Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fofi! είπε:

      Δεν θα ηθελα να σκεφτομαι οτι απλα ηταν πιο τυχερο το πρωτο μου παιδακι...προτιμω να σκεφτομαι οτι ειναι τυχαιο γεγονος το 2ο και το 3ο...εννοειται θα κανω εξετασεις και οτι χρειαστει..και ισως παρω και μια 2η γνωμη...

      μπορει κ αυτο να συμβαινει,φυσικα

      καλα αποτελεσματα!

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

πρίν από 58 λεπτά , Nicol_ είπε:

Γινομαι κακια επειδη ειπα την αποψη μου ή επειδη δεν σου αρεσε αυτο που ειπα? Καταρχην ξεκιναμε με το γεγονος οτι η λεξη δεν εχει τιποτα το αστειο. Δευτερον η λεξη αναφερεται σε μια παθηση που ουτε παλι ειναι αστειο. Διαβαζοντας αυτο που εγραψες δεν μου αρεσε.  Αν εσυ θεωρεις οκ να αστειευομαστε με τετοια θεματα ειναι απλα διαφορετικη η οπτικη μας.Αντιλαμβανομαστε διαφορετικα τα πραγματα τοσο απλο. Δικαιωμα αποψης εχουμε ολοι εδω μεσα.Και το κλεινω εδω.

Καταρχάς ζήτησα συγγνώμη από την κοπέλα λόγω του ότι δεν είχα καταλάβει αν είναι κάτι σοβαρό η την ονομάζει η ίδια έτσι την μήτρα της.. όταν διάβασα στο ίντερνετ κατάλαβα ότι όντως έτσι ονομάζεται.. τίποτα περίεργο δεν έγραψα από την στιγμή που δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια πάθηση με τέτοια ονομασία... αυτά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια για πείτε μου ποια έχει εξάψεις και ζεσταίνεται;εγώ μετά την κορτιζόνη κάθε μέρα και την νύχτα ζεσταίνομαι λες και είναι άνοιξη..βγάζω και το μακρυμάνικο της πιτζάμας γιατί δεν αντέχω..πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο-μηπως κάποια από εσάς έκανε έρευνα αγοράς για τα μπιμπερο?τι εταιρεία σας αρεσε-εγω είμαι μεταξύ τις Nuk και Mum.. και τι είναι καλύτερο- πλαστικό ή γιαλί;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Εγώ εάν μου δώσει το ok ο γυναικολόγος θέλω να το κάνω. Όσο πιο προφυλαγμένο είναι το μωρό με αντισώματα τόσο το καλύτερο. Σε καποιες χώρες της Ευρώπης το κάνουν οι έγκυες 27η-36η εβδομάδα γιατί χρειάζεται 2 εβδομάδες να κάνεις αντισώματα. Εγώ με βάση αυτό οριακά προλαβαίνω να το κάνω αλλά και πάλι μέσω του θηλασμου θα μπορέσουν να περάσουν κάποια αντισώματα ακόμη και μετά τη γέννηση. Ο,τι πει ο γυναικολόγος μου...

Εμένα έχει πλάκα γιατί όλη η κοιλιά είναι φουσκωμένη με δεξιά κλίση...από αριστερά το απόλυτο κενό! 

Ρε συ εμενα συμβαινει το αντιθετο και μου κανει εντυπωση.Ενω ειναι αριστερα το μωρο πιο πρησμενη ειναι η μητρα απο δεξια.Ασε που ωρες ωρες κανει συσπασεις (1-2φορες τη μερα) και γινεται σκληρη αλλα μονο δεξια που ειναι αδεια.Για τις συσπασεις μου πε οτι ειναι νορμαλ αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι ολα γινοβται δεξια ενω η μπεμπα εχει κατσει εδω και 8βδομ απο αριστερα.Περιεργα πραγματα συμβαινουν στις μητρες μας χαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Margigo είπε:

Α και κάτι άλλο-μηπως κάποια από εσάς έκανε έρευνα αγοράς για τα μπιμπερο?τι εταιρεία σας αρεσε-εγω είμαι μεταξύ τις Nuk και Mum.. και τι είναι καλύτερο- πλαστικό ή γιαλί;;

 

1 ώρα πρίν, Margigo είπε:

Κορίτσια για πείτε μου ποια έχει εξάψεις και ζεσταίνεται;εγώ μετά την κορτιζόνη κάθε μέρα και την νύχτα ζεσταίνομαι λες και είναι άνοιξη..βγάζω και το μακρυμάνικο της πιτζάμας γιατί δεν αντέχω..πφφφφ

Ξεκίνησες ενέσεις κορτιζόνης για τους πνεύμονες? Για μπιμπερό δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς. Έχω 3 μικρά γυάλινα της Chico που μου είχαν δώσει πέρυσι σε κάτι σεμινάρια.  Δεν θα πάρω τώρα κάτι και εάν χρειαστεί νομίζω ότι θα πάρω από δυο διαφορετικές εταιρείες για να διαλέξει από μόνο του το μωρό. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , palmoira είπε:

 

Ξεκίνησες ενέσεις κορτιζόνης για τους πνεύμονες? Για μπιμπερό δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς. Έχω 3 μικρά γυάλινα της Chico που μου είχαν δώσει πέρυσι σε κάτι σεμινάρια.  Δεν θα πάρω τώρα κάτι και εάν χρειαστεί νομίζω ότι θα πάρω από δυο διαφορετικές εταιρείες για να διαλέξει από μόνο του το μωρό. 

Μου το είπε ο γιατρός.. ότι μπορείς να κάνεις μέχρι 34+0 βδομάδα.. και επειδή τελειώνει η 33 μου είπε να την κάνουμε... έκανα δυο αμπούλες μαζί σε ένα... μετά από την 34 βδομάδα λέει ότι δεν κάνει και μπορεί να βλάψει το μωρό... για τα μπιμπερο έχω κοιτάξει για να πάρω  δυο διαφορετικά μόνο και μετά θα δω πως θα της αρέσει...ουφφ ακόμα λίγα πράγματα έμειναν-να πάρω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Margigo είπε:

Μου το είπε ο γιατρός.. ότι μπορείς να κάνεις μέχρι 34+0 βδομάδα.. και επειδή τελειώνει η 33 μου είπε να την κάνουμε... έκανα δυο αμπούλες μαζί σε ένα... μετά από την 34 βδομάδα λέει ότι δεν κάνει και μπορεί να βλάψει το μωρό... για τα μπιμπερο έχω κοιτάξει για να πάρω  δυο διαφορετικά μόνο και μετά θα δω πως θα της αρέσει...ουφφ ακόμα λίγα πράγματα έμειναν-να πάρω...

Ναι νομίζω ότι είναι το καλύτερο γιατί ακόμη και λίγο να διαφέρουν μπορεί το μωράκι σου να μην θέλει καθόλου τη μια μάρκα και να προτιμά την άλλη. Παντως ότι να ναι. Εμένα ο γιατρός μου θέλει να κάνω την κορτιζόνη λίγο πριν τον τοκετο γιατί νωρίτερα δεν έχει νόημα. Ο καθένας έχει το σύστημά του. Τι άλλο σου έχει μείνει από πράγματα? Για πες μήπως έχουμε ξεχάσει κάτι. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Ναι νομίζω ότι είναι το καλύτερο γιατί ακόμη και λίγο να διαφέρουν μπορεί το μωράκι σου να μην θέλει καθόλου τη μια μάρκα και να προτιμά την άλλη. Παντως ότι να ναι. Εμένα ο γιατρός μου θέλει να κάνω την κορτιζόνη λίγο πριν τον τοκετο γιατί νωρίτερα δεν έχει νόημα. Ο καθένας έχει το σύστημά του. Τι άλλο σου έχει μείνει από πράγματα? Για πες μήπως έχουμε ξεχάσει κάτι. 

