Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

@Nicol_στην αρχη βαλτο να βρασει με το φαγητο κ αφαιρεσε το πριν τον ταΐσεις. Μετα την επομενη μερα βαλτου μια μικρη ροδελα κ ας την φαει κτλ. Της δικιας μου δεν της πεφτει βαρυ, μια χαρα το τρωει. Συνηθως το αλεθω στο μουλτι με την ντοματα κ το ριχνω μαζι με τα υπολοιπα υλικα. Εγω μαγειρευω στη χυτρα. Αφου βρασω το κρεας με λιγο νερο στα τελευταια 10 λεπτα βαζω κ τα λαχανικα μα βρασουν ολα μαζι. Οταν εχω να της δωσω σκετα λαχανικα τα βαζω σε ενα καλαθακι να γινουν στον ατμο. Κ εγω παντα δοκιμαζω το φαγητο της κ ειναι αξιοπρεπες αν κ νεροβραστο κ αναλατο!

  • Ευχαριστώ 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/10/2019 at 6:50 ΜΜ, Vasoth. είπε:

Να ρωτησωκ εγώ κάτι την παλιά πως τα σκουπιζετε από το φαγητό? Τα μωρομαντυλα της κοκκινίζουν το προσωπάκι κ με πετσετακι βρεγμένο που το κάνω πολλές φορές βγάζει σαν σπιθουρακια στο δερματακι της

Ακριβώς όπως η @FifitsaReal

6 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Να ρωτησω.. την ντοματα οσες την εχετε δοκιμασει στα παιδάκια σας την βραζετε μαζι με τα λαχανικα? Επισης κρεμμυδι βαζετε το φρεσκο ? Και απλα για την μυρωδια? 

Ναι, βγάζω σπορια κ ξεφλουδιζω

  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

@Nicol_στην αρχη βαλτο να βρασει με το φαγητο κ αφαιρεσε το πριν τον ταΐσεις. Μετα την επομενη μερα βαλτου μια μικρη ροδελα κ ας την φαει κτλ. Της δικιας μου δεν της πεφτει βαρυ, μια χαρα το τρωει. Συνηθως το αλεθω στο μουλτι με την ντοματα κ το ριχνω μαζι με τα υπολοιπα υλικα. Εγω μαγειρευω στη χυτρα. Αφου βρασω το κρεας με λιγο νερο στα τελευταια 10 λεπτα βαζω κ τα λαχανικα μα βρασουν ολα μαζι. Οταν εχω να της δωσω σκετα λαχανικα τα βαζω σε ενα καλαθακι να γινουν στον ατμο. Κ εγω παντα δοκιμαζω το φαγητο της κ ειναι αξιοπρεπες αν κ νεροβραστο κ αναλατο!

Ευχαριστώ! 

Εβιο ειδα που έγραψες στο αλλο θεμα σχετικα με τον υπνο.. Επειδή θελω και εγω να τον βάλω στην κουνια του διπλα μου και το σκέφτομαι ακομα,λες να επαιξε το ρολο του και να κοιμαται καλυτερα γιαυτο η δικια σου? Κουραστηκα απο τα πολλα ξυπνήματα και γιαυτο τον έχω κ κοιμομαστε μαζί αλλα πέρασαν 7 μηνες πια και θελω και λιγο την απλα μου κ τον αντρα μου επίσης :mrgreen:


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Ευχαριστώ! 

Εβιο ειδα που έγραψες στο αλλο θεμα σχετικα με τον υπνο.. Επειδή θελω και εγω να τον βάλω στην κουνια του διπλα μου και το σκέφτομαι ακομα,λες να επαιξε το ρολο του και να κοιμαται καλυτερα γιαυτο η δικια σου? Κουραστηκα απο τα πολλα ξυπνήματα και γιαυτο τον έχω κ κοιμομαστε μαζί αλλα πέρασαν 7 μηνες πια και θελω και λιγο την απλα μου κ τον αντρα μου επίσης :mrgreen:

Καλημερα!

Τι να σου πω βρε Νικολ μου. Παντως πολλες οι συμπτωσεις μαζεμενες. Υπνοσακος, κουνια κ υπνος. Να βοηθησαν αραγε; Δεν ξερω. Ξερω οτι ξυπναω ξκουραστη πλεον χαχαχα! Ασε που επειδη δεν εχω τον νου μου ολο το βραδυ μην την πλακωσω κοιμαμαι πολυ καλυτερα. Την κουνια της την εχω διπλα μου παντως.

