Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πιστεύετε παίζει ρόλο ο γιατρός στην εξωσωματική;;;


Vasssso

Recommended Posts

On 23/9/2018 at 8:57 ΠΜ, island1 είπε:

@island1 Kαλησπερα λοιπόν εγώ δεν θεοπόιω γιατρούς διότι ουσιαστικά πέτυχα κ στους 2 που πήγα ( ανεξάρτητα εάν στην πρώτη παλλινδρομησε..Είμαστε ανεξήγητα υπογονιμοτητα ακόμα..έψαξα πολλούς γιατρούς..Ξεκίνησα στον Μαντούδη...λόγω ηλικίας(34) κ λόγω ιατρικού ιστορικού πήρα λίγα φάρμακα έκανα 8 ωάρια κ έφτασαν 6 σε βλαδτοκυστες άριστες..πήρα στην πρώτη μηδέν χοριακη κ αμέσως μετά έκανα υστεροσκοπηση ( καθαρή ήταν)κ μόνη μου ξεκίνησα να κάνω αίτηση.ατολογικες ανοσολογικές..τελικά εκεί ήταν το θέμα( έχω χασίμοτο κ αντιφωσφολιπιδικο..) στην επόμενη πήρα θετικό παλλινδρομησε 7 βδομάδα πήγε για βιοψία τυχαίο γεγονός..στα δύο τελευταία έμεινα σε δίδυμα παλλινδρομησε το ένα κ παρέσυρε κ το άλλο .έφυγα για ψυχολογικούς λόγους κ βρέθηκα στο Ρέα..ο γιατρός ήταν ο Τζεφερακο ς..αρκετά απόμακρος σε σχέση με το Μαντούδη αλλά πολύ πολύ πολύ πιο προσεκτικός...έτσι ήρθε η κόρη μου..Δεν κάνουν όλοι οι γιατροί τα ίδια .Έκανα μαζί του άλλη μια εμβριομεταφορα για αδερφάκι κ παλλινδρομησε..στο μεταξύ μεταξύ των δύο πρώτων παλλινδρομων αναζήτησα γιατρούς κ σε δημόσια της Αθήνας..μετά τη δεύτερη έφτασα ως τα Γιάννενα στο γιατρό σου μιας κ εκεί γίνεται προεμφυτευτικο ς..Μίλησα κ με αυτόν κ με τον εμβριολογο.Ο εμβριολογος γλυκύτατος μου εξήγησε τα πάντα..ωστόσο απεριψα το γιατρό σου διότι στο δικό του κομμάτι ήθελε να ακολουθήσει ότι κ ο προηγούμενος κ με περισσότερα φάρμακα ..

Στο ερώτημα σου λοιπόν με δεδομένο ότι έχεις ανταπόκριση για τα 40 σου πολύ καλή εγώ θα έψαχνα πρώτα εμβριολογικο..καλά τα ψεματα των ιδιωτικών είναι καλύτερα .όχι μόνο εξοπλίστηκαν μιας κ το δικό σου έχει εξοπλισμό όσο περιστατικών που βλέπουν..Για να καταλήξω στο Ρέα μίλησα ώρες με τους εμβριολογους .

Τέλος η σύντομη εμπειρία μου είναι ότι δε θέλω γιατρό άνθρωπο αλλά επιστήμονα.

Δε θα γίνουμε φίλοι συνεργάτες θα γίνουμε με ένα στόχο .είχα γυναικολόγο άλλωστε κ με αυτόν γεννησα

Επίσης θεωρώ τραγικό να μην δίνουν πριν ξεκινήσεις όπως είπαν τα κορίτσια εξετάσεις..

