Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Θηλασμός και ενόχληση στη μήτρα


Τονι@

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Όπως πολλές ίσως ξέρετε έχω μια μικρή 13 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας και της νύχτας. Πολλές φορές κάθεται απλά και πιπιλαει χωρίς να πίνει. Τις τελευταίες μέρες έχω αρχίσει και νιώθω μια ενόχληση στη μήτρα σαν γαργάλημα που βαθμιαία προκαλεί κράμπες. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικο και δεν το αντέχω με τίποτα. Ξέρω ότι είναι πιθανόν αντανακλαστικο. Τι να κάνω? 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια δν ξερω που μπορω να απευθυνθω για να ρωτησω..ελπιζω να με βοηθησετε σε λιγες μερες γενναω κ εχω ανγχωθει με το θεμα θηλασμος. Λογω αυτοανοσου που εχω δν θα μπορω να θηλασω για πολυ γτ πρεπει να κανω θεραπεια που δν ειναι συμβατη με τον θηλασμο. Η ερωτηση μ ειναι η εξης. Θελω οσο διαστημα θηλασω απο την αρχη να δινω στο μωρο μου ενα γευμα ξενο με μπιμπερο μονο ενα ομως κ τα υπολοιπα θηλασμο κανονιακα πως μπορω να το ζητησω αυτο στο νοσοκομειο κ ποσο εφικτο ειναι; ευχαριστω.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

@Τονι@ ο θηλασμός προκαλεί συσπάσεις... Είσαι έγκυος??? Αν ναι πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου γιατί αν είναι όντως συσπάσεις και είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη μπορεί ακόμη και να προκαλέσει πρόωρο τοκετο....

@ναντια δε με το καλό το μωράκι σου!!!! Να σε ρωτήσω, δεν μπορείς να καθυστερήσεις την θεραπεία για όσο θηλάζεις??? Στο λέω γιατί κι εγώ έχω αυτοανοσο και όσο ήμουν έγκυος και θήλαζα είχα σταματήσει τη θεραπεία γιατί όλα περιλάμβαναν κορτιζόνη.... Και αν επιτρέπεται, εφόσον θα θηλασεις, γιατί να δίνεις ένα μπουκάλι ξένο και να μην κάνεις αποκλειστικό θηλασμό??? Είναι σίγουρα προσωπικό το θέμα, αν θέλεις απαντάς... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

@Τονι@ ο θηλασμός προκαλεί συσπάσεις... Είσαι έγκυος??? Αν ναι πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου γιατί αν είναι όντως συσπάσεις και είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη μπορεί ακόμη και να προκαλέσει πρόωρο τοκετο....

@ναντια δε με το καλό το μωράκι σου!!!! Να σε ρωτήσω, δεν μπορείς να καθυστερήσεις την θεραπεία για όσο θηλάζεις??? Στο λέω γιατί κι εγώ έχω αυτοανοσο και όσο ήμουν έγκυος και θήλαζα είχα σταματήσει τη θεραπεία γιατί όλα περιλάμβαναν κορτιζόνη.... Και αν επιτρέπεται, εφόσον θα θηλασεις, γιατί να δίνεις ένα μπουκάλι ξένο και να μην κάνεις αποκλειστικό θηλασμό??? Είναι σίγουρα προσωπικό το θέμα, αν θέλεις απαντάς... 

ηδη εχω φαει πολλους πονου δεν αντεχω αλλο εχω αγκυλοποιητικη σπονδιλιτιδα και εκει που καθομαι μπορει να μην μπορω να σηκωθω ποναω αρκετα. ουτο συ αλλως δν θα μπορω να θηλασω για πολυ αυτο το γνωριζω. απλα θελω να μαθω κατα ποσο εφικτο ειναι να πραγματοποιηθει αυτο? και πως το λεω στις μαιες στο νοσοκομειο μολις γεννησω οτι να μοου το φερνει να θηλαζω αλλα μια φορα την μερα να του δινω μπιμπερο.? και θα πρεπει να παρω μαζι μ μπιμπερο η μου το παρεχουν απο εκει . συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειναι το πρωτο μου  και δεν ξερω πολλα κ με εχει ανγχωσει αυτο το θεμα

 