Σε καταλαβαινω απολυτα! Κ εγω αυτο ηθελα να μπορω να απλωθω κ να κανουμε καμια αγκαλια με τον αντρα μου μετα απο τοοοσο καιρο!

  • Μου αρέσει 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!

Χθες παλι ανα μια ωρα ξυπνουσε ο δικος μου..δεν παλευονται πλεον τα βραδια.Το δοντι εχει φανει αλλα δεν ξερω γιατι εξακολουθει να ειναι τοσο ανησυχος.Ισως βγαινει κ το διπλα τι να πω.Το θεμα ειναι οτι παλι ξυπναει και δεν κοιμαται ευκολα,ουτε καν με στηθος αλλα με αγκαλια και βολτες. Ο αντρας μου τα εχει φτυσει να πηγαινει αυπνος στη δουλεια.Ασε που και ψυχολογικα ειμαι πολυ πεσμενη με τοση κουραση και αυπνια. 

Χθες δεν εφαγε παλι.Μια μερα τρωει μια οχι.. ουφφφφφ υπομονη...να βγουνε τα δοντακια μηπως και ηρεμησει λιγο

  • Λυπημένη/-ος 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

καλημερα κοριτσια!

Χθες παλι ανα μια ωρα ξυπνουσε ο δικος μου..δεν παλευονται πλεον τα βραδια.Το δοντι εχει φανει αλλα δεν ξερω γιατι εξακολουθει να ειναι τοσο ανησυχος.Ισως βγαινει κ το διπλα τι να πω.Το θεμα ειναι οτι παλι ξυπναει και δεν κοιμαται ευκολα,ουτε καν με στηθος αλλα με αγκαλια και βολτες. Ο αντρας μου τα εχει φτυσει να πηγαινει αυπνος στη δουλεια.Ασε που και ψυχολογικα ειμαι πολυ πεσμενη με τοση κουραση και αυπνια. 

Χθες δεν εφαγε παλι.Μια μερα τρωει μια οχι.. ουφφφφφ υπομονη...να βγουνε τα δοντακια μηπως και ηρεμησει λιγο

Όπως το είπες...υπομονή! Τα κακομοίρα πονάνε πολύ με τα δόντια. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

καλημερα κοριτσια!

Χθες παλι ανα μια ωρα ξυπνουσε ο δικος μου..δεν παλευονται πλεον τα βραδια.Το δοντι εχει φανει αλλα δεν ξερω γιατι εξακολουθει να ειναι τοσο ανησυχος.Ισως βγαινει κ το διπλα τι να πω.Το θεμα ειναι οτι παλι ξυπναει και δεν κοιμαται ευκολα,ουτε καν με στηθος αλλα με αγκαλια και βολτες. Ο αντρας μου τα εχει φτυσει να πηγαινει αυπνος στη δουλεια.Ασε που και ψυχολογικα ειμαι πολυ πεσμενη με τοση κουραση και αυπνια. 

Χθες δεν εφαγε παλι.Μια μερα τρωει μια οχι.. ουφφφφφ υπομονη...να βγουνε τα δοντακια μηπως και ηρεμησει λιγο

Τα δοντια δυστηχως πονανε κ οσο μεγαλωνουν οχι μονο οταν σκανε! Αλλα η αληθεια ειναι οτι τα πρωτα ειναι τα πιο ζορικα τα υπολοιπα βγαινουν 'καπως' πιο αναιμακτα! Υπομονη!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

 Κορίτσια Καλησπέρα να κάνω μία ερώτηση όσες φτιάχνεται κρέμα βρώμης με γάλα φόρμουλα Πώς ακριβώς τι φτιάχνεται

Καλησπερα! Εγώ πρώτα τη βράζω με λίγο νερό κ μόλις χυλωσει ρίχνω 30 ml γάλα αφού κατεβάσω από τη φωτια. Βάζω φρούτα κ τα μπλενταρω όλα μαζί. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

καλημερα κοριτσια!

Χθες παλι ανα μια ωρα ξυπνουσε ο δικος μου..δεν παλευονται πλεον τα βραδια.Το δοντι εχει φανει αλλα δεν ξερω γιατι εξακολουθει να ειναι τοσο ανησυχος.Ισως βγαινει κ το διπλα τι να πω.Το θεμα ειναι οτι παλι ξυπναει και δεν κοιμαται ευκολα,ουτε καν με στηθος αλλα με αγκαλια και βολτες. Ο αντρας μου τα εχει φτυσει να πηγαινει αυπνος στη δουλεια.Ασε που και ψυχολογικα ειμαι πολυ πεσμενη με τοση κουραση και αυπνια. 

