Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Θέλω να προχωρήσω με τη σχέση μου και δεν με αφήνει η μαμά μου


Maria hram

Recommended Posts

Είμαι 17 χρόνων και έχω σχέση με ένα αγόρι εδώ και ένα χρονο. Νιώθω πλέον έτοιμη να προχωρήσω για πρώτη φορά εξάλλου αυτός είναι 18 και σε μια συζητηση μας άφησε να εννοηθεί ότι θέλει και αυτός. Ποτέ δεν με πίεσε όμως και αυτο είναι ένας από τους λόγους που είμαι σίγουρη για αυτον. Από την άλλη, έχω τη μαμά μου η οποία δεν είναι τόσο εξοικειωμένη με αυτα τα θέματα περι σχέσης και όταν το έμαθε ότι έχω σχέση απλά σοκαρίστηκε κάπως όμως το δέχτηκε! Το θέμα λοιπον είναι ότι όταν είμαι μαζί του βόλτα παίρνει συνέχεια τηλέφωνο να δει ότι δεν είμαι σπίτι του ή κάπου με ησυχία, οποτε δεν τολμάω να ρισκάρω τίποτα! Τι πρέπει να κάνω; Να πιέζω τα συναισθήματα μου μέχρι να φτάσω 18 και να το δεχτεί ότι θα πάω σπίτι του ότι θα κοιμηθώ μαζί του μια φορά;Σε καμία περίπτωση δε θέλω να το συζητήσω μαζί της αυτο το θέμα! Και δεν ξερω τι να κάνω πως θα μου δωθεί η ευκαιρία να έρθω λίγο πιο κοντά με τη σχέση μου; Αφού παίρνει τηλέφωνο για ελεγχο που είμαι έχω απλά απελπιστει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Maria hram είπε:

Είμαι 17 χρόνων και έχω σχέση με ένα αγόρι εδώ και ένα χρονο. Νιώθω πλέον έτοιμη να προχωρήσω για πρώτη φορά εξάλλου αυτός είναι 18 και σε μια συζητηση μας άφησε να εννοηθεί ότι θέλει και αυτός. Ποτέ δεν με πίεσε όμως και αυτο είναι ένας από τους λόγους που είμαι σίγουρη για αυτον. Από την άλλη, έχω τη μαμά μου η οποία δεν είναι τόσο εξοικειωμένη με αυτα τα θέματα περι σχέσης και όταν το έμαθε ότι έχω σχέση απλά σοκαρίστηκε κάπως όμως το δέχτηκε! Το θέμα λοιπον είναι ότι όταν είμαι μαζί του βόλτα παίρνει συνέχεια τηλέφωνο να δει ότι δεν είμαι σπίτι του ή κάπου με ησυχία, οποτε δεν τολμάω να ρισκάρω τίποτα! Τι πρέπει να κάνω; Να πιέζω τα συναισθήματα μου μέχρι να φτάσω 18 και να το δεχτεί ότι θα πάω σπίτι του ότι θα κοιμηθώ μαζί του μια φορά;Σε καμία περίπτωση δε θέλω να το συζητήσω μαζί της αυτο το θέμα! Και δεν ξερω τι να κάνω πως θα μου δωθεί η ευκαιρία να έρθω λίγο πιο κοντά με τη σχέση μου; Αφού παίρνει τηλέφωνο για ελεγχο που είμαι έχω απλά απελπιστει

Την καταλαβαίνω απόλυτα την μαμά σου γιατί είσαι το κοριτσάκι της κ δεν έχει συνειδητοποιησει ότι έχεις γίνει ολόκληρη γυναίκα πλέον! Μην νομίζεις όμως ότι με το που γίνεις 18 θα αλλάξουν κ τα πράγματα απλά σιγά σιγά θα αρχίσει να καταλαβαίνει ότι κάποια στιγμή θα συμβεί κ αυτό. Έχει καιρό που έμαθε για την σχέση σου? Αν όχι ίσως χρειάζεται λίγο χρόνο. Πάντως είναι πολύ θετικό που δεν σε πιέζει. Αν νιώθεις απολύτως έτοιμη ας προχωρήσεις αλλά να είσαι σίγουρη για αυτό! Κ μην ντρέπεσαι την μαμά σου, θα έπρεπε η ίδια να σε συμβουλέψει επάνω σε αυτόν τον τομέα ώστε να είσαι ενημερωμένη κ να ξέρεις πως να προστατευτείς για να μην ύπαρξει ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη ή σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Βέβαια θα μου πεις ότι τα ξέρεις αλλά ποτέ να μην κάνεις χωρίς προφύλαξη με κανέναν παρά μόνο στο γάμο ή όταν είσαι απόλυτα σίγουρη ότι θες να προχωρήσεις περαιτέρω με τον άνθρωπο που θα είσαι δίπλα του

