Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Πιστεύετε παίζει ρόλο ο γιατρός στην εξωσωματική;;;


Vasssso

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω, αν και παρακολουθώ το φόρουμ πολύ καιρό, μιας κ γω με τη σειρά μου παιδεύομαι αρκετά χρόνια για ένα μωράκι. Ένα σωρό αναποδιές και γω αλλά δε θα σας κουράσω με αυτά. 

Είμαι 40 χρονών. Το Φεβρουάριο έκανα την πρώτη (αποτυχημένη) μου εξωσωματική στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων με το Ζηκόπουλο. Μετά από μια υστεροσκόπηση κ αφού έβγαλα έναν μικρό πολύποδα είμαι έτοιμη να ξεκινήσω για τη δεύτερη προσπάθειά μου. Έμεινα αρκετά ευχαριστημένη από το γιατρό αλλά και το προσωπικό του νοσοκομείου. Θεωρώ ότι έχουν μεγάλη εμπειρία. Το δίλημμα που έχω - όπου και ζητώ τη γνώμη σας, είναι αν πρέπει να μείνω στον ίδιο γιατρό ή να πάω κάπου αλλού - ιδιωτικά πια- που μου έχουν συστήσει. Αν τυχόν έχετε κάνει εξωσωματική σε διαφορετικούς γιατρούς, θεωρείτε ότι έγινε καλύτερη ή χειρότερη δουλειά; Η άποψη μου γενικά είναι ότι, εφόσον οι μέθοδοι που χρησιμοποιούνται είναι ίδιοι,  τι διαφορετικό θα σου προσφέρει ένας άλλος γιατρός;  έχετε άποψη επί του θέματος;   Να προσθέσω ότι έχω επισκεφθεί και άλλον γιατρό  στο παρελθόν, μόνο για συζήτηση ( σε ιδιωτικό) , αλλά μου έκανε τόσο κακή εντύπωση ( θεωρώ μας έβλεπε σαν χιλιάρικα) που τον απέρριψα αμέσως!  Ο Ζηκόπουλος ήταν ήρεμος και μου εξέπνευσε εμπιστοσύνη, αλλά μου έχουν "πιπιλίσει" το μυαλό ότι σε ένα ιδιωτικό ίσως έχω μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσι μου καλησπέρα και Καλώς ήρθες!

Εμπειρικά έχω να σου πω τα εξής:

Η διαδικασία της εξωσωματικής είναι μια πολυσύνθετη διαδικασία.Σαφώς το κυριότερο είναι πως θα ανταποκριθεί Ο οργανισμός της γυναίκας.Γιατί και ο "καλυτερος" γιατρός χρειάζεται ένα background για να εφαρμόσει γνώσεις τεχνικές και εμπειρίες.Μεγάλης σημασίας επίσης είναι το εμβρυολογικο εργαστήριο.Επιπλέον η ψυχολογία της γυναίκας που μπαίνει σε αυτή την διαδικασία και η σχέση του ζευγαριού.Όπως επίσης η τυχερή στιγμή της καθεμιάς μας και κυρίως οτι ορίζεται από ψηλά!Παραθετωντας σου συνοπτικά αυτούς τους παράγοντες αντιλαμβάνεσαι την πολυπλοκότητα της διαδικασίας.Το θέμα "γιατρός" είναι πολύ πολύ προσωπικό και υποκειμενικό.Επειδή είμαστε κοντά ηλικιακά,όταν αναφέρεις αποτυχημένη εξωσωματική τι εννοείς;ανταποκρίθηκε ο οργανισμός σου στις ορμόνες;ολοκληρώθηκε η διαδικασία;πήρατε ωάρια;γονιμοποιήθηκαν;έφτασες σε εμβρυομεταφορά;Επίσης η υστεροσκοπηση και η σαλπιγγογραφία προηγήθηκαν της εξωσωματικής;

Εύχομαι να προσέφερα κάτι στα ερωτήματά σου .Ότι θελήσεις μη διστάσεις!Καλή επιτυχία από καρδιάς!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Θα συμφωνήσω 100% με τη @Luckystars! Θα ήθελα όμως να προσθέσω ότι ακριβώς επειδή η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο θα πρέπει ο γιατρός που θα καταλήξεις να είναι ένας άνθρωπος που εσυ θα νιώθεις εμπιστοσύνη και δεν θα διστάζεις να τον ρωτάς το οτιδήποτε. Δυστυχώς ο χώρος των εξωσωματικών ακριβώς επειδή πατάει στην ελπίδα μας για ένα παιδί είναι σκληρός και υπάρχουν και πολλοί επιτήδειοι, το διαπίστωσες εξάλλου και μόνη σου.  Από αυτά που γράφεις είσαι μάλλον ικανοποιημένη από τον γιατρό σου. Σας έχει εξηγήσει ποιος ήταν ο λόγος αποτυχίας και τι προτείνει από εδώ και πέρα?Ο λόγος που προχωρήσατε σε εξωσωματικη?  Έχεις κάνει υστεροσκοπηση, σαλπιγγογραφια, άλλες εξετάσεις? Δεν χάνεις παντως τίποτε να πάρεις και μια άλλη γνώμη. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από δημόσιο, όλες τις προσπαθειες τις έκανα σε ιδιωτικά κέντρα εάν όμως είχα βρει σε δημόσιο κάποιον γιατρό που εμπιστευόμουν δεν θα είχα κανενα πρόβλημα. Επίσης το τελευταίο που θα ήθελα να σου πω, είναι σε σχέση με τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιούν οι γιατροί. Οι ευσυνείδητοι βλέπουν κάθε γυναίκα σαν ξεχωριστή περίπτωση και προσαρμόζουν τα πρωτόκολλα σε κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Ακόμη και μια μικρή αλλαγή μπορεί να κάνει τη διαφορά, στο γράφω από προσωπική εμπειρία. Υπάρχουν και άλλοι που τυφλοσούρτη κάνουν τα ίδια πράγματα σε όλες τις περιπτώσεις κα εάν πιάσει έπιασε. Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθεια σου, δύναμη,υπομονή και αισιοδοξία! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

