε λίγο χρόνο να το συνηθίσει, νομιζω θελει υπομονη...εγω οταν τα βράζω βαζω λιγο σεληνο το οποίο ομως δε το αλεθω , το πετάω, ισα για να παρει γεύση. 

 

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , Vasoth. είπε:

Να ρωτησωκ εγώ κάτι την παλιά πως τα σκουπιζετε από το φαγητό? Τα μωρομαντυλα της κοκκινίζουν το προσωπάκι κ με πετσετακι βρεγμένο που το κάνω πολλές φορές βγάζει σαν σπιθουρακια στο δερματακι της

Με νεράκι τρεχούμενο από τη βρύση με το χέρι μου και μετά με την πετσετουλα του.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Vasoth. είπε:

Να ρωτησωκ εγώ κάτι την παλιά πως τα σκουπιζετε από το φαγητό? Τα μωρομαντυλα της κοκκινίζουν το προσωπάκι κ με πετσετακι βρεγμένο που το κάνω πολλές φορές βγάζει σαν σπιθουρακια στο δερματακι της

Βάσω εγώ τα χοντρά με χαρτοπετσέτα και μετά του πλένω το πρόσωπο Με νεράκι

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου εγω παλι δν μου χορτενει... δν μπορω να καταλαβω ενω γενικα του κανω ποσότητα περισσοτερο απο το νορμαλ  σε καθε γευμα μετα πριν κοιμηθεί καποιες φορες θελει κ γαλα.. επισης το βραδυ μου τρωει 240μλ με 330 καποιες φορες και εχει κατι μερες που ξυπναει γυρω στις 3 κ πειναει..του δινω λιγο γαλα κ κοιμαται αμεσως.. μετα ευτυχως ξυπναει παλι το πρωι.. την δευτερα εχουμε εμβολιο να δω ποσα κιλα εχει παρει..η γιατρος θα τρελαθει  αν της πω ποσο τρωει.. 

22 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κορίτσια  εμείς σήμερα δοκίμασε  πατάτα καρότο  κολοκύθι  με λίγο  ελαιόλαδο..  Η πλήρης αποτυχία..  Δεν της άρεσε καθόλου.  Πήρε μια γκριμάτσα αηδίας  και ίσα που έλειψε το κουταλι  λίγο..  Δεν το περίμενα..  Τα φρούτα από την πρώτη μέρα τα κατασπαραξε  κ τωρα πλέον τρώει  2 φρούτα.  Μήπως έπρεπε  να ξεκινήσει πρώτα λαχανικά;  συνηθίσε  την γλυκιά  γεύση των φρούτων  κ τωρα  της φαίνεται  χάλια αυτό;  με λεμόνι  μήπως  το σώσουμε  λίγο; 

Κ εμενα στην αρχη τα λαχανικα δν τα ηθελε πολυ ..το λεμονι μπορω να πω πως με βοηθησε και το ετρωγε ολο μετα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

@Nicol_ με γεια σας! Ηρεμησε λιγο ο μικρος;

@Vasoth. Κ η δικια μου δεν ειναι της πεινας. Αμα δεν θελει να φαει δεν τρωει με τιποτα. Πως ειναι η ζωη σας πλεον στο σπιτακι σας; Εχει κ η δικια σου ατοπικο δερματακι; Εγω την πλενω σκουπιζω κ της βαζω την κρεμα της να μην ερεθιστει.

Το παιδακι μου κοριτσια σαν να μεγαλωσε αποτομα. Εχει ησυχασει παααρα πολυ πλεον. Πως τα απασχολειτε; Εμεις περναμε κυριως την ωρα μας στο πατωμα με τα παιχνιδια της να κουτρουβαλαει. Ακομη δεν εχει καταφερει να μπουσουλησει , μονο προς τα πισω πηγαινει.

 

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, evio είπε:

Καλημερα κοριτσια!