Για μένα εάν δεν έχεις κάνει αιματολογικό κ ανοσολογικό έλεγχο είναι σαν να μην έκανες προσπάθεια...εάν δε τα είχα κάνει από δε θα ΧΑ τη μικρή..η εάν τα έκανα το 2015 θα ήταν τωρα3 χρόνων κ όχι ενός κ εγώ λιγότερο καταπονημένη 

@island1Να σε ρωτήσω  λιγάκι  σε παρακαλώ  Μου κίνησε το ενδιαφέρον η γνώμη σου..Δεκέμβριο περνάω Επιτροπή  Κ μετά ξεκινάω πρώτα ο Θεός..Μας έδωσαν πολλές  εξετάσεις  Να κάνουμε καρυοτυπο κατακερματισμός dna,ορμονικές  Για μένα  κ πολλά άλλα...hashimoto εχω Εγώ κ το ξέρω με ρυθμισμένη tsh.τι εννοείτε ότι απέτυχε  Η πρώτη εξωσωματικής σας εξαιτίας του hashimoto?  Με ενδιαφέρει  Πολύ για αυτο ρωταω...πώς αυτό  επηρέασε  αρνητικά την έκβαση?Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Καλησπερα σε ολες!

Να πω κι εγω τον πονο μου... Καναμε κι εμεις το καλοκαιρι την 1η μας προσπαθεια σε ενα μικρο κεντρο στον Πειραια - ληψη 10 ωαριων, γονιμοποιηθηκαν 6, εφτασαν μεχρι τριων ημερων τα 5 και μας τα εβαλαν καταψυξη ---  [η απορια μας ηταν γιατι δεν τα αφησαν να φτασουν 5 ημερων και μετα καταψυξη - η απαντηση ηταν για να εχουμε πιο πολλες επιλογες :?:]

Ειχαμε την εντυπωση οτι θα κανουμε εμβρυομεταφορα με 3ων ημερων λοιπον αλλα τελικα εκαναν αποψυξη σε ολα και εφτασαν σε αριστες βλαστοκυστες τα 2 τα οποια και μεταφεραμε. Χοριακη 2,80.

Τωρα ειμαστε σε ιατρικο τουρ παλι να βρουμε ενα μεγαλυτερο κεντρο για την 2η προσπαθεια - ειμαστε αναμεσα σε Ιασω και Ρεα.

@island1 ειδα οτι εχεις χασιμοτο, επειδη εχω κι εγω ο ενδοκρινολογος μου αυξησε την δοση του Τ4  για να πεσει η TSH. κι εσυ αυτο εκανες ή κατι αλλο? επισης εχουμε ραντεβου με τον Τζεφερακο σε λιγες μερες και τα θετικα σου σχολια βοηθανε πολυ! :)

@Καντι

Που ειναι το icis?

Ευχαριστω πολυ και ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα και συντομα! :wub:

Καλημέρα την tsh( σε όποια πάθηση κ αν έχεις με θυροειδή τη θέλουν κάτω από 2,5) εγώ στην προσπάθεια είχα 1,25 οπότε συνέχισα με χαλί των 50 κ αν θυμάμαι καλά με μετρούσαν ως τον 4 μήνα γιατί μέχρι τότε το μωρό έχει τον δικό σου θυροειδή κ αυξάνεται τρέλα...αύξηση λοιπόν έκανα μέσα στην κύηση...αυτό που έπαιρνα όμως ήταν κορτιζόνη για τα δύο αυτοάνοσα μου ( εκτός από χασίμοτο είχα κ αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο) ο Τζεφερακο ς κ πολλοί άλλοι δίνουν κ προληπτικά κορτιζόνη απλά εγώ πήρα περισσότερη δόση ακούγοντας την αιματογοου..

