Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!! Τι κανετε? Πως ειστε? Εγω σημερα πηγα στον γιατρο και ειδατε που σας ειπα πως θα μου παρει κολπικο υγρο?? Ευτυχως δεν μου πήρε θα παω σε 10 μερες να μου παρει και να μου μετρησει και τον τράχηλο!! Αυτο σημαίνει πως θα μου βαλει δαχτυλο? Αυτο λενε οτι ποναει πολυ..σε εσας το χει κανει ο γιατρος σας??? Εντομεταξυ ο μπεμπης μας ειναι μια χαρα και ζυγιζει 2.530, οι αναλογιες του μας ειπε ειναι για 36 εβδομαδα και πρεπει λιγο να προσεχω με τις δουλειές του σπιτιου ωστε να μπω στον μηνα μου και μετα να κανω οτι θελω μου πε !! Με αγχωσε λιγο αυτο η αληθεια ειναι αλλα γενικα εχει μια υπερβολη σαν γιατρος!! Και ευτυχως ο ομφαλιος λώρος που ηταν γυρω απο τον λαιμο του σημερα δεν ηταν οποτε πηρα μια ανακούφιση!!! 

@palmoira μου ευχομαι να παει καλα το κοριτσακι σου και συντομα να βγειτε και να πατε στο σπιτακι σας!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@palmoira Μ περαστικά Θ είναι Κ σύντομα Θ την κρατάς αγκαλιά! Τώρα Όσο μπορείς θήλαστρο όπως είπαν τα κορίτσια! Σε σκεφτόμαστε κορίτσι Μ!!

 

@Nicol_ εσυ πως είσαι? Νιώθεις τπτ που ν προμηνύει την έλευση του υιού????

 

Εγώ ξεκίνησα αντιβίωση λόγω ιγμοριτιδας..Κ σμρ με έπιασε Κ Ο αυχένας Μ..Κ Έχω πολύ δυνατό πονοκέφαλο..Κ είμαι Κ μόνη.Ο άντρας Μ έρχεται δέκα και.. Αφήστε.. εχω μαγνήτη δεν εξηγείται..θέλω οπωσδήποτε ευχέλαιο.....

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , oneira_glyka είπε:

@palmoira Μ περαστικά Θ είναι Κ σύντομα Θ την κρατάς αγκαλιά! Τώρα Όσο μπορείς θήλαστρο όπως είπαν τα κορίτσια! Σε σκεφτόμαστε κορίτσι Μ!!

 

@Nicol_ εσυ πως είσαι? Νιώθεις τπτ που ν προμηνύει την έλευση του υιού????

 

Εγώ ξεκίνησα αντιβίωση λόγω ιγμοριτιδας..Κ σμρ με έπιασε Κ Ο αυχένας Μ..Κ Έχω πολύ δυνατό πονοκέφαλο..Κ είμαι Κ μόνη.Ο άντρας Μ έρχεται δέκα και.. Αφήστε.. εχω μαγνήτη δεν εξηγείται..θέλω οπωσδήποτε ευχέλαιο.....

 

Περαστικα σου @oneira_glyka! Είναι αλήθεια ταλαιπωρηθηκες αρκετα αλλα επειδη ακριβώς εισαι κουρασμενη και ταλαιπωρημένη εισαι και πιο επιρρεπής. .κουραγιο και υπομονή!  ❤ εγω ακομα ησυχία δεν έχω καποια ενδειξη. Τα πετρώματα τα ειχα παντα οποτε αυτο δεν αλλαξε. Μαλλον θα τον κλεισω τον μηνα όπως βλέπω 

@palmoira μου πως ειστε? Τι κανει η μπεμπουλα σου? Εύχομαι γρηγορα να γυρισετε σπιτάκι σας. Ενημερωσε μας οταν μπορέσεις. 

@Sol_10 δεν πονάει τοσο οταν βλέπει τον τραχηλο σου,κρατάει λιγα δευτερόλεπτα μονο και ίσως λιγο πιεση να νιωσεις. Προχθες εγω ετσι ενιωσα δεν ειναι κατι.

