Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

      Πρώτη φορά γράφω σε forum αλλά επειδή κοντεύω να τρελαθώ από την αγωνία έπρεπε κάπου να τα πω που ξέρω ότι θα με καταλάβουν.

      Την Τρίτη 26/03 έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά με 2 άριστες βλαστοκύστες όπως μου είπαν και στο κέντρο αλλά και ο γυναικολόγος μου. Το θέμα ήταν στο σπέρμα εγώ δόξα το θεό κανένα θέμα δεν είχα. Αλλά από την επόμενη της εμβρυομεταφοράς με έπιασε άγχος αγωνία μήπως έκανα κάτι λάθος μήπως από το άγχος μου δεν πετύχει και ξεκινάει ένας φαύλος κύκλος προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όλο εκεί γυρνάει το μυαλό. Πως θα περάσει αυτό το διάστημα πραγματικά δεν ξέρω. 

Θρομβοφιλια εξεταση που πρεπει να γινεται απαραιτητα


Penny...

Recommended Posts

Καλησπερα καποιες σιγουρα με εχετε διαβασει ευχομαι να με διαβασουν οσοι περισσοτεροι μπορουν για να ενημερωθουν σχετικα με την εξεταση θρομβοφιλιας και ειδικα απο κοπελες που εχουν σκοπο να μεινουν εγκυες καμια δεν θελω να βρεθει στην θεση που βρεθηκα εγω και εχασα ενα μωρο και τελικα εμαθα μετα απο δικια μου προτροπη να κανω την εξεταση θρομβοφιλιας βρεθηκα να εχω επικτητη θρομβοφιλια η οποια εχει επιπτωση να χανεις το μωρο στο 2 τριμηνο της κυησης επειδη απο οτι καταλαβα δυστυχώς ζουμε σε τριτοκοσμικη χωρα και εδω οι γιατροι για να σου βαλουν την εξεταση την συγκεκριμενη να την κανεις πρεπει να εχεις απο 2 εως 3 αποβολες στο εξωτερικο ειναι υποχρεωτικη εξεταση εγκυμοσυνης και στην Ελλαδα πρεπει μια γυναικα να χανει 2 εως 3 παιδια για να την κανει ενημερωθειτε και καντε ολες οσες θελετε να μεινετε εγκυες η ακομα και οσες ειναι στο πρωτο τριμηνο  

  • Μου αρέσει 4

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω απολυτα.Ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει μια γυναικα να περασει ολο αυτο το γολγοθα για να της δωσουν αυτες τις εξετασεις. Ειναι δυνατον να αποβάλει δυο τρεις φορες, να μπει στη διαδικασια της αποξεσης,με ολο αυτο το ψυχικο κοστος και μετα να κανουν αυτη την εξεταση?Στα θεματα της προληψης ειμαστε απιστευτα πισω.Καλυτερα να δινονται τα χρηματα απο το ταμειο για αυτες τις εξετασεις παρα να καταληγουμε σε αποξεσεις και χειρουργεια .Ειναι κριμα πραγματικα


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nicol_ είπε:

Συμφωνω απολυτα.Ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει μια γυναικα να περασει ολο αυτο το γολγοθα για να της δωσουν αυτες τις εξετασεις. Ειναι δυνατον να αποβάλει δυο τρεις φορες, να μπει στη διαδικασια της αποξεσης,με ολο αυτο το ψυχικο κοστος και μετα να κανουν αυτη την εξεταση?Στα θεματα της προληψης ειμαστε απιστευτα πισω.Καλυτερα να δινονται τα χρηματα απο το ταμειο για αυτες τις εξετασεις παρα να καταληγουμε σε αποξεσεις και χειρουργεια .Ειναι κριμα πραγματικα

@Nicol_ εγω εχασα ενα παιδι και δεν εχω σκοπο να χασω αλλο και για αυτο το λογο ελπιζω ολες οι κοπελες πραγματικα να το διαβαζουν αυτο που περασα εγω ειναι μαρτυριο δεν θελω καμια να το περασει αν ειναι δυνατον να παιρνουμε μονες μας πρωτοβουλιες για να κανουμε καποιες εξετασεις ζωης και θανατου στην κυριολεξια ομως 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, giotitsa είπε:

@Nicol_ εγω εχασα ενα παιδι και δεν εχω σκοπο να χασω αλλο και για αυτο το λογο ελπιζω ολες οι κοπελες πραγματικα να το διαβαζουν αυτο που περασα εγω ειναι μαρτυριο δεν θελω καμια να το περασει αν ειναι δυνατον να παιρνουμε μονες μας πρωτοβουλιες για να κανουμε καποιες εξετασεις ζωης και θανατου στην κυριολεξια ομως 

Λυπαμαι για οσα περασες κοπελα μου και κανεις πολυ καλα που το αναφερεις,συμφωνω απολυτα.Πρεπει να τα γνωριζουμε ειναι πολυ σημαντικό.  Ευχομαι απο εδω και περα να σου πανε ολα καλα και συντομα με ενα μωρακι στην αγκαλια σου :wub:


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nicol_ είπε:

Λυπαμαι για οσα περασες κοπελα μου και κανεις πολυ καλα που το αναφερεις,συμφωνω απολυτα.Πρεπει να τα γνωριζουμε ειναι πολυ σημαντικό.  Ευχομαι απο εδω και περα να σου πανε ολα καλα και συντομα με ενα μωρακι στην αγκαλια σου :wub:

@Nicol_ ευχαριστωωωω γλυκια μου δεν λες που το βρηκα εγκαιρως και δεν θα χασω και αλλο μωρακι ευτυχως 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την σωστή συμβουλή. Να σε ρωτήσω αν ξέρεις. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θρομβοφιλια αλλά να μην δημιουργηθεί πρόβλημα? Δηλαδή εγώ που έκανα ένα μωρό μπορεί να χρειαστεί να το ελέγξω πριν κάνω δεύτερο? 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Τονι@ είπε:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την σωστή συμβουλή. Να σε ρωτήσω αν ξέρεις. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θρομβοφιλια αλλά να μην δημιουργηθεί πρόβλημα? Δηλαδή εγώ που έκανα ένα μωρό μπορεί να χρειαστεί να το ελέγξω πριν κάνω δεύτερο? 

@Τονι@  ναι υπαρχει περιπτωση να μεινεις εγκυος δευτερη φορα και να σου δημιουργηθει θρομβοφιλια να πας να την κανεις εγω ποιος ξερει αν την ειχα και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη καλα ηπρωτη δεν ητανε και καλη εγκυμοσυνη εγινε αναγκαστικη διακοπη κυησης λογω συνδρομου δεν πανικοβαλω ισα ισα που δεν θελω καμια μα καμια κοπελα να χασει μωρο απο θρομβοφιλια ελεος λυνεται παρα πολυ απλα 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , giotitsa είπε:

@Τονι@  ναι υπαρχει περιπτωση να μεινεις εγκυος δευτερη φορα και να σου δημιουργηθει θρομβοφιλια να πας να την κανεις εγω ποιος ξερει αν την ειχα και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη καλα ηπρωτη δεν ητανε και καλη εγκυμοσυνη εγινε αναγκαστικη διακοπη κυησης λογω συνδρομου δεν πανικοβαλω ισα ισα που δεν θελω καμια μα καμια κοπελα να χασει μωρο απο θρομβοφιλια ελεος λυνεται παρα πολυ απλα 

Συμφωνώ ότι πρέπει να παίρνουμε τα μέτρα μας. Εγώ δεν είπα ότι πανικοβαλεις. Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε κάπου 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Τονι@ είπε:

Συμφωνώ ότι πρέπει να παίρνουμε τα μέτρα μας. Εγώ δεν είπα ότι πανικοβαλεις. Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε κάπου 

@Τονι@ oχι οχι καμια σχεση γλυκια μου εγω το λεω οτι δεν θελω να πανικοβαλω αλλα να προλαβω το κακο


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , giotitsa είπε:

@Τονι@ oχι οχι καμια σχεση γλυκια μου εγω το λεω οτι δεν θελω να πανικοβαλβ αλλα να προλαβω το κακο

Πάντως για να επιστρέψω στο θέμα θεωρώ ότι γενικά καλό θα ήταν για όσα γνωρίζουμε να ψαχνόμαστε και μόνοι μας. Γιατί καλώς ή κακώς για τους γιατρούς κάθε οι εγκυμοσύνες μας είναι απλα κάποιες από τις πολλές. Για μας είναι πολύτιμες. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Τονι@ είπε:

Πάντως για να επιστρέψω στο θέμα θεωρώ ότι γενικά καλό θα ήταν για όσα γνωρίζουμε να ψαχνόμαστε και μόνοι μας. Γιατί καλώς ή κακώς για τους γιατρούς κάθε οι εγκυμοσύνες μας είναι απλα κάποιες από τις πολλές. Για μας είναι πολύτιμες. 

@Τονι@ εγω δεν ηξερα καν τι ειναι αυτο πριν το παθω οποτε μακαρι να το ηξερα απο μονη μου για να το ψαξω 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , giotitsa είπε:

@Τονι@ εγω δεν ηξερα καν τι ειναι αυτο πριν το παθω οποτε μακαρι να το ηξερα απο μονη μου για να το ψαξω 

Πως γίνεται αυτή εξέταση? Είναι αίματος? Μπορώ να την κάνω μαζί με τη γενικη ας πούμε? 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Τονι@ είπε:

Πως γίνεται αυτή εξέταση? Είναι αίματος? Μπορώ να την κάνω μαζί με τη γενικη ας πούμε? 

@Τονι@ ειναι αιματος αλλα δεν γινεται μαζι με την γενικη αλλα ξεχωριστα δηλαδη θα πας σε αιματολογο να της πεις οτι θες να κανεις αυτην την εξεταση


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , giotitsa είπε:

@Τονι@ ειναι αιματος αλλα δεν γινεται μαζι με την γενικη αλλα ξεχωριστα δηλαδη θα πας σε αιματολογο να της πεις οτι θες να κανεις αυτην την εξεταση

Ξέρεις πόσο κοστίζει περίπου? 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

@giotitsa πολύ καλά έκανες και ανοιξες αυτό το θέμα.να ενημερωθούν όλες! 

Νομίζω ότι οι γιατροί πάραβλεπουν λίγο τη θρομβοφιλια ως αιτία αποβολής ακριβώς επειδή υπάρχουν πολλές γυναίκες που έχουν θρομβοφιλια και δεν έχουν κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη.ομως είναι πολυ σημαντική εξέταση.γιατι κάποιες χάνουν μωρά λόγω θρομβοφιλιας

Όμως βρε κορίτσια μου οι αποβολές πρώτου τριμήνου σχετίζονται τελικά με θρομβοφιλια;Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...