Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Θρομβοφιλια εξεταση που πρεπει να γινεται απαραιτητα


Penny...

Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Τονι@ είπε:

Ξέρεις πόσο κοστίζει περίπου? 

@Τονι@ ειναι ακριβη αρκετα και να ξερεις οτι μπορει και να σου αρνηθουν να στην κανουν γιατι οπως λενε για να την κανεις πρεπει να συντρεχει καποιος λογος να την απαιτησεις 

πρίν από 1 λεπτό , Nansy29 είπε:

@giotitsa πολύ καλά έκανες και ανοιξες αυτό το θέμα.να ενημερωθούν όλες! 

Νομίζω ότι οι γιατροί πάραβλεπουν λίγο τη θρομβοφιλια ως αιτία αποβολής ακριβώς επειδή υπάρχουν πολλές γυναίκες που έχουν θρομβοφιλια και δεν έχουν κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη.ομως είναι πολυ σημαντική εξέταση.γιατι κάποιες χάνουν μωρά λόγω θρομβοφιλιας

Όμως βρε κορίτσια μου οι αποβολές πρώτου τριμήνου σχετίζονται τελικά με θρομβοφιλια;Γιατί μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει.

@Nansy29 εκει μπορει να παιζει ρολο μετα αντιπατρικα και αυτοανοσα αλλα μπορει και θρομβοφιλια

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , giotitsa είπε:

@Τονι@ ειναι ακριβη αρκετα και να ξερεις οτι μπορει και να σου αρνηθουν να στην κανουν γιατι οπως λενε για να την κανεις πρεπει να συντρεχει καποιος λογος να την απαιτησεις 

@Nansy29 εκει μπορει να παιζει ρολο μετα αντιπατρικα και αυτοανοσα αλλα μπορει και θρομβοφιλια

Το ξερω δυστυχώς.. Και δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει να σου αρνηθούν. Με. Ποια λογική. Εγώ θέλω να την κάνω. Αυτοί τι ζόρι τραβάνε? Όπως με τη χοριακη πριν την καθυστέρηση. Λες και ζητήσαμε τη γνώμη τους.. Έλεος.. 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Τονι@ είπε:

Το ξερω δυστυχώς.. Και δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει να σου αρνηθούν. Με. Ποια λογική. Εγώ θέλω να την κάνω. Αυτοί τι ζόρι τραβάνε? Όπως με τη χοριακη πριν την καθυστέρηση. Λες και ζητήσαμε τη γνώμη τους.. Έλεος.. 

@Τονι@ να το απαιτήσεις όπως σου είπα δυστηχως ζούμε σε τριτοκωσμικη χωρα

  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

α να τονίσω ότι το αντιπηκτικό λύκου στο οποίο βρέθηκες θετική @giotitsa μου σε μένα ήταν τελείως διαφορετική εξέταση ελέγχει το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο αν δεν κάνω λάθος. έκανα ξεχωριστά για κληρονομική θρομβοφιλία. αυτο το λέω γιατι όταν κάναμε μετα τη δευτερη ατυχία εξετάσεις για αντιπηκτικό λύκου δεν βρέθηκε κάτι.είχα ρωτησει τότε τον γιατρό μου εξετάσεις θρομβοφιλίας να κάνουμε;;και μου είχε πει ότι είναι αυτές για το αντιφωσφολιπιδκο σύνδρομο και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. ημουν λοιπόν ήσυχη εγω ότι είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας.

ανακάλυψα τελικά πριν λίγους μήνες ότι εξετάσεις για κληρονομική θρομβοφιλία δεν είχα κάνει..όπως επίσης και για κάποια άλλα αντισωματα β2 γλυκοπρωτεινης που ήταν στο πακέτο των ανοσολογικών εξετάσεων τα οποία επίσης σχετίζονται με επίκτητη θρομβοφιλία. αυτο το λεω για όσες θέλουν να κάνουν. μην κάνουν τις μισές εξετάσεις σαν εμένα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nansy29 είπε:

α να τονίσω ότι το αντιπηκτικό λύκου στο οποίο βρέθηκες θετική @giotitsa μου σε μένα ήταν τελείως διαφορετική εξέταση ελέγχει το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο αν δεν κάνω λάθος. έκανα ξεχωριστά για κληρονομική θρομβοφιλία. αυτο το λέω γιατι όταν κάναμε μετα τη δευτερη ατυχία εξετάσεις για αντιπηκτικό λύκου δεν βρέθηκε κάτι.είχα ρωτησει τότε τον γιατρό μου εξετάσεις θρομβοφιλίας να κάνουμε;;και μου είχε πει ότι είναι αυτές για το αντιφωσφολιπιδκο σύνδρομο και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. ημουν λοιπόν ήσυχη εγω ότι είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας.