@palmoira μου συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου!Σε εμάς τουλάχιστον το κεφάλαιο "εξωσωματική" εμπεριέχει πολλές άσχημες εμπειρίες,που αν υπήρχε έστω μια ρεαλιστική τοποθέτηση ,οπως συμβαίνει καλή ώρα εδώ,θα μας ειχε γλιτώσει πολύτιμο χρόνο,πόνο και χρήμα!Για αυτό είναι πολύ καλό που γίνονται εποικοδομητικές συζητήσεις!Να συμπληρώσω,το κομμάτι της εξατομίκευσης,ξεχάστηκα και πολύ καλά έκανες και το ανέφερες, είναι πάρα πάρα πολύ βασικό.Για παράδειγμα στην περίπτωσή μας, παρότι ανταποκρίνομαι σε ενεσιμα και έχουμε θετικές χοριακές από την εξωσωματική,για κάποιο λόγο από την αρχή ζητούσαμε φ.κ.Έφτασα σήμερα που μιλάμε επιτέλους να βρεθεί γιατρός που διαπίστωσε πως εντέλει στον δικό μου οργανισμό δεν "ταιριάζουν" τα ενεσιμα και αποδίδω στατιστικά πολύ καλύτερα από πολύ νεαρότερη γυναίκα με φ.κ!Δεν ξέρω....ειναι και το ένστικτό μας καμμία φορά,απλα κάνουμε πίσω γιατί δεν είμαστε γιατροί και δεν επιμένουμε περαιτέρω.....Επίσης θεωρώ απαραίτητο τον έλεγχο με σαλπιγγογραφια και αν κριθεί αναγκαίο και υστεροσκοπησης πριν την εξωσωματική.Ευτυχώς σε αυτό σταθήκαμε πιο τυχεροί.Στην πρώτη μας σαλπιγγογραφια βρέθηκε υποψία πολύποδα ,προχωρήσαμε σε υστεροοσκόπηση,πράγματι ευρεθει πολυποδας,αφαιρέθηκε ,προχωρήσαμε σε εξωσωματική και έμεινα έγκυος.