Γενικα έχουμε ενα φόβο ολες αλλα ξεχναμε σε λιγο καιρο τι θα βγει απο εκει μεσα και ποσο θα πονεσουμε χαχα :-P

  • Μου αρέσει 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Nicol_ είπε:

Περαστικα σου @oneira_glyka! Είναι αλήθεια ταλαιπωρηθηκες αρκετα αλλα επειδη ακριβώς εισαι κουρασμενη και ταλαιπωρημένη εισαι και πιο επιρρεπής. .κουραγιο και υπομονή!  ❤ εγω ακομα ησυχία δεν έχω καποια ενδειξη. Τα πετρώματα τα ειχα παντα οποτε αυτο δεν αλλαξε. Μαλλον θα τον κλεισω τον μηνα όπως βλέπω 

@palmoira μου πως ειστε? Τι κανει η μπεμπουλα σου? Εύχομαι γρηγορα να γυρισετε σπιτάκι σας. Ενημερωσε μας οταν μπορέσεις. 

@Sol_10 δεν πονάει τοσο οταν βλέπει τον τραχηλο σου,κρατάει λιγα δευτερόλεπτα μονο και ίσως λιγο πιεση να νιωσεις. Προχθες εγω ετσι ενιωσα δεν ειναι κατι.

Γενικα έχουμε ενα φόβο ολες αλλα ξεχναμε σε λιγο καιρο τι θα βγει απο εκει μεσα και ποσο θα πονεσουμε χαχα :-P

Πραγματικά...οταν σκεφτομαι την φαση του τοκετου λεω εκεινη την στιγμη δν θα προλαβω να σκεφτω τπτ...θα κανω απλα οτι μου λενε και τον σταυρο μου να πανε ολα καλα!!γι'αυτό προσπαθω να μην το σκεφτομαι :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε;  εγώ  νιώθω πως η υπνηλια και η κούραση έχουν επιστρέψει για τα καλά...  Μάλλον η φύση μας προετοιμάζει για να ανακτήσετε δυνάμεις και ενέργεια γιατί σε λίγο καιρό θα χρειαστούν!  Όλη την μέρα θέλω να είμαι μόνο ξαπλωμενη! 

@palmoira Εύχομαι ολόψυχα να σου ζήσει η μπεμπουλα  να είναι γερή κ δυνατή  και σύντομα να πάτε στο σπίτι!! Ερώτηση κορίτσια...  Τι μπιμπερό έχετε επιλέξει;  εγώ σκόπευα να πάρω γυαλινα,  της Avent μάλλον μιας που έχω και τον ίδιο αποστειρωτη...  Αλλά μου έκαναν δώρο τα πλαστικά  Mam  anti-colic...  Και λέω να κρατήσω μόνο αυτά για αρχή... Εσείς τι προτείνετε,  γυαλινα ή πλαστικά;  οι απόψεις διαφέρουν  κ μπερδεύτηκα  λίγο...  Επίσης πιπιλες προτιμησατε  σκετες  σιλικόνη,  ή τις κλασικές; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε;  εγώ  νιώθω πως η υπόγεια και η κούραση έχουν επιστρέψει για τα καλά...  Μάλλον η φύση μας προετοιμάζει για να ανακτήσετε δυνάμεις και ενέργεια γιατί σε λίγο καιρό θα χρειαστούν!  Όλη την μέρα θέλω να είμαι μόνο ξαπλωμενη! 

@palmoira Εύχομαι ολόψυχα να σου ζήσει η μπεμπουλα  να είναι γερή κ δυνατή  και σύντομα να πάτε στο σπίτι!! Ερώτηση κορίτσια...  Τι μπιμπερό έχετε επιλέξει;  εγώ σκόπευα να πάρω γυαλινα,  της Avent μάλλον μιας που έχω και τον ίδιο αποστειρωτη...  Αλλά μου έκαναν δώρο τα πλαστικά  Mam  anti-colic...  Και λέω να κρατήσω μόνο αυτά για αρχή... Εσείς τι προτείνετε,  γυαλινα ή πλαστικά;  οι απόψεις διαφέρουν  κ μπερδεύτηκα  λίγο...  Επίσης πιπιλες προτιμησατε  σκετες  σιλικόνη,  ή τις κλασικές; 

Καλησπερα Αλεξ μου!! Εγω πηρα ενα της avent οπως λες γυάλινο...και πιπιλες πηρα 2 τις κλασικες !! Εγω πιστευω πως αφου εχεις ηδη να μν παρεις και το βλεπεις για μετα πως θα παει...γτ αν θηλάσεις αποκλειστικά δεν θα χρειαστεις παραπανω μπιμπερο πιστευω! Ετσι το σκεφτηκα εγω και πηρα μονο ενα και το βλεπω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Sol_10 είπε:

Πραγματικά...οταν σκεφτομαι την φαση του τοκετου λεω εκεινη την στιγμη δν θα προλαβω να σκεφτω τπτ...θα κανω απλα οτι μου λενε και τον σταυρο μου να πανε ολα καλα!!γι'αυτό προσπαθω να μην το σκεφτομαι :roll:

Εμενα ο τοκετος προς το παρον δεν με αγχώνει γιατί εφοσον θα κανω επισκληριδιο τον υπέρτατο πονο δεν θα τον νιωσω. Θα πονεσουμε σιγουρα μέχρι ενα σημειο που αντέχουμε και μετα γινεται επισκληριδιος. Εκτος και εαν έχεις αποφασισει να το πας φυσικά και δεν κανεις. 

@Alex1989 avent πηρα μπιμπερο ενα γυαλινο κ ενα πλαστικο. Και πιπιλες επισης avent.  Α και αποστειρωτη της ιδιας μάρκας 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε;  εγώ  νιώθω πως η υπνηλια και η κούραση έχουν επιστρέψει για τα καλά...  Μάλλον η φύση μας προετοιμάζει για να ανακτήσετε δυνάμεις και ενέργεια γιατί σε λίγο καιρό θα χρειαστούν!  Όλη την μέρα θέλω να είμαι μόνο ξαπλωμενη! 

@palmoira Εύχομαι ολόψυχα να σου ζήσει η μπεμπουλα  να είναι γερή κ δυνατή  και σύντομα να πάτε στο σπίτι!! Ερώτηση κορίτσια...  Τι μπιμπερό έχετε επιλέξει;  εγώ σκόπευα να πάρω γυαλινα,  της Avent μάλλον μιας που έχω και τον ίδιο αποστειρωτη...  Αλλά μου έκαναν δώρο τα πλαστικά  Mam  anti-colic...  Και λέω να κρατήσω μόνο αυτά για αρχή... Εσείς τι προτείνετε,  γυαλινα ή πλαστικά;  οι απόψεις διαφέρουν  κ μπερδεύτηκα  λίγο...  Επίσης πιπιλες προτιμησατε  σκετες  σιλικόνη,  ή τις κλασικές; 

εγω στον πρωτο χρησιμοποιησα γυαλινα. στον δευτερο ομως με βολεψαν της μαμ τα πλαστικα, οποτε πηρα πεντε απο αυτα και τα χρησιμοποιουσα παντου. ειχα μπερδευτει και εγω γιατι προτειναν ολοι γυαλινα, αλλα η μαμ λεει οτι και τα πλαστικα της ενδεικνυνται για νεογεννητα οποτε και τα πηρα. με βολεψαν τρομερα γτ αποστειρωνονταν στο φουρνο μικροκυματων και επειδη ειμασταν συχνα στη γυρα σε παππουδες κλπ δεν ειχα θεμα, ηταν 3 λεπτα  υποθεση. πιπιλες της μαμ παλι σιλικονη, πολυ βολικες γτ δεν εψαχνα ποιο ειναι το πανω κατω. της avent δεν ξερω πως ειναι. αποστειρωτη εχω της mothercare εναν που μου εδωσαν, οποτε θα τον κρατησω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Εμενα ο τοκετος προς το παρον δεν με αγχώνει γιατί εφοσον θα κανω επισκληριδιο τον υπέρτατο πονο δεν θα τον νιωσω. Θα πονεσουμε σιγουρα μέχρι ενα σημειο που αντέχουμε και μετα γινεται επισκληριδιος. Εκτος και εαν έχεις αποφασισει να το πας φυσικά και δεν κανεις. 

@Alex1989 avent πηρα μπιμπερο ενα γυαλινο κ ενα πλαστικο. Και πιπιλες επισης avent.  Α και αποστειρωτη της ιδιας μάρκας 

Η αληθεια ειναι πως φοβαμαι την επισκληριδιο.. επειδη εχω ακουσει πως αν πονεσεις και κουνηθεις εκεινη την ωρα μενεις παράλυτος...δν ξερω αν ισχυει αλλα με εχει κανει να το σκεφτομαι και ακομα δεν εχω αποφασίσει...ο γιατρος μου βεβαια μου λεει να κανω ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sol_10 είπε:

Η αληθεια ειναι πως φοβαμαι την επισκληριδιο.. επειδη εχω ακουσει πως αν πονεσεις και κουνηθεις εκεινη την ωρα μενεις παράλυτος...δν ξερω αν ισχυει αλλα με εχει κανει να το σκεφτομαι και ακομα δεν εχω αποφασίσει...ο γιατρος μου βεβαια μου λεει να κανω ! 