Καλή επιτυχία στην επιλογή γιατρού...ο Τζεφερακο ς δεν θα χαϊδεύει αφτιά..δεν είναι ο γλυκούλης γιατρός που συνηθίζουν όλες να λένε είναι ανθρωπος ήταν εκεί για μας κτλ ..μετρημένα λόγια η σχέση σας γιατρού ασθενή αλλά θα φεύγεις με τη σιγουριά ότι ξέρει τι κάνει .συμπαθεστατοι κ οι εμβριολογος..εάν πας στο Ρέα κ έχεις κάνει προσπάθεια κ αλλού ζήτησε εάν έχουν χρόνο να τους δεις να πάρεις μια γνώμη κ από αυτους

15 ώρες πρίν, Tatiana30 είπε:

@island1Να σε ρωτήσω  λιγάκι  σε παρακαλώ  Μου κίνησε το ενδιαφέρον η γνώμη σου..Δεκέμβριο περνάω Επιτροπή  Κ μετά ξεκινάω πρώτα ο Θεός..Μας έδωσαν πολλές  εξετάσεις  Να κάνουμε καρυοτυπο κατακερματισμός dna,ορμονικές  Για μένα  κ πολλά άλλα...hashimoto εχω Εγώ κ το ξέρω με ρυθμισμένη tsh.τι εννοείτε ότι απέτυχε  Η πρώτη εξωσωματικής σας εξαιτίας του hashimoto?  Με ενδιαφέρει  Πολύ για αυτο ρωταω...πώς αυτό  επηρέασε  αρνητικά την έκβαση?Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Το χασίμοτο όπως γνωρίζεις είναι αυτοάνοσο...στην πρώτη εξωσωματική πέραν του ότι κανείς δε μου πε να ψάξω το θυροειδή δεν πήρα κορτιζόνη ..σε συνδιασμό λοιπόν κ με το δεύτερο αυτοάνοσο μου το περιβάλλον της μήτρας δε το λεγες κ φιλικό...το μόνο που άλλαξαν σε επόμενες προσπάθειες( όλες θετικές κ παλλινδρομες λόγω χρωμοσωμικη) ήταν η κορτιζόνη..θεωρώ ότι αν είχα πάρει στην πρώτη προσπάθεια σήμερα θα ΧΑ 2 παιδια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, island1 είπε:

Καλημέρα την tsh( σε όποια πάθηση κ αν έχεις με θυροειδή τη θέλουν κάτω από 2,5) εγώ στην προσπάθεια είχα 1,25 οπότε συνέχισα με χαλί των 50 κ αν θυμάμαι καλά με μετρούσαν ως τον 4 μήνα γιατί μέχρι τότε το μωρό έχει τον δικό σου θυροειδή κ αυξάνεται τρέλα...αύξηση λοιπόν έκανα μέσα στην κύηση...αυτό που έπαιρνα όμως ήταν κορτιζόνη για τα δύο αυτοάνοσα μου ( εκτός από χασίμοτο είχα κ αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο) ο Τζεφερακο ς κ πολλοί άλλοι δίνουν κ προληπτικά κορτιζόνη απλά εγώ πήρα περισσότερη δόση ακούγοντας την αιματογοου..

Καλή επιτυχία στην επιλογή γιατρού...ο Τζεφερακο ς δεν θα χαϊδεύει αφτιά..δεν είναι ο γλυκούλης γιατρός που συνηθίζουν όλες να λένε είναι ανθρωπος ήταν εκεί για μας κτλ ..μετρημένα λόγια η σχέση σας γιατρού ασθενή αλλά θα φεύγεις με τη σιγουριά ότι ξέρει τι κάνει .συμπαθεστατοι κ οι εμβριολογος..εάν πας στο Ρέα κ έχεις κάνει προσπάθεια κ αλλού ζήτησε εάν έχουν χρόνο να τους δεις να πάρεις μια γνώμη κ από αυτους

Το χασίμοτο όπως γνωρίζεις είναι αυτοάνοσο...στην πρώτη εξωσωματική πέραν του ότι κανείς δε μου πε να ψάξω το θυροειδή δεν πήρα κορτιζόνη ..σε συνδιασμό λοιπόν κ με το δεύτερο αυτοάνοσο μου το περιβάλλον της μήτρας δε το λεγες κ φιλικό...το μόνο που άλλαξαν σε επόμενες προσπάθειες( όλες θετικές κ παλλινδρομες λόγω χρωμοσωμικη) ήταν η κορτιζόνη..θεωρώ ότι αν είχα πάρει στην πρώτη προσπάθεια σήμερα θα ΧΑ 2 παιδια