Και πάλι κάθε επιτυχία @vassso @vassso @Vasssso!!!Και να ρωτας,να ρωτάς ότι σε απασχολεί,εδώ ,τον γιατρό σου,να ρωτάς!φιλιά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πολύ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Λοιπόν, στάθηκα λίγο "άτυχη"  θεωρώ, και έχετε απόλυτο δίκιο που ρωτάτε όλα αυτά. Ας γίνω πιο συγκεκριμένη. Θα το πάω αρκετά πίσω αλλά στα γρήγορα για να πάρετε μια ιδέα. Ξεκινήσαμε το 2012 προσπάθειες με τον άνδρα μου που όμως διακόπηκαν γρήγορα διότι ανακάλυψα πρόβλημα υγείας. Έκανα ολική θυρεοειδεκτομή, μάλιστα 2 χειρουργεία διότι "η ασθένεια" είχε προχωρήσει και στους λεμφαδένες και χρειάστηκα καλό "καθαρισμό"... στη συνέχεια ακολούθησαν 2 θεραπείες με ιώδιο, αν έχετε υπόψιν σας, με αποτέλεσμα για μεγάλο χρονικό διάστημα να μη μου επιτρέπουν να μείνω έγκυος. Όταν τελικά τελείωσα με την ιστορία αυτή, ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι έχω πολύποδα στο ενδομήτριο. Έκανα υστεροσκόπηση  σε ιδιωτικό ιατρείο στα Γιάννενα σε "κορυφαίο" γιατρό, πλήρωσα ένα κάρο λεφτά, για να μου πει ότι δεν έχω απολύτως τίποτα και ότι αυτό που βλέπει στον υπέρηχο ο γυναικολόγος μου είναι - δε θυμάμαι τη λέξη- επάρματα;;;;; κάτι τέτοιο. Γύρισα καταχαρούμενη στο σπιτάκι μου και συνέχισα τις προσπάθειες με τον άνδρα μου. Πέρασε ένα 6μηνο αλλά τζίφος! Ο γυναικολόγος μου επέμενε ότι έχω πολύποδα...με έστειλε για σαλπιγγογραφία...υποψία για πολύποδα! Με στέλνει στο Χατζηκώστα να τον βγάλω... Εν τω μεταξύ ο καιρός περνούσε... Τον βγάζω... Για μια ακόμα φορά επιστρέφω σπιτάκι μου και "δώστου πάλι" με τον άνδρα μου... Τζίφος ξανά! Ο γυναικολόγος μου πάλι είχε την υποψία ότι μου άφησαν μια μικρή ρίζα από τον πολύποδα αλλά πάλι δεν μπορούσε να είναι σίγουρος! Σας κούρασα;;; συγνώμη... έχω ανάγκη να πω τον πόνο μου! Τέλος πάντων καταλήγουμε στο Ζηκόπουλο να κάνουμε εξωσωματική! Λόγω ηλικίας που είχα φτάσει πλέον τα 39 και πολυκυστικών ωοθηκών.  Η διαδικασία προχώρησε κανονικά. Μου πήραν 8 ωάρια! Το ένα δεν προχώρησε, το δεύτερο είχε χρωμοσωμιακές ανωμαλίες. Μου έβαλαν τελικά 3 γονιμοποιημένα ωάρια αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Ο Ζηκόπουλος με συμβούλεψε να κάνουμε ξανά υστεροσκόπηση όπου τελικά υπήρχε πράγματι ένας μικρός  πολύποδας! Τον βγάλαμε και τώρα απλά περιμένω την επόμενη περίοδο και τη βιοψία για να μου δώσει το οκ να ξεκινήσουμε. Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα χρόνια που σας γράφω, η μητέρα μου αρρώστησε... τρέξαμε, χειρουργηθήκαμε, κάναμε θεραπείες... δυστυχώς την έχασα ένα χρόνο πριν. Μπορείτε λοιπόν να καταλάβετε την ψυχολογία μου...!

Σε όλη αυτή τη διάρκεια ψάχνομαι... ρωτάω, ακούω γνώμες, ο καθένας με στέλνει στο γιατρό του... Μπερδεύομαι! Είμαι ικανοποιημένη όπως σας είπα με το Ζηκόπουλο, ίσως έπρεπε να μου κάνει την υστεροσκόπηση πιο πριν, αλλά κ αυτός ο δόλιος θεώρησε ότι αφού είχε γίνει υστεροσκόπηση, θα ήμουν καθαρή. Δε σας κρύβω όμως ότι επηρεάζομαι συχνά και πολλές φορές αναρωτιέμαι αν ένας διαφορετικός γιατρός θα ήταν πιο αποτελεσματικός. Ύστερα γνωρίζω κοπέλες που έχουν κάνει και σε ιδιωτικά κέντρα και κείνες πέτυχαν με τη 2η, 3η φορά μένοντας στον ίδιο γιατρό... και επειδή συμφωνώ σε όλα αυτά περί ψυχολογίας, οργανισμού της καθεμιάς κτλ, ρωτάω εσείς που δοκιμάσατε ίσως διαφορετικούς γιατρούς, είδατε κάποια διαφορά σε κάτι; οτιδήποτε; θεωρήσατε ότι άξιζε τον κόπο; 

...και τελικά δεν μου είπατε;;; τα κατάφερε καμιά σας;;; θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες σας!

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Vasssso είπε:

Κορίτσια μου πολύ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Λοιπόν, στάθηκα λίγο "άτυχη"  θεωρώ, και έχετε απόλυτο δίκιο που ρωτάτε όλα αυτά. Ας γίνω πιο συγκεκριμένη. Θα το πάω αρκετά πίσω αλλά στα γρήγορα για να πάρετε μια ιδέα. Ξεκινήσαμε το 2012 προσπάθειες με τον άνδρα μου που όμως διακόπηκαν γρήγορα διότι ανακάλυψα πρόβλημα υγείας. Έκανα ολική θυρεοειδεκτομή, μάλιστα 2 χειρουργεία διότι "η ασθένεια" είχε προχωρήσει και στους λεμφαδένες και χρειάστηκα καλό "καθαρισμό"... στη συνέχεια ακολούθησαν 2 θεραπείες με ιώδιο, αν έχετε υπόψιν σας, με αποτέλεσμα για μεγάλο χρονικό διάστημα να μη μου επιτρέπουν να μείνω έγκυος. Όταν τελικά τελείωσα με την ιστορία αυτή, ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι έχω πολύποδα στο ενδομήτριο. Έκανα υστεροσκόπηση  σε ιδιωτικό ιατρείο στα Γιάννενα σε "κορυφαίο" γιατρό, πλήρωσα ένα κάρο λεφτά, για να μου πει ότι δεν έχω απολύτως τίποτα και ότι αυτό που βλέπει στον υπέρηχο ο γυναικολόγος μου είναι - δε θυμάμαι τη λέξη- επάρματα;;;;; κάτι τέτοιο. Γύρισα καταχαρούμενη στο σπιτάκι μου και συνέχισα τις προσπάθειες με τον άνδρα μου. Πέρασε ένα 6μηνο αλλά τζίφος! Ο γυναικολόγος μου επέμενε ότι έχω πολύποδα...με έστειλε για σαλπιγγογραφία...υποψία για πολύποδα! Με στέλνει στο Χατζηκώστα να τον βγάλω... Εν τω μεταξύ ο καιρός περνούσε... Τον βγάζω... Για μια ακόμα φορά επιστρέφω σπιτάκι μου και "δώστου πάλι" με τον άνδρα μου... Τζίφος ξανά! Ο γυναικολόγος μου πάλι είχε την υποψία ότι μου άφησαν μια μικρή ρίζα από τον πολύποδα αλλά πάλι δεν μπορούσε να είναι σίγουρος! Σας κούρασα;;; συγνώμη... έχω ανάγκη να πω τον πόνο μου! Τέλος πάντων καταλήγουμε στο Ζηκόπουλο να κάνουμε εξωσωματική! Λόγω ηλικίας που είχα φτάσει πλέον τα 39 και πολυκυστικών ωοθηκών.  Η διαδικασία προχώρησε κανονικά. Μου πήραν 8 ωάρια! Το ένα δεν προχώρησε, το δεύτερο είχε χρωμοσωμιακές ανωμαλίες. Μου έβαλαν τελικά 3 γονιμοποιημένα ωάρια αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Ο Ζηκόπουλος με συμβούλεψε να κάνουμε ξανά υστεροσκόπηση όπου τελικά υπήρχε πράγματι ένας μικρός  πολύποδας! Τον βγάλαμε και τώρα απλά περιμένω την επόμενη περίοδο και τη βιοψία για να μου δώσει το οκ να ξεκινήσουμε. Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα χρόνια που σας γράφω, η μητέρα μου αρρώστησε... τρέξαμε, χειρουργηθήκαμε, κάναμε θεραπείες... δυστυχώς την έχασα ένα χρόνο πριν. Μπορείτε λοιπόν να καταλάβετε την ψυχολογία μου...!

Σε όλη αυτή τη διάρκεια ψάχνομαι... ρωτάω, ακούω γνώμες, ο καθένας με στέλνει στο γιατρό του... Μπερδεύομαι! Είμαι ικανοποιημένη όπως σας είπα με το Ζηκόπουλο, ίσως έπρεπε να μου κάνει την υστεροσκόπηση πιο πριν, αλλά κ αυτός ο δόλιος θεώρησε ότι αφού είχε γίνει υστεροσκόπηση, θα ήμουν καθαρή. Δε σας κρύβω όμως ότι επηρεάζομαι συχνά και πολλές φορές αναρωτιέμαι αν ένας διαφορετικός γιατρός θα ήταν πιο αποτελεσματικός. Ύστερα γνωρίζω κοπέλες που έχουν κάνει και σε ιδιωτικά κέντρα και κείνες πέτυχαν με τη 2η, 3η φορά μένοντας στον ίδιο γιατρό... και επειδή συμφωνώ σε όλα αυτά περί ψυχολογίας, οργανισμού της καθεμιάς κτλ, ρωτάω εσείς που δοκιμάσατε ίσως διαφορετικούς γιατρούς, είδατε κάποια διαφορά σε κάτι; οτιδήποτε; θεωρήσατε ότι άξιζε τον κόπο; 

...και τελικά δεν μου είπατε;;; τα κατάφερε καμιά σας;;; θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες σας!

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!

@Vasssso ειμαι απο Ιωαννινα και ξερω να σου πω οτι ο γιατρις που εισαι καλη μου θεωρειται κορυφαιος μην απογοητευεσαι θα ξαναγινει την επομενη φορα ψυχολογια ολα παιζουν ρολο ψυχολογια και οχι αγχος 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Vasssso είπε:

Κορίτσια μου πολύ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Λοιπόν, στάθηκα λίγο "άτυχη"  θεωρώ, και έχετε απόλυτο δίκιο που ρωτάτε όλα αυτά. Ας γίνω πιο συγκεκριμένη. Θα το πάω αρκετά πίσω αλλά στα γρήγορα για να πάρετε μια ιδέα. Ξεκινήσαμε το 2012 προσπάθειες με τον άνδρα μου που όμως διακόπηκαν γρήγορα διότι ανακάλυψα πρόβλημα υγείας. Έκανα ολική θυρεοειδεκτομή, μάλιστα 2 χειρουργεία διότι "η ασθένεια" είχε προχωρήσει και στους λεμφαδένες και χρειάστηκα καλό "καθαρισμό"... στη συνέχεια ακολούθησαν 2 θεραπείες με ιώδιο, αν έχετε υπόψιν σας, με αποτέλεσμα για μεγάλο χρονικό διάστημα να μη μου επιτρέπουν να μείνω έγκυος. Όταν τελικά τελείωσα με την ιστορία αυτή, ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι έχω πολύποδα στο ενδομήτριο. Έκανα υστεροσκόπηση  σε ιδιωτικό ιατρείο στα Γιάννενα σε "κορυφαίο" γιατρό, πλήρωσα ένα κάρο λεφτά, για να μου πει ότι δεν έχω απολύτως τίποτα και ότι αυτό που βλέπει στον υπέρηχο ο γυναικολόγος μου είναι - δε θυμάμαι τη λέξη- επάρματα;;;;; κάτι τέτοιο. Γύρισα καταχαρούμενη στο σπιτάκι μου και συνέχισα τις προσπάθειες με τον άνδρα μου. Πέρασε ένα 6μηνο αλλά τζίφος! Ο γυναικολόγος μου επέμενε ότι έχω πολύποδα...με έστειλε για σαλπιγγογραφία...υποψία για πολύποδα! Με στέλνει στο Χατζηκώστα να τον βγάλω... Εν τω μεταξύ ο καιρός περνούσε... Τον βγάζω... Για μια ακόμα φορά επιστρέφω σπιτάκι μου και "δώστου πάλι" με τον άνδρα μου... Τζίφος ξανά! Ο γυναικολόγος μου πάλι είχε την υποψία ότι μου άφησαν μια μικρή ρίζα από τον πολύποδα αλλά πάλι δεν μπορούσε να είναι σίγουρος! Σας κούρασα;;; συγνώμη... έχω ανάγκη να πω τον πόνο μου! Τέλος πάντων καταλήγουμε στο Ζηκόπουλο να κάνουμε εξωσωματική! Λόγω ηλικίας που είχα φτάσει πλέον τα 39 και πολυκυστικών ωοθηκών.  Η διαδικασία προχώρησε κανονικά. Μου πήραν 8 ωάρια! Το ένα δεν προχώρησε, το δεύτερο είχε χρωμοσωμιακές ανωμαλίες. Μου έβαλαν τελικά 3 γονιμοποιημένα ωάρια αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Ο Ζηκόπουλος με συμβούλεψε να κάνουμε ξανά υστεροσκόπηση όπου τελικά υπήρχε πράγματι ένας μικρός  πολύποδας! Τον βγάλαμε και τώρα απλά περιμένω την επόμενη περίοδο και τη βιοψία για να μου δώσει το οκ να ξεκινήσουμε. Να προσθέσω ότι όλα αυτά τα χρόνια που σας γράφω, η μητέρα μου αρρώστησε... τρέξαμε, χειρουργηθήκαμε, κάναμε θεραπείες... δυστυχώς την έχασα ένα χρόνο πριν. Μπορείτε λοιπόν να καταλάβετε την ψυχολογία μου...!

Σε όλη αυτή τη διάρκεια ψάχνομαι... ρωτάω, ακούω γνώμες, ο καθένας με στέλνει στο γιατρό του... Μπερδεύομαι! Είμαι ικανοποιημένη όπως σας είπα με το Ζηκόπουλο, ίσως έπρεπε να μου κάνει την υστεροσκόπηση πιο πριν, αλλά κ αυτός ο δόλιος θεώρησε ότι αφού είχε γίνει υστεροσκόπηση, θα ήμουν καθαρή. Δε σας κρύβω όμως ότι επηρεάζομαι συχνά και πολλές φορές αναρωτιέμαι αν ένας διαφορετικός γιατρός θα ήταν πιο αποτελεσματικός. Ύστερα γνωρίζω κοπέλες που έχουν κάνει και σε ιδιωτικά κέντρα και κείνες πέτυχαν με τη 2η, 3η φορά μένοντας στον ίδιο γιατρό... και επειδή συμφωνώ σε όλα αυτά περί ψυχολογίας, οργανισμού της καθεμιάς κτλ, ρωτάω εσείς που δοκιμάσατε ίσως διαφορετικούς γιατρούς, είδατε κάποια διαφορά σε κάτι; οτιδήποτε; θεωρήσατε ότι άξιζε τον κόπο; 

...και τελικά δεν μου είπατε;;; τα κατάφερε καμιά σας;;; θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες σας!

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!

Κορίτσι μου.....ήλπιζα να μην έχεις ταλαιπωρηθεί και εσύ.....αναλύοντας όμως την ιστορία σου δυστυχώς έχεις και εσύ ταλαιπωρηθεί.....

Λοιπόν.....ταπεινή μου γνώμη.....Όπως αρχικά προείπα,ο γιατρός είναι πολύ προσωπικό θέμα και υποκειμενικό.Σε κάθε γιατρό υπάρχουν ευτυχή αποτελέσματα και μη ευτυχή.Κακά τα ψέμματα για κάθε γυναίκα που τα καταφέρνει σε έναν γιατρό,αυτός είναι και ο "Θεός" της!Όμως λάβε υπόψιν σου πως κάθε γυναίκα είναι διαφορετική.Κάποια θελει ο γιατρός να είναι διαλλακτικός σε άλλη οχι,σε κάποια να είναι συζητήσιμος σε άλλη όχι κ.ο.κ.Η προσέγγιση είναι διαφορετική.Εγώ για παράδειγμα νιώθω ασφάλεια όταν ο γιατρός δε μιλάει πολύ και μιλάει οταν πρέπει,κάποια ισως άλλη κοπέλα νιώθει ασφάλεια με έναν γιατρό πιο συζητησιμο.