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , mama16 είπε:

Την καταλαβαίνω απόλυτα την μαμά σου γιατί είσαι το κοριτσάκι της κ δεν έχει συνειδητοποιησει ότι έχεις γίνει ολόκληρη γυναίκα πλέον! Μην νομίζεις όμως ότι με το που γίνεις 18 θα αλλάξουν κ τα πράγματα απλά σιγά σιγά θα αρχίσει να καταλαβαίνει ότι κάποια στιγμή θα συμβεί κ αυτό. Έχει καιρό που έμαθε για την σχέση σου? Αν όχι ίσως χρειάζεται λίγο χρόνο. Πάντως είναι πολύ θετικό που δεν σε πιέζει. Αν νιώθεις απολύτως έτοιμη ας προχωρήσεις αλλά να είσαι σίγουρη για αυτό! Κ μην ντρέπεσαι την μαμά σου, θα έπρεπε η ίδια να σε συμβουλέψει επάνω σε αυτόν τον τομέα ώστε να είσαι ενημερωμένη κ να ξέρεις πως να προστατευτείς για να μην ύπαρξει ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη ή σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Βέβαια θα μου πεις ότι τα ξέρεις αλλά ποτέ να μην κάνεις χωρίς προφύλαξη με κανέναν παρά μόνο στο γάμο ή όταν είσαι απόλυτα σίγουρη ότι θες να προχωρήσεις περαιτέρω με τον άνθρωπο που θα είσαι δίπλα του

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Αλλά και παλι δεν μου δίνεται ποτέ η ευκαιρία να προχωρήσω πάντα θα μου γινει έλεγχος με ένα τηλεφώνημα και 2 και 3. Ότι έχω σχέση το ξέρει 9 μήνες την καταλαβαίνω δεν θέλει να μετανιώσω και να πληγωθώ αλλά αυτός ο τρόπος που το διαχειρίζεται μόνο στα ψέματα θα οδηγήσει

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Maria hram είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Αλλά και παλι δεν μου δίνεται ποτέ η ευκαιρία να προχωρήσω πάντα θα μου γινει έλεγχος με ένα τηλεφώνημα και 2 και 3. Ότι έχω σχέση το ξέρει 9 μήνες την καταλαβαίνω δεν θέλει να μετανιώσω και να πληγωθώ αλλά αυτός ο τρόπος που το διαχειρίζεται μόνδεν θέλει να μετανιώσω και να πληγωθώ αλλά αυτός ο τρόπος που το διαχειρίζεται μόνο στα ψέματα θα οδηγήσειο στα ψέματα θα οδηγήσει

Κοριτσάκι μου συμφωνώ με τη @mama16 πιο πάνω. Αυτό που θα ηθελα εγώ να συμπληρώσω είναι για την τελευταία σου φράση..

"αυτός ο τρόπος που το διαχειρίζεται μόνο στα ψέματα θα οδηγήσειο στα ψέματα θα οδηγήσει"

Θα μπορούσες να το μεταφέρεις αυτό στη μαμά σου και ισως να καταλάβει ότι δε χειρίζεται σωστά την κατάσταση,σύμφωνα βέβαια με τα δικα σου δεδομένα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ η ομοιολαθουσα. Κι επειδή τώρα έχω φτάσει 30 και μετανιώνω για το πρόβατο που ήμουν θα σου πω προχώρα κι άσε και καμιά κλήση αναπάντητη. Αν η μαμά σου θέλει ν σε κρατήσει κοντά της πρέπει να έρθει στα της εποχής και όχι να νομίζει ότι θα πρέπει πρώτα να παντρευτείς και μετά οτιδήποτε άλλο. Κι εγώ κόρη έχω αλλά δεν έχω σκοπό να της κάνω αυτά που πέρασα. Σίγουρα 17 χρόνων δεν είσαι απόλυτα μεγάλη ούτε θεωρώ ότι θα μπορούσες να πας να μείνεις όλη νύχτα εκτός σπιτιού. αλλά κοντεύεις στην ενηλικίωση που άλλοι άνθρωποι φεύγουν από το σπίτι τους. Δεν είσαι και 15. Μπορεις να περάσεις 3-4 ώρες με αγόρι σου αν δεν παραμελεις τις υποχρεώσεις σου. Φρόντισε να  έχεις στο μυαλό σου ότι για να έχεις δικαιώματα θα πρέπει να εισαι κι εσύ εντάξει στις υποχρεώσεις σου. 

  • Ευχαριστώ 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...