Sol μου χιλιάδες γυναικες κανουν επισκληριδιο, δεν ξερω που το διάβασες αυτο αλλα δεν παίζει.. Ακομα και καισαρική να κανεις πλεον σου κανουν επισκληριδιο και όχι γενική αναισθησία.  Επίσης σου κανουν τοπικα αναισθησια ώστε να μη πονεσεις οταν θα σου κανουν την επισκληριδιο. Προσωπικα προτιμω 1 λεπτό υπομονη απο τους πονους του τοκετου. Αλλα είναι φυσικα επιλογή του καθενος αυτή. Η επισκληριδιος πάντως ειναι πλεον ρουτινα και οι αναισθησιολόγοι ξερουν τι κανουν δν χρειάζεται να αγχώνεσαι 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσια! Σας γράφω με το θηλαστρο αγκαλιά μιας και κάθε 3 ώρες αντλώ για τη Μπέμπα. Ευχαριστώ για τις ευχές σας πολύ! Ξεκινάω με τη Μπέμπα η οποία πάει πολύ καλά, είναι ήδη ένα 24ωρο χωρίς βοήθεια οξυγόνου και ξεκίνησε σιγά σιγά να τρώει. Είναι όλες οι εξετάσεις της καθαρές και γενικά η εικόνα που έχεις όταν τη βλέπεις είναι αυτή ενός υγιούς παιδιού. Δεν έχω καθόλου άγχος γιατί ξέρω ότι αυτό που συναινεί είναι κάτι που μπορεί να συμβεί γενικά σε ένα νεογέννητο, πόσο μάλλον στο δικό μου που ζοριζόταν τόσο πολύ στη μικροσκοπική μου μήτρα! Αυτή τη στιγμή προέχει η υγεία της, είναι σε πολύ καλά χέρια και θα κάνουμε το καλύτερο για εκείνη. Θέλω πολύ να φύγουμε παρέα το Σάββατο αλλά μάλλον θα την έχουμε σπίτι 1-2 ημέρες αργότερα. Εγώ επίσης είμαι πολύ καλά. Σηκώνομαι συνέχεια,περπατάω όσο μπορώ περισσότερο, πίνω και τρώω πολύ καλά. Δεν είναι όλα τέλεια, εννοειται ότι έχω πονάκια αλλά όχι κάτι που δεν υποφέρεται. Η επισκληριδιος επίσης είναι μια διαδικασία πλέον πολύ απλή και ρουτίνας που πραγματικά δεν φοβήθηκα καθόλου. Γενικά η εμπειρία μου από το όλο χειρουργείο ήταν εξαιρετική γιατί είχα την τύχη να έχω μαζί μου έναν εξαιρετικό γιατρό και μια μαια που τους οφείλω μεγάλη ευγνωμοσύνη. Δεν θυμάμαι πιο κορίτσι με ρώτησε, γέννησα 37 +1. Επισης θηλαστρο χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό που δίνουν εδώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στο σπίτι θα συνεχίσω αρχικά με αυτό μιας και νιώθω πολύ εξοικειωμένη, θα το νοικιάσουμε για ένα μήνα και αναλόγως πως θα πάει η κατάσταση βλέπουμε. Μπιμπερό δεν έχω πάρει, έχω σπίτι 3 γυάλινα της Chicco που μου είχαν δώσει διαφημιστικά αλλά θέλω να δω τι χρησιμοποιούν στη μονάδα για τάισμα για να συνεχίσω με τα ίδια σπίτι. Επισης έχω δώσει τη συναίνεση μου να δώσουν στη μικρή ξένο γάλα εάν κρίνει ο παιδίατρος της μονάδας ότι πρέπει να συμπληρώσουν και έχω ενημερώσει ήδη και τον παιδίατρο που έχουμε επιλέξει για εξω. Ένα έχω να σας πω τελευταίο...όπως και εάν ήρθαν τα πράγματα είμαι ευτυχισμένη που έστω για 2 φορές την ημέρα για μισή ώρα η κόρη μου δέχεται τα χάδια μου και αγκαλιά με τον μπαμπά της τη χαζεύουμε και κάνουμε σχέδια για το μέλλον! 