@island1 ααα τωρα κατάλαβα υπήρχαν 2 αυτοάνοσα...να σε ρωτησω είχες πολύ υψηλά αντισώματα ANTI-TPO ? φανταζομαι δεν δίνεται η κορτζόνη σε όλους ανεξαιρέτως τους έχοντες hashimoto.. εγω πχ κανω ειδική διατροφή κ παίρνω κ σελήνιο για τα αντισώματα..ειχα γυρω στο 300 αν θυμαμαι καλά με ανωτερη τιμή το 60.Όμως καθώς το ανέφερες κ μου κίνησε το ενδιαφέρον κ σε ευχαριστώ με την ευκαιρία που το μοιράστηκες,στην επόμενη συνάντηση που θα έχω με τον εξωσωματικό θα του το θεσω ως ερωτημα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! εγω την επομενη εβδομαδα περναω απο επιτροπη. προκειται να ξεκινησω την πρωτη εξωσωματικη. ακομα δεν εχω καταληξει που θα την κανω.... κοντευω 40 κ δεν εχω περιθωρια για προσπαθειες στην τυχη.. ειμαι στο ελενα στον Γαβ αλλα δεν ξερω ποσο προσεχει την καθε περιπτωση.. Στο δευτερο κυκλο με σερπαφαρ, οταν πηγα για υπερηχο, ειπε δεν ειχα καλη ανταποκριση, δεν μπορεσε  να μετρησει κ δεν μου εκτυπωσε καν το υπερηχο. εχετε εμπειριες απο το συγκεκριμενο γιατρο? επισης το εμβρυολογικο πως ειναι? @Καντι ησουν στον ιδιο γιατρο? σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Tatiana30 είπε:

@island1 ααα τωρα κατάλαβα υπήρχαν 2 αυτοάνοσα...να σε ρωτησω είχες πολύ υψηλά αντισώματα ANTI-TPO ? φανταζομαι δεν δίνεται η κορτζόνη σε όλους ανεξαιρέτως τους έχοντες hashimoto.. εγω πχ κανω ειδική διατροφή κ παίρνω κ σελήνιο για τα αντισώματα..ειχα γυρω στο 300 αν θυμαμαι καλά με ανωτερη τιμή το 60.Όμως καθώς το ανέφερες κ μου κίνησε το ενδιαφέρον κ σε ευχαριστώ με την ευκαιρία που το μοιράστηκες,στην επόμενη συνάντηση που θα έχω με τον εξωσωματικό θα του το θεσω ως ερωτημα..

Ο δικός μου γιατρός έδινε έτσι κι αλλιώς κορτιζόνη κ δίνουν πολλοί ακόμα κ σε όσες δεν εχουν αντισώματα .εγώ πήρα περισσότερη διότι ακολουθήθηκε η συμβουλή της αιματολογους..οι μετρήσεις μου οι τελευταίες έγιναν πριν την εξωσωματική κ ήταν 320( δεν ήταν στο Θεό όπως βλέπεις) ωστόσο αυξάνονται συχνά με την ε.φυτευση διότι βλέπουν ως ξένο σώμα το εμβριο..εκεί δεν έκανα μέτρηση έκανα ξανά την 8 βδομάδα κύησης που είχα ξεμπερδεψει με την κορτιζόνη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσι μου @island1 σε εχουμε τρελανει στις ερωτησεις.. :oops:ηθελα να ρωτησω αν με Τζεφερακο ετυχε να κανετε καταψυξη, κι αν ναι κανει μονο σε βλαστοκυστες ή και σε 3ων ημερων πχ? Αν τυχον ξερεις φυσικα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Καλημερα κοριτσι μου @island1 σε εχουμε τρελανει στις ερωτησεις.. :oops:ηθελα να ρωτησω αν με Τζεφερακο ετυχε να κανετε καταψυξη, κι αν ναι κανει μονο σε βλαστοκυστες ή και σε 3ων ημερων πχ? Αν τυχον ξερεις φυσικα. 