ανακάλυψα τελικά πριν λίγους μήνες ότι εξετάσεις για κληρονομική θρομβοφιλία δεν είχα κάνει..όπως επίσης και για κάποια άλλα αντισωματα β2 γλυκοπρωτεινης που ήταν στο πακέτο των ανοσολογικών εξετάσεων τα οποία επίσης σχετίζονται με επίκτητη θρομβοφιλία. αυτο το λεω για όσες θέλουν να κάνουν. μην κάνουν τις μισές εξετάσεις σαν

@Nansy29 ναι εγώ ευτυχως τα αντιπηρηνικα σε αυτο το κομμάτι είναι αρνητικό δηλαδή αν το αντιφωσφολιδικο οξυ βγει θετικό υπάρχει περίπτωση να εχεις και λύκο εγώ βγηκα θετική σε επίκτητη θρομβοφιλια 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, giotitsa είπε:

Καλησπερα καποιες σιγουρα με εχετε διαβασει ευχομαι να με διαβασουν οσοι περισσοτεροι μπορουν για να ενημερωθουν σχετικα με την εξεταση θρομβοφιλιας και ειδικα απο κοπελες που εχουν σκοπο να μεινουν εγκυες καμια δεν θελω να βρεθει στην θεση που βρεθηκα εγω και εχασα ενα μωρο και τελικα εμαθα μετα απο δικια μου προτροπη να κανω την εξεταση θρομβοφιλιας βρεθηκα να εχω επικτητη θρομβοφιλια η οποια εχει επιπτωση να χανεις το μωρο στο 2 τριμηνο της κυησης επειδη απο οτι καταλαβα δυστυχώς ζουμε σε τριτοκοσμικη χωρα και εδω οι γιατροι για να σου βαλουν την εξεταση την συγκεκριμενη να την κανεις πρεπει να εχεις απο 2 εως 3 αποβολες στο εξωτερικο ειναι υποχρεωτικη εξεταση εγκυμοσυνης και στην Ελλαδα πρεπει μια γυναικα να χανει 2 εως 3 παιδια για να την κανει ενημερωθειτε και καντε ολες οσες θελετε να μεινετε εγκυες η ακομα και οσες ειναι στο πρωτο τριμηνο  

Γεια σου..Είμαι 14 εβδομάδων.. προχτές βγήκαν τα αποτελέσματα papA της αυχενικής κ έδειξε ότι έχω πάρα πολλές πιθανότητες για προεκλαμψια.ο γιατρός μου είπε ότι αυτό μπορεί να συμβεί αν έχεις θρομβοφιλια η κ αν δεν έχεις απλα αν έχεις είναι σίγουρο ότι θα παρουσιάσεις προεκλαμψια.αν όχι είναι 50 50..αυριο θα πάω να κάνω τις εξετάσεις για θρομβοφιλια κ θα περιμένουμε 15 μέρες για τα αποτελέσματα.. Έχω φοβηθεί πάρα πολύ.δεν ήξερα  καν τι είναι αυτό κ όσο μαθαίνω φοβάμαι πολύ για το μωρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Μαριφαιη είπε:

Γεια σου..Είμαι 14 εβδομάδων.. προχτές βγήκαν τα αποτελέσματα papA της αυχενικής κ έδειξε ότι έχω πάρα πολλές πιθανότητες για προεκλαμψια.ο γιατρός μου είπε ότι αυτό μπορεί να συμβεί αν έχεις θρομβοφιλια η κ αν δεν έχεις απλα αν έχεις είναι σίγουρο ότι θα παρουσιάσεις προεκλαμψια.αν όχι είναι 50 50..αυριο θα πάω να κάνω τις εξετάσεις για θρομβοφιλια κ θα περιμένουμε 15 μέρες για τα αποτελέσματα.. Έχω φοβηθεί πάρα πολύ.δεν ήξερα  καν τι είναι αυτό κ όσο μαθαίνω φοβάμαι πολύ για το μωρο

Να πεις στον γυναικολόγο σου να σου χορηγήσει salospir οποσδηποτε και αν χρειάζεται και καμια ενεσουλα αλλά salospir  αμεσα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

@giotitsa πόσο δίκιο έχεις... τουλάχιστον σε έστειλε ο γιατρός σου τώρα τις κάνεις... κγω καμένη είμαι από κάτι τέτοιες συμπεριφορές... Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν υπάρχει περίπτωση ν σου κάνουν τέτοιες εξετάσεις.. μετά την αποβολή που είχα στο β τρίμηνο ( και ενώ είχα αλλάξει ήδη γυναικολόγο γτ ο πρώτος πετούσε αετο) το πρώτο πράγμα που μ είπε είναι καρυωτυπος ζεύγους και θρομβοφιλια, όλο το πακέτο.  το πλήρωσα αρκετά θυμάμαι και είχα πεσμένη μια από τις πρωτεΐνες.. καλο; ( προκαλει αποβολη) ο αιματολογος όταν τον ρώτησα κλαίγοντας αν το ξέραμε και έπαιρνα θεραπεία τι θα γινόταν μου μίλησε γενικά και αόριστα.. στη δεύτερη εγκυμοσύνη σαλοσπιρή από την πρώτη μερα και με έλεγχο 2 φορές παρακαλώ για τις τιμές αν είναι καλές.. μου πήρε καιρό να το χωνέψω και να διώξω τον θυμό που είχα μέσα μου...( όχι ότι έχει φύγει εντελώς...)