Τώρα σε αυτό που ρωτάς σχετικά με την αλλαγή γιατρού.Και πάλι ταπεινή μου γνώμη αν ο γιατρός εμπνέει ασφάλεια και εμπιστοσύνη στον ασθενή του για ποιο λόγο να τον αλλάξει;Επιτυχίες έχουν όλοι,και ευτυχώς γιατί καλύπτουν διαφορετικά περιστατικά.Θέλω να πω με απλά λόγια πως είναι καθαρά δική σου/σας απόφαση και έτσι είναι το "σωστο" ,να μην επηρεαστείς κατά οποιοδήποτε τρόπο για την απόφαση σου/σας.Για παράδειγμα εχουμε βρεθεί ως ζευγάρι σε γιατρό που δεν είδε καν το αρχείο με τις εξετάσεις μας και μας είχαν στείλει γνωστοί που τον είχαν συστήσει ως "ψείρα".....Λοιπόν; βγάζεις άκρη; 

Στην διέγερση μια χαρά ανταπόκριση είχες.Έκανες προεμφυτευτικο;Από τα 8 ,το ένα δεν γονιμοποιήθηκε,το άλλο είχε χρωμ.ανωμαλίες και μεταφέρατε 3 .Έχετε επομένως αλλά 3 κατάψυξη;Ποιάς ημέρας μεταφέρατε τα έμβρυα ;κατεψυγμένα;φρέσκα;Πολλές ερωτήσεις σε οτι θέλεις απαντάς.Ρωτάω για να καταλάβω την περίπτωση και αν γνωρίζω κάτι που μπορεί να βοηθήσει ευχαρίστως να το μοιραστώ.

Συλλυπητήρια για τη μανούλα σου....Από εκεί ψηλά θα μεσιτευσει να σε "δει" ευτυχισμένη!

Εν συντομία σου παραθέτω την δική μας ιστορία.3 εγκυμοσύνες.1 από φυσιολογική σύλληψη.Άλλες 2 από εξωσωματική.Η 1η εξωσ.   βιοχημική.Η 2η εξωσ. παλλινδρομη.Τυχαία γεγονότα όλα.

Να μην ζητάς συγγνώμη,να ρωτας,για αυτό είμαστε εδώ ,να στηρίζει η μια την άλλη!

Link to comment
Share on other sites

@giotitsa μου σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου... με ενθαρρύνει να ακούω καλά λόγια για κείνον! Θα ξέρετε όλες σας πόσο εύπλαστες  είμαστε σε αυτή τη φάση... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Vasssso είπε:

@giotitsa μου σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου... με ενθαρρύνει να ακούω καλά λόγια για κείνον! Θα ξέρετε όλες σας πόσο εύπλαστες  είμαστε σε αυτή τη φάση... 

@Vasssso ποιον γιατρο εχεις ;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Luckystars δεν έχεις περάσει κ συ λίγα βλέπω... Άρα, έχεις ένα μωράκι από φυσιολογική σύλληψη; Θα κάνεις άλλη εξωσωματική; 

Συμφωνώ μαζί σου... ο γιατρός μου δε λέει πολλά, είναι όμως ήρεμος κ απαντάει στις ερωτήσεις. Δεν μου αρέσουν οι "φαφλατάδες"... αυτοί που σε γλύφουν! Πέρυσι πριν καταλήξω στο Ζηκόπουλο, πήγα σε έναν που συνεργαζόταν με το Ιασώ. Μας τον σύστησαν για καλό... και μπορεί να είναι δε λέω! Μου έκανε τόση κακή εντύπωση, που φεύγοντας δήλωσα στον άνδρα μου ότι δε θέλω να κάνω εξωσωματική. Μας φίλησε, μας αγκάλιασε, μας μίλαγε με τις ώρες, μας έκανε επίδειξη γνώσεων, μας διαβεβαίωσε ότι θα κάνουμε παιδί. Με έστειλε στο Ιασώ να επαναλάβω τις εξετάσεις μου διότι αυτές που είχα κάνει στο νησί μου ήταν "λάθος"! Αυτές μου λέει είναι από 25 χρονών κοπέλα, αποκλείεται! Μας κοίταζε και τα μάτια του έβγαζαν ευρώ!!! :D Τελικά οι εξετάσεις μου ήταν ολόιδιες! Μας πίεζε να κλείσουμε ημερομηνία και έλεγε στον άνδρα μου να δώσει επιτόπου σπέρμα να το καταψύξει ώστε να μη χρειαστεί να ξανάρθει. Απαράδεκτος!