Χθες δεν εφαγε παλι.Μια μερα τρωει μια οχι.. ουφφφφφ υπομονη...να βγουνε τα δοντακια μηπως και ηρεμησει λιγο

Ω ρε Νικολ περνατε ζορικα. Ποσος καιρος ειναι που υποφερει με τα δοντακια του; Ισως να βγαζει κ το διπλα που λες κ εσυ. Υπομονη...

Just now, Alex1989 είπε:

 Κορίτσια Καλησπέρα να κάνω μία ερώτηση όσες φτιάχνεται κρέμα βρώμης με γάλα φόρμουλα Πώς ακριβώς τι φτιάχνεται

Αλεξ ειχα βρει μια συνταγη που ελεγε 3 κουταλιες βρωμη κ 180 ml νερο τα ανακατευεις κ οταν πηξει το βγαζεις απο τη φωτια. Ριχνεις 5 μεζουρες γαλα κ προσθετεις κ καποιο φρουτο αμα θες. Το εκανα κ βγηκε πολυ ωραιο αλλα η δικια μου με τιποτα δεν τρωει τετοια ποσοτητα. Οποτε το κανω με 120ml νερο,2 κουταλιες βρωμη κ 3 μεζουρες γαλα. Μετα βαζω μιση μπανανα που ταιριαζει πολυ. Χτες επειδη δεν ειχε κανει κακα την εκανα με μισο αχλαδι κ σημερα μας καταεχεσε χαχαχα! Την τρωει παντως πολυ.

Αυριο λεω να δοκιμασω κατι παρομοιο με συμιγδαλι.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

Ω ρε Νικολ περνατε ζορικα. Ποσος καιρος ειναι που υποφερει με τα δοντακια του; Ισως να βγαζει κ το διπλα που λες κ εσυ. Υπομονη...

Αλεξ ειχα βρει μια συνταγη που ελεγε 3 κουταλιες βρωμη κ 180 ml νερο τα ανακατευεις κ οταν πηξει το βγαζεις απο τη φωτια. Ριχνεις 5 μεζουρες γαλα κ προσθετεις κ καποιο φρουτο αμα θες. Το εκανα κ βγηκε πολυ ωραιο αλλα η δικια μου με τιποτα δεν τρωει τετοια ποσοτητα. Οποτε το κανω με 120ml νερο,2 κουταλιες βρωμη κ 3 μεζουρες γαλα. Μετα βαζω μιση μπανανα που ταιριαζει πολυ. Χτες επειδη δεν ειχε κανει κακα την εκανα με μισο αχλαδι κ σημερα μας καταεχεσε χαχαχα! Την τρωει παντως πολυ.

Κ μένα την ίδια συνταγή μου έδωσε ο παιδίατρος.  Αλλά έχω μια απορία. Έκανα το νερό κ την βρώμη όπως λέει  κ μετά έβαλα το γαλα  φτιαγμένο  με νερό δηλαδή 150 μλ με 5 μεζουρες  σκόνη. Αλλά βγήκε πολύ  νερουλο.  Μήπως έπρεπε  να βάλω 5 μεζουρες  σκόνη μόνο χωρίς νερό; 

Just now, Alex1989 είπε:

Κ μένα την ίδια συνταγή μου έδωσε ο παιδίατρος.  Αλλά έχω μια απορία. Έκανα το νερό κ την βρώμη όπως λέει  κ μετά έβαλα το γαλα  φτιαγμένο  με νερό δηλαδή 150 μλ με 5 μεζουρες  σκόνη. Αλλά βγήκε πολύ  νερουλο.  Μήπως έπρεπε  να βάλω 5 μεζουρες  σκόνη μόνο χωρίς νερό; 

Κατά τα άλλα  σήμερα πήγαμε  σε άλλον παιδιατρο.  Μας ξεκινάει  κροκο  αυγου  γιαούρτι  βρώμη κρέμα για απόγευμα  κ σούπες με λαχανικά κρέας κοτόπουλο μοσχάρι  γαλοπούλα  αν θέλω κλπ.  Νερό μου είπε  μόνο μετά το μεσημεριανό .  Εσείς  κάθε πότε δίνετε  νερό;  κ πως;  Βρασμενο; επίσης τρέχουμε λίγο με τις προετοιμασίες  για την βάπτιση  που είναι σε 2 βδομάδες..