Ναι είχα 4 βλαστοκυστες κατάψυξη..το Ρέα έχει ένα από τα καλύτερα εάν όχι το καλύτερο εργαστήριο...αυτό δεν το λέω εγώ απλά όταν έψαχνα που θα πάω έτυχε να ζω πρόσβαση σε πανεπιστημιακά άρθρα κ δημοσιεύσεις σε ξένα περιοδικά λόγω μεταπτυχιακού..τότε ήταν το μόνο που έκανε σοβαρές δημοσιεύσεις γιατί είχε τον εξοπλισμό..ο τότε εμβριολογο ς( Τριάνταφυλλου) θεωρούνταν κορυφή..μπορείς να ψάξεις σχετικά για αυτόν τώρα είναι στο Μητέρα..όταν πήγα στο Ρέα πήγα πρωτίστως για το εμβριολογικο του αλλά πέτυχα την αλλαγή του Τριαντάφυλλου με τον τωρινό υπεύθυνο κύριο Παπαδόπουλο..δε σου κρύβω πως προς στιγμήν συστάδα καθώς το θέμα μου ίσως εχρηζε προεμφυτευτικο Υ οπότε το εργαστήριο ήταν το άλφα κ το ωμέγα .πήρα τηλ στο Μητέρα κ μίλησα με τον Τριαντάφυλλο Υ κ μου είπε πως το Ρέα έχει αν όχι το καλύτερο ένα από τα καλύτερα εργαστήρια..κάνει λοιπόν τα πάντα..εγώ μετά την κόρη μου απιψυξα 2 έμεινα έγκυος κ το έχασα 9 βδομάδα...οπότε είδα κ την κρυοσυντηριση τους κ την απόψυξη..επίσης εγώ δεν έκανα μικρογονιμοποιηση διότι όταν πήγα είχα ήδη κάνει 3 εξωσωματικές με κανονική γονιμοποίηση στα εμβρια κ ήθελα πάση θυσία απλή.το δέχτηκαν κ πέτυχα 8/8 βλαστοκυστες..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, island1 είπε:

Ο δικός μου γιατρός έδινε έτσι κι αλλιώς κορτιζόνη κ δίνουν πολλοί ακόμα κ σε όσες δεν εχουν αντισώματα .εγώ πήρα περισσότερη διότι ακολουθήθηκε η συμβουλή της αιματολογους..οι μετρήσεις μου οι τελευταίες έγιναν πριν την εξωσωματική κ ήταν 320( δεν ήταν στο Θεό όπως βλέπεις) ωστόσο αυξάνονται συχνά με την ε.φυτευση διότι βλέπουν ως ξένο σώμα το εμβριο..εκεί δεν έκανα μέτρηση έκανα ξανά την 8 βδομάδα κύησης που είχα ξεμπερδεψει με την κορτιζόνη..

@island1 το έχεις  ψάξει  πάσα άρα πολύ κ μπράβο  σου...άρα εγώ αυτό που αποκόμισα είναι εν ολίγοις  Ότι μετράει  Ο γιατρός  σε μεγάλο  βαθμό αλλά να υπάρχει  Κ Από την πλευρά  του ζευγαριού ένα background για να μπορεί  να εφαρμόσει κάποια  πράγματα...Εγώ από τις τόσες εξετάσεις  Και από το να προσέχω τοοοοοοσο πολύ σε όλα λέω έλεος έχω κουραστεί...Αλλά τεσπα   