@Nicol_ με γεια σας! Ηρεμησε λιγο ο μικρος;

@Vasoth. Κ η δικια μου δεν ειναι της πεινας. Αμα δεν θελει να φαει δεν τρωει με τιποτα. Πως ειναι η ζωη σας πλεον στο σπιτακι σας; Εχει κ η δικια σου ατοπικο δερματακι; Εγω την πλενω σκουπιζω κ της βαζω την κρεμα της να μην ερεθιστει.

Το παιδακι μου κοριτσια σαν να μεγαλωσε αποτομα. Εχει ησυχασει παααρα πολυ πλεον. Πως τα απασχολειτε; Εμεις περναμε κυριως την ωρα μας στο πατωμα με τα παιχνιδια της να κουτρουβαλαει. Ακομη δεν εχει καταφερει να μπουσουλησει , μονο προς τα πισω πηγαινει.

 

Μόνο με το φαγητό μου κοκκινίζει έτσι Γενικά είναι μια χαρα το δερματακι της.μοιάζουν τα παιδιά μας πάνε από κοντά κ εμείς όλη μέρα στο πάτωμα τη βγάζουμε η στο πάρκο να κάνει βαρελακια η εκεί που κάθεται κάνει τούμπα γυρνάει μπρούμυτα κ μπουσουλαει προς τα πίσω χαχα έχουν πλάκα.είμαστε πολύ καλά είναι πολύ βολική Γενικά κοιμάται πολύ καλά το βράδυ αλλά κ μέσα στη μέρα βγάλαμε δύο δοντάκια μαζί κ Δ πήραμε χαμπάρι από γκρίνια αν δεν είχε το θέμα με το φαγητό θα είχα το τέλειο μωρό χαχα μόνο αυτό μας απασχολεί κ με αγχώνει γιατί είναι πίσω κ σε βάρος αλλιως Δ θα με πειραζε αλλά τι να κάνουμε δε γίνεται να τα έχουμε όλα αρκεί που είναι καλά.Έχει αρχίσει κ τα τατατα τώρα κ το χεράκι της αν θέλει κάτι να πιάσει κ δε φτάνει η αν θέλει να της δώσεις κάτι το ανοιγοκλείνει σαν να χαιρεταει

  • Μου αρέσει 2

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, evio είπε:

Καλημερα κοριτσια!

@Nicol_ με γεια σας! Ηρεμησε λιγο ο μικρος;

@Vasoth. Κ η δικια μου δεν ειναι της πεινας. Αμα δεν θελει να φαει δεν τρωει με τιποτα. Πως ειναι η ζωη σας πλεον στο σπιτακι σας; Εχει κ η δικια σου ατοπικο δερματακι; Εγω την πλενω σκουπιζω κ της βαζω την κρεμα της να μην ερεθιστει.

Το παιδακι μου κοριτσια σαν να μεγαλωσε αποτομα. Εχει ησυχασει παααρα πολυ πλεον. Πως τα απασχολειτε; Εμεις περναμε κυριως την ωρα μας στο πατωμα με τα παιχνιδια της να κουτρουβαλαει. Ακομη δεν εχει καταφερει να μπουσουλησει , μονο προς τα πισω πηγαινει.

 

Καλησπερα κοριτσια!

Οχι δυστυχώς είμαστε αϋπνοι ολοι μας λογω δοντιων. Ενα δοντακι ξεπροβαλε δεν ξερω αν βγαινει αμεσα και το δεύτερο απο κατω,αλλα γενικά πονάει κ εχει εντονη ανησυχια. Ελπιζω να μη κρατήσει πολλές μερες ολο αυτο.

Κοριτσια το σιροπι με ποιο τροπο το δινετε? Δεν ανοιγει με τίποτα το στομα να το δωσω με συριγγα. Λεω να δοκιμασω με κουταλακι


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Οχι δυστυχώς είμαστε αϋπνοι ολοι μας λογω δοντιων. Ενα δοντακι ξεπροβαλε δεν ξερω αν βγαινει αμεσα και το δεύτερο απο κατω,αλλα γενικά πονάει κ εχει εντονη ανησυχια. Ελπιζω να μη κρατήσει πολλές μερες ολο αυτο.