  • Μου αρέσει 11

preg.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Σας γράφω με το θηλαστρο αγκαλιά μιας και κάθε 3 ώρες αντλώ για τη Μπέμπα. Ευχαριστώ για τις ευχές σας πολύ! Ξεκινάω με τη Μπέμπα η οποία πάει πολύ καλά, είναι ήδη ένα 24ωρο χωρίς βοήθεια οξυγόνου και ξεκίνησε σιγά σιγά να τρώει. Είναι όλες οι εξετάσεις της καθαρές και γενικά η εικόνα που έχεις όταν τη βλέπεις είναι αυτή ενός υγιούς παιδιού. Δεν έχω καθόλου άγχος γιατί ξέρω ότι αυτό που συναινεί είναι κάτι που μπορεί να συμβεί γενικά σε ένα νεογέννητο, πόσο μάλλον στο δικό μου που ζοριζόταν τόσο πολύ στη μικροσκοπική μου μήτρα! Αυτή τη στιγμή προέχει η υγεία της, είναι σε πολύ καλά χέρια και θα κάνουμε το καλύτερο για εκείνη. Θέλω πολύ να φύγουμε παρέα το Σάββατο αλλά μάλλον θα την έχουμε σπίτι 1-2 ημέρες αργότερα. Εγώ επίσης είμαι πολύ καλά. Σηκώνομαι συνέχεια,περπατάω όσο μπορώ περισσότερο, πίνω και τρώω πολύ καλά. Δεν είναι όλα τέλεια, εννοειται ότι έχω πονάκια αλλά όχι κάτι που δεν υποφέρεται. Η επισκληριδιος επίσης είναι μια διαδικασία πλέον πολύ απλή και ρουτίνας που πραγματικά δεν φοβήθηκα καθόλου. Γενικά η εμπειρία μου από το όλο χειρουργείο ήταν εξαιρετική γιατί είχα την τύχη να έχω μαζί μου έναν εξαιρετικό γιατρό και μια μαια που τους οφείλω μεγάλη ευγνωμοσύνη. Δεν θυμάμαι πιο κορίτσι με ρώτησε, γέννησα 37 +1. Επισης θηλαστρο χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό που δίνουν εδώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στο σπίτι θα συνεχίσω αρχικά με αυτό μιας και νιώθω πολύ εξοικειωμένη, θα το νοικιάσουμε για ένα μήνα και αναλόγως πως θα πάει η κατάσταση βλέπουμε. Μπιμπερό δεν έχω πάρει, έχω σπίτι 3 γυάλινα της Chicco που μου είχαν δώσει διαφημιστικά αλλά θέλω να δω τι χρησιμοποιούν στη μονάδα για τάισμα για να συνεχίσω με τα ίδια σπίτι. Επισης έχω δώσει τη συναίνεση μου να δώσουν στη μικρή ξένο γάλα εάν κρίνει ο παιδίατρος της μονάδας ότι πρέπει να συμπληρώσουν και έχω ενημερώσει ήδη και τον παιδίατρο που έχουμε επιλέξει για εξω. Ένα έχω να σας πω τελευταίο...όπως και εάν ήρθαν τα πράγματα είμαι ευτυχισμένη που έστω για 2 φορές την ημέρα για μισή ώρα η κόρη μου δέχεται τα χάδια μου και αγκαλιά με τον μπαμπά της τη χαζεύουμε και κάνουμε σχέδια για το μέλλον! 

Καρδούλα μου να σου ζήσει το κοριτσάκι σού, γερή και καλότυχη να είναι. Ήδη είναι τόσο τυχερη που σε έχει μητέρα. Σιδερένια να είσαι. Με το καλό να γυρίσετε σπίτι σας κι ας είναι με διαφορά ημερών δεν πειράζει γιατί το πάλεψες και το θαυματακι σου είναι πλέον αγκαλιά σου!!! Καλή δύναμη με το θηλαστρο κι εγώ έτσι το παλεύω ένα μήνα κι έτσι θα συνεχίσω, έχω νοικιάσει, είναι βαρετή διαδικασία όμως είναι για τα μικρακακια μας!!! Οσον αφορά τα Μπίμπερο εγώ  της Nuk έχω με το σύστημα για τους κολικούς και μου  φαίνονται πολύ  καλά!!Μια ομορφη μέρα να έχετε, φιλάκια στα πατουσακια της!!!:wub:

8 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Η αληθεια ειναι πως φοβαμαι την επισκληριδιο.. επειδη εχω ακουσει πως αν πονεσεις και κουνηθεις εκεινη την ωρα μενεις παράλυτος...δν ξερω αν ισχυει αλλα με εχει κανει να το σκεφτομαι και ακομα δεν εχω αποφασίσει...ο γιατρος μου βεβαια μου λεει να κανω ! 