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , bella32 είπε:

@giotitsa πόσο δίκιο έχεις... τουλάχιστον σε έστειλε ο γιατρός σου τώρα τις κάνεις... κγω καμένη είμαι από κάτι τέτοιες συμπεριφορές... Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν υπάρχει περίπτωση ν σου κάνουν τέτοιες εξετάσεις.. μετά την αποβολή που είχα στο β τρίμηνο ( και ενώ είχα αλλάξει ήδη γυναικολόγο γτ ο πρώτος πετούσε αετο) το πρώτο πράγμα που μ είπε είναι καρυωτυπος ζεύγους και θρομβοφιλια, όλο το πακέτο.  το πλήρωσα αρκετά θυμάμαι και είχα πεσμένη μια από τις πρωτεΐνες.. καλο; ( προκαλει αποβολη) ο αιματολογος όταν τον ρώτησα κλαίγοντας αν το ξέραμε και έπαιρνα θεραπεία τι θα γινόταν μου μίλησε γενικά και αόριστα.. στη δεύτερη εγκυμοσύνη σαλοσπιρή από την πρώτη μερα και με έλεγχο 2 φορές παρακαλώ για τις τιμές αν είναι καλές.. μου πήρε καιρό να το χωνέψω και να διώξω τον θυμό που είχα μέσα μου...( όχι ότι έχει φύγει εντελώς...)

@bella32 ποιος μου τις είπε ο γιατρός ;;; Δεν τον αναφέρω καθόλου γιατί θα ρίξω πινιλικια μόνη μου αποφάσισα να κάνω αυτή την εξέταση έχω αλλάξει γιατρό και με την προτροπή του νέου μου γιατρού αποφασίσαμε να την κάνουμε εγώ δεν έχω θυμό μέσα μου για οτι έγινε έχω πει στον ευατο μου οτι ήτανε να γίνει και ήτανε θέλημα Θεού για να μπορέσω να προχωρησω παρακάτω 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , giotitsa είπε:

@bella32 ποιος μου τις είπε ο γιατρός ;;; Δεν τον αναφέρω καθόλου γιατί θα ρίξω πινιλικια μόνη μου αποφάσισα να κάνω αυτή την εξέταση έχω αλλάξει γιατρό και με την προτροπή του νέου μου γιατρού αποφασίσαμε να την κάνουμε εγώ δεν έχω θυμό μέσα μου για οτι έγινε έχω πει στον ευατο μου οτι ήτανε να γίνει και ήτανε θέλημα Θεού για να μπορέσω να προχωρησω παρακάτω 

Έτσι κ με εμένα, είχα αλλάξει γιατρό λίγο πριν τον 5ο ( υποτίθεται ο πρώτος ήταν και μεγάλο όνομα) . Ο νέος γιατρός,  σε δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο, όταν είδε τις εξετάσεις που είχα κάνει φρικαρε...είχε τρομερές ελλείψεις... ( φαντάσου πόσο με πρόσεχε ο πρώτος). Δυστυχώς δεν καταφέραμε να σωσουμε το παιδάκι αλλά κατευθείαν με παρεπεμψε στο τι να κάνω.  εγώ στην ιδέα ότι από αμέλεια κάποιου μπορεί να έγινε ο τι έγινε τρελάθηκα. ξέχασα να αναφέρω ότι λόγω κάποιων θεμάτων ήμουν κλινιρης 5 μήνες και δεν μπήκε στη διαδικασία να με δει για θρομβοφιλια λόγω κατάκλισης. ούτε καν σαλοσπιρή δεν μ είχε δώσει!!!! ήθελα να προχωρήσω  σε καταγγελίες κτλ αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να έβγαζα άκρη.. φυσικά όσο περνούσε ο καιρός τα έβλεπα πιο ψύχραιμα αλλά και πάλι... πιάνεις ευαίσθητο σημείο...