Κοριτσια το σιροπι με ποιο τροπο το δινετε? Δεν ανοιγει με τίποτα το στομα να το δωσω με συριγγα. Λεω να δοκιμασω με κουταλακι

Ντεπον εννοείς?Εγώ αν δε το πίνει με σύριγγα το βαζω μεσα στο γαλα του αλλα εσυ θηλαζεις Ε?


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Vasoth. είπε:

Ντεπον εννοείς?Εγώ αν δε το πίνει με σύριγγα το βαζω μεσα στο γαλα του αλλα εσυ θηλαζεις Ε?

Ναι θηλαζω. Και με το κουταλακι δεν βλέπω να γινεται δουλειά βεβαια..


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαλια η κατασταση με τα δοντακια δηλαδη :-(. Παιρνει μπιμπερο ή ποτηρακι; Βγαλε λιγο γαλα δικο σου κ δοκιμασε μηπως του δωσεις ετσι οπως λεει η Βασω. Δεν εχω δωσει σιροπι εγω μεχρι τωρα...

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια! 

Να σας ρωτησω μεχρι ποσα λαχανικα συνδιαζεται στο μεσημεριανό του μωρου? Καθε ποτε κανετε εναλλαγές?  Μια κ αρχισε να τρωει δειλα δειλα θελω να του κανω συνδυασμους να δοκιμαζει αρκετα λαχανικα. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Να ρωτησω.. την ντοματα οσες την εχετε δοκιμασει στα παιδάκια σας την βραζετε μαζι με τα λαχανικα? Επισης κρεμμυδι βαζετε το φρεσκο ? Και απλα για την μυρωδια? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

@Nicol_ εγω συνηθως της βαζω 2-3 λαχανικα κ σχεδον παντα ντοματα-κρεμμυδι-μαϊντανο ή ανηθο μαζι με τα υπολοιπα. Σημερα πχ που ειχαμε σκετα λαχανικα κ εβαλα πρωτη μερα κουνουπιδι της ειχα κ γλυκοπατατα κ κολοκυθακι κ στο τελος λαδολεμονο. Το εξαφανισε! Επισης με μοσχαρι της αρεσει πολυ το φασολακι παλι με ντοματα-κρεμμυδι-μαϊντανο κ μπορει να βαλω κ κανα καροτο κ πατατα. Γενικα μη φπβασαι να δοκιμαζεις. Αλλαζε του τις γευσεις να μη βαριεται.

@Sol_10 της βαζω την ντοματα χωρις σπορια κ φλουδα την τριβω στο μουλτι μαζι με το κρεμυδι κ τα ριχνω να βρασουν με τα υπολοιπα. Υπολογιζω ενα τριτο απο μικρο κρεμυδι ξερο για καθε μεριδα.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Ναι θηλαζω. Και με το κουταλακι δεν βλέπω να γινεται δουλειά βεβαια..

Μετράω την ποσότητα με τη σύριγγα, τη βάζω σε ένα σφηνοποτηρο και της το δίνω με πουαρ που αγόρασα από το φαρμακείο λίγο λίγο σε σταγόνες. Θέλει περισσότερο χρόνο από τη σύριγγα αλλά της το βάζω μέσα στο στόμα και είναι μικρή η ποσότητα οπότε το πίνει όλο.

πρίν από 20 λεπτά , Sol_10 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Να ρωτησω.. την ντοματα οσες την εχετε δοκιμασει στα παιδάκια σας την βραζετε μαζι με τα λαχανικα? Επισης κρεμμυδι βαζετε το φρεσκο ? Και απλα για την μυρωδια? 