Καλημέρα!!! Μιας που το χω πρόσφατο να σου πω ότι δεν πονάει καθόλου. Θα νοιώσεις να σε διαπερνά κάτι δροσερό από την πλατουλα και μετά τρομερή ανακούφιση από τον πόνο. Η καθεμία μας αντιμετωπίζει κι αντέχει αλλιώς στον πόνο, εγώ ας πούμε με 5 διαστολή σπαραζα και είναι το όριο για να κάνεις επισκληριδιο, οπότε εγώ στην κάθε μία θα πρότεινα να την κάνει. Όσον αφορά στο χέρι....πάλι εξαρτάται. Η κουμπάρα μου ας πούμε μου λέει δεν κατάλαβε τίποτα, εμένα οταν μου έβαλε και μάλιστα ο ίδιος γιατρός, μου γύρισε το ματι, πόνεσα, μάλιστα ο γιατρός μου μου είχε πει "όταν γεννησουμε τους πόνους της γέννας θα τους ξεχάσουμε, το χέρι του γιατρού ποτέ" Χαχαχαχαα "απειλητικό". Οπότε αγάπη ότι είναι να έρθει θα έρθει, το κυριότερο;;; έρχεται το μωράκι σου!!!! Με το καλοοοοο!!! 

  • Μου αρέσει 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Sol μου χιλιάδες γυναικες κανουν επισκληριδιο, δεν ξερω που το διάβασες αυτο αλλα δεν παίζει.. Ακομα και καισαρική να κανεις πλεον σου κανουν επισκληριδιο και όχι γενική αναισθησία.  Επίσης σου κανουν τοπικα αναισθησια ώστε να μη πονεσεις οταν θα σου κανουν την επισκληριδιο. Προσωπικα προτιμω 1 λεπτό υπομονη απο τους πονους του τοκετου. Αλλα είναι φυσικα επιλογή του καθενος αυτή. Η επισκληριδιος πάντως ειναι πλεον ρουτινα και οι αναισθησιολόγοι ξερουν τι κανουν δν χρειάζεται να αγχώνεσαι 

Ναι αυτα μου λεει και ο γιατρος!! Δικιο εχεις αλλα ακους τοσα τριγύρω σου που σε βαζουν σε σκεψεις και σε αγχωνουν!! Μαλλον πρεπει να κλειστω στο σπιτι μεχρι μα γεννησω :roll:

3 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Καρδούλα μου να σου ζήσει το κοριτσάκι σού, γερή και καλότυχη να είναι. Ήδη είναι τόσο τυχερη που σε έχει μητέρα. Σιδερένια να είσαι. Με το καλό να γυρίσετε σπίτι σας κι ας είναι με διαφορά ημερών δεν πειράζει γιατί το πάλεψες και το θαυματακι σου είναι πλέον αγκαλιά σου!!! Καλή δύναμη με το θηλαστρο κι εγώ έτσι το παλεύω ένα μήνα κι έτσι θα συνεχίσω, έχω νοικιάσει, είναι βαρετή διαδικασία όμως είναι για τα μικρακακια μας!!! Οσον αφορά τα Μπίμπερο εγώ  της Nuk έχω με το σύστημα για τους κολικούς και μου  φαίνονται πολύ  καλά!!Μια ομορφη μέρα να έχετε, φιλάκια στα πατουσακια της!!!:wub:

Καλημέρα!!! Μιας που το χω πρόσφατο να σου πω ότι δεν πονάει καθόλου. Θα νοιώσεις να σε διαπερνά κάτι δροσερό από την πλατουλα και μετά τρομερή ανακούφιση από τον πόνο. Η καθεμία μας αντιμετωπίζει κι αντέχει αλλιώς στον πόνο, εγώ ας πούμε με 5 διαστολή σπαραζα και είναι το όριο για να κάνεις επισκληριδιο, οπότε εγώ στην κάθε μία θα πρότεινα να την κάνει. Όσον αφορά στο χέρι....πάλι εξαρτάται. Η κουμπάρα μου ας πούμε μου λέει δεν κατάλαβε τίποτα, εμένα οταν μου έβαλε και μάλιστα ο ίδιος γιατρός, μου γύρισε το ματι, πόνεσα, μάλιστα ο γιατρός μου μου είχε πει "όταν γεννησουμε τους πόνους της γέννας θα τους ξεχάσουμε, το χέρι του γιατρού ποτέ" Χαχαχαχαα "απειλητικό". Οπότε αγάπη ότι είναι να έρθει θα έρθει, το κυριότερο;;; έρχεται το μωράκι σου!!!! Με το καλοοοοο!!! 

Καλημερα!!! Να σου ζησει το μικρουλι σου και να ναι παντα υγιείς και δυνατο!!! Με καθυσυχαζετε πολυ για την επισκληριδιο η αληθεια ειναι και σας ευχαριστω...απλα ειμαι σε μια φαση που βγαινω εξω και αρχιζουν τις κλασικες ερωτησεις "ποτε γεννας?" "Θα κανεις επισκληριδιο?" Και διαφορα τετοια, ε και η καθεμια μια αρχιζει και λεει οτι να ναι και εγω δεν θελω πολυ να αγχωθω!!πιστευω βεβαια πως ετσι οπως θα μαι εκεινη την ωρα θα ζυτησω απο μονη να μου κανουν χαχα Για το χερι οι περισσότερες  μου λενε πως ειναι η χειροτερη τους εμπειρια, εγω θα σας πω σε 10 μερες που θα το ζησω χαχαχα οπως και να χει εχεις δικιο...το κυριοτερο ειναι να ρθει ο μπεμπης και οτι ειναι να γινει θα γινει αρκει να ναι καλα !!!τα ψυχουλακια μας :x

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Σας γράφω με το θηλαστρο αγκαλιά μιας και κάθε 3 ώρες αντλώ για τη Μπέμπα. Ευχαριστώ για τις ευχές σας πολύ! Ξεκινάω με τη Μπέμπα η οποία πάει πολύ καλά, είναι ήδη ένα 24ωρο χωρίς βοήθεια οξυγόνου και ξεκίνησε σιγά σιγά να τρώει. Είναι όλες οι εξετάσεις της καθαρές και γενικά η εικόνα που έχεις όταν τη βλέπεις είναι αυτή ενός υγιούς παιδιού. Δεν έχω καθόλου άγχος γιατί ξέρω ότι αυτό που συναινεί είναι κάτι που μπορεί να συμβεί γενικά σε ένα νεογέννητο, πόσο μάλλον στο δικό μου που ζοριζόταν τόσο πολύ στη μικροσκοπική μου μήτρα! Αυτή τη στιγμή προέχει η υγεία της, είναι σε πολύ καλά χέρια και θα κάνουμε το καλύτερο για εκείνη. Θέλω πολύ να φύγουμε παρέα το Σάββατο αλλά μάλλον θα την έχουμε σπίτι 1-2 ημέρες αργότερα. Εγώ επίσης είμαι πολύ καλά. Σηκώνομαι συνέχεια,περπατάω όσο μπορώ περισσότερο, πίνω και τρώω πολύ καλά. Δεν είναι όλα τέλεια, εννοειται ότι έχω πονάκια αλλά όχι κάτι που δεν υποφέρεται. Η επισκληριδιος επίσης είναι μια διαδικασία πλέον πολύ απλή και ρουτίνας που πραγματικά δεν φοβήθηκα καθόλου. Γενικά η εμπειρία μου από το όλο χειρουργείο ήταν εξαιρετική γιατί είχα την τύχη να έχω μαζί μου έναν εξαιρετικό γιατρό και μια μαια που τους οφείλω μεγάλη ευγνωμοσύνη. Δεν θυμάμαι πιο κορίτσι με ρώτησε, γέννησα 37 +1. Επισης θηλαστρο χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό που δίνουν εδώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στο σπίτι θα συνεχίσω αρχικά με αυτό μιας και νιώθω πολύ εξοικειωμένη, θα το νοικιάσουμε για ένα μήνα και αναλόγως πως θα πάει η κατάσταση βλέπουμε. Μπιμπερό δεν έχω πάρει, έχω σπίτι 3 γυάλινα της Chicco που μου είχαν δώσει διαφημιστικά αλλά θέλω να δω τι χρησιμοποιούν στη μονάδα για τάισμα για να συνεχίσω με τα ίδια σπίτι. Επισης έχω δώσει τη συναίνεση μου να δώσουν στη μικρή ξένο γάλα εάν κρίνει ο παιδίατρος της μονάδας ότι πρέπει να συμπληρώσουν και έχω ενημερώσει ήδη και τον παιδίατρο που έχουμε επιλέξει για εξω. Ένα έχω να σας πω τελευταίο...όπως και εάν ήρθαν τα πράγματα είμαι ευτυχισμένη που έστω για 2 φορές την ημέρα για μισή ώρα η κόρη μου δέχεται τα χάδια μου και αγκαλιά με τον μπαμπά της τη χαζεύουμε και κάνουμε σχέδια για το μέλλον! 

