Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Σπέρματεγχυση 2018 -2020


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, athinoulitsa είπε:

Αφού δεν ξαναειχες αιματακι...δεν είναι σίγουρα κάτι ανησυχητικό.ίσως να είχα κι εγώ τη δεύτερη φορά τώρα που το σκέφτομαι.Όσο για τα λευκά υγρά τα είχα κι εγώ στην τρίτη σπερματεγχυση αλλά ήταν κάτασπρα.βέβαια στην αρχή μπορεί να ήταν από τα υποθετα αλλά και αφού τα σταμάτησα είχα παλι τέτοια ακριβώς υγρά και είχαν λίγο διαφορετική μυρωδιά από ότι συνήθως,Όχι άσχημη όμως.Τέλος είχα και κάτι μικρές σουβλιες.Βέβαια δε σου είπα το πιο σημαντικό ότι στην τρίτη προσπάθεια μετά από 15 μέρες που έκανα χοριακη,έμαθα τα ευχάριστα!Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Τι υπόθετα; Σου έδωσε utrogestan για μετά την σπερματέγχυση;

On 2/10/2018 at 1:09 ΜΜ, Dandreo είπε:

Καλησπερα

Η ερωτηση μου ειναι οι έξης 

Στισ 24/9 εκανα μια ενεση για να κρατήσουμε το αυγο ..Εκανα σπέρματεγχυση στισ 25/9 την επόμενη που πήγα να δει ο γιατρός  αν έσπασε το αυγο σωστά 16,9 μια μερα πριν μέγεθός μου ειπε πωσ έσπασε κ πηγαίναμε καλα την ιδια μερα ειδα κ λιγο αιμα στο χαρτι καφε 

Περιμενω να αδιαθετησω στισ 11/10 αλλα στην διάρκεια τησ ημέρας εχω καποια συμπτωματα περιοδου πονακια μουδιασματα οχι εντονα αλλα εχω  να υποθεσω δεν ειναι καλο αυτο εε???οσο αφορα το γιατι μπηκαμε σε αυτή την διαδικασία είναι οτι εγω ενω ειχα συγα επεφταν αγουρα κ ο αντρασ μου ειχε 9.εκατομμύρια 

Καλησπέρα! Δεν περιμένεις να αδιαθετίσεις στις 11 αλλά στις 8/9. Κανα 2 μέρες πριν μπορείς να πάρεις και θετική χοριακή αν είσαι έγκυος. Αλλά τι ώρα έκανες την ένεση στις 24 και τι ώρα τη σπερματέγχυση στις 25; Ρωτάω γιατί συνήθως η ένεση με τη σπερματέγχυση έχουν 36 ώρες απόσταση. Επίσης γίνεται όταν τα ωοθυλακια είναι μεγέθους τουλάχιστον 18 x 18 χιλ. Εσένα ποια ημερομηνία ήταν 16,9; Δεν κατάλαβα. Κατα τα άλλα τα συμπτώματα που λες μπορεί να είναι εμφύτευση αλλά είναι πολύ νωρίς για να ξέρεις.. Σίγουρα δεν είναι κακό. Τα 9 εκατ όπως είπαν και τα κορίτσια είναι οκ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δευτερα αππγευμα εκανα την ένεση κ ηταν 16.9 το αυγο ο γιατρός μου ειχε πει οτι το ιδανικό θα ηταν να ειναι 18 αλλα κ απο 16 κ πανω ειναι ωριμο κ η σπέρματεγχυση εγινε την τριτη το μεσημερι

Γνωρίζω οτι λογικα η περίοδος μου θα ερθει η 8 η 9 του μήνα 

Αρα αυτό σημαίνει πωσ μπορω να κάνω χοριακηκ στισ 6 του μηνα???

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, favol είπε:

Τι υπόθετα; Σου έδωσε utrogestan για μετά την σπερματέγχυση;

Καλησπέρα! Δεν περιμένεις να αδιαθετίσεις στις 11 αλλά στις 8/9. Κανα 2 μέρες πριν μπορείς να πάρεις και θετική χοριακή αν είσαι έγκυος. Αλλά τι ώρα έκανες την ένεση στις 24 και τι ώρα τη σπερματέγχυση στις 25; Ρωτάω γιατί συνήθως η ένεση με τη σπερματέγχυση έχουν 36 ώρες απόσταση. Επίσης γίνεται όταν τα ωοθυλακια είναι μεγέθους τουλάχιστον 18 x 18 χιλ. Εσένα ποια ημερομηνία ήταν 16,9; Δεν κατάλαβα. Κατα τα άλλα τα συμπτώματα που λες μπορεί να είναι εμφύτευση αλλά είναι πολύ νωρίς για να ξέρεις.. Σίγουρα δεν είναι κακό. Τα 9 εκατ όπως είπαν και τα κορίτσια είναι οκ..