 Ντομάτα εμεις τη βάζουμε και βραστή με το κρεατακι και ωμή της τρίβω λιγη πάνω από το φαγητό της. Προσοχή, εάν δεν έχετε κάνει εισαγωγή πρώτα την ντομάτα μαγειρεμένη μη δοκιμάσετε κατευθείαν ωμή. Επίσης, πάντα μετά την ωμή ντομάτα καλό ξέπλυμα με νεράκι γύρω από το στόμα γιατί μπορεί να κοκκινίσει 

4 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Καλημερα κοριτσια! 

Να σας ρωτησω μεχρι ποσα λαχανικα συνδιαζεται στο μεσημεριανό του μωρου? Καθε ποτε κανετε εναλλαγές?  Μια κ αρχισε να τρωει δειλα δειλα θελω να του κανω συνδυασμους να δοκιμαζει αρκετα λαχανικα. 

Σκέψου τους συνδυασμούς που θα έτρωγες και εσυ. Εγώ πάντα δοκιμάζω πριν δώσω στο παιδί και γενικά μου φαίνονται νόστιμα τα φαγητά παρόλο που είναι ανάλατα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, evio είπε:

Γεια σας κοριτσια!

@Nicol_ εγω συνηθως της βαζω 2-3 λαχανικα κ σχεδον παντα ντοματα-κρεμμυδι-μαϊντανο ή ανηθο μαζι με τα υπολοιπα. Σημερα πχ που ειχαμε σκετα λαχανικα κ εβαλα πρωτη μερα κουνουπιδι της ειχα κ γλυκοπατατα κ κολοκυθακι κ στο τελος λαδολεμονο. Το εξαφανισε! Επισης με μοσχαρι της αρεσει πολυ το φασολακι παλι με ντοματα-κρεμμυδι-μαϊντανο κ μπορει να βαλω κ κανα καροτο κ πατατα. Γενικα μη φπβασαι να δοκιμαζεις. Αλλαζε του τις γευσεις να μη βαριεται.

@Sol_10 της βαζω την ντοματα χωρις σπορια κ φλουδα την τριβω στο μουλτι μαζι με το κρεμυδι κ τα ριχνω να βρασουν με τα υπολοιπα. Υπολογιζω ενα τριτο απο μικρο κρεμυδι ξερο για καθε μεριδα.

 

Ωραια ιδεα το κρεμμυδι. Αν θελω να δοκιμασω ποσο να βαλω για αρχη? Το μαγειρεύω κ το αλεθω η το βγάζω? Εσυ τα βραζεις εβιο η στον ατμο?

πρίν από 8 λεπτά , palmoira είπε:

Μετράω την ποσότητα με τη σύριγγα, τη βάζω σε ένα σφηνοποτηρο και της το δίνω με πουαρ που αγόρασα από το φαρμακείο λίγο λίγο σε σταγόνες. Θέλει περισσότερο χρόνο από τη σύριγγα αλλά της το βάζω μέσα στο στόμα και είναι μικρή η ποσότητα οπότε το πίνει όλο.

 Ντομάτα εμεις τη βάζουμε και βραστή με το κρεατακι και ωμή της τρίβω λιγη πάνω από το φαγητό της. Προσοχή, εάν δεν έχετε κάνει εισαγωγή πρώτα την ντομάτα μαγειρεμένη μη δοκιμάσετε κατευθείαν ωμή. Επίσης, πάντα μετά την ωμή ντομάτα καλό ξέπλυμα με νεράκι γύρω από το στόμα γιατί μπορεί να κοκκινίσει 

Σκέψου τους συνδυασμούς που θα έτρωγες και εσυ. Εγώ πάντα δοκιμάζω πριν δώσω στο παιδί και γενικά μου φαίνονται νόστιμα τα φαγητά παρόλο που είναι ανάλατα. 

Πολυ ωραια ιδεα το πουαρ ευχαριστώ! !


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...