...:-D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για τα μπιμπερό δε γνωρίζω γιατί είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, φαντάζομαι όμως ότι έχουν.... Το πώς θα το πεις, να μη σε ανησυχεί... Ότι αποφασίσεις εσύ θα γίνει, θα βρεθεί μια συγκεκριμένη ώρα της ημέρας πχ το πρώτο γεύμα το πρωί η το τελευταιο το βράδυ να δίνεται το ξένο γάλα για να μην μπερδεύονται με τις βάρδιες και πάρει το παιδί παραπάνω ξένο εφόσον δεν θες, και όλα καλά.... Μη σε αγχώνουν αυτά, θα τα βρεις με τις μαιες αρκεί να είναι συνεννοησιμες!!! Εγώ μόλις έκανα την εισαγωγή θυμάμαι και πριν με πιάσουν οι πόνοι, είχα πει ότι δε θέλω καθόλου ξένο γάλα, γιατί δεν ήξερα αν θα είμαι σε θέση να το πω μετά, η αν θα προλάβω πριν δωσουν.... Οπότε το είπα με το που μπήκα στην αίθουσα οδυνων!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

Καλημερα κοριτσια δν ξερω που μπορω να απευθυνθω για να ρωτησω..ελπιζω να με βοηθησετε σε λιγες μερες γενναω κ εχω ανγχωθει με το θεμα θηλασμος. Λογω αυτοανοσου που εχω δν θα μπορω να θηλασω για πολυ γτ πρεπει να κανω θεραπεια που δν ειναι συμβατη με τον θηλασμο. Η ερωτηση μ ειναι η εξης. Θελω οσο διαστημα θηλασω απο την αρχη να δινω στο μωρο μου ενα γευμα ξενο με μπιμπερο μονο ενα ομως κ τα υπολοιπα θηλασμο κανονιακα πως μπορω να το ζητησω αυτο στο νοσοκομειο κ ποσο εφικτο ειναι; ευχαριστω.

Ναντια μη σε αγχώνει τπτ απ'όλα αυτά!!! Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό που είχαμε τα μωρα στο δικο μας δωμάτιο. Δεν ξέρω αν μπορείς να εχεις κ εσυ το μωράκι σου. Σε αυτήν την περίπτωση απλά μια φορά την ημέρα δίνεις μπουκάλι. Καλύτερα είναι να δωσεις μπουκάλι το απόγευμα γτ είναι το "λιγότερο σημαντικό" γεύμα. Το βραδινό ρυθμίζει την παραγωγή σου. Για νοσοκομειακό θήλαστρο εγώ είχα απευθυνθεί σε φαρμακείο κ είχα κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό /ενοικιαστηριο. Όσο για την περίοδο που θα θηλασεις θα το δεις εσυ αποκλειστικά ανάλογα με το ποσο σου το επιτρέπει η νόσος σου. Αα ξεχασα να σου πω μπουκάλια αποστειρωτη και γάλα ειχαν στον όροφο..  @Anastasia_paris μπορεί η θεραπεία που κάνει η κοπέλα αρχικά να μην είναι κορτιζόνη να είναι πιο βαριά και εκτός αυτό μπορεί να μιλαμε για μια βαριά ή υποτροπιαζουσα νόσο που να μην της επιτρέπει να θηλάσει όχι μόνο για μικρό διαστημα αλλα ισως κ καθόλου. Το να δίνει ενα γεύμα μπουκάλι εγω δεν το βρίσκω κακη ιδεα γτ οταν ερθει η ώρα το μωρό θα είναι εξοικειωμένο και θα το δεχτεί καλύτερα και αυτό στο λέω γτ και εγώ έπρεπε να σταματήσω το θηλασμό επίσης λόγω αυτοανοσου και μου ήρθε πολύ δύσκολο ψυχολογικά. Αφενός γτ πιέστηκε το μωρό και αφετέρου γτ πιέστηκα κ εγώ από την όλη διαδικασία. Πέραν κάποιου διαστήματος που είχα πληγωμένη θηλή ,όπου αντλούσα με θήλαστρο,τη θήλαζα αποκλειστικά για 4 μήνες. Μακάρι να μπορουσα κ περισσότερο αλλά έβλεπα ότι ειχα αρχίσει να κάνω υποτροπή κ το προλαβα στο τσακ. Εμένα με ρώτησε η παιδίατρος πρίν ξεκινήσει ο τοκετός αν θέλω μεικτή διατροφή ή αποκλειστικό θηλασμό. Της είχα πει μεικτή γτ φοβήθηκα μήπως την αφήσουν νηστικη,βέβαια στο επόμενο θα πω αποκλειστικό για να μου το φέρουν νωρίτερα στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

@Elfer εννοείται κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η καθεμία προσπαθεί να κάνει το καλύτερο, για εκείνη και το μωράκι της!!!!! Εννοείται πως αν η κοπέλα πρέπει να κάνει θεραπεία θα την κάνει!!!!! Όσο για το δωμάτιο που λες, ναι στο φέρνουν και στο νοσοκομείο εγώ τον είχα μαζί μου 24ωρες το 24ωρο κανονικά.... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia_paris είπε:

@Elfer εννοείται κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η καθεμία προσπαθεί να κάνει το καλύτερο, για εκείνη και το μωράκι της!!!!! Εννοείται πως αν η κοπέλα πρέπει να κάνει θεραπεία θα την κάνει!!!!! Όσο για το δωμάτιο που λες, ναι στο φέρνουν και στο νοσοκομείο εγώ τον είχα μαζί μου 24ωρες το 24ωρο κανονικά.... 