Ναι utrogestan και χάπια cyclacure.τα ξεκίνησα την επόμενη της σπερματεγχυσης και μου είχε πει να τα παίρνω μέχρι να κάνω τη χοριακη.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Dandreo είπε:

Δευτερα αππγευμα εκανα την ένεση κ ηταν 16.9 το αυγο ο γιατρός μου ειχε πει οτι το ιδανικό θα ηταν να ειναι 18 αλλα κ απο 16 κ πανω ειναι ωριμο κ η σπέρματεγχυση εγινε την τριτη το μεσημερι

Γνωρίζω οτι λογικα η περίοδος μου θα ερθει η 8 η 9 του μήνα 

Αρα αυτό σημαίνει πωσ μπορω να κάνω χοριακηκ στισ 6 του μηνα???

Ο γιατρός σου έχει να κάνει με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή ή είναι απλός γυναικολόγος; Γιατί δεν μου κολλάει γιατί δεν περίμενε να μεγαλώσει το αυγό, να σε έβλεπε την επόμενη ημέρα καθώς και γιατί έχουν τόσες λίγες ώρες απόσταση  ένεση με τη σπερματέγχυση. Όταν έγινε η σπερματέγχυση εσύ ακόμη δεν είχες κάνει οωρηξία.. Φυσικά και μπορείς να έχεις μείνει έγκυος γιατί το σπέρμα θεωρητικά ζει αρκετά αλλά δεν είναι το ιδανικό νομίζω.. Είναι ψιλοστάνταρ πώς γίνεται η διαδικασία στις περισσότερες αν ψάξεις.. Αν έκανες ωορηξία Τετάρτη ξημερώματα λογικά περιμένεις 9-10. Άρα τεστ επειδή πέφτει και ΣΚ μπορείς να κάνεις στις 8 τη Δευτέρα. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!

14 ώρες πρίν, athinoulitsa είπε:

Ναι utrogestan και χάπια cyclacure.τα ξεκίνησα την επόμενη της σπερματεγχυσης και μου είχε πει να τα παίρνω μέχρι να κάνω τη χοριακη.

Όλες τις φορές ή μονο την τελευταία και τυχερή; Υπήρχε κάποιο δαιπιστωμένο πρόβλημα με την προγεστερόνη ή προληπτικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, favol είπε:

Ο γιατρός σου έχει να κάνει με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή ή είναι απλός γυναικολόγος; Γιατί δεν μου κολλάει γιατί δεν περίμενε να μεγαλώσει το αυγό, να σε έβλεπε την επόμενη ημέρα καθώς και γιατί έχουν τόσες λίγες ώρες απόσταση  ένεση με τη σπερματέγχυση. Όταν έγινε η σπερματέγχυση εσύ ακόμη δεν είχες κάνει οωρηξία.. Φυσικά και μπορείς να έχεις μείνει έγκυος γιατί το σπέρμα θεωρητικά ζει αρκετά αλλά δεν είναι το ιδανικό νομίζω.. Είναι ψιλοστάνταρ πώς γίνεται η διαδικασία στις περισσότερες αν ψάξεις.. Αν έκανες ωορηξία Τετάρτη ξημερώματα λογικά περιμένεις 9-10. Άρα τεστ επειδή πέφτει και ΣΚ μπορείς να κάνεις στις 8 τη Δευτέρα. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!

Όλες τις φορές ή μονο την τελευταία και τυχερή; Υπήρχε κάποιο δαιπιστωμένο πρόβλημα με την προγεστερόνη ή προληπτικά;

Και τις τρεις φορές έπαιρνα για παχυνση του ενδομητρίου και μεγαλύτερη πιθανότητα εμφυτευσης.Δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@athinoulitsa σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εμένα μου λεει το ενδομητριο είναι οκ, δεν μου έχει δώσει τπτ..