Δυστυχώς δεν προχώρησαν ούτε τα άλλα 3 ωάρια. Προχώρησαν , αλλά όχι αρκετά ώστε να τα κρατήσουν. Μόνο 3 ήταν αρκετά καλά... Απλά το ένα στην αρχή δεν προχώρησε καθόλου. ελπίζω την επόμενη φορά να πάμε λίγο καλύτερα. Θα ήθελα πολύ να καταψύξουμε, γιατί ο άνδρας μου είναι λίγο αρνητικός με τις πολλές προσπάθειες. Φοβάται μην του αρρωστήσω λέει από τις πολλές ορμόνες κ την ψυχολογική πίεση!  

@giotitsa συγνώμη δεν ξέρω πως να απαντάω προσωπικά σε σένα :P

Είμαι από Κέρκυρα, έχω τον Κυπάρο. Ο γιατρός που είπα ότι μου έκανε υστεροσκόπηση στα Γιάννενα κ μου έβγαλε λάθος διάγνωση ήταν ο Πασχόπουλος... 

πρίν από 7 λεπτά , giotitsa είπε:

@Vasssso ποιον γιατρο εχεις ;

ααααα το βρήκα

 

Είμαι από Κέρκυρα, έχω τον Κυπάρο. Ο γιατρός που είπα ότι μου έκανε υστεροσκόπηση στα Γιάννενα κ μου έβγαλε λάθος διάγνωση ήταν ο Πασχόπουλος... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Vasssso είπε:

@Luckystars δεν έχεις περάσει κ συ λίγα βλέπω... Άρα, έχεις ένα μωράκι από φυσιολογική σύλληψη; Θα κάνεις άλλη εξωσωματική; 

Συμφωνώ μαζί σου... ο γιατρός μου δε λέει πολλά, είναι όμως ήρεμος κ απαντάει στις ερωτήσεις. Δεν μου αρέσουν οι "φαφλατάδες"... αυτοί που σε γλύφουν! Πέρυσι πριν καταλήξω στο Ζηκόπουλο, πήγα σε έναν που συνεργαζόταν με το Ιασώ. Μας τον σύστησαν για καλό... και μπορεί να είναι δε λέω! Μου έκανε τόση κακή εντύπωση, που φεύγοντας δήλωσα στον άνδρα μου ότι δε θέλω να κάνω εξωσωματική. Μας φίλησε, μας αγκάλιασε, μας μίλαγε με τις ώρες, μας έκανε επίδειξη γνώσεων, μας διαβεβαίωσε ότι θα κάνουμε παιδί. Με έστειλε στο Ιασώ να επαναλάβω τις εξετάσεις μου διότι αυτές που είχα κάνει στο νησί μου ήταν "λάθος"! Αυτές μου λέει είναι από 25 χρονών κοπέλα, αποκλείεται! Μας κοίταζε και τα μάτια του έβγαζαν ευρώ!!! :D Τελικά οι εξετάσεις μου ήταν ολόιδιες! Μας πίεζε να κλείσουμε ημερομηνία και έλεγε στον άνδρα μου να δώσει επιτόπου σπέρμα να το καταψύξει ώστε να μη χρειαστεί να ξανάρθει. Απαράδεκτος!

Δυστυχώς δεν προχώρησαν ούτε τα άλλα 3 ωάρια. Προχώρησαν , αλλά όχι αρκετά ώστε να τα κρατήσουν. Μόνο 3 ήταν αρκετά καλά... Απλά το ένα στην αρχή δεν προχώρησε καθόλου. ελπίζω την επόμενη φορά να πάμε λίγο καλύτερα. Θα ήθελα πολύ να καταψύξουμε, γιατί ο άνδρας μου είναι λίγο αρνητικός με τις πολλές προσπάθειες. Φοβάται μην του αρρωστήσω λέει από τις πολλές ορμόνες κ την ψυχολογική πίεση!  

Έχεις δίκιο ,δεν το εγραψα ολοκληρωμένα...Στην φυσιολογική σύλληψη απεβαλλα.Όποτε όπως καταλαβαίνεις,δεν έχω ακόμα μωρακι....Δεν κάνω άλλη εξωσωματική ακολουθώ πρωτόκολλο φυσικών κύκλων.

Για τον άλλο γιατρό δεν θα σχολιάσω!Αλλά να σου πω κάτι;Έχουν δει τόσα τα μάτια και ακούσει τα αυτάκια μου που δε μου κάνει τίποτα εντύπωση!

Καλή επιτυχία την επόμενη φορά να είναι η τελευταία και τυχερή !

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Έχεις δίκιο ,όπως το εγραψα σωστά

κατάλαβες....Στην φυσιολογική σύλληψη απεβαλλα.Όποτε όπως καταλαβαίνεις,δεν έχω ακόμα μωρακι....Δεν κάνω άλλη εξωσωματική ακολουθώ πρωτόκολλο φυσικών κύκλων.

Για τον άλλο γιατρό δεν θα σχολιάσω!Αλλά να σου πω κάτι;Έχουν δει τόσα τα μάτια και ακούσει τα αυτάκια μου που δε μου κάνει τίποτα εντύπωση!