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@island1 σε ευχαριστώ για την πολυ χρησιμη απάντηση! :x

Εμεις καναμε μικρογονιμοποιηση λογω προβληματος στο σπερμα. Αν επιτρεπεται, γιατι ησουν καθετη στο να μην γινει μικρογονιμοποιηση? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, playbunny είπε:

@island1 σε ευχαριστώ για την πολυ χρησιμη απάντηση! :x

Εμεις καναμε μικρογονιμοποιηση λογω προβληματος στο σπερμα. Αν επιτρεπεται, γιατι ησουν καθετη στο να μην γινει μικρογονιμοποιηση? 

Δεν ήμουν από την αρχή...απλά όταν πήγα ήδη στο Ρέα το είχα δοκιμάσει με επιτυχία...δεν είχαμε κανένα θέμα με σπέρμα οπότε ήθελα να γίνει όσο το δυνατόν με λιγότερες παρεμβάσεις καθαρά στη δική μας περίπτωση( δεν είμαι εννοείται εναντίον της μικρογονιμοποιηση ς)... Το συζητήσαμε με τον εμβριολογο κ αν κ αυτός είχε τις ενστάσεις του κ με παρακαλούσε μέχρι τέλους έστω τα μισά κατάληξε να ακολουθήσει την δική μου πρόταση...

4 ώρες πρίν, Tatiana30 είπε:

@island1 το έχεις  ψάξει  πάσα άρα πολύ κ μπράβο  σου...άρα εγώ αυτό που αποκόμισα είναι εν ολίγοις  Ότι μετράει  Ο γιατρός  σε μεγάλο  βαθμό αλλά να υπάρχει  Κ Από την πλευρά  του ζευγαριού ένα background για να μπορεί  να εφαρμόσει κάποια  πράγματα...Εγώ από τις τόσες εξετάσεις  Και από το να προσέχω τοοοοοοσο πολύ σε όλα λέω έλεος έχω κουραστεί...Αλλά τεσπα   

Όταν παίρνεις στην πρώτη μηδέν στη δεύτερη παλλινδρομησε κ το στέλνεις κ σου λένε τετρασωμια( πιθανότητες 1/5000000 να σου συμβεί κ μετά δίδυμα στην τρίτη παλλινδρομησε το ένα κ παρασύρει το άλλο το ένα υγιές το άλλο με τρία μια 17( πιθανότητες στο δικό μου ιατρικό προφίλ 1/30000 ε το ψάχνεις θες δε θες...εκείνη την περίοδο δεν θέλω να τη θυμάμαι..μετρήσαμε τότε με τον άντρα μου 19 παρασκευές( δε δούλευα απόγευμα για αυτό παρασκευές) σε γιατρούς συνεχόμενα .έψαχνα αν θα κάνω η όχι προεμφυτευτικο..μέχρι τα Γιάννενα έφτασε η χάρη μου που γινόταν δωρεάν..το χωραιμειο έγινε δεύτερο σπίτι μου εδώ στην Αθήνα..αν δεν ψάξεις δεν σώζεται ψυχολογικά..εγώ όταν έκατσα για εμβριομεταφορα την Τετάρτη φορά είπε έκανα τα πάντα ότι μπορούσα( πλην της λαπαροσκοπικής γιατί δε γίνεται προληπτικά αλλιώς κ αυτήν θα την έκανα) ότι γίνει είναι θέλημα θεού εγώ το ψάξαμε..αυτό με έκανε να νιώθω ήρεμη πολύ στην 4 προσπαθεια

4 ώρες πρίν, Tatiana30 είπε:

@island1 το έχεις  ψάξει  πάσα άρα πολύ κ μπράβο  σου...άρα εγώ αυτό που αποκόμισα είναι εν ολίγοις  Ότι μετράει  Ο γιατρός  σε μεγάλο  βαθμό αλλά να υπάρχει  Κ Από την πλευρά  του ζευγαριού ένα background για να μπορεί  να εφαρμόσει κάποια  πράγματα...Εγώ από τις τόσες εξετάσεις  Και από το να προσέχω τοοοοοοσο πολύ σε όλα λέω έλεος έχω κουραστεί...Αλλά τεσπα   