@Dandreo μου σόρρυ που επιμένω αλλά .. επειδή πολλά έχω ακούσει από γιατρούς.. και επειδή μου φαίνονται λίγο περιεργα έτσι όπως τα λές... Ο γιατρός σου έχει να κάνει με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή ή είναι απλός γυναικολόγος; Σου παραθέτω links από κάποιους εξειδικευμένους για να διαβάσεις και εσύ ότι χρονικά δεν βγαίνει με κάτω από 24 ώρες να είχες κάνει οωρρηξία. Κάτι δεν κολλάει.. Ενδεικτικά παραθέτω το κείμενο από μια από τις σελίδες: "Ο χρόνος που μεσολαβεί από την ένεση της hCG μέχρι την ωορρηξία είναι κρίσιμος, διότι με βάση το χρόνο αυτό προγραμματίζονται οι ενέργειες που αποσκοπούν στη σύλληψη, δηλ. η σεξουαλική επαφή ή η σπερματέγχυση (IUI). Ωστόσο, ο χρόνος της ωορρηξίας δεν μπορεί να υπολογιστεί με απόλυτη ακρίβεια. Ενδεικτικά, αναφέρω ότι κατά μία άποψη η ωορρηξία γίνεται 38-40 ώρες μετά από την ένεση, κατ’ άλλη άποψη γίνεται εντός 36 ωρών ή περίπου στις 36 ώρες, ενώ υπάρχουν κι άλλες απόψεις. Σε έρευνα του 1993 του Πανεπιστημίου του Vermont, διαπιστώθηκε ότι ο μέσος χρόνος ωορρηξίας ήταν 40,4 ώρες μετά από ενδομυική χορήγηση ένεσης hCG και 38,3 ώρες μετά από ενδοφλέβια χορήγηση, ενώ οι χρόνοι μεταξύ των γυναικών που συμμετείχαν στο τεστ κυμάνθηκαν από 36 ως 48 ώρες στην πρώτη περίπτωση και από 33 ως 48 ώρες στη δεύτερη περίπτωση. Συμπέρασμα της μελέτης ήταν ότι η ωορρηξία μπορεί να γίνει μέσα σε ένα μεγάλο εύρος χρόνου μετά τη χορήγηση της hCG. Σε άλλη έρευνα του 1995 του Πανεπιστημίου της Κοπεγχάγης, κατά την οποία η hCG χορηγήθηκε όταν το ωάριο είχε μέγεθος 18 χιλ. και κατά την οποία οι γυναίκες παρακολουθούνταν υπερηχογραφικά ανά μία ώρα από τις 32 ώρες και μετά, ο μέσος χρόνος ωορρηξίας ήταν 38,3 ώρες με εύρος από 34 ως 46 ώρες"

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.com/2013/10/hcg.html

https://www.sfakianoudis.gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82/%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1

http://www.ivf-ioannina.gr/ivf/oolipsia

https://www.embryogenesis.gr/gr/%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%BF%CE%BD%CF%8D%CF%87%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%83%CE%B7

Όλα αυτά στα λέω και επιμένω να τα δεις και να ξέρεις γιατι φυσικά και μπορείς να έχεις μείνει έγκυος αφού το σπέρμα θεωρητικά ζει αρκετά ώστε να προλάβει την οωρρηξία σου αλλά κάτι στις πληροφορίες του γιατρού μπάζει και ίσως αν δεν μείνεις τελικά έγκυος να πρεπει να επισκεφτείς κάποιον άλλο..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω ολα υπ'όψιν 

Γνωρίζω καλα τον γιατρο μου κ του εχω απόλυτη εμπιστυσυνη...ναι εχει ειδίκευση σε εξωσωματική κ υποβοηθούμενη εγκυμοσύνη κ ειναι απο τους καλύτερους γιατρούς στο Ιασώ 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 28 ημερα του κυκλου μου κ ευτυχώς για εμενα δεν εχει ερθει ακομα η καταραμένη παρόλο που εχω κάποιες ενοχλήσεις αδιάφορες 

Υπενθυμιση ο κύκλοςμου ειναι το πολυ 29 ημερων 

Τελευταια περίοδος 11/9 

Εκανα σημερα την χοριακη κ βγήκε αυτό 

Βοηθήστε με λιγο 

<0.10 miu/ ml κ φυσικά αρνητικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Dandreo είπε:

Ειμαι στην 28 ημερα του κυκλου μου κ ευτυχώς για εμενα δεν εχει ερθει ακομα η καταραμένη παρόλο που εχω κάποιες ενοχλήσεις αδιάφορες 

Υπενθυμιση ο κύκλοςμου ειναι το πολυ 29 ημερων 

Τελευταια περίοδος 11/9 

Εκανα σημερα την χοριακη κ βγήκε αυτό 

Βοηθήστε με λιγο 

<0.10 miu/ ml κ φυσικά αρνητικο

Ειναι αρνητικη αλλα καλο ειναι να μιλησεις κ με το γιατρο σου να σου δωσει οδηγίες μην υπολογιζεις την τελευταια περιοδο αλλα ποτε εγινε η σπερματενχυση ποσες μερες εχουν περασει?


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρει κανεναν μονη μου πηγα κ την εκανα ο γιατρός μου ειχε πει οτι θα μιλήσουμε μεσα στην εβδομάδα για να δούμε τι εχει γίνει 

Δεν αντέχετε αυτη η αναμονή αληθεια εχω χάσει τον υπνο μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Dandreo είπε:

Δεν εχω παρει κανεναν μονη μου πηγα κ την εκανα ο γιατρός μου ειχε πει οτι θα μιλήσουμε μεσα στην εβδομάδα για να δούμε τι εχει γίνει 

Δεν εχει σημασια παρτον κ πες του το να δεις τι θα σου πει 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...