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να αποκτήσεις ένα (και 2) υγειέστατο (α) μωράκι (α)... είμαι γουρλού όταν εύχομαι στους άλλους (για μένα δεν το συζητώ χαχα) , θα γίνει θα δεις! Κουράγιο, δύναμη και όλα θα πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Vasssso είπε:

Σου εύχομαι ολόψυχα να αποκτήσεις ένα (και 2) υγειέστατο (α) μωράκι (α)... είμαι γουρλού όταν εύχομαι στους άλλους (για μένα δεν το συζητώ χαχα) , θα γίνει θα δεις! Κουράγιο, δύναμη και όλα θα πάνε καλά! 

Σε ευχαριστώ ψυχούλα μου....να ήξερες πόσο ανάγκη έχω ευχές από καρδιάς!Σε ευχαριστώ πολύ πολύ❤Αμην Παναγίτσα μου γλυκιά ,Αμήν για όλα τα κορίτσια που δοκιμάζονται....

Αγάπη μη μας ξεχάσεις.....ότι θέλεις να μιλάς εδώ,τα κορίτσια είναι υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Luckystars είπε:

Σε ευχαριστώ ψυχούλα μου....να ήξερες πόσο ανάγκη έχω ευχές από καρδιάς!Σε ευχαριστώ πολύ πολύ❤Αμην Παναγίτσα μου γλυκιά ,Αμήν για όλα τα κορίτσια που δοκιμάζονται....

Αγάπη μη μας ξεχάσεις.....ότι θέλεις να μιλάς εδώ,τα κορίτσια είναι υπέροχα!

Εννοείται, τώρα που ξεκίνησα θα πάρω φόρα! Χάρηκα πολύ για την "γνωριμία" . Θα τα λέμε συχνά εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Vasssso είπε:

@Luckystars δεν έχεις περάσει κ συ λίγα βλέπω... Άρα, έχεις ένα μωράκι από φυσιολογική σύλληψη; Θα κάνεις άλλη εξωσωματική; 

Συμφωνώ μαζί σου... ο γιατρός μου δε λέει πολλά, είναι όμως ήρεμος κ απαντάει στις ερωτήσεις. Δεν μου αρέσουν οι "φαφλατάδες"... αυτοί που σε γλύφουν! Πέρυσι πριν καταλήξω στο Ζηκόπουλο, πήγα σε έναν που συνεργαζόταν με το Ιασώ. Μας τον σύστησαν για καλό... και μπορεί να είναι δε λέω! Μου έκανε τόση κακή εντύπωση, που φεύγοντας δήλωσα στον άνδρα μου ότι δε θέλω να κάνω εξωσωματική. Μας φίλησε, μας αγκάλιασε, μας μίλαγε με τις ώρες, μας έκανε επίδειξη γνώσεων, μας διαβεβαίωσε ότι θα κάνουμε παιδί. Με έστειλε στο Ιασώ να επαναλάβω τις εξετάσεις μου διότι αυτές που είχα κάνει στο νησί μου ήταν "λάθος"! Αυτές μου λέει είναι από 25 χρονών κοπέλα, αποκλείεται! Μας κοίταζε και τα μάτια του έβγαζαν ευρώ!!! :D Τελικά οι εξετάσεις μου ήταν ολόιδιες! Μας πίεζε να κλείσουμε ημερομηνία και έλεγε στον άνδρα μου να δώσει επιτόπου σπέρμα να το καταψύξει ώστε να μη χρειαστεί να ξανάρθει. Απαράδεκτος!

Δυστυχώς δεν προχώρησαν ούτε τα άλλα 3 ωάρια. Προχώρησαν , αλλά όχι αρκετά ώστε να τα κρατήσουν. Μόνο 3 ήταν αρκετά καλά... Απλά το ένα στην αρχή δεν προχώρησε καθόλου. ελπίζω την επόμενη φορά να πάμε λίγο καλύτερα. Θα ήθελα πολύ να καταψύξουμε, γιατί ο άνδρας μου είναι λίγο αρνητικός με τις πολλές προσπάθειες. Φοβάται μην του αρρωστήσω λέει από τις πολλές ορμόνες κ την ψυχολογική πίεση!  

@giotitsa συγνώμη δεν ξέρω πως να απαντάω προσωπικά σε σένα :P

Είμαι από Κέρκυρα, έχω τον Κυπάρο. Ο γιατρός που είπα ότι μου έκανε υστεροσκόπηση στα Γιάννενα κ μου έβγαλε λάθος διάγνωση ήταν ο Πασχόπουλος... 

ααααα το βρήκα

 

Είμαι από Κέρκυρα, έχω τον Κυπάρο. Ο γιατρός που είπα ότι μου έκανε υστεροσκόπηση στα Γιάννενα κ μου έβγαλε λάθος διάγνωση ήταν ο Πασχόπουλος... 

@Vasssso καταλαβα κοριτσακι μου εγω ευτυζως πλεον ξερω πραγματικα ποιοι ειναι οι καλοι γιατροι στα Γιαννενα και ποιοι οχι


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...