Όταν λες να προσέχεις τι εννοείς; Άλλαξες την καθημερινότητα σου;εγώ δεν είχα αλλάξει τίποτα κ σε όλες τις πετυχημένες πήγαινα την άλλη μέρα της εμβριομεταφορα ς στη δουλεια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, island1 είπε:

Δεν ήμουν από την αρχή...απλά όταν πήγα ήδη στο Ρέα το είχα δοκιμάσει με επιτυχία...δεν είχαμε κανένα θέμα με σπέρμα οπότε ήθελα να γίνει όσο το δυνατόν με λιγότερες παρεμβάσεις καθαρά στη δική μας περίπτωση( δεν είμαι εννοείται εναντίον της μικρογονιμοποιηση ς)... Το συζητήσαμε με τον εμβριολογο κ αν κ αυτός είχε τις ενστάσεις του κ με παρακαλούσε μέχρι τέλους έστω τα μισά κατάληξε να ακολουθήσει την δική μου πρόταση...

Όταν παίρνεις στην πρώτη μηδέν στη δεύτερη παλλινδρομησε κ το στέλνεις κ σου λένε τετρασωμια( πιθανότητες 1/5000000 να σου συμβεί κ μετά δίδυμα στην τρίτη παλλινδρομησε το ένα κ παρασύρει το άλλο το ένα υγιές το άλλο με τρία μια 17( πιθανότητες στο δικό μου ιατρικό προφίλ 1/30000 ε το ψάχνεις θες δε θες...εκείνη την περίοδο δεν θέλω να τη θυμάμαι..μετρήσαμε τότε με τον άντρα μου 19 παρασκευές( δε δούλευα απόγευμα για αυτό παρασκευές) σε γιατρούς συνεχόμενα .έψαχνα αν θα κάνω η όχι προεμφυτευτικο..μέχρι τα Γιάννενα έφτασε η χάρη μου που γινόταν δωρεάν..το χωραιμειο έγινε δεύτερο σπίτι μου εδώ στην Αθήνα..αν δεν ψάξεις δεν σώζεται ψυχολογικά..εγώ όταν έκατσα για εμβριομεταφορα την Τετάρτη φορά είπε έκανα τα πάντα ότι μπορούσα( πλην της λαπαροσκοπικής γιατί δε γίνεται προληπτικά αλλιώς κ αυτήν θα την έκανα) ότι γίνει είναι θέλημα θεού εγώ το ψάξαμε..αυτό με έκανε να νιώθω ήρεμη πολύ στην 4 προσπαθεια

Όταν λες να προσέχεις τι εννοείς; Άλλαξες την καθημερινότητα σου;εγώ δεν είχα αλλάξει τίποτα κ σε όλες τις πετυχημένες πήγαινα την άλλη μέρα της εμβριομεταφορα ς στη δουλεια

@island1 εννοώ ότι οτιδήποτε  περνά  Από το χέρι μου σε επίπεδο ειδικη διατροφή για το αυτοανοσο,γυμναστική,βιταμίνες κ έλεγχός  επάρκειας αυτών,γενικά  Ένα καλό  life style και από εκεί  Κ περα όλες οι εξετάσεις που μπορώ να κάνω προληπτικές τιε έχω κάνει πχ όλα σε προγενετικο έλεγχο,έλεγχο  γονιδίων  θρομβοφιλιας,ορμονικα,ανά 15 μέρες  έλεγχος  tsh,.παίρνω τ4, βιταμίνη  d,b12,σελήνιο, salospir..Κ όλα αυτά πάλι δεν ήταν αρκετά...όποτε καταφεύγουμε σε εξωσωματική λόγω ανδρικού  κυρίως παράγοντα. Κ πάλι σε ευχαριστούμε για την εμπειρία  σου που μοιράστηκε με μας εδώ δημόσια  Και μας βοήθησες  έστω και μόνο σε επίπεδο  προβληματισμού να ψαχνομαστε κ να ρωτάμε.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Tatiana30 είπε:

@island1 εννοώ ότι οτιδήποτε  περνά  Από το χέρι μου σε επίπεδο ειδικη διατροφή για το αυτοανοσο,γυμναστική,βιταμίνες κ έλεγχός  επάρκειας αυτών,γενικά  Ένα καλό  life style και από εκεί  Κ περα όλες οι εξετάσεις που μπορώ να κάνω προληπτικές τιε έχω κάνει πχ όλα σε προγενετικο έλεγχο,έλεγχο  γονιδίων  θρομβοφιλιας,ορμονικα,ανά 15 μέρες  έλεγχος  tsh,.παίρνω τ4, βιταμίνη  d,b12,σελήνιο, salospir..Κ όλα αυτά πάλι δεν ήταν αρκετά...όποτε καταφεύγουμε σε εξωσωματική λόγω ανδρικού  κυρίως παράγοντα. Κ πάλι σε ευχαριστούμε για την εμπειρία  σου που μοιράστηκε με μας εδώ δημόσια  Και μας βοήθησες  έστω και μόνο σε επίπεδο  προβληματισμού να ψαχνομαστε κ να ρωτάμε.

Oταν λες αντρικού τι εννοείς; Τι θέμα έχει το σπέρμα; Σε ρωτάω διότι αυτός είναι πολύ σοβαρός λόγος υπογονιμότητας...κ όλα τέλεια να ναι σε σένα μπορεί τα εμβρια να μην είναι καλά για εμφύτευση!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, island1 είπε:

Oταν λες αντρικού τι εννοείς; Τι θέμα έχει το σπέρμα; Σε ρωτάω διότι αυτός είναι πολύ σοβαρός λόγος υπογονιμότητας...κ όλα τέλεια να ναι σε σένα μπορεί τα εμβρια να μην είναι καλά για εμφύτευση!

Ναι θέμα πολύ σοβαρό  με το σπερμα...με αγωγή  βελτιώθηκε  κάπως η ποσοτητα,η κινητικότητα  Κ Η μορφολογία  Αλλά τα σπερμοδιαγραμματα πριν την αγωγή  Ήταν αποκαρδιωτικά!ακομη και υπο Αγωγή όμως συκωνει  βελτίωση αρκετή .Τώρα για την ώρα κοιτάζουμε  να το κρατήσουμε στο επίπεδο  που είναι  Τώρα με 12εκ και 50% κινητικότητα  Κ Φ.μορφές οριακά. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Tatiana30 είπε:

Ναι θέμα πολύ σοβαρό  με το σπερμα...με αγωγή  βελτιώθηκε  κάπως η ποσοτητα,η κινητικότητα  Κ Η μορφολογία  Αλλά τα σπερμοδιαγραμματα πριν την αγωγή  Ήταν αποκαρδιωτικά!ακομη και υπο Αγωγή όμως συκωνει  βελτίωση αρκετή .Τώρα για την ώρα κοιτάζουμε  να το κρατήσουμε στο επίπεδο  που είναι  Τώρα με 12εκ και 50% κινητικότητα  Κ Φ.μορφές οριακά. 

Προφανώς καταλαβαίνεις ότι είναι σοβαρός λόγος εξωσωματικής...τα καλά νέα είναι ότι αυτό με τη μικρογονιμοποιηση λύνεται .σκέψου ότι πάνε ζευγάρια με αζωοσπερμθα( σχεδόν καθόλου σπέρμα) με το καλό κοριτσάκι μου κ σύντομα μανουλα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...