Από πράγματα που θέλω ακόμα να πάρω είναι λίγα και νομίζω ότι θα τα έχεις πάρει ήδη.. αποστείρωτη ,βάση καλαθουνας (πορτ μπεμπέ) θηλαστρο και αλλαξιερα...από Δευτέρα θα πάω μαζί με την πεθερά μου να αγοράσω μια κουβέρτα από αυτά τα βελουτε..αχ πόσο μαρεσει.. και τα μπιμπερο που είπα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  κορίτσια, ελπίζω να είστε  όλες καλά.  Ήθελα. Να ρωτήσω τι τύπο βρεφικου μπανιερό επιλεξατε.  Ξεκίνησα να  ψάχνω στο σκρουτζ  αλλά έχω μπερδευτεί  λίγο με τις διαφορές κριτικές.  Όσες έχετε πάρει,  επιλεξατε  με βάση ή χωρίς;  με ανατομικο  κάθισμα;  και ποιο; επίσης έχετε πάρει Βρεφικο γυμναστήριο ή έχετε υπόψιν κάποιο; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

@Alex1989 για μπανιερο εστειλα τον συζυγο στα τζαμπο κ πηρε ενα απλο με ταπα να φευγουν τα νερα. Πηρα απο τα λητω ενα σαν μαξιλαρι για να ακουμπαω τα γονατα μου οταν θα την πλενω. Για γυμναστηριο δεν εχω κοιταξει κατι, θα δω κ τι δωρα θα μας φερουν κ θα πραξω αναλογως αργοτερα. Απο ποσο μηνων κ μετα χρησιμοποιουν γυμναστηριο τα μωρα;

Απο μπιμπερο που λεγατε εγω πηρα ενα της avent με πιπιλα φυσικης ροης, μπορει να παρω κανενα ακομη αμα μας κατσει καλα ο θηλασμος. Αλλιως θα παρω πολλα!

Τελειωσα με τα ψωνια κ ηρεμησε το κεφαλι μου. Αλλη μια μπουρνουζοπετσετα θελω για την μικρη κ τελος!

Εχουν αυξηθει πολυ κ οι συσπασεις. Γυρω στις 10 την ημερα τις εχω χαλαρα...ευτυχως δεν πονανε. Απλα οταν με πιανει νιωθω εντονα οτι θελω να ουρησω...


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , evio είπε:

Καλησπερα!

@Alex1989 για μπανιερο εστειλα τον συζυγο στα τζαμπο κ πηρε ενα απλο με ταπα να φευγουν τα νερα. Πηρα απο τα λητω ενα σαν μαξιλαρι για να ακουμπαω τα γονατα μου οταν θα την πλενω. Για γυμναστηριο δεν εχω κοιταξει κατι, θα δω κ τι δωρα θα μας φερουν κ θα πραξω αναλογως αργοτερα. Απο ποσο μηνων κ μετα χρησιμοποιουν γυμναστηριο τα μωρα;

Απο μπιμπερο που λεγατε εγω πηρα ενα της avent με πιπιλα φυσικης ροης, μπορει να παρω κανενα ακομη αμα μας κατσει καλα ο θηλασμος. Αλλιως θα παρω πολλα!

Τελειωσα με τα ψωνια κ ηρεμησε το κεφαλι μου. Αλλη μια μπουρνουζοπετσετα θελω για την μικρη κ τελος!

Εχουν αυξηθει πολυ κ οι συσπασεις. Γυρω στις 10 την ημερα τις εχω χαλαρα...ευτυχως δεν πονανε. Απλα οταν με πιανει νιωθω εντονα οτι θελω να ουρησω...

Καλησπέρα κ απο μενα! 

Εχω και εγω συχνα συσπασεις,πετρώνει ολη η μητρα και νιώθω αρκετη δυσφορια τώρα που μεγαλωσε.Επίσης όντως πιέζεται και η κύστη και τρεχω τουαλετα..Μπιμπερό πήρα και εγω της avent οπως κ πιπιλες τις ιδιας μαρκας.

@Alex1989 εγώ πηρα απο το ικεα το μπανιερο που ειναι μια χαρα. Χωρις βαση ,θα το ακουμπαω κατω γιατί φοβάμαι στην αρχη δεν θελω να ειμαι ορθια,μεχρι να συνηθίσω να κανω μπάνιο το μωράκι ,μη μου γλυστρισει. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω @Nicol_ ετσι, σκεφτομαι το μωρο μεσα σε μπανιερα πανω σε βαση κ με πιανει κατι. Νομιζω θα μου γκρεμοτσακιστει... Καλυτερα κατω να εχω τον ελεγχο. Με ανακουφιζει που βλεπω οτι οντως κ αλλες γυναικες νιωθουν ετσι στις συσπασεις. Ευτυχως πανω απο δυο σε μια ωρα δεν εχω μετρησει. Προετοιμαζομαστε για την μεγαλη εξοδο :mrgreen:


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , evio είπε:

Κ εγω @Nicol_ ετσι, σκεφτομαι το μωρο μεσα σε μπανιερα πανω σε βαση κ με πιανει κατι. Νομιζω θα μου γκρεμοτσακιστει... Καλυτερα κατω να εχω τον ελεγχο. Με ανακουφιζει που βλεπω οτι οντως κ αλλες γυναικες νιωθουν ετσι στις συσπασεις. Ευτυχως πανω απο δυο σε μια ωρα δεν εχω μετρησει. Προετοιμαζομαστε για την μεγαλη εξοδο :mrgreen:

Μην αγχωνεσαι εγω εχω παραπάνω προχθες πχ μετρησα και 4 σε μια ωρα αλλα ολα ειναι μια χαρα μου ειπε κ.ο γιατρος. Τώρα που πλησιάζουμε αυξανονται αρκετα αυτες οι συσπασεις, προετοιμάζεται η μητρα. Ολα φυσιολογικα :) σημερα θα κανω και τη βαλιτσα μαιευτηρίου να ειμαι ετοιμη να μη σκασει μυτη νωριτερα ο μπομπιρακος και τρέχουμε :) ποτε εχεις ξανα γιατρό?  Εγω στις 7/2


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , evio είπε:

Καλησπερα!

@Alex1989 για μπανιερο εστειλα τον συζυγο στα τζαμπο κ πηρε ενα απλο με ταπα να φευγουν τα νερα. Πηρα απο τα λητω ενα σαν μαξιλαρι για να ακουμπαω τα γονατα μου οταν θα την πλενω. Για γυμναστηριο δεν εχω κοιταξει κατι, θα δω κ τι δωρα θα μας φερουν κ θα πραξω αναλογως αργοτερα. Απο ποσο μηνων κ μετα χρησιμοποιουν γυμναστηριο τα μωρα;

Απο μπιμπερο που λεγατε εγω πηρα ενα της avent με πιπιλα φυσικης ροης, μπορει να παρω κανενα ακομη αμα μας κατσει καλα ο θηλασμος. Αλλιως θα παρω πολλα!

Τελειωσα με τα ψωνια κ ηρεμησε το κεφαλι μου. Αλλη μια μπουρνουζοπετσετα θελω για την μικρη κ τελος!

Εχουν αυξηθει πολυ κ οι συσπασεις. Γυρω στις 10 την ημερα τις εχω χαλαρα...ευτυχως δεν πονανε. Απλα οταν με πιανει νιωθω εντονα οτι θελω να ουρησω...

Ποιο πήρες από τζάμπο;  εγώ είδα ένα μπλε. Που έχει και κάθισμα μέσα για το μωρό να κάθεται,  σαν θέση. Μου φάνηκε λίγο μεγάλο,  αλλά έτσι κ αλλιώς τον πρώτο καιρό κρατάμε αγκαλιά το μωράκι για να το κάνουμε  μπάνιο.  Τα βρεφικα γυμναστήρια γράφουν ηλικία  από 0+. Τώρα στην πράξη φαντάζομαι θα είναι  πιο μετά,  από 3 μηνών ίσως.  Δεν ξέρω, είσαι πολλά κ γω και μπερδεύτηκα.  Γενικά παιχνιδάκια αλληλεπιδρασης,  δεν έχω καταλήξει σε τίποτα  συγκεκριμένο μόνο ένα μουσικό περιστρεφόμενο  έχω πάρει και σκέφτομαι να πάρω την κουκουβάγια owlie,  που είναι και νανουριστιρι 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!! Διαβασα μολις τα νεα σας!! Εγω εχω να πω πως με εχει πιασει αγχος και για το να πανε ολα καλα αλλα και για το μετα...τα βραδια πριν κοιμηθω σκεφτομαι οτι σε λιγο καιρο θα ναι διπλα μου το παιδάκι μου και αγχωνομαι για το αν θα τα κανω ολα σωστα... εντομεταξυ νοιωθω πως δεν εμεινε τιποτα απο χρονο και ολοι γυρω μου μου λενε νταξει εχεις ακομα... ειμαι υπερβολική μηπως οσο αφορα τον χρονο? Δεν ξερω..εσεις τι συναισθηματα εχετε Γενικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...