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Κ μένα την ίδια συνταγή μου έδωσε ο παιδίατρος.  Αλλά έχω μια απορία. Έκανα το νερό κ την βρώμη όπως λέει  κ μετά έβαλα το γαλα  φτιαγμένο  με νερό δηλαδή 150 μλ με 5 μεζουρες  σκόνη. Αλλά βγήκε πολύ  νερουλο.  Μήπως έπρεπε  να βάλω 5 μεζουρες  σκόνη μόνο χωρίς νερό; 

Κατά τα άλλα  σήμερα πήγαμε  σε άλλον παιδιατρο.  Μας ξεκινάει  κροκο  αυγου  γιαούρτι  βρώμη κρέμα για απόγευμα  κ σούπες με λαχανικά κρέας κοτόπουλο μοσχάρι  γαλοπούλα  αν θέλω κλπ.  Νερό μου είπε  μόνο μετά το μεσημεριανό .  Εσείς  κάθε πότε δίνετε  νερό;  κ πως;  Βρασμενο; επίσης τρέχουμε λίγο με τις προετοιμασίες  για την βάπτιση  που είναι σε 2 βδομάδες..

Η αναλογία βρώμης υγρούς είναι πάντα 3 προς 1. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Alex1989 είπε:

Κ μένα την ίδια συνταγή μου έδωσε ο παιδίατρος.  Αλλά έχω μια απορία. Έκανα το νερό κ την βρώμη όπως λέει  κ μετά έβαλα το γαλα  φτιαγμένο  με νερό δηλαδή 150 μλ με 5 μεζουρες  σκόνη. Αλλά βγήκε πολύ  νερουλο.  Μήπως έπρεπε  να βάλω 5 μεζουρες  σκόνη μόνο χωρίς νερό; 

Κατά τα άλλα  σήμερα πήγαμε  σε άλλον παιδιατρο.  Μας ξεκινάει  κροκο  αυγου  γιαούρτι  βρώμη κρέμα για απόγευμα  κ σούπες με λαχανικά κρέας κοτόπουλο μοσχάρι  γαλοπούλα  αν θέλω κλπ.  Νερό μου είπε  μόνο μετά το μεσημεριανό .  Εσείς  κάθε πότε δίνετε  νερό;  κ πως;  Βρασμενο; επίσης τρέχουμε λίγο με τις προετοιμασίες  για την βάπτιση  που είναι σε 2 βδομάδες..

Ναι 5 μεζουρες σκονη θα ριξεις μεσα! Κ εγω το βραζω ακομη το νερο που της δινω, ετσι μου ειχε πει η γιατρος. Τελη του μηνα που θα την παω για ζυγισμα θα ξαναρωτησω. Της δινω 3-4 φορες μεσα στη μερα να πιει αλλα πινει ακομη ελαχιστο.

Σου αρεσε ο καινουριος γιατρος; Πιο καλα σας τα λεει νομιζω. Με το καλο η βαφτιση σας!

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κ μένα την ίδια συνταγή μου έδωσε ο παιδίατρος.  Αλλά έχω μια απορία. Έκανα το νερό κ την βρώμη όπως λέει  κ μετά έβαλα το γαλα  φτιαγμένο  με νερό δηλαδή 150 μλ με 5 μεζουρες  σκόνη. Αλλά βγήκε πολύ  νερουλο.  Μήπως έπρεπε  να βάλω 5 μεζουρες  σκόνη μόνο χωρίς νερό; 

Κατά τα άλλα  σήμερα πήγαμε  σε άλλον παιδιατρο.  Μας ξεκινάει  κροκο  αυγου  γιαούρτι  βρώμη κρέμα για απόγευμα  κ σούπες με λαχανικά κρέας κοτόπουλο μοσχάρι  γαλοπούλα  αν θέλω κλπ.  Νερό μου είπε  μόνο μετά το μεσημεριανό .  Εσείς  κάθε πότε δίνετε  νερό;  κ πως;  Βρασμενο; επίσης τρέχουμε λίγο με τις προετοιμασίες  για την βάπτιση  που είναι σε 2 βδομάδες..

Εμείς το απογευματινό μας θέλουμε να είναι 120γρ οπότε φτιάχνω 90 εμ Ελ γάλα το ρίχνω σε ένα μπολ και ρίχνω 30 γρ βρώμη κι ανακατεύω λίγο ίσα να απορροφήσει η βρώμη το γάλα μετά το ρίχνω μούλτι με μισή μπανάνα. Εναλλακτικά βράζω 90 εμ Ελ νερό και κάνω την ίδια διαδικασία με την βρώμη, τα ρίχνω μούλτι μισή Μπάνανα και 1κγ ταχίνι και έτοιμο. Το δεύτερο είναι πιο ωραίο από το πρώτο. 

  • Μου αρέσει 3

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...