Δεν έχουν ολα τα νοσοκομεία κ ολα τα μαιευτήρια τη δυνατότητα να εχεις το μωράκι σου μαζί απ'όσο ξέρω. Εννοείται στην περίπτωση της Νάντιας αυτό είναι το ιδανικό αφού θα κάνει ότι τη βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Elfer είπε:

Δεν έχουν ολα τα νοσοκομεία κ ολα τα μαιευτήρια τη δυνατότητα να εχεις το μωράκι σου μαζί απ'όσο ξέρω. Εννοείται στην περίπτωση της Νάντιας αυτό είναι το ιδανικό αφού θα κάνει ότι τη βολεύει.

Σκέφτηκα κάτι, δεν ξέρω αν βοηθάει πάντως είπα να το πω... Αν ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και όντως τελικά μπορεί να έχει το μωρό μαζί της στο δωμάτιο συνέχεια, θα μπορεί να δίνει αυτή το μπιμπερό οπότε θέλει, δε γίνεται κάτι τέτοιο???? Και απλά να δίνει τα μπουκάλια για αποστείρωση.... @ναντια δε που θα γεννήσεις με το καλό???? 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Σκέφτηκα κάτι, δεν ξέρω αν βοηθάει πάντως είπα να το πω... Αν ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και όντως τελικά μπορεί να έχει το μωρό μαζί της στο δωμάτιο συνέχεια, θα μπορεί να δίνει αυτή το μπιμπερό οπότε θέλει, δε γίνεται κάτι τέτοιο???? Και απλά να δίνει τα μπουκάλια για αποστείρωση.... @ναντια δε που θα γεννήσεις με το καλό???? 

ιασω θα γεννησω και θελω να ζητησω να τον θηλαζω απλα ενα γευμα να του δινουμε ξενο πρεπει να παρω μαζι μου μπιμπερο ? γαλα θα μου δινουν απο εκει? και θα αποστηρωνουν κ το μπιμπερο?

 


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , ναντια δε είπε:

ιασω θα γεννησω και θελω να ζητησω να τον θηλαζω απλα ενα γευμα να του δινουμε ξενο πρεπει να παρω μαζι μου μπιμπερο ? γαλα θα μου δινουν απο εκει? και θα αποστηρωνουν κ το μπιμπερο?

 

Απ όσο γνωρίζω, μπιμπερό γάλα κλπ παρέχουν όλα τα μαιευτήρια, ιδιωτικά και δημόσια.... Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος... 

  • Μου αρέσει 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Απ όσο γνωρίζω, μπιμπερό γάλα κλπ παρέχουν όλα τα μαιευτήρια, ιδιωτικά και δημόσια.... Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος... 

Ετσι γνωρίζω κ εγώ. Αυτό ελεγα κ εγω να κάνει που ειπες παραπανω. Να ζητήσει το μωρό μαζι της και να αποφασίσει μόνη της πώς και τι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο λοιπόν @ναντια δε να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα και οολλλα τα υπόλοιπα θα γίνουν, να μην αγχώνεσαι για τίποτα!!!θυμήσου μας κι εμάς με το καλό όταν γεννήσεις να μας πεις πως έζησες την δική σου εμπειρία!!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Με το καλο λοιπόν @ναντια δε να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα και οολλλα τα υπόλοιπα θα γίνουν, να μην αγχώνεσαι για τίποτα!!!θυμήσου μας κι εμάς με το καλό όταν γεννήσεις να μας πεις πως έζησες την δική σου εμπειρία!!!! 

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια ηρεμησα λιγο ελπιζω μεχρι την αλλη βδομαδα να εχω γεννησει να χαιρεστε κ εσεις τα αγγελουδια σας! Θα σας στειλω τα νεα μου!


...:-D

Link to comment
Share on other sites

@Anastasia_paris  οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα κατά τον θηλασμό ΔΕΝ προκαλούν προωρο τοκετό. Είναι μύθος. Διάβασε περί Tandem αν θες.

@Τονι@ εννοείς ότι εισαι έγκυος και νιώθεις αυτό στη μήτρα ή οχι;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...