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , bella32 είπε:

Έτσι κ με εμένα, είχα αλλάξει γιατρό λίγο πριν τον 5ο ( υποτίθεται ο πρώτος ήταν και μεγάλο όνομα) . Ο νέος γιατρός,  σε δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο, όταν είδε τις εξετάσεις που είχα κάνει φρικαρε...είχε τρομερές ελλείψεις... ( φαντάσου πόσο με πρόσεχε ο πρώτος). Δυστυχώς δεν καταφέραμε να σωσουμε το παιδάκι αλλά κατευθείαν με παρεπεμψε στο τι να κάνω.  εγώ στην ιδέα ότι από αμέλεια κάποιου μπορεί να έγινε ο τι έγινε τρελάθηκα.  ήθελα να προχωρήσω  σε καταγγελίες κτλ αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να έβγαζα άκρη.. φυσικά όσο περνούσε ο καιρός τα έβλεπα πιο ψύχραιμα αλλά και πάλι... πιάνεις ευαίσθητο σημείο...

@bella32 ναι και εμένα υποτίθεται οτι ήτανε μεγαλο όνομα αστο κορίτσι μου με αυτους δεν βγαζεις άκρη με τίποτα άκουσε με εγώ δεν θελω να ψαξω ουτε γιατί έγινε ουτε αχ αν μου το έλεγε τώρα θα είχα το μωρο μου αν κάτσω και τα σκεφτώ αυτά παει θα τρελαθω το μωρο παει έγινε αγγελουδι δεν γυρνάει πίσω σημασία έχει οτι δεν θα χαθεί άλλο όταν ερθει με το καλό έτσι παρτο και εσυ μπορεί να με νιώθεις σκληρή αλλά δεν γίνεται αλλιως 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , giotitsa είπε:

@bella32 ναι και εμένα υποτίθεται οτι ήτανε μεγαλο όνομα αστο κορίτσι μου με αυτους δεν βγαζεις άκρη με τίποτα άκουσε με εγώ δεν θελω να ψαξω ουτε γιατί έγινε ουτε αχ αν μου το έλεγε τώρα θα είχα το μωρο μου αν κάτσω και τα σκεφτώ αυτά παει θα τρελαθω το μωρο παει έγινε αγγελουδι δεν γυρνάει πίσω σημασία έχει οτι δεν θα χαθεί άλλο όταν ερθει με το καλό έτσι παρτο και εσυ μπορεί να με νιώθεις σκληρή αλλά δεν γίνεται αλλιως 

αλήθεια σε θαυμάζω που σκέφτεσαι έτσι..εμένα μου πήρε πάνω από χρόνο, με ψυχοθεραπείες, με αγωγές, με κατάθλιψη...για να το αποδεχτώ  και να πω ότι πάει δεν γυρνάει.. 

οπότε κορίτσι μου, είναι πολύ σημαντικό που έχεις μια απάντηση. και οι ενέσεις ηπαρρινης δεν είναι τπτ!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , bella32 είπε:

αλήθεια σε θαυμάζω που σκέφτεσαι έτσι..εμένα μου πήρε πάνω από χρόνο, με ψυχοθεραπείες, με αγωγές, με κατάθλιψη...για να το αποδεχτώ  και να πω ότι πάει δεν γυρνάει.. 

οπότε κορίτσι μου, είναι πολύ σημαντικό που έχεις μια απάντηση. και οι ενέσεις ηπαρρινης δεν είναι τπτ!

@bella32 απο τι βλέπω είσαι έγκυος αυτό ειναι το σημαντικό και οτι έγινε ανήκει στο παρελθόν εγώ δεν θα αφήσω να με νικήσει η θλίψη ναι κάποιες φορες λέω γιατί; Αλλες κλαιω αλλά είναι δυνατη κόντρα με παει άλλο τόσο θα το οαω εγώ μέχρι να το καταφέρω τώρα οποίος έφταιξε θα πληρώσει απο τον Θεό εδω τιμωρούνται ολα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , giotitsa είπε:

@bella32 απο τι βλέπω είσαι έγκυος αυτό ειναι το σημαντικό και οτι έγινε ανήκει στο παρελθόν εγώ δεν θα αφήσω να με νικήσει η θλίψη ναι κάποιες φορες λέω γιατί; Αλλες κλαιω αλλά είναι δυνατη κόντρα με παει άλλο τόσο θα το οαω εγώ μέχρι να το καταφέρω τώρα οποίος έφταιξε θα πληρώσει απο τον Θεό εδω τιμωρούνται ολα

ναι κορίτσι μου..μετά από 1μιση χρόνο βρήκα τη θέληση να ξαναπροσπαθησω.  κγω αυτό σκέφτομαι... ότι ο Θεός βλέπει.  και τώρα έχω έναν άγγελο να με προσέχει από ψηλά.. σου εύχομαι με το καλό, όταν νιώσεις έτοιμη φυσικά,  να δώσει ο Θεός μωράκι.  ποτέ δε θα ξεχάσω το αγγελούδι μου αλλά ο χρόνιος είναι γιατρός..τουλάχιστον για την περίπτωση μου ( βοήθησαν και οι ειδικοί βέβαια)


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...