Μένω μόνο στο τελευταίο... Έτσι αγκαλιά και ευτυχισμένοι για την υπόλοιπη ζωή σας να καμαρώνετε την κόρη σας, να είναι πάντα υγιής και καλοτυχη! 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Η αληθεια ειναι πως φοβαμαι την επισκληριδιο.. επειδη εχω ακουσει πως αν πονεσεις και κουνηθεις εκεινη την ωρα μενεις παράλυτος...δν ξερω αν ισχυει αλλα με εχει κανει να το σκεφτομαι και ακομα δεν εχω αποφασίσει...ο γιατρος μου βεβαια μου λεει να κανω ! 

Συμφωνω απολυτα με οτι σ ειπε η @Smile89 μονο π εμενα η δικη μ αναισθησιολογος μ ειπε οτι εφοσον επιθυμω μπορω να την κανω κ στην διαστολη 7 μπορουμε  εγω ετσι οπως πηγαινα δεν θα την εκανα καθολου με πιεσε η αναισθησιολογος λεγοντας μ οτι επειδη ειχα ηδη ενα 11ωρο με τους πονους μ(δεν πονουσα τρελα απλα πονουσα)θα εξαντληθω κ δεν θα μπορεσω να συνεργαστω στις εξωθησεις....Ειδαλλως επειδη ειχα 2λεπτες συσπασεις απο την 34η εβδομαδα επωδυνες φυσικα 150αρες δεν καταλαβαινα τπτ οταν γεννουσα το ειχα συνηθισει ημουν γνωριμη με αυτον τον πονο...διπλα μ να φανταστεις ηταν μια κοπελα στις οδινες πριν κανουμε επισκλιριδιο π ειχε 30 στην κλιμακα των συσπασεων κ εγω ειχα 199 καθε λεπτο για οσες ξερουν εκει τερματιζει το μηχανημα κ γελουσα κ τραγουδουσα στον αντρα μ κ η κοπελα διπλα τσιριζε κ μ ελεγε μα γτ δεν πονας εσυ με τετοιες συσπασεις; π να ξερε τι ειχα περασει...εν τελει γεννησα μετα απο 14ωρες π με ειχαν πιασει οι πονοι...(παλι παραμιλω)..απλα με την επισκλιριδιο δεν εξαντλεισε εισαι εκει να θηλασεις το παιδι σου με ορεξη κ οχι να εισαι ψωφια απο την κουραση! Δεν καταλαβαινεις τπτ οταν σου βαζει την βελονιτσα για την επισκλιριδιο σε 1λεπτο στο εχει βαλει! Θα την επιλεξω και στο δευτερο πρωτα ο Θεος!!

K οσο αφορα το χερι επειδη με ειχαν κοιταξει ισα με 30φορες απο κατω για να βλεπουν τον τραχηλο π μικρενε απο τις συσπασεις.....εχω να προτεινω μια καλη σταση για να μην πονατε τοσο πολλη αντι να μπειτε στο μπουμ εκει π περνει τα τεστ παπ π εχει τα ποδια ανοιχτα η καρεκλα καθιστε στο κρεβατι π σας κανει υπερηχο ο γιατρος ενωστε τις πατουσες κ ανοιξτε τα ποδια ετσι δεν ποναει τοσο οσο στο μπουμ! Ειναι πολυ καλυτερα:lol:


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...